Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 15 Δεκ 2023, 11:12

που τους πετυχαίνεις και συ αυτούς τους τύπους μικρή κοπέλα?

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 15 Δεκ 2023, 11:14

nowhere έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:12
που τους πετυχαίνεις και συ αυτούς τους τύπους μικρή κοπέλα?
Έχω μεγάλο σόι. Ξέρεις τι είναι σε τραπέζι γάμου, να σε πρήζει ο θείος της νύφης για τους μακεδόνες που έφτασαν στη Σκωτία;
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 11:38

Rakomelofronas έγραψε:
15 Δεκ 2023, 08:53
Νήμα - χρονοκάψουλα από πολλές απόψεις.

Οι λεγόμενες ελληνοκεντρικές θεωρίες περί απώτατης καταγωγής των Ελλήνων από τεχνολογικά ανώτερους, "προϊστορικούς" πολιτισμούς ενσωματώνουν ορισμένες εικασίες και υπαρκτές ενδείξεις αλλά, ως δομή, είναι σίγουρα αμερικανικής έμπνευσης. Η διαφορά είναι ότι οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν κυρίως εξωγήινους και αρχαίες ισραηλιτικές φυλές.

Οι ελληνοκεντρικοί δεν είναι παραπάνω από 5% στον γενικό πληθυσμό. Οι δεκτικοί σε τέτοιες θεωρίες είναι κάπως περισσότεροι αλλά και πάλι μιλάμε για μικρούς αριθμούς. Το κοινό αυτών των θεωριών δεν είναι το ίδιο με το κοινό πέριξ της Εκκλησίας, βασικά ένας από τους λόγους που υπάρχει το πρώτο είναι η σχετική συρρίκνωση του δεύτερου αν και το δεύτερο παραμένει ασύγκριτα μεγαλύτερο και ισχυρότερο σε σημείο που κατάφερε να βάλει καθαρά "δικό του" κόμμα στη Βουλή (Νίκη). Η πολιτική συστέγαση κομματιών των δύο αυτών κοινών στη ΝΔ (κυρίως παλιότερα αλλά υπάρχουν κάτι λίγοι και τώρα), στο ΛΑΟΣ, στη ΧΑ, στους ΑΝΕΛ κτλ βασίζεται στην πρόταξη πολιτικών - οικονομικών ζητημάτων αν και αυτό δεν εξαφανίζει τις διαφορές. Σε κάθε μικρό συντηρητικό ή εθνικιστικό κόμμα υπάρχει ένταση μεταξύ τους (θυμηθείτε και το παλιό πχόρουμ με τα απέραντα νήματα συγκρούσεων χριστιανών - ελληνοκεντρικών) αλλά συνήθως υπερκαλύπτεται από άλλα, πιο επείγοντα ζητήματα.

Τη δεκαετία του 2010 η δύσκολη οικονομική κατάσταση έπαιξε αυτόν ακριβώς τον ρόλο του επείγοντος ζητήματος. Βέβαια, ακόμα και στην περίπτωση της ΧΑ, ο Καιάδας αξιοποιήθηκε για να κρατήσει μακριά αρκετούς χριστιανούς, ο δε Σώρρας απέτυχε γιατί δεν μπόρεσε ούτε μια πυραμίδα της προκοπής να χτίσει.

Πλέον υπάρχει μια τάση επανεμφάνισης του ελληνοκεντρισμού αλλά αρκετά διαφοροποιημένη σε σχέση με παλιά. Οι "νέοι ελληνοκεντρικοί" παίζουν κυρίως σε δικό τους, κλειστό κοινό κάπου στο διαδίκτυο, ενώ ταυτόχρονα έχει χαθεί το δέλεαρ της "κρυφής γνώσης" που υποτίθεται ότι πρόσφεραν τα ελληνοκεντρικά βιβλία: η τάση πλέον είναι να κατακλύζεσαι από πηγές, όχι να τις ψάχνεις σε παλαιοβιβλιοπωλεία και βιντεοκασέτες. Οι νέοι Γεωργιάδηδες πιθανότατα θα είναι γιουτιούμπερς ή ράμπλερς του σήμερα.
Νομίζω ότι την τάση που αναφέρεις την εκφράζει περισσότερο ο Βελόπουλος, ο Λιακόπουλος και το αντίστοιχο αναγνωστικό κοινό, παρά ο Γεωργιάδης.

Κατά τα άλλα, θεωρώ μάλλον άστοχη τη χρήση της λέξης "ελληνοκεντρισμός" ως απόδοση αυτών που αναφέρεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2023, 11:49

Εντάξει αν πας σε άλλες χώρες του δυτικού κόσμου υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να δεις νέα αγάλματα αρχαίων θεών και αρχαιελληνική αρχιτεκτονική σε νέα κτίρια, παρά στην Ελλάδα. Εμείς έχουμε τα παλιά.
Ο άλλος μεγάλος πολιτισμός είναι ο κινεζικός. Οι υπόλοιποι στα οικόπεδά τους για το καλό της ανθρωπότητας. :003:

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4622
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 15 Δεκ 2023, 11:58

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:08
Νομίζω υπάρχει μη αμελητέος αριθμός ελληνοψεκ αριστερής προέλευσης, που πήγαν στον ελληνοκεντρισμό μέσω μαρξισμού. Έχω γνωρίσει ένα δυο τέτοιους, μπούμερς και σημιτοπασόκοι.
Έχεις δίκαιο, ξέχασα την τάση του Ιφικράτη Αμυρά! Αυτή η τάση έχει ενδιαφέρον και θα έβαζα μέσα ως προπάτορα ακόμα και τον Γεωργαλά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:38
Νομίζω ότι την τάση που αναφέρεις την εκφράζει περισσότερο ο Βελόπουλος, ο Λιακόπουλος και το αντίστοιχο αναγνωστικό κοινό, παρά ο Γεωργιάδης.

Κατά τα άλλα, θεωρώ μάλλον άστοχη τη χρήση της λέξης "ελληνοκεντρισμός" ως απόδοση αυτών που αναφέρεις.
Το σκληροπυρηνικό κοινό του Γεωργιάδη είτε έχει τέτοια καταγωγή είτε είναι ακόμη έτσι, έστω και με πιο ελαφριά συμπτώματα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό, έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και τον θεωρώ αναγνωρίσιμο. Ο όρος "ψεκασμένοι" είναι πιο πρόσφατος και πιο ευρύς :lol: .
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Δεκ 2023, 12:02

Jimmy81 έγραψε:
15 Δεκ 2023, 03:38
Νετο Γκουερινο έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:16
Jimmy81 έγραψε:
14 Δεκ 2023, 09:53
Αυτό που "ξεχνάνε" να αναφέρουν όλοι οι αρχαιογκαγκά όταν μιλούν για τις πανάρχαιες εκστρατείες μυθικών φιγούρων όπως ο Ηρακλής και ο Διόνυσος στην Ινδία είναι ότι αυτές τις "παραδόσεις" τις απέρριπταν ακόμα και δημοφιλείς αρχαίοι Έλληνες συγγραφείς είτε άμεσα (δηλαδή αναφερόμενοι σε αυτές) είτε έμμεσα (αναγνωρίζοντας ότι οι Ελληνες δεν είχαν κάνει μεγάλες εκστρατείες στα ανατολικά από παλιά).

Στο παρακάτω link έχω συγκεντρώσει τα κείμενα αμφισβήτησης που έχω βρει.

Jimmy81 @ Αιθίοπες της Άπω ανατολής
(ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΥΣ ΟΙ ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΕΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ)

Όχι ότι τα χρειαζόμασταν για να τις καταρρίψουμε αφού η κατάρριψη προκύπτει αυτονόητα από απλή γνώση των ιστορκών/αρχαιολογικών/πολιτιστικών δεδομένων της κάθε περιοχής και εποχής. Αλλά έχει μεγάλη πλάκα να βλέπεις ότι ακόμα και το μοναδικό δεκανίκι τους για να στηρίξουν μια τρελή ιδέα, τούς γυρνάει μπούμερανγκ μερικές φορές. :smt005:
Στο συγκεκριμένο νήμα όλα αυτά απαντήθηκαν όπως ορίζει η τέχνη και η επιστήμη
Ακριβώς. Αναδείχτηκε η απάτη των Μινωιτών που κάποιοι νόμιζαν ότι είχαν θαλασσοκρατορία πριν το 2000 π.Χ. ενώ αυτή ήταν πρόσκαιρο φαινόμενο της νεοανακτορικής περιόδου άρα πάπαλα το επιχείρημα ότι έδωσαν τα φώτα στους ντόπιους της ινδικής χερσονήσου. Αλλά και τα κείμενα που έφερα εκθέτουν τους λάτρεις των αρχαιων κειμένων. Πολύς πόνος να σε βγάζει παραμυθά το ίδιο το αρχαίο κείμενο. :smt005:Θυμάμαι τα μεγαλεία μου και δακρύζω :8)
επιτελους θα σε κανουμε εθνικιστη δλδ :smt047
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 12:02

Rakomelofronas έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:58
Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:08
Νομίζω υπάρχει μη αμελητέος αριθμός ελληνοψεκ αριστερής προέλευσης, που πήγαν στον ελληνοκεντρισμό μέσω μαρξισμού. Έχω γνωρίσει ένα δυο τέτοιους, μπούμερς και σημιτοπασόκοι.
Έχεις δίκαιο, ξέχασα την τάση του Ιφικράτη Αμυρά! Αυτή η τάση έχει ενδιαφέρον και θα έβαζα μέσα ως προπάτορα ακόμα και τον Γεωργαλά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:38
Νομίζω ότι την τάση που αναφέρεις την εκφράζει περισσότερο ο Βελόπουλος, ο Λιακόπουλος και το αντίστοιχο αναγνωστικό κοινό, παρά ο Γεωργιάδης.

Κατά τα άλλα, θεωρώ μάλλον άστοχη τη χρήση της λέξης "ελληνοκεντρισμός" ως απόδοση αυτών που αναφέρεις.
Το σκληροπυρηνικό κοινό του Γεωργιάδη είτε έχει τέτοια καταγωγή είτε είναι ακόμη έτσι, έστω και με πιο ελαφριά συμπτώματα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό, έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και τον θεωρώ αναγνωρίσιμο. Ο όρος "ψεκασμένοι" είναι πιο πρόσφατος και πιο ευρύς :lol: .
Εντάξει, με αυτήν την έννοια και ο όρος "αριστερά" είναι σήμερα αναγνωρίσιμος. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2023, 12:14

Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν οι αρχαίοι ελληνικοί θεοί να είναι κάποιου είδους εξωγήινοι παρά οτιδήποτε άλλο.
Τι να περάσω για εξωγήινους; Τις αντιγραφές και τα ψεύδη πολλές φορές, της ΠΔ και της ΚΔ; Απλά ήθελαν να γίνουν βεζύρηδες στην θέση του βεζύρη με οποιοδήποτε μέσο. :003:
Θα χρειάζεστε αντιεμετικά χωρίς το ελληνισμό και αυτό είναι το λιγότερο.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Δεκ 2023, 12:35

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:14
nowhere έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:12
που τους πετυχαίνεις και συ αυτούς τους τύπους μικρή κοπέλα?
Έχω μεγάλο σόι. Ξέρεις τι είναι σε τραπέζι γάμου, να σε πρήζει ο θείος της νύφης για τους μακεδόνες που έφτασαν στη Σκωτία;
:romance-hearteyes:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Δεκ 2023, 12:36

Rakomelofronas έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:58
Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:08
Νομίζω υπάρχει μη αμελητέος αριθμός ελληνοψεκ αριστερής προέλευσης, που πήγαν στον ελληνοκεντρισμό μέσω μαρξισμού. Έχω γνωρίσει ένα δυο τέτοιους, μπούμερς και σημιτοπασόκοι.
Έχεις δίκαιο, ξέχασα την τάση του Ιφικράτη Αμυρά! Αυτή η τάση έχει ενδιαφέρον και θα έβαζα μέσα ως προπάτορα ακόμα και τον Γεωργαλά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:38
Νομίζω ότι την τάση που αναφέρεις την εκφράζει περισσότερο ο Βελόπουλος, ο Λιακόπουλος και το αντίστοιχο αναγνωστικό κοινό, παρά ο Γεωργιάδης.

Κατά τα άλλα, θεωρώ μάλλον άστοχη τη χρήση της λέξης "ελληνοκεντρισμός" ως απόδοση αυτών που αναφέρεις.
Το σκληροπυρηνικό κοινό του Γεωργιάδη είτε έχει τέτοια καταγωγή είτε είναι ακόμη έτσι, έστω και με πιο ελαφριά συμπτώματα.

Όσο για τον χαρακτηρισμό, έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και τον θεωρώ αναγνωρίσιμο. Ο όρος "ψεκασμένοι" είναι πιο πρόσφατος και πιο ευρύς :lol: .
:goodpost::bravo:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27233
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Δεκ 2023, 12:45

Καραμελίτσα έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:14
nowhere έγραψε:
15 Δεκ 2023, 11:12
που τους πετυχαίνεις και συ αυτούς τους τύπους μικρή κοπέλα?
Έχω μεγάλο σόι. Ξέρεις τι είναι σε τραπέζι γάμου, να σε πρήζει ο θείος της νύφης για τους μακεδόνες που έφτασαν στη Σκωτία;
Ο θείος λέγεται Γκας Πορτοκαλος?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Δεκ 2023, 15:00

Antares έγραψε:
15 Δεκ 2023, 12:14
Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν οι αρχαίοι ελληνικοί θεοί να είναι κάποιου είδους εξωγήινοι παρά οτιδήποτε άλλο.
Τι να περάσω για εξωγήινους; Τις αντιγραφές και τα ψεύδη πολλές φορές, της ΠΔ και της ΚΔ; Απλά ήθελαν να γίνουν βεζύρηδες στην θέση του βεζύρη με οποιοδήποτε μέσο. :003:
Θα χρειάζεστε αντιεμετικά χωρίς το ελληνισμό και αυτό είναι το λιγότερο.
Ενα κάρο μυθολογίες υπάρχουν στον κόσμο. Γιατί να είναι οι θεοί των Ελλήνων καλύτεροι υποψήφιοι για εξωγήινους; Γιατί όχι οι θεοί της Βαλχάλα, οι Αεσιρ, το Σκανδιναβικό "12θεο"; Ή οι Βεδικοί θεοί, ο Ινδρα, ο Αγνι, ο Βαρούνα και η χαρούμενη παρέα τους; Ή των Βαβυλώνιων; Η το γιγάντιο Κουνέλι ή η γιγάντια Αράχνη της Αφρικής; Ή ο Μανιτού;

Η Εβραϊκή παράδωση έχει τα καλύτερα υποψήφια Ουφο, με αυτόπτεις μαρτυρίες, Ιεζεκηίλ, κλίμαξ Ιακώβ, Ελοχιμ, κλπ. Τι να κλάσουν οι αντιγραφές και τα ψεύδη των Αρχαίων Ελλήνων μπροστά σε αυτά; Απλά ήθελαν να γίνουν βεζύρηδες στην θέση του βεζύρη με οποιοδήποτε μέσο. :003: Μόνον ναυτία προκαλούν.

Καταλαβαίνεις ελπίζω πού το πάω.

Έχεις (όπως και πολλοί άλλοι του συναφιού) μια Παλαιοημερολογίτικη, παρανοϊκή, άκρως ανασφαλή νοοτροπία πολιορκίας, που σε αναγκάζει να τα θες όλα παράγωγα των (και καλά) προγόνων σου. Νοοτροπία πρωτόγονου ιθαγενή. ΟΚ, άλλαξες γευση, και απο Χριστιανούτσι πήγες Αρχαιογκαγκα, αλλά στην ουσία δεν άλλαξε τίποτα. Την ίδια μισαλλοδοξία βγάζεις με την κάθε θρησκόληπτη θείτσα, α ναι, και τον ίδιο αντισημιτισμό, εδώ που τα λέμε. Ρώσικη επαρχία ζέχνετε, ρπστμ.

Δηλώνεις και οτι εργάζεσαι στον τομέα των θετικών επιστημών, τρομάρα σου, πρέπει να έχει πλάκα το γραφείο σου.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 15 Δεκ 2023, 15:42

Imperium έγραψε:
15 Δεκ 2023, 15:00

Ενα κάρο μυθολογίες υπάρχουν στον κόσμο. Γιατί να είναι οι θεοί των Ελλήνων καλύτεροι υποψήφιοι για εξωγήινους; Γιατί όχι οι θεοί της Βαλχάλα, οι Αεσιρ, το Σκανδιναβικό "12θεο"; Ή οι Βεδικοί θεοί, ο Ινδρα, ο Αγνι, ο Βαρούνα και η χαρούμενη παρέα τους; Ή των Βαβυλώνιων; Η το γιγάντιο Κουνέλι ή η γιγάντια Αράχνη της Αφρικής; Ή ο Μανιτού;

Η Εβραϊκή παράδωση έχει τα καλύτερα υποψήφια Ουφο, με αυτόπτεις μαρτυρίες, Ιεζεκηίλ, κλίμαξ Ιακώβ, Ελοχιμ, κλπ. Τι να κλάσουν οι αντιγραφές και τα ψεύδη των Αρχαίων Ελλήνων μπροστά σε αυτά; Απλά ήθελαν να γίνουν βεζύρηδες στην θέση του βεζύρη με οποιοδήποτε μέσο. :003: Μόνον ναυτία προκαλούν.

Καταλαβαίνεις ελπίζω πού το πάω.

Έχεις (όπως και πολλοί άλλοι του συναφιού) μια Παλαιοημερολογίτικη, παρανοϊκή, άκρως ανασφαλή νοοτροπία πολιορκίας, που σε αναγκάζει να τα θες όλα παράγωγα των (και καλά) προγόνων σου. Νοοτροπία πρωτόγονου ιθαγενή. ΟΚ, άλλαξες γευση, και απο Χριστιανούτσι πήγες Αρχαιογκαγκα, αλλά στην ουσία δεν άλλαξε τίποτα. Την ίδια μισαλλοδοξία βγάζεις με την κάθε θρησκόληπτη θείτσα, α ναι, και τον ίδιο αντισημιτισμό, εδώ που τα λέμε. Ρώσικη επαρχία ζέχνετε, ρπστμ.

Δηλώνεις και οτι εργάζεσαι στον τομέα των θετικών επιστημών, τρομάρα σου, πρέπει να έχει πλάκα το γραφείο σου.
Δεν εργάζομαι πρώτα πρώτα στον τομέα των θετικών επιστημών, δεν τα έχω καταφέρει έως εκεί (για διάφορους λόγους οικονομικούς κυρίως).
Προτιμώ να διαβάζω όλες τις μυθολογίες του κόσμου, αλλά όταν κάποιος μου λέει για τις αβρααμικές θρησκείες κάτι μου βγαίνει, είναι αυθόρμητο. Δεν είναι αντισημιτισμός πιστεύω (αν εννοείς μόνο τους εβραίους με τον όρο αυτό). Αν με ζάλιζε ένας χριστιανός ή μουσουλμάνος το ίδιο θα αντιδρούσα. Για την ώρα μας ζαλίζουν χριστιανοί. Αργότερα ίσως υπάρξουν μουσουλμάνοι.
Κατά τα άλλα διαβάζω, παρακολουθώ, χρησιμοποιώ προϊόντα που έχουν γράψει και φτιάξει όλες οι φυλές του κόσμου.
Αν μου βγαίνει αντισημιτισμός και φαίνεται, έχω τους λόγους μου. Είμαι κάτι σαν παλαιστίνια, αλλά ο θύτης δεν ξέρω αν είναι χριστιανός ή εβραίος αφού ζούμε σε χριστιανική χώρα, οπότε το χριστιανικό στοιχείο θα είναι ισχυρότερο στην καταδίωξή μου ή στην καταδίωξη που έβγαλα από το μυαλό μου, γιατί όλα αυτά ανήκουν για την ώρα στην σφαίρα της συνωμοσιολογίας.
Όπου συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, οι άνθρωποι γράφουν ότι τους καταδιώκουν άνθρωποι της χώρας τους.
Ίσως στις δυτικές χώρες ή στην Ελλάδα μας βγαίνει σε αντισημιτισμό, γιατί δεν θέλουμε να πιστέψουμε ότι μας καταδιώκουν άνθρωποι της χώρας μας. Στην περίπτωση που συμβαίνει στην πραγματικότητα δηλαδή.
Πάντως οι περισσότεροι έχουν καταλήξει ότι ανεξαρτήτως θρησκείας, αυτοί είναι κρυφοί σατανιστές λόγω των μεθόδων που χρησιμοποιούν. Χρησιμοποιούν απλά μια θρησκεία ή και την αθεϊα σαν κάλυψη. Διάβασε μέθοδοι organized stalking. Tα θύματά τους είναι αθώα. Για διασκέδαση ή πειραματισμό γίνονται αυτά για την συνοχή της ομάδας. Και πληρώνονται καλά. Που πάνε τα λεφτά μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 15 Δεκ 2023, 16:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39730
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 15 Δεκ 2023, 16:03

Οι Πορτογαλοι παντως δεν ειναι κομπλεξικοι σαν τους Νεοελληνες που θεωρουν προοδευτισμο να βριζουν τις παραδοσεις της φυλης τους.


Η «Πόλη του Οδυσσέα», η «Πόλη των μεγάλων θαλασσοπόρων και εξερευνητών», η «Πριγκίπισσα του Ωκεανού», η Λισαβόνα. Κτισμένη στις εκβολές του ποταμού Ταγού στον Ατλαντικό, δεσπόζει επιβλητική και μεγαλοπρεπής αφού ξεκινά από τους επτά λόφους της περιοχής και μέσα από την κοιλάδα καταλήγει στη θάλασσα. Γιατί, όμως, είναι η πόλη του Οδυσσέα; Γιατί σύμφωνα με το μύθο της πορτογαλικής εκδοχής την ίδρυσε ο Οδυσσέας, όταν κατά την περιπλάνησή του για την επιστροφή του στην Ιθάκη ξέφυγε από τις Ηράκλειες στήλες (Γιβραλτάρ) και ίδρυσε ένα λιμάνι στη σημερινή τοποθεσία της πόλης. Και καθώς στα λατινικά ο Οδυσσέας είναι «Ulysses» και αφού κατά τα αρχαιολογικά ευρήματα το όνομά της ήταν «Ulissipo», σύμφωνα με ορισμένους είναι η απόδειξη ότι ιδρύθηκε από τον Οδυσσέα. Εξού και η ονομασία Ulisses Boa- Lisboa, δηλαδή το λιμάνι του Οδυσσέα. Μάλιστα, τα παλαιότερα χρόνια και πριν επικρατήσει η ονομασία Λισαβόνα, η πόλη ονομαζόταν Ολισσιπόνα. Το 714 κατελήφθη από τους Μαυριτανούς και τότε άλλαξε ονομασία σε «Λασμπούνα» που εξελίχθηκε αργότερα σε Λισαβόνα. Η σημασία του ονόματός της είναι ακριβώς η ίδια, πάντως.

https://zeitgeist.gr/2022/06/06/lisavon ... u-odyssea/

.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πόσοι Έλληνες πιστεύουν Αρχαιοαρλούμπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Δεκ 2023, 16:26

Αρίστος έγραψε:
15 Δεκ 2023, 16:03
Οι Πορτογαλοι παντως δεν ειναι κομπλεξικοι σαν τους Νεοελληνες που θεωρουν προοδευτισμο να βριζουν τις παραδοσεις της φυλης τους.
Ισως να μην έχουν την ακατάσχετη μαλακία σαν παράδοση της φυλής τους.
Να την είχαν, και θα σούλεγα αν την βρίζαν ή όχι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών