Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 19:51

Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:44
Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:41

Λάθος μου - είναι ΠΟΛΥ συνηθισμένο.
Ναι ξέρω δε μπορείτε να κυκλοφορήσετε.
Δυσκολευόμαστε - οταν στήνετε καραουλι στη γωνία του τετραγώνου - σας βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας στα στέκια που συχνάζουμε γινάσαστε ξαφνικά κωλος κ βρακί με κάποιον-α απ την παρέα μας και κοπανάτε μνματα μεσ στα χαράματα ... μεταξύ άλλων. :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Δεκ 2018, 20:08

Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:51
Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:44
Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:41

Λάθος μου - είναι ΠΟΛΥ συνηθισμένο.
Ναι ξέρω δε μπορείτε να κυκλοφορήσετε.
Δυσκολευόμαστε - οταν στήνετε καραουλι στη γωνία του τετραγώνου - σας βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας στα στέκια που συχνάζουμε γινάσαστε ξαφνικά κωλος κ βρακί με κάποιον-α απ την παρέα μας και κοπανάτε μνματα μεσ στα χαράματα ... μεταξύ άλλων. :003:
Πόσες ζαβές θα στη στήσουν καραούλι πια? Εκτός κι αν θες να μου πεις πως έρχονται γυναίκες άγνωστες στο δρόμο και αρχίζουν τα πρόστυχα, θ' απλώσουν να σου πιάσουν κώλο,μπούτι ότι μπορούν κτλ και τους λες όχι και σου λένε "γιατί μωρό μου αφού γουστάρεις". Και ότι αυτό γίνεται συχνά . Κι οχι σε σένα μόνο αλλά γενικότερα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 20:20

Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:08
Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:51
Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 19:44


Ναι ξέρω δε μπορείτε να κυκλοφορήσετε.
Δυσκολευόμαστε - οταν στήνετε καραουλι στη γωνία του τετραγώνου - σας βρίσκουμε συνεχώς μπροστά μας στα στέκια που συχνάζουμε γινάσαστε ξαφνικά κωλος κ βρακί με κάποιον-α απ την παρέα μας και κοπανάτε μνματα μεσ στα χαράματα ... μεταξύ άλλων. :003:
Πόσες ζαβές θα στη στήσουν καραούλι πια? Εκτός κι αν θες να μου πεις πως έρχονται γυναίκες άγνωστες στο δρόμο και αρχίζουν τα πρόστυχα, θ' απλώσουν να σου πιάσουν κώλο,μπούτι ότι μπορούν κτλ και τους λες όχι και σου λένε "γιατί μωρό μου αφού γουστάρεις". Και ότι αυτό γίνεται συχνά . Κι οχι σε σένα μόνο αλλά γενικότερα.
Για μια ακόμα φορά - ΔΕΝ υπάρχουν ζαβές - κακως το γράφεις είναι προσβλητικό - ετσι λειτουργείτε και ναι παρενοχλείτε χωρις έλεος και αίσθηση του τι κάνετε και οχι παρενόχληση δεν ειναι μόνο οι αστείες παπαργιές που έγραψες .
Για σενα βεβαια ολα επιτρέπονται γιατί είσαστε γυναίκες...
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Δεκ 2018, 20:24

the_black_planet έγραψε:
12 Δεκ 2018, 16:50
brb και tyt έγραψε:
12 Δεκ 2018, 16:13
the_black_planet έγραψε:
12 Δεκ 2018, 16:08


Τα μοντέλα άντρες ή γυναίκες;;
Γυναίκες λυσσάρες. :D
Σωραιος μαν! :) Τι γίνεται πάντως με εσάς στο κόμμα, όλοι τέτοιοι παιδαραδες είσαστε ρε;;; Και ο μπουμπυς τα ίδια προβλήματα είχε εδώ μέσα κι όλας, κανονικά πεσιματα, παρενοχλήσεις κτλ αλλά φέρθηκε σαν κυριος γιατί αντιλαμβανόταν την αδυναμία κάποιων μπροστά στο ωραίο, δεν ξέρω βεβαια αν του την πέσει και ο Σουβλατζης ποια θα είναι η στάση του! :P
Τι να γράψω τώρα. Μερικοί είστε εμμονικοί αντί(ότι κόμμα νομίζετε ότι είμαι).

Αυτός εδώ ο λεβέντης έβγαλε την αντικομμουνιστική λύσσα του (αυτό νομίζει ότι ''είναι το κόμμα'' μου) σε δημοσίευση για ένα χριστουγεννιάτικο τραγούδι για τον λιμό στην Αιθιοπία το 1983.
Chainis έγραψε:
02 Δεκ 2018, 13:38
brb και tyt έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 21:36
Ξεκινώ με την ιστορία που κρύβεται πίσω από αυτό το χριστουγεννιάτικο τραγούδι.


It's Christmastime, there's no need to be afraid
At Christmastime, we let in light and we banish shade
And in our world of plenty we can spread a smile of joy
Throw your arms around the world at Christmastime
But say a prayer, to pray for the other ones
At Christmastime
It's hard, but when you're having fun
There's a world outside your window
And it's a world of dread and fear
Where the only water flowing is the bitter sting of tears
And the Christmas bells that ring there
Are the clanging chimes of doom
Well tonight thank God it's them instead of you
And there won't be snow in Africa this Christmastime
The greatest gift they'll get this year is life
Oh, where nothing ever grows, no rain or rivers flow
Do they know it's Christmastime at all?
Here's to you, raise a glass for ev'ryone
Here's to them, underneath that burning sun
Do they know it's Christmastime at all?
Feed the world
Feed the world
Feed the world
Let them know it's Christmastime again
Το 1983 είχε ξηρασία στην Αιθιοπία. Ο κόσμος κυριολεκτικά πέθαινε από ασιτία. Οι εικόνες που έδειχναν τα τηλεοπτικά κανάλια σκληρές. Δεν ήταν βέβαια πρώτη είδηση η ανθρωπιστική κρίση στην χώρα αυτή της Αφρικής. Ο ψυχρός πόλεμος ήταν στο αποκορύφωμα του και οι προηγμένες χώρες είχαν πιο ''σοβαρά'' θέματα φαίνεται να ασχοληθούν. Το ίδιο αδιαφόρησε και ο ΟΗΕ.

Ένας punk/new wave rocker ο Bob Geldof τραγουδιστής των Boomtown Rats, δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια. Του ήρθε η ιδέα να κάνει ένα charity band και να μαζέψει λεφτά για τους ανθρώπους αυτούς. Να μην τα πολυλογώ, στο κάλεσμα του ανταποκρίθηκαν πολλοί γνωστοί τραγουδιστές. Το αποτέλεσμα ήταν να ''ξεβράκωσει'' τον ΟΗΕ και τις ''πολιτισμένες'' χώρες.

Κυριολεκτικά συγκλόνισε την κοινή γνώμη σε όλες τις χώρες, έκανε γνωστό το θέμα και ευαισθητοποίησε τον κόσμο.
Ακόμα και για την διανομή των αγαθών φρόντισε όταν έμαθε ότι τα έκλεβαν οι κυβερνητικοί. Δεν υπάρχουν στοιχεία αλλά πρέπει να έσωσε πάρα πολλούς ανθρώπους.

Φυσικά δεν του έδωσαν ποτέ το νόμπελ Ειρήνης.

Ακολούθησαν και άλλες ανάλογες κινήσεις όπως το Live Aid. Στις ΗΠΑ το USA for Africa.
Στην Ελλάδα έκαναν αγώνα δρόμου και αν θυμάμαι καλά μάζεψαν 20 εκατομμύρια δραχμές, μεγάλο ποσό.

Στοιχεία για το Band Aid εδώ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Do_They_K ... ristmas%3F

Πάντως είμαι υπερήφανος που ακούω αυτή τη μουσική. Πήγαινε κανείς σε καφετερία και άκουγε αυτό τον ύμνο.
Ο ανθρωπισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Υποθέτω ότι δεν ξέρεις ότι τότε η Αιθιοπία είχε κομουνιστικό καθεστώς του δικτάτορα Μεγκίστου Χαϊλέ Μαριάμ που κατηγορείται για γενοκτονία (κοντά στο 2.000.000 νεκροί κατά την διάρκεια του καθεστώτος του) και έχει καταδικαστεί ερήμην σε θάνατο.

Σύμπτωση θα είναι που από το 91 που έπεσε ο Μεγκίστου η Αιθιοπία δεν είχε ξανά ξηρασία και λιμό
.
Η ιστορία πίσω από το τραγούδι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος brb και tyt την 12 Δεκ 2018, 20:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Δεκ 2018, 20:28

Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 18:42

Κίνδυνοι υπάρχουν για τους άνδρες κατά τη διάρκεια της σχέσης και μετά, δεν σκέφτεται ποτέ κανείς αν κινδυνεύει να τον παρενοχλήσουν γυναίκες αν βγει να πιει ένα ποτό μόνος του.
Θα κάνω μια τεράστια εξαίρεση μόνο γι' αυτήν την δημοσίευση. Ούτε τρελλάρω, ούτε πλακίτσα ούτε τίποτα.

Λοιπόν, όταν ήμουν 19 προς 20 χρονών ήμουν σε ένα υπαίθριο μπαράκι με φίλους στην αρχή, ήπια τεκίλες (κυρίως) σαν το μοσχάρι, φύγαν οι φίλοι και έμεινα στο μπαρ μόνος μου (αν και ο μπάρμαν ήταν κι αυτός φιλαράκος αλλά είχε δουλειά, εξυπηρετούσε κι άλλους ανθρώπους). Σε κάποια φάση έρχεται ο μαγαζάτορας και με λέει να πάω στο αποθηκάκι που είχε δίπλα κι ότι κάποιος με θέλει, του λέω ποιος είναι ας έρθει εδώ, με λέει ότι ούτε κι αυτός δεν ξέρει ποιος είναι κι οτι του το είπε η τάδε να μου το πει κι ότι η τάδε έχει φύγει μόλις (όντως είχε φύγει).
Ε λέω δε γαμιέται τότες ας πάω να δω σιγά.
Ανοίγω την πόρτα, σκοτάδι, μπαίνω μέσα.
Με την μια κλείνει η πόρτα πίσω μου και κάποιος με ζμπρώχνει σε ένα μικρό διθέσιο καναπεδάκι που ήταν ακριβώς μπροστά μου (δεν το είχα δει καν, σκοτάδι γαρ). Μέσα σε μισό νανοσεκόντ μου έφυγε η σούρα, έσφιξα τις γροθιές μου και είπα σε γάμησα παλιόπουστα.
Για ελάχιστα δεύτερα επικράτησε ησυχία.
Σε αυτά τα δευτερόλεπτα ήρθε μια υπέροχη μυρωδιά καρύδας κάτι τέτοιο, ένα πολύ γαμάτο γυναικείο άρωμα τέλος πάντων.
Χαλάρωσα σχεδόν ώσπου ξαφνικά έπεσε πάνω μου μια γυναίκα με πλούσια σγουρά μαλλιά (τα ένοιωθα πάνω μου) με κόλλησε πίσω στον καναπέ με όλο το βάρος της, με τράβηξε τα χέρια πίσω, έφερε τα χείλη της στ' αυτί μου και με βραχνή φωνή μου είπε, με έχεις τρελάνει,
έχω βγει εκτός εαυτού, θέλω να σε φάω ζωντανό, θέλω να καταπιώ τον πούτσο σου
δεν συνεχίζω άλλο είπε κι άλλα.
Μου έφυγε η μαγκιά, μούδιασα, παράλυσα.
Έπιασε τον κρίνο στην αρχή με τα χέρια της σφιχτά και μετά άρχισε να τον δαγκώνει έξω από την βερμούδα.
Την άρπαξα από τα μαλλιά, έφερα το πρόσωπο της μπροστά στο δικό μου και της είπα, ποια είσαι συ; τι θες από μένα; τι ναι αυτά που κάνεις;
...

Δεν το συνεχίζω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τρομοκρατήθηκα, πολύ άσχημα, το χασα, ευτυχώς για πολύ λίγο και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, αν ήταν κάποιος άλλος θα μπορούσαν να συμβούν χίλια δυό διαφορετικά πράγματα. Αυτό που ένοιωσα, ότι έχασα τον έλεγχο δηλαδή κι ότι κάποιος άλλος άνθρωπος έκανε ότι ήθελε πάνω μου χωρίς να το θέλω, μάλλον είναι το συναίσθημα του θύματος ενός βιασμού. Δεν λέω ότι με βίασε κανείς έτσι; ούτε καν για τα ελάχιστα δεύτερα που πραγματικά αισθάνθηκα έτσι, αλλά σε αυτό που γράφεις είσαι λάθος μαν μου, όλα μπορούν να συμβούν ανεξαρτήτως φύλου, φυσικά οι γυναίκες είναι μακράν πιο ευάλωτες στο έξω κόσμο αλλά μην ξεχνάς τις φυλακές και άλλους χώρους εργασίας πχ που τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ περίεργα πολύ εύκολα.
Αν συνέχιζα δε και με ιστορίες μέσα σε σχέσεις, γάμους κτλ. (δεν πρόκειται) θα σου πέφτανε τα μαλλιά, και από τις δύο κατευθύνσεις (άντρας>γυναίκα, γυναίκα>άντρας) αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 12 Δεκ 2018, 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Δεκ 2018, 20:30

Πάλι γκαβλώσαμε.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 12 Δεκ 2018, 20:31

Cavaliere έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:30
Πάλι γκαβλώσαμε.
:smt005:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 12 Δεκ 2018, 20:34

sys3x έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:28
Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 18:42

Κίνδυνοι υπάρχουν για τους άνδρες κατά τη διάρκεια της σχέσης και μετά, δεν σκέφτεται ποτέ κανείς αν κινδυνεύει να τον παρενοχλήσουν γυναίκες αν βγει να πιει ένα ποτό μόνος του.
Θα κάνω μια τεράστια εξαίρεση μόνο γι' αυτήν την δημοσίευση. Ούτε τρελλάρω, ούτε πλακίτσα ούτε τίποτα.

Λοιπόν, όταν ήμουν 19 προς 20 χρονών ήμουν σε ένα υπαίθριο μπαράκι με φίλους στην αρχή, ήπια τεκίλες (κυρίως) σαν το μοσχάρι, φύγαν οι φίλοι και έμεινα στο μπαρ μόνος μου (αν και ο μπάρμαν ήταν κι αυτός φιλαράκος αλλά είχε δουλειά, εξυπηρετούσε κι άλλους ανθρώπους). Σε κάποια φάση έρχεται ο μαγαζάτορας και με λέει να πάω στο αποθηκάκι που είχε δίπλα κι ότι κάποιος με θέλει, του λέω ποιος είναι ας έρθει εδώ, με λέει ότι ούτε κι αυτός δεν ξέρει ποιος είναι κι οτι του το είπε η τάδε να μου το πει κι ότι η τάδε έχει φύγει μόλις (όντως είχε φύγει).
Ε λέω δε γαμιέται τότες ας πάω να δω σιγά.
Ανοίγω την πόρτα, σκοτάδι, μπαίνω μέσα.
Με την μια κλείνει η πόρτα πίσω μου και κάποιος με ζμπρώχνει σε ένα μικρό διθέσιο καναπεδάκι που ήταν ακριβώς μπροστά μου (δεν το είχα δει καν, σκοτάδι γαρ). Μέσα σε μισό νανοσεκόντ μου έφυγε η σούρα, έσφιξα τις γροθιές μου και είπα σε γάμησα παλιόπουστα.
Για ελάχιστα δεύτερα επικράτησε ησυχία.
Σε αυτά τα δευτερόλεπτα ήρθε μια υπέροχη μυρωδιά καρύδας κάτι τέτοιο, ένα πολύ γαμάτο γυναικείο άρωμα τέλος πάντων.
Χαλάρωσα σχεδόν ώσπου ξαφνικά έπεσε πάνω μου μια γυναίκα με πλούσια σγουρά μαλλιά (τα ένοιωθα πάνω μου) με κόλλησε πίσω στον καναπέ με όλο το βάρος της, με τράβηξε τα χέρια πίσω, έφερε τα χείλη της στ' αυτί μου και με βραχνή φωνή μου είπε, με έχεις τρελάνει,
έχω βγει εκτός εαυτού, θέλω να σε φάω ζωντανό, θέλω να καταπιώ τον πούτσο σου
δεν συνεχίζω άλλο είπε κι άλλα.
Μου έφυγε η μαγκιά, μούδιασα, παράλυσα.
Έπιασε τον κρίνο στην αρχή με τα χέρια της σφιχτά και μετά άρχισε να τον δαγκώνει έξω από την βερμούδα.
Την άρπαξα από τα μαλλιά, έφερα το πρόσωπο της μπροστά στο δικό μου και της είπα, ποια είσαι συ; τι θες από μένα; τι ναι αυτά που κάνεις;
...

Δεν το συνεχίζω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τρομοκρατήθηκα, πολύ άσχημα, το χασα, ευτυχώς για πολύ λίγο και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, αν ήταν κάποιος άλλος θα μπορούσαν να συμβούν χίλια δυό διαφορετικά πράγματα. Αυτό που ένοιωσα, ότι έχασα τον έλεγχο δηλαδή κι ότι κάποιος άλλος άνθρωπος έκανε ότι ήθελε πάνω μου χωρίς να το θέλω, μάλλον είναι το συναίσθημα του θύματος ενός βιασμού. Δεν λέω ότι με βίασε κανείς έτσι; ούτε καν για τα ελάχιστα δεύτερα που πραγματικά αισθάνθηκα έτσι, αλλά σε αυτό που γράφεις είσαι λάθος μαν μου, όλα μπορούν να συμβούν ανεξαρτήτως φύλου, φυσικά οι γυναίκες είναι μακράν πιο ευάλωτες στο έξω κόσμο αλλά μην ξεχνάς τις φυλακές και άλλους χώρους εργασίας πχ που τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ περίεργα πολύ εύκολα.
Αν συνέχιζα δε και με ιστορίες μέσα σε σχέσεις, γάμους κτλ. (δεν πρόκειται) θα σου πέφτανε τα μαλλιά, και από τις δύο κατευθύνσεις (άντρας>γυναίκα, γυναίκα>άντρας) αυτό.
Αν πήρες μετά απ' αυτό χριστουγεννιάτικη κάρτα από κανέναν Βαγγελα, να ξέρεις δεν ήταν γυναίκα.

Α, και στείλε βιογραφικό στο Άρλεκιν να προσληφθείς.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 20:36

sys3x έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:28
Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 18:42

Κίνδυνοι υπάρχουν για τους άνδρες κατά τη διάρκεια της σχέσης και μετά, δεν σκέφτεται ποτέ κανείς αν κινδυνεύει να τον παρενοχλήσουν γυναίκες αν βγει να πιει ένα ποτό μόνος του.
Θα κάνω μια τεράστια εξαίρεση μόνο γι' αυτήν την δημοσίευση. Ούτε τρελλάρω, ούτε πλακίτσα ούτε τίποτα.

Λοιπόν, όταν ήμουν 19 προς 20 χρονών ήμουν σε ένα υπαίθριο μπαράκι με φίλους στην αρχή, ήπια τεκίλες (κυρίως) σαν το μοσχάρι, φύγαν οι φίλοι και έμεινα στο μπαρ μόνος μου (αν και ο μπάρμαν ήταν κι αυτός φιλαράκος αλλά είχε δουλειά, εξυπηρετούσε κι άλλους ανθρώπους). Σε κάποια φάση έρχεται ο μαγαζάτορας και με λέει να πάω στο αποθηκάκι που είχε δίπλα κι ότι κάποιος με θέλει, του λέω ποιος είναι ας έρθει εδώ, με λέει ότι ούτε κι αυτός δεν ξέρει ποιος είναι κι οτι του το είπε η τάδε να μου το πει κι ότι η τάδε έχει φύγει μόλις (όντως είχε φύγει).
Ε λέω δε γαμιέται τότες ας πάω να δω σιγά.
Ανοίγω την πόρτα, σκοτάδι, μπαίνω μέσα.
Με την μια κλείνει η πόρτα πίσω μου και κάποιος με ζμπρώχνει σε ένα μικρό διθέσιο καναπεδάκι που ήταν ακριβώς μπροστά μου (δεν το είχα δει καν, σκοτάδι γαρ). Μέσα σε μισό νανοσεκόντ μου έφυγε η σούρα, έσφιξα τις γροθιές μου και είπα σε γάμησα παλιόπουστα.
Για ελάχιστα δεύτερα επικράτησε ησυχία.
Σε αυτά τα δευτερόλεπτα ήρθε μια υπέροχη μυρωδιά καρύδας κάτι τέτοιο, ένα πολύ γαμάτο γυναικείο άρωμα τέλος πάντων.
Χαλάρωσα σχεδόν ώσπου ξαφνικά έπεσε πάνω μου μια γυναίκα με πλούσια σγουρά μαλλιά (τα ένοιωθα πάνω μου) με κόλλησε πίσω στον καναπέ με όλο το βάρος της, με τράβηξε τα χέρια πίσω, έφερε τα χείλη της στ' αυτί μου και με βραχνή φωνή μου είπε, με έχεις τρελάνει,
έχω βγει εκτός εαυτού, θέλω να σε φάω ζωντανό, θέλω να καταπιώ τον πούτσο σου
δεν συνεχίζω άλλο είπε κι άλλα.
Μου έφυγε η μαγκιά, μούδιασα, παράλυσα.
Έπιασε τον κρίνο στην αρχή με τα χέρια της σφιχτά και μετά άρχισε να τον δαγκώνει έξω από την βερμούδα.
Την άρπαξα από τα μαλλιά, έφερα το πρόσωπο της μπροστά στο δικό μου και της είπα, ποια είσαι συ; τι θες από μένα; τι ναι αυτά που κάνεις;
...

Δεν το συνεχίζω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τρομοκρατήθηκα, πολύ άσχημα, το χασα, ευτυχώς για πολύ λίγο και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, αν ήταν κάποιος άλλος θα μπορούσαν να συμβούν χίλια δυό διαφορετικά πράγματα. Αυτό που ένοιωσα, ότι έχασα τον έλεγχο δηλαδή κι ότι κάποιος άλλος άνθρωπος έκανε ότι ήθελε πάνω μου χωρίς να το θέλω, μάλλον είναι το συναίσθημα του θύματος ενός βιασμού. Δεν λέω ότι με βίασε κανείς έτσι; ούτε καν για τα ελάχιστα δεύτερα που πραγματικά αισθάνθηκα έτσι, αλλά σε αυτό που γράφεις είσαι λάθος μαν μου, όλα μπορούν να συμβούν ανεξαρτήτως φύλου, φυσικά οι γυναίκες είναι μακράν πιο ευάλωτες στο έξω κόσμο αλλά μην ξεχνάς τις φυλακές και άλλους χώρους εργασίας πχ που τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ περίεργα πολύ εύκολα.
Αν συνέχιζα δε και με ιστορίες μέσα σε σχέσεις, γάμους κτλ. (δεν πρόκειται) θα σου πέφτανε τα μαλλιά, και από τις δύο κατευθύνσεις (άντρας>γυναίκα, γυναίκα>άντρας) αυτό.
Να τα γράφετε γιατι μας εχουν λιωσει στα παραμύθια + παγιωνονται στρεβλές απόψεις.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Δεκ 2018, 20:36

Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:20


Για μια ακόμα φορά - ΔΕΝ υπάρχουν ζαβές - κακως το γράφεις είναι προσβλητικό - ετσι λειτουργείτε και ναι παρενοχλείτε χωρις έλεος και αίσθηση του τι κάνετε και οχι παρενόχληση δεν ειναι μόνο οι αστείες παπαργιές που έγραψες .
Για σενα βεβαια ολα επιτρέπονται γιατί είσαστε γυναίκες...
Καλά, καλά ζήτα συγνώμη εκ μέρους μου αν προσβλήθηκαν τα ζαβά που σου τη στήνουν καραούλι.
Για πες τι είναι σεξουαλική παρενόχληση για έναν άνδρα από μια γυναίκα; Μιας και τα δικά μου είναι αστείες παπαριές δηλαδή.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 20:42

Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:36
Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:20


Για μια ακόμα φορά - ΔΕΝ υπάρχουν ζαβές - κακως το γράφεις είναι προσβλητικό - ετσι λειτουργείτε και ναι παρενοχλείτε χωρις έλεος και αίσθηση του τι κάνετε και οχι παρενόχληση δεν ειναι μόνο οι αστείες παπαργιές που έγραψες .
Για σενα βεβαια ολα επιτρέπονται γιατί είσαστε γυναίκες...
Καλά, καλά ζήτα συγνώμη εκ μέρους μου αν προσβλήθηκαν τα ζαβά που σου τη στήνουν καραούλι.
Για πες τι είναι σεξουαλική παρενόχληση για έναν άνδρα από μια γυναίκα; Μιας και τα δικά μου είναι αστείες παπαριές δηλαδή.
Σε παραπέμπω στο ΟΡ

''Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης είναι ότι στην παρενόχληση ο/η άλλος/η επιμένει αφού τον/την έχεις απορρίψει.
Τα υπόλοιπα περί άσχημων κ όμορφων είναι αντρικές/γυναικειες μαλακίες για να χωνέψουν την απόρριψη.''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Δεκ 2018, 20:50

brb και tyt έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:34
SpoilerShow
sys3x έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:28
Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 18:42

Κίνδυνοι υπάρχουν για τους άνδρες κατά τη διάρκεια της σχέσης και μετά, δεν σκέφτεται ποτέ κανείς αν κινδυνεύει να τον παρενοχλήσουν γυναίκες αν βγει να πιει ένα ποτό μόνος του.
Θα κάνω μια τεράστια εξαίρεση μόνο γι' αυτήν την δημοσίευση. Ούτε τρελλάρω, ούτε πλακίτσα ούτε τίποτα.

Λοιπόν, όταν ήμουν 19 προς 20 χρονών ήμουν σε ένα υπαίθριο μπαράκι με φίλους στην αρχή, ήπια τεκίλες (κυρίως) σαν το μοσχάρι, φύγαν οι φίλοι και έμεινα στο μπαρ μόνος μου (αν και ο μπάρμαν ήταν κι αυτός φιλαράκος αλλά είχε δουλειά, εξυπηρετούσε κι άλλους ανθρώπους). Σε κάποια φάση έρχεται ο μαγαζάτορας και με λέει να πάω στο αποθηκάκι που είχε δίπλα κι ότι κάποιος με θέλει, του λέω ποιος είναι ας έρθει εδώ, με λέει ότι ούτε κι αυτός δεν ξέρει ποιος είναι κι οτι του το είπε η τάδε να μου το πει κι ότι η τάδε έχει φύγει μόλις (όντως είχε φύγει).
Ε λέω δε γαμιέται τότες ας πάω να δω σιγά.
Ανοίγω την πόρτα, σκοτάδι, μπαίνω μέσα.
Με την μια κλείνει η πόρτα πίσω μου και κάποιος με ζμπρώχνει σε ένα μικρό διθέσιο καναπεδάκι που ήταν ακριβώς μπροστά μου (δεν το είχα δει καν, σκοτάδι γαρ). Μέσα σε μισό νανοσεκόντ μου έφυγε η σούρα, έσφιξα τις γροθιές μου και είπα σε γάμησα παλιόπουστα.
Για ελάχιστα δεύτερα επικράτησε ησυχία.
Σε αυτά τα δευτερόλεπτα ήρθε μια υπέροχη μυρωδιά καρύδας κάτι τέτοιο, ένα πολύ γαμάτο γυναικείο άρωμα τέλος πάντων.
Χαλάρωσα σχεδόν ώσπου ξαφνικά έπεσε πάνω μου μια γυναίκα με πλούσια σγουρά μαλλιά (τα ένοιωθα πάνω μου) με κόλλησε πίσω στον καναπέ με όλο το βάρος της, με τράβηξε τα χέρια πίσω, έφερε τα χείλη της στ' αυτί μου και με βραχνή φωνή μου είπε, με έχεις τρελάνει,
έχω βγει εκτός εαυτού, θέλω να σε φάω ζωντανό, θέλω να καταπιώ τον πούτσο σου
δεν συνεχίζω άλλο είπε κι άλλα.
Μου έφυγε η μαγκιά, μούδιασα, παράλυσα.
Έπιασε τον κρίνο στην αρχή με τα χέρια της σφιχτά και μετά άρχισε να τον δαγκώνει έξω από την βερμούδα.
Την άρπαξα από τα μαλλιά, έφερα το πρόσωπο της μπροστά στο δικό μου και της είπα, ποια είσαι συ; τι θες από μένα; τι ναι αυτά που κάνεις;
...

Δεν το συνεχίζω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τρομοκρατήθηκα, πολύ άσχημα, το χασα, ευτυχώς για πολύ λίγο και πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, αν ήταν κάποιος άλλος θα μπορούσαν να συμβούν χίλια δυό διαφορετικά πράγματα. Αυτό που ένοιωσα, ότι έχασα τον έλεγχο δηλαδή κι ότι κάποιος άλλος άνθρωπος έκανε ότι ήθελε πάνω μου χωρίς να το θέλω, μάλλον είναι το συναίσθημα του θύματος ενός βιασμού. Δεν λέω ότι με βίασε κανείς έτσι; ούτε καν για τα ελάχιστα δεύτερα που πραγματικά αισθάνθηκα έτσι, αλλά σε αυτό που γράφεις είσαι λάθος μαν μου, όλα μπορούν να συμβούν ανεξαρτήτως φύλου, φυσικά οι γυναίκες είναι μακράν πιο ευάλωτες στο έξω κόσμο αλλά μην ξεχνάς τις φυλακές και άλλους χώρους εργασίας πχ που τα πράγματα μπορούν να γίνουν πολύ περίεργα πολύ εύκολα.
Αν συνέχιζα δε και με ιστορίες μέσα σε σχέσεις, γάμους κτλ. (δεν πρόκειται) θα σου πέφτανε τα μαλλιά, και από τις δύο κατευθύνσεις (άντρας>γυναίκα, γυναίκα>άντρας) αυτό.
Αν πήρες μετά απ' αυτό χριστουγεννιάτικη κάρτα από κανέναν Βαγγελα, να ξέρεις δεν ήταν γυναίκα.

Α, και στείλε βιογραφικό στο Άρλεκιν να προσληφθείς.
Εκείνο το καλοκαίρι ήμουν στην πρώτη μακροχρόνια σχέση μου, δεν ξεσκιστήκαμε μόνο με αυτή που μου την έπεσε (πολύ δυνατό μωρό, απίστευτο πρόσωπο μαλλιά κτλ, κόρη καθηγητή πανεπιστημίου, λεφτά, μόρφωση) αλλά και με την κολλητή της και με την κολλητή της κολλητής της, αυτό που σχεδόν δεν κατάφερα τότες τελικά ήταν να πάρω μαζί και τις δύο τελευταίες κολλητές.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 12 Δεκ 2018, 20:50

brb και tyt έγραψε:
29 Νοέμ 2018, 21:36
Ξεκινώ με την ιστορία που κρύβεται πίσω από αυτό το χριστουγεννιάτικο τραγούδι.





Το 1983 είχε ξηρασία στην Αιθιοπία. Ο κόσμος κυριολεκτικά πέθαινε από ασιτία. Οι εικόνες που έδειχναν τα τηλεοπτικά κανάλια σκληρές. Δεν ήταν βέβαια πρώτη είδηση η ανθρωπιστική κρίση στην χώρα αυτή της Αφρικής. Ο ψυχρός πόλεμος ήταν στο αποκορύφωμα του και οι προηγμένες χώρες είχαν πιο ''σοβαρά'' θέματα φαίνεται να ασχοληθούν. Το ίδιο αδιαφόρησε και ο ΟΗΕ.

Ένας punk/new wave rocker ο Bob Geldof τραγουδιστής των Boomtown Rats, δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια. Του ήρθε η ιδέα να κάνει ένα charity band και να μαζέψει λεφτά για τους ανθρώπους αυτούς. Να μην τα πολυλογώ, στο κάλεσμα του ανταποκρίθηκαν πολλοί γνωστοί τραγουδιστές. Το αποτέλεσμα ήταν να ''ξεβράκωσει'' τον ΟΗΕ και τις ''πολιτισμένες'' χώρες.

Κυριολεκτικά συγκλόνισε την κοινή γνώμη σε όλες τις χώρες, έκανε γνωστό το θέμα και ευαισθητοποίησε τον κόσμο.
Ακόμα και για την διανομή των αγαθών φρόντισε όταν έμαθε ότι τα έκλεβαν οι κυβερνητικοί. Δεν υπάρχουν στοιχεία αλλά πρέπει να έσωσε πάρα πολλούς ανθρώπους.

Φυσικά δεν του έδωσαν ποτέ το νόμπελ Ειρήνης.

Ακολούθησαν και άλλες ανάλογες κινήσεις όπως το Live Aid. Στις ΗΠΑ το USA for Africa.
Στην Ελλάδα έκαναν αγώνα δρόμου και αν θυμάμαι καλά μάζεψαν 20 εκατομμύρια δραχμές, μεγάλο ποσό.

Στοιχεία για το Band Aid εδώ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Do_They_K ... ristmas%3F

Πάντως είμαι υπερήφανος που ακούω αυτή τη μουσική. Πήγαινε κανείς σε καφετερία και άκουγε αυτό τον ύμνο.
Ο ανθρωπισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Έχεις κουράσει με την ιστορία του αταλαντου και πρωοθημενου από τα καπιταλιστικα μήντια της εποχής χαζο -geldof.
Όπως και τα παραμύθια σου περί λευκής τρομοκρατίας όταν όλοι γνωρίζουμε πως προϋπήρχε κόκκινη τρομοκρατία.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Δεκ 2018, 20:56

brb και tyt έγραψε:
12 Δεκ 2018, 20:34

Αν πήρες μετά απ' αυτό χριστουγεννιάτικη κάρτα από κανέναν Βαγγελα, να ξέρεις δεν ήταν γυναίκα.

Α, και στείλε βιογραφικό στο Άρλεκιν να προσληφθείς.
κάνεις ακριβώς αυτό που κάνουν αυτοί που "ωραιοποιούν τον βιασμό"
υποβαθμίζεις το γεγονός, κάνεις πλακίτσα κτλ
θα έγραφες τα ίδια σε κάποια γυναίκα που είχε μόλις εξιστορίσει ένα ανάλογο περιστατικό;
ο βιασμός δεν έχει φύλο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών