Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 19 Νοέμ 2020, 19:01

Ίακχος έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 18:45
Ψάχνομαι με τη θεοσοφία και έχω διαβάσει βιβλία των μασόνων, των ροδοσταυρων και των Illuminati. Έχουν συνδρομές όμως και εγώ οικονομικά δε μπορώ να ανταπεξέλθω.Δε θα έλεγα ότι κυβερνάνε τον κόσμο αλλά ότι είναι φορείς κάποιων ιδεολογιών που προσπαθούν να προωθήσουν και βοηθάνε πολύ ο ένας τον άλλον.
Ούτε σέντ μην τους δώσεις,ειδικά κάτι τσαρλατάνους θεοσοφιστές !

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 19 Νοέμ 2020, 23:20

Papa John έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 18:41
John Brown Gun Club έγραψε:
15 Νοέμ 2020, 01:21


Εγω πηγα και σε μια ημεριδα τους,στον μπουφε ειχε μονο αγγουρι. Αυτοι δηλαδη κυβερνανε τον κοσμο;
Το αγγούρι φαντάζομαι ξέρεις τι συμβολίζει.
Μηδαμινο μπατζετ. Εχω παει σε εταιρικο παρτυ εταιρειας τελεμαρκετινγκ και ειχε πλουσιοτερο μπουφε.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Μαρ 2021, 13:55

John Brown Gun Club έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 23:20
Papa John έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 18:41
John Brown Gun Club έγραψε:
15 Νοέμ 2020, 01:21


Εγω πηγα και σε μια ημεριδα τους,στον μπουφε ειχε μονο αγγουρι. Αυτοι δηλαδη κυβερνανε τον κοσμο;
Το αγγούρι φαντάζομαι ξέρεις τι συμβολίζει.
Μηδαμινο μπατζετ. Εχω παει σε εταιρικο παρτυ εταιρειας τελεμαρκετινγκ και ειχε πλουσιοτερο μπουφε.
Εγώ έχω πάει σε επιδοτούμενο σεμινάριο , επιταγή κατάρτισης Voucher Κ.τ.λ. σε Κ.Ε.Κ. και για μπουφέ είχε τυροπιτάκια , λουκανοπιτάκια ,σπανακοπιτάκια κ.τ.λ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 21 Μαρ 2021, 19:18

Fluffy

Ο Μεγάλος διδάσκαλος της τεκτονικής στοάς δηλώνει σε συνέντευξη του στον δημοσιογράφο Γιώργο Τράγκα πως οι Κομμουνιστές δεν πηγαίνουν στον τεκτονισμό. Εάν κάποιος είναι συνεπής μαρξιστής δεν μπορεί να είναι τέτκτονας. 22:47


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 21 Μαρ 2021, 19:20

Ο Καρβούνης όμως πως ήταν και Τέκτονας και Μαρξιστής;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Μαρ 2021, 21:00

pylothess έγραψε:
21 Μαρ 2021, 19:20
Ο Καρβούνης όμως πως ήταν και Τέκτονας και Μαρξιστής;
Μήπως ήταν Μαρξόνος, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γιάννης

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 21 Μαρ 2021, 21:12

pylothess έγραψε:
21 Μαρ 2021, 19:18
Fluffy

Ο Μεγάλος διδάσκαλος της τεκτονικής στοάς δηλώνει σε συνέντευξη του στον δημοσιογράφο Γιώργο Τράγκα πως οι Κομμουνιστές δεν πηγαίνουν στον τεκτονισμό. Εάν κάποιος είναι συνεπής μαρξιστής δεν μπορεί να είναι τέτκτονας. 22:47

Ισχύει.

Για να γίνεις τέκτονας, ένα από τα βασικά προαπαιτούμενα είναι να πιστεύεις (α) στην ύπαρξη Θεού, και (β) στην αθανασία της ψυχής.

Για να είσαι μαρξιστής, το αντίθετο ακριβώς.

Αν είσαι και τα δύο μαζί, κάποιον κοροϊδεύεις. Πιθανόν και τον εαυτό σου.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 21 Μαρ 2021, 22:04

“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 22 Μαρ 2021, 03:29

Feindflug έγραψε:
21 Μαρ 2021, 21:00
pylothess έγραψε:
21 Μαρ 2021, 19:20
Ο Καρβούνης όμως πως ήταν και Τέκτονας και Μαρξιστής;
Μήπως ήταν Μαρξόνος, τύπε;
Γιάννης έγραψε:
21 Μαρ 2021, 21:12
Ισχύει.

Για να γίνεις τέκτονας, ένα από τα βασικά προαπαιτούμενα είναι να πιστεύεις (α) στην ύπαρξη Θεού, και (β) στην αθανασία της ψυχής.

Για να είσαι μαρξιστής, το αντίθετο ακριβώς.

Αν είσαι και τα δύο μαζί, κάποιον κοροϊδεύεις. Πιθανόν και τον εαυτό σου.
Στο παλιό το φόρουμ αλλά και στο καινούριο νομίζω υπάρχει νήμα με θέμα αν μπορεί κάποιος να είναι κομμουνιστής και χριστιανός ή ένθεος γενικότερα. Ο Κομμουνισμός/Μαρξισμός ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή η κοσμοθεωρία είναι υλιστική θεωρία ,που σημαίνει ότι ως πρωταρχική αιτία τοποθετεί την αέναη κίνηση της ύλης και το πνεύμα είναι παράγωγο, απόρροια της ύλης. Π.χ. Ο εγκέφαλος ,ως κεντρικό νευρικό σύστημα , μέσα από βιολογικές και χημικές διεργασίες παράγει σκέψεις. Το σχήμα αυτό έχει επεκτάσεις και στην κοινωνία ότι η παραγωγική διαδικασία είναι η βάση της κοινωνίας ενώ οι θεσμοί, η εκπαίδευση , η δικαιοσύνη, η θρησκεία κ.τ.λ. είναι το εποικοδόμημα. Αντίθετα οι θρησκείες είναι ιδεαλιστικές γιατί τοποθετούν το πνεύμα πριν από την ύλη. Κατ 'εμέ,όσον αφορά την προσωπική μου άποψη είναι ασυμβίβαστο για κάποιον συνειδητοποιημένο κομμουνιστή να είναι θρησκευόμενος. Ωστόσο η πιο χαρακτηριστική εξαίρεση είναι η βουλευτής του Κ.Κ.Ε. Λιάνα Κανέλλη , που είναι η μοναδική βουλευτής του Κ.Κ.Ε. που έχει ορκιστεί με θρησκευτικό όρκο. Έχω συναντήσει και οργανωμένα μέλη μέσα στο κόμμα που πιστεύουν αλλά και απλούς οπαδούς που είναι θρησκευόμενοι.

Μαρξιστής , θρησκευόμενος και τέκτονας ταυτόχρονα είναι πολύ δύσκολο. Ο Νίκος Καζαντζάκης ήταν τέκτονας και ήταν προσκείμενος προς τον κομμουνισμός αλλά δεν ξέρω αν αυτά έγιναν ταυτόχρονα.


dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 23 Μαρ 2021, 10:25

Feindflug έγραψε:
21 Μαρ 2021, 21:00
pylothess έγραψε:
21 Μαρ 2021, 19:20
Ο Καρβούνης όμως πως ήταν και Τέκτονας και Μαρξιστής;
Μήπως ήταν Μαρξόνος, τύπε;
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4705
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 23 Μαρ 2021, 10:43

Tα ολοκληρωτικά καθεστώτα κυνήγησαν τους μασόνους.
Ειτε μιλάμε για το Χίτλερ που τους καταδίωξε ανηλεώς, είτε για κομμουνιστές είτε για δικτατορίες ψυχροπολεμικές.
Στη Ρωσία οι μασόνοι πήραν μέρος σε αποτυχημένες επαναστάσεις της αστικής τάξης κατά του τσάρου. Οι κομμουνιστές τους κυνήγησαν.
As Emperor Alexander grew increasingly conservative, the Masonic-style political clubs were outlawed in 1822. This interdict was extended by Nicholas I in the wake of the Decembrist Uprising, since the Decembrists had sprung from the Masonic lodges
The Bolsheviks had all the lodges closed in the wake of the October Revolution in 1917
https://en.wikipedia.org/wiki/History_o ... _in_Russia

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 23 Μαρ 2021, 11:01

pylothess έγραψε:
22 Μαρ 2021, 03:29
Μαρξιστής , θρησκευόμενος και τέκτονας ταυτόχρονα είναι πολύ δύσκολο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Vl ... h_Bogdanov
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Μαρ 2021, 14:09

Lugozzi έγραψε:
23 Μαρ 2021, 11:01
pylothess έγραψε:
22 Μαρ 2021, 03:29
Μαρξιστής , θρησκευόμενος και τέκτονας ταυτόχρονα είναι πολύ δύσκολο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Vl ... h_Bogdanov
Το Κομμουνιστικό Κόμμα στην Ρωσία έχει διασπαστεί σε χίλια κομμάτια. Υπάρχει το Κομμουνιστικό Κόμμα Ρωσικής Ομοσπονδίας
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE ... E%B1%CF%82

Το κόμμα αυτό ομοιάζει περισσότερο με δεξιά , πατρίς ,θρησκεία ,οικογένεια. Έχει άριστες σχέσεις με την Εκκλησία ενώ τα περισσότερα μέλη του είναι θρησκευόμενοι. Το διάβασα και καράφλιασα ότι θέλει λέει μικτή οικονομία . Εθνικοποίηση των μέσων παραγωγής κ.τ.λ. Πιο πολύ αυτό μου μοιάζει για δεξιό συντηρητικό κόμμα. Από το 1920 έχει μείνει μόνο το σφυροδρέπανο. Επομένως δεν μου κάνει καμιά εντύπωση εάν ο Μπογκντάνοβ είναι σε αυτό το κομμουνιστικό κόμμα γιατί πολύ απλά δεν νομίζω πως είναι συνεπές κομμουνιστικό κόμμα.

Συνεπή κομμουνιστικά κόμματα είναι λίγα όπως το Κ.Κ.Ε. και το Κομμουνιστικό Κόμμα Τουρκίας. Το Κομμουνιστικό Κόμμα Τουρκίας απ'όσο ξέρω είναι αδελφό κόμμα με το Κ.Κ.Ε.

Ας μας διαφωτίσει ο Fluffy,
Ένας συνεπής Μαρξιστής είναι υλιστής. Ο υλισμός βάζει πρώτα την αιώνια κίνηση της ύλης και έπειτα το πνεύμα ως παράγωγο της ύλης. Η ύλη που είναι εγκέφαλος, το νευρικό σύστημα μέσω των βιοχημικών διεργασιών του οργανισμού παράγει σκέψεις , δηλαδή πνεύμα. Μια από αυτές τις ιδέες είναι και η ιδέα του Θεού κατά την φιλοσοφική θεώρηση του Υλισμού/Μαρξισμού. Αν το επεκτείνουμε ένα βήμα παραπέρα, η παραγωγή είναι η βάση της κοινωνίας που πάνω σε αυτήν χτίζεται το εποικοδόμημα που είναι η εκπαίδευση , η θρησκεία , οι θεσμοί, η κυβέρνηση κ.τ.λ.

Fluffy, τα λέω καλά;
Πως μπορεί λοιπόν ένας μαρξιστής που βάζει την κίνηση της ύλης ως πρώτη αιτία έναντι του πνεύματος να συζητάει για τον Μ.Α.Τ.Σ.;
Κατ 'εμέ ένας Κομμουνιστής δεν μπορεί να είναι και ένθεος εάν θέλει να είναι συνειδητοποιημένος κομμουνιστής. Δεν γίνεται κάποιος να είναι σωστός χριστιανός και σωστός κομμουνιστής ταυτόχρονα.Υπάρχουν πολλοί Κομμουνιστές που είναι ένθεοι αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω...

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4705
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Το επίσημο νήμα της μασονίας και της Νεας Τάξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 23 Μαρ 2021, 15:51

Και όμως ο Χριστιανισμός αν πάρεις κατά γράμμα τις γραφές έχει μια μορφή κομμουνισμού. Ο εχων δύο χιτώνες να δίνει τον ένα κλπ.
Οι πρώτοι Χριστιανοί στη Ρωμαική αυτοκρατορία όταν δρούσαν στην παρανομία είχαν μεγάλη αλληλεγγύη μεταξύ τους σαν κομμουνιστές.
https://gr.pravoslavie.ru/128031.html
Ασχετο τι έκαναν όταν έγιναν επίσημη θρησκεία...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών