Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2018, 17:49

Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:45
Πάντως αν μία γυναίκα την πέσει άγαρμπα σε εμάς, το πολύ πολύ να ενοχλήσει την αισθητική μας. Εμείς, αν δεν μας ξέρουνε, τους προκαλούμε φόβο. Δεν είναι το ίδιο.
Αυτή η άποψη είναι σεξιστική. Τι σε κάνει να νομίζεις ότι εσύ είσαι φόβητρο για μια γυναίκα ενώ μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι για σένα; Είσαι ας πούμε πιο δυνατός και θα την δείρεις;

Επειδή έχεις πέος δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φοβάσαι τελείως αγνώστους με άγριες προθέσεις. Το πουλί σου δεν είναι μαγικό όπλο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 17:50

Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:45
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:42
Στην περιπτωση ΝΟ2 ας πουμε ειπα
"Κανεις λαθος.Οταν ο θεοις μοιραζε π_ _ _ες εγω ακουσα βουρτσες και παραγγειλα μια δεκα ποντους"

Και η απαντηση ηταν...
"Δεν με ξεγελας εμενα"
Παρενόχληση. Μάλλον. Κι εγώ τώρα τα μαθαίνω, μη νομίζεις.
Πάντως αν μία γυναίκα την πέσει άγαρμπα σε εμάς, το πολύ πολύ να ενοχλήσει την αισθητική μας. Εμείς, αν δεν μας ξέρουνε, τους προκαλούμε φόβο. Δεν είναι το ίδιο.
Ειναι ακριβως το ιδιο - σταματήστε τις διακρίσεις.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2018, 17:51

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:47
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:39
Δεν ψωνίζει από εκεί. Οι υπάλληλοι της Lidl δεν είναι χαζοί να αγοράζουν τα σκουπίδια που πουλάνε.

Α μαλιστα
Ενσδαμεσα στα 30 post στα οποια υποστηριζεις οτι ειμαι αεργος ,εμφανιζεται και κανα post στο οποιο θεωρεις οτι δουλευω στα Lidl
Μαλλον το τιδιαβαζουμε απο σενα εξαρταται απο το ποτο που πινεις εκεινη την στιγμη
Άλλο άεργος κι άλλο άνεργος. Άνοιξε λεξικό. Εν πάση περιπτώσει, δεν είσαι το θέμα μας εσύ, εδώ. Ξεφορτώσου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Γραφικός

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 12 Δεκ 2018, 17:51

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:49
Το πουλί σου δεν είναι μαγικό όπλο.
Βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις επαρκή δεδομένα :smt047

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Δεκ 2018, 17:51

Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:44
Γνωρίζω αρκετές που παρενοχλούν συστηματικά κ επί χρόνια με ολους τους τρόπους πχ γνωστή μου που 40 ριζει και από τα 15 την πέφτει σε Δημοσιογράφο και κατι φεγγάρια βουλευτή σε βαθμό απελπισίας - απορω με την αντοχή του ..
Προβλέπεται κάτι για αυτές τις περιπτώσεις η είναι- θεωρείται κεκτημένο τους ; :003:
Κανονικότατα προβλέπεται. Το χειρότερο που μπορεί να σου κάνει σιτεμένη συριζαία που ακούει μελοποιημένη νεοελληνική ποίηση, αγαπάει την Κούβα, και όλα τα παρελκόμενα, είναι να σου γίνει τσάμικος ταμπάκος και να μην μπορείς να την ξεφορτωθείς.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 12 Δεκ 2018, 17:52

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:51

Άλλο άεργος κι άλλο άνεργος. Άνοιξε λεξικό. Εν πάση περιπτώσει, δεν είσαι το θέμα μας εσύ, εδώ. Ξεφορτώσου.
Πως ειναι αεργος καποιος που ειναι υπαλληλος στα Lidl
Tι λενε τα λεξικα;

Εσυ ειπες παλι να γραψεις την παπαρια σου για εμενα
Οποτε ξεφορτωσου τον κακο σου εαυτο
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2018, 17:53

Ξεπαρεού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 12 Δεκ 2018, 17:54

Ουστ
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Δεκ 2018, 17:54

Νομίζω είναι εμφανέστατη η διαφορά μεταξύ φλερτ και παρενόχλησης. Η επιμονή, η χυδαιότητα, η θρασύτητα, η επιθετικοτητα και ο σεξισμός συνιστά παρενόχληση. Ότι γίνεται με σεβασμό, διακριτικά και όμορφα δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν/καμία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 17:57

Cavaliere έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:51
Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:44
Γνωρίζω αρκετές που παρενοχλούν συστηματικά κ επί χρόνια με ολους τους τρόπους πχ γνωστή μου που 40 ριζει και από τα 15 την πέφτει σε Δημοσιογράφο και κατι φεγγάρια βουλευτή σε βαθμό απελπισίας - απορω με την αντοχή του ..
Προβλέπεται κάτι για αυτές τις περιπτώσεις η είναι- θεωρείται κεκτημένο τους ; :003:
Κανονικότατα προβλέπεται. Το χειρότερο που μπορεί να σου κάνει σιτεμένη συριζαία που ακούει μελοποιημένη νεοελληνική ποίηση, αγαπάει την Κούβα, και όλα τα παρελκόμενα, είναι να σου γίνει τσάμικος ταμπάκος και να μην μπορείς να την ξεφορτωθείς.
Θα γελάνε και τα αστυνομικά σκυλιά αν γίνει καταγγελία .
Εχουν καταφέρει να περνάει σαν χαριτωμένο και οι ιδιες απορούν αν κάποιος αντιδράσει εστω και πολύ ευγενικά και δεν τις καταλαβαίνει . :003: .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Δεκ 2018, 17:58

Γραφικός έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:51
hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:49
Το πουλί σου δεν είναι μαγικό όπλο.
Βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να έχεις επαρκή δεδομένα :smt047
Δεν μαζεύω τέτοιου είδους δεδομένα. Πες στον Γιαννόπουλο.

Πέρα απ' την πλάκα, το να υποτιμάς έναν άνθρωπο που έχει αρνητικές προθέσεις σε κάνει μπούφο. Το να σε ακινητοποιήσει ένα άτομο ή να σε χτυπήσει ή να σε σκοτώσει ή να σε βιάσει, εφόσον έχει αυτήν την πρόθεση, είναι ανεξάρτητο από το φύλο του.

Επίσης το να βλέπει η γυναίκα τον κάθε άγνωστο ως επίδοξο βιαστή είναι κλινική κατάσταση. Αν θεωρείς ότι είναι λογικό μια γυναίκα να σε βλέπει με φόβο επειδή είσαι άγνωστος ενώ εσύ όχι, αυτό είναι σεξισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Δεκ 2018, 18:01

Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:54
Νομίζω είναι εμφανέστατη η διαφορά μεταξύ φλερτ και παρενόχλησης. Η επιμονή, η χυδαιότητα, η θρασύτητα, η επιθετικοτητα και ο σεξισμός συνιστά παρενόχληση. Ότι γίνεται με σεβασμό, διακριτικά και όμορφα δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν/καμία.
Αν πει και κανένας οχι - καιγεται το αυτοκινητό του :003: - οι κινδυνοι δλδ που δεν βλέπει ο Γραφικός.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Γραφικός

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 12 Δεκ 2018, 18:02

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:58
Δεν μαζεύω τέτοιου είδους δεδομένα. Πες στον Γιαννόπουλο.

Πέρα απ' την πλάκα, το να υποτιμάς έναν άνθρωπο που έχει αρνητικές προθέσεις σε κάνει μπούφο. Το να σε ακινητοποιήσει ένα άτομο ή να σε χτυπήσει ή να σε σκοτώσει ή να σε βιάσει, εφόσον έχει αυτήν την πρόθεση, είναι ανεξάρτητο από το φύλο του.

Επίσης το να βλέπει η γυναίκα τον κάθε άγνωστο ως επίδοξο βιαστή είναι κλινική κατάσταση. Αν θεωρείς ότι είναι λογικό μια γυναίκα να σε βλέπει με φόβο επειδή είσαι άγνωστος ενώ εσύ όχι, αυτό είναι σεξισμός.
Κάτσε ρε παιδί μου, αν πω "καύλα μου θέλω να σε ...." δεν έχω περισσότερες πιθανότητες να είμαι βιαστής από το να πω "γεια χαρά, με λένε Γραφικό;" Δεν θα ήμουν "κάθε άγνωστος", θα ήμουν ένας σεξουαλικά επιθετικός άγνωστος.

Τώρα, άμα μου το έλεγε γυναίκα αυτό, πες το άγνοια κινδύνου, εγώ δεν θα φοβόμουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 12 Δεκ 2018, 18:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 12 Δεκ 2018, 18:02

hellegennes έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:43
blackpaint έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:38
Οπως το διαβασα εγω, ηταν ενας αγνωστος της που την ακολουθησε στο ασανσερ. Ενα το κρατουμενο. Ολη ομως η ουσια ηταν στην προσκληση στο δωματιο του. Εκει ξεπερασε τα ορια. Δεν εκπλησομαι βεβαια που δεν το αντιλαμβανεσαι, ειναι πολυ λεπτο για σενα.
Χέστηκα πώς το διάβασες. Σημασία έχει πώς το είπε η ίδια. Ξέρεις, στο βίντεο που έκανε γι' αυτό.

Ξεπέρασε τα όρια που την κάλεσε για καφέ, ε; Θρασύτατο φλερτ. Ούτε καν φλερτ. Έτσι όπως τέθηκε, πιο πολύ σαν απόπειρα να έχουν επαφές γιατί την θαυμάζει φαίνεται, μιας και ήταν εκεί μόνο για ένα συνέδριο και μετά θα έφευγε, οπότε δεν είχε την πολυτέλεια χρόνου να της πει μήπως θα ήθελε καμμιά φορά να πάνε για καφέ.

Σε ρώτησα επίσης αν εσένα σου έλεγε τέτοιο πράγμα μια γυναίκα, στις ίδιες συνθήκες, θα το έβλεπες σαν παρενόχληση ή έστω καν προβληματική συμπεριφορά;
θα μπορουσε να την ειχε καλεσει για καφε σ ενα δημοσιο χωρο και χωρις τις υπεκφυγες dont get me wrong (κανονικοτατο ρεδ φλαγκ).
Οσο για μενα, πως θα ειχα παρει μια υπεκφευγουσα προταση για περισσοτερη ιδωτικοτητα απο μια γυναικα στην οποια δεν εδειξα κανενα μη-επαγγελματικο ενδιαφερον; Σαν μια δυσαρεστη εκπληξη και ενα νοητικο σημειωμα να την κρατησω σε αποσταση. Αλλα δεν ειναι το ιδιο. Γιατι δεν ειμαι γυναικα μονη σ ενα ασανσερ ξενοδοχειου στις 4 το πρωι, με ολους γυρω να κοιμουνται η να πινουν. Δεν θα φοβομουν πως αυτη η τυπισα δεν χαμπαριαζει απο ευγενικες αρνησεις (οπως ο Οττο διδασκει το συσεξ να μη χαμπαριαζει) δεν θα φοβομουν μην χωθει στο ασανσερ η με ακολουθησει στο γκαραζ και αυτη η φαινομενικα αλλα ουσιαστικα καθολου αθωα προταση παρει αλλες διαστασεις.
Εσυ πως θα νοιωθες εαν ενας πολυ ψηλοτερος και σωματωδεστερος αντρας με τον οποιον ειχατε μια καθαρα επαγγελματικη κουβεντα σε ακολουθουσε στο ασανσερ για να σου προτεινει καφε στο δωματιο του;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Η διαφορά μεταξύ φλερτ κ παρενόχλησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Δεκ 2018, 18:04

Αγις έγραψε:
12 Δεκ 2018, 18:01
Naida έγραψε:
12 Δεκ 2018, 17:54
Νομίζω είναι εμφανέστατη η διαφορά μεταξύ φλερτ και παρενόχλησης. Η επιμονή, η χυδαιότητα, η θρασύτητα, η επιθετικοτητα και ο σεξισμός συνιστά παρενόχληση. Ότι γίνεται με σεβασμό, διακριτικά και όμορφα δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν/καμία.
Αν πει και κανένας οχι - καιγεται το αυτοκινητό του :003: - οι κινδυνοι δλδ που δεν βλέπει ο Γραφικός.
Ε και αν πει καμία όχι τη βιαζουν, τη σπάνε στο ξύλο και τη πετάνε στη θάλασσα και πνίγεται.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών