Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 04 Δεκ 2018, 12:37

jimdenin έγραψε:
04 Δεκ 2018, 12:15
Αυτή η ιστορία ήταν μια επινόηση του Κεραμυδά, απο όσο γνωρίζω. Ο ίδιος το είχε ομολογήσει και όταν ερωτήθηκε για ποιό λόγο αυτή η εφεύρεση μίλησε απλά για ένα παραμύθι προκειμένου να υπάρξει μια εξύψωση του ηθικού της κοινωνίας, παρόλο που του τονίσθηκε ότι αυτό όχι μόνο δεν θα βοηθούσε αλλά ήταν και εθνικά επικίνδυνο. Τώρα γιατί αργότερα στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα άρχισε να το υποστηρίζει αναφανδόν ως πραγματική κατάσταση, άγνωστο.
δεν ηταν μονο ο κεραμιδας που κονομησε απο την ολη ιστορια αλλα μια σειρα απο ελλαδεμπορες που εγραψαν βιβλια για αυτο το παραμυθακι, μεταξυ των οποιων και ο λιακοπουλος
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 04 Δεκ 2018, 14:48

jimdenin έγραψε:
04 Δεκ 2018, 12:15
Αυτή η ιστορία ήταν μια επινόηση του Κεραμυδά, απο όσο γνωρίζω. Ο ίδιος το είχε ομολογήσει και όταν ερωτήθηκε για ποιό λόγο αυτή η εφεύρεση μίλησε απλά για ένα παραμύθι προκειμένου να υπάρξει μια εξύψωση του ηθικού της κοινωνίας, παρόλο που του τονίσθηκε ότι αυτό όχι μόνο δεν θα βοηθούσε αλλά ήταν και εθνικά επικίνδυνο. Τώρα γιατί αργότερα στις εκπομπές του Χαρδαβέλλα άρχισε να το υποστηρίζει αναφανδόν ως πραγματική κατάσταση, άγνωστο.

Πάντως αυτό που πρέπει να τονισθεί είναι ότι όταν αυτά τα παραμύθια άρχισαν να ξεφτίζουν, όπως ήταν και το φυσιολογικό, κατά κάποιον τρόπο την σκυτάλη άρχισε να παίρνει η ιστορία του Παίσιου και των τάδε και δείνα καλόγερων ή καλόγριων που είχαν "προβλέψει" ότι στο μέλλον θα συμβούν τα τάδε και τα δώθε στον κόσμο και κυρίως στην Ελλάδα.
Ο ιδεολογικός και πνευματικός πρόγονος όλων αυτών ήταν ο Ιωάννης Πασσάς, ο εκδότης της Εγκυκλοπαίδειας του Ήλιου. Ακολούθησε ο Θεόδωρος Αξιώτης και Γεώργιος Γκιόλβας και μετά ήρθαν οι Φουράκης και Κεραμυδάς! Οι δυο τελευταίοι ήταν μεγάλες μορφές του ελληνικού cult! Είχα διαβάσει κάποια βιβλία τους, τα οποία όντως ήταν(είναι) αρκετά ιντριγκαδόρικα. Μεγαλώνοντας βέβαια συνειδητοποίησα τι μπαρούφες έγραφαν. Ωραίες, νοσταλγικές εποχές με ανεμελιά! :lol:

Οι Βελόπουλοι, Λιακόπουλοι και οι Γεωργιάδηδες είναι γνήσια τέκνα των Φουράκηδων και των Κεραμυδάδων!

Υ.Γ.: Πω, πω! Όσο το σκέφτομαι διαπιστώνω ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γραφόταν ένα βιβλίο με την ιστορία αυτού του χώρου! :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΟΥΤΙΣ την 04 Δεκ 2018, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 04 Δεκ 2018, 14:55

Γνωστο παραμύθι απο τα παλιά η Ομαδα Ε.
Ερασιτεχνική όμως σε σχέση με το παραμυθι Prieuré de Sion και τον εμπνευστή του Pierre Plantard. Επαγγελματική απάτη από τις λιγες. Και πόσα βιβλία γράφτηκα για αυτο το θεμα :lol:

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 13 Φεβ 2020, 18:22

Απολλωνιος DPG.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Φεβ 2020, 18:43

enterprise-psi έγραψε:
04 Δεκ 2018, 12:19
Υπάρχει υλικό για γαμώ τις ταινίες , να κάνουμε crowdsourcing να μαζέψουμε λεφτά σαν τους άλλους στο Star Wreck :lol:
ναι καλά εσύ κάνεις πλάκα για σταρ ρεκ αλλά γω που χω διαβάσει τουλάχιστο 1 βιβλίο του Κ. (δε θυμάμαι ποιο, κάτι με 2011 ήτανε πάντως) θυμάμαι οχτακάθαρα ότι είχα πει μέσα μου τι απίθανο σενάριο εφ είναι αυτό και δε κάνω καθόλου πλάκα.
τον πήρες τον 3950 σύντροφε;
(εγώ έχω πάθει πολιτισμικό σοκ, τελειώνω την δουλειά μου στο 1/12 του χρόνου που με έπαιρνε πριν - κάνουν πολύ καλό scaling οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ και το κυριότερο που χρειάζονται είναι πυρήνες, όσο πιο πολλούς τόσο το καλύτερο, επίσης το bottleneck μου τώρα μάλλον θα είναι ο ένας spinner hdd που έχω κοντά στους 2 nvme μου :003: )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 13 Φεβ 2020, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 13 Φεβ 2020, 18:45

αυτο θα λες μαλλον

Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Φεβ 2020, 18:50

alekhine έγραψε:
13 Φεβ 2020, 18:45
αυτο θα λες μαλλον

Εικόνα
δεν θυμάμαι ειλικρινά, μπορεί, αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι είχε την χρονολογία στον τίτλο, την είχε όμως μέσα στο βιβλίο πάρα πάρα πολλές φορές.
φαν φακτ, το βιβλίο μου το έδωσε ένας φίλος μου λίγο πριν σαλτάρει εντελώς (μπήκε στο ψ μετά από λίγο καιρό) λέγοντας με ψιθυριστά σταυτί...διάβασε το οπωσδήποτε.
:smt005::a040::smt005:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 13 Φεβ 2020, 18:54

sys3x

Ιδου το Αρχηγειο!

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 13 Φεβ 2020, 18:58

sys3x έγραψε:
13 Φεβ 2020, 18:43
enterprise-psi έγραψε:
04 Δεκ 2018, 12:19
Υπάρχει υλικό για γαμώ τις ταινίες , να κάνουμε crowdsourcing να μαζέψουμε λεφτά σαν τους άλλους στο Star Wreck :lol:
ναι καλά εσύ κάνεις πλάκα για σταρ ρεκ αλλά γω που χω διαβάσει τουλάχιστο 1 βιβλίο του Κ. (δε θυμάμαι ποιο, κάτι με 2011 ήτανε πάντως) θυμάμαι οχτακάθαρα ότι είχα πει μέσα μου τι απίθανο σενάριο εφ είναι αυτό και δε κάνω καθόλου πλάκα.
τον πήρες τον 3950 σύντροφε;
(εγώ έχω πάθει πολιτισμικό σοκ, τελειώνω την δουλειά μου στο 1/12 του χρόνου που με έπαιρνε πριν - κάνουν πολύ καλό scaling οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ και το κυριότερο που χρειάζονται είναι πυρήνες, όσο πιο πολλούς τόσο το καλύτερο, επίσης το bottleneck μου τώρα μάλλον θα είναι ο ένας spinner hdd που έχω κοντά στους 2 nvme μου :003: )
Τυπε δεν κάνω πλάκα, έχω ξεκινήσει ήδη Bevatron mk IV :lol:

Εικόνα

Περιμένω ένα φίλο μου να πάρει και αυτός ιδιο σύστημα, να πάμε να τα παραγγείλουμε από το αφεντικό του, να γλιτώσουμε ΦΠΑ :003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 13 Φεβ 2020, 19:17

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΓΚΙΟΛΒΑ : ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΕΞΩΓΗΪΝΟ!
21 Νοε 2014
Η 86χρονη χήρα του Γιώργου Γκιόλβα, Αικατερίνη, με δέχθηκε στο υγρό υπόγειο του σπιτιού που νοικιάζει στην περιοχή της Ν. Πεντέλης. Φιλόξενη, με βλέμμα και μυαλό αστραφτερό για την ηλικία της, θλιμμένη ωστόσο για τη μοναξιά και τη λησμονιά στην οποία καταδικάστηκε μετά τον θάνατο εκείνου. Κατέβαλε προσπάθεια, το έβλεπα, να θυμηθεί πράγματα και καταστάσεις που ο χρόνος, τα προβλήματα και οι στενοχώριες έχουν απωθήσει σε κάποιες σκοτεινές γωνιές του μυαλού της. Οργισμένη για την κακία των ανθρώπων που στέρησε από τον πατέρα της την ελευθερία του, επειδή ήταν αριστερός, και την ίδια από την εφεύρεσή της. Τα υγρά που είχε επινοήσει και τα οποία, σε συνδυασμό με το μηχάνημα που είχε εφεύρει ο Γιώργος Γκιόλβας μπορούσε να απαλλάξει το τσιγάρο από τα βλαβερά συστατικά του

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 13 Φεβ 2020, 19:46

enterprise-psi έγραψε:
13 Φεβ 2020, 18:58
sys3x έγραψε:
13 Φεβ 2020, 18:43
enterprise-psi έγραψε:
04 Δεκ 2018, 12:19
Υπάρχει υλικό για γαμώ τις ταινίες , να κάνουμε crowdsourcing να μαζέψουμε λεφτά σαν τους άλλους στο Star Wreck :lol:
ναι καλά εσύ κάνεις πλάκα για σταρ ρεκ αλλά γω που χω διαβάσει τουλάχιστο 1 βιβλίο του Κ. (δε θυμάμαι ποιο, κάτι με 2011 ήτανε πάντως) θυμάμαι οχτακάθαρα ότι είχα πει μέσα μου τι απίθανο σενάριο εφ είναι αυτό και δε κάνω καθόλου πλάκα.
τον πήρες τον 3950 σύντροφε;
(εγώ έχω πάθει πολιτισμικό σοκ, τελειώνω την δουλειά μου στο 1/12 του χρόνου που με έπαιρνε πριν - κάνουν πολύ καλό scaling οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ και το κυριότερο που χρειάζονται είναι πυρήνες, όσο πιο πολλούς τόσο το καλύτερο, επίσης το bottleneck μου τώρα μάλλον θα είναι ο ένας spinner hdd που έχω κοντά στους 2 nvme μου :003: )
Τυπε δεν κάνω πλάκα, έχω ξεκινήσει ήδη Bevatron mk IV :lol:

Εικόνα

Περιμένω ένα φίλο μου να πάρει και αυτός ιδιο σύστημα, να πάμε να τα παραγγείλουμε από το αφεντικό του, να γλιτώσουμε ΦΠΑ :003:
:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:


SpoilerShow
και μένα ένας φίλος μου γλίτωσε το φπα για το καινούργιο του ράηζεν :oops:
SpoilerShow
:003:
λοιπόν, χωρίς καθόλου πλάκα είμαι κι εγώ μέσα αν ψήνεσαι στο πρότζεκτ, εφόσον αναλαμβάνεις εσύ το πολύ το cgi (μπορώ και γω αλλά παίξε μπαλίτσα εσύ καλλίτερα) έχω άνετα το original score, sound design και ντόλμπυ τρίτζιταλ - ντιτιές επεξεργασία άμα λάχει ναούμε. διάολε έχω άκρες και για διανομή αν χρειαστεί και θέλουμε. σοβαρά όμως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 13 Φεβ 2020, 20:42

Ρε συ πετάς 1080p 60 fps στο after effects να κάνει track motion , και κάνει 10 χρόνια με την αρχαιολογία x5650 , άντε να κάνει ξαστεριά 3950 Χ 😍
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 13 Φεβ 2020, 22:31

Βινόσαυρος έγραψε:
19 Νοέμ 2018, 10:44
ακροπολίτες από τα λιδλ,
φυσικά τάισαν με το φτυάρι
αβγά και σωρριανούς
φορουμικο χαικου
εκσαιρετικο!

Άλεξλαμπ
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 14 Οκτ 2019, 11:10

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άλεξλαμπ » 14 Φεβ 2020, 14:32

Obi Wan Iakobi έγραψε:
13 Φεβ 2020, 18:54
sys3x

Ιδου το Αρχηγειο!

Τον έχω γνωρίσει. Μαραθωνοδρόμος και εξαιρετικός άνθρωπος μα οι θεωρίες του είναι αστείες. Υποστήριζε ότι οι δώδεκα Θεοί ήταν εξωγήινοι.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το μέγα μυστήριο της Ομάδας Έψιλον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 14 Μαρ 2020, 16:22

Άλεξλαμπ έγραψε:
14 Φεβ 2020, 14:32


Τον έχω γνωρίσει. Μαραθωνοδρόμος και εξαιρετικός άνθρωπος μα οι θεωρίες του είναι αστείες. Υποστήριζε ότι οι δώδεκα Θεοί ήταν εξωγήινοι.
Και αλλοι το υποστηριζουν.

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών