Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Αρχαιολογικά ευρήματα, μνημεία του παρελθόντος, αρχαίοι πολιτισμοί, έρευνες, ανασκαφές.
Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 13 Ιαν 2021, 16:30

Στη διεθνή βιβλιογραφία η τελευταία περίοδος της προϊστορίας, που συμπίπτει με την εποχή του σιδήρου στην Ελλάδα, μετά την ύστερη εποχή του χαλκού και μέχρι την αρχαϊκή της ιστορικής περιόδου, ονομάζεται 'Greek Dark Ages', όρος αποδεκτός από όλη τη διεθνή αρχαιολογική κοινότητα..

Ήταν πράγματι μια μεταβατική περίοδος μεγάλων αλλαγών, με καταστροφή του Μυκηναϊκού πολιτισμού και αποκήρυξη των τοπικών ηγεμόνων, πολύ μεγάλη συρρίκνωση του πληθυσμού και εγκατάλειψη, μετακίνηση πληθυσμιακών ομάδων, απώλεια βασικών γνώσεων -όπως της μεταλλουργίας για κατασκευή εργαλείων και όπλων, αλλά και της χρήσης της γραμμικής β' και γενικά της γραφής-, ελάχιστες πηγές και αναφορές σήμερα, και πολλές πολλές εικασίες χωρίς χειροπιαστές αποδείξεις... Περιβαλλοντική καταστροφή, επιδρομές των μυστηριωδών λαών της θάλασσας (που εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν το ίδιο ξαφνικά το διάστημα αυτό), λαϊκές εξεγέρσεις και κατάρρευση αξιών, ηθική κατάπτωση. Το μόνο αρχαιολογικό εύρημα από την περίοδο αυτή είναι φτωχικοί τάφοι, απλοί και χωρίς κτερίσματα που μαρτυρουν και την οικονομική κατάσταση του πληθυσμού.. Στο τέλος της περιόδου έχουμε επινόηση ξανά της γραφής με φθογγικό αλφάβητο και όχι συλλαβικό, επαναφορά της μεταλλουργίας με το σίδηρο πλέον σαν κυρίαρχο μέταλλο επεξεργασίας και επανακαλλιέργεια της γης με νέα εργαλεία και συγκέντρωση πληθυσμών γύρω από την 'πόλιν' πλέον και όχι έναν ηγεμόνα, και συμμετοχή όλων στα κοινά.

Παρόλα αυτά, αν και χρησιμοποιείται από αρκετούς και εδώ η έκφραση 'σκοτεινοί αιώνες', η πλειοψηφία των Ελλήνων ακαδημαϊκών, ιστορικών και αρχαιολόγων, αρνούνται και αποφεύγουν χαρακτηριστικά να υιοθετήσουν τον όρο αυτό, προτιμώντας να χρησιμοποιήσουν εκφράσεις όπως εποχή σιδήρου, γεωμετρική περίοδος, υστερομηκυναϊκή, ομηρική, προαρχαϊκή κλπ..
Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη εξήγηση γι αυτό (πέραν της προφανούς ελληνοκεντρικής, 'τί να πουν κι αυτοί για εμάς') ;

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6234
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 16 Ιαν 2021, 02:55

Δεν έχω υπόψη μου κάποιον ιδιαίτερο λόγο που συμβαίνει αυτό. Καμιά φορά παίζει ρόλο και το είδος του βιβλίου. Σ'ένα αμιγώς αρχαιολογικό βιβλίο που παρουσιάζει αναλυτικά τον υλικό πολιτισμό της εποχής μπορεί να προτιμάται συχνότερα ο ειδικότερος όρος "γεωμετρική" από τον γενικό "Σκοτεινοί Αιώνες" λόγω του πρωτο-γεωμετρικού ρυθμού των αγγείων που ξεκίνησε στην Αττική και εξαπλώθηκε στην Ελλάδα λίγο αργότερα. Αν πρόκειται για βιβλίο ιστορικής επισκόπησης είναι πιο πιθανό να χρησιμοποιηθεί ο πιο γενικός όρος "Σκοτεινοί Αιώνες".

Πάντως το "ομηρική" και "προαχαϊκή" δεν το πολυσυναντάμε ούτε στην ελληνική βιβλιογραφία.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40330
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2021, 03:25

Ο όρος dark ages για την βρετανική και την ευρωπαϊκή ιστορία, μετά την πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, είναι σε φθίνουσα χρήση στους ακαδημαϊκούς κύκλους, γιατί πλέον θεωρείται παραπλανητικός, αδικαιολόγητα αρνητικός και ανακριβής. Το ίδιο θεωρούν οι Έλληνες ιστορικοί για την αντίστοιχη ελληνική περίοδο της πρώιμης αρχαιότητας και όχι αδικαιολόγητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 10990
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 16 Ιαν 2021, 03:30

hellegennes έγραψε:
16 Ιαν 2021, 03:25
Ο όρος dark ages για την βρετανική και την ευρωπαϊκή ιστορία, μετά την πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, είναι σε φθίνουσα χρήση στους ακαδημαϊκούς κύκλους, γιατί πλέον θεωρείται παραπλανητικός, αδικαιολόγητα αρνητικός και ανακριβής. Το ίδιο θεωρούν οι Έλληνες ιστορικοί για την αντίστοιχη ελληνική περίοδο της πρώιμης αρχαιότητας και όχι αδικαιολόγητα.
Dark ages λεγονται γιατι δεν εχουμε πολλα δεδομενα για εκεινες τις εποχες. Σε σχεση με την περιοδο μετα την πτωση της ρωμαικης αυτοκρατωριας νομιζω ο ορος ειναι δικαιολογημενος γιατι δεν γνωριζουμε πολλα πραγματα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40330
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκοτεινοί αιώνες (1100-800 πΧ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Ιαν 2021, 04:06

Μα για τον ίδιο λόγο επικράτησε αρχικά και ο όρος για την βρετανική μεταρωμαϊκή περίοδο, όπως και για την ευρωπαϊκή σαν σύνολο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών