Τι είναι μια νέα ιδέα;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17006
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Δεκ 2023, 17:25

seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:23
taxalata xalasa έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:34
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Ας τα τρώνε 16 χρόνια έρευνας χάλασα μια περιουσία για να με βρίζετε. Ας χαλάσω και κάτι λίγα ακόμα για να υπάρχουν εκεί για να βλέπουν τουλάχιστο πόσο γκαγκά είσαστε οι μελλοντικές γενιές. Εγώ το χρέος μου προς την κοινωνία το έκανα. Το κρίμα στον λαιμό σας.
Σε 16 χρόνια θα είχες τελειώσει 5 πανεπιστημία και θα χες γίνει μέγας Dr.

Αλλά καθώς φαίνεται εσύ ταΐζεις την παράνοια σου... και θες αναγνώριση γι αυτό...
πάρε μια αναγνώριση... :sal9:
Εικόνα
Είσαι και Memeτης... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Δεκ 2023, 17:31

taxalata xalasa έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:25
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:23
taxalata xalasa έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:34


Σε 16 χρόνια θα είχες τελειώσει 5 πανεπιστημία και θα χες γίνει μέγας Dr.

Αλλά καθώς φαίνεται εσύ ταΐζεις την παράνοια σου... και θες αναγνώριση γι αυτό...
πάρε μια αναγνώριση... :sal9:
Εικόνα
Είσαι και Memeτης... :003:
Μέσα στους μεμέτηδες ο τελευταίος Μιστροσυνέδριος
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος seismic την 07 Δεκ 2023, 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2023, 17:33

seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:42
seismic έγραψε:
06 Δεκ 2023, 18:58

Τον ερευνητή που με ίδια χρήματα
ρε κοροιδο, σου τα τρωνε λεμε.
Ας τα τρώνε 16 χρόνια έρευνας χάλασα μια περιουσία για να με βρίζετε. Ας χαλάσω και κάτι λίγα ακόμα για να υπάρχουν εκεί για να βλέπουν τουλάχιστο πόσο γκαγκά είσαστε οι μελλοντικές γενιές. Εγώ το χρέος μου προς την κοινωνία το έκανα. Το κρίμα στον λαιμό σας.
δεν τα βλεπει κανενας. κλικαρει καποιος να δει, βλεπει οτι ειναι βλακεια απο την πρωτη προταση και αντε γεια, μονο εσυ χαιρεσαι με το κλικ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 07 Δεκ 2023, 19:45

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:33
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 09:42


ρε κοροιδο, σου τα τρωνε λεμε.
Ας τα τρώνε 16 χρόνια έρευνας χάλασα μια περιουσία για να με βρίζετε. Ας χαλάσω και κάτι λίγα ακόμα για να υπάρχουν εκεί για να βλέπουν τουλάχιστο πόσο γκαγκά είσαστε οι μελλοντικές γενιές. Εγώ το χρέος μου προς την κοινωνία το έκανα. Το κρίμα στον λαιμό σας.
δεν τα βλεπει κανενας. κλικαρει καποιος να δει, βλεπει οτι ειναι βλακεια απο την πρωτη προταση και αντε γεια, μονο εσυ χαιρεσαι με το κλικ.
Αν ρωτήσετε αυτό το προλάκι καφετζή των Ταμπουρίων που βασίζεται και λέει αυτές τις βλακείες θα επικαλεσθεί ότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου τα έλεγαν και εγώ δεν. Εγώ ρωτάω Πόσοι πολιτικοί μηχανικοί έχουν δημοσίευση εφαρμοσμένης έρευνας σε περιοδικά με κριτές?
Αφού με τάποναν γιατί με απέκλεισαν να γράφω στα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών? Εντολή άνωθεν λέγετε αυτό...ομαδικός αποκλεισμός από 5 φόρουμ μηχανικών.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17006
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Δεκ 2023, 20:05

seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:45
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:33
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Ας τα τρώνε 16 χρόνια έρευνας χάλασα μια περιουσία για να με βρίζετε. Ας χαλάσω και κάτι λίγα ακόμα για να υπάρχουν εκεί για να βλέπουν τουλάχιστο πόσο γκαγκά είσαστε οι μελλοντικές γενιές. Εγώ το χρέος μου προς την κοινωνία το έκανα. Το κρίμα στον λαιμό σας.
δεν τα βλεπει κανενας. κλικαρει καποιος να δει, βλεπει οτι ειναι βλακεια απο την πρωτη προταση και αντε γεια, μονο εσυ χαιρεσαι με το κλικ.
Αν ρωτήσετε αυτό το προλάκι καφετζή των Ταμπουρίων που βασίζεται και λέει αυτές τις βλακείες θα επικαλεσθεί ότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου τα έλεγαν και εγώ δεν. Εγώ ρωτάω Πόσοι πολιτικοί μηχανικοί έχουν δημοσίευση εφαρμοσμένης έρευνας σε περιοδικά με κριτές?
Αφού με τάποναν γιατί με απέκλεισαν να γράφω στα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών? Εντολή άνωθεν λέγετε αυτό...ομαδικός αποκλεισμός από 5 φόρουμ μηχανικών.
Σε κυνηγανε οι ιλλουμπινέδες κι εσένανε καήμμενε...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33138
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2023, 20:41

seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:45
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:33
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 16:28
Ας τα τρώνε 16 χρόνια έρευνας χάλασα μια περιουσία για να με βρίζετε. Ας χαλάσω και κάτι λίγα ακόμα για να υπάρχουν εκεί για να βλέπουν τουλάχιστο πόσο γκαγκά είσαστε οι μελλοντικές γενιές. Εγώ το χρέος μου προς την κοινωνία το έκανα. Το κρίμα στον λαιμό σας.
δεν τα βλεπει κανενας. κλικαρει καποιος να δει, βλεπει οτι ειναι βλακεια απο την πρωτη προταση και αντε γεια, μονο εσυ χαιρεσαι με το κλικ.
Αν ρωτήσετε αυτό το προλάκι καφετζή των Ταμπουρίων που βασίζεται και λέει αυτές τις βλακείες θα επικαλεσθεί ότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου τα έλεγαν και εγώ δεν. Εγώ ρωτάω Πόσοι πολιτικοί μηχανικοί έχουν δημοσίευση εφαρμοσμένης έρευνας σε περιοδικά με κριτές?
Αφού με τάποναν γιατί με απέκλεισαν να γράφω στα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών? Εντολή άνωθεν λέγετε αυτό...ομαδικός αποκλεισμός από 5 φόρουμ μηχανικών.
δυσανεξια στη βλακεια λεγεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Δεκ 2023, 13:26

ΒΑΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ

ΒΑΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ
Πηγή https://texnologikinisos.wordpress.com/ ... %BD%CE%B1/
Η βασική έρευνα γίνεται για την προώθηση της ανθρώπινης γνώσης χωρίς προσδοκίες για άμεσα απτά οφέλη. Τα αποτελέσματά της δεν προσφέρουν άμεσο εμπορικό όφελος ενώ συνήθως δημοσιεύονται σε επιστημονικά περιοδικά ή διατίθενται σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Ø Παραδείγματα από το πεδίο της βασικής έρευνας :

o Πώς άρχισε η δημιουργία του σύμπαντος;

o Από τι συνίστανται τα πρωτόνια, τα ηλεκτρόνια και τα νετρόνια;

Η εφαρμοσμένη έρευνα έχει σαν προορισμό την επίλυση πρακτικών προβλημάτων του σύγχρονου κόσμου και όχι την παραγωγή επιστημονικής γνώσης αυτής καθαυτής. Χρησιμοποιεί ως βάση την βασική.

Η εφαρμοσμένη έρευνα μετατρέπει τις ιδέες σε λειτουργικά αποτελέσματα. Οι γνώσεις ή οι πληροφορίες που προκύπτουν από αυτήν συχνά κατοχυρώνονται με διπλώματα ευρεσιτεχνίας αλλά μπορούν και να παραμείνουν απόρρητες.

Ø Παραδείγματα από το πεδίο της εφαρμοσμένης έρευνας:

o Βελτίωση της γεωργικής παραγωγής

o Θεραπεία ειδικών ασθενειών

o Εξοικονόμηση ενέργειας στο σπίτι, την βιομηχανία και στις μεταφορές.

o Βασική –> Ακτίνες Χ Εφαρμοσμένη –> Αξονικός τομογράφος

Κατά τον φιλόσοφο της τεχνολογίας James K. Feibleman , η βασική έρευνα έχει σαν στόχο την κατανόηση της φύσης ενώ η εφαρμοσμένη έρευνα τον έλεγχο της φύσης.

Διαφορά εφεύρεσης και ανακάλυψης

Βασική διαφορά της εφεύρεσης από την ανακάλυψη είναι ότι το αντικείμενο της εφεύρεσης δεν προϋπάρχει, (π.χ. η εφεύρεση του τροχού), ενώ της ανακάλυψης προϋπάρχει αλλά δεν ήταν γνωστό στον άνθρωπο, (π.χ. ανακάλυψη της Αμερικής).
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Δεκ 2023, 18:17

Οι ιδέες γεννήθηκαν από τον φόβο.
Η ανθρωπότητα πάντα ζούσε μέσα στην αμφιβολία και τον φόβο.
Όλα έγιναν από φόβο
Οι άνθρωποι φοβόντουσαν τους άλλους και δημιούργησαν το κράτος, με νόμους
Δημιούργησαν την επιστήμη για να λύσουν τα προβλήματα της ζωής τους
Δημιούργησαν τη θρησκεία γιατί φοβόντουσαν τον θάνατο.
Αυτοί οι τρεις πυλώνες, κράτος, θρησκεία και επιστήμη έχουν έναν δίσκο στην κορυφή με μια μπίλια σε ισορροπία στο κέντρο.
Εάν ένας από αυτούς τους πυλώνες μεγαλώσει περισσότερο από τους άλλους, τότε η ισορροπία θα χαθεί και η μπίλια θα πέσει από το δίσκο.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17006
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 08 Δεκ 2023, 18:56

seismic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 18:17
Οι ιδέες γεννήθηκαν από τον φόβο.
Η ανθρωπότητα πάντα ζούσε μέσα στην αμφιβολία και τον φόβο.
Όλα έγιναν από φόβο
Οι άνθρωποι φοβόντουσαν τους άλλους και δημιούργησαν το κράτος, με νόμους
Δημιούργησαν την επιστήμη για να λύσουν τα προβλήματα της ζωής τους
Δημιούργησαν τη θρησκεία γιατί φοβόντουσαν τον θάνατο.
Αυτοί οι τρεις πυλώνες, κράτος, θρησκεία και επιστήμη έχουν έναν δίσκο στην κορυφή με μια μπίλια σε ισορροπία στο κέντρο.
Εάν ένας από αυτούς τους πυλώνες μεγαλώσει περισσότερο από τους άλλους, τότε η ισορροπία θα χαθεί και η μπίλια θα πέσει από το δίσκο.
το μυαλο σου ειναι μπίλια...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Δεκ 2023, 20:40

taxalata xalasa έγραψε:
08 Δεκ 2023, 18:56
seismic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 18:17
Οι ιδέες γεννήθηκαν από τον φόβο.
Η ανθρωπότητα πάντα ζούσε μέσα στην αμφιβολία και τον φόβο.
Όλα έγιναν από φόβο
Οι άνθρωποι φοβόντουσαν τους άλλους και δημιούργησαν το κράτος, με νόμους
Δημιούργησαν την επιστήμη για να λύσουν τα προβλήματα της ζωής τους
Δημιούργησαν τη θρησκεία γιατί φοβόντουσαν τον θάνατο.
Αυτοί οι τρεις πυλώνες, κράτος, θρησκεία και επιστήμη έχουν έναν δίσκο στην κορυφή με μια μπίλια σε ισορροπία στο κέντρο.
Εάν ένας από αυτούς τους πυλώνες μεγαλώσει περισσότερο από τους άλλους, τότε η ισορροπία θα χαθεί και η μπίλια θα πέσει από το δίσκο.
το μυαλο σου ειναι μπίλια...
Κατά περίεργο τρόπο αν φωνάξεις ρε μαλάκα στην Ομόνοια θα γυρίσουν όλοι. :102:
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 08 Δεκ 2023, 21:34

Οι ιδέες μπορούν να εμφανιστούν σε πολλαπλά επίπεδα και να προέλθουν από την επεξεργασία και τη σύνθεση εμπειρικών παρατηρήσεων.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17006
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 09 Δεκ 2023, 07:02

Οι ιδέες μπορούν να είναι χρηστές ή άχρηστες... Ο αποπάνω ιδεάζεται τις δεύτερες...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Δεκ 2023, 12:51

taxalata xalasa έγραψε:
09 Δεκ 2023, 07:02
Οι ιδέες μπορούν να είναι χρηστές ή άχρηστες... Ο αποπάνω ιδεάζεται τις δεύτερες...
Την απάντηση θα την δώσουν οι αρμόδιοι Εσύ είσαι μόνο για να διδάσκεις τα κορακίστικα.
Από ιστοσελίδα των μηχανικών στο F.B
Vasilios Moustakas
Κύριε Λυμπέρη καλημέρα σας. Βλέπω συχνά τις αναρτήσεις σας και τον αγώνα που κάνετε για μια συζήτηση απάνω στο θέμα που προτείνεται. Δυστυχώς καθένας μας έχει τη καθημερινότητα του και βλέπει μόνο τα τρέχοντα προβλήματα του. Όσα αναφέρετε σε αυτή την ανάρτηση είναι απόλυτος σωστά.. η ανθρώπινη ιστορία είναι γεμάτη με παραδείγματα επιστημόνων που οι ιδέες τους βρήκαν εφαρμογή η αξιολόγηση μετά το θάνατο τους. Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουμε τη καθημερινότητα μας .. το βλέπετε στην οικοδομή όταν έρχεται ένα νέο υλικό.... Περνάει πολύς καιρός μέχρι να εφαρμοστεί, να γίνει αποδοχή από τους τεχνίτες κλπ. Εδώ συνεχίζουμε και κάνουμε τα ίδια λάθη ενώ η γνώση υπάρχει. το θέμα για εσάς είναι πιο δρόμο θέλετε να ακολουθήσετε... Αυτό του ερευνητή η της αναγνωρισημοτητας. Ο δρόμος του ερευνητή είναι μοναχικός και μακρυά από τη δημοσιότητα. Ίσως και πότε οι σκέψεις του να μη προχωρήσουν. Αν ψάχνετε την αναγνωρισημοτητα λάθος δρόμο ακολουθείτε! Βελτιώστε το life style σας και βγείτε στις κοσμικές στήλες. Από το λίγο που σας έχω διαβάσει θα σκεφτόμουνα να συνεχίσετε την έρευνα σας, τις δημοσιεύσεις όπου είναι δυνατόν ώστε να είναι κάπου επίσημα καταγεγραμμένες οι ιδέες σας. Εδώ στο φεις μπουκ αν ψάχνετε απαντήσεις και συζήτηση από κάθε άσχετο... Χάνεται το χρόνο σας... ( Και εγώ διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός είμαι αλλά έχω εξειδικεύει σε άλλα πράγματα οπότε δε μπορώ να πάρω θέση στα όσα λέτε... Άρα και εγώ άσχετος χωρίς άποψη).
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 09 Δεκ 2023, 13:10

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 20:41
seismic έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:45
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:33


δεν τα βλεπει κανενας. κλικαρει καποιος να δει, βλεπει οτι ειναι βλακεια απο την πρωτη προταση και αντε γεια, μονο εσυ χαιρεσαι με το κλικ.
Αν ρωτήσετε αυτό το προλάκι καφετζή των Ταμπουρίων που βασίζεται και λέει αυτές τις βλακείες θα επικαλεσθεί ότι οι πολιτικοί μηχανικοί μου τα έλεγαν και εγώ δεν. Εγώ ρωτάω Πόσοι πολιτικοί μηχανικοί έχουν δημοσίευση εφαρμοσμένης έρευνας σε περιοδικά με κριτές?
Αφού με τάποναν γιατί με απέκλεισαν να γράφω στα φόρουμ των πολιτικών μηχανικών? Εντολή άνωθεν λέγετε αυτό...ομαδικός αποκλεισμός από 5 φόρουμ μηχανικών.
δυσανεξια στη βλακεια λεγεται.
Βλάκας είσαι εσύ αγόρι μου που είσαι στην λάθος πλευρά της ιστορίας. Στην Ελλάδα οι μόνοι που δουλεύουν καλά είναι οι ρουφιάνοι.
Το 95% είναι ρουφιάνοι και το 5% μαθητευόμενοι.
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6888
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Τι είναι μια νέα ιδέα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 09 Δεκ 2023, 14:25

Λίγα από τα σχόλια από κάποιους πολιτικούς μηχανκούς που σχολιάζουν τα όσα λέει στον Ιωσή Παπαδόπουλο (άλλος αυτός :003: )...
@aleuromageiras -πριν από 1 έτος
μαλακίες χωρίς καμία επιστημονική βάση και καμία δυνατότητα εφαρμογής. Επιστημονικά περιοδικά υπάρχουν πολλά, ας στείλει ο "επστήμονας" μια εργασία του όπου θα περιγράφει τη μεθοδολογία του τα πειράματά του, την ανάλυση των αποτελεσμάτων και τις προτάσεις του και ας μην περιφέρεται σε φορουμ μηχανικών όπου αδυνατώντας να καταλάβει τι του λένε λόγω έλλειψης βασικών γνώσεων, καταλήγει σε προσωπικές επιθέσεις και τους βγάζει όλους άχρηστους και συνομότες που επιβουλεύονται τη βίδα του. (που του έχει λασκάρει)
@CaptainHelias πριν από 2 έτη (τροποποιήθηκε)
Πολιτικός μηχανικός εδώ. Τα μισά που λέει ειναι σωστά τα μισά λάθος, η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμάθειας. Τις εδαφικές αγκυρώσεις τις χρησιμοποιούμε σε πλήθος έργων, Ο λόγος που δέν κάνουμε τέτοιου είδους εδαφικές αγκυρώσεις στά κτήρια είναι γιατί δεν υπαρχει κανένας λόγος. Κρίνονται άσκοπες και αντιοικονομικές. ύπαρχει πλήθος άλλων επίλογών αν θέλουμε να βελτιώσουμε την αντισεισμικότητα μιας κατασκευής, με πολύ μικρότερο κόστος, πρίν καν σκεφτούμε αγκυρώσεις. Δέν χρειάζεται να λύσουμε ένα πρόβλημα που δεν υπάρχει.
@fabarmluxe
@fabarmluxe -πριν από 3 έτη (τροποποιήθηκε)
Σαν πολιτικός μηχανικος θα πω οτι αυτα που λεει ο κύριος δεν εχουν καμια βάση. Ο αντισεισμικός σχεδιασμός ειναι πολύπλοκο θεμα, και χρειαζεται γνώση που δεν κατέχεις αν δεν τριφτεις με πολυ θεωρία πρωτα. Αν με καλούσαν σε ενα βιντεο θα εξηγούσα γιατι ολα αυτα ειναι περα ως περα άκυρα. Ας μεινει καθένα στο αντικείμενο του
@anv6474 -πριν από 1 έτος
Επειδή είμαι ένας από αυτούς που εργάζομαι στα κακά ελληνικά πανεπιστήμια που τόσο υποτιμάτε, να σας συμβουλεύσω κάτι, κρατήστε χαμηλούς τόνους, δεχθείτε τον αντίλογο, δηλώστε και συμμετοχή σε κανένα συνέδριο να ανταλλάξετε τεκμηριωμένες απόψεις με άλλους. Πάντως δημοσιεύεις σε διεθνή περιοδικά δε βλέπω, το researchgate δεν είναι περιοδικό με κριτές, ούτε καν περιοδικό επιστημονικό . Να στείλετε σε κάποιο journal την έρευνα σας, και να λάβετε review και μακάρι και δημοσίευση
Και πολλά άλλα σχόλια που στέλνουν στον κάδο τον μαστρο-Γιάννη μας, αλλά αυτός, χάχας ών, δεν πτοείται και απαντά σε όλους:

"- Αν εσύ είσαι πολιτικός μηχανικός εγώ είμαι αεροπλάνο. Αυτά που λέω έχουν βαθμολογηθεί από μεγάλους ερευνητές παγκοσμίως."
"- Ο μόνος σχετικός με το αντικείμενο είμαι εγώ που το κατέχω 100% ερευνητικά."
"- Είμαι ο πρώτος παγκοσμίως, που βίδωσα τις κατασκευές στο έδαφος με σκοπό να ελέγξω τον συντονισμό και την παραμόρφωση στον σεισμό."
"- Θα ήθελα να σου απαντήσω ότι είναι πολύ λίγοι για να μιλήσουν επιστημονικά μαζί μου."


Αεί χάχας λέμε...
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών