Ιδιωτικές ανασκαφές

Αρχαιολογικά ευρήματα, μνημεία του παρελθόντος, αρχαίοι πολιτισμοί, έρευνες, ανασκαφές.
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 15 Μαρ 2022, 15:53

Αν έχω λεφτά , μπορώ να προσλάβω βοηθούς και εργάτες και μεταφορείς και να κάνω ανασκαφές κάπου που επιθυμώ όπως έκαναν οι πρώτοι αρχαιολόγοι ή πλέον είμαι δουλειά μόνο των κρατικών οργανισμών ;

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11903
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 15 Μαρ 2022, 15:57

Αν ειναι οικοπεδο ιδιοκτησιας σου σκαψε οσο θελεις αλλα εστω και ενα θραυσμα να βρεις αναλαμβανει η αρχαιολογικη υπηρεσια
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 15 Μαρ 2022, 17:01

Sid Vicious έγραψε:
15 Μαρ 2022, 15:57
Αν ειναι οικοπεδο ιδιοκτησιας σου σκαψε οσο θελεις αλλα εστω και ενα θραυσμα να βρεις αναλαμβανει η αρχαιολογικη υπηρεσια
Εμ όχι , εννοώ να πάρω άδεια και να σκάψω στα Τζουμέρκα , στην Καππαδοκία , στην Αφρική ή όπου θεωρώ ότι θα βρω σημαντικά ευρήματα .

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5746
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Μαρ 2022, 17:04

Αν δημιουργήσεις κάτι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που στο καταστατικό του θα αναφέρει ρητά ότι τα ευρήματα θα ανήκουν στο κράτος τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα και μπορεί να βρεις και χρηματοδότηση.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 15 Μαρ 2022, 17:06

Niki έγραψε:
15 Μαρ 2022, 17:04
Αν δημιουργήσεις κάτι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που στο καταστατικό του θα αναφέρει ρητά ότι τα ευρήματα θα ανήκουν στο κράτος τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα και μπορεί να βρεις και χρηματοδότηση.
Ας πούμε ότι το υπογράφω . Αλλά δεν έχω επαγγελματικά δικαιώματα αρχαιολόγου ( ιστορικός σπουδάζω ) . Ούτε τρανταχτές αποδείξεις ότι θα βρω . Αλλά έχω λεφτά για ξόδεμα . Θα με αφήσουν ;

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5746
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Μαρ 2022, 17:09

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
15 Μαρ 2022, 17:06
Niki έγραψε:
15 Μαρ 2022, 17:04
Αν δημιουργήσεις κάτι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που στο καταστατικό του θα αναφέρει ρητά ότι τα ευρήματα θα ανήκουν στο κράτος τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα και μπορεί να βρεις και χρηματοδότηση.
Ας πούμε ότι το υπογράφω . Αλλά δεν έχω επαγγελματικά δικαιώματα αρχαιολόγου ( ιστορικός σπουδάζω ) . Ούτε τρανταχτές αποδείξεις ότι θα βρω . Αλλά έχω λεφτά για ξόδεμα . Θα με αφήσουν ;
Έχεις περισσότερες πιθανότητες έτσι.
Αρκετές δηλαδή ας πούμε 60%
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ιδιωτικές ανασκαφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 15 Μαρ 2022, 20:59

Καταθέτεις αίτηση στην αρχαιολογική υπηρεσία προσκομιζοντας τοπογραφικό της ακριβούς περιοχής που θέλεις να σκάψεις καθώς και όσα άλλα στοιχεία μπορούν να υποστηρίξουν την αίτηση. Αν εγκριθεί σου δίνεται χρονική διορία εντός της οποίας δικαιούσαι να σκάψεις και είναι παρών και υπάλληλος της υπηρεσίας.
Οι κυνηγοι θησαυρών έτσι δουλεύουν..
Ακόμα και αν είναι δικό σου το χωράφι, το υπέδαφος δεν σου ανήκει. Για οποιαδήποτε σκαπτικη εργασία απαιτείται κανονικά άδεια.. Οποιοδήποτε αντικείμενο βρεθεί που δεν είναι σύγχρονο (μετά το 1900κάτι) θεωρείται αρχαιότητα και ανήκει στο κράτος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχαιολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών