Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Ιστορίες ή θρύλοι, συνήθως φανταστικών γεγονότων ευρέως διαδεδομένων, που στηρίζονται ή όχι σε πραγματικά γεγονότα.
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Δεκ 2018, 02:30

Επειδή ακριβώς συγγενεύει με των πτηνών το σύστημα οστών τους μου φαίνεται περίεργο που συγκρατούσε τόσο βάρος.
Επίσης γινόντουσαν και ομηρικές μάχες με τις ουρές τους να χτυπούν τους αντιπάλους με φοβερή δύναμη. Αν ήταν τόσο εύθραυστα θα επιζούσαν τόσο;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2018, 02:38

Μην πιστεύεις το Χόλιγουντ. Οι ουρές τους δεν ήταν για να μάχονται, ήταν για να κρατάνε ισορροπία και ήταν άκαμπτες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2018, 02:44

Όσο για το βάρος, μεγάλο μέρος του είναι ο σκελετός. Π.χ. ο αφρικανικός ελέφαντας ζυγίζει αναλογικά πολύ περισσότερο (2 φορές) από ό,τι ζύγιζε ένας τυραννόσαυρος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Δεκ 2018, 02:58

Εικόνα

Και το ρόπαλο γιατί το είχε;

«Σύμφωνα με τους ερευνητές οι αγκυλόσαυροι με την ουρά-ρόπαλο μπορούσαν να αναμετρηθούν ακόμη και τον τρομερό Τυρρανόσαυρο ρεξ και να αποκρούσουν τις επιθέσεις του. «Μια ουρά ρόπαλο ήταν σίγουρα ένα αποτελεσματικό όπλο αφού θα μπορούσε άνετα να σπάσει τον αστράγαλο ενός θηρευτή. Πιθανότατα βέβαια χρησιμοποιούσαν την ουρά τους ως όπλο και σε αναμετρήσεις που είχαν μεταξύ τους οι αγκυλόσαυροι» αναφέρει η Βικτόρια Αρμπουρ, παλαιοντολόγος του Πολιτειακού Πανεπιστημίου της Βόρειας Καρολίνα και του Μουσείου Φυσικής Ιστορία της Βόρειας Καρολίνας που ήταν και επικεφαλής της μελέτης η οποία δημοσιεύτηκε στην επιθεώρηση «Journal of Anatomy» ».

Πηγή: https://www.tovima.gr/2015/09/02/scienc ... ne-ropalo/
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8457
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 30 Δεκ 2018, 11:05

Ρε μην μπερδεύεται τα είδη των δεινοσαύρων!!!
Είναι δυνατόν να μπερδεύεται την καμηλοπάρδαλη με τη νυχτερίδα και να μου λέτε γιατί δεν πετά η καμηλοπάρδαλη;;;
Όλη η ουσία είναι στα οστά - κάποιες οικογένειες δεινοσαύρων είχαν διαφορετική δομή οστών. Συγκεκριμένα ήταν πολύ ελαφρά και με ειδική πλεχτή δομή η οποία μπορούσε να αντέξει το βάρος αυτών των ζώων.
Παράδειγμα ο Αργεντινόσαυρος.
https://en.wikipedia.org/wiki/Argentinosaurus
Προσέξτε: δεν έχουμε ξαναβρεί ποτέ από τότε παρόμοια δομή οστών!!!
Πέρα από αυτό, μπορεί μεν η κίνηση τους να ήταν πολύ αργή σε σύγκριση με τα άλλα είδη, αλλά ήταν πολύ γρήγορη λόγω του όγκου τους!!! Και η ουρά τους ήταν πολύ πιο γρήγορη στις κινήση της...
Όσο για τα συγκρούσεις μεταξύ τους - δεν ξέρουμε τίποτα από αυτά. Είναι υποθέσεις των πρώτων ερευνητών που είδαν μία σύγκριση με τις καμηλοπαρδάλεις...

Και εδώ έρχεται η πλήρης αντίφαση με τους σκελετούς των ανθρώπων και γενικά των θηλαστικών.
Ακόμα και στο μεγαλύτερο χερσαίο θηλαστικό που έχουμε βρει μέχρι στιγμής (https://en.wikipedia.org/wiki/Paraceratherium ) , οι διαφορές στην δομή των οστών είναι πάρα πολύ μικρές σε σύγκριση με τα άλλα θηλαστικά...

Εδώ επίσης θα πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο: τις διαφορές με κάποια είδη τα οποία μπορούσαν να γίνουν εν μέρη δίποδα, όπως οι γιγάντιοι βραδίποδες: https://en.wikipedia.org/wiki/Megatheriidae
Προσέξτε τις τεράστιες διαφορές που πρέπει να έχει ένα ζώο για στέκεται όρθιο, σε σύγκριση με ένα ζώο το οποίο στέκεται μόνο στα τέσσερα - διαφορές και στη λεκάνη, αλλά και στα πόδια του...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Δεκ 2018, 11:51

hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2018, 01:55
Λόγω κλίμακας. Ένας άνθρωπος με ύψος 3,6 μέτρα, θα ζύγιζε 650 κιλά, δηλαδή 2^3 περισσότερο από έναν άνθρωπο 180 εκατοστών. Τα οστά του όμως θα μπορούσαν να συγκρατήσουν βάρος μόνο 2^2 φορές περισσότερο από ότι του φυσιολογικού ανθρώπου και άρα θα δέχονταν διπλάσια καταπόνηση, πράγμα για το οποίο δεν είναι σχεδιασμένος ο ανθρώπινος σκελετός.

Βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι που ζυγίζουν το διπλάσιο από το φυσιολογικό τους, αλλά είναι ακραία άρρωστη κατάσταση και επιβιώνουν μόνο λόγω του σύγχρονου κόσμου και της επιστήμης. Θα ήταν αδύνατον ένας άνθρωπος που εκ φύσεως ζύγιζε διπλάσια από ότι επιτρέπει ο σκελετός του να κινείται φυσιολογικά, να κυνηγάει και να ζει.
Γιατί τα οστά το ελέφαντα σηκώνουν 4 τόνους (1 τόνος σε κάθε πόδι) και τα οστά σε κάποιον με 3,6 ύψος δεν θα σήκωναν 650 κιλά (325 κιλά σε κάθε πόδι);
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 30 Δεκ 2018, 11:56

independent_44 έγραψε:
30 Δεκ 2018, 01:26
Αν υπήρξαν γιγαντιαία ζώα που εξαφανίστηκαν (δεινόσαυροι) γιατί να μην υπήρξαν και γιγαντιαίοι άνθρωποι που για χ.ψ λόγους εξαφανίστηκαν κι αυτοί;
γιατι θα το ξέραμε.
Αν δεν υπάρχει προσπάθεια συγκάλυψης της ύπαρξης των δεινοσαύρων γιατί να υπάρχει συγκάλυψη της ύπαρξης των γιγάντων;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2018, 11:56

Γιατί έχουν διαφορετική δομή. Κάνε την σύγκριση:

Εικόνα

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 30 Δεκ 2018, 12:03

μαλλον θελουν να πουν οτι αν δεχτούμε την υποθεση υπαρξης γιγαντων μπορούμε να δεχτούμε και την υποθεση οτι ο σκελετος τους δεν θα ηταν ακριβως ιδιος με τον δικό μας.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 30 Δεκ 2018, 12:09

Chainis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 11:51
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2018, 01:55
Γιατί τα οστά το ελέφαντα σηκώνουν 4 τόνους (1 τόνος σε κάθε πόδι) και τα οστά σε κάποιον με 3,6 ύψος δεν θα σήκωναν 650 κιλά (325 κιλά σε κάθε πόδι);
γιατι το βαρος αυξανει εις τον κυβο, ενω η επιφανεια εις την δευτερα.
ετσι ενα φλαμιγκο μπορει να εχει λεπτα σαν καλαμακια ποδια αλλα ενα φλαμιγκο με το διπλασιο μεγεθος πρεπει να εχει περισσοτερο απο το διπλασιο χοντρα ποδια για να αντεξει το βαρος του

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Δεκ 2018, 12:09

Μου φαίνεται απλή εξήγηση ότι αν υπήρχαν απλώς θα είχαν πιο χοντρά και γερά κόκαλα τόσο ώστε να είναι ικανά να σηκώνουν το βάρος τους χωρίς να καταπονούνται.

Όπως σήμερα υπάρχουν άνθρωποι 2 μέτρων και πυγμαίοι του 1.40.
Προφανώς και τα οστά των πρώτων είναι πιο ισχυρά από των δεύτερων, όσο χρειάζεται για να λειτουργεί σωστά το σώμα τους.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2018, 12:15

Chainis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:09
Μου φαίνεται απλή εξήγηση ότι αν υπήρχαν απλώς θα είχαν πιο χοντρά και γερά κόκαλα τόσο ώστε να είναι ικανά να σηκώνουν το βάρος τους χωρίς να καταπονούνται.

Όπως σήμερα υπάρχουν άνθρωποι 2 μέτρων και πυγμαίοι του 1.40.
Προφανώς και τα οστά των πρώτων είναι πιο ισχυρά από των δεύτερων, όσο χρειάζεται για να λειτουργεί σωστά το σώμα τους.
Όχι, τα κόκαλά τους είναι ίδια. Δεν υπάρχει κάποια εγγενής διαφορά στην δομή τους. Απλά οι άνθρωποι των 2 μέτρων είναι πολύ πιο εύκολο να σπάσουν κόκαλα από τους πυγμαίους. Π.χ. εγώ που είμαι 1,70 και 68 κιλά δεν έχω σπάσει ποτέ τίποτα στην ζωή μου, ενώ όλοι οι ψηλότεροι γνωστοί και φίλοι μου έχουν σπάσει τουλάχιστον ένα χέρι στην ζωή τους. Εντάξει, θα πεις ότι είναι και τυχαίο, αλλά παίζει ρόλο και το μικρό περιθώριο αντοχής που έχουν τα κόκαλα.

Μπορείς να δεις τον νόμο του κύβου και στον αθλητισμό. Οι ελαφρύτεροι αρσιβαρίστες σηκώνουν περισσότερες φορές το βάρος τους από τους βαρύτερους, γιατί η μυϊκή δύναμη είναι τετραγωνική συνάρτηση ενώ η μάζα κυβική (βασικά ο όγκος, αλλά η πυκνότητα μένει σταθερή). Δηλαδή το βάρος αυξάνεται ταχύτερα από την μυοσκελετική δύναμη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 30 Δεκ 2018, 12:18

Chainis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:09
Μου φαίνεται απλή εξήγηση ότι αν υπήρχαν απλώς θα είχαν πιο χοντρά και γερά κόκαλα τόσο ώστε να είναι ικανά να σηκώνουν το βάρος τους χωρίς να καταπονούνται.

Όπως σήμερα υπάρχουν άνθρωποι 2 μέτρων και πυγμαίοι του 1.40.
Προφανώς και τα οστά των πρώτων είναι πιο ισχυρά από των δεύτερων, όσο χρειάζεται για να λειτουργεί σωστά το σώμα τους.
δεν ισχυει αυτο.
ο διμετρος ειναι πιο αδυναμος απο τον κοντυτερο.
οι αρθρωσεις του καταπονουνται πολυ περισσοτερο

για αυτο δεν υπαρχουν μυρμηγκια στο μεγεθος κοτοπουλου κτλ
για αυτο δεν μπορουμε να φτιαξουμε αεροπλανα απεριοριστου μεγαθους γιατι η αντωση αυξανει εις το τετραγωνο ενω το βαρος στον κυβο.
το ιδιο συμβαινει με ολες τις κατασκευες ακομα και με τα πλοια κτλ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Δεκ 2018, 12:18

Είναι ο ίδιος λόγος που δεν πεθαίνει ένα έντομο όταν πέσει από ύψος 100 φορές το ύψος του (σαν να πέφτουμε εμείς από ουρανοξύστη) και που μπορεί να σηκώσει δεκάδες φορές το βάρος του.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Σκελετός Κύκλωπα ανακαλύφθηκε στην Κοζάνη το 1931

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 30 Δεκ 2018, 12:50

lolek1 έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:18
Chainis έγραψε:
30 Δεκ 2018, 12:09
Μου φαίνεται απλή εξήγηση ότι αν υπήρχαν απλώς θα είχαν πιο χοντρά και γερά κόκαλα τόσο ώστε να είναι ικανά να σηκώνουν το βάρος τους χωρίς να καταπονούνται.

Όπως σήμερα υπάρχουν άνθρωποι 2 μέτρων και πυγμαίοι του 1.40.
Προφανώς και τα οστά των πρώτων είναι πιο ισχυρά από των δεύτερων, όσο χρειάζεται για να λειτουργεί σωστά το σώμα τους.
δεν ισχυει αυτο.
ο διμετρος ειναι πιο αδυναμος απο τον κοντυτερο.
οι αρθρωσεις του καταπονουνται πολυ περισσοτερο

για αυτο δεν υπαρχουν μυρμηγκια στο μεγεθος κοτοπουλου κτλ
για αυτο δεν μπορουμε να φτιαξουμε αεροπλανα απεριοριστου μεγαθους γιατι η αντωση αυξανει εις το τετραγωνο ενω το βαρος στον κυβο.
το ιδιο συμβαινει με ολες τις κατασκευες ακομα και με τα πλοια κτλ
Δεν μιλάμε για απεριόριστα μεγέθη αλλά αυτός από κάτω με ύψος 2.05 και 180 κιλά βάρος δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.

Επίσης μπορείς να βρεις άλλους ανάλογου μεγέθους που σηκώνουν με μια κίνηση γύρω στα 500 κιλά για πλάκα.

Εικόνα

Επίσης τα μεγαλύτερα βάρη στην άρση βαρών τα σηκώνουν δίμετρα γομάρια κι όχι στην κατηγορία φτερό.

Edit :
Κι αν μετρήσεις την περίμετρο ενός οστού του εικονιζομένου, πχ του μηριαίου κι ενός πυγμαίου είμαι βέβαιος ότι δεν θα είναι ίδιες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chainis την 30 Δεκ 2018, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αστικοί μύθοι και Παραδοσιακοί θρύλοι”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών