Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21216
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Απρ 2024, 01:39

Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:15
sharp έγραψε:
06 Απρ 2024, 00:59
Σχέση με το τεχνικό αντικείμενο των πρότζεκτ έχεις; Γιατί διαφορετικά έχει να πέσει δούλεμα :lol:
Ναι εχω. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα υποψιν τεχνικα αντικειμενα μεταξυ ελλαδας και ευρωπης.
Βεβαια αυτο δεν ειναι απαραιτητο σε εταιριες αμερικανικες, ή καποιες λιγες πολυ μεγαλες ευρωπαικες, οπου ο πμ ειναι καθαρα πμ και σε θεματα τεχνικα απλα συμβουλευεται τους SMEs ακολουθωντας κατα τα αλλα τη μεθοδολογια -στανταρς- του PMI δλδ 8 βιβλια καθαρα μεθοδολογικα και πλας καμια δεκαρια ακομη που ειναι πολυ πιο πρακτικης οπτικης με παραδειγματα και περιγραφη διαδικασιων επι του πρακτεου.
Δεν αναφερόμουν σε Ελλάδα. Έχω γνωρίσει πμ που γκουγκλιζαν τι είναι stored procedures :smt005: Το αποτέλεσμα είναι ότι τούς έλεγαν οι άλλοι δεν γίνεται αυτό που θες και δεν ήξερε αν τού λένε την αλήθεια ή βαριούνται να το κάνουν. Κλασσικό πρόβλημα στο σοφτγουεαρ αυτό.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Απρ 2024, 01:42

sharp έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:39
Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:15
sharp έγραψε:
06 Απρ 2024, 00:59
Σχέση με το τεχνικό αντικείμενο των πρότζεκτ έχεις; Γιατί διαφορετικά έχει να πέσει δούλεμα :lol:
Ναι εχω. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα υποψιν τεχνικα αντικειμενα μεταξυ ελλαδας και ευρωπης.
Βεβαια αυτο δεν ειναι απαραιτητο σε εταιριες αμερικανικες, ή καποιες λιγες πολυ μεγαλες ευρωπαικες, οπου ο πμ ειναι καθαρα πμ και σε θεματα τεχνικα απλα συμβουλευεται τους SMEs ακολουθωντας κατα τα αλλα τη μεθοδολογια -στανταρς- του PMI δλδ 8 βιβλια καθαρα μεθοδολογικα και πλας καμια δεκαρια ακομη που ειναι πολυ πιο πρακτικης οπτικης με παραδειγματα και περιγραφη διαδικασιων επι του πρακτεου.
Δεν αναφερόμουν σε Ελλάδα. Έχω γνωρίσει πμ που γκουγκλιζαν τι είναι stored procedures :smt005: Το αποτέλεσμα είναι ότι τούς έλεγαν οι άλλοι δεν γίνεται αυτό που θες και δεν ήξερε αν τού λένε την αλήθεια ή βαριούνται να το κάνουν. Κλασσικό πρόβλημα στο σοφτγουεαρ αυτό.
Ιδεατα και βασει μεθοδολογιας, ο ΠΜ δεν χρειαζεται τεχνικες γνωσεις, επι του πρακτεου και ειδικα σε ευρωπη , ο πμ πρεπει να γνωριζει το τεχνικο αντικειμενο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21216
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Απρ 2024, 02:05

Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:20
mao mao έγραψε:
05 Απρ 2024, 23:14
προτζεκτ μάνατζερ γίνεσαι και χωρίς πρώτο πτυχιο. Αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για να σας παίρνουν τα λεφτά.
Επισης τα εξεταστρα -επιτυχημενης προσπαθειας- τα πληρωνει η κακια η πολυεθνικη ρε μπαγασα.
Κουτοφραγκες πολυεθνικες. Πληρωνουν πιστοποιητικα "που δεν χρειαζονται"...

Μαλιστα σε καποια πιστοποιητικα που ενδιαφερουν περισσοτερο τον εργοδοτη, αποζημιωνεται ο υπαλληλος ακομα και για αποτυχημενη προσπαθεια.
Ειδικά στη χώρα που είσαι, οι εταιρίες επιδοτούνται γι' αυτά από το κράτος, γιατί ο στόχος είναι να παραμορφώνεται :lol: το εργατικό δυναμικό της χώρας. Η εταιρία δεν έχει άμεσο συμφέρον που το κάνει.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48670
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 06 Απρ 2024, 02:11

nyxtovios έγραψε:
05 Απρ 2024, 22:15
Λεφτά παραπάνω θα πάρεις στη δουλειά;
Εικόνα

:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 06 Απρ 2024, 10:35

Ο Όργι έχει ακόμη τη νοοτροπία του Έλληνα που μαζεύει μόρια και πιστοποιήσεις για να βρει καλή θέση στο δημόσιο . Δε λειτουργούν όμως με αυτή τη λογική οι επιχειρήσεις.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 06 Απρ 2024, 10:41

Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:20
mao mao έγραψε:
05 Απρ 2024, 23:14
προτζεκτ μάνατζερ γίνεσαι και χωρίς πρώτο πτυχιο. Αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για να σας παίρνουν τα λεφτά.
Επισης τα εξεταστρα -επιτυχημενης προσπαθειας- τα πληρωνει η κακια η πολυεθνικη ρε μπαγασα.
Κουτοφραγκες πολυεθνικες. Πληρωνουν πιστοποιητικα "που δεν χρειαζονται"...

Μαλιστα σε καποια πιστοποιητικα που ενδιαφερουν περισσοτερο τον εργοδοτη, αποζημιωνεται ο υπαλληλος ακομα και για αποτυχημενη προσπαθεια.
μην κομπάζεις συνέχεια για την πολυεθνική. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι οι πολυεθνικές λειτουργούν σαν δεινόσαυροι, και οτι είναι πιο εύκολο να εξελιχθείς σε μεσαία εταιρία, και να πάρεις και περισσότερα λεφτά. Πρώτα όμως πρέπει να τινάξεις από πάνω σου το δημοσιουπαλληλίκι.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 06 Απρ 2024, 11:06

Kauldron έγραψε:
06 Απρ 2024, 02:11
nyxtovios έγραψε:
05 Απρ 2024, 22:15
Λεφτά παραπάνω θα πάρεις στη δουλειά;
Εικόνα

:003:
:lol:

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Απρ 2024, 11:27

mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 10:35
Ο Όργι έχει ακόμη τη νοοτροπία του Έλληνα που μαζεύει μόρια και πιστοποιήσεις για να βρει καλή θέση στο δημόσιο . Δε λειτουργούν όμως με αυτή τη λογική οι επιχειρήσεις.
Συνεχίζεις να μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις. Που δεν έχεις την παραμικρη ιδέα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 06 Απρ 2024, 11:28

Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 11:27
mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 10:35
Ο Όργι έχει ακόμη τη νοοτροπία του Έλληνα που μαζεύει μόρια και πιστοποιήσεις για να βρει καλή θέση στο δημόσιο . Δε λειτουργούν όμως με αυτή τη λογική οι επιχειρήσεις.
Συνεχίζεις να μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις. Που δεν έχεις την παραμικρη ιδέα.
καλή τύχη τότε. Συνέχιζε να μαζεύεις πιστοποιήσεις και αμα πάρεις έτσι προαγωγή σφύρα μου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 06 Απρ 2024, 11:30

mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 10:41
Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:20
mao mao έγραψε:
05 Απρ 2024, 23:14
προτζεκτ μάνατζερ γίνεσαι και χωρίς πρώτο πτυχιο. Αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για να σας παίρνουν τα λεφτά.
Επισης τα εξεταστρα -επιτυχημενης προσπαθειας- τα πληρωνει η κακια η πολυεθνικη ρε μπαγασα.
Κουτοφραγκες πολυεθνικες. Πληρωνουν πιστοποιητικα "που δεν χρειαζονται"...

Μαλιστα σε καποια πιστοποιητικα που ενδιαφερουν περισσοτερο τον εργοδοτη, αποζημιωνεται ο υπαλληλος ακομα και για αποτυχημενη προσπαθεια.
μην κομπάζεις συνέχεια για την πολυεθνική. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι οι πολυεθνικές λειτουργούν σαν δεινόσαυροι, και οτι είναι πιο εύκολο να εξελιχθείς σε μεσαία εταιρία, και να πάρεις και περισσότερα λεφτά. Πρώτα όμως πρέπει να τινάξεις από πάνω σου το δημοσιουπαλληλίκι.
Ισχύει αλλά η πολυεθνική παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια
Και που και που μπορείς να μη πιέζεις τον εαυτό σου
Βέβαια αν θες να μάθεις πράγματα, να δουλέψεις σκληρά για να πάρεις πάνω στην ιεραρχία κτλ πας σε μεσαία εταιρία και στην πολυεθνική μετά τα 45 σε ψυχή θέση

Εκεί έχω καταλήξει εγώ τουλαχιστον

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Απρ 2024, 11:32

sharp έγραψε:
06 Απρ 2024, 02:05
Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:20
mao mao έγραψε:
05 Απρ 2024, 23:14
προτζεκτ μάνατζερ γίνεσαι και χωρίς πρώτο πτυχιο. Αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για να σας παίρνουν τα λεφτά.
Επισης τα εξεταστρα -επιτυχημενης προσπαθειας- τα πληρωνει η κακια η πολυεθνικη ρε μπαγασα.
Κουτοφραγκες πολυεθνικες. Πληρωνουν πιστοποιητικα "που δεν χρειαζονται"...

Μαλιστα σε καποια πιστοποιητικα που ενδιαφερουν περισσοτερο τον εργοδοτη, αποζημιωνεται ο υπαλληλος ακομα και για αποτυχημενη προσπαθεια.
Ειδικά στη χώρα που είσαι, οι εταιρίες επιδοτούνται γι' αυτά από το κράτος, γιατί ο στόχος είναι να παραμορφώνεται :lol: το εργατικό δυναμικό της χώρας. Η εταιρία δεν έχει άμεσο συμφέρον που το κάνει.
Λάθος κάνεις κι εσύ. Ούτε καν ξέρεις την χώρα προέλευσης της εταιρίας μου.
Τεσπα κάντε μια βόλτα στο λινκντιν σε αντίστοιχες θέσεις που προσφέρονται σε όλη την Ευρώπη να δειτε κατά πόσο είναι χρήσιμα αυτά τα πιστοποιητικά και αφήστε τις σοφίες αλλά και τους μαομαο συμπλεγματισμους ορισμένοι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Οργισμένος την 06 Απρ 2024, 11:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Απρ 2024, 11:34

mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 11:28
Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 11:27
mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 10:35
Ο Όργι έχει ακόμη τη νοοτροπία του Έλληνα που μαζεύει μόρια και πιστοποιήσεις για να βρει καλή θέση στο δημόσιο . Δε λειτουργούν όμως με αυτή τη λογική οι επιχειρήσεις.
Συνεχίζεις να μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις. Που δεν έχεις την παραμικρη ιδέα.
καλή τύχη τότε. Συνέχιζε να μαζεύεις πιστοποιήσεις και αμα πάρεις έτσι προαγωγή σφύρα μου.
Aλλα ντάλα. Ότι να ναι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21216
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Απρ 2024, 11:36

Δεν έχει σημασία αν είναι πολυεθνική, το Σουηδικό κράτος επιδοτεί πολλές φορές την μετεκπαίδευση των υπαλλήλων. Στη δική σου περίπτωση δεν μπορώ να ξέρω, ίσως όμως ούτε και εσύ.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21216
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 06 Απρ 2024, 11:40

mao mao έγραψε:
06 Απρ 2024, 10:41
Οργισμένος έγραψε:
06 Απρ 2024, 01:20
mao mao έγραψε:
05 Απρ 2024, 23:14
προτζεκτ μάνατζερ γίνεσαι και χωρίς πρώτο πτυχιο. Αυτές οι πιστοποιήσεις είναι για να σας παίρνουν τα λεφτά.
Επισης τα εξεταστρα -επιτυχημενης προσπαθειας- τα πληρωνει η κακια η πολυεθνικη ρε μπαγασα.
Κουτοφραγκες πολυεθνικες. Πληρωνουν πιστοποιητικα "που δεν χρειαζονται"...

Μαλιστα σε καποια πιστοποιητικα που ενδιαφερουν περισσοτερο τον εργοδοτη, αποζημιωνεται ο υπαλληλος ακομα και για αποτυχημενη προσπαθεια.
μην κομπάζεις συνέχεια για την πολυεθνική. Κάποια στιγμή θα καταλάβεις οτι οι πολυεθνικές λειτουργούν σαν δεινόσαυροι, και οτι είναι πιο εύκολο να εξελιχθείς σε μεσαία εταιρία, και να πάρεις και περισσότερα λεφτά. Πρώτα όμως πρέπει να τινάξεις από πάνω σου το δημοσιουπαλληλίκι.
Μα οι πολυεθνικές είναι σαν Δημόσιο. Και εδώ που τα λέμε, κάποιοι δεν περνάνε και άσχημα. Αν είσαι τύπος που ψιλοβαριέσαι, βολεύεσαι με τα βαρετά μήτιγκ μέχρι τις 12 και μετά λίγο πασάλειμα στον υπολογιστή μέχρι να φύγεις. Αλλά πρέπει να σού πηγαίνει η φάση, γιατί είναι περισσότερο πολιτική παρά δουλειά. Από την άλλη στις μικρές εταιρίες ξεσκίζεσαι για να πετύχεις αυτό που λες.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12814
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ετοιμαζομαι για PMP CERT. Αξιζει?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 06 Απρ 2024, 11:45

Παίζει όντως επειδή μιλάμε για πολυεθνική να θέλουν πιστοποίηση, άλλωστε σαν δημόσιο λειτουργούν οι περισσότερες για να ανέβεις.
Κάτι τέτοιο έχω δει και εγώ από προσωπική εμπειρία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών