Υπήρξαν Γίγαντες;

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 18:54

Λοξίας έγραψε:
25 Οκτ 2021, 13:00
SpoilerShow
taxalata xalasa έγραψε:
24 Οκτ 2021, 19:31
[...]
2ον, τι θαλασσια ρευματα στην μεσογειο μας λες.
όσο ρευμα μια λεκανη που πλενω τα ποδαριαμ εχει η μεσογειος.
Ε όχι κι έτσι ντε... :lol:
Για ρίξε μια ματιά
Θα το βρεις ενδιαφέρον...

taxalata xalasa έγραψε:
24 Οκτ 2021, 19:31
4ον. Ασε ρε φιλε. Εχω ζησει 3 τυφωνες. Αποφευγω να λεω στον αλλο τι ταχα ξερει η δεν ξερει, αλλα στην προκειμενη, σε ρωτω. Εχεις δει τυφωνα εστω κατρηγορια 1 να πλησιαζει; οπως ο οδυσσεας θα την παθεις... η κοπρια θα φτασει στο σανδαλι....
τι θύελλες λες στην μεσογειο μεσα στο Ιουλιο, κατακαλοκαιρο; ελεος..
Χμμ...αν είσαι στην στεριά και σε κατάλληλη γεωγραφική περιοχή, ναι μπορείς να έχεις ζήσει τρεις τυφώνες (τυφώνες λέγονται στην Ασία, εκεί ζεις;)
Αλλά αν είσαι στην θάλασσα (ναυτικός δηλαδή)...λίγο δύσκολο.
Εννοώ ότι αν έχετε πέσει σε τρεις τυφώνες, μάλλον σκιτζή καπετάνιο είχατε...
Και αν ήσουν εσύ ο καπετάνιος, ούτε γράμμα δεν θα έστελνα... :lol:

ΥΓ.
Το θέμα το παρακολουθώ, απλώς δεν έχω τις γνώσεις για να μιλήσω.
[/spoiler]
ποια ασία φίλε λοχία;

στην καραϊβική που είμουν να κλείσω κάτι συμφωνίες με offshore εταιρείες και με πιασε ψαρεύοντας λεθρίνια το huracan και με έστειλε στο νησί της καλύψω και μου τα είπε όλα για να τα πω στο Γκουερίνο κατ'αρχήν ώστε με την βοήθειά του να μάθει την αλήθεια ο λαός.

αλλά τον βλέπω ακόμα φοβισμένο...
θα του περάσει το πρώτο σοκ λες;
θα βοηθήσει; :8)
τύφωνας γράφω λόγω ελληνικών.
huracán το λένε οι φαίοι.

λες να 'χει κανα οικοπεδάκι στην μάλτα, στην γαύδο, στο ρήγιον, στην κέρκυρα, στην κρήτη και φοβάται μην χάσει τους τουρίστες που ψάχνουν την καλύψω και το παλάτι των φαιάκων εκεί;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 19:03

Γκουερινο 4 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 15:49
Αρίστος έγραψε:
24 Οκτ 2021, 18:04
Δεν ηταν Ινδιανοι, ηταν οι Λευκοι Θεοι των ινδιανικων παραδοσεων που ειχαν εγκατασταθει πριν απο πολλα χρονια στην Αμερικη. Πρωην Μινωιτες η Δαναοι η Μυκηναιοι, διαλεγεις και παιρνεις. Εκπολιτισαν οσους Ινδιανους ηρθαν σε επαφη μαζι τους, δημιουργησαν ενα εμπορικο κεντρο στην Αμερικη, εγιναν οι βασιλιαδες αυτης της περιοχης και μεσω αυτης συνεχισαν να εμπορευονται με τους ομογενεις τους στον Παλιο Κοσμο.

Θυμασαι τι ελεγε ο Πλουταρχος για οσους Ελληνες εμειναν πισω και σταδιακα αναμειχθηκαν με τους λαους του Κρονου (Ινδιανους) ;

.
Δεν ξέρω Αρίστο, εδώ μέσα κάποιοι αφήνουν υπόνοιες ότι το φαιακες δηλώνει το χρώμα των ινδιάνων

Τώρα αν εσύ θεωρείς λογικό, ότι λίγα χρόνια μετά τον τρωικο πόλεμο, στην Αμερική τραγουδούσαν για αυτόν, εγώ φίλε σηκώνω τα χέρια ψηλά
Όσον αφορά για την σχερια των Φαιάκων, εγώ πουθενά δεν έγραψα ότι ήταν η Κέρκυρα.
Σίγουρα όμως βρίσκεται στην ανατολική μεσόγειο
είμαι ο κάποιος που λες και δεν αφήνω υπόνοιες.

το λέω ξεκάθαρα.

είσαι ένα βήμα πριν δεχτείς την λογική.

το ξέρεις από τις παραπομπές του ομήρου που με έκανες να ψάχνω.
σε ευχαριστώ για την πρόκληση να δω τον όμηρο πάλι.

δεν έχεις απαντήσει ποια κουρούνα είναι μακρύγλωσση.
η ευρωπαϊκή κουρούνα ή η αμερικάνικη κουρούνα που ζεί μόνο στην βόρεια αμερική.
εδώ να δεις γέλια.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 25 Οκτ 2021, 19:18

taxalata xalasa έγραψε:
25 Οκτ 2021, 19:03

είμαι ο κάποιος που λες και δεν αφήνω υπόνοιες.

το λέω ξεκάθαρα.

είσαι ένα βήμα πριν δεχτείς την λογική.

το ξέρεις από τις παραπομπές του ομήρου που με έκανες να ψάχνω.
σε ευχαριστώ για την πρόκληση να δω τον όμηρο πάλι.

δεν έχεις απαντήσει ποια κουρούνα είναι μακρύγλωσση.
η ευρωπαϊκή κουρούνα ή η αμερικάνικη κουρούνα που ζεί μόνο στην βόρεια αμερική.
εδώ να δεις γέλια.
Είσαι σίγουρος ότι το πουλί που περιγράφει ο όμηρος ως κορωνη ζει στην Αμερική;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 19:40

Γκουερινο 4 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 19:18
taxalata xalasa έγραψε:
25 Οκτ 2021, 19:03

είμαι ο κάποιος που λες και δεν αφήνω υπόνοιες.

το λέω ξεκάθαρα.

είσαι ένα βήμα πριν δεχτείς την λογική.

το ξέρεις από τις παραπομπές του ομήρου που με έκανες να ψάχνω.
σε ευχαριστώ για την πρόκληση να δω τον όμηρο πάλι.

δεν έχεις απαντήσει ποια κουρούνα είναι μακρύγλωσση.
η ευρωπαϊκή κουρούνα ή η αμερικάνικη κουρούνα που ζεί μόνο στην βόρεια αμερική.
εδώ να δεις γέλια.
Είσαι σίγουρος ότι το πουλί που περιγράφει ο όμηρος ως κορωνη ζει στην Αμερική;
καθόλου.
έχω δηλώσει εξ'αρχής άσχετος και ότι περιγράφω συμμπτώσεις.
για να γελάμε και να λάβω απάντησεις που συντρίβουν την τρέλα.
σου έχω βάλει σε προηγούμενο ποστ δύο "γλώσσες" κουρούνας, κόραψ. ή δεν είναι ο κόραψ η κουρούνα, κορώνη;
αν εσύ είσουν ο οδυσσέας που τα είδε και έβλεπες κάτι ίδιο με την κουρούνα που ήξερες αλλά είχε μακρύ κράξιμο πως θα την έλεγες για να ξεχωρίσει από αυτήν που ήξερες και δεν είχα μακρύ κράψιμο;
αρχαία ξέρεις.
πες μας.


εκτός αν πιστεύεις σε αυτό.
τότε πάω πασο και δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.



Εικόνα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6691
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 25 Οκτ 2021, 19:59

taxalata xalasa έγραψε:
25 Οκτ 2021, 18:54
ποια ασία φίλε λοχία;

στην καραϊβική που είμουν να κλείσω κάτι συμφωνίες με offshore εταιρείες και με πιασε ψαρεύοντας λεθρίνια το huracan και με έστειλε στο νησί της καλύψω και μου τα είπε όλα για να τα πω στο Γκουερίνο κατ'αρχήν ώστε με την βοήθειά του να μάθει την αλήθεια ο λαός.

αλλά τον βλέπω ακόμα φοβισμένο...
θα του περάσει το πρώτο σοκ λες;
θα βοηθήσει; :8)
τύφωνας γράφω λόγω ελληνικών.
huracán το λένε οι φαίοι.

λες να 'χει κανα οικοπεδάκι στην μάλτα, στην γαύδο, στο ρήγιον, στην κέρκυρα, στην κρήτη και φοβάται μην χάσει τους τουρίστες που ψάχνουν την καλύψω και το παλάτι των φαιάκων εκεί;
Κοίτα τώρα τι γίνεται...
Όπως είπα, δεν έχω και τόσο μεγάλες γνώσεις για να τοποθετηθώ με θετικό πρόσημο, προς την μια ή την άλλη άποψη.
Προτιμώ να βασίζομια στις μέχρι τώρα γνώσεις και να αφήνω έναν παράθυρο σε εναλλακτικές υποθέσεις.
Γι' αυτό (και ίσως και λόγω ηλικίας -σαν νέος ήμουν και εγώ "ενθουσιώδης") και δεν αποδέχομαι αβλεπής ό,τι γράφετε.
Επί πλέον, όταν οι ισχυρισμοί είναι ατεκμηρίωτοι, με προδιαθέτουν αρνητικά.
Ας πούμε, πιάνεις την λέξη φαιός, την παρερμηνεύεις ως moreno (ισπανικά) και λες πως οι Φαίακες ήταν σκουρόχρωμοι, υπονοώντας τους ερυθρόδερμους (που ΔΕΝ είχαν ερυθρό χρώμα!).

Λοιπόν...
Δεν γνωρίζουμε την ετυμολογία της λέξης Φαίαξ, Φαίακες/Φαίηκες.
Η λέξη moreno είνα η ισπανική λέξη για τον μελαχρινό.
Η λέξη φαιός, ΔΕΝ δηλωνει μελαχρινό χρώμα.
Αν, λέμε ΑΝ, ο λέξη Φαίαξ είχε ετυμολογία από το φαιός, τότε αυτός θα ήταν γκρίζος, σταχτής, αλλά όχι μελαχρινός.

Κάνεις μια συνηθισμένη παρετυμολογία λόγω ηχητικής ομοιότητας...Φαίακες - φαιός.
Δεν είναι έτσι όμως...η Θήρα είναι η Σαντορίνη και ΔΕΝ ονομάστηκε έτσι λόγω της θήρας (του κυνηγιού)...

Huracán, είναι ο θεός του ανέμου των Μάγιας και ο θεός του κακού των κατοίκων της Καραϊβικής, τους Φαίους όπως τους "ονόμασες"...
Πλην όμως η ονοματοδοσία σου, είναι άκυρη.
Ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 25 Οκτ 2021, 20:10

Για να ξέρεις τι πτηνό εννοεί ο όμηρος με το κορωνη, πρέπει να βρεις αν γίνεται ποιο εννοούν οι μεταγενεστεροι συγγραφείς

Αλλά πάμε σε κάτι ποιο σοβαρο
Κάποιος με ρώτησε με μήνυμα γιατί έγραψα ότι η μερτζ ηταν ημιτρελη
Γιατί απλά, διάβασε την οδύσσεια και κράτησε ότι νόμιζε ότι την βολεύει, για να αναπτύξει την θεωρία της. Λες και οι υπόλοιποι που θα διαβάσουμε τις παπαριες της, δεν έχουμε διαβάσει όμηρο, θα κάτσουμε να φάμε το παραμύθι αμάσητο

Έχω δώσει πολλά παραδείγματα, θα δώσω όμως ακόμα ένα, που είναι ενδεικτικό για την μερτζ και την "έρευνα της"

Ο Αλκίνοος, Ο βασιλιάς των Φαιάκων φωνάζει τους άρχοντες της σχεριας να μαζευτούν στην αγορά για να δουν τον ξένο, για τον οποίο όμως δεν ξέρει αν ήρθε από την ανατολή, η, την δύση

Και ρωτάω τώρα εγω
Είναι δυνατόν να ζει κάποιος στα παραλία του ατλαντικού, που λέει η μερτζ,να ρχεται στο μέρος σου ένας ναυαγός από την θάλασσα και να αναρωτιέσαι αν ήρθε από την δύση, ή, την ανατολή;


«Ακούστε, Φαίακες πρωτοστάτορες και πρωτοκεφαλάδες,
το τι η καρδιά στα στήθη μ᾿ έσπρωξε να πω: παραδαρμένος
από τη Δύση για απ᾿ τ᾿ ανάτελα του γήλιου ο ξένος τούτος
στο σπίτι μου ήρθε τώρα ανέγνωρος· ποιός είναι δεν κατέχω.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 25 Οκτ 2021, 20:17

Υποτίθεται σύμφωνα με τον Αρίστο ότι οι φαιακες ήταν Έλληνες που κάναν κουμάντο στους ινδιανους
Έρχεται στη χώρα σου ένας άλλος Έλληνας και αναρωτιέσαι αν ήρθε από ανατολικά, ή, δυτικά;
Έλεος δηλαδή κάπου

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 25 Οκτ 2021, 20:24

Απο που προκυπτει οτι Κορωνη = Κουρουνα; Γιατι οχι τσαλαπετεινος που ειναι κορακιομορφο και με λοφιο που θυμιζει Κορωνα;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 25 Οκτ 2021, 20:38

Γκουερινο 4 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 20:17
Υποτίθεται σύμφωνα με τον Αρίστο ότι οι φαιακες ήταν Έλληνες που κάναν κουμάντο στους ινδιανους
Έρχεται στη χώρα σου ένας άλλος Έλληνας και αναρωτιέσαι αν ήρθε από ανατολικά, ή, δυτικά;
Έλεος δηλαδή κάπου
Κατά την γνώμη σου μπορείς συνοπτικά να πεις το ταξίδι του Οδυσσέα, με σημερινές ονομασίες των τόπων που πέρασε;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 20:45

Λοξίας έγραψε:
25 Οκτ 2021, 19:59
taxalata xalasa έγραψε:
25 Οκτ 2021, 18:54
ποια ασία φίλε λοχία;

στην καραϊβική που είμουν να κλείσω κάτι συμφωνίες με offshore εταιρείες και με πιασε ψαρεύοντας λεθρίνια το huracan και με έστειλε στο νησί της καλύψω και μου τα είπε όλα για να τα πω στο Γκουερίνο κατ'αρχήν ώστε με την βοήθειά του να μάθει την αλήθεια ο λαός.

αλλά τον βλέπω ακόμα φοβισμένο...
θα του περάσει το πρώτο σοκ λες;
θα βοηθήσει; :8)
τύφωνας γράφω λόγω ελληνικών.
huracán το λένε οι φαίοι.

λες να 'χει κανα οικοπεδάκι στην μάλτα, στην γαύδο, στο ρήγιον, στην κέρκυρα, στην κρήτη και φοβάται μην χάσει τους τουρίστες που ψάχνουν την καλύψω και το παλάτι των φαιάκων εκεί;
Κοίτα τώρα τι γίνεται...
Όπως είπα, δεν έχω και τόσο μεγάλες γνώσεις για να τοποθετηθώ με θετικό πρόσημο, προς την μια ή την άλλη άποψη.
Προτιμώ να βασίζομια στις μέχρι τώρα γνώσεις και να αφήνω έναν παράθυρο σε εναλλακτικές υποθέσεις.
Γι' αυτό (και ίσως και λόγω ηλικίας -σαν νέος ήμουν και εγώ "ενθουσιώδης") και δεν αποδέχομαι αβλεπής ό,τι γράφετε.
Επί πλέον, όταν οι ισχυρισμοί είναι ατεκμηρίωτοι, με προδιαθέτουν αρνητικά.
Ας πούμε, πιάνεις την λέξη φαιός, την παρερμηνεύεις ως moreno (ισπανικά) και λες πως οι Φαίακες ήταν σκουρόχρωμοι, υπονοώντας τους ερυθρόδερμους (που ΔΕΝ είχαν ερυθρό χρώμα!).

Λοιπόν...
Δεν γνωρίζουμε την ετυμολογία της λέξης Φαίαξ, Φαίακες/Φαίηκες.
Η λέξη moreno είνα η ισπανική λέξη για τον μελαχρινό.
Η λέξη φαιός, ΔΕΝ δηλωνει μελαχρινό χρώμα.
Αν, λέμε ΑΝ, ο λέξη Φαίαξ είχε ετυμολογία από το φαιός, τότε αυτός θα ήταν γκρίζος, σταχτής, αλλά όχι μελαχρινός.

Κάνεις μια συνηθισμένη παρετυμολογία λόγω ηχητικής ομοιότητας...Φαίακες - φαιός.
Δεν είναι έτσι όμως...η Θήρα είναι η Σαντορίνη και ΔΕΝ ονομάστηκε έτσι λόγω της θήρας (του κυνηγιού)...

Huracán, είναι ο θεός του ανέμου των Μάγιας και ο θεός του κακού των κατοίκων της Καραϊβικής, τους Φαίους όπως τους "ονόμασες"...
Πλην όμως η ονοματοδοσία σου, είναι άκυρη.
Ελπίζω να το καταλαβαίνεις.
λοχία,

έχω δηλώσει για πολλοστή φόρα άσχετος που ανέβηκε στο άλογο της τρέλας για επαλήθευση ή απόριψη της τρέλας.

γνωρίζουμε το φαιο χρωμα
εβαλα φυκι που ονομαζεται φαιοφυκη και ειναι το χρωμα φαιο.
και έβαλα και απόγονους φυλών της επίμαχης περιοχής που είναι "άσπετη" σε σχεση με το λεκανοπεδιο αττικης που ειναι ο οπτικος οριζοντας των μισών νεοελλήνων που τα βλέπουν όλα gris για να μη μας λέν και γίδια τα γαλόπλα. :D

το σταχτί είναι μερος του φαιου, αλλα οχι φαιο.
εχει ονομαστει πτηνο ως phaeo και μπορείς να γουγλίσεις να δεις τι χρώμα είναι.

παρετυμολογίες κάνουμε επισήμως όταν στα "επίσημα" site της ελληνικής γλώσσας μετραφράζουν τον όμηρο ποιητικά, χαχα, γέλασα.
επειδή είσαι της απόδειξης σαν και εμένα που τα κοσκινίζω όλα.
πχ. το αρχαίο "περιστέφει" είναι "καλύπτει" στα νεά ελληνικά;
το οινωπι ποντω ειναι σκουρα η μαυρη θάλασσα;

και αυτά που έχω παραθέσει είναι μόνο από την ραψωδία ε και όχι όλα. ελάχιστα.

όταν πάρω λογικές απαντήσεις σε αυτά που έχω βάλει, τοτέ θα ρίξω κι άλλα μέχρι να μην μείνει ούτε ένα αναπάντητο.

δεν έχω πρόβλημα να αποδειχθεί ότι λέω σενάρια μυθολογικής ιστορίας.
εσυ έχεις αν δεν μπορεις να καταρίψεις την τρέλα;, η θα πουλάς τρέλα;

εχώ βάλει πολλά τρελά επιχειρήματα που περιμένουν απάντηση, αλλά δεν βλέπω τίποτα για μέρες.

ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο.

δεν ειναι ερυθροδερμοι οι ινδιανοι της αμερικης (και οχι ολοι αφου υπαρχουν απο ανοικτοχρωμες φυλες, εσκιμωοι, εως πολυ σκουροχρωμες, φυλες στα τροπικα δαση) είναι φαιοί και ψάξε στα αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά να δεις το φαιο χρωμα.
μην ψαχνεις στα ελληνικα. εισαι αυτο που εισαι οταν οι αλλοι το λενε απο μονοι τους και οχι οταν ψωνιζεσαι στον καθρεφτη οτι εισαι δε ξερω γω ποιος θες να εισαι.

η πλάκα είναι οτι το feo/a στα ισπανικα σημαίνει άσχημο, κακογουστο, αρνητικο, κτλ. και το χρησιμοποίησαν οι ισπανοί για να υποτιμήσουν το χρώμα των ινδιάνων και έμεινε και μέχρι και σημέρα να λένε το moreno, feo. "κε φαίο ίντιο", εννοώντας πως το δέρμα του δεν είναι λευκό αλλά μορένο - φαίο.


Αυτό δηλαδή είναι κοσμική Φάρσα.... :003:

ΥΓ η santa irene ειναι η θηρα και λεγοταν καλλιστη η καλλιστω πριν φυγουν οι φαιοί.
λες απο τι επιδρομες των λαων της θαλασσας να έφυγαν να κρυφτουνε και απο Καλλιστώ να το έκαναν Καλυψώ (η κρυπτόμενη κρήτη στον οινωπι ποντω). χαχαχα
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 21:04

Γκουερινο 4 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 20:10
Για να ξέρεις τι πτηνό εννοεί ο όμηρος με το κορωνη, πρέπει να βρεις αν γίνεται ποιο εννοούν οι μεταγενεστεροι συγγραφείς

Αλλά πάμε σε κάτι ποιο σοβαρο
Κάποιος με ρώτησε με μήνυμα γιατί έγραψα ότι η μερτζ ηταν ημιτρελη
Γιατί απλά, διάβασε την οδύσσεια και κράτησε ότι νόμιζε ότι την βολεύει, για να αναπτύξει την θεωρία της. Λες και οι υπόλοιποι που θα διαβάσουμε τις παπαριες της, δεν έχουμε διαβάσει όμηρο, θα κάτσουμε να φάμε το παραμύθι αμάσητο

Έχω δώσει πολλά παραδείγματα, θα δώσω όμως ακόμα ένα, που είναι ενδεικτικό για την μερτζ και την "έρευνα της"

Ο Αλκίνοος, Ο βασιλιάς των Φαιάκων φωνάζει τους άρχοντες της σχεριας να μαζευτούν στην αγορά για να δουν τον ξένο, για τον οποίο όμως δεν ξέρει αν ήρθε από την ανατολή, η, την δύση

Και ρωτάω τώρα εγω
Είναι δυνατόν να ζει κάποιος στα παραλία του ατλαντικού, που λέει η μερτζ,να ρχεται στο μέρος σου ένας ναυαγός από την θάλασσα και να αναρωτιέσαι αν ήρθε από την δύση, ή, την ανατολή;


«Ακούστε, Φαίακες πρωτοστάτορες και πρωτοκεφαλάδες,
το τι η καρδιά στα στήθη μ᾿ έσπρωξε να πω: παραδαρμένος
από τη Δύση για απ᾿ τ᾿ ανάτελα του γήλιου ο ξένος τούτος
στο σπίτι μου ήρθε τώρα ανέγνωρος· ποιός είναι δεν κατέχω.
κατ' αρχήν , δεν γνωριζω την mertz και το εχω ξαναπει.
ουτε θα την διαβασω να δω τι λεει. ο όμηρος τα λεει μονος του.
ξερω να διαβαζω αρκετες γλωσσες μόνος μου αρκετά καλά και αρχαία ελληνικα ευτυχως τα καταλαβαινω απο τα αρχαια ανευ μεταφρασης κατα 90-98%

δεν θα σου απαντησω για την γεωγραφια της αμερικης και πως μπορεις να προσγειωθεις απο τυφωνα σε παραλια που να μην ξερει ο αλλος απο που ηρθες, ανατολικα η δυτικα.

μπες στο γουγλη και ζουμαρε να δεις πόσοι και πως ειναι οι χερσόνησοι που εκτείνονται για χιλιόμετρα στη θαλασσα σαν λωρίδες γης που αν σε βρουν επανω οντως δεν ξερουν αν ηρθες απο ανατολη η απο δυση. κοιτα κοντα στις νοτιες ακτες της φλοριδας.

Ταυτοχρονα αυτο σημαινει οτι η χερσονησος εχει φορα βορρας - νοτος και ψαξε στο γουγλη να δεις που ειναι.
εγω εχω κανει και μπανιο εκει οταν ειμουν με την καλυψω πριν ερθει ο παππους μου ο φτερωτος γοργοποδαρος να με παρει γιατι βαρέθηκα την κουφάλα. ολο ψέμματα έλεγε για να καλύπτει διαφορα. :8)

μπες στο γουγλη να σου λυσει την απορια.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 25 Οκτ 2021, 21:15

Befaios έγραψε:
23 Οκτ 2021, 19:58

Μινωικά ταξίδια στην Αμερική
Feb 27, 2013
ΜΥΣΤΙΚΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ - ΚΑΝΑΛΙ 9

Σε αυτό το βίντεο είχε γίνει συζήτηση πάνω στο θέμα της εποίκησης Μινωιτών στην Αμερική.
Πρώτα αναφέρεται στην αναφορά του Πλούταρχου για την Ωγυγία.
Στο 3:30 δείχνει έναν χάρτη όπου επιβεβαιώνονται τα στοιχεία του Πλούταρχου και περισσότερο εάν το βόρειο στόμιο της Μαιώτιδας λίμνης (σημερινή Αζοφική θάλασσα) είναι σε ευθεία με στόμιο στον Κόλπο του Αγίου Λαυρεντίου στον Καναδά, κάτι που ισχύει εντυπωσιακά.
Επίσης δείχνει ότι η απόσταση από την βόρεια Βρετανία μέχρι την Ιρλανδία είναι 880 χιλιόμετρα και μπορεί κάποιος να την κάνει σε 5 ημέρες.
Το επίσης εντυπωσιακό είναι ότι ανάμεσα στην Ιρλανδία και Μ. Βρετανία υπάρχει το πιο δυτικό νησί των νήσων Φερόες που ονομάζεται ακόμα και σήμερα... Μυκήνες (Mykines)!
Δεν αστειεύομαι όποιος θέλει μπορεί να το δει στο χάρτη της google.
Από εκεί και πέρα ο Πλούταρχος αναφέρει ότι υπάρχουν τρία νησιά τα οποία απέχουν ίσα.
Όντως η Γροιλανδία με το νησί Baffin και το νησί Newfoundland ισαπέχουν.
Όλη η περιγραφή του Πλούταρχου έχει μελετηθεί και επιβεβαιώθηκε για της πρηροφορείες από τον Μαριολάκο παλιότερα, ο Τσικριτσής δεν λέει σχεδόν τίποτα δικό του.
Υπάρχει και ο χάρτης του:
http://1.bp.blogspot.com/-M4CJFgWstqg/V ... ταρχος.jpg

Στο 12:17 αναφέρεται ότι έχουν βρεθεί σε ανασκαφές στην περιοχή έχουν βρεθεί 1200 περίπου μινωικά ευρήματα!
Στο 12:53 αναφέρεται ή ύπαρξη ενός χωριού το οποίο ονομάζεται ακόμα και σήμερα... Λαύριο... κόλπος του Αγίου Λαυρεντίου!
Μάλιστα προσθέτει ότι κοντά στο χωριό αυτό βρέθηκε ένα πετρόγλυφο το οποίο αναπαριστά ένα μινωικό πλοίο!
Μέσα στη συζήτηση αναφέρονται και στη λίμνη Superior η οποία δεν ήξερα ακριβώς που είναι και νόμιζα ότι είναι κοντά στο κόλπο του Αγίου Λαυρέντιου.
Ψάχνοντας με το όνομα βρήκα ότι είναι η λίμνη πολύ μέσα στην Ήπειρο και το μεγαλύτερο μέρος της ανήκει στις ΗΠΑ.
Υπάρχει και ένα νησάκι όπου ονομάζεται «Isle Royale» είναι το μοναδικό στον κόσμο που έχει τόσο καθαρό χαλκό σε ποσοστό περίπου 96% - 97% καθαρότητα.
Βρέθηκαν ορυχεία από την εποχή των Μινωιτών παρατημένα.

Σε αυτό το link ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα για την όλη υπόθεση:
https://www.tovima.gr/2012/04/06/scienc ... n-ameriki/

Έχει βρεθεί μεταξύ άλλων και ένα μενταγιόν το δίνω γιατί έχει εικόνα:
https://www.diadrastika.com/2018/10/min ... eriki.html

Επίσης βγαίνει άκρη για το mtDNA Χ όπου υπάρχει παραδόξως στον Ελλαδικό χώρο και σε μέρη της Αμερικής:


Τελικά οι Σικάγο Μπουλς δεν βγήκαν τυχαία με τον ταύρο για σύμβολο... λέμε τώρα....
Η Απλοομαδα Χ προηλθε απο την Απλοομαδα Ν που ειναι Ασιατικη ομαδα, οποτε εδω εχουμε θεμα για την μεταναστευση των Μινωιτων προς Αμερικη κατα την αφιξη των ΙΕ. Δηλαδη εαν εχουμε επιβεβαιωση τοτε αυτη ειναι οτι Ινδοευρωπαιες γυναικες πηγαν στην Αμερικη και οχι Κρητικιες.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 21:18

Nostalgia έγραψε:
25 Οκτ 2021, 20:24
Απο που προκυπτει οτι Κορωνη = Κουρουνα; Γιατι οχι τσαλαπετεινος που ειναι κορακιομορφο και με λοφιο που θυμιζει Κορωνα;
τι ρωτάς τώρα. αυτό είναι άσχετο.
το "μακρύγλωσσες" είναι η λέξη που σου δείχνει ότι δεν ξέρει τι πτηνό είναι και το ονομάζει με αυτό που γνωρίζει προσθέτοντας τον χαρακτηρισμό για να δηλώσει την διαφορά με τις "κορωναι" που ηδή γνωρίζει και είναι οι κουρουνες που αν και νομιζουμε οτι ειναι κορακια, δεν ειναι και ανοικουν σε αλλη ομαδα πτηνων.
Αυτη η κουρουνα που ξερει ο οδυσσεας και εμεις σημερα ζει μονο στηην ευρωπη, λιγο μεση ανατολη και παραλια βορειασς αφρικης. ζωνη της κεντροανατολικης μεσογειου και δεν ειναι κορακι. ειναι σαν κορακι, δυσκολα καποιος τα ξεχωριζει αν δεν ειναι ειδικος η παρατηρητης.

οταν βλεπει λοιπον τον κόρακα τον τραγουδιαρη ο οδυσσεας, τον λεει, κορούνα με τεντωμενη γλωσσα. μακρυλαλη κουρουνα στα δημοτικά.

ε λοιπον υπαρχουν δυο ειδων κορακια.
ενα μακρυλαλο, και ενα κοντολαλο.
μαντεψε που ζει το ενα και που το αλλο.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 21:22

θα κανω μια απλη παρατηρηση για ολους μας που συμμετεχουμε σε αυτο και διαβαζουμε και κρινουμε.

εχουμε υπερυποτιμησει την αρχαια κρητη και κρητες που εχτιζαν 5 οροφα παλατια στρεμματων, εμεις που κανουμε χαμοσπιτα, καλυβες και 5 οροφα εκτρώματα σε όλη την χωρα που πεφτουν με σεισμους.

μηπως πρεπει να κουνησουμε το κεφαλι μας ολοι μαζι να ξελαμπικαρουμε λιγο.

ελεος ρε πατριωτες.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16614
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 25 Οκτ 2021, 21:26

Γκουερινο 4 έγραψε:
25 Οκτ 2021, 20:17
Υποτίθεται σύμφωνα με τον Αρίστο ότι οι φαιακες ήταν Έλληνες που κάναν κουμάντο στους ινδιανους
Έρχεται στη χώρα σου ένας άλλος Έλληνας και αναρωτιέσαι αν ήρθε από ανατολικά, ή, δυτικά;
Έλεος δηλαδή κάπου
κατ αρχή ξεχνα την λεξη κουμαντο.

ειναι αλλος ο πολιτισμος των αρχαιων κρητων και δεν εχει να κανει με την λεξη κουμαντο που ειναι αυταρχικη και μεταγενεστερη των αρχαιων κρητων.

κουμαντο ειναι λεξη πολεμοχαρεις, βια και κρατος να μπλεκονται στην εφαρμογη του κουμαντου.

εκπολιτιστες ηταν. τιποτα αλλο. και δεν εχει και καμια ιδαιτερη σημασια σημερα, εκτος απο την γνωση της ανταλαγης πολιτισμων πολυ πριν μας πουν οι καθολικοι.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών