Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Γραφικός

Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 04 Ιαν 2019, 10:22

Χρυσοθήρισσα είναι αυτή που θα έρθει μαζί σου μόνο αν έχεις πολλά φράγκα. Το ερώτημα το θέτω όντας τελείως έξω από το τάργκετ γκρουπ τους, αν κάποια θέλει χρήματα τότε θα είμαι από τις τελευταίες της επιλογές, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς.

Έτσι κι αλλιώς στην επιλογή του ερωτικού μας συντρόφου δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Άλλος θέλει τον ωραίο κώλο, άλλη θέλει το ύψος, αυτές θέλουν να έχει το έτερον ήμισύ τους την δυνατότητα να τους παρέχει μια άνετη ζωή. Ιδίως όταν μιλάμε για γάμο, που η άλλη ποντάρει σε αξιοπρεπή ζωή του παιδιού της, είναι από τα πιο λογικά κριτήρια που μπορώ να σκεφτώ. Γιατί λοιπόν σε όλες τις ταινίες είναι οι κακές; Γιατί, όταν στις συζητήσεις μας θέλουμε να βρούμε παράδειγμα γυναίκας που δεν αξίζει, πάει κατευθείαν σε αυτές το μυαλό μας; Μήπως επειδή είναι το απτό παράδειγμα ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν θα έρχονταν μαζί μας ο κόσμος να χαλούσε; Μήπως επειδή μας καταστρέφουν την ψευδαίσθηση ότι μπορούμε να έχουμε οποιαδήποτε γυναίκα επιθυμήσουμε;

Εγώ πιστεύω ότι ως κοινωνία είμαστε πολύ άδικοι απέναντί τους.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 04 Ιαν 2019, 10:29

Γραφικός έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:22
Χρυσοθήρισσα είναι αυτή που θα έρθει μαζί σου μόνο αν έχεις πολλά φράγκα. Το ερώτημα το θέτω όντας τελείως έξω από το τάργκετ γκρουπ τους, αν κάποια θέλει χρήματα τότε θα είμαι από τις τελευταίες της επιλογές, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς.

Έτσι κι αλλιώς στην επιλογή του ερωτικού μας συντρόφου δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Άλλος θέλει τον ωραίο κώλο, άλλη θέλει το ύψος, αυτές θέλουν να έχει το έτερον ήμισύ τους την δυνατότητα να τους παρέχει μια άνετη ζωή. Ιδίως όταν μιλάμε για γάμο, που η άλλη ποντάρει σε αξιοπρεπή ζωή του παιδιού της, είναι από τα πιο λογικά κριτήρια που μπορώ να σκεφτώ. Γιατί λοιπόν σε όλες τις ταινίες είναι οι κακές; Γιατί, όταν στις συζητήσεις μας θέλουμε να βρούμε παράδειγμα γυναίκας που δεν αξίζει, πάει κατευθείαν σε αυτές το μυαλό μας; Μήπως επειδή είναι το απτό παράδειγμα ότι υπάρχουν γυναίκες που δεν θα έρχονταν μαζί μας ο κόσμος να χαλούσε; Μήπως επειδή μας καταστρέφουν την ψευδαίσθηση ότι μπορούμε να έχουμε οποιαδήποτε γυναίκα επιθυμήσουμε;

Εγώ πιστεύω ότι ως κοινωνία είμαστε πολύ άδικοι απέναντί τους.
Μπορείς να της πεις πουτάνες. Το πιο γρήγορο που μου ήρθε. Αλλά να μεταφράζεις αμερικανιές θεωρώντας ότι το εξευγενίζεις ή το εξιδανικεύεις ή κάτι που έχει να κάνει με καλυτέρευση τέλος πάντων, είναι μαλακία.
Μα χρυσοθήρισσες;!

Γραφικός

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 04 Ιαν 2019, 10:33

John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:29
Μπορείς να της πεις πουτάνες. Το πιο γρήγορο που μου ήρθε. Αλλά να μεταφράζεις αμερικανιές θεωρώντας ότι το εξευγενίζεις ή το εξιδανικεύεις ή κάτι που έχει να κάνει με καλυτέρευση τέλος πάντων, είναι μαλακία.
Μα χρυσοθήρισσες;!
Δεν μετέφρασα τίποτα.
Οι ιερόδουλες είναι αυτές που πηγαίνουν με πολλούς. Οι χρυσοθήρισσες μπορούν να είναι μονογαμικές. Μπορούν επίσης να επιλέγουν κάποιον που τις καυλώνει, απλά να θέλουν εκτός από το να τις καυλώνει να έχει και φράγκα.
Εσύ πώς θα τις έλεγες;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 04 Ιαν 2019, 10:37

Εμένα δεν μου προκαλούν.
Αρκεί να το state.
Όταν μου λένε "για την Ελλάδα ρε γμτ" τότε με προκαλούν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 04 Ιαν 2019, 10:40

Δεν θα έλεγα κάτι περισσότερο από καριόλες ή πουτάνες αδιαφορώντας για τον αυστηρό διαχωρισμό της συγκεκριμένης συμπεριφοράς. Χαρακτηριστικό γυναικείας πουτανιάς είναι και όποια τη διαθέτει θα έχει και αυτό το χαρακτηριστικό. Θα εκφράζεται ή με το να πηγαίνει με πολλούς ή να κολλήσει σε έναν. Δεν είναι φαινόμενο ανεξάρτητο από την πουτανιά ώστε να το μελετάς και σε άλλους πληθυσμούς ή συνθήκες.
Μπορεί να μη μετέφρασες τίποτα αλλά στην Αμερική λένε το γκολντ ντίγκερ και δεν το θεώρησα σύμπτωση.
Αλήθεια τώρα σου βγήκε από μόνο του χωρίς προηγούμενη αναφορά πουθενά;

the comet the course the tail

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 04 Ιαν 2019, 10:41

John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:29

Μα χρυσοθήρισσες;!
το χρυσοθήρισσες ταιριάζει στο στυλ γραφής του... γραφικού. μπορεί να είναι μετάφραση του αμερκάνικου όρου, αλλά αν τον δεις σαν ελληνική λέξη-όρο που περιγράφει τις εν λόγω γυναίκες, έχει μια ανεπαίσθητη δόση χιούμορ, σαρκασμού, παιχνιδιού και... γραφικού... δεν ξέρω αν το νιώθεις... έτσι κάπως διαισθητικά περσσότερο..

Γραφικός

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 04 Ιαν 2019, 10:44

John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:40
Δεν θα έλεγα κάτι περισσότερο από καριόλες ή πουτάνες αδιαφορώντας για τον αυστηρό διαχωρισμό της συγκεκριμένης συμπεριφοράς. Χαρακτηριστικό γυναικείας πουτανιάς είναι και όποια τη διαθέτει θα έχει και αυτό το χαρακτηριστικό. Θα εκφράζεται ή με το να πηγαίνει με πολλούς ή να κολλήσει σε έναν. Δεν είναι φαινόμενο ανεξάρτητο από την πουτανιά ώστε να το μελετάς και σε άλλους πληθυσμούς ή συνθήκες.
Μπορεί να μη μετέφρασες τίποτα αλλά στην Αμερική λένε το γκολντ ντίγκερ και δεν το θεώρησα σύμπτωση.
Αλήθεια τώρα σου βγήκε από μόνο του χωρίς προηγούμενη αναφορά πουθενά;
Το χρυσοθήρισσες είναι όντως απόδοση του gold digger. Δεν μπορούσα να βρω κάτι ανάλογο και διάλεξα το έτοιμο.
Το θέμα το σκεφτόμουν από παλιά εξαιτίας μίας φίλης μου που παντρεύτηκε και την δουλεύουν όλοι, ακόμη και στον γάμο της άκουγες απαξιωτικά γελάκια. Η αφορμή δόθηκε με μία ταινία που έβλεπα χθες με τον Ηλιόπουλο -μία που είχε κερδίσει ένα λαχείο- κι η Διαλυνά ήταν πολύ κακιά επειδή ήθελε να βρει κάποιον με φράγκα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 04 Ιαν 2019, 10:51

Γιατί η προικοθηρία ήταν αντρικό επάγγελμα για αιώνες ; :102:

the comet the course the tail

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 04 Ιαν 2019, 10:51

πάντως, μην υπερβάλλουμε... μπορεί μια γυναίκα να ερωτεύθηκε κάποιον για άλλους λόγους... για την προσωπικότητα, την ομορφιά του κλπ. . και το ότι τελικά κατέληξαν μαζί - παντρεύτηκαν ή οτιδήποτε - ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ - να οφείλεται ΚΑΙ στο ότι δεν αντιμετώπισαν οικονομική δυσχέρεια... γιατί αν δεν παίζουν φράγκα... δύσκολα τα πράγματα... θα λακίσει ο άλλος... μια σχέση ή ένας γάμος στις μέρες μας, απαιτεί και οικονομικές θυσίες... τι να κάνουμε.. ε, δεν είναι χρυσοθήρισσες/χρυσοθήρρες αυτοί... απλά τα πράγματα εξελίχθησαν ομαλά..

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 04 Ιαν 2019, 10:53

Γραφικός έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:44
John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:40
Δεν θα έλεγα κάτι περισσότερο από καριόλες ή πουτάνες αδιαφορώντας για τον αυστηρό διαχωρισμό της συγκεκριμένης συμπεριφοράς. Χαρακτηριστικό γυναικείας πουτανιάς είναι και όποια τη διαθέτει θα έχει και αυτό το χαρακτηριστικό. Θα εκφράζεται ή με το να πηγαίνει με πολλούς ή να κολλήσει σε έναν. Δεν είναι φαινόμενο ανεξάρτητο από την πουτανιά ώστε να το μελετάς και σε άλλους πληθυσμούς ή συνθήκες.
Μπορεί να μη μετέφρασες τίποτα αλλά στην Αμερική λένε το γκολντ ντίγκερ και δεν το θεώρησα σύμπτωση.
Αλήθεια τώρα σου βγήκε από μόνο του χωρίς προηγούμενη αναφορά πουθενά;
Το χρυσοθήρισσες είναι όντως απόδοση του gold digger. Δεν μπορούσα να βρω κάτι ανάλογο και διάλεξα το έτοιμο.
Το θέμα το σκεφτόμουν από παλιά εξαιτίας μίας φίλης μου που παντρεύτηκε και την δουλεύουν όλοι, ακόμη και στον γάμο της άκουγες απαξιωτικά γελάκια. Η αφορμή δόθηκε με μία ταινία που έβλεπα χθες με τον Ηλιόπουλο -μία που είχε κερδίσει ένα λαχείο- κι η Διαλυνά ήταν πολύ κακιά επειδή ήθελε να βρει κάποιον με φράγκα.

Εντάξει

Μου άρεσε το ποστ σου the comet the course the tail.

Για το θέμα σου τώρα, γιατί θες να τις δικαιολογήσεις. Άρρωστο είναι να αλλοτριώνεις έτσι τη σεξουαλικότητά σου. Καμία σχέση με τον κώλο που θα επηρεάσει τον άλλον ή το μουστάκι για μία άλλη. Το θέμα με τα λεφτά δεν είναι θέμα σεξουαλικής διέγερσης.

Γραφικός

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 04 Ιαν 2019, 10:57

John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:53
Για το θέμα σου τώρα, γιατί θες να τις δικαιολογήσεις. Άρρωστο είναι να αλλοτριώνεις έτσι τη σεξουαλικότητά σου. Καμία σχέση με τον κώλο που θα επηρεάσει τον άλλον ή το μουστάκι για μία άλλη. Το θέμα με τα λεφτά δεν είναι θέμα σεξουαλικής διέγερσης.
Διότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει έγκλημα χωρίς θύμα κι αυτές τις αντιμετωπίζουμε σαν εγκληματίες. Και γιατί έχω και φίλη που η ζωή κι η κοινωνικότητά της έχει πληγεί πολύ, χωρίς μάλιστα να είναι γέρος ο σύζυγός της, απλά κάποιοι τον θεωρούν άσχημο. Και γιατί τις φίλες μου τις σέβομαι όσο τους φίλους μου.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 04 Ιαν 2019, 10:58

wooded glade έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:55
Να σας πω και μία παραίσθηση που παθαίνουν οι άντρες.
Βλέπετε ένα μανεκέν στο δρόμο ή στην έκθεση του Ζαππείου ή στο Χίλτον.
Λέτε "αμάν - τι παιδί είναι αυτό".
Αλλά για να σας κάτσει πρέπει να είναι τάνα αυτή και να σας πει "τόσα συν φπα ίσον τόσα".
Αν δεν είναι τότε μάλλον δεν θα σας κάτσει, γιατί να σας κάτσει ; Έτσι, παίρνουμε αμπάριζα και βγαίνουμε ;
Άρα εύχεστε να είναι τάνα !
Δεν κατάλαβα. Γιατί να μη μας κάτσει και γιατί να ευχόμαστε να είναι αυτό που λες πουτάνα με τον τρόπο σου.

Γραφικός

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 04 Ιαν 2019, 11:01

the comet the course the tail έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:51
πάντως, μην υπερβάλλουμε... μπορεί μια γυναίκα να ερωτεύθηκε κάποιον για άλλους λόγους... για την προσωπικότητα, την ομορφιά του κλπ. . και το ότι τελικά κατέληξαν μαζί - παντρεύτηκαν ή οτιδήποτε - ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ - να οφείλεται ΚΑΙ στο ότι δεν αντιμετώπισαν οικονομική δυσχέρεια... γιατί αν δεν παίζουν φράγκα... δύσκολα τα πράγματα... θα λακίσει ο άλλος... μια σχέση ή ένας γάμος στις μέρες μας, απαιτεί και οικονομικές θυσίες... τι να κάνουμε.. ε, δεν είναι χρυσοθήρισσες/χρυσοθήρρες αυτοί... απλά τα πράγματα εξελίχθησαν ομαλά..
Σωστά αυτά που λες. Μπορεί ακόμα και να θέλει από την αρχή εκτός από ωραίος να είναι και πλούσιος. Δεν πάει να πει ότι δεν την ενδιαφέρει τίποτα άλλο, αλλά να χρειάζεται από την αρχή και αυτό.

Γενικά μπορούμε να σταματήσουμε να κρίνουμε ενέργειες άλλων που δεν μας επηρεάζουν.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 04 Ιαν 2019, 11:02

Οποιαδήποτε γυναίκα δε τους κάθετε είναι πουτάνα, ακόμα κι αν ειναι παρθενα.

Εμείς τα κοριτσάκια το μαθαίνουμε νωρίς αυτό.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γιατί οι χρυσοθήρισσες προκαλούν τόσο μένος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 04 Ιαν 2019, 11:02

Γραφικός έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:57
John Dear έγραψε:
04 Ιαν 2019, 10:53
Για το θέμα σου τώρα, γιατί θες να τις δικαιολογήσεις. Άρρωστο είναι να αλλοτριώνεις έτσι τη σεξουαλικότητά σου. Καμία σχέση με τον κώλο που θα επηρεάσει τον άλλον ή το μουστάκι για μία άλλη. Το θέμα με τα λεφτά δεν είναι θέμα σεξουαλικής διέγερσης.
Διότι δεν πιστεύω ότι υπάρχει έγκλημα χωρίς θύμα κι αυτές τις αντιμετωπίζουμε σαν εγκληματίες. Και γιατί έχω και φίλη που η ζωή κι η κοινωνικότητά της έχει πληγεί πολύ, χωρίς μάλιστα να είναι γέρος ο σύζυγός της, απλά κάποιοι τον θεωρούν άσχημο. Και γιατί τις φίλες μου τις σέβομαι όσο τους φίλους μου.
Δεν ξέρω και δεν θα πω για τη φίλη σου. Εν προκειμένω το θύμα μπορεί να είναι ο λεφτάς που του τα μασάει ή η ίδια η σεξουαλικότητα. Αυτά αν σώνει και καλά το δούμε σαν έγκλημα. Δεν θα το έλεγα και έγκλημα εγώ πάντως. Αλλά σαν κακό, ναι το βλέπω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών