Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19397
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Ιουν 2019, 08:16

μίστερ μαξ έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:05
Athina__P έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:01
A κάαααποτε! Δεν σου έκοψε κανένας Χριστιανός εσένα το γέλιο γιατί είναι αμαρτία, έτσι; Την μουσική όμως άλλοι την κόβουν τη σήμερον ημέρα, ας κάνουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει η σήμερον ημέρα και τόσο πολύ!
Πας να διασπειρεις αντιμουσουλμανικο ρατσισμο.







Αυτό το λέγει κάποιος που χρησιμοποιεί τον ρατσιστικο όρο ΒΛΑΧΟΙ ..για κάποιουε συμπατριώτες του ..

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8790
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 20 Ιουν 2019, 08:19

με αποφθέγματα και εικονίτσες δλδ καλυπτόμεθα, κύριοι;
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23764
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιουν 2019, 08:24

stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:05
Επισημαίνω και πάλι:
άλλο ηδονές κι άλλο ηδονισμός.
Το μεν είναι παράγωγο της φυσιολογίας του ανθρώπου το δε είναι ιδεολογία, φιλοσοφικό ρεύμα.
εμένα με έχεις χάσει νομίζω. Ίσως αν βγάζαμε για λίγο από την κουβέντα τα σεξουαλικά να βοηθούσε.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 20 Ιουν 2019, 08:24

μίστερ μαξ έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:05
Athina__P έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:01
A κάαααποτε! Δεν σου έκοψε κανένας Χριστιανός εσένα το γέλιο γιατί είναι αμαρτία, έτσι; Την μουσική όμως άλλοι την κόβουν τη σήμερον ημέρα, ας κάνουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει η σήμερον ημέρα και τόσο πολύ!
Πας να διασπειρεις αντιμουσουλμανικο ρατσισμο. Δεν εχω δει κανενα μουσουλμανο φιλο μου να μου πει ποτε: φιλε, αυτη η μουσικη απαγορεύεται. Κάλλος στον εγκέφαλο εχεις.
Εσύ δεν πας να διασπείρεις χριστιανικό ρατσισμό δηλαδή ; :smt017

Αρκετές χώρες διατήρησαν τις παραδόσεις τους και ναι, δεν εξαφανίστηκαν οι παραδοσιακοί χοροί. Αυτό προσπάθησαν να το κάνουν τα τελευταία χρόνια με επιρροές του Γουαχαμπισμού. :102: Στη Ράκκα δηλαδή το καίγανε στο γλέντι; Πού είναι τα βίντεα από τα γλέντια και τις μουσικές; Για πες... Εκεί εφαρμόσανε μια βερσιόν που αρνείσαι ότι υπήρξε ποτέ. Δεν είπα κάπου ότι το ισλάμ είναι το ίδιο παντού. Απλά, τη σημερινή εποχή, δεν υπάρχει άλλη ιδεολογία, όπως θέλεις πες το οργανωμένη, που να είναι κατά του ηδονισμού, σε τέτοιο βαθμό, εσύ άνοιξες πρώτος την κουβέντα αυτή! Δεν την άνοιξες; Ποιος είναι κατά του ηδονισμού σήμερα; Και εξαιρείς αυτή την ιδεολογία ειδικά από την κουβέντα.

Οι φίλοι σου λογικά είναι μεσογειακοί τύποι που δεν πρόλαβε να τους αγγίξει πολύ ο γουαχαμπισμός. Και πάλι, έχουν πιο πολλούς περιορισμούς από εμάς, δεν βρίσκεις; Εκτός και αν απλά τους αρέσει αυτό που κάνουμε εδώ και όλα ΟΚ.

Και γκούγκλαρε σε παρακαλώ για τα μέτρα ασφαλείας στη Χριστουγεννιάτικη αγορά του Λονδίνου. Τα ρεπορτάζ που γράφουν τους λόγους για τους οποίους έχουν παρθεί μέτρα είναι ρατσιστικά; Υπάρχουν πάρα πολλά! Να μην ξέρει ο κόσμος που θα πάει ότι θα κάτσει στις ουρές με τις ώρες για έλεγχο, ότι υπάρχουν παντού κάμερες και μυστικοί αστυνομικοί; Έχουν ταμπέλες που ενημερώνουν για αυτά, μέσα στο χώρο. Κατά τα άλλα, είναι γιορτή από τις λίγες, γεμάτη από την καλύτερη μουσική που υπήρξε ποτέ, βρετανική ποπ από όλες τις δεκαετίες. Οι Βρετανοί μας μοιάζουν σε αυτό, γλεντάνε, όταν βρουν την ευκαιρία. Εμείς πάμε να το ξεχάσουμε. Μόνο μην κάνει κανείς το λάθος και πάει είτε ΣΚ είτε σε σχολικές διακοπές, είναι χάβρα.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 20 Ιουν 2019, 08:49

Athina__P έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:24
μίστερ μαξ έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:05
Athina__P έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:01
A κάαααποτε! Δεν σου έκοψε κανένας Χριστιανός εσένα το γέλιο γιατί είναι αμαρτία, έτσι; Την μουσική όμως άλλοι την κόβουν τη σήμερον ημέρα, ας κάνουμε ότι δεν μας ενδιαφέρει η σήμερον ημέρα και τόσο πολύ!
Πας να διασπειρεις αντιμουσουλμανικο ρατσισμο. Δεν εχω δει κανενα μουσουλμανο φιλο μου να μου πει ποτε: φιλε, αυτη η μουσικη απαγορεύεται. Κάλλος στον εγκέφαλο εχεις.
Εσύ δεν πας να διασπείρεις χριστιανικό ρατσισμό δηλαδή ; :smt017

Αρκετές χώρες διατήρησαν τις παραδόσεις τους και ναι, δεν εξαφανίστηκαν οι παραδοσιακοί χοροί. Αυτό προσπάθησαν να το κάνουν τα τελευταία χρόνια με επιρροές του Γουαχαμπισμού. :102: Στη Ράκκα δηλαδή το καίγανε στο γλέντι; Πού είναι τα βίντεα από τα γλέντια και τις μουσικές; Για πες... Εκεί εφαρμόσανε μια βερσιόν που αρνείσαι ότι υπήρξε ποτέ. Δεν είπα κάπου ότι το ισλάμ είναι το ίδιο παντού. Απλά, τη σημερινή εποχή, δεν υπάρχει άλλη ιδεολογία, όπως θέλεις πες το οργανωμένη, που να είναι κατά του ηδονισμού, σε τέτοιο βαθμό, εσύ άνοιξες πρώτος την κουβέντα αυτή! Δεν την άνοιξες; Ποιος είναι κατά του ηδονισμού σήμερα; Και εξαιρείς αυτή την ιδεολογία ειδικά από την κουβέντα.

Οι φίλοι σου λογικά είναι μεσογειακοί τύποι που δεν πρόλαβε να τους αγγίξει πολύ ο γουαχαμπισμός. Και πάλι, έχουν πιο πολλούς περιορισμούς από εμάς, δεν βρίσκεις; Εκτός και αν απλά τους αρέσει αυτό που κάνουμε εδώ και όλα ΟΚ.

Και γκούγκλαρε σε παρακαλώ για τα μέτρα ασφαλείας στη Χριστουγεννιάτικη αγορά του Λονδίνου. Τα ρεπορτάζ που γράφουν τους λόγους για τους οποίους έχουν παρθεί μέτρα είναι ρατσιστικά; Υπάρχουν πάρα πολλά! Να μην ξέρει ο κόσμος που θα πάει ότι θα κάτσει στις ουρές με τις ώρες για έλεγχο, ότι υπάρχουν παντού κάμερες και μυστικοί αστυνομικοί; Έχουν ταμπέλες που ενημερώνουν για αυτά, μέσα στο χώρο. Κατά τα άλλα, είναι γιορτή από τις λίγες, γεμάτη από την καλύτερη μουσική που υπήρξε ποτέ, βρετανική ποπ από όλες τις δεκαετίες. Οι Βρετανοί μας μοιάζουν σε αυτό, γλεντάνε, όταν βρουν την ευκαιρία. Εμείς πάμε να το ξεχάσουμε. Μόνο μην κάνει κανείς το λάθος και πάει είτε ΣΚ είτε σε σχολικές διακοπές, είναι χάβρα.
Αυτες τις ανοησιες και τα ηλίθια ρατσιστικα επιχειρηματα τα εχω απαντησει πλειστακις σε αλλα νηματα. Εδω μιλάμε για ηδονισμο και καυλα.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 20 Ιουν 2019, 08:52

OK, δεν το συνεχίζω. Απλά ο ηδονισμός σαν έννοια έχει συσχετιστεί με το γλέντι, με το διονυσιασμό, έτσι το διαβάζω στα αγγλόφωνα σάιτ που το χρησιμοποιούν με αυτή την έννοια. Δηλαδή σαν το ρέιβ, σαν τα γλέντια στα πανηγύρια στα χωριά. Πιο πολύ αυτό. Όχι ότι δεν είναι και άλλα πράγματα στη γλώσσα μας, στη γλώσσα μας μάλλον είναι πιο πολύ άλλα πράγματα δηλαδή.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιουν 2019, 10:30

enaon έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:24
stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2019, 08:05
Επισημαίνω και πάλι:
άλλο ηδονές κι άλλο ηδονισμός.
Το μεν είναι παράγωγο της φυσιολογίας του ανθρώπου το δε είναι ιδεολογία, φιλοσοφικό ρεύμα.
εμένα με έχεις χάσει νομίζω. Ίσως αν βγάζαμε για λίγο από την κουβέντα τα σεξουαλικά να βοηθούσε.
Ποτέ δεν έβαλα τα σεξουαλικά στην κουβέντα και σε καμία κουβέντα.

Έκανα το διαχωρισμό ηδονή - ηδονισμός.
Το μεν είναι αίσθηση, το δε φιλσοφικό ρεύμα ή ιδεολογία.
Ηδονή είναι πχ. η ευχαρίστηση από το γλυκό. Ηδονισμός είναι η ιδέα ότι η επίτευξη της ηδονής είναι αρχή και σκοπός του ανθρώπου.

Συνέχισα γράφοντας ότι η σηματνικότερη ηδονιστική θεωρία έχει γραφτεί από τον Επίκουρο, ο οποίος διαχώριζε τις ηδονές σε κατώτερες κι ανώτερες, με τις κατώτερες να αφορούν τις αισθήσεις (που είναι πρόσκαιρες και δεν επιτυγχάνουν ποτέ την τελείωση) και τις ανώτερες να αφορούν τις καταστάσεις του πνεύματος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23764
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιουν 2019, 10:34

stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2019, 10:30
Το μεν είναι αίσθηση, το δε φιλσοφικό ρεύμα ή ιδεολογία.
Δεν είμαι σίγουρος οτι βλέπουμε την ίδια διαφορά, μπορείς να σκεφτείς μερικές ανώτερες που δεν θα σε πείραζε να απουσιάζουν σε έναν κόσμο ανθρώπων;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιουν 2019, 10:42

enaon έγραψε:
20 Ιουν 2019, 10:34
stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2019, 10:30
Το μεν είναι αίσθηση, το δε φιλσοφικό ρεύμα ή ιδεολογία.
Δεν είμαι σίγουρος οτι βλέπουμε την ίδια διαφορά, μπορείς να σκεφτείς μερικές ανώτερες που δεν θα σε πείραζε να απουσιάζουν σε έναν κόσμο ανθρώπων;
Νομίζω ότι ο Επίκουρος στον οποίο ανήκει το συγκεκριμένο φιλοσοφικό ρεύμα έχει χαρακτηριστεί ως ο λιγότερο "ιδεολόγος" των φιλοσόφων.
Η ίδια η ζωή του ήταν λιτή, με προσήλωση στις "υψηλές" ηδονές (ψυχική ηρεμία, γαλήνη), χωρίς ανάλωση σε πρόσκαιρες "χαμηλότερες" (αισθήσεις) κι έχει παρεξηγηθεί όσο λίγοι φιλόσοφοι καθώς πολλές φορές ταυτίζεται απο άγνοια με τον Μαρκήσιο Ντε Σαντ, ενώ στην πραγματικότητα τους χωρίζει ένα χάος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23764
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιουν 2019, 10:45

οκ, αλλά εσύ μοιάζει να λες οτι καταλαβαίνεις την έννοια της ηδονής, και οτι ο κόσμος δεν την έχει ανάγκη, μπορεί και χωρίς. Ποια ανώτερη θα έβγαζες εύκολα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Ιουν 2019, 10:50

μίστερ μαξ έγραψε:
20 Ιουν 2019, 07:17
Χαοτικός έγραψε:
20 Ιουν 2019, 00:52
Τι ναι αυτά ρε; Γιατί λένε έτσι τις παρτούζες;
Γιατι ο ηδονισμος εχει μεσα το "ν", που πάλλει τον εγκέφαλο! :smt023
Προεκλογικά μωρέ μαλάκα τέτοια πράγματα; :sal9: Άσε να δώσουμε πρώτα τη μάχη! Θα καυλώσουνε τα χαμένα, θα τους βγαίνουν οι βοθροδεξιοί με Μύκονο και θα τσιμπησουν να τους ψηφίσουν :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70809
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2019, 10:52

μίστερ μαξ έγραψε:
19 Ιουν 2019, 21:51
Καποιοι βλάχοι σε αλλα νηματα, συχνα προσπαθουν να δαιμονοποιησουν τον Ηδονισμο. Τον λενε δηθεν παραγωγο του καπιταλισμο κτλ. Οποιο ψέμα. Ο καπιταλισμος αντιτιθεται στον ηδονισμο και βοηθα την πατριαρχεια, μονογαμία. Ειναι ο αναρχισμος και αλλες ελευθεριακες φιλοσοφιες που εχουν φέρει τον ΗΔΟΝΙΣΜΟ στο κεντρο της ανθρωπινης ψυχαγωγιας.

Εικόνα
Οκ, ακόμη μία από τις εύπεπτες ανοησίες.

Αυτό που γράφεις σημαίνει ότι ο αναρχισμός έχει πρώτες στην ιεράρχηση της ανθρώπινης ψυχαγωγίας τις παρακμιακές εκφράσεις του καπιταλισμού.
Gavalas for President! :grfl:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιουν 2019, 10:53

enaon έγραψε:
20 Ιουν 2019, 10:45
οκ, αλλά εσύ μοιάζει να λες οτι καταλαβαίνεις την έννοια της ηδονής, και οτι ο κόσμος δεν την έχει ανάγκη, μπορεί και χωρίς.
:smt017
Το αντίθετο! Έγραψα ότι η ηδονή είναι μέρος της φυσιολογίας του ανθρώπου. Είναι αίσθηση.
Ο κόσμος δεν έχει ανάγκη τον ηδονισμό (ιδεολογία, φιλοσοφικό ρεύμα του ηδονισμού) , όχι την ηδονή.
Ποια ανώτερη θα έβγαζες εύκολα;
Νομίζω ότι ο Επίκουρος τις αποκάλεσε ανώτερες επειδή ακριβώς δεν τις βρίσκεις εύκολα. Όχι και να τις βγάλουμε όταν δεν τις έχουμε κάν! :lol:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27245
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Ιουν 2019, 10:53

Έαν, όταν ως έφηβος ανακάλυψα το χειρογλύκανο υπήρχε ίντρενε, τέτοιο νήμα θα άνοιγα κι εγώ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23764
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Νήμα Εξυμνησης του Ηδονισμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 20 Ιουν 2019, 10:54

Χαοτικός έγραψε:
20 Ιουν 2019, 10:50
Προεκλογικά μωρέ μαλάκα τέτοια πράγματα; :sal9:
πές τα ρε χαοτικέ, ασυντόνιστος είναι, μάλλον δεν ήταν σε μπάν. :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών