Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 25 Μαρ 2019, 21:52

DIOMEDESGR έγραψε:
25 Μαρ 2019, 21:50
Ζαποτέκος έγραψε:
07 Φεβ 2019, 14:56
Το θέμα πρέπει να μεταφερθεί ξανά στην ιστορία. Ο Κωστόπουλος πλέον δεν είναι μόνο δημοσιογράφος , αλλά και διδάκτωρ ιστορίας. Και εγώ δεν συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφει και τις ερμηνείες του , αλλά το νήμα δεν έχει καμιά σχέση με την ενότητα Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι .
:bravo:

Με ποιο σκεπτικό ήρθε εδώ είπαμε?
αστα μην τα σκαλίζεις, θα βρωμίσουν.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 25 Μαρ 2019, 21:54

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2019, 23:31
Αυτά που λες δεν είναι ικανές συνθήκες για να ανήκει το νήμα στην ιστορία. Με την ίδια λογική μπορείς να βάλεις στην ιστορία οποιαδήποτε βλακεία του Λιακόπουλου.

Δεν περιγράφει ιστορικά γεγονότα βασισμένα σε ιστορικές πηγές. Περιγράφει κουτσομπολιά, φήμες και την άποψη του συγγραφέα για το πώς πρέπει να συνέβησαν τα γεγονότα. Η θέση του είναι στις παραεπιστήμες.
Όταν η πηγή των "κουτσομπολιων" είναι η ίδια η γυναίκα του και το αρχείο επιστολών του μακαρίτη γιατί αυτός ο απαξιωτικές χαρακτηρισμός?

Όταν το "κουτσομπολιό" συνάδει με το Εθνικό αφήγημα είναι "ντοκουμέντο" όταν εκθέτει το πρόσωπό είναι "κουτσομπολιό"?

Δύο μέτρα και δύο σταθμά Helly?

Δεν περιμένω τέτοια από εσένα! :c040:
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 22:22

DIOMEDESGR έγραψε:
25 Μαρ 2019, 21:50

:bravo:

Με ποιο σκεπτικό ήρθε εδώ είπαμε?
Μάλλον έγιναν δεκτές οι αιτιάσεις του συμφορουμίτη hellegennes από την συντονίστρια που τις μελέτησε και έτσι ήρθε εδώ. Οι δικές μου αντιρρήσεις φαντάζομαι πως υπερκεράστηκαν ως αστήρικτες γιατί δεν έλαβα κάποια απάντηση από τη συντονίστρια που εξέτασε τις αναφορές μου. :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 22:55

Καταφανώς για να αποφάνθηκε ο συντονιστής ή συντονίστρια ότι τα επιχειρήματά μου έχουν βάση, δεν μπορεί να πάει σαν την βάρκα πέρα-δώθε. Σημαίνει πως ήδη έκρινε και από τις δυο πλευρές και κατέληξε ότι όντως το νήμα δεν πληροί τις επιστημονικές απαιτήσεις. Για κάποιον λόγο ο κόσμος θεωρεί ότι επιστήμες όπως η αρχαιολογία, η ιστορία και η γλωσσολογία είναι πεδία που μπορεί ο καθένας να έχει επιστημονική άποψη και να προτείνει ό,τι του κατέβει στην γκλάβα, χωρίς αποδείξεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 25 Μαρ 2019, 22:58

καταφανέστατα
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 22:59

jimdenin έγραψε:
07 Φεβ 2019, 15:10
Αν όπως υποστηρίζεται από πολλούς στο φόρουμ, τα κείμενα του ΙΟΥ αποτελούν περίπτωση κατά κάποιο τρόπο παρα-ιστορίας, γιατί κανείς ποτέ δεν ασχολήθηκε να τους εκθέσει στην κοινή γνώμη;
Γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς για τις μαλακίες που γράφει; Λέω, τώρα, εγώ. Είναι σαν το επιχείρημα των 911 truthers, που αναρωτιούνται γιατί οι επιστήμονες δεν φτιάχνουν υλικά μοντέλα του WTC για να εξομοιώσουν την πτώση των αεροπλάνων ή γιατί η ΝΑΣΑ δεν απαντάει στις μαλακίες που λένε οι δενπηγαμεστοφεγγάρι.

Γενικά οι επιστήμονες δεν κάθονται να ασχοληθούν με ψεκασμενιές, αν και ίσως θα έπρεπε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:12

Ζαποτέκος έγραψε:
07 Φεβ 2019, 15:18
Ναί, η Απόκρυφη Ιστορία του Προκοπίου ανήκει στην ιστορία, όπως ανήκει και ο Ηρόδοτος που λέει πως κουβαλήθηκαν στην Ελλάδα 5εκ. Πέρσες
Τι μαθαίνει κανείς σήμερα. Ότι ο Ηρόδοτος ανήκει στην ιστορία και διδάσκεται στην ιστορία και όχι στην φιλολογία και την ιστορία των επιστημών. Τον Ηρόδοτο τον διδασκόμαστε σαν έναν από τους πατέρες της ιστορικής αφήγησης αλλά ποτέ σαν καθαρή ιστορία. Είναι ιστοριολογικό το ενδιαφέρον για το έργο του Ηρόδοτου και όχι ιστορικό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 23:25

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:12

Τι μαθαίνει κανείς σήμερα. Ότι ο Ηρόδοτος ανήκει στην ιστορία και διδάσκεται στην ιστορία και όχι στην φιλολογία και την ιστορία των επιστημών. Τον Ηρόδοτο τον διδασκόμαστε σαν έναν από τους πατέρες της ιστορικής αφήγησης αλλά ποτέ σαν καθαρή ιστορία. Είναι ιστοριολογικό το ενδιαφέρον για το έργο του Ηρόδοτου και όχι ιστορικό.
Πραγματικά ότι να 'ναι ! :o Φαντάζομαι δεν έχεις διαβάσει ποτέ ιστορικό έργο ή ιστορικό άρθρο με παραπομή σε χωρίο του Ηροδότου. Όντως, τι μαθαίνει κάποιος σήμερα … !
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 23:29

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:59
Γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς για τις μαλακίες που γράφει; Λέω, τώρα, εγώ. Είναι σαν το επιχείρημα των 911 truthers, που αναρωτιούνται γιατί οι επιστήμονες δεν φτιάχνουν υλικά μοντέλα του WTC για να εξομοιώσουν την πτώση των αεροπλάνων ή γιατί η ΝΑΣΑ δεν απαντάει στις μαλακίες που λένε οι δενπηγαμεστοφεγγάρι.

Γενικά οι επιστήμονες δεν κάθονται να ασχοληθούν με ψεκασμενιές, αν και ίσως θα έπρεπε.
Φυσικά και έχουν ενδιαφερθεί για τις μαλακίες που γράφουν οι Ιοί και τους έχουν στείλει επιστολές επιστήμονες.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3034
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 25 Μαρ 2019, 23:30

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:59
jimdenin έγραψε:
07 Φεβ 2019, 15:10
Αν όπως υποστηρίζεται από πολλούς στο φόρουμ, τα κείμενα του ΙΟΥ αποτελούν περίπτωση κατά κάποιο τρόπο παρα-ιστορίας, γιατί κανείς ποτέ δεν ασχολήθηκε να τους εκθέσει στην κοινή γνώμη;
Γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς για τις μαλακίες που γράφει (1); Λέω, τώρα, εγώ. Είναι σαν το επιχείρημα των 911 truthers, που αναρωτιούνται γιατί οι επιστήμονες δεν φτιάχνουν υλικά μοντέλα του WTC για να εξομοιώσουν την πτώση των αεροπλάνων ή γιατί η ΝΑΣΑ δεν απαντάει στις μαλακίες που λένε οι δενπηγαμεστοφεγγάρι.

Γενικά οι επιστήμονες δεν κάθονται να ασχοληθούν με ψεκασμενιές, αν και ίσως θα έπρεπε.
1)Exsuse me? :smt017

Any way. Δεν μιλάμε για κάποιους τυχάρπαστους σε περιθωριακό έντυπο, αλλά για ομάδα δημοσιογράφων η οποία λειτουργούσε σε μια απο τις 4-5 εφημερίδες με την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα για πάνω απο 15 χρόνια, με πρωτεύοντα ρόλο στην ΕΣΗΕΑ και (μεταφορικά) "βάραγε στο ψαχνό" σε μια σειρά θεμάτων, μεταναστευτικό, εθνικά, βιβλία ιστορίας κλπ. Τα κείμενα τους έπαιξαν και παίζουν αρκετά μέσα στους κόλπους της αριστεράς και όχι μόνο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:35

Ζαποτέκος έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:25
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:12

Τι μαθαίνει κανείς σήμερα. Ότι ο Ηρόδοτος ανήκει στην ιστορία και διδάσκεται στην ιστορία και όχι στην φιλολογία και την ιστορία των επιστημών. Τον Ηρόδοτο τον διδασκόμαστε σαν έναν από τους πατέρες της ιστορικής αφήγησης αλλά ποτέ σαν καθαρή ιστορία. Είναι ιστοριολογικό το ενδιαφέρον για το έργο του Ηρόδοτου και όχι ιστορικό.
Πραγματικά ότι να 'ναι ! :o Φαντάζομαι δεν έχεις διαβάσει ποτέ ιστορικό έργο ή ιστορικό άρθρο με παραπομή σε χωρίο του Ηροδότου. Όντως, τι μαθαίνει κάποιος σήμερα … !
Δείξε μου μερικά ιστορικά έργα που να έχουν παραπομπές στον Ηρόδοτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 23:36

jimdenin έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:30

1)Exsuse me? :smt017

Any way. Δεν μιλάμε για κάποιους τυχάρπαστους σε περιθωριακό έντυπο, αλλά για ομάδα δημοσιογράφων η οποία λειτουργούσε σε μια απο τις 4-5 εφημερίδες με την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα για πάνω απο 15 χρόνια, με πρωτεύοντα ρόλο στην ΕΣΗΕΑ και (μεταφορικά) "βάραγε στο ψαχνό" σε μια σειρά θεμάτων, μεταναστευτικό, εθνικά, βιβλία ιστορίας κλπ. Τα κείμενα τους έπαιξαν και παίζουν αρκετά μέσα στους κόλπους της αριστεράς και όχι μόνο.
Ο Κωστόπουλος έχει γράψει τα κεφάλαια για την Λευκή Τρομοκρατία και τις Κατοχικές Κυβερνήσεις στην Ιστορία των Ελλήνων της ΔΟΜΗΣ. Ο επιμελητής του τόμου καθηγητής πανεπιστημίου Μαργαρίτης θα τον συμπεριέλαβε στην συγγραφική ομάδα γιατί μάλλον δεν θα ενδιαφερόταν για τις μαλακίες που γράφει ! :-?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ζαποτέκος την 25 Μαρ 2019, 23:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 25 Μαρ 2019, 23:38

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:35

Δείξε μου μερικά ιστορικά έργα που να έχουν παραπομπές στον Ηρόδοτο.
Δεν υπάρχουν , έχεις δίκιο. :-? Έχουμε διαβάσει κάποια ιστορία των Περσικών Πολέμων ; :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:39

jimdenin έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:30
Any way. Δεν μιλάμε για κάποιους τυχάρπαστους σε περιθωριακό έντυπο, αλλά για ομάδα δημοσιογράφων η οποία λειτουργούσε σε μια απο τις 4-5 εφημερίδες με την μεγαλύτερη αναγνωσιμότητα για πάνω απο 15 χρόνια, με πρωτεύοντα ρόλο στην ΕΣΗΕΑ και (μεταφορικά) "βάραγε στο ψαχνό" σε μια σειρά θεμάτων, μεταναστευτικό, εθνικά, βιβλία ιστορίας κλπ. Τα κείμενα τους έπαιξαν και παίζουν αρκετά μέσα στους κόλπους της αριστεράς και όχι μόνο.
Τι μας νοιάζει τι έκαναν στους κόλπους της αριστεράς; Η ιστορία είναι επιστήμη και αυτό που έχει σημασία είναι αν έχουν βάρος στους κόλπους της επιστήμης, όχι σε πολιτικά κινήματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40672
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η αληθεια για τον Παυλο Μελα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:42

Ζαποτέκος έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:38
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:35

Δείξε μου μερικά ιστορικά έργα που να έχουν παραπομπές στον Ηρόδοτο.
Δεν υπάρχουν , έχεις δίκιο. :-? Έχουμε διαβάσει κάποια ιστορία των Περσικών Πολέμων ; :102:
Είμαι άσχετος. Θέλω να μου δείξεις εσύ κάποιο κείμενο που να βάζει σαν πηγή ιστορικού γεγονότος κάτι που αναφέρει αποκλειστικά ο Ηρόδοτος και κανείς άλλος. Δηλαδή που να παρουσιάζεται σαν ιστορικό τεκμήριο ενός γεγονότος η αφήγηση του Ηρόδοτου (και μόνον).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών