Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 21 Απρ 2022, 18:58

Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:26
Με αφορμή αυτό το ποστ του Αρίστου στην Θρησκειολογία, όπου ισχυρίστηκε πως:
ΟΛΟ το κινημα της Πολιτικης Ορθοτητας εχει βασιστει στη Σχολη της Φρανκφουρτης που ηταν αθεοι μαρξιστες με διακηρυγμενο στοχο να καταστρεψουν ολες τις παραδοσιακες δομες του δυτικου πολιτισμου, με τη θρησκεια αναμεσα τους.
και το αίτημά μου να καταθέσει σοβαρές πηγές του ισχυρισμού του, πέραν από το καταπληκτικό επιχείρημα:
"πως το ξέρουν και οι κεραμιδόγατες", νομίζω πως το θέμα αξίζει δικό του τόπικ.
+ το Ινστιτούτο Tavistock,που έχει γράψει τα περισσότερα κομμάτια των Beatles,με crowning achievement το A Day In The Life.

Αγαπάμε Αρίστο,εναντίον όλων :003:

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 21 Απρ 2022, 18:58

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:45
taxalata xalasa έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:44
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:19


Και εσύ τέκνον Γούντυ διπλό λογαριασμό?
:smt017
Wooded Glade ή Γούντυ, μία από τις μεγαλύτερες μορφές αυτού του φόρουμ.
α!. οκ... οχι.... μακρυνος συνγενης απο την Λουσυ... μονο αυτο...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Απρ 2022, 20:32

AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:30
Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:23

Οι δύο πρώτες πηγές που έφερες, είναι ίδιες με αυτές που έφερα εγώ. Έριξα μια ματιά και στις άλλες δύο.
Ούτε σε αυτές βλέπω "διακηρυγμένο στόχο" της Σχολής της Φρανκφούρτης να καταστρέψει πολιτιστικά/πολιτισμικά την Ευρώπη και την Δύση γενικότερα.
Επειδή δηλαδή σου είπε ένας ότι "είχαν στόχο" ή "κάναν τελετές" ή "γελούσαν μοχθηρά" σημαίνει ότι αλλάζει το αποτέλεσμα;

Το αποτέλεσμα είναι ότι η πολιτική ορθότητα των ημερών μας, έχει όντως βασιστεί στη σχολή της Φρανκφούρτης και στον μεταμοντερνισμό. Και όταν λέω "έχει βασιστεί" εννοώ ότι από την ίδρυση αυτών των ρευμάτων μέχρι σήμερα, έχει βγει μία τεράστια βιβλιογραφία που ΞΕΚΙΝΗΣΕ από αυτά και ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕΤΑΙ εξελισσόμενη μέχρι τις μέρες μας.

Ετσι λοιπόν, όταν κι εγώ αναφέρομαι στη σχολή της Φρανκφούρτης, στον μεταμοντερνισμό των 60s κλπ, δεν έχω καμία ένσταση προς τα αρχικά κείμενα, αλλά έχω ένσταση ως προς τον τρόπο με τον οποίο εμφανίζονται στην εξελιγμένη τους μορφή, στις μέρες μας.

Τα περί στόχου που είχαν όντας μοχθηρές αδελφότητες ερπετόμορφων, τα οποία λένε οι ψεκ, δεν αναιρεί το γεγονός ότι στην εξελιγμένη τους μορφή, αυτά τα κινήματα, τα έχουν σκατώσει.
Δεν νομίζω ...Τάκη! :lol:
Το να φορτώνουμε μία θεωρία, μία άποψη μιας ομάδας, μία άποψη κάποιων φιλοσόφων με "απώτερους συνωμοσιολογικούς σκοπούς", που τους γνωρίζουν μόνον οι μυημένοι και μας τους αποκαλύπτουν οι διάφοροι Αρίστοι του κόσμου τούτου, είναι καλό σενάριο για κάνα τριτοτέταρτο θριλεράκι για συνοικιακό κινηματογράφο.

Το τι ισχυρίστηκε ο Αρίστος, είναι γραμμένο. Το τι απόψεις έχουν ειπωθεί από τους κατά καιρούς μετέχοντες της Σχολής της Φρανκφούρτης είναι, επίσης, καταγραμμένο.
Αν τώρα, λέμε ΑΝ, εγώ στο δικό μου μπλογκ αναγράψω πως ο Χάμπερμας με την "θεωρία του επικοινωνιακού λόγου", έχει απώτερο σκοπό να μας γαμήσει τις γκόμενες αφού πρώτα καταστρέψει τον χριστιανισμό...ε, κάπως πρέπει να το τεκμηριώσω αυτό ρε φίλε! Δεν νομίζεις;

Αν μπλέξουμε δε και τους ερπετόμορφους, του ΕΛ, τους "Ζουν ανάμεσά μας", τον Λιακόπουλο, τον Μέγα ΑΛέξανδρο και την Τάκλα Μακάν...
...για να δικαιολογήσουμε τις μαλακίες που κάνουμε, άστο καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Απρ 2022, 20:36

Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:32
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:30
Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:23

Οι δύο πρώτες πηγές που έφερες, είναι ίδιες με αυτές που έφερα εγώ. Έριξα μια ματιά και στις άλλες δύο.
Ούτε σε αυτές βλέπω "διακηρυγμένο στόχο" της Σχολής της Φρανκφούρτης να καταστρέψει πολιτιστικά/πολιτισμικά την Ευρώπη και την Δύση γενικότερα.
Επειδή δηλαδή σου είπε ένας ότι "είχαν στόχο" ή "κάναν τελετές" ή "γελούσαν μοχθηρά" σημαίνει ότι αλλάζει το αποτέλεσμα;

Το αποτέλεσμα είναι ότι η πολιτική ορθότητα των ημερών μας, έχει όντως βασιστεί στη σχολή της Φρανκφούρτης και στον μεταμοντερνισμό. Και όταν λέω "έχει βασιστεί" εννοώ ότι από την ίδρυση αυτών των ρευμάτων μέχρι σήμερα, έχει βγει μία τεράστια βιβλιογραφία που ΞΕΚΙΝΗΣΕ από αυτά και ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕΤΑΙ εξελισσόμενη μέχρι τις μέρες μας.

Ετσι λοιπόν, όταν κι εγώ αναφέρομαι στη σχολή της Φρανκφούρτης, στον μεταμοντερνισμό των 60s κλπ, δεν έχω καμία ένσταση προς τα αρχικά κείμενα, αλλά έχω ένσταση ως προς τον τρόπο με τον οποίο εμφανίζονται στην εξελιγμένη τους μορφή, στις μέρες μας.

Τα περί στόχου που είχαν όντας μοχθηρές αδελφότητες ερπετόμορφων, τα οποία λένε οι ψεκ, δεν αναιρεί το γεγονός ότι στην εξελιγμένη τους μορφή, αυτά τα κινήματα, τα έχουν σκατώσει.
Δεν νομίζω ...Τάκη! :lol:
Το να φορτώνουμε μία θεωρία, μία άποψη μιας ομάδας, μία άποψη κάποιων φιλοσόφων με "απώτερους συνωμοσιολογικούς σκοπούς", που τους γνωρίζουν μόνον οι μυημένοι και μας τους αποκαλύπτουν οι διάφοροι Αρίστοι του κόσμου τούτου, είναι καλό σενάριο για κάνα τριτοτέταρτο θριλεράκι για συνοικιακό κινηματογράφο.

Το τι ισχυρίστηκε ο Αρίστος, είναι γραμμένο. Το τι απόψεις έχουν ειπωθεί από τους κατά καιρούς μετέχοντες της Σχολής της Φρανκφούρτης είναι, επίσης, καταγραμμένο.
Αν τώρα, λέμε ΑΝ, εγώ στο δικό μου μπλογκ αναγράψω πως ο Χάμπερμας με την "θεωρία του επικοινωνιακού λόγου", έχει απώτερο σκοπό να μας γαμήσει τις γκόμενες αφού πρώτα καταστρέψει τον χριστιανισμό...ε, κάπως πρέπει να το τεκμηριώσω αυτό ρε φίλε! Δεν νομίζεις;

Αν μπλέξουμε δε και τους ερπετόμορφους, του ΕΛ, τους "Ζουν ανάμεσά μας", τον Λιακόπουλο, τον Μέγα ΑΛέξανδρο και την Τάκλα Μακάν...
...για να δικαιολογήσουμε τις μαλακίες που κάνουμε, άστο καλύτερα.
Μα δεν είναι ανάγκη να είχαν εξ' αρχής "κακούς" σκοπούς.

Ασχέτως με το τι κατάφεραν να προκαλέσουν. Επίσης ασχέτως με το τι ισχυρίζονται οι συνωμοσιολόγοι.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3152
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 21 Απρ 2022, 20:37

Νομίζω το πρόβλημα του Άλιεν είναι ότι η σχολή ήταν κατά της μαζικής κουλτούρας

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23976
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 21 Απρ 2022, 20:42

Bipsco έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:37
Νομίζω το πρόβλημα του Άλιεν είναι ότι η σχολή ήταν κατά της μαζικής κουλτούρας
Γι' αυτό και στο τέλος τη γ@μησε. :003:

Βασικά πολλά προβλήματα έχω με αυτή τη σχολή σκέψης και κατεύθυνσης, με το ποιο ουσιαστικό να είναι ότι απορώ πώς είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ μια τόσο βλακώδης... φιλοσοφία.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Απρ 2022, 20:51

Fluffy έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:45
κίνημα ενάντι στον εβραιομπολσεβικισμό και τον πολιτιστικό μαρξισμό.
αυτος ειναι ο ναζισμος
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2022, 21:05

Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:26
Με αφορμή αυτό το ποστ του Αρίστου στην Θρησκειολογία, όπου ισχυρίστηκε πως:
ΟΛΟ το κινημα της Πολιτικης Ορθοτητας εχει βασιστει στη Σχολη της Φρανκφουρτης που ηταν αθεοι μαρξιστες με διακηρυγμενο στοχο να καταστρεψουν ολες τις παραδοσιακες δομες του δυτικου πολιτισμου, με τη θρησκεια αναμεσα τους.
και το αίτημά μου να καταθέσει σοβαρές πηγές του ισχυρισμού του, πέραν από το καταπληκτικό επιχείρημα:
"πως το ξέρουν και οι κεραμιδόγατες", νομίζω πως το θέμα αξίζει δικό του τόπικ.


Ειχαν η δεν ειχαν σκοπο να δημιουργησουν πολιτιστικη επανασταση που θα αλλαζε τα μυαλα της εργατικης ταξης των δυτικων λαων ωστε να συμβουν επαναστασεις του προλεταριατου στις δυτικες χωρες;

Αν αυτο δεν ειναι ο ορισμος της συνωμοσιας τοτε δεν ξερω ποιος ειναι.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2022, 21:06

BigChiefWahoo έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:58
Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:26
Με αφορμή αυτό το ποστ του Αρίστου στην Θρησκειολογία, όπου ισχυρίστηκε πως:
ΟΛΟ το κινημα της Πολιτικης Ορθοτητας εχει βασιστει στη Σχολη της Φρανκφουρτης που ηταν αθεοι μαρξιστες με διακηρυγμενο στοχο να καταστρεψουν ολες τις παραδοσιακες δομες του δυτικου πολιτισμου, με τη θρησκεια αναμεσα τους.
και το αίτημά μου να καταθέσει σοβαρές πηγές του ισχυρισμού του, πέραν από το καταπληκτικό επιχείρημα:
"πως το ξέρουν και οι κεραμιδόγατες", νομίζω πως το θέμα αξίζει δικό του τόπικ.
+ το Ινστιτούτο Tavistock,που έχει γράψει τα περισσότερα κομμάτια των Beatles,με crowning achievement το A Day In The Life.

Αγαπάμε Αρίστο,εναντίον όλων :003:


Θα γραψω για το γαμο τους με το Ταβιστοκ.

Εχω βιβλιοθηκες ολοκληρες για το ζητημα.

Θα γραψω επισης και απο ποιους ξεκινησε το κινημα του νεοπαγανισμου.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 21 Απρ 2022, 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41805
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2022, 21:09

Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:27
Την πηγή που έφερε, μετά κόπων και βασάνων ο Αρίστος, την θεωρώ όχι και υπόδειγμα αξιοπιστίας.
Υπάρχουν και άλλες πηγές, που δεν αναφέρουν τέτοιους "διακηρυγμένους στόχους".

Όπως αυτή (νομίζω ίδιας αξιοπιστίας με αυτήν του Αρίστου)

Η αγγλική Βικιπαίδεια

Αλλά και αυτή η 32 σελίδων εργασία του Πανεπιστημίου Πατρών

Πιθανόν εγώ να μην διακρίνω τέτοιον "διακηρυγμένο στόχο" καταστροφής της Ευρώπης...
Όποιος μπορεί, ας βοηθήσει...


Η πηγη που εφερα εγω βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Τι περιμενες δηλαδη; να μαθεις για τα αισχη αυτων των ελεεινων τυπων απο ιστοσελιδες που τους γλειφουν επειδη το συστημα της Παγκοσμιοποιησης αγκαλιασε τη φιλοσοφια τους σαν τη νεα θρησκεια;

Eξαιρετικη λοιπον η πηγη μου, κανονικα θα επρεπες να με ευχαριστησεις που σου καθαριζω τις παρωπιδες.



Μετά την λήξη του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου το 1918, οι μαρξιστές θεωρητικοί έπρεπε να αναρωτηθούν: Τι πήγε στραβά; Ως καλοί μαρξιστές, θα μπορούσαν να μην παραδεχτούν ότι η μαρξιστική θεωρία ήταν λανθασμένη. Αντ ‘αυτού, δύο κορυφαίοι μαρξιστές διανοούμενοι, ο Αντόνιο Γκράμσι στην Ιταλία και ο Georg Lukacs στην Ουγγαρία (ο Lukacs θεωρήθηκε ο πιο λαμπρός θεωρητικός του μαρξισμού από μετά τον Μαρξ – o Λούκατς ήταν εβραϊκής καταγωγής), οδηγήθηκαν στην ίδια απάντηση. Είπαν ότι η δυτική κουλτούρα και η χριστιανική θρησκεία είχαν τυφλώσει την εργατική τάξη στο να δουν την αλήθεια, δηλ. τα μαρξιστικά ταξικά συμφέροντα, ώστε μια κομμουνιστική επανάσταση θα ήταν αδύνατη στη Δύση, μέχρι και τα δύο αυτά να καταστραφούν. Ο στόχος αυτός, που ιδρύθηκε ως στόχος του πολιτιστικού μαρξισμού εξ αρχής, δεν έχει αλλάξει ποτέ.

Μια νέα στρατηγική

Ο Γκράμσι περίτεχνα ξεδίπλωσε μια στρατηγική για την καταστροφή του χριστιανισμού και του δυτικού πολιτισμού, που έχει αποδειχθεί πολύ επιτυχημένη. Αντί να κάνουν έκκληση για μια κομμουνιστική επανάσταση, όπως στη Ρωσία, είπε ότι οι μαρξιστές στη Δύση θα πρέπει να αναλάβουν την πολιτική εξουσία στο τέλος, μετά από μια «μακρά πορεία μέσα από τα θεσμικά όργανα» – στα σχολεία, στα μέσα ενημέρωσης, ακόμα και στις εκκλησίες, κάθε ίδρυμα που θα μπορούσε να επηρεάζει τον πολιτισμό. Αυτή η «μακρά πορεία μέσα από τα θεσμικά όργανα» είναι ό, τι η Αμερική έχει βιώσει, ειδικά από τη δεκαετία του 1960. O Μουσολίνι αναγνώρισε τον κίνδυνο που έθετε ο Γκράμσι και τον φυλάκισε. Η επιρροή του παρέμεινε μικρή μέχρι τη δεκαετία του 1960, όταν τα έργα του, ιδιαίτερα τα «Τετράδια Φυλακής», ανακαλύφθηκαν.

Ο Georg Lukacs αποδείχθηκε να έχει μεγαλύτερη επιρροή. Το 1918, εξελέγη αναπληρωτής επίτροπος για τον πολιτισμό στο βραχύβιο μπολσεβίκικο καθεστώς του Bela Kun στην Ουγγαρία (o Κουν ήταν εβραϊκής καταγωγής). Εκεί, ρωτώντας, «Ποιος θα μας σώσει από το δυτικό πολιτισμό;» συνέστησε αυτό που αποκάλεσε «πολιτιστική τρομοκρατία». Ένα από τα κύρια συστατικά του ήταν η εισαγωγή της σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία της Ουγγαρίας. Ο Lukacs συνειδητοποίησε ότι αν μπορούσε να καταστρέψει τα παραδοσιακά σεξουαλικά ήθη της χώρας, θα είχε κάνει ένα τεράστιο βήμα προς την καταστροφή του παραδοσιακού πολιτισμού και της χριστιανικής πίστης.

Κρατώντας μεγάλες αποστάσεις από την εκστρατεία του Lukacs για την «πολιτιστική τρομοκρατία», η ουγγρική εργατική τάξη ήταν τόσο εξοργισμένη από αυτή, ώστε όταν η Ρουμανία εισέβαλε στην Ουγγαρία, οι εργάτες δεν πολέμησαν για την κυβέρνηση του Μπέλα Κουν, ο οποίος και έπεσε. Ο Lukacs εξαφανίστηκε, αλλά όχι για πολύ. Το 1923, επανεμφανίστηκε σε μια «Μαρξιστική Εβδομάδα Μελέτης» στη Γερμανία, ένα πρόγραμμα που χρηματοδοτήθηκε από ένα νέο μαρξιστή με το όνομα Felix Weil που είχε κληρονομήσει εκατομμύρια (o Weil ήταν εβραϊκής καταγωγής). Ο Weil και οι άλλοι που παρακολούθησαν αυτή την εβδομάδα μελέτης ήταν γοητευμένοι από την πολιτιστική προοπτική του Λούκατς, για τον μαρξισμό.

https://diktuoideon.wordpress.com/2013/ ... %B7%CF%82/

.

.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 21 Απρ 2022, 21:12

Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2022, 21:06
BigChiefWahoo έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:58

+ το Ινστιτούτο Tavistock,που έχει γράψει τα περισσότερα κομμάτια των Beatles,με crowning achievement το A Day In The Life.

Αγαπάμε Αρίστο,εναντίον όλων :003:


Θα γραψω για το γαμο τους με το Ταβιστοκ.

Εχω βιβλιοθηκες ολοκληρες για το ζητημα.

.
:romance-hearteyes:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Απρ 2022, 21:16

BigChiefWahoo έγραψε:
21 Απρ 2022, 18:58
Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 17:26
Με αφορμή αυτό το ποστ του Αρίστου στην Θρησκειολογία, όπου ισχυρίστηκε πως:
ΟΛΟ το κινημα της Πολιτικης Ορθοτητας εχει βασιστει στη Σχολη της Φρανκφουρτης που ηταν αθεοι μαρξιστες με διακηρυγμενο στοχο να καταστρεψουν ολες τις παραδοσιακες δομες του δυτικου πολιτισμου, με τη θρησκεια αναμεσα τους.
και το αίτημά μου να καταθέσει σοβαρές πηγές του ισχυρισμού του, πέραν από το καταπληκτικό επιχείρημα:
"πως το ξέρουν και οι κεραμιδόγατες", νομίζω πως το θέμα αξίζει δικό του τόπικ.
+ το Ινστιτούτο Tavistock,που έχει γράψει τα περισσότερα κομμάτια των Beatles,με crowning achievement το A Day In The Life.

Αγαπάμε Αρίστο,εναντίον όλων :003:
Αυτο το ειχα διαβασει κι εγω καπου κσι μαλιατα λεγανε πως ο ιδιος ο Theodor Adorno τους τα εγραψε :-?
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 21 Απρ 2022, 21:20

Τίμιο το Φρανκφούρτης αλλά προσωπικά είμαι του χωριατικου, ειδικά κάνα κρητικό σε κάνα τηγάνι :g030:

Οκ θα πεθάνεις στα 43 από χοληστερίνη αλλά θα έχεις ζήσει όμως

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 21 Απρ 2022, 21:24

Sid Vicious έγραψε:
21 Απρ 2022, 21:16

Αυτο το ειχα διαβασει κι εγω καπου κσι μαλιατα λεγανε πως ο ιδιος ο Theodor Adorno τους τα εγραψε :-?
Αν σκεφτείς ότι από το She Loves You,πέρασαν σε Paperback Writer (η πρώτη χέβι μέταλ μπασογραμμή στην ιστορία),από αυτό στο Lucy in she Sky with Diamonds (LSD) και μετά στο Sun King,μάλλον υπάρχει κάποια λογική.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 21 Απρ 2022, 21:44

AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:36
Μα δεν είναι ανάγκη να είχαν εξ' αρχής "κακούς" σκοπούς.
Ασχέτως με το τι κατάφεραν να προκαλέσουν. Επίσης ασχέτως με το τι ισχυρίζονται οι συνωμοσιολόγοι.
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:42
Γι' αυτό και στο τέλος τη γ@μησε. :003:
Βασικά πολλά προβλήματα έχω με αυτή τη σχολή σκέψης και κατεύθυνσης, με το ποιο ουσιαστικό να είναι ότι απορώ πώς είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ μια τόσο βλακώδης... φιλοσοφία.
Δεν είμαστε στο ίδιο level που λέμε και στην Ελλάδα... :lol:

Η φιλοσοφική σκέψη των φιλοσόφων των δύο τελευταίων αιώνων, δεν έχει, σχεδόν ποτέ, άμεση απήχηση στον λαό. Και όποτε είχε, ήταν σε ένα μικρό ποσοστό του λαού. Αυτό σε σύγκριση με τους λεγόμενους "ανθρώπους του πνεύματος" ή τους "μορφωμένους", αν θέλεις. Πόσοι από αυτούς διάβασαν Νίτσε, Καντ, Χάμπερμας, Φουκώ ή Καστοριάδη, έτσι για να αναφέρουμε μερικά γνωστά ονόματα; Το πιθανότερο είναι πως σχεδόν όλοι!
Ναι, αλλά πόσοι από τον "λαό" μπορούν να πουν ότι διάβασαν έστω και ένα βιβλίο αυτών. Το πιθανότερο είναι πολύ λίγοι. Ναι, όλοι τους ξέρουν, αλλά ελάχιστοι τους έχουν διαβάσει.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνεπώς, αν εγώ έχω υποκύψει στην "πολιτική ορθότητα" ή με κατευθύνει η "μαζική κουλτούρα", δεν μου φταίει ο Χάμπερμας.
Υπέκυψα όχι επειδή με "κατεύθυνε" κάποιος Χάμπερμας ή Μαρκούζε, που ούτε τους έχω ακουστά, αλλά επειδή με έπεισαν άλλοι.
Και δεν έχει να κάνει με το αν ο Μαρκούζε έγραψε πράγματι "να καταστρέψουμε την θρησκεία", διότι εγώ δεν το γνωρίζω αυτό. Δεν τον έχω διαβάσει! Αν με πείσουν τα διάφορα παπαγαλάκια της κάθε εξουσίας πως όντως ο Μαρκούζε το είπε και, άρα, αυτός φταίει, θα είμαι άξιος της τύχης μου.

Και φυσικά αυτοί που με έπεισαν, ούτε καν μου είπαν πως αυτό το λέει ο Μαρκούζε. Απλώς, το "επέβαλαν". Όπως επιβάλλει η κάθε εξουσία
(πολιτική, θρησκευτική ή πνευματική), τα θέλω της και εγώ απλώς χορεύω στον ρυθμό που βαράνε τον ταμπουρά τους.
Αυτόν τον χορό δεν χόρευα πάντα εγώ τα τελευταία 2.000 χρόνια;

Εγώ δεν είμαι/ήμουν το πρόβατο, το ζωντόβολο που εμπιστεύομαι τις διάφορες εξουσίες, διότι έχουν φροντίσει να με κρατήσουν "αμόρφωτο";
Μήπως την εντολή της "αμορφωσιάς", την έδωσε κάποιος φιλόσοφος, κάποια φιλοσοφική σχολή, μέσω των γραπτών της;
Ή, μήπως, κάποιος φιλόσοφος του μεσαιωνα δίδαξε πως ο φεουδάρχης έχει δικαίωμα να γαμήσει πρώτα αυτός αυτός την γυναίκα του κολίγου του μετά τον γάμο;

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα πράγματα είναι πολύ καθαρά για να ψάχνουμε σε συνωμοσιολογίες...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών