Πολυγαμία

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15582
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 16:50

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:46
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:38
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:07


μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
Άλλο σεξουαλικός σύντροφος, άλλο έρωτας κι άλλο αγάπη. Να τα διαχωρίζουμε αυτά. :)
Τυχαίνει λ.χ. να είναι κάποιος συναισθηματικά "μονογαμικός", ενώ σεξουαλικά πολυγαμικός.
είτε τα διαχωρίσεις είτε όχι .... εγώ μιλάω για συνύπαρξη όλων αυτών ταυτόχρονα.... ήταν αυτό που είχα νιώσει πριν χρόνια
Παραταύτα, άλλο η φαντασίωση και άλλο η πραγματικότητα. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Απρ 2023, 16:51

Μπερδεύουν ορισμένοι το "polyamory" που έθεσε ο νηματοθέτης με το ξενογαμαω.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15582
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 01 Απρ 2023, 16:53

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:47
aLiCat έγραψε:
01 Απρ 2023, 14:57

Αν θες, όχι ακριβώς "σου γαμάνε τη γυναίκα" (λες κι η γυναίκα είναι κτήμα που το κατέχει το αρσενικό), σωστότερη έκφραση νομίζω "όταν η γυναίκα (ξενο)γαμιέται", αφού είναι κι εκείνη ανθρώπινο ον με δική της βούληση. :102:
Είναι σωστότατη έκφραση της κοινής νέας ελληνικής και εμπίπτει στις (πολλές) γραμματικές λειτουργίες της γενικής πτώσης*. Δεν έχει σχέση με κτήματα. Ούτε η γυναίκα μου όταν λέει "ο άντρας μου" υπονοεί ότι αποστερουμαι την ανθρώπινη ιδιότητά μου με τη δική μου βούληση και λοιπες μοντερνες φεμινιστικες σαχλαμάρες. :roll:
SpoilerShow
Υπάρχουν και κάποιοι που όντως δεν έχουν θέμα η γυναίκα τους να απολαμβάνει τα ίδια "προνόμια", όμως είναι ελάχιστοι.
Ναι, επίσης υπάρχουν κ κάποιοι που γαμανε νεκρούς, δεν κρίνω αν ο άλλος τη βρίσκει να είναι κερατάς από άποψη, αν ο άλλος θέλει να είναι σαν αυτούς με τα αμάξια σε στυλ Ρούντολφ το ελαφάκι που βάζουν αυτά τα κέρατα, that's their business :oops:


Νομίζω το παράδειγμα που έφερες δεν είναι τόσο σχετικό, αλλά οκ, ας μη κολλήσουμε στις λεπτομέρειες. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Απρ 2023, 16:57

Ο μοναδικός λόγος για να έχεις πολλούς άνδρες ταυτόχρονα είναι να κάνεις δουλειά με πολλά ταξίδια και να χεις έναν σε κάθε πόλη. Αλλά και πάλι είναι πολύ χρονοβόρο χόμπυ, χαλάνε εύκολα και θέλουν πολλές ώρες να τους ξεστραβώνεις κάθε φορά.
Z

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Απρ 2023, 17:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:09
Άλλο ανοχή στον πολυγαμικό και άλλο ελεύθερη έκφραση της πολυγαμίας.

Γιατί παίζει και η κωμική περίπτωση όπου οι συνήθεις πολυγαμικοί παθαίνουν ταράκουλο αν μάθουν ότι είναι πολυγαμικός και ο σύντροφος τους. :lol:

Αναφέρομαι και στα δύο φύλα, έτσι;
ΓΙα να ξεκαθαρίσω γιατι δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εγω εννοω τη φαση που πουλανε ανοιχτη σχεση, απελευθερωμενη σεξουαλικα κλπ. Αυτες οι φασεις, ακομα και αν λενε κι οι δυο οτι το συζητησανε και συμφωνουν, ειναι παντα το ένα μελος γουσταρει να εχει χαρεμι και το αλλο ανεχεται το κερατο και φοραει χαμογελο γιατι αλλιως ξερει οτι θα χασει τη σχεση του.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Απρ 2023, 17:03

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:51
Μπερδεύουν ορισμένοι το "polyamory" που έθεσε ο νηματοθέτης με το ξενογαμαω.
αυτο αλλα οχι αδικα. ο στοχος ειναι το δευτερο αλλα βλεπουν οτι μπορουν να το πετυχουν δωρεαν (χωρις κινδυνο να χωρισουν) οποτε και η πιπα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Απρ 2023, 17:06

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:51
Μπερδεύουν ορισμένοι το "polyamory" που έθεσε ο νηματοθέτης με το ξενογαμαω.
Θυμίζει όρο από ελληνικό μπιντιεσιμικο φόρουμ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70086
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 17:09

Yochanan έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:09
Άλλο ανοχή στον πολυγαμικό και άλλο ελεύθερη έκφραση της πολυγαμίας.

Γιατί παίζει και η κωμική περίπτωση όπου οι συνήθεις πολυγαμικοί παθαίνουν ταράκουλο αν μάθουν ότι είναι πολυγαμικός και ο σύντροφος τους. :lol:

Αναφέρομαι και στα δύο φύλα, έτσι;
ΓΙα να ξεκαθαρίσω γιατι δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εγω εννοω τη φαση που πουλανε ανοιχτη σχεση, απελευθερωμενη σεξουαλικα κλπ. Αυτες οι φασεις, ακομα και αν λενε κι οι δυο οτι το συζητησανε και συμφωνουν, ειναι παντα το ένα μελος γουσταρει να εχει χαρεμι και το αλλο ανεχεται το κερατο και φοραει χαμογελο γιατι αλλιως ξερει οτι θα χασει τη σχεση του.
Εννοώ ότι το μεγεθυμένο που έβαλες είναι το πιο σπάνιο. Τα υπόλοιπα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι τον όρο "πολυγαμία". Νομίζω ότι γίνεται κατανοητός κυρίως όταν αφορά στο αντρικό φύλο και σε ό,τι καταπιέζει την δική τους σεξουαλική ελευθερία.

Στην κοινή συναίνεση, έχω ήδη αναφερθεί.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Απρ 2023, 17:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:09
Yochanan έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:09
Άλλο ανοχή στον πολυγαμικό και άλλο ελεύθερη έκφραση της πολυγαμίας.

Γιατί παίζει και η κωμική περίπτωση όπου οι συνήθεις πολυγαμικοί παθαίνουν ταράκουλο αν μάθουν ότι είναι πολυγαμικός και ο σύντροφος τους. :lol:

Αναφέρομαι και στα δύο φύλα, έτσι;
ΓΙα να ξεκαθαρίσω γιατι δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εγω εννοω τη φαση που πουλανε ανοιχτη σχεση, απελευθερωμενη σεξουαλικα κλπ. Αυτες οι φασεις, ακομα και αν λενε κι οι δυο οτι το συζητησανε και συμφωνουν, ειναι παντα το ένα μελος γουσταρει να εχει χαρεμι και το αλλο ανεχεται το κερατο και φοραει χαμογελο γιατι αλλιως ξερει οτι θα χασει τη σχεση του.
Εννοώ ότι το μεγεθυμένο που έβαλες είναι το πιο σπάνιο. Τα υπόλοιπα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι τον όρο "πολυγαμία". Νομίζω ότι γίνεται κατανοητός κυρίως όταν αφορά στο αντρικό φύλο και σε ό,τι καταπιέζει την δική τους σεξουαλική ελευθερία.

Στην κοινή συναίνεση, έχω ήδη αναφερθεί.
Σωστή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70086
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 17:15

Προσωπικώς πάντως, πιστεύω ότι η ανάγκη για περισσότερους του ενός άντρες, για μεγαλύτερη σεξουαλική απόλαυση είναι μια μορφή νυμφομανίας και τίποτα περισσότερο, που συνεπάγεται κακό ή ανεπαρκές σεξ απ' όλους (επίτιμους και περιφερειακούς).
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Απρ 2023, 17:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:09
Yochanan έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 13:09
Άλλο ανοχή στον πολυγαμικό και άλλο ελεύθερη έκφραση της πολυγαμίας.

Γιατί παίζει και η κωμική περίπτωση όπου οι συνήθεις πολυγαμικοί παθαίνουν ταράκουλο αν μάθουν ότι είναι πολυγαμικός και ο σύντροφος τους. :lol:

Αναφέρομαι και στα δύο φύλα, έτσι;
ΓΙα να ξεκαθαρίσω γιατι δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εγω εννοω τη φαση που πουλανε ανοιχτη σχεση, απελευθερωμενη σεξουαλικα κλπ. Αυτες οι φασεις, ακομα και αν λενε κι οι δυο οτι το συζητησανε και συμφωνουν, ειναι παντα το ένα μελος γουσταρει να εχει χαρεμι και το αλλο ανεχεται το κερατο και φοραει χαμογελο γιατι αλλιως ξερει οτι θα χασει τη σχεση του.
Εννοώ ότι το μεγεθυμένο που έβαλες είναι το πιο σπάνιο. Τα υπόλοιπα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι τον όρο "πολυγαμία". Νομίζω ότι γίνεται κατανοητός κυρίως όταν αφορά στο αντρικό φύλο και σε ό,τι καταπιέζει την δική τους σεξουαλική ελευθερία.

Στην κοινή συναίνεση, έχω ήδη αναφερθεί.
το μεγενθυμενο ειναι αυτο που συζηταει στο ΟΡ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Απρ 2023, 17:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:15
Προσωπικώς πάντως, πιστεύω ότι η ανάγκη για περισσότερους του ενός άντρες, για μεγαλύτερη σεξουαλική απόλαυση είναι μια μορφή νυμφομανίας και τίποτα περισσότερο, που συνεπάγεται κακό ή ανεπαρκές σεξ απ' όλους (επίτιμους και περιφερειακούς).
Ναι μωρέ..άντε τωρα με τις άρρωστες.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 01 Απρ 2023, 17:59

tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:07
Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:03
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 00:23
Έχετε βρεθεί στην θέση να αγαπάτε εξίσου 2 ταίρια ή περισσότερα;

Πιστεύετε στον θεσμό της πολυγαμίας και πολυσυντροφικότητας χωρίς ζήλιες και ξεκατινιάσματα; Αθώα απλή αγάπη για 2 ή περισσότερα άτομα ταυτόχρονα!

:g030:
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
Όσους θέλεις μπορείς να αγαπάς. Το θέμα είναι αν μπορείς να δίνεις σε όλους τα απαραίτητα ώστε να αισθάνονται πλήρεις. Κι αυτό είναι κοινωνική δομή.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Απρ 2023, 18:05

Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:59
tanipteros έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:07
Karambabas έγραψε:
01 Απρ 2023, 16:03
H πολυγαμία ήταν αναγκαιότητα σε συγκεκριμένες συνθήκες. Έτσι όπως ζω εγώ, δεν θα μπορούσα.
μα δεν έχει μπορώ ή όχι...
είναι συναίσθημα αγάπης για περισσότερα άτομα ταυτόχρονα...
πως αγαπάς τους φίλους σου, τους γονείς σου, τα αδέλφια....έτσι μπορείς να αγαπάς και τους σεξουαλικούς σου συντρόφους
Όσους θέλεις μπορείς να αγαπάς. Το θέμα είναι αν μπορείς να δίνεις σε όλους τα απαραίτητα ώστε να αισθάνονται πλήρεις. Κι αυτό είναι κοινωνική δομή.
:g030:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70086
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολυγαμία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Απρ 2023, 18:14

Yochanan έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:09
Yochanan έγραψε:
01 Απρ 2023, 17:02


ΓΙα να ξεκαθαρίσω γιατι δε καταλαβα ακριβως τι εννοεις, εγω εννοω τη φαση που πουλανε ανοιχτη σχεση, απελευθερωμενη σεξουαλικα κλπ. Αυτες οι φασεις, ακομα και αν λενε κι οι δυο οτι το συζητησανε και συμφωνουν, ειναι παντα το ένα μελος γουσταρει να εχει χαρεμι και το αλλο ανεχεται το κερατο και φοραει χαμογελο γιατι αλλιως ξερει οτι θα χασει τη σχεση του.
Εννοώ ότι το μεγεθυμένο που έβαλες είναι το πιο σπάνιο. Τα υπόλοιπα είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι τον όρο "πολυγαμία". Νομίζω ότι γίνεται κατανοητός κυρίως όταν αφορά στο αντρικό φύλο και σε ό,τι καταπιέζει την δική τους σεξουαλική ελευθερία.

Στην κοινή συναίνεση, έχω ήδη αναφερθεί.
το μεγενθυμενο ειναι αυτο που συζηταει στο ΟΡ
Τον κόβεις για πολυγαμικό τον ΟP;

Ή έστω τον οποιονδήποτε εδώ μέσα; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών