Υπήρξαν Γίγαντες;

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 18 Αύγ 2021, 17:48

George_V έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:59
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:48
Ο Ηρόδοτος κάπου δε λέει ότι είχαν βρει κόκκαλα που τα απέδιδαν στον Ορέστη και ήταν για ψηλό τρία μέτρα;
Νομίζω ήταν για τον Θησέα που βρήκαν τα οστά του στη Σκύρο.

Έγραφε πως η επιγονατίδα του είχε μέγεθος δίσκου δισκοβολίας.
Για οστά που απέδιδαν στον Αίαντα τον Τελαμώνιο ήταν νομίζω η αναφορά.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11442
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 18 Αύγ 2021, 17:52

Befaios έγραψε:
18 Αύγ 2021, 16:14
Μα οι δεινόσαυροι ήταν μεγάλοι ακριβώς επειδή η δομή τους είναι εντελώς διαφορετική. Ενώ οι γίγαντες υποτίθεται είναι απλά σαν πολύ ογκώδεις άνθρωποι. Αυτή είναι η αδυναμία του συλλογισμού, είναι σαν να λες αφού υπάρχουν δέντρα με 500 μέτρα ύψος θα μπορούσαν να υπάρχουν και θάμνοι με 500 μέτρα ύψος.
Φίλε μου ο λαιμός του δεινόσαυρου για μένα δείχνει ότι δεν υπάρχει θέμα με έναν γίγαντα.
Και η δομή του γίγαντα ήταν διαφορετική, δηλαδή δεν μιλάμε για υπερβολικά ψηλούς ανθρώπους, αλλά για άλλης κλίμακας ανθρώπους.
Είναι σαν να βλέπεις τις γάτες μόνο και να μην αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν λιοντάρια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα λιοντάρια είναι καχεκτικά επειδή έχουν πολλαπλάσιο όγκο από τις γάτες.
Στον κόσμο μας σκελετό έχει και ένας πελεκάνος, σκελετό έχει και ένας δεινόσαυρος.
Και το πιο ταιριαστό παράδειγμα είναι φυσικά με ανθρώπους.
Βάλε ένα 6χρονο παιδί δίπλα στον Σακίλ Ονίλ, είναι καχεκτικός ο Σακίλ;
Οι διπλόδοκοι και οι βραχιόσαυροι που σε έχουν εντυπωσιάσει είχαν χαμηλό κέντρο βάρους. Το ότι ο λαιμός και η ουρά τους είχαν μάκρος δεν λέει κάτι, αν το υπόλοιπο σώμα ήταν δυσκίνητο και με το ζόρι έφτανε 2 μέτρα πάνω από την γη.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27219
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 18 Αύγ 2021, 17:55

Maspoli έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:48
George_V έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:59
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:48
Ο Ηρόδοτος κάπου δε λέει ότι είχαν βρει κόκκαλα που τα απέδιδαν στον Ορέστη και ήταν για ψηλό τρία μέτρα;
Νομίζω ήταν για τον Θησέα που βρήκαν τα οστά του στη Σκύρο.

Έγραφε πως η επιγονατίδα του είχε μέγεθος δίσκου δισκοβολίας.
Για οστά που απέδιδαν στον Αίαντα τον Τελαμώνιο ήταν νομίζω η αναφορά.
Όπως και να έχει όλοι σχεδόν οι αρχαίοι ήρωες είχαν υπερφυσικά μεγέθη κσι ιδιοτητες στο θρύλο.

Εδώ υποτίθεται ότι η Θετιδα έκαψε κατά λάθος τον αστράγαλο του Αχιλλέα όταν τον πέρασε από την φωτιά για να τον κάνει αθάνατο και αργότερα ο Κένταυρος Χείρων αντικαταστήσει τον καμμένο αστράγαλο του Αχιλλέα με τον αστράγαλο του Γίγαντα Δαμυσου (γνωστού από την Γιγαντομαχια) που ξεθαψε και έτσι ο Αχιλλέας απέκτησε την υπερφυσική ταχύτητα του και έγινε "ωκυπους" μιας και ο Δαμυσος ήταν ο ταχύτερος από τους Γίγαντες.

Και για να ταιριάζει ένας αστραγάλος Γίγαντα στο πόδι του Αχιλλέα φαντάσου σε τι μέγεθος τον φανταζόταν τον Αχιλλέα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Αύγ 2021, 17:55

Γκουερινο 4 έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:46
Πως τις κουβαλούσαν δηλαδή;
Όπως προσπάθησε να τις μετακινήσει ο ο πολύς λεχνερ ο αιγυπτιολογος και μετά φώναξε γερανούς;
Από τότε πάντως έχουν εξερευνηθεί και δοκιμαστεί τρόποι. Έχω μαρκάρει το βίντεο στα κατάλληλα χρονικά σημεία οπότε μη σας τρομάξει η διάρκεια.

Για μετακίνηση:


Για ανύψωση:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 18 Αύγ 2021, 17:55

Λεγεών έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:42
Αρίστος έγραψε:
18 Αύγ 2021, 14:37
Στην Αμερικη εχουν γραφει απειρα βιβλια για σκελετους γιγαντων που βρεθηκαν σε σπηλαια και συχνα γινοντουσαν πρωτοσελιδα σε αμερικανικες εφημεριδες, τετοιες ανακαλυψεις, στα τελη του 19ου και αρχες του 20ου αιωνα. ΟΙ κακες γλωσσες λενε πως το Σμιθσονιαν κατεστρεψε ολα τα σχετικα στοιχεια επειδη δεν ηθελε να δικαιωθει η Βιβλος που αναφεροταν σε γιγαντες που εζησαν στους παλιους καιρους.

.
Υπάρχει έστω μια συνωμοσιολογική παπαριά που να μην έχεις πιστέψει και να μην αναφέρεις σαν βεβαιότητα;
Τύπε, λες να πιστεύει ότι ο Euronymous ήθελε να σκοτώσει τον Varg;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 18 Αύγ 2021, 18:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:55
Γκουερινο 4 έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:46
Πως τις κουβαλούσαν δηλαδή;
Όπως προσπάθησε να τις μετακινήσει ο ο πολύς λεχνερ ο αιγυπτιολογος και μετά φώναξε γερανούς;
Από τότε πάντως έχουν εξερευνηθεί και δοκιμαστεί τρόποι. Έχω μαρκάρει το βίντεο στα κατάλληλα χρονικά σημεία οπότε μη σας τρομάξει η διάρκεια.

Για μετακίνηση:


Για ανύψωση:
Στο δεύτερο που είδα, ήδη η κουφάλα είχε ανυψωσει τον μεγαλιθο με γερανό πάνω στην κατασκευή του.
Το πρώτο θα το δω όλο γιατί με ενδιαφέρει πολυ

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 18 Αύγ 2021, 19:23

Οι διπλόδοκοι και οι βραχιόσαυροι που σε έχουν εντυπωσιάσει είχαν χαμηλό κέντρο βάρους. Το ότι ο λαιμός και η ουρά τους είχαν μάκρος δεν λέει κάτι, αν το υπόλοιπο σώμα ήταν δυσκίνητο και με το ζόρι έφτανε 2 μέτρα πάνω από την γη.
Οι διπλόδοκοι και οι βραχιόσαυροι μπορεί να μην είναι τόσο καλό παράδειγμα όσο ένας Σακίλ σε σχέση με ένα παιδί, ή μια γάτα σε σχέση με ένα λιοντάρι και κατά την κρίση μου δεν υπάρχει θέμα δυσκίνητου όγκου.
Όπως επεσήμανα δεν μιλάμε για υπερβολικά ψηλούς ανθρώπους αλλά για άλλης κλίμακας.
Όπως και να έχει όλοι σχεδόν οι αρχαίοι ήρωες είχαν υπερφυσικά μεγέθη κσι ιδιοτητες στο θρύλο.
Δεν νομίζω να είναι και τόσο σωστό αυτό.
εκτός του ότι παρουσιάζονται όντως κάποιες φορές με υπερφυσικές ιδιότητες, σε γενικές γραμμές η όλη συμπεριφορά είναι ανθρώπινη.
Αν δεν ήταν ανθρώπινη θα τους παρουσιάζανε να πολεμάμε ιπτάμενοι και χωρίς να πεθαίνουν.
Το παράδειγμα με τον αστράγαλο του Αχιλλέα είναι έξω-ομηρικό και μετέπειτα φαντασία.
Πουθενά στα ομηρικά Έπη δεν αναφέρεται ότι ο Αχιλλέας ήταν αθάνατος εκτός από την φτέρνα του.

Σχετικά με τα βίντεο δεν είδα πουθενά πως σηκώνανε τον μεγαλιθο.
Χωρίς τροχαλία σιδήρου κανένας μεγαλιθος δεν μπορεί να σηκωθεί πιστεύω και μάλιστα με σιδερένια σχοινιά.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 18 Αύγ 2021, 19:31

Befaios έγραψε:
18 Αύγ 2021, 19:23
Οι διπλόδοκοι και οι βραχιόσαυροι που σε έχουν εντυπωσιάσει είχαν χαμηλό κέντρο βάρους. Το ότι ο λαιμός και η ουρά τους είχαν μάκρος δεν λέει κάτι, αν το υπόλοιπο σώμα ήταν δυσκίνητο και με το ζόρι έφτανε 2 μέτρα πάνω από την γη.
Οι διπλόδοκοι και οι βραχιόσαυροι μπορεί να μην είναι τόσο καλό παράδειγμα όσο ένας Σακίλ σε σχέση με ένα παιδί, ή μια γάτα σε σχέση με ένα λιοντάρι και κατά την κρίση μου δεν υπάρχει θέμα δυσκίνητου όγκου.
Όπως επεσήμανα δεν μιλάμε για υπερβολικά ψηλούς ανθρώπους αλλά για άλλης κλίμακας.
Όπως και να έχει όλοι σχεδόν οι αρχαίοι ήρωες είχαν υπερφυσικά μεγέθη κσι ιδιοτητες στο θρύλο.
Δεν νομίζω να είναι και τόσο σωστό αυτό.
εκτός του ότι παρουσιάζονται όντως κάποιες φορές με υπερφυσικές ιδιότητες, σε γενικές γραμμές η όλη συμπεριφορά είναι ανθρώπινη.
Αν δεν ήταν ανθρώπινη θα τους παρουσιάζανε να πολεμάμε ιπτάμενοι και χωρίς να πεθαίνουν.
Το παράδειγμα με τον αστράγαλο του Αχιλλέα είναι έξω-ομηρικό και μετέπειτα φαντασία.
Πουθενά στα ομηρικά Έπη δεν αναφέρεται ότι ο Αχιλλέας ήταν αθάνατος εκτός από την φτέρνα του.

Σχετικά με τα βίντεο δεν είδα πουθενά πως σηκώνανε τον μεγαλιθο.
Χωρίς τροχαλία σιδήρου κανένας μεγαλιθος δεν μπορεί να σηκωθεί πιστεύω και μάλιστα με σιδερένια σχοινιά.
Ο όμηρος δεν αναφέρει πουθενά την φτέρνα του Αχιλλέα

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 18 Αύγ 2021, 19:35

Έχω δει και εγώ δεκάδες βίντεο που δείχνουν μετακίνηση μεγαλιθου
Όποιος είναι μάγκας ας πάει τριάντα χιλιόμετρα μακριά από το στοουνχετζ από όπου πήραν τους λίθους και σε ένα εύλογο διάστημα ας τους πάει στον προορισμό τους.

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 18 Αύγ 2021, 19:35

Γκουερινο 4 σου είχα δώσει μήνυμα σχετικά με τους Υξώς, μήπως δεν το είδες;

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 18 Αύγ 2021, 19:37

Befaios έγραψε:
18 Αύγ 2021, 19:35
Γκουερινο 4 σου είχα δώσει μήνυμα σχετικά με τους Υξώς, μήπως δεν το είδες;
Το είδα χθές φίλε μου
Όταν θα έχω αρκετό χρόνο θα ανοιξω νήμα

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 18 Αύγ 2021, 19:40

Οκ σε ευχαριστώ, και μόλις σου το ξανάστειλα.
Να είσαι καλά.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 18 Αύγ 2021, 19:40

Juno έγραψε:
18 Αύγ 2021, 12:59
Άρα εάν υπήρχαν γίγαντες ως φυλή (χωρίς ειδική προσοχή από το σύστημα υγείας αφού θα ήταν όλοι έτσι), θα ήταν κάποια εποχή που για κάποιον λόγο η βαρύτητα στη γη ήταν μικρότερη, πχ αν είχαμε περισσότερους δορυφόρους.
Δεν γίνεται αυτό. Για να είναι μικρότερη η βαρύτητα, πρέπει να έχεις λιγότερη μάζα της γης. Η μόνη εποχή που ενδέχεται να υπήρχε κάτι τέτοιο, είναι προτού συγκρουστεί η γη με τον πλανήτη Θεία, όπου σύμφωνα με την υπόθεση της μεγάλης σύγκρουσης έτσι σχηματίστηκε η Σελήνη. Κάτι τέτοιο όμως, αν έγινε, ηταν πριν από 4 δισεκατομμύρια χρόνια.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 18 Αύγ 2021, 19:41

Εγώ ξέρω δύο. Εκείνον τον χαζουτσικο μπούλι Γολιάθ που την έφαγε στο δόξα πατρι κι έπεσε τ ανάσκελα από τον σφεντονοβολο Ντέιβιντ, και τον δικό μας τον μονόφθαλμο κύκλωπα, που τον ξεκοιλιασε ο πολυμήχανος.

Δεν ξέρω αν μετράν.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8172
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Αύγ 2021, 01:39

Γκουερινο 4 έγραψε:
18 Αύγ 2021, 17:46
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:36
Befaios έγραψε:
18 Αύγ 2021, 15:10


Τι εννοείς ακριβώς;
Οι σκελετοί που έχουν φωτογραφηθεί αν είναι κάποιοι αληθινοί δείχνουν κανονικά οστά μεγάλου μεγέθους.
Πάντως ο σίδερος δεν είχε ανακαλυφθεί όπως είπαμε για να έχουν σιδερένιους σκελετούς.


.

Σιδερένιους σκελετούς ;;; . :xena:

Τί είπες Γέροντα ;;; . :scross:

Εδώ ο Κακριδής εγραφε οτι στίς αρχες τού πρώην αιώνα σε χωριά της Αττικής

οι ανθρωποι νόμιζαν οτι τα Αρχαία τάχαν φτιάξει Γίγαντες..... :giggle:

και η Μάχη του Μαραθώνα ότι έγινε με τους Τούρκους..... :giggle:

Επειδή δεν σκέφτηκαν ποτέ πώς μπορείς να μετακινήσεις ενα μεγάλιθο

νόμιζαν ότι τα έφτιαχναν τα φασόλια οι Γίγαντες..... :giggle:


Απορούν ακόμα γιά το πώς κουβαλούσαν πέτρες οι Αρχαίοι..... :fp:

Ανοίξτε κανα σάιτ που μιλάει γιαφτά ρε.....απλές λύσεις είναι.....


.
Πως τις κουβαλούσαν δηλαδή;
Όπως προσπάθησε να τις μετακινήσει ο ο πολύς λεχνερ ο αιγυπτιολογος και μετά φώναξε γερανούς;

.

Πόσοι ανθρωποι με βαπορίσιο παλαμάρι χρειάζονται για να μετακινήσουν πάνω σε κορμούς πχ 10 τόνους ;;;

1.000 ;;;

Η δεν μπορούν ;;;

Για τον μεγαλύτερο παγκοσμίως.....κομμένο απο ανθρωπο μεγάλιθο στό Μπάαλμπεκ του Λιβάνου.....1.200 τόνων.....

λενε ότι χρειάζονται 16.000.....


.





Εικόνα



.


Ημουν σε διάλεξη για τη μεταφορά από το βάλτο τού μεγάλιθου που χρησιμοποίησαν

γιά βάση του μνημείου του Μεγάλου Πέτρου.....


.



Εικόνα




.


Εικόνα



.



Εικόνα




.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών