Η γυναίκα-σκορπιός

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Η γυναίκα-σκορπιός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 29 Ιαν 2023, 18:38

Όταν άκουσα πρώτη φορά για τη γυναίκα-σκορπιό, ούτε λίγο ούτε πολύ θεώρησα πως επρόκειτο για κάποιον αστικό μύθο. Είχα μάλιστα έναν έντονο διαξιφισμό με γνωστό μου, θαμώνα του μπαρ στο οποίο σύχναζα ο οποίος υποστήριζε πως η σωστή προφορά είναι έρμπαν και όχι ούρμπαν λέντζεντ (θα του αναγνώριζα εκ των υστέρων ότι είχε δίκιο, αλλά δεν το έκανα ποτέ καθώς τίποτε (πόσο μάλλον η ορθότητα μίας λέξης) δεν έχει σημασία μετά το τσίμπημα της γυναίκας-σκορπιού).

Δεν είχα λίγες σχέσεις με γυναίκες. Είχα γνωρίσει τη γυναίκα-αράχνη (η οποία πρόλαβε να σηκώσει τον μισό μου τραπεζικό λογαριασμό προτού αντιληφθώ ότι η περιγραφή της οφειλόταν στην ικανότητά της να αποσπά τεράστια ποσά απ' όσους παγιδεύονταν στον ιστό της και όχι σε κάποιο "παιχνίδι" στο κρεβάτι), τη γυναίκα-υποβρύχιο (που ονομάζεται έτσι διότι είναι πάντα η επόμενη από τη γ.-αράχνη, την οποία πας πια μόνο σε γαλακτοπωλεία και την κερνάς υποβρύχια καθώς πρέπει να κάνεις οικονομίες μετά απ' όσα έπαθες από τη γ-αράχνη), τη γυναίκα-ψαλίδι (η οποία σε αναλαμβάνει μετά τη γ-υποβρύχιο που σε έχει εγκαταλείψει επειδή έχει βαρεθεί τη μιζέρια σου και η οποία καθορίζει μία ακόμη πιο σφιχτή οικονομική πολιτική), τη γυναίκα-τιλτ (η οποία είναι το απάγκιο στο οποίο καταφεύγεις αφού έχεις αποδράσει από την εφιαλτικά και κεντρικά σχεδιασμένη πραγματικότητα της γ-ψαλίδι και την οποία έχεις γνωρίσει στα σφαιριστήρια, καθώς το μόνο που σου δίνει η γ-ψαλίδι η οποία χειρίζεται πια τις οικονομίες σου είναι εικοσάδραχμα).

Όλες οι σχέσεις μου, μέχρι που άκουσα για τη γυναίκα-σκορπιό, δομούνταν σε βάσεις οικονομικές, δικαιώνοντας πλήρως εκείνο τον τύπο από τη Γερμανία που εφηύρε τον Κομμουνισμό και ο οποίος έλεγε ότι μόνο τα φράγκα έχουν σημασία και όλα τα άλλα είναι δεν-θυμάμαι-τι, επιφαινόμενα, αμνοερίφια, κάτι τέτοιο.

Όταν άκουσα, λοιπόν, για τη γυναίκα-σκορπιό, όταν άκουσα αυτό που πίστεψα ότι επρόκειτο για αστικό μύθο, η πρώτη ερώτηση που έκανα ήταν αν επρόκειτο για μία πολυέξοδη γκόμενα.

Ήταν η εποχή της Ρίτας Σακελλαρίου και του Μεγάρου Μουσικής - και αυτό σήμαινε πως το Έθνος διήγε βίον τρυφηλό και ως εκ τούτου κανείς δεν υπολόγιζε τα λεφτά. Οπότε η ερώτηση ξένισε κάπως.

Ο τύπος απέναντί μου αρκέστηκε να πει - Δεν έχουν σημασία τα λεφτά, η εμπειρία σου με τη γυναίκα-σκορπιό θα είναι μοναδική.

Αυτό - εξήψε τη φαντασία μου, καθώς για πρώτη φορά στην οικονομικά διαμορφούμενη ζωή μου εμφανιζόταν η προοπτική μίας σχέσεως αμόλυντα ερωτικής, χωρίς να πρέπει να έχω τον νου μου στις πενιχρές πια αποταμιεύσεις μου.

Να μου τη γνωρίσεις του είπα, προσθέτοντας Αν υπάρχει βέβαια... για να τον τσιγκλίσω.

Κανονίσαμε να τη φέρει στο μπαρ.

Όταν την είδα - ήταν μία γυναίκα θα έλεγα πολύ μπροστά από την εποχή της. Φορούσε ένα κατάμαυρο κολάν και μία μπλούζα Adidas, με τη γνωστή τριχρωμία που χαρακτήριζε τα ρούχα των 90s και με το γνωστό πετσετέ ύφασμα που την έκανε κάπως σαν οριγκάμι αλλά με τα μάτια της να κοιτάζουν έντονα μέσα από τις κόγχες τους δημιουργώντας αυτό το sanpaku, το βλέμμα της τρελής, που υπόσχεται πολύ περισσότερα απ' όσα μπορεί να συλλάβει και η πιο αχαλίνωτη φαντασία.

Έπαιζε το Round and Round των NO με τα θεϊκά μοντέλα



, και αυτό με έκανε να κατευθυνθώ στον Φακίνο και να τον παρακαλέσω να βάλει το Dream Attack, από τον ίδιο δίσκο. Ο DJ κανονικά δεν πρέπει να βάζει παρόμοια πράγματα, αλλά δεν μου χάλασε το χατήρι.

Καθώς έπαιζε το κομμάτι, και φτάνοντας στο περίφημο δίστιχο

For u I would do what I can
But I can't change the way that I am


με φαντάστηκα νεροχελώνα να την κουβαλά για να διασχίσουμε το ρεύμα και αυτή, η γυναίκα-σκορπιός, να μην τηρεί τον λόγο της και να βυθίζει βαθιά το κεντρί της στην πλάτη μου, μην μπορώντας να αλλάξει τον τρόπο που είναι.

Σαν να το κατάλαβε αυτό, μου είπε αμέσως.

Έλα σε μία ώρα πίσω από το γήπεδο στη Μ..., θα σε περιμένω εκεί.

Κατευθυνόμενος, ήμουν ανυπόμονος να δω τι είχε κατά νου - αφού όλοι μιλούσαν γι' αυτή τη μοναδική εμπειρία, θα πρέπει να ήταν κάτι πραγματικά εντυπωσιακό.

Και πράγματι - καθώς έφτανα, άκουσα μία φωνή στο σκοτάδι να μου λέει Μπες στο γήπεδο.

Ακολούθησα την εντολή - σύντομα είδα μία ποδοσφαιρική μπάλα να κυλά προς το μέρος μου.

Απόρησα. Και τότε, η γυναίκα-σκορπιός εμφανίστηκε κάτω από το φως των προβολέων, με ακριβώς τα ίδια ρούχα αλλά με εντελώς διαφορετικά τα μαλλιά της τα οποία ήταν πλέον σγουρά. Προσπαθώντας να διακρίνω καλύτερα την άκουσα να λέει

Σούταρε ψηλοκρεμαστό!

Και τότε κατάλαβα τι εννοούσαν με το γυναίκα-σκορπιός

Θα απολαύσεις την απΈκρουση του αιώνα, συνέχισε, καθώς έπαιρνα φόρα για να εκτελέσω την προσταγή της, σκεπτόμενος ότι η σωστή προφορά είναι σίγουρα ΟΥρμπαν.
SpoilerShow

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών