Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 10 Ιούλ 2019, 01:21

pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:20
Εσύ όλο εστιάζεις στην κοινωνική διάσταση ενώ εγώ εστιάζω στην προσωπική. Δηλαδή, εμένα με ενδιαφέρει πρώτα να τακτοποιήσω το μέσα μου και μετά να δω πως θα το προσαρμόσω με το έξω. Εσύ όλο με το έξω ασχολείσαι.
Η ηθικη εχει πρωτιστως κοινωνικη διασταση.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 10 Ιούλ 2019, 01:23

pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:18
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:14
Χαοτικός έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:38
Επίσης να πούμε ότι οι μόνοι έγκυροι να μιλούν για ηθική είναι όσοι διαθέτουν ηθικό πλεονέκτημα. Είναι οξύμωρο ως και αστείο να τοποθετούνται οι δεξιοί για το θέμα της ηθικής, τη στιγμή που η ιδεολογία τους δεν είναι τίποτε άλλο από την αναπαραγωγή ναρκισσισμού, εγωισμού και αντικοινωνικότητας.
Ο αριστερός ως ρομαντικός, είναι μεταφυσικό στοιχείο και ας νομίζει πως είναι υλιστής.

Ο δεξιός από την άλλη ως πρακτικά υλιστικό στοιχείο και αντικοινωνικό είναι συνειδητά άθεος.Για να είσαι βαμπίρ και να γουστάρεις,να το κάνεις και ιδεολογία πρέπει να υπάρξει πλήρης ηθική κατάρρευση μέσα σου
Κατά βάθος κανείς άνθρωπος δε θέλει να είναι βαμπίρ γιατί δεν είναι ευχάριστο συναίσθημα, είναι ψυχοφθόρο και δημιουργεί ένα είδος λύπης, αποστασιοποίησης και απαισιοδοξίας. Όλοι αρέσκονται να πιστεύουν ότι είναι νέτα σκέτα καλοί ή ότι έχουν έναν πυρήνα καλοσύνης μέσα τους που τον εκφράζουν στα πράγματα που αξίζουν ή ότι γίνανε κακοί δικαιολογημένα γιατί η κακούργα κενωνία και γενικά τέτοια.
Δεν νομίζω πως τύποι σαν τον Μαρινάκη, τους Μητσοτακιδες, τον μπουμπουκο και τον δεξιό Λαδά της διπλανής πόρτας, έχει κάποια ευαισθησία. Μην είσαι βλάκας και ότι φάμε

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 10 Ιούλ 2019, 01:24

under έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:21
pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:20
Εσύ όλο εστιάζεις στην κοινωνική διάσταση ενώ εγώ εστιάζω στην προσωπική. Δηλαδή, εμένα με ενδιαφέρει πρώτα να τακτοποιήσω το μέσα μου και μετά να δω πως θα το προσαρμόσω με το έξω. Εσύ όλο με το έξω ασχολείσαι.
Η ηθικη εχει πρωτιστως κοινωνικη διασταση.
Δηλαδή αν εσένα η κοινωνία σου ζήταγε να κάνεις κάτι που θεωρείς μέσα σου κακό θα έλεγες "δε βαριέσαι, η ηθική έχει κοινωνική διάσταση"?
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 10 Ιούλ 2019, 01:25

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:23
pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:18
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:14


Ο αριστερός ως ρομαντικός, είναι μεταφυσικό στοιχείο και ας νομίζει πως είναι υλιστής.

Ο δεξιός από την άλλη ως πρακτικά υλιστικό στοιχείο και αντικοινωνικό είναι συνειδητά άθεος.Για να είσαι βαμπίρ και να γουστάρεις,να το κάνεις και ιδεολογία πρέπει να υπάρξει πλήρης ηθική κατάρρευση μέσα σου
Κατά βάθος κανείς άνθρωπος δε θέλει να είναι βαμπίρ γιατί δεν είναι ευχάριστο συναίσθημα, είναι ψυχοφθόρο και δημιουργεί ένα είδος λύπης, αποστασιοποίησης και απαισιοδοξίας. Όλοι αρέσκονται να πιστεύουν ότι είναι νέτα σκέτα καλοί ή ότι έχουν έναν πυρήνα καλοσύνης μέσα τους που τον εκφράζουν στα πράγματα που αξίζουν ή ότι γίνανε κακοί δικαιολογημένα γιατί η κακούργα κενωνία και γενικά τέτοια.
Δεν νομίζω πως τύποι σαν τον Μαρινάκη, τους Μητσοτακιδες, τον μπουμπουκο και τον δεξιό Λαδά της διπλανής πόρτας, έχει κάποια ευαισθησία. Μην είσαι βλάκας και ότι φάμε
Οι άνθρωποι δε ζουν για να τρώνε. Οι άνθρωποι ζούνε τρώγοντας. Όμως οι άνθρωποι ζουν για να φτιάχνουν και να λένε ιστορίες για τον εαυτό τους, για τους άλλους και για το περιβάλλον τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pal την 10 Ιούλ 2019, 01:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 10 Ιούλ 2019, 01:25

Θα ηθελα αρχικα να ορισουμε τι ειναι η ηθικη ή ήταν.

Προσωπικα θεωρω,οτι μεταβαλλεται με την παροδο του χρονου καθως εξελισσονται οι κοινωνιες,γιατι εξαρταται απο την κοινωνια. Δηλαδη ειναι δημιουργημα της και δεν προϋπηρχε. Επισης,ο νηματοθετης ετσι οπως θετει το ερωτημα ειναι σαν να αποδεχομασται την υπαρξη του θεου. Αν ορισμενοι δεν την αποδεχομασται σημαινει ,οτι αφου δεν υπαρχει, δεν υφισταται και λογος να δεχτουμε πως απαραιτητη προϋποθεση για την ηθικη ειναι η υπαρξη του θεου. Μπορει καλλιστα να θεμελιωθει διχως καμια αναφορα σε οποιοδηποτε θειο.

Το ερωτημα που τιθεται ειναι το εξης: απο ποτε υπαρχει η ηθικη σε μια κοινωνια και ποιος την οριζει;

Κατ εμε,ακομη και την εποχη που δεν υπηρχε η λεκτικη επικοινωνια στις διαπροσωπικες σχεσεις,ενοσω δηλαδη επικρατουσε η μη λεκτικη,οι κοινωνιες ειχαν ηθικη. Την οριζαν οι ιδιοι,χωρις καν να υπαρχει προφορικος ή γραπτος λογος.

Η αλλη ερωτηση ειναι,εαν οι κοινωνιες,παροτι επικοινωνουσαν μη λεκτικα,ενιωθαν ή πιστευαν σε καποιον θεο;

Αυτο το ερωτημα,πραγματι για εμενα ειναι δυσκολο να απαντηθει. Επομενως,εαν το προσπερασουμε ή απλα δεχτουμε πως οι θρησκειες και ο θεος δημιουργηθηκαν αφοτου ειχαν περασει σε λεκτικες (προφορικες ή γραπτες) μορφες επικοινωνιας,τοτε για να θεμελιωθει η ηθικη, δεν προϋποθετει,αλλα ουτε ειναι απαραιτη η υπαρξη του θεου.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 10 Ιούλ 2019, 01:27

pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:24
under έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:21
pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:20
Εσύ όλο εστιάζεις στην κοινωνική διάσταση ενώ εγώ εστιάζω στην προσωπική. Δηλαδή, εμένα με ενδιαφέρει πρώτα να τακτοποιήσω το μέσα μου και μετά να δω πως θα το προσαρμόσω με το έξω. Εσύ όλο με το έξω ασχολείσαι.
Η ηθικη εχει πρωτιστως κοινωνικη διασταση.
Δηλαδή αν εσένα η κοινωνία σου ζήταγε να κάνεις κάτι που θεωρείς μέσα σου κακό θα έλεγες "δε βαριέσαι, η ηθική έχει κοινωνική διάσταση"?
Παραδειγμα :Αν ημουν σε μια μουσουλμανικη κοινωνια και μου ζηταγαν να αλλαξοπιστησω θα εκανα αυτο που εκεινοι θεωρουν κακο και αυτο που εγω θεωρω καλο.
Θα υπακουα ομως σε καποια ηθικη ηδη διαμορφωμενη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Ιούλ 2019, 01:33

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:14
Χαοτικός έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:38
Επίσης να πούμε ότι οι μόνοι έγκυροι να μιλούν για ηθική είναι όσοι διαθέτουν ηθικό πλεονέκτημα. Είναι οξύμωρο ως και αστείο να τοποθετούνται οι δεξιοί για το θέμα της ηθικής, τη στιγμή που η ιδεολογία τους δεν είναι τίποτε άλλο από την αναπαραγωγή ναρκισσισμού, εγωισμού και αντικοινωνικότητας.
Ο αριστερός ως ρομαντικός, είναι μεταφυσικό στοιχείο και ας νομίζει πως είναι υλιστής.

Ο δεξιός από την άλλη ως πρακτικά υλιστικό στοιχείο και αντικοινωνικό είναι συνειδητά άθεος.Για να είσαι βαμπίρ και να γουστάρεις,να το κάνεις και ιδεολογία πρέπει να υπάρξει πλήρης ηθική κατάρρευση μέσα σου
Όχι μην τ΄απλοποιείς. Είναι πολλές οι οπτικές του ρομαντισμού, του υλισμού και όλων αυτών. Είμαστε η ύλη και το πνεύμα μαζί. Οι ίδιες μας οι αντιθέσεις. Στο φινάλε τολμάμε να παντρέψουμε και το εθνικό ζήτημα με το γκέι.

Τον δεξιό γάμα τον. Παραμένει στο μεταίχμιο μεταξύ αξίας και απαξίας, δεν θα θυμούνται στο μέλλον την ιδεολογία του.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 10 Ιούλ 2019, 08:59

Χαοτικός έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:33
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:14
Χαοτικός έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:38
Επίσης να πούμε ότι οι μόνοι έγκυροι να μιλούν για ηθική είναι όσοι διαθέτουν ηθικό πλεονέκτημα. Είναι οξύμωρο ως και αστείο να τοποθετούνται οι δεξιοί για το θέμα της ηθικής, τη στιγμή που η ιδεολογία τους δεν είναι τίποτε άλλο από την αναπαραγωγή ναρκισσισμού, εγωισμού και αντικοινωνικότητας.
Ο αριστερός ως ρομαντικός, είναι μεταφυσικό στοιχείο και ας νομίζει πως είναι υλιστής.

Ο δεξιός από την άλλη ως πρακτικά υλιστικό στοιχείο και αντικοινωνικό είναι συνειδητά άθεος.Για να είσαι βαμπίρ και να γουστάρεις,να το κάνεις και ιδεολογία πρέπει να υπάρξει πλήρης ηθική κατάρρευση μέσα σου
Όχι μην τ΄απλοποιείς. Είναι πολλές οι οπτικές του ρομαντισμού, του υλισμού και όλων αυτών. Είμαστε η ύλη και το πνεύμα μαζί. Οι ίδιες μας οι αντιθέσεις. Στο φινάλε τολμάμε να παντρέψουμε και το εθνικό ζήτημα με το γκέι.

Τον δεξιό γάμα τον. Παραμένει στο μεταίχμιο μεταξύ αξίας και απαξίας, δεν θα θυμούνται στο μέλλον την ιδεολογία του.
Δεν είμαι σίγουρος πως υπάρχει αυτό που λέγεται "πνεύμα", κλείνω πως είναι απλά μια έκφανση της ύλης και τίποτα άλλο.
Η αριστερά,ειδικά από τον μπολσεβικισμό και έπειτα, έχει στοιχεία θρησκευτικότητας, ήταν μάλλον η τελευταία οργανωμένη θρησκεία. Έχει καμιά λογική-υλιστική προσέγγιση να είσαι ο Μπελογιάννης, άνθρωπος με χαρακτηριστικά ήπια και καλλιεργημένα(όχι δηλαδή ψυχοπαθούς σαν τον Βελουχιώτη), που παρόλα αυτά στην κατοχή δεν σε αποτρέπουν από το να συμμετάσχεις και σε ωμές σφαγές, να φθάνεις στα 38 σου στο δικαστήριο και το μόνο exit σου να είναι μια δήλωση αποκήρυξης του κομμουνισμού,αλλά εσύ παρότι θεωρητικά δεν πιστεύεις σε τίποτα μεταφυσικό να πηγαίνεις στην ανυπαρξία με πιο λογικό κίνητρο άραγε; Ο ίδιος ο Μαρξ, φρονώ θα ήταν πιο λογικός. Βάλε στην θέση του, τις ιστορίες του Πλουμπίδη, το Ζαχαριάδη, του Γκεβάρα, ανθρώπων που έγιναν άγιοι(καμιά φέρνοντας και την κόλαση επί της γης :-? ) πηγαίνοντας στον θάνατο, ενώ μια χαρά θα μπορούσαν να ζήσουν στο υπάρχον πλαίσιο, μια και από καταγωγής είχαν να χάσουν πολλά περισσότερα από τις αλυσίδες τους.
Ακόμα και στις δίκες τις Μόσχας, παρουσία ξένων παρατηρητών και με ζωντανή ραδιοφωνική μετάδοση, δεν νομίζω πως το κίνητρο των μπολσεβίκων που ομολογούσαν τέρατα ήταν να σώσουν την οικογένεια τους. Η καλύτερη δικλείδα ήταν να δηλώσουν αθώοι και όμηροι εκβιαστών μπρος σε όλο τον πλανήτη. Μεταφυσικός ήταν ο λόγος. Του ξεφεύγει και του Στάλιν όταν κάποια χρόνια μετά σχολιάζει το γεγονός σε μια συνεντευξη του, πως οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν ως κοινοί εγκληματίες, αφού η ψυχολογία του επαναστάτη δεν είχε πεθάνει εντελώς ηθικά μέσα τους!
Στα της Ελλάδας, 4 χρόνια ΣΥΡΙΖΑ ήταν 4 χρόνια χωρίς σκάνδαλα. Πολιτικά μπορεί να υπάρξει αντίλογος, ηθικά όχι. Η Δεξιά, η νεοφιλ τουλάχιστον, γιατί η ακραία ή η ψεκασμένη έχει και αυτή ψήγματα μεταφυσικότητας- ηθικής, είναι η πιο απαράδεχτη θεωρία γιατί είναι πρόστυχη. Μπορώ να συζητήσω με οποιοδήποτε άνθρωπο, με δεξιό κατακάθι όχι, μου βγαίνει η μισαλλοδοξία και λέω είναι κωλόπουστας εκ γενετής.
Παρόλα αυτά, είμαι στο μέσον. Οι φανατικά ιδεολόγοι δεν μου αρέσουν επίσης,ούτε τους θαυμάζω αν και μπορώ να τους δω με μια τρυφερότητα, σαν παιδιά που παίζουν. Την κατάσταση την θεωρώ μια ανισορροπία, νεύρωση θρησκευτικού τύπου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12278
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 10 Ιούλ 2019, 09:02

lonelyrider έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:11
taliban έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:05
lonelyrider έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:01


Το ότι επικαλείσαι το μέλος Nandros για να ποστάρει σε νήμα περί ηθικής είναι κάτι που με ξεπερνά.
Για να το πάρω απ την ανάποδη είναι σα να καλείς κομμουνιστή σε εγκαίνια ναού.
Η κατακριση είναι αμαρτία.
Άσε που τίποτα δεν γίνεται τυχαία και μπορεί ο νανδρος με αυτή την επικληση να ξυπνήσει μέσα του ο θεϊκός πόθος και συ ως φερόμενος χριστιανός να κάνεις ζημιά στο σχέδιο του θεου.

ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΕ !!!!
:smt005:

Καλή προσπάθεια!
Δεν είναι κατάκριση είναι έλεγχος.
Με την ίδια λογική να κατηγορήσουμε για κατάκριση και τον Ιωάννη τον Πρόδρομο που έλεγχε τον Ηρώδη για το γεγονός ότι παράνομα είχε τη γυναίκα του αδερφού του.
Καμία σχέση το ένα με τ άλλο.
Ο θεϊκός πόθος του νάνδρου δεν ξύπνησε μετά από 10000 και πλέον ποστ μελών πάνω σε θέματα ανάλυσης θεολογίας και θα ξυπνήσει τώρα? :smt005:
Προφανώς καμια σχέση το ένα μ το άλλο.
Γιατί ούτε εσύ είσαι ο τζονυς ο πρόδρομος Ούτε ο νανδρος είναι ο Ηρώδης.

Δεν αποφασίζεις εσύ ποτέ θα σπείρει ο Θεός σου την σπίθα στον νανδρο.

:003:

Λοιπόν.Απ ότι βλέπεις ως άθεοι έχουμε το ηθικό πλεονέκτημα έναντι των θρησκων και καλύτερη γνώση των θεμάτων επί της σωτηρίας σύμφωνα με την θρησκεία σας.

1-0

Καλημέρα

:wave:

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 10 Ιούλ 2019, 09:08

Η Δεξιά, η νεοφιλ τουλάχιστον, [είναι χυδαια-υλιστικη]
Οι νεοφιλ του Σικάγο, και γενικά οι λιμπερταριανς, είναι κάπως ετσι· οι Ευρωπαίοι (Χαγιεκ, Böhm κλπ-κλπ) είχαν αντιλήψεις (πχ περί τάξης ή πολιτισμού) που τεινουν στο μεταφυσικό (εάν όχι στο ψυχεδελικό).
So hab ich dich schon unbedingt

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιούλ 2019, 09:34

εφοσον αυτη τη στιγμη υπαρχει ηθικη, ενω θεος δεν υπηρξε ποτε, η απαντηση ειναι "ναι"
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Ιούλ 2019, 09:44

under έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:14

Η ηθικη θεμελιωθηκε χαρη στην εννοια του Θεου.
Αυτο ειναι ΚΑΛΟ και εκεινο ειναι ΚΑΚΟ επειδη ετσι ειπε ο Θεος και οχι επειδη ετσι ειπε ο Τζιμης.
ναι αλλα ολοι αυτοι οι χιλιαδες (ανα τους αιωνες) "θεοι" εξ ονοματος των οποιων μιλουσε ο καθε τζιμης, δεν υπηρχαν. οποτε, το καλο η το κακο, το οριζε ο τζιμης. και συνηθως το επεβαλλε με την ισχυ των οπλων, με την ανθρωπινη βια, και οχι με θεικη παρεμβαση του καθε τοτεμ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιούλ 2019, 09:50

Μια απορία
Υπάρχει ανηθικότητα η έλλειψη ηθικής ;
Η μήπως υπάρχουν διαφορετικές ηθικές με διαφορετικές νοοτροπίες;
Ακόμη πχ και εάν είμαι εγωιστής και φροντιζω μόνο τον εαυτό μου είναι ένα είδος ηθικής ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιούλ 2019, 09:52

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:23
pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:18
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 01:14


Ο αριστερός ως ρομαντικός, είναι μεταφυσικό στοιχείο και ας νομίζει πως είναι υλιστής.

Ο δεξιός από την άλλη ως πρακτικά υλιστικό στοιχείο και αντικοινωνικό είναι συνειδητά άθεος.Για να είσαι βαμπίρ και να γουστάρεις,να το κάνεις και ιδεολογία πρέπει να υπάρξει πλήρης ηθική κατάρρευση μέσα σου
Κατά βάθος κανείς άνθρωπος δε θέλει να είναι βαμπίρ γιατί δεν είναι ευχάριστο συναίσθημα, είναι ψυχοφθόρο και δημιουργεί ένα είδος λύπης, αποστασιοποίησης και απαισιοδοξίας. Όλοι αρέσκονται να πιστεύουν ότι είναι νέτα σκέτα καλοί ή ότι έχουν έναν πυρήνα καλοσύνης μέσα τους που τον εκφράζουν στα πράγματα που αξίζουν ή ότι γίνανε κακοί δικαιολογημένα γιατί η κακούργα κενωνία και γενικά τέτοια.
Δεν νομίζω πως τύποι σαν τον Μαρινάκη, τους Μητσοτακιδες, τον μπουμπουκο και τον δεξιό Λαδά της διπλανής πόρτας, έχει κάποια ευαισθησία. Μην είσαι βλάκας και ότι φάμε
Η έχουν την δική τους ηθική
Τις δικές τους ηθικές αρχές σαν μέλη της Μαφίας μέσα στην οποία ανήκουν ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19484
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιούλ 2019, 09:56

Και κάτι άλλο
Έχετε μήπως αναρωτηθεί ότι οι ηθικοί άνθρωποι σκοτώνουν και κάνουν εγκλήματα πολύ περισσότερα από αυτούς που οι ίδιοι θεωρούν ως ανήθικους ;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών