Υπήρξαν Γίγαντες;

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 12:20

Γκουερινο 4 έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:49
Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:46
Γκουερινο 4 έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:37
Τρεις φορές έγραψε ο άνθρωπος ότι το βίντεο δεν ισχύει αλλά εσύ την βλαχοεξυπναδα σου πρέπει να την πεις
Αν δεν ισχύει, ποιος ο λόγος να το ποστάρει;
Σε ένα νήμα για γίγαντες θα μπει ότι κυκλοφορεί από βιντεακια
Ο καθένας κρίνει τι βλεπει
Αλλά δεν γίνεται να λέει ο μπεφαιος ότι το βίντεο είναι μουφα και να βγαίνει ο άλλος και να λέει μην του χαλάς την ονείρωξη
Έλεος καπου
Έλα ρε συ τώρα...
...θα μπαίνουν βιντεάκια που είναι μούφα, το ξέρουμε ότι είναι μούφα και το λέμε, αλλά θα μπαίνουν επειδή το θέμα είναι για γίγαντες;
Το σόι λογική είναι αυτή;

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 03 Δεκ 2021, 12:41

Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 12:20
Γκουερινο 4 έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:49
Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:46

Αν δεν ισχύει, ποιος ο λόγος να το ποστάρει;
Σε ένα νήμα για γίγαντες θα μπει ότι κυκλοφορεί από βιντεακια
Ο καθένας κρίνει τι βλεπει
Αλλά δεν γίνεται να λέει ο μπεφαιος ότι το βίντεο είναι μουφα και να βγαίνει ο άλλος και να λέει μην του χαλάς την ονείρωξη
Έλεος καπου
Έλα ρε συ τώρα...
...θα μπαίνουν βιντεάκια που είναι μούφα, το ξέρουμε ότι είναι μούφα και το λέμε, αλλά θα μπαίνουν επειδή το θέμα είναι για γίγαντες;
Το σόι λογική είναι αυτή;
Το παιδί είπε ότι κυκλοφορούν κάποια βιντεακια και έβαλε μερικά από αυτα
Το θέμα είναι οι γίγαντες, τέτοια εβαλε
Που είναι το περίεργο;
Ξεκαθάρισε όμως ότι ο Ιάπωνας είναι μουφα
Ο άλλος που μίλησε για ονειρώξεις όμως, είναι για γέλια, τι να κάνουμε τώρα;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Δεκ 2021, 13:08

Γκουερινο 4 έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:49
Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:46
Γκουερινο 4 έγραψε:
03 Δεκ 2021, 11:37
Τρεις φορές έγραψε ο άνθρωπος ότι το βίντεο δεν ισχύει αλλά εσύ την βλαχοεξυπναδα σου πρέπει να την πεις
Αν δεν ισχύει, ποιος ο λόγος να το ποστάρει;
Σε ένα νήμα για γίγαντες θα μπει ότι κυκλοφορεί από βιντεακια
Ο καθένας κρίνει τι βλεπει
Αλλά δεν γίνεται να λέει ο μπεφαιος ότι το βίντεο είναι μουφα και να βγαίνει ο άλλος και να λέει μην του χαλάς την ονείρωξη
Έλεος καπου
Τάθελε ο κ@λος του μπαφαίου να ποστάρει απάτες και οι δικός σου επίσης που υπερασπίζεσαι την απάτη, καράβλαχε. Μαζέψου!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 03 Δεκ 2021, 15:42

Τι να κάνουμε Γκουερινο θα πρέπει να ανεχτούμε και τις εξυπνάδες.
ο Nandros και οι λοιποί σαν αυτόν είναι σαν να μην υπάρχουν.
Για τον Λοξία τώρα.
Λοξία όλα αυτά που λες για κουνημένα βίντεο, καρτούν κτλ δεν μπορούν να λεχθούν ως απάντηση.
Έβαλα συγκεκριμένα λεπτά που ο καθένας παγώνει τις εικόνες από το 1ο βίντεο στο 0:26 και από το 2ο βίντεο στο 1:05.
Από εκεί και πέρα συγκρίνουμε δύο φωτογραφίες πλέον όπου υπάρχει ο ίδιος βράχος στη μια στέκεται όρθια μια μορφή που έχει ένα ύψος και στην άλλη υπάρχει ένας καθισμένος άνθρωπος με φυσιολογικές διαστάσεις.
Δεν λέει ότι μπορεί να βγει ξεκάθαρο αποτέλεσμα αλλά υπάρχει περίπτωση η όρθια μορφή να πλησιάζει τα 3 μέτρα.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 03 Δεκ 2021, 18:17

Befaios έγραψε:
03 Δεκ 2021, 15:42
Τι να κάνουμε Γκουερινο θα πρέπει να ανεχτούμε και τις εξυπνάδες.
ο Nandros και οι λοιποί σαν αυτόν είναι σαν να μην υπάρχουν.
Για τον Λοξία τώρα.
Ο νανδρος είναι ημιτρελος
Ο λοξιας έχει χαζέψει από τα πολλά λεφτά το σκυλομουνο

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 03 Δεκ 2021, 19:42

Τον Λοξία τον συμπαθώ πάντως, είναι καλή ψυχή.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16501
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Δεκ 2021, 20:54

Εικόνα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 03 Δεκ 2021, 21:33

Befaios έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:42
Τον Λοξία τον συμπαθώ πάντως, είναι καλή ψυχή.
Μ' έκαψες ρε συ...
Γράψε ότι είμαι μπαρμπουνοφάγος και έχω σακατέψει τον Σαρωνικό, επειδή είμαι σκληρός καριόλης... :003:

Με αυτά που γράφεις θα αρχίσει αυτή η πατσαβουρόγρια, η παραμάνα του Τουταγχαμών, να μου ζητάει δανεικά... :smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 03 Δεκ 2021, 21:56

Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 21:33
Befaios έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:42
Τον Λοξία τον συμπαθώ πάντως, είναι καλή ψυχή.
Μ' έκαψες ρε συ...
Γράψε ότι είμαι μπαρμπουνοφάγος και έχω σακατέψει τον Σαρωνικό, επειδή είμαι σκληρός καριόλης... :003:

Με αυτά που γράφεις θα αρχίσει αυτή η πατσαβουρόγρια, η παραμάνα του Τουταγχαμών, να μου ζητάει δανεικά... :smt005:
Θα γινόμουν αδιάκριτη αν ρωτούσα τι εννοείς με την προσφώνηση: η παραμάνα του Τουταγχαμών;
Πέραν της ηλικίας υπάρχει κάτι που δεν το ΅πιάνω΅; :smt017
Παρατηρητής...

Leonithas the Cretan
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Σεπ 2021, 09:38
Phorum.gr user: Leonidas

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leonithas the Cretan » 03 Δεκ 2021, 23:53

Παρακολουθώ εδώ και καιρό τη συζήτηση και την αντιπαράθεση των επιχειρημάτων και ομολογώ ότι εξακολουθώ να βουλιάζω στην άγνοιά μου.
Αν πάνω από τους αρχαιολόγους και τους ιστορικούς επιστήμονες υπάρχει μια τόσο μεγάλη συνωμοσιολογία από αρκετούς συναδέλφους τους γιατί δεν γίνεται μια προσπάθεια, μια και καλή, με τεκμηριωμένες απαντήσεις σε κάποιο, ίσως, παγκόσμιο συνέδριο, ώστε να βγάλουν την κηλίδα από πάνω τους?
Αν διάβαζε αυτό το νήμα ο Μπογιόπουλος, θα μου απαντούσε σίγουρα «γιατί είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε, πουλάει χοντρά η συνωμοσιολογία». Αλλά και πάλι δεν βλέπεται και σεις ότι αυτό που κατάφερε ο Διαφωτισμός, τον σεβασμό της επιστημονικής γνώσης και του επιστήμονα, ότι στις μέρες μας έχει αρχίσει και καταρρέει?
Δεν θέλω να είμαι ψεκασμένος και σίγουρα δεν έχω τις γνώσεις που έχουνε πολλοί από αυτούς που γράφουνε σε αυτό το νήμα, αλλά υπάρχουν ερωτήματα... ορισμένα από αυτά πολύ σοβαρά, που οι απαντήσεις, συγνώμη, αλλά δεν είναι πειστικές... Το πείραμα του Πανεπιστημίου της Ολλανδίας (δεν ξέρω πως το είδαν κάποιοι ως απόδειξη επιτυχίας) ενίσχυσαν τον προβληματισμό μου...
Αν έχει πάντως κάποια αξία η άποψη ενός αδαούς, το πρόβλημα εντοπίζεται ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας την εξουσία την κατέχει ένα αντικείμενο κι όχι ένας ή πολλοί άνθρωποι... το χρήμα... Τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται, ακόμα και η επιστημονική γνώση...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38753
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Δεκ 2021, 10:24

Leonithas the Cretan έγραψε:
03 Δεκ 2021, 23:53
Παρακολουθώ εδώ και καιρό τη συζήτηση και την αντιπαράθεση των επιχειρημάτων και ομολογώ ότι εξακολουθώ να βουλιάζω στην άγνοιά μου.
Αν πάνω από τους αρχαιολόγους και τους ιστορικούς επιστήμονες υπάρχει μια τόσο μεγάλη συνωμοσιολογία από αρκετούς συναδέλφους τους γιατί δεν γίνεται μια προσπάθεια, μια και καλή, με τεκμηριωμένες απαντήσεις σε κάποιο, ίσως, παγκόσμιο συνέδριο, ώστε να βγάλουν την κηλίδα από πάνω τους?
Αν διάβαζε αυτό το νήμα ο Μπογιόπουλος, θα μου απαντούσε σίγουρα «γιατί είναι ο καπιταλισμός ηλίθιε, πουλάει χοντρά η συνωμοσιολογία». Αλλά και πάλι δεν βλέπεται και σεις ότι αυτό που κατάφερε ο Διαφωτισμός, τον σεβασμό της επιστημονικής γνώσης και του επιστήμονα, ότι στις μέρες μας έχει αρχίσει και καταρρέει?
Δεν θέλω να είμαι ψεκασμένος και σίγουρα δεν έχω τις γνώσεις που έχουνε πολλοί από αυτούς που γράφουνε σε αυτό το νήμα, αλλά υπάρχουν ερωτήματα... ορισμένα από αυτά πολύ σοβαρά, που οι απαντήσεις, συγνώμη, αλλά δεν είναι πειστικές... Το πείραμα του Πανεπιστημίου της Ολλανδίας (δεν ξέρω πως το είδαν κάποιοι ως απόδειξη επιτυχίας) ενίσχυσαν τον προβληματισμό μου...
Αν έχει πάντως κάποια αξία η άποψη ενός αδαούς, το πρόβλημα εντοπίζεται ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της ανθρωπότητας την εξουσία την κατέχει ένα αντικείμενο κι όχι ένας ή πολλοί άνθρωποι... το χρήμα... Τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται, ακόμα και η επιστημονική γνώση...


Ωραιο ποστ, να γραφεις τακτικοτερα. Η επιστημη εχει υποταχθει στην οικονομια και την πολιτικη εδω και πολλες δεκαετιες. Η οποια οικονομικη κλικα που επικρατει πλεον οριζει τι ειναι πολιτικα ορθο και οι επιστημονες που εχουν φιλοδοξιες για μεγαλη καριερα ειναι υποχρεωμενοι να μην ξεφυγουν απο την κυριαρχη ταση, διαφορετικα θα θαφτουν. Η πολιτικη ορθοτητα στην αρχαιολογια συνισταται απο μια σειρα απο δογματα που οποιος επιχειρησει να τα αντικρουσει θα θεωρηθει ψεκασμενος και θα καταστραφει η καριερα του. Ωστοσο εδω και δυο δεκαετιες υπηρξαν ανακαλυψεις που αμφισβητουν το κυριαρχο μοντελο οπως για παραδειγμα το Γκομπεκλι Τεπε. Τι συμβαινει ομως; Οτι ενω η πολιτικη ορθοτητα υποχρεωνεται να τις δεχτει, απο την αλλη συνεχιζει να επιμενει στο παλιο μοντελο με τη γραμμικοτητα της ιστοριας και των πολιτισμων.

.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Δεκ 2021, 17:21

Befaios έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:28
Για τον γίγαντα από την Ιαπωνία τα έχουμε πει δεν ισχύει.
Δηλαδή; Περί τίνος πρόκειται;
Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 10:41
Προσέξτε την σκηνή στο 0,23 που δείχνει τον "γίγαντα" και ακριβώς μπροστά του έναν καβαλάρη. Το κεφάλι του καβαλάρη φτάνει στον αφαλό του "γίγαντα". Μετά συγκρίνετε την σκηνή στο 0,51, που δείχνει τον "γίγαντα" και μπροστά του είναι μια γυναίκα. Το κεφάλι της γυναίκας είναι λίγο πιο ψηλά από τον αφαλό του "γίγαντα"!
Το πρόσεξα αμέσως αλλά είναι αδύναμο επιχείρημα διότι πολύ απλά μπορεί να στέκονται σε βάθρο.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 04 Δεκ 2021, 18:56

Το βίντεο με τον «Γιαπωνέζο γίγαντα» είναι μοντάζ και ο άνθρωπος που τον απεικονίζει είναι φυσιολογικού αναστήματος ηθοποιός, σε αυτό είχαμε καταλήξει.
Δεν μπορώ να βρω σε ποιο σημείο - σελίδα το είχαμε ξεκαθαρίσει μέσα στη συζήτηση αλλά αποδείχθηκε πλαστό.
Πολλές συζητήσεις υπάρχουν από λεπτομέρειες του βίντεο όπως ο τρόπος με τον οποίο εστιάζει το πλήθος πάνω του, δηλαδή δεν του δίνουν μεγάλη σημασία, όπως και ότι ο σωματότυπος του δεν έχει λογική κυρίως στο λαιμό που έχει τεράστια μάζα, κάτι που ταιριάζει μόνο σε κοντούς.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 04 Δεκ 2021, 19:05

Befaios έγραψε:
04 Δεκ 2021, 18:56
Το βίντεο με τον «Γιαπωνέζο γίγαντα» είναι μοντάζ και ο άνθρωπος που τον απεικονίζει είναι φυσιολογικού αναστήματος ηθοποιός, σε αυτό είχαμε καταλήξει. Δεν μπορώ να βρω σε ποιο σημείο - σελίδα το είχαμε ξεκαθαρίσει μέσα στη συζήτηση αλλά αποδείχθηκε πλαστό.
Πλαστό θα αποδειχθεί μόνο με ηλεκτρονική ανάλυση. Απ' ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει τέτοια. Και τα υπόλοιπα περί σωματότυπου είναι διάτρητα.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 04 Δεκ 2021, 21:17

ksk έγραψε:
03 Δεκ 2021, 21:56
Λοξίας έγραψε:
03 Δεκ 2021, 21:33
Befaios έγραψε:
03 Δεκ 2021, 19:42
Τον Λοξία τον συμπαθώ πάντως, είναι καλή ψυχή.
Μ' έκαψες ρε συ...
Γράψε ότι είμαι μπαρμπουνοφάγος και έχω σακατέψει τον Σαρωνικό, επειδή είμαι σκληρός καριόλης... :003:

Με αυτά που γράφεις θα αρχίσει αυτή η πατσαβουρόγρια, η παραμάνα του Τουταγχαμών, να μου ζητάει δανεικά... :smt005:
Θα γινόμουν αδιάκριτη αν ρωτούσα τι εννοείς με την προσφώνηση: η παραμάνα του Τουταγχαμών;
Πέραν της ηλικίας υπάρχει κάτι που δεν το ΅πιάνω΅; :smt017
Την ηλικία εννοώ...είναι τόσο γέρικο μουλάρι, που όταν αυτός ήταν νέος ο Τουταγχαμών ήταν μωρό... :smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών