Υπήρξαν Γίγαντες;

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 19 Σεπ 2021, 18:00

Γκουερινο 4 έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:45
Τι θα πει αυτό ρε συ Σπύρο;
Τι άλλαξε από την εποχή του χεοπα και τότε ήταν απαραίτητες και μετά όχι ;
Γιατί αρνείσαι πεισματικά να δεις το προφανές;
Οι προηγούμενες αλλά και οι μεταγενεστερες πυραμίδες των τριών είναι κακέκτυπα,τι στον πουτσο ήταν, ένα ευχάριστο διάλειμμα;
Μια αναλαμπή;
Στα δικά μου μάτια όλες αυτές οι αποτυχημένες προσπάθειες ήταν μια προσπάθεια να μιμηθουν αυτό που έβλεπαν ,στο τέλος δεν τα κατάφερε κανείς και παπαλα
Το ερώτημα που γεννάται με τις πυραμίδες είναι το γιατί. Γιατί ξοδέψανε τόσες εργατοώρες για ένα γιγάντιο κτίσμα πολύ καλά κατασκευασμένο; Η απάντηση είναι διότι κάποιοι τους το επέβαλαν. Ήταν ένα σχέδιο που έπρεπε να ξεχωρίζει και να μπορεί να μετρηθεί επακριβώς. Κάτι τέτοιο δεν θα ήταν εύκολο να γίνει αν όλες οι πυραμίδες μοιάζουν λίγο έως πολύ μεταξύ τους. Αν δηλαδή υπήρχαν διάσπαρτα άσχετα φαραωνικά προσωπικά κενοτάφια. Θα ρωτήσει κανείς. Καλά και οι πυραμίδες της V και πέρα δυναστείας δεν εξυπηρετούν κανένα σχέδιο; Κατασκευάστηκαν σε τυχαία σημεία, με τυχαίο μέγεθος ή κλίση; Απ' ότι φαίνεται όχι. Όμως τα συμπληρωματικά στοιχεία που αυτές μας αποκαλύπτουν πολλές φορές δεν απαιτούν μεγάλη ακρίβεια. Ένα παράδειγμα είναι η πυραμίδα του Ουσερκάφ που εγκαινίασε την 5η Δυναστεία. Στο βιβλίο μου δείχνω πως η χωροθέτησή του σχετίζεται με την προηγούμενη τέλεια πυραμίδα του Μυκερίνου μέσω ορόσημου στην Ελλάδα. Άρα μιλάμε για τον ίδιο σχεδιασμό, απλώς ο τρόπος υλοποίησης αλλάζει για λόγους πρακτικούς. Εξάλλου να μην ξεχνάμε ότι την εποχή περίπου της 5ης δυναστείας οι αρχαιολόγοι ανιχνεύουν ύπαρξης επισιτιστικής κρίσης λόγω κλιματολογικών συνθηκών.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 19 Σεπ 2021, 23:45

Κάποιες είναι ημιτελεις κάποιες είναι ζαβές και τις παράτησαν και γενικά γελάει ο κόσμος
Συγγνώμη επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου υπάρχει καμία πυραμίδα που να κατάφεραν να φτιάξουν της προκοπής ή μόνο στη Γκίζα έχουν μείνει;
Το ξέρω ότι θέλει τέλεια μαθηματικά γιατί με το παραμικρό λάθος σου βγάζει μεγάλη ζημιά στη κορυφή. (κάποιος το έχει επισημάνει εδώ αυτό)

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 20 Σεπ 2021, 00:17

Befaios έγραψε:
19 Σεπ 2021, 23:45
Κάποιες είναι ημιτελεις κάποιες είναι ζαβές και τις παράτησαν και γενικά γελάει ο κόσμος
Συγγνώμη επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου υπάρχει καμία πυραμίδα που να κατάφεραν να φτιάξουν της προκοπής ή μόνο στη Γκίζα έχουν μείνει;
Το ξέρω ότι θέλει τέλεια μαθηματικά γιατί με το παραμικρό λάθος σου βγάζει μεγάλη ζημιά στη κορυφή. (κάποιος το έχει επισημάνει εδώ αυτό)
Άλλη μια υπάρχει από ότι ξερω
Αυτή όμως αρχικά ήταν βαθμιδωτη σαν τις αμερικανικές και στην συνέχεια μπαζώσαν τα κενά

Όσο για αυτό πού λες για το λάθος που θα σε βγάλει στου διαβόλου τη μάνα στην κορυφή πραγματικά είμαι περίεργος να δω τι λένε οι αιγυπτιολογοι για το πως έγινε πρακτικά

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Σεπ 2021, 02:26

Befaios έγραψε:
18 Σεπ 2021, 21:13
Αγαπητέ μου Σπύρο πολύ μπερδεμένος μου φαίνεσαι.
Από την στιγμή που σαν υπογραφή βάζεις το όνομα του Ιησού και το 888 θα πρέπει να το ψάξεις σύμφωνα με αυτό.
Το σύμπαν είναι δημιούργημα του Θεού και αυτός ξέρει τι και πως είναι, δεν μπορεί κάποιος άλλος να σου απαντήσει.
Εξάλλου όπως και να είναι αν δεν σωθείς δεν θα έχει μεγάλη σημασία.

Το σύμπαν είναι δημιούργημα του Θεού και βέβαια δεν γίνεται να αντιληφθούμε με απόλυτο τρόπο της φύση του. Όμως, με την βοήθεια επιστημών όπως η φυσική και η αστροφυσική μπορούμε να θέσουμε κάποια ερωτήματα.

ΙΩΤΑ + ΗΤΑ + ΣΙΓΜΑ + ΟΥ + Υ + ΣΙΓΜΑ (Ιησούς) = ΠΡΩΤΟΝΙΟ + ΝΕΤΡΟΝΙΟ + ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΟ = ΠΤΥΧΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ = 2798



Μετά τον θάνατο υπάρχει χώρισμα της ψυχής από το σώμα και η ψυχή κρίνεται από τον Θεό.

Σωστό αυτό αλλά υπάρχουν ερωτήματα σχετικά με την συνείδηση του ανθρώπου μετά θάνατον και την φύση του χώρου κίνησής του και ενεργείας του. Ο άνθρωπος τι είδους σώμα θα έχει; Αιθερικό; Και τι σημαίνει αιθερικό; Θα είναι φυσικό; Αν ναι, τι ηλικία, φθορά ή αλλαγή θα έχει το σώμα; κοκ

Ρωτάς αν η ζωή έχει κάποιο σκοπό.
Αν αναφέρεσαι στη παρούσα ζωή πριν τον θάνατο ο σκοπός σου είναι να σωθεί η ψυχή σου.
Κάθε νοητό δημιούργημα δηλαδή είτε άνθρωπος ενσώματος είτε ασώματος Άγγελος από την στιγμή που δημιουργήθηκε πρέπει να δώσει εξετάσεις.
Οι Άγγελοι έδωσαν εξετάσεις και το 1/3 από αυτούς έγιναν Δαίμονες.
Ο Θεός δεν επιτρέπει στον εαυτό του να φτιάχνει μαριονέτες χωρίς ελευθερία βούλησης, οπότε είναι μονόδρομος το να εξεταστείς για το αν είσαι του Θεού ή όχι.

Όταν ρωτάει κανείς για σκοπό είναι αυτονόητο να θεωρούμε ότι αυτός είναι ένας και μόνο ή αναφερόμαστε στον κυριότερο ή πιο σημαντικό σκοπό; Μήπως με το ερώτημα πιάνουμε ή θα έπρεπε να πιάσουμε όλο το φάσμα των σκοπών;

Τώρα οι άνθρωποι της Εκκλησίας είναι επί των πλείστον σε κακά χάλια και δύσκολα μπορείς να βρεις κάποιον φωτισμένο για να σε βοηθήσει δυστυχώς.
Διάβασε όμως τους πατέρες της Εκκλησίας δηλαδή τους Αγίους που έχουν γράψει και πει πολλά.
Σου προτείνω τον Νικόλαο Βελιμίροβιτς με τις επιστολές του από βιβλία.
Μπορείς να ακούσεις όμως τον Αθανάσιο Μυτιληναίο ηχητικά που πραγματικά είναι ίσως από τους πιο δυνατούς ομιλητές της εποχής μας παγκοσμίως.
Ξεκίνα από την Γένεση εδώ:
https://pantocrator.gr/staging/9327/αγία-γραφή/

Επειδή έχει κάποια ονόματα εκεί μέσα... ξεκαθαρίζω.
Εμένα μου αρέσει και ο Παναγόπουλος αλλά, δεν τον συστήνω σε όλους γιατί μπορεί να πέσει βαρύς.
Δεν τους ξέρω όλους από εκεί μέσα, αλλά ο γνωστός σε όλους Καντιώτης για τα γόυστα μου είναι υπερβολικά άσχημος στο τρόπο του και δεν τον ανέχομαι προσωπικά.
Τον Χριστόδουλο τον θεωρώ εκκλησιαστικό σούργελο και τον Δανιήλ Αεράκη για το τρελοκομείο και ασόβαρο... το λιγότερο.
Για τους δύο τελευταίους λοιπόν απαξιώ και αποτρέπω μετά βδελυγμίας.

Αυτά και καλή τύχη.

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο δεν τον ήξερα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 20 Σεπ 2021, 02:29

Άλλη μια υπάρχει από ότι ξερω
Αυτή όμως αρχικά ήταν βαθμιδωτη σαν τις αμερικανικές και στην συνέχεια μπαζώσαν τα κενά

Όσο για αυτό πού λες για το λάθος που θα σε βγάλει στου διαβόλου τη μάνα στην κορυφή πραγματικά είμαι περίεργος να δω τι λένε οι αιγυπτιολογοι για το πως έγινε πρακτικά
Άρα δεν κατάφεραν ποτέ να φτιάξουν κάποια πυραμίδα... της προκοπής.
Είναι κάτι που δεν μιλάει κανείς και μπορώ να πω ότι θα μπορούσα να έχω περάσει όλη την ζωή μου και να μην το έχω πάρει χαμπάρι αυτό το γεγονός.
Τυχαία σήμερα το αντιλήφθηκα.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Σεπ 2021, 02:49

Befaios έγραψε:
19 Σεπ 2021, 23:45
Κάποιες είναι ημιτελεις κάποιες είναι ζαβές και τις παράτησαν και γενικά γελάει ο κόσμος
Συγγνώμη επειδή δεν το έχω ψάξει καθόλου υπάρχει καμία πυραμίδα που να κατάφεραν να φτιάξουν της προκοπής ή μόνο στη Γκίζα έχουν μείνει;
Το ξέρω ότι θέλει τέλεια μαθηματικά γιατί με το παραμικρό λάθος σου βγάζει μεγάλη ζημιά στη κορυφή. (κάποιος το έχει επισημάνει εδώ αυτό)
Γιατί οι κλιμακωτές πυραμίδες μια χαρά πυραμίδες δεν είναι; Έχουν κάποια ατέλεια; Υπήρξε κατασκευαστικό λάθος; Όσο μεγαλύτερους λίθους χρησιμοποιήσει κανείς σε μία πυραμίδα και όσο μεγαλύτερη την κάνει κανείς, τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα να διατηρηθεί με το πέρασμα του χρόνου. Πολλές λοιπόν κλιμακωτές "επαρχιακές πυραμίδες" - βλέπε φωτό που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα δεν διατηρούνται σε καλή κατάσταση όχι λόγω κατασκευαστικών αστοχιών αλλά λόγω αυτών που ανέφερα. Οι πυραμίδες της τετάρτης δυναστείας δεν είναι μόνο στην Γκίζα, είναι και στο Αμπού Ρόβας(ο πρωτότοκος υιός του Χέοπα Τζέδεφρε), στο Zawiyet el-Aryan(ημιτελής του Μπάκα), στο Σεϊλά(κλιμακωτή του Σνεφερού), στο Μεϊντούμ(του Σνεφερού), και στο Νταχσούρ(η Ερυθρά και η Ρομβοεϊδής του Σνεφερού).

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Befaios
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 09 Μάιος 2019, 16:00

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Befaios » 20 Σεπ 2021, 03:15

Σωστό αυτό αλλά υπάρχουν ερωτήματα σχετικά με την συνείδηση του ανθρώπου μετά θάνατον και την φύση του χώρου κίνησής του και ενεργείας του. Ο άνθρωπος τι είδους σώμα θα έχει; Αιθερικό; Και τι σημαίνει αιθερικό; Θα είναι φυσικό; Αν ναι, τι ηλικία, φθορά ή αλλαγή θα έχει το σώμα; κοκ
Τα περισσότερα από αυτά έχουν απαντηθεί κατά καιρούς από τους πατέρες, αλλά δεν ξέρω να σου δώσω ονόματα και πηγές.
Όπως σκέφτεσαι νομίζω πρέπει να επιχειρήσεις να γνωρίσεις σίγουρα τον Εφραίμ στη Σκήτη του Αγίου Ανδρέα στο Άγιος Όρος
(Την Σκήτη την ονομάζουν συνήθως Σαράι και το όνομα αυτό δεν βγαίνει απο την τούρκικη λέξη «παλάτι» αλλά από την ρωσική που σημαίνει ουρανός ή παράδεισος, όλα αυτά γιατί παλιά την Σκήτη την είχαν Ρώσοι).
Έχει ο σύνδεσμος που έδωσα πολλές ομιλίες του εδώ:
https://pantocrator.gr/staging/9327/αρχ ... μ-δικαίου/

Από εκεί και πέρα από αυτά που ξέρω προσωπικά και σύμφωνα με την πατερική παράδοση έχουν ως εξής:
Η συνείδηση του ανθρώπου μετά θάνατον είναι τέλεια δεν υπάρχει πλάνη και ομιχλώδες τοπίο, αλλά καθαρή οπτική και αντίληψη.
Η φύση του χώρου κίνησης θα είναι αυτή που του αξίζει.
Ο άνθρωπος δεν θα έχει το σώμα του μέχρι την Δευτέρα Παρουσία, γι΄αυτό και λένε ότι στον Άδη δεν γίνεται να υπάρχει μετάνοια.
Δηλαδή για να μετανιώσει κάποιος θα πρέπει να μετανιώσει ως πλήρης άνθρωπος με το σώμα του.
Γι΄αυτό γίνονται τα μνημόσυνα επειδή οι πεθαμένοι δεν μπορούν να βοηθήσουν πλέον τον εαυτό τους καθόλου.
Αυτό δεν ισχύει για τους Δαίμονες γιατί δεν έχουν σώμα και μπορούν αν το θέλουν να μετανοήσουν, αλλά όπως μας λένε οι πατέρες αφού βίωσαν γεγονότα όπως η Γέννηση, η Σταύρωση, η κάθοδος στον Άδη και η Ανάσταση του Χριστού, τίποτα πλέον πιο δυνατό δεν είναι λογικό να τους συγκινήσει ώστε να αλλάξουν.
Το σώμα του ανθρώπου πάλι όπως είπα θα δωθεί μετά την Δευτέρα Παρουσία και θα είναι ηλικίας 33 χρονών, αυτό έχω βαρεθεί να το ακούω.
Φθορά δεν μπορεί να έχει πλέον γιατί μιλάμε για παλιγγενεσία όπου όλα τα άκριτα πάθη καταργούνται όπως η πείνα, η δίψα, οι σωματικές ανάγκες γενικά είναι μεταπτωτικά και δεν έχουν θέση.
Οπότε η έννοια «φυσικό» όχι δεν θα είναι όπως τώρα με τις ανάγκες του.

Όταν ρωτάει κανείς για σκοπό είναι αυτονόητο να θεωρούμε ότι αυτός είναι ένας και μόνο ή αναφερόμαστε στον κυριότερο ή πιο σημαντικό σκοπό; Μήπως με το ερώτημα πιάνουμε ή θα έπρεπε να πιάσουμε όλο το φάσμα των σκοπών;
Ο κύριος σκοπός είναι η σωτηρία γιατί μετά τίποτα άλλο δεν θα έχει αξία χωρίς αυτή.
Υπάρχουν βέβαια και άλλοι σκοποί στη ζωή μας αλλά είναι όλοι δεύτεροι.

Γενικά δεν με τραβάει να ακούω μεταθανάτιες εμπειρίες, αλλά αυτή την είχα ακούσει και ήταν εντυπωσιακή.
Αν τα πιστεύεις αυτά άκουσε την, αλλά πιο πολύ για να πάρεις κάποιες απαντήσεις πιο ζωντανές.
Αρχίζει να μιλάει από το 7ο λεπτό:

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 20 Σεπ 2021, 05:44

Δεν έχει βαρύτητα το επιχείρημα ότι οι μεταγενέστερες πυραμίδες είναι μικρότερες και λιγότερο εντυπωσιακές. Αυτά είναι θέματα πολιτικο-κοινωνικής και οικονομικής συγκυρίας που επηρέαζε τα σχέδια του κάθε φαραώ. Και οι Βυζαντινοί έφτιαξαν την Αγιά Σοφιά κάποτε αλλά κάθε επόμενος ναός που θα έχτιζαν δεν θα ήταν ανώτερος ή ογκοδέστερος απαραίτητα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 20 Σεπ 2021, 05:47

Γκουερινο 4 έγραψε: Κακώς στα ζήτησα αυτά.
Από τις μαλακιες που διαβάζω, στο τέλος θα πιστέψω σε συνδιασμο γιγάντων και εξωγήινων

Μ'αρέσει που διαμαρτύρονται γιατί δεν τους άφησαν οι αιγυπτιολογοι να είναι επικεφαλεις στο δήθεν πείραμα

Και αντε χαμηλά να υπήρχε τέτοια σπειροειδής ράμπα για την οποία φυσικά δεν μας λένε πόσο κλίση είχε.

Όσο στένευε η πυραμίδα προς τα πάνω τι έγινε
Πως εστριβε όλο αυτό;

Με λίγα λόγια, στην θητεία ενός Φαραώ πριν 4.500 χρόνια, οι Αιγύπτιοι έφτιαξαν τον δρόμο που οδηγεί στις πυραμίδες, τιτάνιο έργο, έφτιαξαν καμία τριανταριά ράμπες εσωτερικές και εξωτερικές, έφτιαξαν την πυραμίδα και το πολύπλοκο εσωτερικό της, ξεμπαζωσαν τις ράμπες και στο τέλος έφτιαξαν και μια εξωτερική για να την επιστρωσουν με πλάκες ασβεστολιθου βάρους κάτι τόνους η κάθε μια και μετά ξεμπαζωσαν πάλι.

Και όλα αυτά με τελειότητα κομπιούτερ, με αποκλίσεις της πλάκας.

Αν πας στο σπίτι σου να μετρήσεις από την μια άκρη ως την άλλη το ύψος από το πάτωμα στο ταβάνι, θα βρεις μεγαλύτερη απόκλιση από ότι έχουν οι πλευρές της πυραμίδας.

Απορώ σε ποιους απευθύνονται;
Τις εξωτερικές πλάκες τις τοποθετούσαν ταυτόχρονα με τις εσωτερικές λέει το βίντεο. Τι να σου πω τώρα ρε Παρασκευά. Πράγματι πολύ δύσκολο να φτιάξουν δρόμους και ράμπες από χώμα και πέτρες. Θες γίγαντες για να φτιάξεις τόσο «δύσκολα» πράγματα που έφτιαχναν σε όλο τον κόσμο. Ούτε μαθηματικά ήξεραν οι Αιγύπτιοι ούτε τίποτα. Ξαναδές το βίντεο και θα δεις ότι δεν είναι όλα τέλεια. Επίσης είναι γνωστό ότι πολλές εσωτερικές πέτρες τοποθετούνταν κάπως πρόχειρα γι’ αυτό και βρήκαμε οργανικό υλικό ανάμεσά τους. Το πώς φαίνεται απ’ έξω η πυραμίδα τους ένοιαζε και όχι τόσο η αρτιότητα στο εσωτερικό.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 20 Σεπ 2021, 06:00

Αρίστος έγραψε:α) Eγω καταλαβαινω το ακριβως αντιθετο απο το αποσπασμα της ΟΥΝΕΣΚΟ, οτι ηδη τα αρχαια ερειπια σχηματιζαν μια υπερυψωμενη πλαζα με τους μεγαλους μονολιθους, πριν ξεκινησουν να κτιζουν οι ΡΩμαιοι, το which were formed νομιζω οτι προσδιοριζει το ancient ruins και οχι την επεμβαση που εγινε απο τους Ρωμαιους. Μπορει ομως να κανω και λαθος.

β) Οι Ρωμαιοι δεν εκτιζαν μεγαλιθικα αλλα εχουν συλληφθει και σε αλλη περιπτωση να χτιζουν με μικροτερους λιθους πανω σε μεγαλιθικα προηγουμενων πολιτισμων πιχι στις ορεινες ακροπολεις της Ιταλιας με τα κυκλωπεια τειχη.

γ) Ειδαμε οτι ο Αυγουστος δεν διανοηθηκε καν να μεταφερει οβελισκο 450 τονων στη Ρωμη γιατι γνωριζε οτι δεν θα τα καταφερει, συνεπως πως ο ιδιος ανυψωσε στο λοφο του Μπααλμπεκ τρεις 800ρηδες μονολιθους;

δ) Αν ο Αυγουστος στο Μπααλμπεκ ειχε πετυχει τετοιο κατορθωμα οι βιογραφοι του θα το ειχαν αποθανατισει και θα μας περιεγραφαν αναλυτικα με ποιες τεχνικες καταφερε να ανυψωσει παρομοια βαρη. Μας εχουν μεταφερει οι βιογραφοι του Αυγουστου με καθε λεπτομερεια οτι δεν θελησε να μεταφερει τον μεγαλο οβελισκο στη Ρωμη αλλα μετεφερε δυο μικροτερους (γνωριζουμε και πως τους μετεφερε και σε ποια σημεια τους τοποθετησε στη Ρωμη), συνεπως πως θα τους αφηνε αδιαφορους το επιτευγμα του Μπααλμπεκ που θα ηταν εντυπωσιακοτερο απο καθε αποψη και που ο ιδιος ο Αυγουστος θα ηθελε να αποθανατιστει στους αιωνες;

ε) Γνωριζουμε πλεον οτι οι 800ρηδες ογκολιθοι του Μπααλμπεκ εχουν υδατινη διαβρωση, δειγμα μεγαλης παλαιοτητας, ενω οι μικροτεροι ογκολιθοι απο πανω τους δεν εχουν υδατινη διαβρωση. Κι αυτο ειναι η τελεσιδικη αποδειξη οτι το κτισμα χτιστηκε σε δυο περιοδους με την μεγαλιθικη να απεχει πολυ χρονολογικα απο την ρωμαικη περιοδο.

Εδω φαινονται ξεκαθαρα τα σημαδια της υδατινης διαβρωσης να διατρεχουν ολη την επιφανεια των μονολιθων της βασης στο Μπααλμπεκ, οι μικροτεροι μονολιθοι απο πανω ΔΕΝ εχουν τετοια σημαδια.
α) Στα αρχαιότερα ερείπια αναφέρεται αλλά όχι στην κατάστασή τους πριν αρχίσουν να χτίζουν οι Ρωμαίοι. Διαφορετικά θα έγραφε «which had been formed into».

β) Αυτό δεν αποκλείει την κατασκευή του Ναού του Διός στο Μπάαλμπεκ από τους Ρωμαίους. Θα μπορούσαν να αντιγράψουν ή να επηρεαστούν κι από τεχνικές άλλων λαών.

γ) Οι ογκόλιθοι στο Ναό του Διός του Μπάαλμπεκ μεταφέρθηκαν από κοντινό λατομείο το οποίο βρισκόταν λίγο ψηλότερα. Δηλαδή η μεταφορά δεν ήταν τόσο δύσκολη (δεν χρειαζόταν καν να τους σηκώσουν τους μονόλιθους) από τη στιγμή που υπήρχαν πολλά εργατικά χέρια.
https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of ... nstruction

δ) Το Μπάαλμπεκ δεν αναφερόταν ούτε από παλιότερους λαούς που κυριάρχησαν στην περιοχή. Αν κάτι τόσο εντυπωσιακό ήταν ήδη στημένο πριν την έλευση των Ρωμαίων, γιατί να μην το αναφέρουν οι Ασσύριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Πέρσες ή και οι Έλληνες της προ-ρωμαϊκής περιόδου που έγραφαν για ξένους λαούς και μέρη (π.χ. Ηρόδοτος); Το αν έχουν διασωθεί κείμενα για ένα αρχαίο κτίσμα είναι και θέμα τύχης. Δηλαδή το επιχείρημα ex silentio δεν οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα.

ε) Κοίτα τη photo πιο προσεκτικά και θα δεις και στις μικρότερες πέτρες τέτοια σημάδια (παρότι δεν τις βλέπουμε στην ολότητά τους). Τώρα στο βίντεο που έβαλα, φτιαγμένο από γεωλόγο, το αντίθετο υποστηρίζεται. Ότι η διάβρωση δεν είναι τόσο έντονη ώστε να μαρτυρεί μεγάλη, «προκατακλυσμιαία» παλαιότητα για τους ογκόλιθους. Επίσης δεν ξέρεις τα ποσοστά βροχοπτώσεων σε μεταγενέστερες περιόδους. Αν υπήρχε τελεσίδικη απόδειξη από γεωλογική έρευνα στο συγκεκριμένο ναό θα την είχες καταθέσει από την πρώτη σελίδα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 20 Σεπ 2021, 08:54

Befaios έγραψε:
20 Σεπ 2021, 02:29
Άρα δεν κατάφεραν ποτέ να φτιάξουν κάποια πυραμίδα... της προκοπής. Είναι κάτι που δεν μιλάει κανείς και μπορώ να πω ότι θα μπορούσα να έχω περάσει όλη την ζωή μου και να μην το έχω πάρει χαμπάρι αυτό το γεγονός.
Είναι επειδή όλη η προσοχή πέφτει πάνω στις πυραμίδες της Γκίζας και χάνεται η συνολική εικόνα η οποία είναι απαραίτητη. Όταν όμως τα βάλεις όλα στην σειρά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Οι πυραμίδες δεν χτίστηκαν από τους Αιγυπτίους, γι' αυτό και δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να τις συνδέει με αυτούς (εδώ χρειάστηκε να έρθει ο Θαλής 2.000 χρόνια μετά για να μετρήσει το ύψος τους) και τα περί τάφων είναι φυσικά ουρανομήκεις ανοησίες.

Και μετά ακούς ηλίθιες δικαιολογίες ότι οι Φαραώ δεν είχαν λεφτά, δεν τους ένοιαζε κλπ. :lol:
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7283
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 20 Σεπ 2021, 08:56

Καβαλάρης έγραψε:
19 Σεπ 2021, 13:43
Τα παραμύθια κάποια στιγμή τελειώνουν. Οι 3 πυραμίδες κατασκευάστηκαν από έναν προκατακλυσμίαιο πολιτισμό. Δεν ήταν τάφοι ούτε υπάρχει κάτι που να τις συνδέει με τους Αιγυπτίους. Οι Αιγύπτιοι τις βρήκαν έτοιμες αλλά αγνοούσαν την χρήση τους. Έφτιαξαν δικές τους για τάφους και αυτός είναι ο λόγος που είναι πιο μικρές και κακοφτιαγμένες.
Αυτη η άποψη ακούγεται ολο και περισσότερο τα τελευταίχα χρόνια. Γενικά νομιζουμε πως ξέρουμε τα πάντα, αλλά ισως να μην είναι έτσι. Αυτα που λέγαν οι Αιγύπτιοι ιερείς στον Σολωνα για ανεπτυγμένο πολιτισμό 9000 χρονια πριν απο την τότε εποχή, ισως να μην ειναι παραμύθια. Βλέπεις τέλεια κομμένες και τέλεια ενωμενες πολύ σκληρές πέτρες που ζυγίζουνε τόνους και πάνω σε αυτές πολύ πιο προχειρη δουλειά με πολύ μικροτερες πέτρες και συνεκτικο υλίκο, δηλαδη αντι απο εναν κατώτερο πολιτισμο να πάμε προς έναν ανώτερο,εδώ βλέπουμε το ανάποδο, μάλλον βρηκαν αυτες τις τελεια κομμενες και λειασμένες τεράστιες πέτρες και χτισαν απο πάνω με την τοτε, κατώτερη τους, τεχνολογια. Το βλέπεις για παράδειγμα στην Αιγυπτο ή στην Κεντρική/Νοτια Αμερική. Επισης στις Πυραμιδες (πχ του Χέοπα) δεν υπάρχει ιχνος ιερογλυφικών στο εσωτερικό.

Πιστεύεται πως ισως εδώ να βρίσκονταν η Ατλαντίδα, μοιαζει πάρα πολύ με την περιγραφή του Πλάτωνα.


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39344
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Σεπ 2021, 14:18

Jimmy81 έγραψε:
20 Σεπ 2021, 06:00
Αρίστος έγραψε:α) Eγω καταλαβαινω το ακριβως αντιθετο απο το αποσπασμα της ΟΥΝΕΣΚΟ, οτι ηδη τα αρχαια ερειπια σχηματιζαν μια υπερυψωμενη πλαζα με τους μεγαλους μονολιθους, πριν ξεκινησουν να κτιζουν οι ΡΩμαιοι, το which were formed νομιζω οτι προσδιοριζει το ancient ruins και οχι την επεμβαση που εγινε απο τους Ρωμαιους. Μπορει ομως να κανω και λαθος.

β) Οι Ρωμαιοι δεν εκτιζαν μεγαλιθικα αλλα εχουν συλληφθει και σε αλλη περιπτωση να χτιζουν με μικροτερους λιθους πανω σε μεγαλιθικα προηγουμενων πολιτισμων πιχι στις ορεινες ακροπολεις της Ιταλιας με τα κυκλωπεια τειχη.

γ) Ειδαμε οτι ο Αυγουστος δεν διανοηθηκε καν να μεταφερει οβελισκο 450 τονων στη Ρωμη γιατι γνωριζε οτι δεν θα τα καταφερει, συνεπως πως ο ιδιος ανυψωσε στο λοφο του Μπααλμπεκ τρεις 800ρηδες μονολιθους;

δ) Αν ο Αυγουστος στο Μπααλμπεκ ειχε πετυχει τετοιο κατορθωμα οι βιογραφοι του θα το ειχαν αποθανατισει και θα μας περιεγραφαν αναλυτικα με ποιες τεχνικες καταφερε να ανυψωσει παρομοια βαρη. Μας εχουν μεταφερει οι βιογραφοι του Αυγουστου με καθε λεπτομερεια οτι δεν θελησε να μεταφερει τον μεγαλο οβελισκο στη Ρωμη αλλα μετεφερε δυο μικροτερους (γνωριζουμε και πως τους μετεφερε και σε ποια σημεια τους τοποθετησε στη Ρωμη), συνεπως πως θα τους αφηνε αδιαφορους το επιτευγμα του Μπααλμπεκ που θα ηταν εντυπωσιακοτερο απο καθε αποψη και που ο ιδιος ο Αυγουστος θα ηθελε να αποθανατιστει στους αιωνες;

ε) Γνωριζουμε πλεον οτι οι 800ρηδες ογκολιθοι του Μπααλμπεκ εχουν υδατινη διαβρωση, δειγμα μεγαλης παλαιοτητας, ενω οι μικροτεροι ογκολιθοι απο πανω τους δεν εχουν υδατινη διαβρωση. Κι αυτο ειναι η τελεσιδικη αποδειξη οτι το κτισμα χτιστηκε σε δυο περιοδους με την μεγαλιθικη να απεχει πολυ χρονολογικα απο την ρωμαικη περιοδο.

Εδω φαινονται ξεκαθαρα τα σημαδια της υδατινης διαβρωσης να διατρεχουν ολη την επιφανεια των μονολιθων της βασης στο Μπααλμπεκ, οι μικροτεροι μονολιθοι απο πανω ΔΕΝ εχουν τετοια σημαδια.
α) Στα αρχαιότερα ερείπια αναφέρεται αλλά όχι στην κατάστασή τους πριν αρχίσουν να χτίζουν οι Ρωμαίοι. Διαφορετικά θα έγραφε «which had been formed into».

β) Αυτό δεν αποκλείει την κατασκευή του Ναού του Διός στο Μπάαλμπεκ από τους Ρωμαίους. Θα μπορούσαν να αντιγράψουν ή να επηρεαστούν κι από τεχνικές άλλων λαών.

γ) Οι ογκόλιθοι στο Ναό του Διός του Μπάαλμπεκ μεταφέρθηκαν από κοντινό λατομείο το οποίο βρισκόταν λίγο ψηλότερα. Δηλαδή η μεταφορά δεν ήταν τόσο δύσκολη (δεν χρειαζόταν καν να τους σηκώσουν τους μονόλιθους) από τη στιγμή που υπήρχαν πολλά εργατικά χέρια.
https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of ... nstruction

δ) Το Μπάαλμπεκ δεν αναφερόταν ούτε από παλιότερους λαούς που κυριάρχησαν στην περιοχή. Αν κάτι τόσο εντυπωσιακό ήταν ήδη στημένο πριν την έλευση των Ρωμαίων, γιατί να μην το αναφέρουν οι Ασσύριοι, οι Βαβυλώνιοι, οι Πέρσες ή και οι Έλληνες της προ-ρωμαϊκής περιόδου που έγραφαν για ξένους λαούς και μέρη (π.χ. Ηρόδοτος); Το αν έχουν διασωθεί κείμενα για ένα αρχαίο κτίσμα είναι και θέμα τύχης. Δηλαδή το επιχείρημα ex silentio δεν οδηγεί πάντα σε σωστά συμπεράσματα.

ε) Κοίτα τη photo πιο προσεκτικά και θα δεις και στις μικρότερες πέτρες τέτοια σημάδια (παρότι δεν τις βλέπουμε στην ολότητά τους). Τώρα στο βίντεο που έβαλα, φτιαγμένο από γεωλόγο, το αντίθετο υποστηρίζεται. Ότι η διάβρωση δεν είναι τόσο έντονη ώστε να μαρτυρεί μεγάλη, «προκατακλυσμιαία» παλαιότητα για τους ογκόλιθους. Επίσης δεν ξέρεις τα ποσοστά βροχοπτώσεων σε μεταγενέστερες περιόδους. Αν υπήρχε τελεσίδικη απόδειξη από γεωλογική έρευνα στο συγκεκριμένο ναό θα την είχες καταθέσει από την πρώτη σελίδα.


Mην το κουραζουμε, για να σκεφτηκαν οι Ρωμαιοι να κοψουν και να μεταφερουν 800ρηδες μονολιθους θα συνεπαγοταν πως ηταν εξοικειωμενοι με βαρη μονολιθων τουλαχιστον 500-600 εστω τονων στις κατασκευες τους γενικοτερα, δεν βρισκουμε ομως ουτε καν 100-200 βαρη ογκολιθων να χρησιμοποιουσαν. Συνεπως θα πρεπει να αποκλειστει ακομη και το οτι το σκεφτηκαν, ποσο μαλλον να διανοηθηκαν να κοψουν και να μεταφερουν τον ογκολιθο των 1250 τονων που βρισκεται στο λατομειο.

Δεν υπαρχει καμια λοιπον αποδειξη οτι το εκαναν, ουτε γραπτη, ουτε συσχετιση με προηγουμενες κατασκευες ρωμαικων ναων. Ουτε το κινητρο υπαρχει, γιατι να χρησιμοποιησουν ογκολιθους τετοιου βαρους για ενα ναο στη μεση του πουθενα και οχι σε καποιο κτισμα μεσα στη Ρωμη, η σε οποιαδηποτε πυκνοκατοικημενη πρωτευουσα η σε καποιο πολυσυχναστο λιμανι;

.

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 20 Σεπ 2021, 15:30

Jimmy81 έγραψε:
20 Σεπ 2021, 05:44
Δεν έχει βαρύτητα το επιχείρημα ότι οι μεταγενέστερες πυραμίδες είναι μικρότερες και λιγότερο εντυπωσιακές. Αυτά είναι θέματα πολιτικο-κοινωνικής και οικονομικής συγκυρίας που επηρέαζε τα σχέδια του κάθε φαραώ. Και οι Βυζαντινοί έφτιαξαν την Αγιά Σοφιά κάποτε αλλά κάθε επόμενος ναός που θα έχτιζαν δεν θα ήταν ανώτερος ή ογκοδέστερος απαραίτητα.
Μα δεν είναι μόνο οι επόμενες, είναι και οι προηγούμενες.
Το παραδειγμα σου για την αγιασοφια θα ήταν πολύ καλό αν ίσχυε
Η αγιασοφια δεν έγινε από το μηδέν, ήταν αποτέλεσμα ενός ελληνορωμαικου κόσμου που επί χίλια τουλάχιστον χρόνια πριν από αυτήν, έφτιαχνε συνέχεια απίστευτα έργα.
Εκατοντάδες ναοί, που ακόμα και σήμερα αποτελούν πόλο έλξης για εκατομμύρια κόσμο, π. Χ ακρόπολη, πάνθεον κτλ.

Είχαν προηγηθεί το κολοσσαίο, τα ρωμαϊκά υδραγωγεία και ένα σωρό αλλά έργα αξία θαυμασμού

Για την πυραμίδα τι είχε προηγηθεί, κάτι προσπάθειες της πουτσας, με τις οποίες γελάει ο κόσμος όλος;

Τι ήταν η μεγάλη πυραμίδα, αναλαμπή;
Δημιουργηθηκε εκ το μηδενός;
Δεν άφησε πίσω της τεχνογνωσία;

Γκουερινο 4
Δημοσιεύσεις: 2302
Εγγραφή: 12 Αύγ 2021, 12:44
Phorum.gr user: Gouerino

Re: Υπήρξαν Γίγαντες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκουερινο 4 » 20 Σεπ 2021, 15:46

Jimmy81 έγραψε:
20 Σεπ 2021, 05:47
Γκουερινο 4 έγραψε: Κακώς στα ζήτησα αυτά.
Από τις μαλακιες που διαβάζω, στο τέλος θα πιστέψω σε συνδιασμο γιγάντων και εξωγήινων

Μ'αρέσει που διαμαρτύρονται γιατί δεν τους άφησαν οι αιγυπτιολογοι να είναι επικεφαλεις στο δήθεν πείραμα

Και αντε χαμηλά να υπήρχε τέτοια σπειροειδής ράμπα για την οποία φυσικά δεν μας λένε πόσο κλίση είχε.

Όσο στένευε η πυραμίδα προς τα πάνω τι έγινε
Πως εστριβε όλο αυτό;

Με λίγα λόγια, στην θητεία ενός Φαραώ πριν 4.500 χρόνια, οι Αιγύπτιοι έφτιαξαν τον δρόμο που οδηγεί στις πυραμίδες, τιτάνιο έργο, έφτιαξαν καμία τριανταριά ράμπες εσωτερικές και εξωτερικές, έφτιαξαν την πυραμίδα και το πολύπλοκο εσωτερικό της, ξεμπαζωσαν τις ράμπες και στο τέλος έφτιαξαν και μια εξωτερική για να την επιστρωσουν με πλάκες ασβεστολιθου βάρους κάτι τόνους η κάθε μια και μετά ξεμπαζωσαν πάλι.

Και όλα αυτά με τελειότητα κομπιούτερ, με αποκλίσεις της πλάκας.

Αν πας στο σπίτι σου να μετρήσεις από την μια άκρη ως την άλλη το ύψος από το πάτωμα στο ταβάνι, θα βρεις μεγαλύτερη απόκλιση από ότι έχουν οι πλευρές της πυραμίδας.

Απορώ σε ποιους απευθύνονται;
Τις εξωτερικές πλάκες τις τοποθετούσαν ταυτόχρονα με τις εσωτερικές λέει το βίντεο. Τι να σου πω τώρα ρε Παρασκευά. .
Μα για αυτό σε απάντησα ότι δεν έπρεπε να το δω το βίντεο, γιατί τώρα άρχισα να πιστεύω σε γίγαντες και εξωγήινους
Καλά ήμουν πριν το δω.
Τέτοιες θεωρητικές μαλακιες έχω ακούσει άπειρες στην επαγγελματική μου ζωή.
Κανένας πρακτικός δεν θα έκανε τέτοιο πράγμα.
Για τον απλούστατο λόγο, ότι αν γινόταν μια μαλακια στην διάρκεια της κατασκευής, που κατά 99,9% έγιναν πολλές, θα έπρεπε εκτός από τις πέτρες να ξηλώνουν και τις πλάκες επιστρωσης
Μόνο οι μηχανικοί του καναπέ μπορούν να αμολησουν τέτοιες κοτσάνες

Το έργο έγινε από έξω, και με τον ίδιο τρόπο που τοποθετήθηκαν οι πέτρες, τοποθέτησαν και οι εξωτερικές πλάκες όταν τελείωσε το πρώτο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών