Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Αρχαιολογικά ευρήματα, μνημεία του παρελθόντος, αρχαίοι πολιτισμοί, έρευνες, ανασκαφές.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιούλ 2018, 02:40

Τα νεύρα κάνουν κακό στην υγεία και δεν είναι ανάγκη να απαντάς. Δεν είσαι υποχρεωμένος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 18 Ιούλ 2018, 00:01

Chainis έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 12:28
Το ζητούμενο για το νήμα είναι ποιος είχε (έχει) τις περισσότερες ανακρίβειες, ο Όμηρος ή οι αρχαίοι των ιστορικών χρόνων.
Ό Ομηρός δεν έχει ανακρίβειες

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 18 Ιούλ 2018, 00:19

OANNHSEA έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 18:41
Συζητάτε πάνω σε φαιδρά κείμενα...
Η Οδύσσεια και η Ιλιάδα δενγ ράφτηκαν!!! Συρράφτηκαν από κείμενα αοιδών.
Μέσα στα χρόνια μέχρι την πρώτη καταγραφή τους μετά από 600 χρόνια περίπου στο μιλητό πέρασαν από 40 κύματα και συνέχισαν οι προσθήκες μέχρι την τελική εκκαθάριση και σύνταξη τους από τους αλεξανδρινούς.
Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι υπάρχει αττική σύνταξη ή ότι σε πολλά σημεία οι ραψωδίες γράφουν αντίθετα πράγματα...

Και τώρα εσείς προσπαθείτε μέσα σε αυτό τον αχταρμά να βρείτε τάξη;

.
Δινω 1000 ευρώ για έστω μια αναφορά σε αρχαίο κειμενο ότι ο Ομηρος δεν έγραψε τα επη

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 18 Ιούλ 2018, 00:53

LOUROS έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 14:28
Στα λινκ παραπάνω έχει αναφορές και σε άλλα παράξενα, σχετικά με τη διαδρομή Πύλου-Σπάρτης σε μιαμιση μέρα (υποτίθεται διασχίζοντας τον Ταΰγετο με άρματα;).
Τόσο είναι με τα πόδια από τα μονοπάτια, άμα υπολογίσουμε ότι θα κοιμηθεί το άτομο.
Άμα περπατάς χωρίς να σταματήσεις, πρέπει να είναι κάπου 18-20 ώρες.

Άβαταρ μέλους
LOUROS
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 23:31

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LOUROS » 18 Ιούλ 2018, 03:07

Μηχανικός έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 00:53
LOUROS έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 14:28
Στα λινκ παραπάνω έχει αναφορές και σε άλλα παράξενα, σχετικά με τη διαδρομή Πύλου-Σπάρτης σε μιαμιση μέρα (υποτίθεται διασχίζοντας τον Ταΰγετο με άρματα;).
Τόσο είναι με τα πόδια από τα μονοπάτια, άμα υπολογίσουμε ότι θα κοιμηθεί το άτομο.
Άμα περπατάς χωρίς να σταματήσεις, πρέπει να είναι κάπου 18-20 ώρες.
Νομίζω, ναι. Ακόμα κι αν βάλεις τη Πύλο στον σημερινό Πύργο, οπως κάνει ο Πανταζής, βγαίνει η διαδρομή και μάλιστα περνάει και δυο πεδία. Κάτι λέει οτι Πύλος-Μυκήνες είναι πιο κοντά απο Πύλος-Ιθάκη στην Οδύσσεια; Προσωπικά, παρόλο που μου αρέσουν οι μελέτες του, δεν είμαι και τόσο πεπεισμένος..
We're on a mission from God 777

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 18 Ιούλ 2018, 10:30

skartados έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 00:01
Chainis έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 12:28
Το ζητούμενο για το νήμα είναι ποιος είχε (έχει) τις περισσότερες ανακρίβειες, ο Όμηρος ή οι αρχαίοι των ιστορικών χρόνων.
Ό Ομηρός δεν έχει ανακρίβειες
Ναι, περιγράφει τον Κύκλωπα όπως ακριβώς ήταν.
Και την Σκύλα και την Χάρυβδη και τις Σειρήνες.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 18 Ιούλ 2018, 11:45

skartados έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 00:19
OANNHSEA έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 18:41
Συζητάτε πάνω σε φαιδρά κείμενα...
Η Οδύσσεια και η Ιλιάδα δενγ ράφτηκαν!!! Συρράφτηκαν από κείμενα αοιδών.
Μέσα στα χρόνια μέχρι την πρώτη καταγραφή τους μετά από 600 χρόνια περίπου στο μιλητό πέρασαν από 40 κύματα και συνέχισαν οι προσθήκες μέχρι την τελική εκκαθάριση και σύνταξη τους από τους αλεξανδρινούς.
Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι υπάρχει αττική σύνταξη ή ότι σε πολλά σημεία οι ραψωδίες γράφουν αντίθετα πράγματα...

Και τώρα εσείς προσπαθείτε μέσα σε αυτό τον αχταρμά να βρείτε τάξη;

.
Δινω 1000 ευρώ για έστω μια αναφορά σε αρχαίο κειμενο ότι ο Ομηρος δεν έγραψε τα επη
Δεν έχει σημασία όση το τι πιστεύουν οι περισσότεροι παπάρες ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 18 Ιούλ 2018, 17:56

skartados έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 00:19
OANNHSEA έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 18:41
Συζητάτε πάνω σε φαιδρά κείμενα...
Η Οδύσσεια και η Ιλιάδα δενγ ράφτηκαν!!! Συρράφτηκαν από κείμενα αοιδών.
Μέσα στα χρόνια μέχρι την πρώτη καταγραφή τους μετά από 600 χρόνια περίπου στο μιλητό πέρασαν από 40 κύματα και συνέχισαν οι προσθήκες μέχρι την τελική εκκαθάριση και σύνταξη τους από τους αλεξανδρινούς.
Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι υπάρχει αττική σύνταξη ή ότι σε πολλά σημεία οι ραψωδίες γράφουν αντίθετα πράγματα...

Και τώρα εσείς προσπαθείτε μέσα σε αυτό τον αχταρμά να βρείτε τάξη;

.
Δινω 1000 ευρώ για έστω μια αναφορά σε αρχαίο κειμενο ότι ο Ομηρος δεν έγραψε τα επη
Και εγώ δίνω 1.000.000 ευρώ σε όποιον μας δείξει μία κόπια της Οδύσσειας ή της Ιλιάδας από το 750π.χ. :smt033

.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 19 Ιούλ 2018, 01:04

OANNHSEA έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 17:56
skartados έγραψε:
18 Ιούλ 2018, 00:19
OANNHSEA έγραψε:
05 Ιούλ 2018, 18:41
Συζητάτε πάνω σε φαιδρά κείμενα...
Η Οδύσσεια και η Ιλιάδα δενγ ράφτηκαν!!! Συρράφτηκαν από κείμενα αοιδών.
Μέσα στα χρόνια μέχρι την πρώτη καταγραφή τους μετά από 600 χρόνια περίπου στο μιλητό πέρασαν από 40 κύματα και συνέχισαν οι προσθήκες μέχρι την τελική εκκαθάριση και σύνταξη τους από τους αλεξανδρινούς.
Δεν είναι τυχαίο π.χ. ότι υπάρχει αττική σύνταξη ή ότι σε πολλά σημεία οι ραψωδίες γράφουν αντίθετα πράγματα...

Και τώρα εσείς προσπαθείτε μέσα σε αυτό τον αχταρμά να βρείτε τάξη;

.
Δινω 1000 ευρώ για έστω μια αναφορά σε αρχαίο κειμενο ότι ο Ομηρος δεν έγραψε τα επη
Και εγώ δίνω 1.000.000 ευρώ σε όποιον μας δείξει μία κόπια της Οδύσσειας ή της Ιλιάδας από το 750π.χ. :smt033

.
Εγώ ομως γατάκι ζητησα μια απλή αναφορά για αυτό που λες.Αντίθετα εγώ μπόρω να σε φέρω αρχαίο κειμενό που να λέει ότι στα χρόνια του Λυκούργου και του ομηρου υπήρχαν γραμμένα τα έπη,κάπου δηλαδή στο 750 Π.χ.
Αυτή είναι η διαφορά μας.Αυτά που υποστηριζω εγώ υπάρχουν σε αρχαία κειμένα,ενώ αυτά που υποστηρίζεις εσύ ,υπάρχουν στα άδυτα του κωλου σου

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 19 Ιούλ 2018, 01:09

Δινω 1000 ευρώ για έστω μια αναφορά σε αρχαίο κειμενο ότι ο Ομηρος δεν έγραψε τα επη

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 19 Ιούλ 2018, 17:57

skartados έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 01:04
Εγώ ομως γατάκι ζητησα μια απλή αναφορά για αυτό που λες.Αντίθετα εγώ μπόρω να σε φέρω αρχαίο κειμενό που να λέει ότι στα χρόνια του Λυκούργου και του ομηρου υπήρχαν γραμμένα τα έπη,κάπου δηλαδή στο 750 Π.χ.
Αυτή είναι η διαφορά μας.Αυτά που υποστηριζω εγώ υπάρχουν σε αρχαία κειμένα,ενώ αυτά που υποστηρίζεις εσύ ,υπάρχουν στα άδυτα του κωλου σου
Μπορεί να μου φέρεις και γραπτή αναφορά ότι υπήρχε π.χ. η Ταρτησσός, αλλά δεν έχουμε βρει ούτε λιθάρι από αυτήν!!!
Οπότε άσε τις αναφορές και φέρε στοιχεία για αυτό που υποστηρίζεις!!!
Ή μήπως νομίζεις ότι ο Όμηρος έγραφε βουστρηδόν;;; :003:

Στοιχεία;;;
Καταρχήν, ξέρεις τι πάει να πει στοιχείο στην αρχαιολογία; :smt005:

.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 19 Ιούλ 2018, 18:18

OANNHSEA έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 17:57
skartados έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 01:04
Εγώ ομως γατάκι ζητησα μια απλή αναφορά για αυτό που λες.Αντίθετα εγώ μπόρω να σε φέρω αρχαίο κειμενό που να λέει ότι στα χρόνια του Λυκούργου και του ομηρου υπήρχαν γραμμένα τα έπη,κάπου δηλαδή στο 750 Π.χ.
Αυτή είναι η διαφορά μας.Αυτά που υποστηριζω εγώ υπάρχουν σε αρχαία κειμένα,ενώ αυτά που υποστηρίζεις εσύ ,υπάρχουν στα άδυτα του κωλου σου
Μπορεί να μου φέρεις και γραπτή αναφορά ότι υπήρχε π.χ. η Ταρτησσός, αλλά δεν έχουμε βρει ούτε λιθάρι από αυτήν!!!
Οπότε άσε τις αναφορές και φέρε στοιχεία για αυτό που υποστηρίζεις!!!
Ή μήπως νομίζεις ότι ο Όμηρος έγραφε βουστρηδόν;;; :003:

Στοιχεία;;;
Καταρχήν, ξέρεις τι πάει να πει στοιχείο στην αρχαιολογία; :smt005:

.
Ρε συ συνελθε,τι είναι αυτά που γράφεις?
Από πότε η απόδοση ενός αρχαίου κειμενου σε κάποιον συγγραφέα έγινε θεμΑ αρχαιολογίας?
Με τη λογική σου ,ούτε ο Αριστοτέλης έγραψε κάτι,ούτε ο Πλάτωνας,ούτε οι τραγικοί,ούτε ο Ηρόδοτος ούτε κανένας μι ας και δεν έχουν βρεθεί τα αυθεντικά κειμένα....Αν δεν μπορεις γαμΑτο,δεν είναι όλα για όλους

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 19 Ιούλ 2018, 18:27

skartados έγραψε:
19 Ιούλ 2018, 18:18
Ρε συ συνελθε,τι είναι αυτά που γράφεις?
Από πότε η απόδοση ενός αρχαίου κειμενου σε κάποιον συγγραφέα έγινε θεμΑ αρχαιολογίας?
Με τη λογική σου ,ούτε ο Αριστοτέλης έγραψε κάτι,ούτε ο Πλάτωνας,ούτε οι τραγικοί,ούτε ο Ηρόδοτος ούτε κανένας μι ας και δεν έχουν βρεθεί τα αυθεντικά κειμένα....Αν δεν μπορεις γαμΑτο,δεν είναι όλα για όλους
Α μάλιστα!!!
Δηλαδή ο κάθε ένας αρχαίος μπορεί να γράφει ότι παπαριά θέλει και εμείς πρέπει να την πιστέψουμε ακόμα και ένα δεν υπάρχει η παραμικρό αρχαιολογικό εύρημα για αυτό!!! Γιατί;
Μα γιατί αυτό συμφέρει τον skartado, μια και το εύρημα είναι απόδειξη!!!

Και ναι, εκτός από τον Ηρόδοτο, του οποίου τα κείμενα έχουν αποδειχθεί, οι υπόλοιποι δεν ξέρουμε τι πραγματικά έχουν γράψει ή καλύτερα τι έχει προστεθεί σε αυτά που έχουν γράψει μέχρι να βρεθούν τα αρχικά κείμενα!!!
Από την άλλη βέβαια κοροϊδεύεις στεγνά όλο τον κόσμο μια και αναφέρεσαι σε συγγραφείς που ζούσαν σε εποχές στις οποίες η γραπτή γλώσσα χρησιμοποιείτο συνεχώς, ενώ ο δήθεν Όμηρος "έγραψε" σε μία εποχή από την οποία δεν έχουμε βρει κανένα (μα να πάρει ο διάολος κανένα!!! ) δείγμα γραφής!!!

.

skartados
Δημοσιεύσεις: 997
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:39

Re: Μυκήνες: Η μεγαλύτερη αρχαιολογική πλάνη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skartados » 19 Ιούλ 2018, 18:59

Βρε συ,πως να στο πω τώρα να μην σε σοκαρω?
Ό Ομηρος έζησε τον 8ο αιώνα π.χ ,όπου έχουν βρεθει δεκάδες ελληνικές επιγραφές με άλφαβήτο.Γιατί συνεχιζεις σε κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα?Γιατί απλά δεν ρωτάς?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών