Πολυγαμία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15545
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 14:59

user έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:52
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:50
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:49


Μα εδώ δεν μιλάμε για άλλον, αλλά για "άλλους". Όπως και να το κάνεις, έχει μια διαφορά. :D
ναι να θες τους άλλους μαζί συνέχεια...
Αν νιώθεις ακριβώς το ίδιο, δεν γίνεται...από ένα έχουμε όλοι μας... :P
Σωστά, λόγοι πρακτικοί. :P
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Απρ 2023, 14:59

ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Αυτό αυτό αυτό!!

Επίσης, πολυγαμικος είναι αυτός που έχει ταυτόχρονα τρεις ή αυτός που δεν μένει για πάντα μαζί με έναν άνθρωπο αλλά που αλλάζει σχέση διαδοχικά όμως;;;;

Ρε συ εδώ φλερτ κάνεις ταυτόχρονα και κουράζεσαι όχι ύστερα να τους έχεις και σχέση.

Άλλο τώρα που μπορεί να συμβεί είναι να θες κάποιον για άλλους λόγους κι έναν δεύτερο για άλλα πράγματα που δεν τα βρίσκεις στον πρώτο κι εκεί να έχεις δίλλημα.

Προσωπικά πάντως με έναν για πάντα....δεν το πιστεύω.

Κύκλοι που ανοίγουν και κλείνουν... κύκλοι διαδοχικοί. Έτσι νομίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 15:05

Green Dragon έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:13
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 12:38
από ότι βλέπω είμαστε γεμάτοι προκαταλήψεις και ταμπού...λίγο ελευθερία νιώθει κανείς;
Εγώ δεν νιώθω τους περιορισμούς των περισσοτέρων ανθρώπων σε αυτά τα θέματα. Ίσως να με βοηθά και το ότι δεν αισθάνομαι ποτέ καθόλου ζήλια, μόνο περιγραφικά την ξέρω.
Μα το θέμα δεν είναι το τι σκέφτονται οι περισσότεροι άνθρωποι αλλά το τι σκέφτεται και το πως αντιδρά ή θα αντιδράσει ο καθένας στην χ ή ψ πραγματική φάση και όχι σε υποθέσεις.

Η ζήλεια, γενικώς και αορίστως, δεν έχει σχέση. Εκτός αν θεωρείς ότι όσοι δεν είναι ζηλιάρηδες θα ανεχθούν στο χαλαρό την εκμετάλλευση της ελευθερίας που παρέχουν. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15545
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 15:06

user έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:59
ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Αυτό αυτό αυτό!!

Επίσης, πολυγαμικος είναι αυτός που έχει ταυτόχρονα τρεις ή αυτός που δεν μένει για πάντα μαζί με έναν άνθρωπο αλλά που αλλάζει σχέση διαδοχικά όμως;;;;

Ρε συ εδώ φλερτ κάνεις ταυτόχρονα και κουράζεσαι όχι ύστερα να τους έχεις και σχέση.

Άλλο τώρα που μπορεί να συμβεί είναι να θες κάποιον για άλλους λόγους κι έναν δεύτερο για άλλα πράγματα που δεν τα βρίσκεις στον πρώτο κι εκεί να έχεις δίλλημα.

Προσωπικά πάντως με έναν για πάντα....δεν το πιστεύω.

Κύκλοι που ανοίγουν και κλείνουν... κύκλοι διαδοχικοί. Έτσι νομίζω.
:+1:



Επίσης, πολυγαμικος είναι αυτός που έχει ταυτόχρονα τρεις ή αυτός που δεν μένει για πάντα μαζί με έναν άνθρωπο αλλά που αλλάζει σχέση διαδοχικά όμως;;;;
Ίδια ερώτηση είχα θέσει κι εγώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αλλά τελικά είναι ρητορική. Γιατί τυπικά και επίσημα, "πολυγαμία" θεωρείται το παράλληλο και όχι το εκάστοτε. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Απρ 2023, 15:06

ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Εντελώς γενίκευση αυτά. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου μονογαμικό. Μια σχέση ως απλά σύμβαση δεν την θεωρώ καν σχέση. Ως σχέση θεωρώ μονάχα την δημιουργία της σπείρας αυτής της Συνωμοσίας των Δύο.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 01 Απρ 2023, 15:10

aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06
user έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:59
ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Αυτό αυτό αυτό!!

Επίσης, πολυγαμικος είναι αυτός που έχει ταυτόχρονα τρεις ή αυτός που δεν μένει για πάντα μαζί με έναν άνθρωπο αλλά που αλλάζει σχέση διαδοχικά όμως;;;;

Ρε συ εδώ φλερτ κάνεις ταυτόχρονα και κουράζεσαι όχι ύστερα να τους έχεις και σχέση.

Άλλο τώρα που μπορεί να συμβεί είναι να θες κάποιον για άλλους λόγους κι έναν δεύτερο για άλλα πράγματα που δεν τα βρίσκεις στον πρώτο κι εκεί να έχεις δίλλημα.

Προσωπικά πάντως με έναν για πάντα....δεν το πιστεύω.

Κύκλοι που ανοίγουν και κλείνουν... κύκλοι διαδοχικοί. Έτσι νομίζω.
:+1:



Επίσης, πολυγαμικος είναι αυτός που έχει ταυτόχρονα τρεις ή αυτός που δεν μένει για πάντα μαζί με έναν άνθρωπο αλλά που αλλάζει σχέση διαδοχικά όμως;;;;
Ίδια ερώτηση είχα θέσει κι εγώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αλλά τελικά είναι ρητορική. Γιατί τυπικά και επίσημα, "πολυγαμία" θεωρείται το παράλληλο και όχι το εκάστοτε. :)
Ίδιες σκέψεις κάνουμε, με τον ίδιο τρόπο βλέπουμε :wink:D

Είμαι στη σελίδα 3 :003:

Έτσι νιώθω πως είναι aLiCat, κι όλα τ' άλλα ότι είναι χούγια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 15:12

Sid Vicious έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06
ik_90 έγραψε:
01 Απρ 2023, 01:24
Είμαστε φύσει πολυγαμικοί. Όμως, υπάρχει μία και μοναδική συνθήκη στην οποία ισχύει η μονογαμία και αυτή ονομάζεται έρωτας. Το ομορφότερο συναίσθημα όλων, αυτό που σε εμπνέει, σε κινητοποιεί, σε αλλάζει σαν άνθρωπο. Έχει, όμως, δύο μεγάλα αρνητικά: είναι σπάνιος και κρατάει λίγο.
Οποιαδήποτε άλλη σχέση, είναι απλά σύμβαση δύο ανθρώπων που δεν κερατώνουν ο ένας τον άλλον. Μια ψυχαναγκαστική μαλακία, δηλαδή.
Εντελώς γενίκευση αυτά. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου μονογαμικό. Μια σχέση ως απλά σύμβαση δεν την θεωρώ καν σχέση. Ως σχέση θεωρώ μονάχα την δημιουργία της σπείρας αυτής της Συνωμοσίας των Δύο.
Αν και δείχνει φαινομενικώς ρομαντικό, έτσι ακριβώς είναι. Στους δύο τρίτος δεν χωρά. Τα υπόλοιπα είναι απλώς κοινωφελούς τύπου προσθήκες και άρθρα για να υποστηρίξουν τις συμβατικές σχέσεις. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 15:16

aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06

Ίδια ερώτηση είχα θέσει κι εγώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αλλά τελικά είναι ρητορική. Γιατί τυπικά και επίσημα, "πολυγαμία" θεωρείται το παράλληλο και όχι το εκάστοτε. :)
Ακριβώς. Και ακριβώς γι' αυτό οι σειριακοί αλλά όχι σε παράλληλες φάσεις πολυγαμικοί είναι οι καλύτεροι εκφραστές της μονογαμίας.

Τα υπόλοιπα είναι να' χουμε να λέμε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Απρ 2023, 15:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:05
Green Dragon έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:13
Εγώ δεν νιώθω τους περιορισμούς των περισσοτέρων ανθρώπων σε αυτά τα θέματα. Ίσως να με βοηθά και το ότι δεν αισθάνομαι ποτέ καθόλου ζήλια, μόνο περιγραφικά την ξέρω.
Μα το θέμα δεν είναι το τι σκέφτονται οι περισσότεροι άνθρωποι αλλά το τι σκέφτεται και το πως αντιδρά ή θα αντιδράσει ο καθένας στην χ ή ψ πραγματική φάση και όχι σε υποθέσεις.

Η ζήλεια, γενικώς και αορίστως, δεν έχει σχέση. Εκτός αν θεωρείς ότι όσοι δεν είναι ζηλιάρηδες θα ανεχθούν στο χαλαρό την εκμετάλλευση της ελευθερίας που παρέχουν. :lol:
Εγώ είμαι υπέρ της αμοιβαιότητας, αν η σχέση είναι ανοιχτή ο καθένας μπορεί να πάει με όσους/όσες θέλει. Και δεν με ενοχλεί καθόλου, δεν είναι ότι κρατιέμαι. Αυτό σίγουρα παίζει ρόλο γιατί εγώ το βλέπω ακριβώς έτσι:
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:57
Αν θες, όχι ακριβώς "σου γαμάνε τη γυναίκα" (λες κι η γυναίκα είναι κτήμα που το κατέχει το αρσενικό), σωστότερη έκφραση νομίζω "όταν η γυναίκα (ξενο)γαμιέται", αφού είναι κι εκείνη ανθρώπινο ον με δική της βούληση. :102:
Κανείς δεν είναι κανενός. Ο καθένας ανήκει κατά 100% στον εαυτό του άσχετα αν αποφάσισε για τους ΧΥ λόγους να μοιραστεί ένα κομμάτι του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 15:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:16
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:06

Ίδια ερώτηση είχα θέσει κι εγώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα, αλλά τελικά είναι ρητορική. Γιατί τυπικά και επίσημα, "πολυγαμία" θεωρείται το παράλληλο και όχι το εκάστοτε. :)
Ακριβώς. Και ακριβώς γι' αυτό οι σειριακοί αλλά όχι σε παράλληλες φάσεις πολυγαμικοί είναι οι καλύτεροι εκφραστές της μονογαμίας.

Τα υπόλοιπα είναι να' χουμε να λέμε.
Τις ανοιχτές σχέσεις που αναφέρεις, τις έχω δει να εφαρμόζονται μόνον σε ζευγάρια που έχουν ξεκαθαρίσει μεταξύ τους ότι μένουν μαζί για τα παιδιά, οικονομικούς/κοινωνικούς λόγους κλπ δηλαδή κάτι σαν συμβόλαιο συγκατοίκησης για τον χ ή ψ λόγο.

Τις έχω δει ακόμη και σε φάσεις που ο ένας από τους δύο είναι γκέι. Δεν τις έχω δει ποτέ σε ζευγάρια που ο ένας εκ των δύο, γουστάρει ερωτικά τον άλλον. Γιατί άλλο είναι να αποδέχεσαι την πολυγαμική τάση του "συντρόφου" σου επειδή πραγματικά το βλέπεις ως κάτι φυσικό και άλλο γιατί δεν θέλεις να τον ζορίσεις και να τον χάσεις. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Απρ 2023, 15:57

εγώ πάντως παλαιότερα είχα νιώσει αγάπη για 2 γυναίκες ταυτόχρονα
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Απρ 2023, 15:59

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:57
εγώ πάντως παλαιότερα είχα νιώσει αγάπη για 2 γυναίκες ταυτόχρονα
Στο αστρικό; :smt005:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8570
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 01 Απρ 2023, 16:00

ksk έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:59
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:57
εγώ πάντως παλαιότερα είχα νιώσει αγάπη για 2 γυναίκες ταυτόχρονα
Στο αστρικό; :smt005:
όχι εδώ...και παρακαλώ μην κοροιδεύεις τα πνευματικά....
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Απρ 2023, 16:02

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:00
ksk έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:59
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 15:57
εγώ πάντως παλαιότερα είχα νιώσει αγάπη για 2 γυναίκες ταυτόχρονα
Στο αστρικό; :smt005:
όχι εδώ...και παρακαλώ μην κοροιδεύεις τα πνευματικά....
Οκεγια... :scross:
sorry takis.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 01 Απρ 2023, 16:03

:giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών