Πολυγαμία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 01 Απρ 2023, 16:03

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:23
Έχετε βρεθεί στην θέση να αγαπάτε εξίσου 2 ταίρια ή περισσότερα;

Πιστεύετε στον θεσμό της πολυγαμίας και πολυσυντροφικότητας χωρίς ζήλιες και ξεκατινιάσματα; Αθώα απλή αγάπη για 2 ή περισσότερα άτομα ταυτόχρονα!

:g030:
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Απρ 2023, 16:07

Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:03
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:23
Έχετε βρεθεί στην θέση να αγαπάτε εξίσου 2 ταίρια ή περισσότερα;

Πιστεύετε στον θεσμό της πολυγαμίας και πολυσυντροφικότητας χωρίς ζήλιες και ξεκατινιάσματα; Αθώα απλή αγάπη για 2 ή περισσότερα άτομα ταυτόχρονα!

:g030:
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Απρ 2023, 16:13

Naida έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 12:25
Naida έγραψε:
01 Απρ 2023, 12:22
Δεν πιστεύω ότι μπορείς να αγαπάς 2 άτομα εξίσου. Ερωτικά εννοώ.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι το ζητούμενο των πολυγαμικών είναι ο συνδυασμός του έρωτα με την αγάπη; :lol:

Εγώ νομίζω ότι το θέμα είναι οι αρπαχτές στο χαλαρό χωρίς δράματα.
Πως με βλέπεις; να πιστεύω αυτό;
να βοηθησω - θα βασιζεται σε καποια που εχεις γραψει :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Απρ 2023, 16:16

Sid Vicious έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06
ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Εντελώς γενίκευση αυτά. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου μονογαμικό. Μια σχέση ως απλά σύμβαση δεν την θεωρώ καν σχέση. Ως σχέση θεωρώ μονάχα την δημιουργία της σπείρας αυτής της Συνωμοσίας των Δύο.
δοκιμασε στους πυρηνες της φωτιας - των δυο δεν υπαρχει
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Απρ 2023, 16:33

Αγις έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:13
Naida έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 12:25


Ειλικρινά πιστεύεις ότι το ζητούμενο των πολυγαμικών είναι ο συνδυασμός του έρωτα με την αγάπη; :lol:

Εγώ νομίζω ότι το θέμα είναι οι αρπαχτές στο χαλαρό χωρίς δράματα.
Πως με βλέπεις; να πιστεύω αυτό;
να βοηθησω - θα βασιζεται σε καποια που εχεις γραψει :003:
Έχω πει εγώ ότι μπορεί κάποιος να αγαπάει ερωτικά εξίσου 2 ατομα; μεθυσμένη θα ήμουν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 16:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:16
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06

Ίδια ερώτηση είχα θέσει κι εγώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αλλά τελικά είναι ρητορική. Γιατί τυπικά και επίσημα, "πολυγαμία" θεωρείται το παράλληλο και όχι το εκάστοτε. :)
Ακριβώς. Και ακριβώς γι' αυτό οι σειριακοί αλλά όχι σε παράλληλες φάσεις πολυγαμικοί είναι οι καλύτεροι εκφραστές της μονογαμίας.

Τα υπόλοιπα είναι να' χουμε να λέμε.
Τις ανοιχτές σχέσεις που αναφέρεις, τις έχω δει να εφαρμόζονται μόνον σε ζευγάρια που έχουν ξεκαθαρίσει μεταξύ τους ότι μένουν μαζί για τα παιδιά, οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους κλπ δηλαδή κάτι σαν συμβόλαιο συγκατοίκησης για τον χ ή ψ λόγο.

Τις έχω δει ακόμη και σε φάσεις που ο ένας από τους δύο είναι γκέι. Δεν τις έχω δει ποτέ σε ζευγάρια που ο ένας εκ των δύο, γουστάρει ερωτικά τον άλλον. Γιατί άλλο είναι να αποδέχεσαι την πολυγαμική τάση του "συντρόφου" σου επειδή πραγματικά το βλέπεις ως κάτι φυσικό και άλλο γιατί δεν θέλεις να τον ζορίσεις και να τον χάσεις. :lol:
Σαφώς δεν εννοούσα να το ανέχεται, αλλά να το δέχεται κάποιος.
Η αλήθεια είναι πως έχει τύχει να το συναντήσω 2 φορές με κάποια ζευγάρια σε παρέες που γνώριζα (όχι τόσο καλά ομολογώ), αλλά δεν ήξερα τότε τις "εκ των έσω" συνθήκες. Και τις δυο φορές επρόκειτο για 1 άνδρα και 2 γυναίκες (τυχαίο; ). Και στις δυο περιπτώσεις δεν κράτησε πολύ αυτό το τριο -για μένα τουλάχιστον, αναμενόμενο. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Απρ 2023, 16:35

να δω ποτε θα αρχισετε να γραφετε αληθειες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 16:38

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:07
Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:03
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:23
Έχετε βρεθεί στην θέση να αγαπάτε εξίσου 2 ταίρια ή περισσότερα;

Πιστεύετε στον θεσμό της πολυγαμίας και πολυσυντροφικότητας χωρίς ζήλιες και ξεκατινιάσματα; Αθώα απλή αγάπη για 2 ή περισσότερα άτομα ταυτόχρονα!

:g030:
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
Άλλο σεξουαλικός σύντροφος, άλλο έρωτας κι άλλο αγάπη. Να τα διαχωρίζουμε αυτά. :)
Τυχαίνει λ.χ. να είναι κάποιος συναισθηματικά "μονογαμικός", ενώ σεξουαλικά πολυγαμικός.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 16:39

Αγις έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:35
να δω ποτε θα αρχισετε να γραφετε αληθειες
Ξεκίνα από τη δική σου. Θα έπαιζες πόκα ή μπιρίμπα σε ίδια ή διαφορετικά τραπέζια από τα αντίστοιχα της συντρόφου;

Αν ναι, μαγκιά σας. Το εννοώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 16:41

aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:38


Άλλο σεξουαλικός σύντροφος, άλλο έρωτας κι άλλο αγάπη. Να τα διαχωρίζουμε αυτά. :)
Τυχαίνει λ.χ. να είναι κάποιος συναισθηματικά "μονογαμικός", ενώ σεξουαλικά πολυγαμικός.
Αυτό είναι το πιο αστείο απ' όλα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15579
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 16:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:41
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:38


Άλλο σεξουαλικός σύντροφος, άλλο έρωτας κι άλλο αγάπη. Να τα διαχωρίζουμε αυτά. :)
Τυχαίνει λ.χ. να είναι κάποιος συναισθηματικά "μονογαμικός", ενώ σεξουαλικά πολυγαμικός.
Αυτό είναι το πιο αστείο απ' όλα. :lol:
Γιατί;
Για αρκετούς άντρες ισχύει νομίζω. Χωρίς αυτό να σημαίνει αποδοχή, απλά μια διαπίστωση.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Απρ 2023, 16:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:39
Αγις έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:35
να δω ποτε θα αρχισετε να γραφετε αληθειες
Ξεκίνα από τη δική σου. Θα έπαιζες πόκα ή μπιρίμπα σε ίδια ή διαφορετικά τραπέζια από τα αντίστοιχα της συντρόφου;

Αν ναι, μαγκιά σας. Το εννοώ.
μια ζωη πολλαπλες παραλληλες ''σχεσεις'' ειχα κ το πιο σημαντικο (εκει που το γαματε εντελως ) χωρις να πιανουμε κορεους απο το πολυ σιροπι κ το αθλιο κολλητηλικι μεχρι εξαντλησεως
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8574
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Απρ 2023, 16:46

aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:38
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:07
Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:03
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
Άλλο σεξουαλικός σύντροφος, άλλο έρωτας κι άλλο αγάπη. Να τα διαχωρίζουμε αυτά. :)
Τυχαίνει λ.χ. να είναι κάποιος συναισθηματικά "μονογαμικός", ενώ σεξουαλικά πολυγαμικός.
είτε τα διαχωρίσεις είτε όχι .... εγώ μιλάω για συνύπαρξη όλων αυτών ταυτόχρονα.... ήταν αυτό που είχα νιώσει πριν χρόνια
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Απρ 2023, 16:47

Αγις έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:39
Αγις έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:35
να δω ποτε θα αρχισετε να γραφετε αληθειες
Ξεκίνα από τη δική σου. Θα έπαιζες πόκα ή μπιρίμπα σε ίδια ή διαφορετικά τραπέζια από τα αντίστοιχα της συντρόφου;

Αν ναι, μαγκιά σας. Το εννοώ.
μια ζωη πολλαπλες παραλληλες ''σχεσεις'' ειχα κ το πιο σημαντικο (εκει που το γαματε εντελως ) χωρις να πιανουμε κορεους απο το πολυ σιροπι κ το αθλιο κολλητηλικι μεχρι εξαντλησεως
Και οι δύο; και η σύντροφος και εσύ;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Απρ 2023, 16:47

aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:57

Αν θες, όχι ακριβώς "σου γαμάνε τη γυναίκα" (λες κι η γυναίκα είναι κτήμα που το κατέχει το αρσενικό), σωστότερη έκφραση νομίζω "όταν η γυναίκα (ξενο)γαμιέται", αφού είναι κι εκείνη ανθρώπινο ον με δική της βούληση. :102:
Είναι σωστότατη έκφραση της κοινής νέας ελληνικής και εμπίπτει στις (πολλές) γραμματικές λειτουργίες της γενικής πτώσης*. Δεν έχει σχέση με κτήματα. Ούτε η γυναίκα μου όταν λέει "ο άντρας μου" υπονοεί ότι αποστερουμαι την ανθρώπινη ιδιότητά μου με τη δική μου βούληση και λοιπες μοντερνες φεμινιστικες σαχλαμάρες. :roll:
Υπάρχουν και κάποιοι που όντως δεν έχουν θέμα η γυναίκα τους να απολαμβάνει τα ίδια "προνόμια", όμως είναι ελάχιστοι.
Ναι, επίσης υπάρχουν κ κάποιοι που γαμανε νεκρούς, δεν κρίνω αν ο άλλος τη βρίσκει να είναι κερατάς από άποψη, αν ο άλλος θέλει να είναι σαν αυτούς με τα αμάξια σε στυλ Ρούντολφ το ελαφάκι που βάζουν αυτά τα κέρατα, that's their business :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών