Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 10:26

. Ακόμα και να ήταν τίγκα στα ιερογλυφικά και τις ζωγραφιές, αυτό δεν θα εξηγούσε τίποτα σε σχέση με το χτίσιμο των μεγάλων πυραμίδων από άλλον δράστη πλην των Αιγύπτιων. Αυτή η παπάτζα με την ύπαρξη ή όχι ιερογλυφικών είναι μια άσχετη παράμετρος που νομίζεις ότι η επανάληψή της τής χαρίζει εγκυρότητα. Λες και δεν έχουν όλες οι πολιτισμικές καινοτομίες ενός λαού μια αρχή. Λες και δεν αλλάζουν οι μόδες σε διακοσμήσεις και τεχνικές σε όλους τους πολιτισμούς.
Μα εδώ δεν μιλάμε για ένα στοιχείο,αλλά για συνδιασμό
Δεν είναι μόνο ότι από την αμέσως επόμενη πυραμίδα των τριών άρχισαν να ζωγραφίζουν τις πυραμίδες,αλλά άρχισαν και οι δεκάδες αποτυχημένες προσπάθειες κατασκευής επί αιώνες
Πρέπει να είναι κανείς εντελώς καμμενος για να μην καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 10:35

. Δεν είναι πέντε πάνω πέντε κάτω. Του Ουσερκάφ είναι 49 μέτρα, η επόμενη 47. Του Μυκερίνου 65.
Γιατί, μήπως μπορούσαν να τις μετρήσουν οι άχρηστοι;
Με το μάτι προσπαθούσαν οι φουκαραδες
Και φυσικά κανείς δεν λέει ότι είναι για τα σκουπίδια
:smt005::smt005:
Έβαλα τόσες φωτογραφίες
Πρέπει δηλαδή να σε πει κάποιος άλλος ότι είναι για γέλια; Εσύ μάτια δεν έχεις;
Αν διαβάσεις τις πληροφορίες της wikipedia λέει ότι η πυραμίδα του Ουσερκάφ έγινε εκτεταμένος στόχος κλεφτών πετρών γι' αυτό και έχει αυτή την εικόνα
Και η πυραμίδα του μυκερινου έγινε στόχος αλλά οι επίδοξοι καταστροφείς τα παράτησαν

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 10:39

Και φυσικά ούτε λέξη για τις χάλια πυραμίδες πριν τις τρεις σπουδαίες της Γκίζας. Δεν είχε έρθει ακόμα η μαγική συντεχνία που έκρυβε με μυστηριώδη τρόπο τις εργασίες της στις τρεις δημοφιλείς πυραμίδες...αναρωτιέμαι με τι τις έκρυβε
Μα τα έχω βάλει όλα στο άλλο θέμα που τα συζητούσαμε
Υποτίθεται ότι και ενδιάμεσα των τριών υπήρχαν αποτυχημένες προσπάθειες
Ε αυτά δεν γίνονται, μια να μπορούν μια όχι ξανά να μπορούν και μετά να μην μπορούν για δεκατρείς αιωνες

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 10:51

Άνοιξε λίγο τα μάτια σου, κάνε κανά γκουγκλάρισμα, μην πέφτεις τόσο εύκολα θύμα αρχαιολογικού σοβινισμού. Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι είχαν ποικίλες ονομασίες για τη χώρα τους όπως Tâwîî (τα δύο βασίλεια), Kēmêt (η μαύρη γη), Pêr-Aء (το μεγάλο σπίτι), Ta-Meri (η αγαπημένη γη) κ.α. Ακόμα και το όνομα Αίγυπτος που αρχικά αφορούσε τη Μέμφιδα μόνο, αιγυπτιακής προέλευσης είναι. Αντίθετα αν τώρα υπάρχουν εθνικιστές Αιγύπτιοι σε δικό τους φόρουμ, θα γελάνε που εμείς δεν είμαστε σίγουροι τι σημαίνει το όνομα Ελλάς. Θα γελάνε μαζί σου κιόλας αφού στα μέσα της τρίτης χιλιετίας π.Χ. δεν ξέρουμε καν αν είχαν ξεχωρίσει οι Ελληνες και η ελληνική γλώσσα από την ΙΕ ομογλωσσία. Ούτε ξέρουμε αν βρίσκονταν στην Ελλάδα. Γι' αυτό μη λες πολλά. Τουλάχιστον οι Αιγύπτιοι έχουν γραπτά ευρήματα διαβασμένα από την εποχήτων πυραμίδων της Γκίζας που αποδεικνύουν ποιος λαός κουμάνταρε την συγκεκριμένη περιοχή . Άλλοι είναι οι αρχαίοι λαοί που βρίσκονταν ακόμα στα σκοτάδια της προϊστορίας και ψάχνουμε το στίγμα τους...
Εγώ να ανοίξω τα μάτια μου ή εσύ;
Οι Έλληνες ξέρανε το πώς ονομάζανε οι γύφτοι τον εαυτό τους,απλά οι ίδιοι τους ονόμασαν Αιγυπτίους και αυτό έχουν κρατήσει μέχρι τώρα

Word IPA/Transliteration Meaning Symbol sequence
ai-ku-pi-ti-jo ethnonym,egyptian aikupitijo
mi-sa-ra-jo misraios ethnonym,egyptian
https://www.palaeolexicon.com/Word/Show/16717

Μόνο μην ξαναβάλεις τις γνωστές παπαριές για το δήθεν χικουπτατ το έχω ισοπεδώσει εκατό φορές


Συνέχεια φίλε ξέρεις τι σημαίνει;
Να διαβάζεις τον 17ο αιώνα π.χ στην γραμμική α στο Αρκαλοχώρι Ίδαια μητέρα και 1200 χρόνια μετά να διαβάζεις στον Ορέστη του Ευριπίδη
Ἰδαία μᾶτερ
μᾶτερ ὀβρίμα ὀβρίμα,
αἰαὶ φονίων παθέων ἀνόμων

Αλλά ποιος θα στα πει αυτά ρε καημένε,ο εθνολογικά,η ο ημιτρελος ο Σακελλαρίου;
Μέχρι και για την επιγραφή σε έφερα πίνακες να την διαβάσεις μόνος σου ρε κακομοίρη,για να μην σε κοροϊδεύει ο κάθε καθυστερημένος ότι διάβασε κάτι άλλο
Γκοφρετα χωρίς το περιτύλιγμα στα έχω κάνει όλα,σαν τις πάσες του Χατζηπαναγή,αλλά εσύ ακόμα εκεί,τα δικά σου

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 10:59

nemo έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:23
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:18
για πες εδω που εχεις καταληξει ή ανοιξε ενα καινουργιο νημα
ποιο ειναι το σεναριο σου δηλαδη
Το έχω πει φίλε
Υπήρχε μια συντεχνία που επί αιώνες και με μετάδοση της γνώσης από γενιά σε γενιά, έχτισε τις πυραμίδες
Μόλις διαλύθηκε αυτή,οι Αιγύπτιοι φάγανε τα μούτρα τους επί αιώνες προσπαθώντας να φτιάξουν έστω μια γαμημενη μικρή πυραμίδα, αλλά δεν τα κατάφεραν
Στο τέλος ζωγράφισαν κάτι γίγαντες να φτιάχνουν τις πυραμίδες,και κοιμήθηκαν σαν πουλάκια

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 11:01

Jimmy81 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 05:48
Γι' αυτό τους θαύμαζαν οι πρόγονοί σου και τους επισκέπτονταν για να λάβουν γνώσεις. :8)
Για αυτό οι Αιγύπτιοι τους έλεγαν για το πόσο πιο παλιός και ένδοξος ήταν ο ελληνικός πολιτισμός

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2843
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 11 Μάιος 2024, 13:34

Αρίστος έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:44
Dorian έγραψε:
08 Μάιος 2024, 13:38
To "τσιμέντο" στο Πάτωμα πρέπει να είναι τυπικό πατητό χώμα με μιξης διάφορων υλικών αχυρα κοπρια φύκια , ο καθενας ότι είχε ή ότι ήξερε ή και σκέτο χωμα απλώς πατημένο. Τα προπολεμικά πετρινα χωριατόσπιτα τέτοια πατώματα ειχαν σιγά μην βαζαν πλακακια εκτός από περιοχές που είχαν κατάλληλες πέτρες τύπου πλάκα Ηπειρος νομίζω. Εχω μπει σε πολλά. https://en.wikipedia.org/wiki/Earthen_floor


Terrazzo is a composite material, poured in place or pre-cast, a type of ancient man-made artificial concrete, made with limestone fragments embedded in a lime mortar.

This 'artificial stone' mixture, what some call a geopolymer, was used between 11,000 to 12,000 years ago, a genuine ancient technology and innovation before humans had even invented pottery and is found at Göbekli Tepe, Çayönü Tepesi and Nevali Çori, and as I show in this video, I believe it was also used at Karahan Tepe.

Crushed limestone in the mortar gave the floors added strength and also a mottled appearance but the ancient people would have had to manufacture the lime mortar first of all.

When the terrazzo floor of Çayönü was analysed, the mortar contained burned and slaked limestone, which was produced using extremely high temperatures, around 870 degrees, meaning there must have been kilns to fire the crushed limestone.

This video is a fascinating and fact-based look at how the Pre-Pottery Neolithic people of ancient Anatolia made amazing stone-like floors in special buildings, many thousands and thousands of years ago.

All images are taken from the below sources for educational purposes only. Please subscribe to Ancient Architects, Like the video and please leave a comment below. Thank you.

Sources:
https://dergipark.org.tr/en/download/...
https://www.pnas.org/doi/pdf/10.1073/...
https://www.researchgate.net/publicat...
https://www.researchgate.net/publicat...
https://www.tandfonline.com/doi/abs/1...
https://www.mynet.com/galeri/dunya-uy...
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/a...

#AncientArchitects #GobekliTepe #KarahanTepe



.
τα πιο πολλά δεν ανοίγουν. Δεν είμαι ειδικός, αλλά η αίσθηση μου είναι ότι πρόκειται για πάτωμα, έφτιαξαν ένα μιγμα καλύτερο για το κεντρικό ιερό, και δεν αποτελει δομικό στοιχείο.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 11 Μάιος 2024, 13:42

Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:39
Και φυσικά ούτε λέξη για τις χάλια πυραμίδες πριν τις τρεις σπουδαίες της Γκίζας. Δεν είχε έρθει ακόμα η μαγική συντεχνία που έκρυβε με μυστηριώδη τρόπο τις εργασίες της στις τρεις δημοφιλείς πυραμίδες...αναρωτιέμαι με τι τις έκρυβε
Μα τα έχω βάλει όλα στο άλλο θέμα που τα συζητούσαμε
Υποτίθεται ότι και ενδιάμεσα των τριών υπήρχαν αποτυχημένες προσπάθειες
Ε αυτά δεν γίνονται, μια να μπορούν μια όχι ξανά να μπορούν και μετά να μην μπορούν για δεκατρείς αιωνες
Να επισημάνουμε εδώ ότι ΔΕΝ υπάρχουν παλαιότερες πυραμίδες από αυτές της Γκίζας. Η πεποίθηση αυτή οφείλεται στις εσφαλμένες χρονολογήσεις οι οποίες τοποθετούν τις τρεις μεγάλες πυραμίδες στην 3η χιλιετία.

Η πραγματικότητα είναι ότι πρόκειται για προϊστορικές κατασκευές με ηλικία που πρέπει να υπερβαίνει τα 10.000 χρόνια.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 40538
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 11 Μάιος 2024, 14:05

Dorian έγραψε:
11 Μάιος 2024, 13:34

τα πιο πολλά δεν ανοίγουν. Δεν είμαι ειδικός, αλλά η αίσθηση μου είναι ότι πρόκειται για πάτωμα, έφτιαξαν ένα μιγμα καλύτερο για το κεντρικό ιερό, και δεν αποτελει δομικό στοιχείο.


Exoυν βρεθει, σε δυο οικισμους τους, επιφανειες 80 και 90 τετραγωνικων με αυτο το τσιμεντο καθως και επιφανεια στο Γκομπεκλι Τεπε, οπως σου ειπα απο το ιδιο τσιμεντο εφτιαχναν και τα αγγεια τους. Οι ειδικοι ειπαν πως ηταν τοσο ανθεκτικο τσιμεντο ωστε καμια υγρασια δεν μπορουσε να το διαπερασει.

Και το κουφο ειναι οτι σε κοντινες χρονολογιες το ιδιο τσιμεντο βρεθηκε στην Κυπρο και στην Ιεριχω της Παλαιστινης.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 11 Μάιος 2024, 14:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Μάιος 2024, 14:06

Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:59
nemo έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:23
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:18
για πες εδω που εχεις καταληξει ή ανοιξε ενα καινουργιο νημα
ποιο ειναι το σεναριο σου δηλαδη
Το έχω πει φίλε
Υπήρχε μια συντεχνία που επί αιώνες και με μετάδοση της γνώσης από γενιά σε γενιά, έχτισε τις πυραμίδες
Μόλις διαλύθηκε αυτή,οι Αιγύπτιοι φάγανε τα μούτρα τους επί αιώνες προσπαθώντας να φτιάξουν έστω μια γαμημενη μικρή πυραμίδα, αλλά δεν τα κατάφεραν
Στο τέλος ζωγράφισαν κάτι γίγαντες να φτιάχνουν τις πυραμίδες,και κοιμήθηκαν σαν πουλάκια
σαν τελευταια σκεψη σκεφτηκα οτι οι πετρες ισως να ειχαν λειανθει
με καποιο υγρο που εκανε πιο ευκολη και πιο γρηγορη την διαδικασια
επισης πιστευω οτι οι χρονολογησεις ειναι εντελως λαθεμενες
δυσκολα θα παραδεχτουν μετρησεις πανω απο δεκα χιλ.χρονια
ισως αν ανακαλυψουν περισσοτερες αποδειξεις θα τις αλλαξουν αναγκαστικα

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 16:52

nemo έγραψε:
11 Μάιος 2024, 14:06
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:59
nemo έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:23


για πες εδω που εχεις καταληξει ή ανοιξε ενα καινουργιο νημα
ποιο ειναι το σεναριο σου δηλαδη
Το έχω πει φίλε
Υπήρχε μια συντεχνία που επί αιώνες και με μετάδοση της γνώσης από γενιά σε γενιά, έχτισε τις πυραμίδες
Μόλις διαλύθηκε αυτή,οι Αιγύπτιοι φάγανε τα μούτρα τους επί αιώνες προσπαθώντας να φτιάξουν έστω μια γαμημενη μικρή πυραμίδα, αλλά δεν τα κατάφεραν
Στο τέλος ζωγράφισαν κάτι γίγαντες να φτιάχνουν τις πυραμίδες,και κοιμήθηκαν σαν πουλάκια
σαν τελευταια σκεψη σκεφτηκα οτι οι πετρες ισως να ειχαν λειανθει
με καποιο υγρο που εκανε πιο ευκολη και πιο γρηγορη την διαδικασια
επισης πιστευω οτι οι χρονολογησεις ειναι εντελως λαθεμενες
δυσκολα θα παραδεχτουν μετρησεις πανω απο δεκα χιλ.χρονια
ισως αν ανακαλυψουν περισσοτερες αποδειξεις θα τις αλλαξουν αναγκαστικα
Αυτό με το υγρό και τις πέτρες,είναι κάτι το οποίο έγραψε στο γνωστό βιβλιαράκι τσέπης,ο εξερευνητής και χαρτογράφος του Αμαζονίου πέρσι Χάρισον Φόσετ
Το βιβλίο το έχω, πραγματικά το αναφέρει,αλλά ποτέ κανείς δεν βρήκε κάτι σχετικό

Για μένα ισχύουν σίγουρα τα ακόλουθα

Οι πέτρες δεν είναι προϊόν καλουπωματος
Πράγματι αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχαν απολιθώματα πάνω σε αυτές εκατοντάδων χιλιάδων ετών, γιατί θα είχαν κονιορτοποιηθει από το κοπανημα σύμπτυξης πετρών και άμμου
Περιμετρικά δε θα είχαν κομμάτια ξύλου από το καλουπωμα
Άρα είναι κομμένες από νταμάρι

Δεν ξέρω ποια εποχή έγιναν
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έγιναν σε διάρκεια αιώνων
Τριών τεσσάρων, άγνωστο πόσο
Από εξειδικευμένους τεχνίτες που μάθαιναν την τέχνη από γενιά σε γενιά και ίσως κάποιους λίγους ανειδίκευτους εργάτες
Για αυτό δεν βρέθηκε ποτέ μεγάλη πόλη
Αν χτιζόταν από Αιγυπτίους απλούς ανθρώπους,θα είχε 30%τουλαχιστον θνησιμότητα και 70% σακατεμα
Διανοηθηκες ποτέ να κουβαλάς πέτρες σε υψόμετρο είκοσι, πενήντα, εκατό, εκατό πενήντα μέτρα;

Τον τρόπο που έγιναν κατά την γνώμη μου τον είπα
Σηκώθηκε ακριβώς στην μέση του τετραγώνου μια τεράστια μεταλλική ή ξύλινη ράβδος με γάντζους στην κατάληξη
Από αυτούς τους γάντζους τραβήχτηκαν το λιγότερο τέσσερα ράμματα στις γωνιές του τετραγώνου,από τέτοιο υλικό και τόσο καλά τεντωμένα που αν έπεφτες επάνω τους θα σε έκοβαν στην μέση
Αυτά τα ράμματα ανά τακτά διαστήματα τεντωνονταν ξανά και ξανά
Φυσικά υπήρξε εκατοντάδες φορές ραβε ξηλωνε,για να βγει το απίστευτο αποτέλεσμα,το μήκος των τεσσάρων πλευρών,το οποίο ήταν 230 μέτρα,να παρουσιάσουν μεταξύ τους απόκλιση πενήντα χιλιοστών
Για να καταλάβεις,αν από κάτω σε φύγει λίγο η γωνιά είκοσι χιλιοστά,και δεν το πάρεις χαμπάρι,επάνω θα έχεις απόκλιση πέντε μετρα

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Μάιος 2024, 19:32

Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 16:52
nemo έγραψε:
11 Μάιος 2024, 14:06
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 10:59

Το έχω πει φίλε
Υπήρχε μια συντεχνία που επί αιώνες και με μετάδοση της γνώσης από γενιά σε γενιά, έχτισε τις πυραμίδες
Μόλις διαλύθηκε αυτή,οι Αιγύπτιοι φάγανε τα μούτρα τους επί αιώνες προσπαθώντας να φτιάξουν έστω μια γαμημενη μικρή πυραμίδα, αλλά δεν τα κατάφεραν
Στο τέλος ζωγράφισαν κάτι γίγαντες να φτιάχνουν τις πυραμίδες,και κοιμήθηκαν σαν πουλάκια
σαν τελευταια σκεψη σκεφτηκα οτι οι πετρες ισως να ειχαν λειανθει
με καποιο υγρο που εκανε πιο ευκολη και πιο γρηγορη την διαδικασια
επισης πιστευω οτι οι χρονολογησεις ειναι εντελως λαθεμενες
δυσκολα θα παραδεχτουν μετρησεις πανω απο δεκα χιλ.χρονια
ισως αν ανακαλυψουν περισσοτερες αποδειξεις θα τις αλλαξουν αναγκαστικα
Αυτό με το υγρό και τις πέτρες,είναι κάτι το οποίο έγραψε στο γνωστό βιβλιαράκι τσέπης,ο εξερευνητής και χαρτογράφος του Αμαζονίου πέρσι Χάρισον Φόσετ
Το βιβλίο το έχω, πραγματικά το αναφέρει,αλλά ποτέ κανείς δεν βρήκε κάτι σχετικό

Για μένα ισχύουν σίγουρα τα ακόλουθα

Οι πέτρες δεν είναι προϊόν καλουπωματος
Πράγματι αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχαν απολιθώματα πάνω σε αυτές εκατοντάδων χιλιάδων ετών, γιατί θα είχαν κονιορτοποιηθει από το κοπανημα σύμπτυξης πετρών και άμμου
Περιμετρικά δε θα είχαν κομμάτια ξύλου από το καλουπωμα
Άρα είναι κομμένες από νταμάρι

Δεν ξέρω ποια εποχή έγιναν
Το μόνο που ξέρω είναι ότι έγιναν σε διάρκεια αιώνων
Τριών τεσσάρων, άγνωστο πόσο
Από εξειδικευμένους τεχνίτες που μάθαιναν την τέχνη από γενιά σε γενιά και ίσως κάποιους λίγους ανειδίκευτους εργάτες
Για αυτό δεν βρέθηκε ποτέ μεγάλη πόλη
Αν χτιζόταν από Αιγυπτίους απλούς ανθρώπους,θα είχε 30%τουλαχιστον θνησιμότητα και 70% σακατεμα
Διανοηθηκες ποτέ να κουβαλάς πέτρες σε υψόμετρο είκοσι, πενήντα, εκατό, εκατό πενήντα μέτρα;

Τον τρόπο που έγιναν κατά την γνώμη μου τον είπα
Σηκώθηκε ακριβώς στην μέση του τετραγώνου μια τεράστια μεταλλική ή ξύλινη ράβδος με γάντζους στην κατάληξη
Από αυτούς τους γάντζους τραβήχτηκαν το λιγότερο τέσσερα ράμματα στις γωνιές του τετραγώνου,από τέτοιο υλικό και τόσο καλά τεντωμένα που αν έπεφτες επάνω τους θα σε έκοβαν στην μέση
Αυτά τα ράμματα ανά τακτά διαστήματα τεντωνονταν ξανά και ξανά
Φυσικά υπήρξε εκατοντάδες φορές ραβε ξηλωνε,για να βγει το απίστευτο αποτέλεσμα,το μήκος των τεσσάρων πλευρών,το οποίο ήταν 230 μέτρα,να παρουσιάσουν μεταξύ τους απόκλιση πενήντα χιλιοστών
Για να καταλάβεις,αν από κάτω σε φύγει λίγο η γωνιά είκοσι χιλιοστά,και δεν το πάρεις χαμπάρι,επάνω θα έχεις απόκλιση πέντε μετρα
για να διαβασες καπου αυτην την σκεψη που εκανα την ιδια στιγμη που διαβαζα τι εγραψες
σημαινει οτι το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ενω εγω επιδερμικα
αυτο που λες για συντεχνια δεν μου καθεται καλα γιατι παρομοιες κατασκευες εχουμε σε ολον τον κοσμο
η τεχνη θα πρεπει να μεταγγιζοταν απο γενια σε γενια ελευθερα σε τοπικο επιπεδο
εσυ εχεις στο νου σου την συντεχνια οπως γινοταν στον μεσαιωνα ..δεν νομιζω οτι εκεινη την εποχη
θα ηταν εφικτο αυτο ..κανω παλι μια σκεψη ποια αρχη θα εκανε τοσο μακροπροθεσμα σχεδια σε εργα
που θα τελειωναν σε πενηντα ή εκατο χρονια; μονο θρησκευτικοι ηγετες

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1803
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 11 Μάιος 2024, 19:46

Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 16:52
Οι πέτρες δεν είναι προϊόν καλουπωματος
Πράγματι αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχαν απολιθώματα πάνω σε αυτές εκατοντάδων χιλιάδων ετών, γιατί θα είχαν κονιορτοποιηθει από το κοπανημα σύμπτυξης πετρών και άμμου
Απάντησα σε αυτό. Δεν χρειάζεσαι κοπάνημα. Απλώς χρησιμοποιείς μικρές πέτρες και τις ανακατεύεις με το τσιμέντο.

Το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.

Εικόνα
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 16:52
Περιμετρικά δε θα είχαν κομμάτια ξύλου από το καλουπωμα
Ούτε αυτό ισχύει.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 11 Μάιος 2024, 19:49

ειδα και ενα βιντεο που δεν γνωριζα με μεγαλες κατασκευες στην ιαπωνια !!
800 τοννους γρανιτης λενε που οι πυραμιδες της αιγυπτου δεν πιανουν μια

μηπως οι κατασκευες εγιναν σε μια περιοδο γεωλογικων μετατοπισεων
και προτου χωρισθουν και απομακρυνθουν οι ηπειροι μεταξυ τους ;
και χρησιμοποιησαν τους ογκολιθους για να εχουν σταθεροτητα για ορισμενα κτηρια ;
πχ σε μια μεγαλη περιοδο με σεισμους κατακλυσμους κλπ ...οκ τρελη υποθεση !
και μεχρι εδω ειμαι σε υποθετικα σεναρια

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1983
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Hancock Vs Dibble περι Ατλαντίδας- 4,5 ώρες αγνού καψίματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 11 Μάιος 2024, 20:20

Καβαλάρης έγραψε:
11 Μάιος 2024, 19:46
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 16:52
Οι πέτρες δεν είναι προϊόν καλουπωματος
Πράγματι αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχαν απολιθώματα πάνω σε αυτές εκατοντάδων χιλιάδων ετών, γιατί θα είχαν κονιορτοποιηθει από το κοπανημα σύμπτυξης πετρών και άμμου
Απάντησα σε αυτό. Δεν χρειάζεσαι κοπάνημα. Απλώς χρησιμοποιείς μικρές πέτρες και τις ανακατεύεις με το τσιμέντο.

Το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του.

Εικόνα
Νετο Γκουερινο έγραψε:
11 Μάιος 2024, 16:52
Περιμετρικά δε θα είχαν κομμάτια ξύλου από το καλουπωμα
Ούτε αυτό ισχύει.
Κάποιος που έβαλε ένα βιντεάκι με το πώς γινόταν το καλουπωμα πάντως,αυτό που λέω εγώ έδειχνε

Κι όσον αφορά την φωτογραφία που φέρνεις συνέχεια,τι ακριβώς δείχνει;
Και φυσικά ισχύει ότι αν οι πέτρες είχαν γίνει από καλούπια θα είχαν περιμετρικά κομμάτια ξύλου,όπως έχουν σήμερα τα μπετά
Αυτό το γνωρίζει κι ο τελευταίος εργατης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών