Σανίκα

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Ιούλ 2018, 09:54

Pillars έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 20:12


Είμαι κοντά;

Αυτό που λες οδηγεί σε λύση, το μόνο ζήτημα είναι πως καλείς την συνάρτηση πολλές φορές.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Ιούλ 2018, 10:24

Χουργιατς έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 16:29
Να σταθώ λίγο και στο ποστ...
Spiros252 έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 22:38
Τρέχουμε τη yolo με 5 αρχεία τη φορά.
Μετονομαζουμε ταυτόχρονα κάθε αρχείο, με το χρόνο του ως file name.
Έχοντας τρέξει τη yolo 50 φορές βρισκουμε στο φάκελο τα 5 γρηγορότερα με μια ταξινόμηση κατά όνομα αρχείου.

Ναι, με τροποποίηση της γιολο, και με μετονομασία μπορείς κάλλιστα.
- Ένας σκοπός αυτών των προβλημάτων δεν είναι μόνο η λύση μα και η δημιουργικότητα στη χαλάρωση των περιορισμών.
Προσωπικά θα σε προσλάμβανα στο καπάκι αν έδινες απάντηση μόνο τους κώδικες.
Ρε μάστορα, άμα έχεις το ελεύθερο να παίξεις με την yolo τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.
Την τροποποιείς ώστε να δέχεται 250 παραμέτρους και το λύνεις με μία κλήση μόνο.


Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Ιούλ 2018, 10:30

Εσύ την παρα-τροποποιησες !! :lol:

Είπε ότι έχουμε τους περιορισμούς της yolo και πρέπει να παίξουμε με αυτούς.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Ιούλ 2018, 10:30

shrike έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:24

Ρε μάστορα, άμα έχεις το ελεύθερο να παίξεις με την yolo τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.
Την τροποποιείς ώστε να δέχεται 250 παραμέτρους και το λύνεις με μία κλήση μόνο.


Σρικ μη ξεχνάς πως τα προβλήματα αυτά είναι από ίντερβιους.
Το είπα, αν ήμουν εγώ στη θέση του diversity hire και εκανα ιντερβιου, θα γούσταρα λύσεις που παραβιάζουν κανόνες. :D
Δεν είμαι όμως.
Πρέπει να εντυπωσιάσεις τη Σανίκα. :P

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Ιούλ 2018, 10:34

Spiros252 έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:30
Εσύ την παρα-τροποποιησες !! :lol:

Είπε ότι έχουμε τους περιορισμούς της yolo και πρέπει να παίξουμε με αυτούς.
Ε, ναι. Προφανώς ήταν υπερβολή αυτό που έγραψα, απλά για να δείξω ότι αν επιτρέπεται το σκάλισμα κάνεις ό,τι θες. :wink

Δεν ξέρω ρε Σπύρο, σκάλωσα. 'Οποια λύση μου 'ρχεται στο μυαλό έχει πάρα πολλές κλήσεις... :102:

Χουργιατς έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:30
shrike έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:24

Ρε μάστορα, άμα έχεις το ελεύθερο να παίξεις με την yolo τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.
Την τροποποιείς ώστε να δέχεται 250 παραμέτρους και το λύνεις με μία κλήση μόνο.


Σρικ μη ξεχνάς πως τα προβλήματα αυτά είναι από ίντερβιους.
Το είπα, αν ήμουν εγώ στη θέση του diversity hire και εκανα ιντερβιου, θα γούσταρα λύσεις που παραβιάζουν κανόνες. :D
Δεν είμαι όμως.
Πρέπει να εντυπωσιάσεις τη Σανίκα. :P
Επιτρέπονται και άλλα μέσα για να την εντυπωσιάσω; Καλή είναι; Βλέπεται; :smt047


Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Ιούλ 2018, 10:38

shrike έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:34

Επιτρέπονται και άλλα μέσα για να την εντυπωσιάσω; Καλή είναι; Βλέπεται; :smt047


Μόλις επαναπροσδιόρισες τους όρους του προβλήματος :P


Τι να σου πω, θα βάλω μια φωτό σχεδόν ίδια

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 29 Ιούλ 2018, 10:45

Χουργιατς έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:38
shrike έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:34

Επιτρέπονται και άλλα μέσα για να την εντυπωσιάσω; Καλή είναι; Βλέπεται; :smt047


Μόλις επαναπροσδιόρισες τους όρους του προβλήματος :P


Τι να σου πω, θα βάλω μια φωτό σχεδόν ίδια

Εικόνα
Πήγα να πω για τα μάτια της Σανίκας μόνο αλλά μου το χάλασες :lol:

1+122χ2+2=247
FileRateArray = yolo (file1,file2,file3,file4,file5)
i = 6
Do While i <= 248
xfile=FileRateArray(1)
yfile=FileRateArray(2)
FileRateArray = yolo (FileRateArray(3),FileRateArray(4),FileRateArray(5),file(i),file(i+1))
FileRateArray = yolo (FileRateArray(1),FileRateArray(2),FileRateArray(3),xfile,yfile)
i += 2
If i=250 Then
xfile=FileRateArray(1)
FileRateArray = yolo (FileRateArray(2),FileRateArray(3),FileRateArray(4),FileRateArray(5),file(i))
FileRateArray = yolo (FileRateArray(1),FileRateArray(2),FileRateArray(3),FileRateArray(4),xfile)
End If
Loop

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 29 Ιούλ 2018, 10:50

Εικόνα
Τανίκα: λοιπόν, κύριε Ραμσή, έχουμε 22745 αγκωνάρια βάρους 600 κιλών έκαστο και 6585 σκλάβους που ο καθένας τους μπορεί να εφαρμόσει δύναμη 75 κιλών για 25 λεπτά, 50 κιλών για τα επόμενα 18 λεπτά και 25 κιλών στη συνέχεια για 2,5 ώρες. Αν ο κάθε σκλάβος πρέπει να σταματάει 1 φορά τη μέρα για 13 λεπτά για να φάει 245 γραμμάρια πληγούρι και 1 φορά για χέσιμο (από 5 έως 22 λεπτά ανάλογα με την δυσκοιλιότητα) και αν δουλεύουν 9 από τους 12 γερανούς κάθε φορά, θέλω να μου υπολογίσετε: Α) σε πόσα χρόνια θα έχει τελειώσει το 1/3 της πυραμίδας και Β) πόσοι κροκόδειλοι θα χρειαστούν για να φάνε όσους πέφτουν κάτω απ' την εξάντληση στο ίδιο διάστημα;


Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Ιούλ 2018, 10:57

Pillars έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:45

λελ

Μια παρατηρησούλα μόνο, το file(i) πως θα γίνει αποδεκτό από το λειτουργικό σύστημα;

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 29 Ιούλ 2018, 11:02

shrike έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:50

:lol:

WE

Spearman
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 16:31

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spearman » 29 Ιούλ 2018, 11:22

Χουργιατς έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 16:29
Spearman έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 17:16

63 άμα είσαι τέρμα κωλόφαρδος (βρήκες τα πέντε γρηγορότερα με την πρώτη) κ 125 αν είσαι τέρμα γκαντέμης (η γρηγορότερη πεντάδα περιέχει το τελευταίο που εξετάζεις) . Οι περισσότεροι κάπου ενδιάμεσα. Τουλάχιστον έτσι λέει ο αλγόριθμος που σκέφτηκα τώρα :-).

Πιθανοτικώς σωστό σε βρίσκω μα δεν έχεις τρόπο να ξες ότι πέτυχες με τη μία την γρηγορότερη 5άδα αν δεν τα ψάξεις όλα.
***************************************************************************
ΟΚ τότε....

Παίρνω τότε μια τυχαία πεντάδα, την τρέχω κ κρατάω μόνο το μεγαλύτερο (γρηγορότερο). Αφήνω στην άκρη τα υπόλοιπα τέσσερα ιεραρχημένα όπως είναι. Τσιμπάω άλλα τέσσερα στην τύχη βάζω το μεγαλύτερο που έχω βρεί απο πρίν και ξανατρέχω. Ισχυρίζομαι τότε ότι όταν μου τελειώσουν τα προγράμματα που δεν έχουν περάσει απο την διαδικασία εγώ θα:
Έχω βρεί το γρηγορότερο απ όλα εκτελώντας div(249,4)+ 1 (IF mod(249,4)>0) επαναλήψεις της yolo. Σύνολο 63 (λογικό να βγαίνει παντού αυτό).

Τώρα θέλω το δεύτερο γρηγορότερο. Λογικά αυτό θα είναι πρώτο σε κάποια απο τις τετράδες που ήδη έχω (αφού το άφησε εκεί το πρώτο γρηγορότερο κατά την διαδικασία). Μου χουν μείνει 249 σπασμένα σε 62 τετράδες κ ένα μοναχό του. Άρα βάζω στο σακούλι τα 63 αυτά και ξανατρέχω όπως στο πρώτο βήμα. Σύνολο τώρα div(62,4)+ 1 (IF mod(62,4)>0) = 16 επαναλήψεις της yolo.

Ε τώρα πρέπει να βρω το τρίτο γρηγορότερο. Μου χουν μείνει απο το αμέσως προηγούμενο βήμα 62 προγράμματα ιεραρχημένα πάλι σε τετράδες (αλλο level τετράδων αυτό). Νομίζω όμως ότι σε αυτό το σημείο πρέπει να γυρίσω στις αρχικές τετράδες κ να πάρω κάτι ακόμη. Ίσως το τρίτο γρηγορότερο να κρυβόταν στην τετράδα (από το πρώτο level) που ανήκε το δεύτερο γρηγορότερο. Οπότε προσθέτω κ το αμέσως επόμενο στην ιεραρχία από εκεί κ έχω div(16,4)+ 1 (IF mod(16,4)>0) . Με επιπλέον 5 επαναλήψεις της yolo εχω βρεί κ το τρίτο γρηγορότερο.

Όμοια για το τέταρτο αφού βέβαια προσθέσω όπως πριν τα αμέσως επόμενα απο τις αρχικές τετράδες όπου βρέθηκαν το δεύτερο κ το τρίτο. Δυο φορές μάλλον θα τρέξει την yolo τώρα γτ έχεις 5 ομάδες συν τα μεμονωμένα που κατεβάζεις απο πάνω.

Μάξιμουμ 86-87 τις κόβω τις επαναλήψεις αλλά πριν τις υπολόγισα 125 με τον ίδιο τρόπο οπότε πολύ πιθανό να σφάλω. Κάποια άλλη στιγμή που θα χω χρόνο θα το δω στο χαρτί και ίσως φτιάξω κανα C γτ αλλιώς δεν πείθομαι.

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 29 Ιούλ 2018, 11:55

Χουργιατς έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:57
Pillars έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 10:45

λελ

Μια παρατηρησούλα μόνο, το file(i) πως θα γίνει αποδεκτό από το λειτουργικό σύστημα;
Χμ σε VBA-Access ίσως μετέφερα τα σχετικά records σε άλλο ένα array

Dim tbl_FileList As DAO.Recordset
Dim FileListArray(1 To 250) As String
Dim i As Integer
Dim FileRateArray(1 To 5) As String

If Not tbl_FileList.EOF Then
tbl_FileList.MoveFirst
i = 1
Do Until tbl_FileList.EOF
FileListArray(i) = tbl_FileList.Fields("FileName")
i = i + 1
tbl_FileList.MoveNext
Loop
End If

Οπότε μετά ήταν κάπως έτσι...

FileRateArray = yolo (FileListArray(1),FileListArray(2),FileListArray(3),FileListArray(4),FileListArray(5))
i = 6
Do While i <= 248
xfile=FileRateArray(1)
yfile=FileRateArray(2)
FileRateArray = yolo (FileRateArray(3),FileRateArray(4),FileRateArray(5),FileListArray(i),FileListArray(i+1))
FileRateArray = yolo (FileRateArray(1),FileRateArray(2),FileRateArray(3),xfile,yfile)
i += 2
If i=250 Then
FileRateArray = yolo (FileRateArray(2),FileRateArray(3),FileRateArray(4),FileRateArray(5),FileListArray(i))
FileRateArray = yolo (FileRateArray(1),FileRateArray(2),FileRateArray(3),xfile,yfile)
End If
Loop

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Ιούλ 2018, 18:29

Εγώ λέω 64 εκτελέσεις.
Αν έχω δίκιο θα το δημοσιεύσω, αλλιώς θα επικοινωνήσω με τη Σανίκα να πάμε για καφέ.. :roll:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 29 Ιούλ 2018, 18:30

Σπυρο Σανικα εμπαινες?
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Σανίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 30 Ιούλ 2018, 12:20

Spiros252 έγραψε:
29 Ιούλ 2018, 18:29
Εγώ λέω 64 εκτελέσεις.
Αν έχω δίκιο θα το δημοσιεύσω, αλλιώς θα επικοινωνήσω με τη Σανίκα να πάμε για καφέ.. :roll:

Ακούγεται σωστό, 50+10+2+2 για την τελική 5άδα




Χαίρομαι πάντως που κάποιος δίνει και αυτή την πάσα.



Αν έχετε αριστερούς του φόρουμ κοντά σας, πείτε τους να πεταχτούν στο σέηφ σπέης για 5 λεπτάκια.



Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια πρόταση στη Σανίκα. Και ορίστε γιατί.

Πριν πείς "ρατσισμός" θα έχει πάει στο χιουμαν ρισορσεζ και θα πεί πως την βίασες με τα λόγια σου, πως είναι σε σοκ και χρειάζεται άδεια μετ αποδοχών για να ανακάμψει, θα το ποστάρει και στο τουίτε ως απόδειξη του μισογυνισμού στην Αμερική του Τράμπ για να το μάθουν και οι φίλοι σου τι βιαστής είσαι, θα ανοίξει και πάτρεον λέγοντας πως πολεμά τον ρατσισμό και το μισογυνισμό των λευκών στρέητ αντρών και γι' αυτό χρειάζεται λεφτά για το κομμωτήριο.
Με αυτό τον τρόπο και θα χάσεις τη δουλειά, βασικά θα χάσεις και την καριέρρα γιατί όλα τα χιουμαν ρισόρσεζ θα μάθουν ότι είσαι ένας βιαστής, ένα ανθρώπινο κτήνος δεσμοφύλακας στο Άουσβιτς, και ειδικότερα κάθαρμα που σίγουρα ψήφισε Τραμπ.

Φυσικά, αν ήσουν γυναίκα και έκανες το ίδιο μα η Σανίκα επέμενε πως είσαι βιαστού, θα έβρισκε τοίχο στο χιούμαν ρισόρσεζ. Υπάρχει και δεδικασμένο όπου τα χουφτώματα, τα σμσ "σε σκέφτομαι όταν κάνω σεκς" και τα σχόλια για τα τιτς δεν ήταν αρκετά ώστε να θεωρηθεί πως μια γυναίκα μπορεί να παρενοχλήσει άλλη. Eνώ οι λευκοί στρέητ άντρες είναι βιαστές εξ ορισμού, και με μαγικό τρόπο μπορούν να βιάσουν ακόμα και μέσω τουίτ, και να βρεθούν στο δικαστήριο κατηγορούμενοι.


Κλείνω αυτή τη ναζιστική φασιστική μισογυνιστική ρατσιστική αντιισλαμική κουκλουξκλαν-ική τοποθέτηση δηλώνοντας πως η Σανίκα δεν εργάζεται πλέον στην PTC. Πριν πείτε τίποτε "το 'φαγες το κορίτσι βρωμοέλληνα", να σας πω ότι ο ίδιος δεν έκανα τίποτε απολύτως, και πως κατά πασα πιθανότητα η Σανίκα τώρα εργάζεται αλλού με τις περγαμηνές της PTC, σε μια ιδιότυπη απόλυση-ξεφόρτωμα.
Να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου. Το πρόβλημα μου με τις Σανίκες δεν είναι ούτε το χρώμα του δέρματος, ούτε η ράστα στο μαλλί, ούτε η εβονική διάλεκτος, ούτε η γεννετική απόσταση των συστάδων μας στο DNA.
Το ζήτημα μου με την εισαγωγή της Σανίκας στην παράσταση αφορά καθαρά την αδυναμία που παρατήρησα στο να κάνει την (ομολογουμένως εύκολη) δουλειά της. Με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίζω την Σανίκα ως ίσος προς ίσον, ως επαγγελματίας προς επαγγελματία ανεξαρτήτως εθνικ καταβολών, το οποίο είναι και το ζητούμενο εξ αρχής.

Τώρα μπορείτε να φέρετε τους αριστερούς του φόρουμ πίσω στην οθόνη.
Να τους βοηθήσω να εγκλιματιστούν και λίγο:

"Ιμε ενας λιγδιαρις αμορφοτος απο χοριο που μιση μαβρους ανθροποι γιατι εχουνε μεγαλω πουλει"

Καλημέρες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χουργιατς την 30 Ιούλ 2018, 12:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικοί Γρίφοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών