Υπόγειος Πειραιάς : Μυστήριο και Αστικοί Μύθοι

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Υπόγειος Πειραιάς : Μυστήριο και Αστικοί Μύθοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Μάιος 2022, 21:08

Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2022, 19:58
Otto Weininger έγραψε:
23 Απρ 2022, 16:27
Έσβησα για λίγο το φακό μου και σκέφτηκα ότι ήμουν λίγα μέτρα πιο δίπλα από τις αρχαίες στοές των Μινυών, που υπήρχαν στην περιοχή.

Θυμάμαι όταν είχα μπει σε εκείνες τις στοές, πόσο εντύπωση μου είχε κάνει η κατασκευή τους και η τεχνοτροπία τους. Αν και είχαν περάσει χιλιάδες χρόνια από την κατασκευή τους βρίσκονταν ακόμη σε άριστη κατάσταση. Το επίχρισμα με το οποίο τις είχαν στεγανοποιήσει ξεπερνά σε απόδοση ακόμα και τα σύγχρονα στεγανωτικά και μάλιστα εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα υλικό που άντεξε πάνω από 3000 χρόνια… Και αυτό δεν είναι δικιά μου άποψη… έχουν γίνει σχετικές εργασίες και μελέτες στο Λαύριο με τις εκεί δεξαμενές που αποδεικνύουν αντίστοιχη στεγανότητα.
Τη μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε εκείνη η ολοστρόγγυλη πέτρα που βρήκα μέσα, καθώς και ένα κομμάτι από μια μαρμάρινη αρχαία κολόνα. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω εδώ ότι θεωρώ αυτές τις υπόγειες κατασκευές εξίσου σπουδαίες με τις κατασκευές στην επιφάνεια, που μέρος από αυτά που ξέρω ότι υπάρχουν και μάλιστα σε πιο μεγάλο βάθος από αυτό που ήδη ήμουν. Ίσως κάποια μέρα να ανοίγουν για όλους αυτές οι διπλοκλειδωμένες και αμπαρωμένες πόρτες που είχα μπροστά μου και επιτέλους να δούμε και εμείς τι υπάρχει πίσω τους και από κάτω μας…



Ηταν απιστευτοι τεχνιτες οι Μινυες.

Ας δουμε τι γνωριζουμε γι' αυτους σε σχεση με τα υπογεια εργα τους στο Πειραια.


1.170 π.Χ. Οι Μινύες στη Μουνιχία. Σπηλιά της Αρετούσας. Σηράγγειο.

Οι Μινύες ήταν ένας από τους επιφανέστερους λαούς της ηρωικής εποχής με κέντρο τον Ορχομενό Βοιωτίας, και εκπροσωπούσαν την ναυτική εμπορική δύναμη της προϊστορικής Ελλάδας.

Οι πρώτοι αυτοί κάτοικοι του Πειραιά, που μετά τον κατακλυσμό – καταποντισμό είχε μείνει ακατοίκητη, έφεραν τη λατρεία της θεάς των Θρακών Βενδίοδος (Εκάτης) και της Φεραίας Αρτέμιδος, που λατρευόταν στη Μουνιχία – Καστέλα- σαν «Μουνιχία Αρτεμις».

Σαν κατοικία των Μινύων αναφέρεται το Σηράγγειο, η γνωστή «σπηλιά του Παρασκευά», που πήρε το όνομα αυτό από τον επιχειρηματία Εμμ. Παρακευά, που είχε κέντρο εκεί. Λέγεται ακόμη και σπηλιά Λαλαούνη. Το σπήλαιο αυτό είχε πολλά υπόγεια διαμερίσματα, κατασκευασμένα με αρκετή δεξιοτεχνία.

Ο ΑΚΑΜΑΣ , Ο ΜΟΥΝΙΧΟΣ Ο ΔΗΜΟΦΩΝ Ο ΟΞΥΝΤΗΣ

Ο Μούνιχος, (1170 πΧ), μυθικός ήρωας, γιος του Ακάμαντα, εγγονός του Θησέα, είναι ο προϊστορικός ιδρυτής της Μουνιχίας του Πειραιά.

Φέρεται δε να είναι ο εγχώριος πρώτος μυθικός βασιλιάς του Πειραιά που παραχώρησε έδαφος της χώρας του Μουνιχίας, στους Μινύες για την εγκατάστασή τους.

Οι μετανάστες ήρθαν στον Πειραιά στον καιρό του, από τον Ορχομενό Βοιωτίας όταν εκδιώχθηκαν από τους Θράκες. και ονόμασαν αυτόν τον τόπο Μουνιχία, προς τιμήν του βασιλιά .

Στους πρώτους αυτούς Μινύες κατοίκους αποδίδονται και τα πρώτα κατασκευάσματα και ορύγματα που απαντώνται στη περιοχή όπως το Σηράγγιο ή Σπηλιά του Παρασκευά καθώς και η λεγόμενη Σπηλιά Αρετούσας (Αρέθουσας) .

Ο Μούνιχος ήταν το παιδί που γεννήθηκε κρυφά από το γιο του Θησέα Ακάμαντα (1210 πΧ). και την κόρη του Πριάμου Λαοδίκη στην Τροία.

Κάποιος «Μουνίχιος» φέρεται ως γιος του Παντακλή (αρχ. Παντακλέους) ή Πεντευκλή (αρχ. Πεντευκλέους) που εκδιώχθηκε από τους Θράκες, από τον Ορχομενό, και μετοίκησε με τους άλλους Μινύες στον αρχαίο Πειραιά όπου και εγκαταστάθηκε στον ψηλότερο λόφο, που από το όνομά του ονομάστηκε στη συνέχεια Μουνιχία.

http://www.koutouzis.gr/peiraias-panarxaioi.htm

.
:g094:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39334
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Υπόγειος Πειραιάς : Μυστήριο και Αστικοί Μύθοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Μάιος 2022, 21:20

Εκδρομες σε σπηλαια του Πειραια και του ορους Αιγαλεω απο τους τυπους;


Αρχαίες στοές κρυμμένες κάτω από τους δρόμους του Πειραιά

https://www.tanea.gr/2019/04/04/greece/ ... u-peiraia/



Φωτογραφίες απο το Σηράγγειο.

https://spilaiologia.blogspot.com/2014/ ... st_11.html

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών