O Χίτλερ δεν αυτοκτόνησε, αλλά διέφυγε στην Αργεντινή!

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: O Χίτλερ δεν αυτοκτόνησε, αλλά διέφυγε στην Αργεντινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 21 Σεπ 2023, 14:13

Ερμής έγραψε:
21 Σεπ 2023, 10:20
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Σεπ 2023, 12:10
Αρίστος έγραψε:
21 Αύγ 2023, 12:06
Αυτος που σιγουρα διεφυγε μιας και δεν συνεληφθηκε ποτε (αλλα και δεν αναζητηθηκε ιδιαιτερα)...

ηταν ο Μαρτιν Μπορμαν...

Το νο2 του Τριτου Ραιχ, ο υπαρχηγος του Χιτλερ και ο υπευθυνος πριν την πτωση του Ραιχ για τη δημιουργια εκατονταδων εταιρειων πλυντηριων που θα ξεπλεναν το χρυσο και τους θησαυρους που εκλεψαν οι Γερμανοι.

Το πιθανοτερο ειναι οτι οι Συμμαχοι δεν τον αναζητησαν ισως για επιβραβευση μιας και ηταν ο ιθυνων νους της γενοκτονιας των Ρωσων (μια γενοκτονια για την οποια δεν θα ακουσετε τιποτα στη Δυση, θα ακουσετε για τη γενοκτονια των Εβραιων, των Ουκρανων και των Αρμενιων αλλα ποτε για των Ρωσων).

27.000.000 Ρωσοι εξοντωθηκαν απο τη Βερμαχτ, τα 19.000.000 ηταν πολιτες.

Οι Γερμανοι εκαιγαν τα ρωσικα χωρια με φλογοβολα και οποιος Ρωσος γυρευε να βγει εξω απο τη φωτια τον πυροβολουσαν.

Ολα αυτα με διαταγες του Μπορμαν που διακηρυττε πως ολοι οι Σλαβοι ειναι φυλη σκλαβων και πως θα επιφυλασσοταν μεταχειριση σκλαβων σε οσους επιβιωναν του πολεμου.

.
Δεν είναι σίγουρο ότι διεύφυγε. το πιο πιθανό είναι ότι σκοτώθηκε στο βερολίνο όταν έκαναν την έξοδό τους οι ένοικοι του μπούνκερ σε οργανωμένοι σε δύο ομάδες. υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι ήταν πράκτορας των σοβιετικών αλλά τη θεωρώ λιγάκι απίθανη
Απο τα μεγάλα στελέχη μονο ο Αϊχμαν μπόρεσε και έφυγε μέχρι που τον βρήκαν οι εκδικητές. Θεωρώ απίθανο να γλίτωνε τότε κανείς απο το κυνήγι της μοσαντ.
Η σορός του Μπορμαν βρέθηκε πολλά χρόνια αργοτερα στο βερολίνο.
Απο τις πλέον αποκρουστικές φιγούρες του νσνταπ μαζί με τον Στράιχερ.

Αυτο που μου έκανε πάντα εντύπωση είναι πως είχαν αφήσει τον Σκορτσένυ. Βέβαια υπάρχει μια θεωρεία πως είχε προσχωρήσει στη Μοσαντ, αλλά κανεις δε μπορεί να το αποδείξει.
έτσι είναι, ο Μπόρμαν υπήρξε η πλέον αινιγματική φιγούρα του ναζιστικού καθεστώτος, πραγματικά σκοτεινός τύπος που κατάφερε όλο τον κύκλο του Χίτλερ να περνάει πρώτα από αυτόν (με κάποιες λίγες εξαιρέσεις). ενδιαφέρουσα ήταν η θεωρία ότι ήταν σοβιετικός πράκτορας αλλά τη θεωρώ απίθανη. δεν θυμάμαι (διόρθωσέ με) αν έχει επιβεβαιωθεί μέσω εξέτασης DNA ότι τα απομεινάρια που βρήκαν ανήκαν στον Μπόρμαν

όσο για τον Σκορτένυ, απ'όσο θυμάμαι έζησε το μεγαλύτερο μέρος της μεταπολεμικής ζωής του εξόριστος στην Ισπανία του Φράνκο υπό την προστασία του καθεστώτος. νομίζω πως έκανε και λίγο καιρό στην νασερική Αίγυπτο. θεωρώ ότι το Ισραήλ δεν είχε λόγο να τον καταδιώξει μιας και απ'όσο γνωρίζω δεν κατηγορήθηκε για εγκλήματα πολέμου, τουλάχιστον όχι κατά άμαχων Εβραίων. Έχει εκδοθεί στα ελληνικά το βιβλίο με τα απομνημονεύματά του το οποίο έχω αγοράσει αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να το διαβάσω. από ασοσπάσματα που διάβασα στα όρθια φαίνεται πολύ ενδιαφέρον με πολλές πληροφορίες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: O Χίτλερ δεν αυτοκτόνησε, αλλά διέφυγε στην Αργεντινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Σεπ 2023, 14:18

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
21 Σεπ 2023, 14:13

έτσι είναι, ο Μπόρμαν υπήρξε η πλέον αινιγματική φιγούρα του ναζιστικού καθεστώτος, πραγματικά σκοτεινός τύπος που κατάφερε όλο τον κύκλο του Χίτλερ να περνάει πρώτα από αυτόν (με κάποιες λίγες εξαιρέσεις). ενδιαφέρουσα ήταν η θεωρία ότι ήταν σοβιετικός πράκτορας αλλά τη θεωρώ απίθανη. δεν θυμάμαι (διόρθωσέ με) αν έχει επιβεβαιωθεί μέσω εξέτασης DNA ότι τα απομεινάρια που βρήκαν ανήκαν στον Μπόρμαν

όσο για τον Σκορτένυ, απ'όσο θυμάμαι έζησε το μεγαλύτερο μέρος της μεταπολεμικής ζωής του εξόριστος στην Ισπανία του Φράνκο υπό την προστασία του καθεστώτος. νομίζω πως έκανε και λίγο καιρό στην νασερική Αίγυπτο. θεωρώ ότι το Ισραήλ δεν είχε λόγο να τον καταδιώξει μιας και απ'όσο γνωρίζω δεν κατηγορήθηκε για εγκλήματα πολέμου, τουλάχιστον όχι κατά άμαχων Εβραίων. Έχει εκδοθεί στα ελληνικά το βιβλίο με τα απομνημονεύματά του το οποίο έχω αγοράσει αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να το διαβάσω. από ασοσπάσματα που διάβασα στα όρθια φαίνεται πολύ ενδιαφέρον με πολλές πληροφορίες
O Μπόρμαν ανέβηκε πολύ κατα τη διάρκεια του πολέμου, πριν τον πόλεμο δεν ειχε τόση δυναμη. Κυρίως μετά την παράδοση του Ες
Ναι το μεγαλύτερο μέρος το έζησε στην Ισπανία αλλά δε νομίζω ως εξόριστος, άλλωστε η εγχειρηση για τον καρκίνο αν δε κάνω λάθος έγινε στη Γερμανία. Βέβαια αυτό που ειπε παραπάνω ο Μπέρια έχει βάση περι χαμένων ΣΣ που σκοτώθηκαν ανεξήγητα, όπως ο καθηγητής Κρουγκ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών