Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Ιδεολόγος
Δημοσιεύσεις: 470
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 22:15

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιδεολόγος » 12 Ιαν 2024, 01:19

Δεν ξέρω για ποια ομάδα μιλάς. Δεν ανέφερα ότι είμαι μέλος κάποιας ομάδας. Ανέφερα ότι έχει βραβευτεί όπως γράφει το wikipedia.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 12:28

Άσ' το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 12 Ιαν 2024, 15:45

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:15
Ιδεολόγος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:11
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 03:58


Δεν έχει πάρει κανένα βραβείο, είναι παγκοσμίως άγνωστος, δεν έχει κανένα ερευνητικό έργο.
Σου παρέθεσα τι λέει η wikipedia και ένα άλλο site.
Ναι, μαλακίες λένε και η Wikipedia και το άλλο site. Παράθεσα την επιστημονική ομάδα από το επίσημο site, όπου δεν περιλαμβάνεται το όνομά του, μέχρι και φωτογραφία όλης της ομάδας έβαλα, που φυσικά δεν φαίνεται πουθενά αυτός γιατί δεν ήταν μέλος της ομάδας και κατά συνέπεια δεν βραβεύτηκε ούτε προσωπικά ούτε συλλογικά για τίποτα από την ΝΑΣΑ.
Μια απορία...εκτός από αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα που είχε μια συγκεκριμένη αποστολή να επιτελέσει...δεν υπήρχε άλλη;
Αυτή δεν ήταν η flight control team?
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 12 Ιαν 2024, 15:47

Ιδεολόγος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:19
Δεν ξέρω για ποια ομάδα μιλάς. Δεν ανέφερα ότι είμαι μέλος κάποιας ομάδας. Ανέφερα ότι έχει βραβευτεί όπως γράφει το wikipedia.
Αναφερεται γενικά σε όσους το ισχυρίζονται ...
Το περίεργο είναι ότι δεν το γράφει μόνο η βικι αλλά και πανεπιστήμια κλπ
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 16:20

ksk έγραψε:
12 Ιαν 2024, 15:45
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:15
Ιδεολόγος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:11


Σου παρέθεσα τι λέει η wikipedia και ένα άλλο site.
Ναι, μαλακίες λένε και η Wikipedia και το άλλο site. Παράθεσα την επιστημονική ομάδα από το επίσημο site, όπου δεν περιλαμβάνεται το όνομά του, μέχρι και φωτογραφία όλης της ομάδας έβαλα, που φυσικά δεν φαίνεται πουθενά αυτός γιατί δεν ήταν μέλος της ομάδας και κατά συνέπεια δεν βραβεύτηκε ούτε προσωπικά ούτε συλλογικά για τίποτα από την ΝΑΣΑ.
Μια απορία...εκτός από αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα που είχε μια συγκεκριμένη αποστολή να επιτελέσει...δεν υπήρχε άλλη;
Αυτή δεν ήταν η flight control team?
Όχι. Αυτή ήταν όλη η αποστολή. Σε όλα τα προγράμματα υπάρχουν εξωτερικοί συνεργάτες. Π.χ. για το πρόγραμμα Απόλλων στην κορύφωσή του εργάστηκαν 400.000 άτομα. Η ομάδα Απόλλων προφανώς ήταν μια ομάδα της ΝΑΣΑ. Βέβαια ήταν ένα τεράστιο πρόγραμμα στο οποίο κυριολεκτικά δούλεψε όλο το προσωπικό της ΝΑΣΑ, κάπου 33.000 άτομα. Αλλά αν η προεδρία των ΗΠΑ έδινε βραβείο για το πρόγραμμα, καταφανώς θα πήγαινε στην διαχειριστική ομάδα της ΝΑΣΑ, ούτε καν σε όλο της το προσωπικό, πόσο μάλλον σε όλο το έθνος και σε κάθε άτομο ξεχωριστά από τα 400.000.

Ο Μουσάς δεν ήταν μέλος του συγκεκριμένου προγράμματος. Μπορεί να εργάστηκε για κάποια λεπτομέρεια που αφορούσε το πρόγραμμα αλλά δεν ήταν μέλος του προγράμματος ούτε βραβεύτηκε για τίποτα.

Ας πούμε, αν εργάζομαι σε εργοστάσιο που κάνει βίδες και αυτές οι βίδες χρησιμοποιηθούν για ένα σκάφος της ESA, προφανώς έχω εργαστεί κατά την ίδια έννοια για το σκάφος αυτό, αλλά φυσικά αν βραβευτεί η ομάδα του προγράμματος του συγκεκριμένου σκάφους εννοείται πως δεν βραβεύομαι κι εγώ που έφτιαξα τις βίδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 12 Ιαν 2024, 21:16

Ειπαμε οτι αν εχετε αντιρρησεις για τη NASA τρεχει και σε ενα σκασμο αλλα διεθνη προγραματα ο καθηγητης σε αυτη τη φαση.

Με λιγα λογια η αποπειρα δολοφονιας χαρακτηρα του οτι ταχα ειναι δευτεραντζα μονο αφθονο γελιο μπορει να προσφερει.

Αλλα αυτο που προσωπικα με ενοχλει απο το 2012 που ξεκινησε το βιολι των δολοφονιων χαρακτηρων εδω μεσα τοσο σε πχορουμιτες οσο και σε επιστημονες που δεν βολευουν για το ενα η τον αλλο λογο την κυριαρχη αφηγηση...

ειναι οτι οχι μονο τετοιες τακτικες μας γυρνανε πισω στο Μεσαιωνα αλλα οτι γινονται ακριβως για να μη γινει διαλογος πανω στις αποψεις τους η και μας.

Και ειδικα ο Χελις ενω εχει πεσει θυμα και ο ιδιος δολοφονια χαρακτηρα απο τον εισηγητη του σπορ, το Γιαννοπουλο αλλα και απο αλλους, πεφτει στη λουμπα και σε αυτο το νημα προσπαθησε να απαξιωσει σοβαρους επιστημονες με τον πιο λαικιστικο και καφενειακο τροπο.

.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17131
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 12 Ιαν 2024, 21:22

Αρίστος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 21:16
Ειπαμε οτι αν εχετε αντιρρησεις για τη NASA τρεχει και σε ενα σκασμο αλλα διεθνη προγραματα ο καθηγητης σε αυτη τη φαση.

Με λιγα λογια η αποπειρα δολοφονιας χαρακτηρα του οτι ταχα ειναι δευτεραντζα μονο αφθονο γελιο μπορει να προσφερει.

Αλλα αυτο που προσωπικα με ενοχλει απο το 2012 που ξεκινησε το βιολι των δολοφονιων χαρακτηρων εδω μεσα τοσο σε πχορουμιτες οσο και σε επιστημονες που δεν βολευουν για το ενα η τον αλλο λογο την κυριαρχη αφηγηση...

ειναι οτι οχι μονο τετοιες τακτικες μας γυρνανε πισω στο Μεσαιωνα αλλα οτι γινονται ακριβως για να μη γινει διαλογος πανω στις αποψεις τους η και μας.

Και ειδικα ο Χελις ενω εχει πεσει θυμα και ο ιδιος δολοφονια χαρακτηρα απο τον εισηγητη του σπορ, το Γιαννοπουλο αλλα και απο αλλους, πεφτει στη λουμπα και σε αυτο το νημα προσπαθησε να απαξιωσει σοβαρους επιστημονες με τον πιο λαικιστικο και καφενειακο τροπο.

.
αμ το άλλο; που δολοφονούν συνέχεια τον χαρακτήρα και τις υπερσυνπαντικές γνώσεις του εγκελαδοφόντη επιστήμονα seismic; Αίσχος... :smt005: Αλλά μάλλον αυτουνού τα θέλει ο κώλος του... Δεν έχει σχέση με την περίπτωση του αστρονόμου... :smt005::smt005::smt005:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Ιαν 2024, 23:16

Αρίστος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 21:16
Ειπαμε οτι αν εχετε αντιρρησεις για τη NASA τρεχει και σε ενα σκασμο αλλα διεθνη προγραματα ο καθηγητης σε αυτη τη φαση.

Με λιγα λογια η αποπειρα δολοφονιας χαρακτηρα του οτι ταχα ειναι δευτεραντζα μονο αφθονο γελιο μπορει να προσφερει.
Σε ποια διεθνή προγράμματα συμμετέχει; Δεν έχει κανένα επιστημονικό έργο. Σε ποιον τομέα έχει έργο; Στους εξωπλανήτες; Στην εξερεύνηση του Ηλιακού Συστήματος; Στα αστρικά σμήνη; Στις σουπερνόβα; Στους γαλαξίες; Στα κβάζαρ; Στα πάλσαρ; Στην κοσμολογία; Σε τι;

Η αστρονομία και η κοσμολογία είναι από τους τομείς που αγαπώ όσο η γλώσσα. Ξέρω εκατοντάδες ονόματα ατόμων και διαβάζω συνέχεια μελέτες. Ο Μουσάς δεν έχει κανένα επιστημονικό έργο στην αστρονομία, στην αστροφυσική, στην κοσμολογία ή άλλον συγγενή τομέα.

Δεν είναι καμμιά δολοφονία χαρακτήρα ούτε πρωτοτυπία. Οι Έλληνες γενικά απουσιάζουν από την παγκόσμια επιστημονική σκηνή. Ελάχιστοι Έλληνες παράγουν έργο και είναι όλοι στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει κάτι που έχει αξία για να απαξιώσω.

Ούτε έχει να κάνει με το αν συμφωνεί με τις απόψεις μου. Θα έπρεπε να προβληματίζεσαι ο ίδιος με το ότι αναγάγεις σε τοπ όλους τους επιστήμονες -και μη- που θεωρείς ότι συμφωνούν με τις απόψεις σου. Πόσες και πόσες φορές δεν έχεις ονομάσει τελείως ράντομ άτομα ως "πλέον αρμόδιους", απλά και μόνο γιατί βρίσκεστε στο ίδιο μήκος κύματος.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά αντικειμενικά κριτήρια για να τοποθετήσω στον επιστημονικό χάρτη ένα άτομο. Ο Μουσάς, χώνεψέ το, δεν έχει προσφέρει καμμιά νέα γνώση στον τομέα του, ας έχει συμμετάσχει σε 100 συνέδρια, ας έχει βγάλει 500 λόγους κι ας έχει γράψει 10 βιβλία. Δεν έχει προσφέρει καμμιά νέα γνώση.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 13 Ιαν 2024, 16:08

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 16:20
ksk έγραψε:
12 Ιαν 2024, 15:45
hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 01:15


Ναι, μαλακίες λένε και η Wikipedia και το άλλο site. Παράθεσα την επιστημονική ομάδα από το επίσημο site, όπου δεν περιλαμβάνεται το όνομά του, μέχρι και φωτογραφία όλης της ομάδας έβαλα, που φυσικά δεν φαίνεται πουθενά αυτός γιατί δεν ήταν μέλος της ομάδας και κατά συνέπεια δεν βραβεύτηκε ούτε προσωπικά ούτε συλλογικά για τίποτα από την ΝΑΣΑ.
Μια απορία...εκτός από αυτήν την συγκεκριμένη ομάδα που είχε μια συγκεκριμένη αποστολή να επιτελέσει...δεν υπήρχε άλλη;
Αυτή δεν ήταν η flight control team?
Όχι. Αυτή ήταν όλη η αποστολή. Σε όλα τα προγράμματα υπάρχουν εξωτερικοί συνεργάτες. Π.χ. για το πρόγραμμα Απόλλων στην κορύφωσή του εργάστηκαν 400.000 άτομα. Η ομάδα Απόλλων προφανώς ήταν μια ομάδα της ΝΑΣΑ. Βέβαια ήταν ένα τεράστιο πρόγραμμα στο οποίο κυριολεκτικά δούλεψε όλο το προσωπικό της ΝΑΣΑ, κάπου 33.000 άτομα. Αλλά αν η προεδρία των ΗΠΑ έδινε βραβείο για το πρόγραμμα, καταφανώς θα πήγαινε στην διαχειριστική ομάδα της ΝΑΣΑ, ούτε καν σε όλο της το προσωπικό, πόσο μάλλον σε όλο το έθνος και σε κάθε άτομο ξεχωριστά από τα 400.000.

Ο Μουσάς δεν ήταν μέλος του συγκεκριμένου προγράμματος. Μπορεί να εργάστηκε για κάποια λεπτομέρεια που αφορούσε το πρόγραμμα αλλά δεν ήταν μέλος του προγράμματος ούτε βραβεύτηκε για τίποτα.

Ας πούμε, αν εργάζομαι σε εργοστάσιο που κάνει βίδες και αυτές οι βίδες χρησιμοποιηθούν για ένα σκάφος της ESA, προφανώς έχω εργαστεί κατά την ίδια έννοια για το σκάφος αυτό, αλλά φυσικά αν βραβευτεί η ομάδα του προγράμματος του συγκεκριμένου σκάφους εννοείται πως δεν βραβεύομαι κι εγώ που έφτιαξα τις βίδες.
Μα δεν το λέει η βικι μόνο , αναφερεται από πανεπιστήμια, δημόσια έγγραφα, ιδρύματα.
Δεν θα μπορούσε να ψεύδεται, εξάλλου στο προγραμμα αυτό συμμετείχε με την επιστημονική του ομάδα.
Το βιογραφικό του είναι σε δημόσια θέα όχι μόνο από μας αλλά και από τους επαΐοντες.
Υ.Γ Μπορείς να βάλεις το άρθρο απ την επίμαχη φωτο;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 13 Ιαν 2024, 16:09

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 23:16
Αρίστος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 21:16
Ειπαμε οτι αν εχετε αντιρρησεις για τη NASA τρεχει και σε ενα σκασμο αλλα διεθνη προγραματα ο καθηγητης σε αυτη τη φαση.

Με λιγα λογια η αποπειρα δολοφονιας χαρακτηρα του οτι ταχα ειναι δευτεραντζα μονο αφθονο γελιο μπορει να προσφερει.
Σε ποια διεθνή προγράμματα συμμετέχει; Δεν έχει κανένα επιστημονικό έργο. Σε ποιον τομέα έχει έργο; Στους εξωπλανήτες; Στην εξερεύνηση του Ηλιακού Συστήματος; Στα αστρικά σμήνη; Στις σουπερνόβα; Στους γαλαξίες; Στα κβάζαρ; Στα πάλσαρ; Στην κοσμολογία; Σε τι;

Η αστρονομία και η κοσμολογία είναι από τους τομείς που αγαπώ όσο η γλώσσα. Ξέρω εκατοντάδες ονόματα ατόμων και διαβάζω συνέχεια μελέτες. Ο Μουσάς δεν έχει κανένα επιστημονικό έργο στην αστρονομία, στην αστροφυσική, στην κοσμολογία ή άλλον συγγενή τομέα.

Δεν είναι καμμιά δολοφονία χαρακτήρα ούτε πρωτοτυπία. Οι Έλληνες γενικά απουσιάζουν από την παγκόσμια επιστημονική σκηνή. Ελάχιστοι Έλληνες παράγουν έργο και είναι όλοι στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει κάτι που έχει αξία για να απαξιώσω.

Ούτε έχει να κάνει με το αν συμφωνεί με τις απόψεις μου. Θα έπρεπε να προβληματίζεσαι ο ίδιος με το ότι αναγάγεις σε τοπ όλους τους επιστήμονες -και μη- που θεωρείς ότι συμφωνούν με τις απόψεις σου. Πόσες και πόσες φορές δεν έχεις ονομάσει τελείως ράντομ άτομα ως "πλέον αρμόδιους", απλά και μόνο γιατί βρίσκεστε στο ίδιο μήκος κύματος.

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά αντικειμενικά κριτήρια για να τοποθετήσω στον επιστημονικό χάρτη ένα άτομο. Ο Μουσάς, χώνεψέ το, δεν έχει προσφέρει καμμιά νέα γνώση στον τομέα του, ας έχει συμμετάσχει σε 100 συνέδρια, ας έχει βγάλει 500 λόγους κι ας έχει γράψει 10 βιβλία. Δεν έχει προσφέρει καμμιά νέα γνώση.-
Εσυ προφανώς έχεις αλλα κριτήρια. :102:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 13 Ιαν 2024, 16:10

hellegennes έγραψε:
12 Ιαν 2024, 23:16
Αρίστος έγραψε:
12 Ιαν 2024, 21:16
Ειπαμε οτι αν εχετε αντιρρησεις για τη NASA τρεχει και σε ενα σκασμο αλλα διεθνη προγραματα ο καθηγητης σε αυτη τη φαση.

Με λιγα λογια η αποπειρα δολοφονιας χαρακτηρα του οτι ταχα ειναι δευτεραντζα μονο αφθονο γελιο μπορει να προσφερει.
Σε ποια διεθνή προγράμματα συμμετέχει; Δεν έχει κανένα επιστημονικό έργο. Σε ποιον τομέα έχει έργο; Στους εξωπλανήτες; Στην εξερεύνηση του Ηλιακού Συστήματος; Στα αστρικά σμήνη; Στις σουπερνόβα; Στους γαλαξίες; Στα κβάζαρ; Στα πάλσαρ; Στην κοσμολογία; Σε τι;
-


Στα βαζω για 4η φορα.


Συμμετέχει σε διαστημικά πειράματα της ΝΑΣΑ και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (όπως στην διαστημική αποστολή STEREO και WIND στα πειράματα WAVES'). Μελετά το διαπλανητικό διάστημα, την κοσμική ακτινοβολία, τις μαγνητόσφαιρες πλανητών (Άρη, Γης, Δία, Κρόνου, Τιτάνα, Εγκέλαδου), ηλιακά φαινόμενα που επηρεάζουν την Γη. Κατασκεύασε μαζί με άλλους τον ηλιακό ραδιοφασματογράφο "ARTEMIS" (ραδιοτηλεσκόπιο διαμέτρου 7 μέτρων, μεταλλική κατασκευή ΠΥΡΚΑΛ) που λειτουργεί στις Θερμοπύλες (ΟΤΕ). Ο ραδιοφασματογράφος λαμβάνει καθημερινά από ανατολής μέχρι δύσης Ηλίου από το 1995, 110 φάσματα του Ηλίου σε συχνότητες 20 έως 650 MHz κάθε δευτερόλεπτο όλες τις ημέρες του έτους από την ανατολή μέχρι τη δύση του Ηλίου, συνεχώς από το 1995.

Έχει πολλές αστρονομικές δραστηριότητες σε συνεργασία με ερασιτέχνες αστρονόμους σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα (π.χ. παρατηρήσεις του Ηλίου στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών στην οδό Πανεπιστημίου, την Ρόδο, Κάσο, Αλεξανδρούπολη και αλλού, παρατήρηση της διάβασης της Αφροδίτης στη Ρόδο, έκλειψη στο Καστελλόριζο). Συμμετείχε στην σχεδίαση μαγνητικής ασπίδας του διαστημικού τηλεσκοπίου ακτίνων Χ "ROSAT". Συμμετέχει στην ανάπτυξη του Ηλιακού "radar" ('LOIS') και στην σχεδίαση της Ευρωπαϊκής Επιστημονικής Βάσης στη Σελήνη και των μελλοντικών διαστημικών αποστολών για τον πλανήτη Κρόνο, Τιτάνα και Εγκέλαδο.

https://biblionet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF ... nid=101460

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2024, 22:18

Αυτά είναι λόγια, δεν είναι επιστημονικό έργο. Υπάρχει το όνομά του σε κάποιες από τις μελέτες που έχει δημοσιεύσει η ερευνητική ομάδα STEREO ή η Ulysses ή οποιαδήποτε από τις άλλες ομάδες αναφέρονται;

Έχει δημοσιεύσει άλλες μελέτες στα αντικείμενα που αναφέρονται; Τι μελέτες; Τι γνώση προσέφεραν;

Σε ρωτάω αν και ξέρω ότι δεν έχεις απαντήσεις για τίποτα απ' αυτά. Κι εγώ μπορώ να γράψω ότι μελετάω την κοσμική ακτινοβολία, αλλά δεν έχω εκδόσει καμμιά μελέτη και δεν έχω συνεισφέρει καμμιά γνώση στον τομέα.

Θα πρέπει να καταλάβεις ότι όλες αυτές οι πολυλογίες είναι μάρκετινγκ, όπως της άλλης απάτης, της Ελληνίδας που παρουσιαζόταν ως ερευνήτρια της ΝΑΣΑ (μιλάω για την Ελένη Αντωνιάδου). Την καλούσαν σε εκπομπές, παντού στο ελληνικό Ίντερνετ αναφερόταν το όνομά της, βραβευόταν, κτλ.

Θα πρέπει ακόμα να καταλάβεις ότι είναι προσβλητικό για τους Έλληνες που έχουν αληθινό ερευνητικό έργο στην αστρονομία να παρουσιάζεται ο Μουσάς ως "ο καλύτερος αστρονόμος της Ελλάδας" έχοντας αφήσει μηδενικό έργο πίσω του. Καμμιά ανακάλυψη, καμμιά θεωρία, καμμιά παρατήρηση, κανένα βήμα που πηγαίνει την επιστήμη του μπροστά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41256
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Ιαν 2024, 22:35

Για να τελειώνουμε μ' αυτό το θέμα. Η Ελλάδα συμμετείχε στο πρόγραμμα Ulysses στο κομμάτι Low-energy ions and electrons με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και τα ονόματα των Ελλήνων που αναφέρονται στις δημοσιεύσεις της ομάδας είναι του Κριμιζή, του Σαρρή, της Τσιροπούλας και της Μαλανδράκη*.

Πουθενά δεν αναφέρεται ο Μουσάς.



* https://angeo.copernicus.org/articles/2 ... 9-2003.pdf
https://www.jstor.org/stable/2879937
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10694
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 14 Ιαν 2024, 00:05

https://archive.ph/gZRkM
https://www2.mps.mpg.de/en/projekte/ulysses/epac/
https://ntrs.nasa.gov/citations/19920064816
Για την υποκειμενικότητα της αντικειμενικότητας
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16218
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι αρχαίοι Ελληνες είχαν ανακαλύψει την Αμερική από τα προϊστορικά χρόνια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Ιαν 2024, 00:22

Ασέβαστος έγραψε:
10 Ιαν 2024, 09:17
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
10 Ιαν 2024, 02:45


Μεγάλη απόσταση λογικά θα θεωρούνταν όταν δεν έβλεπες πουθενά στόν ορίζοντα στεριά.....

Απο πόσα νησιά στη Μεσόγειο δε βλέπεις τίποτα ;;;

Δεν έχω πάει Μάλτα ή Κύπρο αλλα οποιος έχει πάει ας πεί.....


εεεμ, απο σχεδον ολα τα νησια. :102: το ματι βλεπει 4-5 μιλια μακρια, αντε 7-8 σε εξαιρετικα σπανια περιπτωση πεντακαθαρης ατμοσφαιρας. δηλαδη οποιοδηποτε δεν εχει στερια σε ακτινα 10 νμ, δε βλεπεις ουτε σκια.
παπαρια ειπες
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών