Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 08 Φεβ 2022, 19:21

Ο Δημοσθένης Λιακόπουλος είχε θέσει ένα χαρακτηριστικό ερώτημα μια φορά που ήταν καλεσμένος στο Θέμο. Λέει "Τι έχεις με τους Ιλλουμινάτι"; "Εγώ τίποτα, μόνο να μας πουν που έχουν γραφεία..."; "Εσύ που έχεις γραφεία;" Του είπε ο Θέμος. Ομως εντάξει δεν είναι το ίδιο.

Μιλάμε για μυστικές οργανώσεις που αν κάποιος δεν είναι χθεσινός, παιδί, ή peasant καταλαβαίνει οτι θέλουν να εξαπλωθούν, θέλουν το μαρούλι, θέλουν να φροντίσουν τη μικρή τους οικογένεια...Τι γνώμη έχετε γι' αυτούς;

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 09 Φεβ 2022, 03:17

Οι πρώτοι δεν υπάρχουν ούτε υπήρξαν ποτέ. Θεωρούνται κακέκτυπο του ναζιστικού ουφο-μυστικισμού. Οι δεύτεροι υπήρξαν τον 18ο αιώνα ως μυστική κοινότητα με σκοπό την καταπολέμηση του σκοταδισμού και της κρατικής καταπίεσης. Όμως στη συνέχεια και ειδικότερα με την άνθιση των θεωριών συνωμοσίας κάποιοι προσπάθησαν να συνδέσουν με τους Πεφωτισμένους ομάδες και άτομα που δεν είχαν καμία σχέση. Οι τρίτοι αποτελούν συντεχνιακή θρησκεία. Προσωπικά δεν με ενδιέφεραν ποτέ όλες αυτές οι ομάδες, οι ιδέες και η συμβολολογία τους. Τα θεωρώ χαμένο χρόνο. Δεν πιστεύω πάντως ότι υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας για τις δράσεις τους ούτε είναι κατακριτέο να αλληλοβοηθούνται.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16589
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Φεβ 2022, 07:50

3E = ελληνικη εταρεια εμφιαλωσης Coca Cola.

Πεφωτσμενοι = συνδικαλιστες της ΔΕΗ

Μασονοι = οικοδομοι εκκλησιων.

τη σχεση εχει η coca cola με την ΔΕΗ και τους οικοδομους εκκλησιων;

οποιος το βρει κερδιζει καφασι με coca cola...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 09 Φεβ 2022, 08:26

Jimmy81 έγραψε:
09 Φεβ 2022, 03:17
Οι πρώτοι δεν υπάρχουν ούτε υπήρξαν ποτέ.
Να δούμε τι άλλη ομάδα θα εμφανιστεί, να ροκάρει στο διεθνές παρασκήνιο. Οι Thundercats?

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 09 Φεβ 2022, 14:22

Τι γνώσεις να έχει ένας μασόνος 33ου βαθμού; Λογικά δεν θα είναι κανας μαλθακός. Αρκετή σοφία επίσης.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22680
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 09 Φεβ 2022, 14:24

Οι πεφωτισμενοι τρολια του γουιλσον δεν είναι;

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 09 Φεβ 2022, 16:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Φεβ 2022, 14:24
Οι πεφωτισμενοι τρολια του γουιλσον δεν είναι;
Ποιανού Γουίλσον?

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22680
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 09 Φεβ 2022, 16:30

Fixer66 έγραψε:
09 Φεβ 2022, 16:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
09 Φεβ 2022, 14:24
Οι πεφωτισμενοι τρολια του γουιλσον δεν είναι;
Ποιανού Γουίλσον?

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 09 Φεβ 2022, 17:03

Fixer66 έγραψε:
08 Φεβ 2022, 19:21
Ο Δημοσθένης Λιακόπουλος είχε θέσει ένα χαρακτηριστικό ερώτημα μια φορά που ήταν καλεσμένος στο Θέμο. Λέει "Τι έχεις με τους Ιλλουμινάτι"; "Εγώ τίποτα, μόνο να μας πουν που έχουν γραφεία..."; "Εσύ που έχεις γραφεία;" Του είπε ο Θέμος. Ομως εντάξει δεν είναι το ίδιο.

Μιλάμε για μυστικές οργανώσεις που αν κάποιος δεν είναι χθεσινός, παιδί, ή peasant καταλαβαίνει οτι θέλουν να εξαπλωθούν, θέλουν το μαρούλι, θέλουν να φροντίσουν τη μικρή τους οικογένεια...Τι γνώμη έχετε γι' αυτούς;
Δεν θέλω, ή δεν μπορώ να μιλήσω.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 09 Φεβ 2022, 17:07

Jimmy81 έγραψε:
09 Φεβ 2022, 03:17
Οι πρώτοι δεν υπάρχουν ούτε υπήρξαν ποτέ. Θεωρούνται κακέκτυπο του ναζιστικού ουφο-μυστικισμού. Οι δεύτεροι υπήρξαν τον 18ο αιώνα ως μυστική κοινότητα με σκοπό την καταπολέμηση του σκοταδισμού και της κρατικής καταπίεσης. Όμως στη συνέχεια και ειδικότερα με την άνθιση των θεωριών συνωμοσίας κάποιοι προσπάθησαν να συνδέσουν με τους Πεφωτισμένους ομάδες και άτομα που δεν είχαν καμία σχέση. Οι τρίτοι αποτελούν συντεχνιακή θρησκεία. Προσωπικά δεν με ενδιέφεραν ποτέ όλες αυτές οι ομάδες, οι ιδέες και η συμβολολογία τους. Τα θεωρώ χαμένο χρόνο. Δεν πιστεύω πάντως ότι υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας για τις δράσεις τους ούτε είναι κατακριτέο να αλληλοβοηθούνται.
Όταν παίρνεις αποστάσεις από θεωρίες συνωμοσίας, αλλά στο τέλος ασπάζεσαι κι εσύ μία :smt005:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 09 Φεβ 2022, 17:29

https://www.goodreads.com/book/show/190 ... k-of-yacub

Απολα εχει ο μπαχτσες
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 10 Φεβ 2022, 04:22

Lugozzi έγραψε:Όταν παίρνεις αποστάσεις από θεωρίες συνωμοσίας, αλλά στο τέλος ασπάζεσαι κι εσύ μία :smt005:
Δε νομίζω ότι είναι συνωμοσιολογική η προσέγγισή μου. Η πίστη στον ΜΑΤΣ ή σε ένα ανώτερο ον είναι θρησκευτικού τύπου. Και η τήρηση μυστικότητας στην εκμάθηση και ερμηνεία συμβόλων καθώς και ο κλειστός οργανωτικός χαρακτήρας (π.χ. δεν δέχονται γυναίκες στις περισσότερες περιπτώσεις) απ' όσο ξέρω ισχύει.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 10 Φεβ 2022, 05:03

Cavaliere έγραψε:
09 Φεβ 2022, 17:03
Fixer66 έγραψε:
08 Φεβ 2022, 19:21
Ο Δημοσθένης Λιακόπουλος είχε θέσει ένα χαρακτηριστικό ερώτημα μια φορά που ήταν καλεσμένος στο Θέμο. Λέει "Τι έχεις με τους Ιλλουμινάτι"; "Εγώ τίποτα, μόνο να μας πουν που έχουν γραφεία..."; "Εσύ που έχεις γραφεία;" Του είπε ο Θέμος. Ομως εντάξει δεν είναι το ίδιο.

Μιλάμε για μυστικές οργανώσεις που αν κάποιος δεν είναι χθεσινός, παιδί, ή peasant καταλαβαίνει οτι θέλουν να εξαπλωθούν, θέλουν το μαρούλι, θέλουν να φροντίσουν τη μικρή τους οικογένεια...Τι γνώμη έχετε γι' αυτούς;
Δεν θέλω, ή δεν μπορώ να μιλήσω.
Υπάρχει μόνο μια φυσική οδός γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 10 Φεβ 2022, 08:45

Jimmy81 έγραψε:
10 Φεβ 2022, 04:22
Lugozzi έγραψε:Όταν παίρνεις αποστάσεις από θεωρίες συνωμοσίας, αλλά στο τέλος ασπάζεσαι κι εσύ μία :smt005:
Δε νομίζω ότι είναι συνωμοσιολογική η προσέγγισή μου. Η πίστη στον ΜΑΤΣ ή σε ένα ανώτερο ον είναι θρησκευτικού τύπου. Και η τήρηση μυστικότητας στην εκμάθηση και ερμηνεία συμβόλων καθώς και ο κλειστός οργανωτικός χαρακτήρας (π.χ. δεν δέχονται γυναίκες στις περισσότερες περιπτώσεις) απ' όσο ξέρω ισχύει.
Ναι ναι και οι άλλοι συνωμοσιολογοι απ όσο ξέρουν ισχύουν οι συνωμοσιολογιες τους.

Ψεκ ψεκ :smt005:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6313
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Ομάδα Ε-Πεφωτισμένοι-Μασόνοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 11 Φεβ 2022, 04:49

Η πίστη σε ένα Ανώτερο Ον ή ΜΑΤΣ εναλλακτικά είναι γνωστή, δεν υπάρχει κάτι συνωμοσιολογικό εδώ. Για τα περί μυστικότητας, αλληλοβοήθειας κλπ μπορεί εύκολα να βρει στοιχεία κάποιος. Π.χ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Freemason ... ng_a_lodge
In the course of three degrees, Masons will promise to keep the secrets of their degree from lower degrees and outsiders, as far as practicality and the law permit, and to support a fellow Mason in distress.[12]

Συνωμοσιολογικό θα ήταν να επινοήσω θεωρίες του τύπου "θέλουν να κυβερνήσουν τον κόσμο", "να επιβάλλουν τη Νέα Τάξη" κλπ. δηλαδή χωρίς να έχω άμεσα στοιχεία να συνδυάσω άσχετα γεγονότα προσπαθώντας να χτίσω ένα pattern που να μου βγάζει νόημα σαν αφήγημα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών