Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2019, 00:04

Μηχανικός έγραψε:
23 Μαρ 2019, 23:53
Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2019, 18:08
Δεν υπάρχει κανένας μυστήριος κανόνας. Απλά μαθηματικά είναι ότι σε περίπτωση διπλασιασμού τού ύψους, η μεν επιφάνεια τετραπλασιάζεται, ο δε όγκος οκταπλασιάζεται.
Και γιατί δεν ισχύουν οι αναλογίες και στο πέος; :D
Μπορεί ένας κοντός να έχει μεγαλύτερο πέος από έναν πολύ ψηλότερο.
Ούτε στον εγκέφαλο ισχύει. Έχει να κάνει με την λειτουργία τους. Η καρδιά αντιθέτως δεν έχει τέτοιους περιορισμούς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Μαρ 2019, 00:10

Μηχανικός έγραψε:
23 Μαρ 2019, 23:53
Leporello έγραψε:
28 Φεβ 2019, 18:08
Δεν υπάρχει κανένας μυστήριος κανόνας. Απλά μαθηματικά είναι ότι σε περίπτωση διπλασιασμού τού ύψους, η μεν επιφάνεια τετραπλασιάζεται, ο δε όγκος οκταπλασιάζεται.
Και γιατί δεν ισχύουν οι αναλογίες και στο πέος; :D
Μπορεί ένας κοντός να έχει μεγαλύτερο πέος από έναν πολύ ψηλότερο.
Δεν είπα εγώ ότι σε περίπτωση αύξησης του ύψους αυξάνεται αναλογικά το μέγεθος όλων των οργάνων. Είπα ότι αν αυξηθεί το ύψος ΚΑΙ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ τότε ο όγκος και το βάρος αυξάνονται στον κύβο.

Το επιχείρημα δεν αποδεικνύει ότι δεν μπορεί να υπάρξει γίγαντας. Λέει όμως πως αν υπάρξει άνθρωπος πολύ ψηλότερος από τους συνηθισμένους, τότε οι αναλογίες του δεν θα είναι οι ίδιες. Η σύγκριση των σκελετών τής γάτας και τής τίγρης που έλεγε ο ψεκασμένος ότι και καλά δεν είναι παρά μία γιγαντιαία γάτα αποδεικνύει τελειωτικά το επιχείρημα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 24 Μαρ 2019, 00:37

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2019, 23:11
Κουρκούας έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:56
Πού τα βρίσκεις και τα λες ρε πουλάκι μου αυτά; Εχεις ακούσει τον όρο αλλομετρία; Ότι δηλαδή γενικά σε οργανισμούς η κλιμάκωση ποσοτήτων δεν είναι γεωμετρική πάντα;
Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στην δεύτερη σελίδα, δεν έχουν σχέση με αυτό που συζητάμε και δεν αφορά την κλιμάκωση βάρους στον ίδιο οργανισμό.

Κουρκούας έγραψε:
23 Μαρ 2019, 13:56
Όσο για το BMI, ευκολάκι είναι να γκουγκλίσεις και να δεις δεκάδες μελέτες ότι το καλύτερο ταίριασμα των στατιστικών με τη σχέση [μάζα] ανάλογο του [ύψος]^β είναι για β τριγύρω στο 2, όχι στο 3. Ενδεικτικά
Ούτε καν λέει τέτοιο πράγμα αυτό που παραθέτεις. Το διάβασες; Λέει ακριβώς αυτό που είπα, ότι προσεγγιστικά είναι κάτι που λειτουργεί για μέσους όρους (εξαιτίας των μικρών διαφορών στην μέση της κατανομής). Μισό να κάνω παράθεση από την μελέτη:

The power of 2 observed when body mass is scaled to height across a sample of adults is an empirical observation that at present lacks a theoretical biological or physical basis.
η πρόταση που έβαλες λέει ότι ο εκθέτης περίπου 2 της κλιμάκωσης είναι εμπειρική παρατήρηση χωρίς θεωρητική εξήγηση. Προφανώς. αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ που το λέει; δεν καταλαβαίνω καν τί λες, εδώ που τα λέμε.

Η ουσία είναι ότι η μεταβλητότητα ύψους/βάρους σε ανθρώπινους πληθυσμούς απέχει πάρα πολύ από το να χαρακτηρίζεται από έναν κυβικό νόμο---εκτός αν περιοριστείς σε παιδιά 5-12 χρονών---και προσεγγίζεται καλύτερα από έναν τετραγωνικό. Επίσης, αν ψάξεις θα βρεις και πληθυσμούς με εκθέτη σημαντικά μικρότερο του 2.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2019, 01:20

Τα πραγματικά δεδομένα δείχνουν εγγύτητα στο 2.5, όχι στο 2 και πάλι αφορούν μέσους πληθυσμούς. Στα άκρα θα συναντήσεις ακριβώς κυβική αναλογία. Αυτά που λες αφορούν το BMI, που είναι μια εμπειρική παπαριά αντίστοιχη του κανόνα του Μπόντε (ο οποίος ισχύει από καθαρή σύμπτωση σε ένα μέρος του ΗΣ), σε μια εποχή που έλειπαν τα επιστημονικά δεδομένα. Ξαναλέω ότι αυτό δείχνει τους πολύ ψηλούς σαν παχύσαρκους ενώ δεν είναι. Ταυτόχρονα, ακριβώς επειδή η αύξηση των γραμμικών διαστάσεων προκαλεί κυβική αύξηση του βάρους κι αυτό είναι επιζήμιο, οι πολύ ψηλοί άνθρωποι τείνουν να προσανατολίζονται σε ελαφρύτερες δίαιτες για να μην επιβαρύνουν τον οργανισμό τους και γιατί θεωρούν ότι είναι παχύσαρκοι (σύμφωνα με τις εμπειρικές μπούρδες).

Επίσης, αυτό που έβαλα λέει ότι ο εκθέτης 2 δεν έχει επιστημονική και φυσική βάση, όχι ότι δεν έχει εξήγηση (τι εξήγηση να έχει κάτι που δεν ισχύει;). Διάβασε και την υπόλοιπη εργασία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 24 Μαρ 2019, 10:16

Κουρκούας έγραψε:
24 Μαρ 2019, 00:37
η πρόταση που έβαλες λέει ότι ο εκθέτης περίπου 2 της κλιμάκωσης είναι εμπειρική παρατήρηση χωρίς θεωρητική εξήγηση. Προφανώς. αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ που το λέει; δεν καταλαβαίνω καν τί λες, εδώ που τα λέμε.
:g030:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2019, 12:20

Μάθετε όταν παραθέτετε κάτι να το διαβάζετε πρώτα. Και καλό θα έκανε να μαθαίνατε και λίγα αγγλικά παραπάνω, για να μην μεταφράζετε ό,τι σας κατέβει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2019, 12:57

Ας δούμε τώρα αληθινά δεδομένα από άτομα που έχουν ίδια σωματοδομή και όχι ό,τι ραντομιές κατεβάσει η κούτρα του καθενός, σχετικά με το πώς αυξάνεται η μάζα του ανθρώπινου σώματος με αυξανόμενο ύψος:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 24 Μαρ 2019, 12:59

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2019, 12:20
Μάθετε όταν παραθέτετε κάτι να το διαβάζετε πρώτα. Και καλό θα έκανε να μαθαίνατε και λίγα αγγλικά παραπάνω, για να μην μεταφράζετε ό,τι σας κατέβει.
Αυτό μάλλον θα πρέπει να το απευθύνεις στον εαυτό σου. Ούτε που κατάλαβες το αποτέλεσμα του άρθρου, έτσι;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2019, 13:19

Το αποτέλεσμα είναι μπούρδες. Το άρθρο προσπαθεί να απαντήσει στην κριτική απέναντι στον BMI και τα δεδομένα και η μεθοδολογία τους είναι επισφαλή. Σημασία έχουν όλα τα ενδιάμεσα που παράθεσα. Η θέση σου είναι ότι ο κανόνας του BMI, που είναι μια προεπιστημονική χοντροειδής εκτίμηση που δεν συνάδει ούτε με την φυσική πραγματικότητα ούτε με την παρατηρήσιμη στους ανθρώπους, αποτελεί επιστημονικά αποδεδειγμένο γεγονός. Τόνισα τα σημεία της μελέτης που λένε ακριβώς το αντίθετο, ότι οι επιστήμονες δεν τον θεωρούν επιστημονικό κανόνα και τον θεωρούν άκυρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 09:09

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2019, 13:19
Τόνισα τα σημεία της μελέτης που λένε ακριβώς το αντίθετο, ότι οι επιστήμονες δεν τον θεωρούν επιστημονικό κανόνα και τον θεωρούν άκυρο.
:p2:
Εννοείς το "The power of 2 observed when body mass is scaled to height across a sample of adults is an empirical observation that at present lacks a theoretical biological or physical basis. " που έκανες παράθεση παραπάνω;

Σου γράφουν οι άνθρωποι "ισχύει παρατηρησιακά αλλά δεν έχουμε βρει ακόμα θεωρητικό μοντέλο που να το εξηγεί". Κι εσύ το καταλαβαίνεις ως "είναι λάθος";

Σε άλλα νήματα κάποιοι πιστεύετε πράγματα που δεν έχετε καν παρατηρήσει. Εδώ σας χάλασε καί αυτό που παρατηρείτε; :smt017

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών