Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Ανθρώπινες σχέσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Φεβ 2019, 23:46

Verginos έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:39
Xώρισα από την γυναίκα μου μετά από 16 χρόνια γάμου με δική της υπαιτιότητα. Δεν υπήρξε εξωσυζυγική σχέση αλλά κάτι άλλο που δεν δύναμαι να το περιγράψω αυτή την στιγμή.
Υπάρχουν στιγμές που δεν γνωρίζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Έρχεται και η στιγμή που διάφορα γεγονότα συμβαίνουν ταυτόχρονα και ακολουθεί μια εξέλιξη που αποκαλύπτει αυτά που τόσα χρόνια δρούσαν υπόγεια χωρίς να επηρεάζουν την φαινομενικά ήσυχη επιφάνεια.
Αν σε παρηγορει - ειναι ο κανονας - οι τυχον εξαιρεσεις ειναι αποτελεσμα σταθερου θετικου'' ισοζυγιου'' στα λογιστικα τους.
Εκτος απο την Μανουλα :hebit: δεν υπαρχει τπτ .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αγις την 12 Φεβ 2019, 23:48, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29843
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Φεβ 2019, 23:46

Gherschaagk έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:43
Δλδ;
Ήταν άντρας


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Φεβ 2019, 23:47

Otto Weininger έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:46
Gherschaagk έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:43
Δλδ;
Ήταν άντρας
Πες έτσι...
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Verginos
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Φεβ 2019, 23:24
Phorum.gr user: Verginou

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Verginos » 12 Φεβ 2019, 23:52

Eίμαστε σε διάσταση και προσπαθώ να την σώσω από τις βλακείες που έχει κάνει.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 12 Φεβ 2019, 23:54

Τι βλακείες έχει κάνει;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 12 Φεβ 2019, 23:55

Verginos έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:52
Eίμαστε σε διάσταση και προσπαθώ να την σώσω από τις βλακείες που έχει κάνει.
Κακως
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Verginos
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 12 Φεβ 2019, 23:24
Phorum.gr user: Verginou

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Verginos » 12 Φεβ 2019, 23:59

Gherschaagk έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:54
Τι βλακείες έχει κάνει;
Δεν μπήκα για να περιγράψω με ακρίβεια τα προσωπικά μου θέματα. :smt005:
Ευτυχείτε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Φεβ 2019, 00:01

Στάσου μύγδαλα!!
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Φεβ 2019, 07:50

Αγις έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:46
Verginos έγραψε:
12 Φεβ 2019, 23:39
Xώρισα από την γυναίκα μου μετά από 16 χρόνια γάμου με δική της υπαιτιότητα. Δεν υπήρξε εξωσυζυγική σχέση αλλά κάτι άλλο που δεν δύναμαι να το περιγράψω αυτή την στιγμή.
Υπάρχουν στιγμές που δεν γνωρίζεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου. Έρχεται και η στιγμή που διάφορα γεγονότα συμβαίνουν ταυτόχρονα και ακολουθεί μια εξέλιξη που αποκαλύπτει αυτά που τόσα χρόνια δρούσαν υπόγεια χωρίς να επηρεάζουν την φαινομενικά ήσυχη επιφάνεια.
Αν σε παρηγορει - ειναι ο κανονας - οι τυχον εξαιρεσεις ειναι αποτελεσμα σταθερου θετικου'' ισοζυγιου'' στα λογιστικα τους.
Εκτος απο την Μανουλα :hebit: δεν υπαρχει τπτ .
Γενικά δεν υπάρχει τίποτα. Είναι ζήτημα και της ηλικίας μετά από χρόνια γάμου και της εποχής να αναθεωρούνται αξίες ζωής και πράγματι, μπορεί να δεις έναν άλλο άνθρωπο κάποια στιγμή δίπλα. Οι μανούλες συνήθως ξεφεύγουν από τον κανόνα, έχουν ανοίξει τα χαρτιά τους πιο νωρίς, όταν πέρασαν τη δική τους κρίση μέσης ηλικίας, συνήθως πάντα. Και τι μένει ίδιο; Αλλάζουν οι γενιές και οι αξίες. Μόνο αν πας στην εκκλησία θα ακούσεις τα ίδια που άκουγες 40 και 100 χρόνια πριν.

Βέβαια παρόλα αυτά μπορεί κανείς να μιλήσει για διαχρονικές αξίες, για αυτό και μελετάμε τους αρχαίους... Και αρκετοί άνθρωποι κρατάνε τις αξίες ή τις μη αξίες τους γιατί πιστεύουν ότι τους κάνουν καλό ή απλά από συνήθεια ή γιατί δεν έχουν ανάγκη κάτι άλλο. Αλλά όλα σχετικά είναι.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 13 Φεβ 2019, 08:05

Natasha έγραψε:
03 Φεβ 2019, 16:17
Τι είναι αυτό που σας κάνει μετά από χρόνια γάμου και πολλές φορές καταντάτε εχθροί, ενώ όταν ξεκινήσατε ήσασταν φίλοι;
Μου εκρυψε το γεγονος οτι ειναι κρυφογαυρινα. Γλυκοκοιταζε τον Φορτουνη προχθες και μου ηρθε να την πλακωσω στα χαστουκια.

Νερωσε το σαλιο μου και εφυγα απο το σπιτι. Παω για διαζυγιο.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Φεβ 2019, 08:19

Αν και δεν έχω την εμπειρία του γάμου, από παρατήρηση στους γύρω μου αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι πολλοί μπήκαν στη φάση του γάμου υπό πίεση και δεν εννοώ απαραιτήτως την οικογένειά. Μπορεί να είναι και από προσωπική πίεση στον εαυτό τους. Ειδικότερα στις γυναίκες. Με αποτέλεσμα είτε να αφήνουν κάτι στη μέση είτε να συμβιβάζονται υπερβολικά είτε γενικότερα να μην είναι ώριμοι για αυτό το βήμα.
Από τη στιγμή που κάνουν το βήμα μετά είναι θέμα χαρακτήρα και τύχης.
Αλλά αυτό που παρατηρώ γενικότερα, πολύ μιζερια να το πω; Δυστυχία; Δε ξέρω.
Πάντως υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ευτυχώς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Φεβ 2019, 08:32

Πάντα έτσι ήταν.

Οι δομές της κοινωνίας είναι τέτοιες που το καλλιεργούν, αυτά τα γαμημένα "πρέπει"!
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Φεβ 2019, 08:47

Τα πρέπει χμμ δε ξέρω κατά πόσο να τα καταδικάζουμε. Ίσως έτσι κρατείται μια συνοχή στην κοινωνία και μια συνέχεια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 13 Φεβ 2019, 08:49

Naida έγραψε:
13 Φεβ 2019, 08:19
Αν και δεν έχω την εμπειρία του γάμου, από παρατήρηση στους γύρω μου αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι πολλοί μπήκαν στη φάση του γάμου υπό πίεση και δεν εννοώ απαραιτήτως την οικογένειά. Μπορεί να είναι και από προσωπική πίεση στον εαυτό τους. Ειδικότερα στις γυναίκες. Με αποτέλεσμα είτε να αφήνουν κάτι στη μέση είτε να συμβιβάζονται υπερβολικά είτε γενικότερα να μην είναι ώριμοι για αυτό το βήμα.
Από τη στιγμή που κάνουν το βήμα μετά είναι θέμα χαρακτήρα και τύχης.
Αλλά αυτό που παρατηρώ γενικότερα, πολύ μιζερια να το πω; Δυστυχία; Δε ξέρω.
Πάντως υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ευτυχώς.
Μπα, βλέπεις τις συνθήκες μιας δεδομένης κοινωνικής τάξης στην Αθήνα του σήμερα. Σκέψου, αν είχες παιδιά πού θα πήγαιναν σχολείο; Τι χρόνος θα έμενε για κάτι άλλο που δεν είναι σπίτι και παιδιά και υποχρεώσεις; Και μάλιστα με τα μικρά παιδιά είναι πιο ευχάριστο, ξεχνιέσαι.

Στην επαρχία δεν είναι ακριβώς έτσι, αν και μαϊμουδίζουν ορισμένες συνήθειες της Αθήνας που δεν είναι ευχάριστες, αλλά είναι υποχρεώσεις και βλέποντας τον εαυτό τους ως σωστούς γονείς θεωρούν ότι μέσω της θυσίας έρχονται τα καλά πράγματα.

Έχοντας πει αυτά και για αυτούς που δεν νοικοκυρεύονται χρειάζεται μια συνειδητή προσπάθεια για να διατηρήσουν και να διευρύνουν τη ζωή τους, που σε κάποιο βαθμό χρειάζεται χρόνο και λίγα χρήματα για να συντηρείται. Γιατί εξαρτάσαι και από το χρόνο των άλλων, που όσο προχωράει η ηλικία δεσμεύεται από διάφορους παράγοντες, γκόμενους, παιδιά, ηλικιωμένους γονείς, τιντερ :003::003::8)

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ένα ερώτημα προς τους παντρεμένους...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 13 Φεβ 2019, 09:02

Naida έγραψε:
13 Φεβ 2019, 08:19
Αν και δεν έχω την εμπειρία του γάμου, από παρατήρηση στους γύρω μου αυτό που έχω αντιληφθεί είναι ότι πολλοί μπήκαν στη φάση του γάμου υπό πίεση και δεν εννοώ απαραιτήτως την οικογένειά. Μπορεί να είναι και από προσωπική πίεση στον εαυτό τους. Ειδικότερα στις γυναίκες. Με αποτέλεσμα είτε να αφήνουν κάτι στη μέση είτε να συμβιβάζονται υπερβολικά είτε γενικότερα να μην είναι ώριμοι για αυτό το βήμα.
Από τη στιγμή που κάνουν το βήμα μετά είναι θέμα χαρακτήρα και τύχης.
Αλλά αυτό που παρατηρώ γενικότερα, πολύ μιζερια να το πω; Δυστυχία; Δε ξέρω.
Πάντως υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ευτυχώς.
O κολλητος μου παλιοτερα δουλευε σε κετερινγκ και η νυφη του ζητησε το τηλεφωνο του και του εστελνε ερωτικα sms .Ο ιδιος φιλος μου σε εναν αλλο γαμο μου ειπε οτι ενας συναδελφος του φυστικωσε την νυφη στις τουαλετες του χωρου οπου εγινε η δεξιωση.Ο ξαδερφος μου την ημερα του γαμου του πηγε στο κωλομπαρο που βρισκοταν στον πανω οροφο απο την αιθουσα της δεξιωσης μαζι με καποιον αλλον εγω ημουν στην τουαλετα και τους ειδα.Την ωρα που λοιπον ο ντιτζεη εβαλε το τραγουδι "σημερα γαμος γινεται" για να το χορεψει με την συζυγο του ολοι τον εψαχναν μα αυτος ηταν αφαντος.Δεν ειπα ποτε τιποτα σε κανεναν.Αυτα τα ολιγα απο μενα. :wave:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Σχέσεις, Έρωτας & Σεξουαλικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών