Παγκόσμιος πληθυσμός.

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Ιαν 2023, 18:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:21
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:57
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:55

Έγραψα κάτι συγκεκριμένο και μου απαντάς με γενικότητες λες και είπα οτι είναι απομονωμένο σύστημα.
Που την είδες την γενικότητα; Είπα ότι ΔΕΝ είναι μόνο δικό τους θέμα γιατί επηρεάζονται όλοι.
Ακριβώς εκεί. Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι δεν επηρεάζονται όλοι. Έγραψα ότι δεν έχεις καμία δουλειά να επιβάλεις πολιτικές και μάλιστα όχι απλά "κάντε κάτι" αλλά δικές σου συνταγές.
Τότε τι δουλειά έχω να βοηθάω με την επιστήμη μου να επιβιώνουν τα μωρά τους; Ας τους αφήσω να τα κάνουν όλα όπως εκείνοι ορίζουν και να πεθαίνουν 7 στα 10, οπότε δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να επιβάλω την όποια πολιτική μου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 04 Ιαν 2023, 19:05

Το Μπανγκλαντές είναι ασιατική χώρα με έκταση 147.570 τ.χλμ. και πληθυσμό 168.220.000 κατοίκους[1], σύμφωνα με επίσημη εκτίμηση για το 2020. 1.139,9 κατ. ανά τ.χλμ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF ... E%AD%CF%82

Η Ελλάδα (επίσημη ονομασία: Ελληνική Δημοκρατία) είναι χώρα της νοτιοανατολικής Ευρώπης στο νοτιότερο άκρο της Βαλκανικής χερσονήσου. Σύμφωνα με την απογραφή του 2021, ο πληθυσμός της χώρας ανέρχεται σε 10.432.481 κατοίκους. Έκταση 131.957 τ.χλμ. 79,1 κατ. ανά τ.χλμ.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE ... E%B4%CE%B1

Η Αττική πλησιάζει λίγο με 988 κατ. ανά τ.χλμ.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιαν 2023, 19:15

sharp έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:21
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:57


Που την είδες την γενικότητα; Είπα ότι ΔΕΝ είναι μόνο δικό τους θέμα γιατί επηρεάζονται όλοι.
Ακριβώς εκεί. Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι δεν επηρεάζονται όλοι. Έγραψα ότι δεν έχεις καμία δουλειά να επιβάλεις πολιτικές και μάλιστα όχι απλά "κάντε κάτι" αλλά δικές σου συνταγές.
Τότε τι δουλειά έχω να βοηθάω με την επιστήμη μου να επιβιώνουν τα μωρά τους; Ας τους αφήσω να τα κάνουν όλα όπως εκείνοι ορίζουν και να πεθαίνουν 7 στα 10, οπότε δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να επιβάλω την όποια πολιτική μου.
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αν εργάζεσαι αμισθί για να προσφέρεις την επιστήμη σου μπράβο πάντως. Όποτε θες σταματάς, από μένα έχεις το ελεύθερο. Αν εργάζεσαι επί πληρωμή, δεν ξέρω γιατί μας το λες σαν να κάνεις κάποια χάρη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Ιαν 2023, 21:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 19:15
sharp έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:21

Ακριβώς εκεί. Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι δεν επηρεάζονται όλοι. Έγραψα ότι δεν έχεις καμία δουλειά να επιβάλεις πολιτικές και μάλιστα όχι απλά "κάντε κάτι" αλλά δικές σου συνταγές.
Τότε τι δουλειά έχω να βοηθάω με την επιστήμη μου να επιβιώνουν τα μωρά τους; Ας τους αφήσω να τα κάνουν όλα όπως εκείνοι ορίζουν και να πεθαίνουν 7 στα 10, οπότε δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να επιβάλω την όποια πολιτική μου.
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αν εργάζεσαι αμισθί για να προσφέρεις την επιστήμη σου μπράβο πάντως. Όποτε θες σταματάς, από μένα έχεις το ελεύθερο. Αν εργάζεσαι επί πληρωμή, δεν ξέρω γιατί μας το λες σαν να κάνεις κάποια χάρη.
Η πρόοδος της Επιστήμης είναι μία συλλογική προσπάθεια που έχει να κάνει με κρατικές αποφάσεις, δεν είναι χόμπυ του καθενός. Δεν μπορείς να απαιτείς να επεμβαίνουν τα κράτη βοηθώντας την ανάπτυξη του τρίτου κόσμου, χωρίς να τους παρέχουν σεξουαλική διαπαιδαγώγιση. Όταν ο σημερινός πρώτος κόσμος ήταν κι αυτός "τρίτος" δεν υπήρχε κάποιος άλλος να τον βοηθήσει να μην πεθαίνουν τα παιδιά του στη γέννα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Ιαν 2023, 21:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:21
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:57
Που την είδες την γενικότητα; Είπα ότι ΔΕΝ είναι μόνο δικό τους θέμα γιατί επηρεάζονται όλοι.
Ακριβώς εκεί. Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι δεν επηρεάζονται όλοι. Έγραψα ότι δεν έχεις καμία δουλειά να επιβάλεις πολιτικές και μάλιστα όχι απλά "κάντε κάτι" αλλά δικές σου συνταγές.
Κάνεις λάθος, από την στιγμή που επηρεάζομαι και εγώ και μάλιστα σοβαρά έχω κάθε δικαίωμα να επιβάλλω πολιτικές.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 04 Ιαν 2023, 21:37

Για να μπει μία τάξη με διάφορες αφρικάνικες χώρες, λίγες ασιατικές κλπ. θα χρειαζόταν ένας γνήσιος και ανόθευτος κομμουνισμός.
Όχι ευκαιριακοί φιλοκομμουνιστές όπως εμφανίστηκαν ίσως παλαιότερα.
Και δεν αναφέρομαι σε κάτι ακραίο όπως εξόχως αιματηρές καταστάσεις που αντιπαραβάλλουν διάφοροι.
Απλώς τριτοκοσμικές χώρες δεν μπορούν να περάσουν εύκολα σε στιβαρό καπιταλισμό.
Ο κεντρικός σχεδιασμός θα οδηγήσει σε ένα υπόβαθρο, ενίοτε φυσικά και με σχετικό αυταρχισμό, ώστε αργότερα να μπορούν αυτά τα κράτη να κάνουν μετάβαση και σε καπιταλιστικό καθεστώς.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 04 Ιαν 2023, 21:58

hellegennes έγραψε:
04 Ιαν 2023, 15:32
panos291 έγραψε:
04 Ιαν 2023, 09:11
Κατα τα αλλα το προβλημα ηταν το πλαστικό καλαμακι
Το πλαστικό καλαμάκι είναι εύκολος στόχος. Δείχνει ότι οι πολιτικοί τάχα μου κάνουν κάτι και ταυτόχρονα έχει μηδενικό κόστος σαν μέτρο. Επίσης έχει και μηδενικό αντίκτυπο, γιατί είναι το 0,000000002% της πλαστικής μόλυνσης.
Μα εννοείται. Το 1960 ο πληθυσμός της γης ήταν 3 δις και τώρα είναι 8.
Μεσα σε 62 χρόνια αυξηθηκε κατα 5 δις! Και βέβαια δεν τολμα κανενας να πει οτι υπεύθυνοι για την μολυνση και τα σκουπιδια ειναι οι τριτοκοσμικοι βρωμιαρηδες που γεννοβολανε σαν κουνέλια, αλλα ασχολουνται με μαλακιες οπως τα καλαμακια. Και εχει φτασει σε τετοιο σημείο η προπαγάνδα που οτι και να κανουν στον μεσο δυτικο, το δεχεται αδιαμαρτυρητα και χαιρεται κιολας. Του λιωνει το σιχαμερο χαρτινο καλαμακι στο στομα και νομιζει πως σωζει τον πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Ιαν 2023, 22:55

.

1 Δισεκατομμυριο Τόνοι τροφίμων στα σκουπίδια κάθε χρονιά.....Καλή Χρονιά..... :oops:


Η στραβό ειν το χωράφι ή στραβά το σπέρνουμε..... :roll:


.


Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιαν 2023, 23:07

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2023, 22:55
.

1 Δισεκατομμυριο Τόνοι τροφίμων στα σκουπίδια κάθε χρονιά.....Καλή Χρονιά..... :oops:


Η στραβό ειν το χωράφι ή στραβά το σπέρνουμε..... :roll:


.


[img]https://i.postimg.cc/PrtMMRqL/DOC- ... .jpg[/img]


.
Το ότι πετάμε τρόφιμα δεν σημαίνει ότι με κάποιον μαγικό τρόπο θα μπορούσαν να διατεθούν σε άτομα που δεν τα έχουν. Κατά κύριο λόγο, δε, είναι φρούτα και λαχανικά που είναι ευπαθή και χαλάνε γρήγορα και το στατιστικό που αναπαράγεις είναι μισή αλήθεια. Το σύνολο του φαγητού που πετάμε σε καταναλωτικό επίπεδο είναι περίπου 200 εκ. τόνοι. Τα υπόλοιπα είναι απώλειες από την πρωτογενή παραγωγή ως την λιανική.

Κατά κύριο λόγο, αν θα μπορούσαμε να περιορίσουμε αυτές τις απώλειες, από την παραγωγή ως την λιανική, αυτό που θα συνέβαινε είναι ότι θα είχαμε μικρότερη παραγωγή παγκοσμίως και χαμηλότερες τιμές στα τρόφιμα, δεν θα είχαμε μεγαλύτερη δυνατότητα να ταΐσουμε τον παγκόσμιο πληθυσμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιαν 2023, 23:40

Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2023, 21:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:21
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:57
Που την είδες την γενικότητα; Είπα ότι ΔΕΝ είναι μόνο δικό τους θέμα γιατί επηρεάζονται όλοι.
Ακριβώς εκεί. Εγώ δεν έγραψα ποτέ ότι δεν επηρεάζονται όλοι. Έγραψα ότι δεν έχεις καμία δουλειά να επιβάλεις πολιτικές και μάλιστα όχι απλά "κάντε κάτι" αλλά δικές σου συνταγές.
Κάνεις λάθος, από την στιγμή που επηρεάζομαι και εγώ και μάλιστα σοβαρά έχω κάθε δικαίωμα να επιβάλλω πολιτικές.
Μάλιστα. Οπότε ήσουν φανατικός μνημονιακος φαντάζομαι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Ιαν 2023, 23:51

Κανέις δεν επέβαλε το μνημόνιο. Το επέλεξε η Ελλ. κυβέρνηση για να αποφύγει την χρεωκοπία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Ιαν 2023, 00:20

sharp έγραψε:
04 Ιαν 2023, 21:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2023, 19:15
sharp έγραψε:
04 Ιαν 2023, 18:51


Τότε τι δουλειά έχω να βοηθάω με την επιστήμη μου να επιβιώνουν τα μωρά τους; Ας τους αφήσω να τα κάνουν όλα όπως εκείνοι ορίζουν και να πεθαίνουν 7 στα 10, οπότε δεν θα υπάρχει και η ανάγκη να επιβάλω την όποια πολιτική μου.
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι, αν εργάζεσαι αμισθί για να προσφέρεις την επιστήμη σου μπράβο πάντως. Όποτε θες σταματάς, από μένα έχεις το ελεύθερο. Αν εργάζεσαι επί πληρωμή, δεν ξέρω γιατί μας το λες σαν να κάνεις κάποια χάρη.
Η πρόοδος της Επιστήμης είναι μία συλλογική προσπάθεια που έχει να κάνει με κρατικές αποφάσεις, δεν είναι χόμπυ του καθενός. Δεν μπορείς να απαιτείς να επεμβαίνουν τα κράτη βοηθώντας την ανάπτυξη του τρίτου κόσμου, χωρίς να τους παρέχουν σεξουαλική διαπαιδαγώγιση. Όταν ο σημερινός πρώτος κόσμος ήταν κι αυτός "τρίτος" δεν υπήρχε κάποιος άλλος να τον βοηθήσει να μην πεθαίνουν τα παιδιά του στη γέννα.
Μια χαρά, έγραψα ήδη να βάλει τις φιλανθρωπίες στον κώλο του ο πρώτος κόσμος, μόνο εξάρτηση και διαφθορά προκαλούν, και εξυπηρετούνται συμφέροντα λίγων.

Όποιος θέλει να επενδύσει, οκ. Όσο για την επιστήμη, ανήκει σε όλους, κανείς μπορεί να ισχυρίζεται ότι κάνει χάρη.

Αρκετά με το white man's burden κάθε ψωναρας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιαν 2023, 00:42

Καλά, μαλακίες βραδυνές :smt005:

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23413
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Ιαν 2023, 00:49

περα απο τη διαχειρηση του πληθυσμου με ομοιογενη παγκοσμια αναπτυξη πρεπει να υπαρχει οραμα για την ανθρωποτητα ... η κατακτηση του διαστηματος δεν μπορει να μην ειναι ο βασικοτερος στοχος
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Παγκόσμιος πληθυσμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 05 Ιαν 2023, 01:33

Juno έγραψε:
04 Ιαν 2023, 17:29
Άρα δεν πρέπει να δεχόμαστε τους πεονασμένους της Αφρικής και της Ασίας.
Να μείνουν στις χώρες τους και όποιος επιβιώσει. Ο πληθυσμός πρέπει να μειωθεί.
Προφανώς και η εύκολη μετανάστευση διαιωνίζει το πρόβλημα.
Άμα ξέρει ο άλλος ότι θα κάνει 10 παιδιά αλλά δεν θα χρειαστεί να τα ταΐζει ο ίδιος.... γιατί να αλλάξει;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών