Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Αρχαιολογικά ευρήματα, μνημεία του παρελθόντος, αρχαίοι πολιτισμοί, έρευνες, ανασκαφές.
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:15

Χαιρετώ

Υπάρχει στην Ικαρία, ένα αρχαίο χτίσμα, αρχαίο Λουτρό, θα παραθέσω μερικές φωτογραφίες.

Θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος μπορεί, έχετε δεί κάτι παρόμοιο σε άλλη περιοχή της Ελλάδας?
Πόσο παλαιό τπ εκτιμάτε ότι είναι ?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:16

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:17

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:17

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:18

Εικόνα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Ιουν 2018, 16:21

Βυζαντινό είναι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 02 Ιουν 2018, 16:27

αποκλείεται να είναι αρχαίοελληνικό και να στέκουν ακόμα τόξα. Από που και ως που θεωρείται λουτρό; όλοι οι άπλυτοι πάνε πλέον στην Ικαρία για αυτό πρέπει να γκρεμίστηκε το λουτρό, από εγκατάλειψη.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 02 Ιουν 2018, 16:36

Τα Λουτρά σε απομονωμένο μέρος στην Ικαρία.
Αρχαίο μνημείο "ΛΟΥΤΡΟ" σε Ικαρία, σε απομωνομένο σημείο- αγνώστων λοιπών ιστορικών δεδομένων αλλά με σοβαρά ερωτηματα,
παράδειγμα, ένα τέτοιο λουτρο-κτίσμα, θα δικαιολογούσε να υπάρχει στο κέντρο μιας κωμόπολης 500 ή 1000 κατοίκων,
το μέρος όμως είναι ερημικό και τίποτα δεν μαρτυρά ύπαρξη πολίχνης εκεί κοντά, επίσης είναι θεατό απ την θάλασσα
επομένως όταν το έχτισαν δεν υπήρχε φόβος πειρατών (δηλαδή γύρω στο 1000 μ.Χ) και πολλά άλλα.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πληροφορίες, μυστήριο. Ο Μελάς στην Ιστορία του (Ιστορία της Νήσσου Ικαρίας)
έχει μια φωτογραφία και κάνει κάποιες εικασίες στα σχόλια της εικονας . Του είχα μιλήσει στο τηλέφωνο,
μου είπε ότι σε ένα παλιό εγγλέζικο χαρτη, εκεί υπήρχε ένδειξη «Σεραπείο». Συνήθως σε χάρτες αντιγράφουν
δεδομένα από παλαιότερους χάρτες χωρίς οι ίδιοι οι χαρτογράφοι να γνωρίζουν αν αυτό το χωριό ή αυτό το σημείο
συνεχίζει να υπαρχει. Έτσι λοιπόν ο Μέλας κάνει μια εικασία μήπως σε αυτό το μέρος υπήρχε ιερό Σεραπειο.
Τα Σεραπεια ήταν ιερά του θεού Σεραπη ή Σαραπη, θεότητα που ήταν στη μόδα γύρω στο 100 π.χ και μέχρι το 600 700 μ. Χ.
Η δική μου εικασία, εκεί έπρεπε να υπήρχαν θερμές πηγές και έφτιαξαν Λουτρά. Ίσως αφιερωμένα στα Σαραπη ίσως όχι.
Τα Λουτρά ήταν πολλά, 7 Λουτρά μου έλεγε ο Παππούς μου, εκεί στέκει το ένα και τα θεμέλια ενός δεύτερου που δείχνω
σε μια φωτο. Τα Λουτρά τα κατέστρεψαν οι παλιοί για να χρησιμοποιήσουν τις πέτρες σε δεύτερη χρήση για πεζουλια και
άφησαν μόνο το ένα λουτρό για να αποθηκεύουν πράγματα. Σήμερα εκεί σε κοντινό σημείο 500 μέτρα, υπάρχει πηγή με χλιαρό
νερό αλλά όχι καυτό για Λουτρά , ψαροντουφεκάδες μου λένε ότι κάπου στη θάλασσα συναντάνε ζεστά νερά , ένδειξη ύπαρξης
πηγής με θερμό νερό στο πέλαγος. Εικασία δίκη μου, υπήρχαν θερμές πηγές που για κάποιο λόγο στέρεψαν, μετακινήθηκαν
τα νερά στη θάλασσα . Βέβαια το μυστήριο συνεχίζει. Έστω ότι υπήρχαν θερμές πηγές, ποιοι πήγαιναν εκεί για λουτρό;
Γιατί να υπάρχουν πολλά Λουτρά, 7 Λουτρά ούτε η Σμύρνη δεν είχε (που λέει ο λόγος) . Και πολλές άλλες εικασίες αλλά
δεν υπάρχουν αλλά χειροπιαστά στοιχεία.

Ευελπιστώ κάποιο καλοκαίρι να πάω με επαγγελματία φωτογράφο για σωστή βιντεοσκόπηση και ανάδειξη του μνημείου.

Θα ήθελα, ΑΝ κάποιος φίλος έχει δει κάτι παρόμοιο σε άλλο σημείο ή, ΑΝ έχει γνώσεις Αρχαιολογίας και μπορεί να συνεισφέρει
με κάποιες πληροφορίες ή σκέψεις, ευπρόσδεκτος, το ανίτιμο, δωρεάν φιλοξενεία στην Ικαρία μια εβδομάδα
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αρχαίο Λουτρό στην Ικαρία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 04 Ιουν 2018, 12:50

Καμία πληροφορία ? Τίποτα? Ουδείς?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών