Γάμος

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Γραφικός

Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Νοέμ 2018, 02:20

Έχω ανοίξει πολλά σεξιστικά θέματα. Το ότι έχω συγκατοικήσει παλιότερα με φίλους με υποχρεώνει να παραδεχθώ ότι έχει δίκιο η Naida όταν μου λέει ότι κι οι άνδρες έχουμε τα ελαττώματα που καταλογίζω αποκλειστικά στις γυναίκες, αλλά αυτά των γυναικών με έχουν πληγώσει περισσότερο οπότε σκέφτομαι "ανωνυμία, χαχαχααααα" και βγάζω μέρη του τοξικού εαυτού μου. Θέλω να καταλήξω ότι άνδρες- γυναίκες, είμαστε τελικά για τον πούτσο.
Οπότε; Γιατί παντρεύεται κανείς; Είμαι σε ηλικία που με λες και γεροντοπαλίκαρο κι η μάνα μου όλο και περισσότερο πιέζει να παντρευτώ.
Δεν είναι ότι μισώ τις γυναίκες (όχι περισσότερο από τους άνδρες τουλάχιστον), αλλά πραγματικά δεν μπορώ να αντιληφθώ τι προσφέρει ένας γάμος. Θέλετε να προσπαθήσετε να μου πουλήσετε τον γάμο; Τι έχω να κερδίσω από αυτόν; Εσείς νιώθετε καλά που το κάνατε; Θα ήσασταν ακόμα με τον/την σύντροφό σας αν δεν είχατε παντρευτεί; Έστω ότι φτάνω 60 και δεν το έχω κάνει ακόμα, τι θα μετανιώσω;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 02:25

Νομίζω ότι οι κοινωνίες δημιουργούν θεσμούς που αναφέρονται στον μέσο όρο και όχι αναγκαστικά στις εξαιρέσεις των μελών τους. Η οικογένεια και ο γάμος ως "ιδρυτική πράξη" ας το πούμε έτσι αυτής είναι ένα σχετικά ασφαλές μέρος για να έρθει και να κοινωνικοποιηθεί μια νέα ζωή.
Εσένα μπορεί να μη σου προσφέρει πολλά αλλά για το παιδί σου είναι διαφορετικά.

Άβαταρ μέλους
Souvlatzis
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:30
Phorum.gr user: Souvlatzis

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Souvlatzis » 22 Νοέμ 2018, 02:30

Υπάρχουν άτομα στο 2018 που ακόμα παντρέυονται? χααχαχαχαχαχαχα

Ο θεσμός του γάμου έχει κατεστραφεί πλεον...δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότερες 40αρες σήμερα είναι χωρισμένες.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 22 Νοέμ 2018, 02:30

Γεροντοπαλικαρο ετών;
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 02:40

Souvlatzis έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:30
Υπάρχουν άτομα στο 2018 που ακόμα παντρέυονται? χααχαχαχαχαχαχα

Ο θεσμός του γάμου έχει κατεστραφεί πλεον...δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότερες 40αρες σήμερα είναι χωρισμένες.
Ναι υπάρχουν. Και ο γάμος κατά μία έννοια σε φέρνει προ των ευθυνών σου. Και οι ευθύνες αυτές έχουν και νομικές συνέπειες. Για έναν άνθρωπο που είναι πλήρως συνειδητοποιημένος και συγκροτημένος πιθανόν δεν αλλάζει κάτι. Αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία μερικώς ανεύθυνων ανθρώπων γύρω έχει σημασία. Αν πας ας πούμε να κάνεις ένα παιδί σε ελεύθερη σχέση και μετά δεν την είδες δεν την ξέρεις, τι σας φταίει το παιδί να μεγαλώσει χωρίς οικογένεια με ένα κάρο ψυχολογικά προβλήματα;

ΥΓ. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι δεν απαντάω στο ερώτημα του νηματοθέτη για το τι θα κερδίσει ο ίδιος.

Άβαταρ μέλους
Souvlatzis
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:30
Phorum.gr user: Souvlatzis

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Souvlatzis » 22 Νοέμ 2018, 02:43

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:40
Souvlatzis έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:30
Υπάρχουν άτομα στο 2018 που ακόμα παντρέυονται? χααχαχαχαχαχαχα

Ο θεσμός του γάμου έχει κατεστραφεί πλεον...δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότερες 40αρες σήμερα είναι χωρισμένες.
Ναι υπάρχουν. Και ο γάμος κατά μία έννοια σε φέρνει προ των ευθυνών σου. Και οι ευθύνες αυτές έχουν και νομικές συνέπειες. Για έναν άνθρωπο που είναι πλήρως συνειδητοποιημένος και συγκροτημένος πιθανόν δεν αλλάζει κάτι. Αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία μερικώς ανεύθυνων ανθρώπων γύρω έχει σημασία. Αν πας ας πούμε να κάνεις ένα παιδί σε ελεύθερη σχέση και μετά δεν την είδες δεν την ξέρεις, τι σας φταίει το παιδί να μεγαλώσει χωρίς οικογένεια με ένα κάρο ψυχολογικά προβλήματα;

ΥΓ. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι δεν απαντάω στο ερώτημα του νηματοθέτη για το τι θα κερδίσει ο ίδιος.
Πλεον το κράτος είναι υπερ της γυναίκας σε όλες τις περιπτώσεις....και χωρίς γάμο, αν το παιδί είναι δικό σου είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις (για ένα παιδί που στην ουσία δεν θα είναι ποτέ δικό σου), μέχρι αυτο να φτάσει στα 18

Η γυναίκα έχει την επιλογή αν θα το κρατήσει, και την επιλογή να σε κάνει να πληρώνεις...γελάω με τους γελοίους που κάνουν (συνειδητά) παιδιά εν έτη 2018

Γραφικός

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Νοέμ 2018, 02:45

Τώρα τελευταία, όλο με ρωτάνε την ηλικία μου εδώ. 34.
ST48410, παίρνεις πολύ δεδομένη την ανάγκη απόκτησης απογόνου. Ένας τύπος -δεν θυμάμαι όνομα, σταντ απ κομίντιαν ήταν- είχε πει "λατρεύω τα παιδιά, αλλά προτιμώ να έρχεται το ανηψάκι μου, να παίζουμε, να μου δίνει την θετική του ενέργεια, κι όταν χέζεται να οφείλει να καθαρίσει ο αδερφός μου". Με εκφράζει αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 22 Νοέμ 2018, 02:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 02:45

Souvlatzis έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:43
ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:40
Souvlatzis έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:30
Υπάρχουν άτομα στο 2018 που ακόμα παντρέυονται? χααχαχαχαχαχαχα

Ο θεσμός του γάμου έχει κατεστραφεί πλεον...δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότερες 40αρες σήμερα είναι χωρισμένες.
Ναι υπάρχουν. Και ο γάμος κατά μία έννοια σε φέρνει προ των ευθυνών σου. Και οι ευθύνες αυτές έχουν και νομικές συνέπειες. Για έναν άνθρωπο που είναι πλήρως συνειδητοποιημένος και συγκροτημένος πιθανόν δεν αλλάζει κάτι. Αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία μερικώς ανεύθυνων ανθρώπων γύρω έχει σημασία. Αν πας ας πούμε να κάνεις ένα παιδί σε ελεύθερη σχέση και μετά δεν την είδες δεν την ξέρεις, τι σας φταίει το παιδί να μεγαλώσει χωρίς οικογένεια με ένα κάρο ψυχολογικά προβλήματα;

ΥΓ. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι δεν απαντάω στο ερώτημα του νηματοθέτη για το τι θα κερδίσει ο ίδιος.
Πλεον το κράτος είναι υπερ της γυναίκας σε όλες τις περιπτώσεις....και χωρίς γάμο, αν το παιδί είναι δικό σου είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις (για ένα παιδί που στην ουσία δεν θα είναι ποτέ δικό σου), μέχρι αυτο να φτάσει στα 18

Η γυναίκα έχει την επιλογή αν θα το κρατήσει, και την επιλογή να σε κάνει να πληρώνεις...γελάω με τους γελοίους που κάνουν (συνειδητά) παιδιά εν έτη 2018
Τι θα πει αυτό; Ότι πρέπει να κάνουν παιδιά μόνο κατά λάθος; Οι άνθρωποι που σε σημερινές συνθήκες με περιορισμένους οικονομικούς πόρους δημιουργούν σωστές οικογένειες είναι άξιοι συγχαρητηρίων.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 02:50

Γραφικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:45
Τώρα τελευταία, όλο με ρωτάνε την ηλικία μου εδώ. 34.
ST48410, παίρνεις πολύ δεδομένη την ανάγκη απόκρτησης απογόνου. Ένας τύπος -δεν θυμάμαι όνομα, σταντ απ κομίντιαν ήταν- είχε πει "λατρεύω τα παιδιά, αλλά προτιμώ να έρχεται το ανηψάκι μου, να παίζουμε, να μου δίνει την θετική του ενέργεια, κι όταν χέζεται να οφείλει να καθαρίσει ο αδερφός μου". Με εκφράζει αυτό.
Σεβαστό. Τότε ο γάμος μπορεί να εξυπηρετήσει άλλα πράγματα. Πχ την ανασφάλεια του/της συντρόφου ότι θα είσαι εκεί για αυτόν / αυτήν και στα δύσκολα. Η πραγματική ζωή δεν είναι sex and the city. Έχει εκτός από ταξίδια και χαρές, αρρώστιες, νοσοκομεία, απώλειες αγαπημένων ανθρώπων, οικονομική δυσπραγία και χίλια δυο άλλα πράγματα των οποίων το βάρος αντιμετωπίζεται πιο εύκολα με την βοήθεια ενός συντρόφου. Ο γάμος ας πούμε σε αυτή την περίπτωση είναι η ένδειξη πως είναι σοβαρή η απόφασή σου να μοιραστείς τις χαρές και τις λύπες με ένα συγκεκριμένο άτομο δια βίου.

Γραφικός

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Νοέμ 2018, 03:02

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:50
Σεβαστό. Τότε ο γάμος μπορεί να εξυπηρετήσει άλλα πράγματα. Πχ την ανασφάλεια του/της συντρόφου ότι θα είσαι εκεί για αυτόν / αυτήν και στα δύσκολα. Η πραγματική ζωή δεν είναι sex and the city. Έχει εκτός από ταξίδια και χαρές, αρρώστιες, νοσοκομεία, απώλειες αγαπημένων ανθρώπων, οικονομική δυσπραγία και χίλια δυο άλλα πράγματα των οποίων το βάρος αντιμετωπίζεται πιο εύκολα με την βοήθεια ενός συντρόφου. Ο γάμος ας πούμε σε αυτή την περίπτωση είναι η ένδειξη πως είναι σοβαρή η απόφασή σου να μοιραστείς τις χαρές και τις λύπες με ένα συγκεκριμένο άτομο δια βίου.
Καμιά φορά η ύπαρξη της/του συντρόφου όμως φορτώνει και τύψεις για τα ζοριλίκια. Εξαιρώ την περίπτωση της απώλειας αγαπημένου προσώπου που εκεί θα χρειαζόμουνα μια σύντροφο, σε όλα τα άλλα θα σκεφτόμουν "κοίτα τι την υποχρεώνω την γυναίκα να περνάει".

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 03:07

Γραφικός έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 03:02
ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 02:50
Σεβαστό. Τότε ο γάμος μπορεί να εξυπηρετήσει άλλα πράγματα. Πχ την ανασφάλεια του/της συντρόφου ότι θα είσαι εκεί για αυτόν / αυτήν και στα δύσκολα. Η πραγματική ζωή δεν είναι sex and the city. Έχει εκτός από ταξίδια και χαρές, αρρώστιες, νοσοκομεία, απώλειες αγαπημένων ανθρώπων, οικονομική δυσπραγία και χίλια δυο άλλα πράγματα των οποίων το βάρος αντιμετωπίζεται πιο εύκολα με την βοήθεια ενός συντρόφου. Ο γάμος ας πούμε σε αυτή την περίπτωση είναι η ένδειξη πως είναι σοβαρή η απόφασή σου να μοιραστείς τις χαρές και τις λύπες με ένα συγκεκριμένο άτομο δια βίου.
Καμιά φορά η ύπαρξη της/του συντρόφου όμως με φορτώνει και τύψεις για τα ζοριλίκια που περνάω. Εξαιρώ την περίπτωση της απώλειας αγαπημένου προσώπου που εκεί θα χρειαζόμουνα μια σύντροφο, σε όλα τα άλλα θα σκεφτόμουν "κοίτα τι την υποχρεώνω την γυναίκα να περνάει".
Εννοείται ότι καλό θα είναι πριν παντρευτείς να έχεις λύσει όσα θέματα περισσότερα μπορείς ώστε να μη τα φορτώνεις στην σύζυγο. Αλλά στην ζωή δεν συμβαίνει πάντα έτσι. Δεν κάνουμε βήματα όταν όλα είναι λυμένα και ξεκάθαρα. Πιθανόν η σύζυγος να είναι αυτή που θα σε βοηθήσει να λύσεις τα θέματα. Επίσης σήμερα πια δεν γίνονται γάμοι με το ζόρι εκτός εξαιρέσεων. Κάτι θα θέλει και εκείνη από εσένα για να σε παντρευτεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 22 Νοέμ 2018, 03:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 22 Νοέμ 2018, 03:07

είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς θα το μετανοιώσεις
γιατί να μη βάλεις άλλη μια εμπειρία στο δισάκι σου;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Γραφικός

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Νοέμ 2018, 03:10

Βινόσαυρος έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 03:07
είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς θα το μετανοιώσεις
γιατί να μη βάλεις άλλη μια εμπειρία στο δισάκι σου;
Αυτό ισχύει σε όλα τα διλήμματα, το θέμα είναι να επιλέγεις τι θα μετανιώσεις λιγότερο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Νοέμ 2018, 03:12

Βινόσαυρος έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 03:07
είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς θα το μετανοιώσεις
γιατί να μη βάλεις άλλη μια εμπειρία στο δισάκι σου;
Έχω στο σόι μου γεροντάκια που έχουν περάσει μια ζωή μαζί και είναι πολύ ευτυχισμένα. Εντάξει θα πείτε ότι μεγάλωσαν σε άλλες εποχές με άλλα πρότυπα κλπ αλλά μοιάζει σαν να έχετε πειστεί οι περισσότεροι ότι δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος και χαρούμενος κάποιος με έναν σύντροφο.

Γραφικός

Re: Γάμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 22 Νοέμ 2018, 03:19

ST48410 έγραψε:
22 Νοέμ 2018, 03:12
Έχω στο σόι μου γεροντάκια που έχουν περάσει μια ζωή μαζί και είναι πολύ ευτυχισμένα. Εντάξει θα πείτε ότι μεγάλωσαν σε άλλες εποχές με άλλα πρότυπα κλπ αλλά μοιάζει σαν να έχετε πειστεί οι περισσότεροι ότι δεν μπορεί να είναι ευτυχισμένος και χαρούμενος κάποιος με έναν σύντροφο.
Εγώ δέχομαι ότι υπάρχουν αθρώποι που μπορούν να είναι ευτυχισμένοι με έναν σύντροφο, αλλά δεν καταλαβαίνω το πόσο απόλυτοι είναι κάποιοι στο ότι αν δεν περάσεις το μεγαλύτερο μέρος της ζωής σου με μόνο έναν ή μία σύντροφο θα είσαι σίγουρα πιο δυστυχισμένος απ' ότι αν το κάνεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών