Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4354
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 28 Φεβ 2023, 16:32

- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 28 Φεβ 2023, 23:58

Εγώ έπαιζα με Transformers και Power Rangers.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Μαρ 2023, 13:14

Εκτωρ έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:58
Εγώ έπαιζα με Transformers και Power Rangers.
Εγώ με το πουλί μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Μαρ 2023, 14:15

Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Μαρ 2023, 14:37

AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:15
Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Η παιδική ηλικία με την έννοια της χάρτας δικαιωμάτων του παιδιού στον ΟΗΕ και του αντίστοιχου αγαθού στις έννομες τάξεις των σύγχρονων κοινωνιών είναι όντως κοινωνικό κατασκεύασμα. Σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτό έχει να κάνει με τα τεράστια ποσοστά βρεφικής και παιδικής θνησιμότητας και με την τερατώδη γεννητικότητα μέχρι την έλευση της σύγχρονης ιατρικής και τη γυναικεία χειραφέτηση. Τα παιδιά θεωρούνταν κάτι σαν αναλώσιμοι ανάπηροι νάνοι που αν δεν έκαναν πολλές μαλακίες και ΑΝ πέρναγαν όλες τις δοκιμασίες ΙΣΩΣ μεταμορφώνονταν κάποια στιγμή σε φουλ ισότιμους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Μαρ 2023, 14:48

foscilis έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:37
AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:15
Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Η παιδική ηλικία με την έννοια της χάρτας δικαιωμάτων του παιδιού στον ΟΗΕ και του αντίστοιχου αγαθού στις έννομες τάξεις των σύγχρονων κοινωνιών είναι όντως κοινωνικό κατασκεύασμα. Σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτό έχει να κάνει με τα τεράστια ποσοστά βρεφικής και παιδικής θνησιμότητας και με την τερατώδη γεννητικότητα μέχρι την έλευση της σύγχρονης ιατρικής και τη γυναικεία χειραφέτηση. Τα παιδιά θεωρούνταν κάτι σαν αναλώσιμοι ανάπηροι νάνοι που αν δεν έκαναν πολλές μαλακίες και ΑΝ πέρναγαν όλες τις δοκιμασίες ΙΣΩΣ μεταμορφώνονταν κάποια στιγμή σε φουλ ισότιμους ανθρώπους.
Υπάρχουν βέβαια και κάποια ιστορικά κείμενα όπως τα έπη, τα έργα των κλασικών κλπ, που έρχονται σε αντίφαση με υπερβολή που παραθέτεις.

Πρόσεξε: Δεν λέω ότι αυτές οι προσεγγίσεις δεν έχουν καμία βάση. Λέω απλώς ότι υπερβάλλουν με πολιτική σκοπιμότητα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Μαρ 2023, 16:06

AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:48
Υπάρχουν βέβαια και κάποια ιστορικά κείμενα όπως τα έπη, τα έργα των κλασικών κλπ, που έρχονται σε αντίφαση με υπερβολή που παραθέτεις.
Δηλαδή τι λένε τα έπη;

Εγώ ξέρω ότι το μόνο παιδί που αναφέρεται με το όνομά του σε ολόκληρο τον επικό κύκλο είναι ο Αστυάνακτας του Έκτορα που όταν σκοτώνει ο Νεοπτόλεμος τον παππού του, κάποιος αρπάζει και τον ίδιο και τον πετάει από τα τείχη. Λογικά επειδή ήταν διάδοχος. Κατά τα άλλα παιδιά αναφέρονται συλλογικά ως λάφυρο (σκλάβοι), μαζί με τις γυναίκες.

Όσο για τους κλασικούς, οι κλασικοί είναι κομμάτι του μοντέρνου κόσμου. Τον διαμόρφωσαν. Ο Όλιβερ Τουιστ ξερωγω δίνει μια ιστορία (και μια καλή καταγωγή και μια αδικία από κακούς κλπ κλπ) σε ένα από τα χιλιάδες χαμίνια που οι Άγγλοι της εποχής του έβλεπαν απλά σαν παράσιτα.

Από την άλλη ξέρουμε οτι στην αρχαία Ελλάδα ήταν απολύτως ΟΚ να αφήσεις το μωρό να το φάνε τα τσακάλια, ενώ τα ταφικά έθιμα για τα (περισσότερα) παιδιά φανερώνουν βαθύτατη απαξίωση σε σχέση με τους μεγάλους. Μας φαίνεται απίστευτο αλλά η βασική αντίδραση όταν πέθαινε ένα παιδί ή μωρό ήταν "και τι έγινε, έτσι είναι δαύτα".

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 01 Μαρ 2023, 16:34

foscilis έγραψε:
01 Μαρ 2023, 16:06
AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:48
Υπάρχουν βέβαια και κάποια ιστορικά κείμενα όπως τα έπη, τα έργα των κλασικών κλπ, που έρχονται σε αντίφαση με υπερβολή που παραθέτεις.
Δηλαδή τι λένε τα έπη;

Εγώ ξέρω ότι το μόνο παιδί που αναφέρεται με το όνομά του σε ολόκληρο τον επικό κύκλο είναι ο Αστυάνακτας του Έκτορα που όταν σκοτώνει ο Νεοπτόλεμος τον παππού του, κάποιος αρπάζει και τον ίδιο και τον πετάει από τα τείχη. Λογικά επειδή ήταν διάδοχος. Κατά τα άλλα παιδιά αναφέρονται συλλογικά ως λάφυρο (σκλάβοι), μαζί με τις γυναίκες.

Όσο για τους κλασικούς, οι κλασικοί είναι κομμάτι του μοντέρνου κόσμου. Τον διαμόρφωσαν. Ο Όλιβερ Τουιστ ξερωγω δίνει μια ιστορία (και μια καλή καταγωγή και μια αδικία από κακούς κλπ κλπ) σε ένα από τα χιλιάδες χαμίνια που οι Άγγλοι της εποχής του έβλεπαν απλά σαν παράσιτα.

Από την άλλη ξέρουμε οτι στην αρχαία Ελλάδα ήταν απολύτως ΟΚ να αφήσεις το μωρό να το φάνε τα τσακάλια, ενώ τα ταφικά έθιμα για τα (περισσότερα) παιδιά φανερώνουν βαθύτατη απαξίωση σε σχέση με τους μεγάλους. Μας φαίνεται απίστευτο αλλά η βασική αντίδραση όταν πέθαινε ένα παιδί ή μωρό ήταν "και τι έγινε, έτσι είναι δαύτα".
Υπερβολές. Ολόκληρη η λογοτεχνική γραμματεία πριν την χάρτα δικαιωμάτων του ΟΗΕ, βρίθει από παραδείγματα που υπογραμμίζουν την ιδιαίτερη αγάπη του γονιού προς το παιδί. Δηλαδή τους κανόνες που ορίζονται από την "αγαπημένη" των ημερών μας βιολογία.

Ο ατομικισμός είναι που έχει καλλιεργηθεί τους τελευταίους αιώνες και που επιθυμεί οι πάντες να αντιμετωπίζονται ως αναλώσιμα αντικείμενα που προσφέρονται για την ικανοποίηση των αρρωστημένων διαθέσεων του κάθε κερατά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 01 Μαρ 2023, 16:55

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μαρ 2023, 13:14
Εκτωρ έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:58
Εγώ έπαιζα με Transformers και Power Rangers.
Εγώ με το πουλί μου.
και εγώ...

να! και το πουλί μου...

SpoilerShow
Εικόνα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 01 Μαρ 2023, 18:16

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μαρ 2023, 13:14
Εκτωρ έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:58
Εγώ έπαιζα με Transformers και Power Rangers.
Εγώ με το πουλί μου.
Εγώ μερικές φορές παίζω Πόκεμον στον υπολογιστή και με το πουλί μου ταυτοχρόνως.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Μαρ 2023, 19:49

Εκτωρ έγραψε:
01 Μαρ 2023, 18:16
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μαρ 2023, 13:14
Εκτωρ έγραψε:
28 Φεβ 2023, 23:58
Εγώ έπαιζα με Transformers και Power Rangers.
Εγώ με το πουλί μου.
Εγώ μερικές φορές παίζω Πόκεμον στον υπολογιστή και με το πουλί μου ταυτοχρόνως.
Δεν την έχω παίξει ποτέ με Πόκεμον. Είναι καλή εμπειρία;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 02 Μαρ 2023, 02:13

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μαρ 2023, 19:49
Εκτωρ έγραψε:
01 Μαρ 2023, 18:16
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
01 Μαρ 2023, 13:14


Εγώ με το πουλί μου.
Εγώ μερικές φορές παίζω Πόκεμον στον υπολογιστή και με το πουλί μου ταυτοχρόνως.
Δεν την έχω παίξει ποτέ με Πόκεμον. Είναι καλή εμπειρία;
Δε με κατάλαβες. Δε φαντασιώνομαι πόκεμον. Απλώς χρησιμοποιώ το ελεύθερο χέρι μου για να παίζω στον υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 04 Μαρ 2023, 00:06

AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:15
Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Έχεις παρωπίδες!! Είδες το βίντεο που πόσταρε; Με τι διαφωνείς;

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 04 Μαρ 2023, 00:10

AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:15
Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Κύριε Ντανιέλ Κον-Μπεντιτ εσείς; :p2:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η κοινωνική κατασκευή του γένους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Μαρ 2023, 00:11

Bipsco έγραψε:
04 Μαρ 2023, 00:06
AlienWay έγραψε:
01 Μαρ 2023, 14:15
Σιμητολόγε, αυτός που ποστάρεις είναι ο ίδιος που θεωρεί ότι η παιδική ηλικία είναι κοινωνικό κατασκεύασμα.



Συνέχισε να βλέπεις τέτοια. Καλά πας.
Έχεις παρωπίδες!! Είδες το βίντεο που πόσταρε; Με τι διαφωνείς;
Στο 12ο λεπτό που παραθέτει τα facts, δείχνει να δυσφορεί για τα πορίσματά τους.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών