Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8604
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Απρ 2022, 12:37

Πωπω ποσο ευκολο ειναι να ριξει κανεις τις 'παραδοσιακες αξιες της Δυσης'!!! μονο μια σχολη χρειαζεται να βγαλει ενα μανιφεστο και πουφ! πανε οι αξιες της Δυσης!!!

Να υπενθυμισουμε εδω μερικες απο τις αξιες της:

- οι λευκοι ειναι ανωτεροι.
- οι χριστιανοι ειναι ανωτεροι.
- οι σεξουαλικες αποκλισεις ειναι ασθενειες.
- οι πτωχοι ειναι υπευθυνοι της πτωχιας τους.
- η θεση των γυναικων ειναι στην κουζινα.

Με τοσο ισχυρες παραδοσιακες αξιες, αναρωτιεμαι για ποιον λογο αυτες οι παραδοσιακες αξιες καταστρεφονται τοσο ευκολα!!!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 12:39

Otto Weininger έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:37
Otto Weininger έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:26
Εικόνα

Το έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, το λέω και τώρα. Πριν πάρει θέση κάποιος για την Σχολή της Φρανκφούρτης και τον Cultural Marxism, καλό θα ήταν να διαβάσει αυτό το βιβλίο. Είναι μεγάλο (2 τόμοι οι σημερινές εκδόσεις) αλλά θα αντιληφθεί καλύτερα όσα συμβαίνουν σήμερα με όλο το woke κίνημα (SJW, Cancel_culture, μεταναστευτικό κλπ).

Δεν είναι δύσκολο, ένα βιβλίο είναι. Διαβάστε και συζητάμε σε άλλη βάση.
Δεν το έχω διαβάσει αλλά με ό,τι έχω διαβάσει και κυρίως δει μέχρι τώρα, δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι η "αντιαυταρχικότητα" είναι η μαδημένη πλέον λεοντή ενός ελιτίστικου αυταρχισμού.
Αξίζει να το διαβάσεις. Θα διαπιστώσεις ότι η ανακάλυψη των υποτιθέμενων "φοβιων" (ομοφοβία, τρανσφοβία, ισλαμοφοβια κλπ) μόνο τυχαία δεν είναι.

Όπως επίσης καθόλου τυχαίοι οι διαχωρισμοί σε καταπιεστές και καταπιεσμένους.

Πραγματικά αξίζει να διαβαστεί. Μεταξύ άλλων για να καταλάβεις και πόσο ανόητοι (ή επιτήδειοι) είναι όσοι μιλούν για θεωρίες συνομωσίας.*

* χωρίς να σημαίνει αυτό ότι κάποιοι παλαβοι της άλλης πλευράς δεν κάνουν την τρίχα τριχιά.
Θα το διαβάσω αλλά ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα μάθω κάτι παραπάνω, εκτός από καθαρά ακαδημαϊκές πληροφορίες. Η άποψη μου για τα πράγματα, διαμορφώνεται και αποκρυσταλλώνεται με το χρόνο με συνεχείς προσθήκες πληροφοριών, που η επεξεργασία τους οδηγεί πάντα στην ίδια γνώμη.

Και δεν χρειαζόταν καν ο αστερίσκος. Αυτό το θεωρώ δεδομένο. :wink
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 12:46

axilmar έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:37
Πωπω ποσο ευκολο ειναι να ριξει κανεις τις 'παραδοσιακες αξιες της Δυσης'!!! μονο μια σχολη χρειαζεται να βγαλει ενα μανιφεστο και πουφ! πανε οι αξιες της Δυσης!!!

Να υπενθυμισουμε εδω μερικες απο τις αξιες της:

- οι λευκοι ειναι ανωτεροι.
- οι χριστιανοι ειναι ανωτεροι.
- οι σεξουαλικες αποκλισεις ειναι ασθενειες.
- οι πτωχοι ειναι υπευθυνοι της πτωχιας τους.
- η θεση των γυναικων ειναι στην κουζινα.

Με τοσο ισχυρες παραδοσιακες αξιες, αναρωτιεμαι για ποιον λογο αυτες οι παραδοσιακες αξιες καταστρεφονται τοσο ευκολα!!!
Οκ, αν αυτές είναι οι παραδοσιακές αξίες της Δύσης* μπορείς να αντιπαραβάλεις τα αντίπαλα δέη αξιών της συγκεκριμένης πυξίδας;


* Γιατί όλως τυχαίως σου διαφεύγει ότι η αμφισβήτηση των συγκεκριμένων "αξιών" είναι και πάλι δυτικό φαινόμενο. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 22 Απρ 2022, 12:54

Λοξίας έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:22
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 10:53
SpoilerShow
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2022, 21:09
Η πηγη που εφερα εγω βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Τι περιμενες δηλαδη; να μαθεις για τα αισχη αυτων των ελεεινων τυπων απο ιστοσελιδες που τους γλειφουν επειδη το συστημα της Παγκοσμιοποιησης αγκαλιασε τη φιλοσοφια τους σαν τη νεα θρησκεια;
Eξαιρετικη λοιπον η πηγη μου, κανονικα θα επρεπες να με ευχαριστησεις που σου καθαριζω τις παρωπιδες.
https://diktuoideon.wordpress.com/2013/ ... %B7%CF%82/
Αναμενόμενο μεν για όσους ξέρουν από παλιά τον Αρίστο, αλλά είπα να ρίξω μια ματιά σε αυτή την "εξαιρετική πηγή" που μας μόστραρε.

Η πρώτη μου ανάγνωση επιβεβαίωσε την υποψία ότι το σάιτ αυτό αναπαράγει συνωμοσιολογικές παπαριές. Πράγματι το εν λόγω κείμενο ομολογείται ότι είναι "απόσπασμα (το 10ο κεφάλαιο, γραμμένο από τον ιστορικό Williams S. Lind) από το νέο βιβλίο του Δρ Ted Baehr και του Pat Boone “The Culture-wise Family:Upholding Christian Values in a Mass Media World”

Εδώ να κάνω ένα διάλειμμα και να επισημάνω: Πατ Μπουν είπατε;;; Του γνωστού Πατ Μπουν;;; Μάλιστα...

Ωστόσο το απόσπασμα ανήκει στον "ιστορικό" (εμένα μου λες :o ) Williams S. Lind.

Τι εστί δε Williams S. Lind;
"the principal promoter and popularizer of the Cultural Marxism conspiracy theory"
“Lind was the principal promoter and popularizer of the Cultural Marxism conspiracy theory, which claims that a coterie of Jewish-German philosophers, the Frankfurt School, had seized control of American popular culture, and have been systematically subverting Christian churches and ethics within the US.”
https://en.wikipedia.org/wiki/William_S._Lind

In William Lind's version of the conspiracy, Cultural Marxism is synonymous with political correctness, a supposedly un-American and barbaric project opposed to Christian values. According to Lind's analysis, Lukács and Gramsci aimed to subvert Western culture, since it was an obstacle to the Marxist goal of proletarian revolution. According to Lind, the "Cultural Marxists" of the Frankfurt School began to focus (under Max Horkheimer) on psychological repression within Western societies, aiming to remove social inhibitions (and destroying Western culture) using four main strategies. First, Horkheimer's critical theory would undermine the authority of the traditional family and government institutions, while segregating society into opposing groups of victims and oppressors. Second, the concepts of the authoritarian personality and the F-scale, developed by Adorno, would be used to accuse Americans with right-wing views of having fascist principles. Third, the concept of polymorphous perversity would undermine Western culture by promoting free love and homosexuality. Finally, Marcuse's Repressive Tolerance is caricatured by Lind as an argument to silence the right, and allow only the left to be heard. Thus, Lind interprets the Frankfurt School's move to America from Nazi Germany as a sinister plot to establish a totalitarian system in the United States, based on political correctness
https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_ ... acy_theory

ο.ε.δ
(ΥΓ. και έχεις μετά τον Λοξία εις μάτην ορθολογιζόμενο έναντι του αενάως συνωμοσιολογιζόμενου Αρίστου) :102:
Πάγχρηστε, πολύ καλή η ενδελεχής έρευνα που έκανες για το ποιόν της "εξαιρετικής" πηγής του Αρίστου.
Αν και η "εξαιρετική" πηγή έκανε δυνατό νιάου νιάου, δεν είχα χρόνο να ερευνήσω αν όντως είναι γάτα... :lol:

Πέραν των, "εντός, εκτός και επί τ' αυτά" συνωμοσιολογιών, υπάρχει και άλλη μια παράμετρος που, συνήθως, διαφεύγει της προσοχής.

Όλες οι ανά τους αιώνες εξουσίες, πολιτικές, στρατιωτικές, θρησκευτικές κ.α. επέβαλαν κανόνες, νόμους και κοινωνικές νόρμες, χωρίς την ανάγκη κάποιας Σχολής Φρανκφούρτης. Σιγά, όπως έγραψα και πιο πάνω, μην είχε ανάγκη κάποιας φιλοσοφικής σχολής/σκέψης ο φεουδάρχης του μεσαίωνα, για να καθιερώσει πως αυτός πρώτος οφείλει να πηδήξει την γυναίκα του κολίγου του...
Και υπάρχουν άφθονα ιστορικά παραδείγματα επιβολής των επιθυμιών μιας εξουσίας χωρίς τα δεκανίκια κάποιας φιλοσοφικής άποψης.
Οι τυχούσες εξαιρέσεις, απλώς θα επιβεβαιώσουν τον κανόνα.
Μία εξουσία απεφάσιζε (και αποφασίζει) και ελέω/βοηθεία των υπολοίπων εξουσιών, η απόφαση έπαιρνε, και παίρνει, σάρκα και οστά.
Και ο λαός, αυτός ο πάντα υπεύθυνος για τα δεινά του αλλά "ποτέ-δεν-φταίει λαός" (σύμφωνα με κάποιες "φιλοσοφικές" θεωρήσεις), φύσαγε, και εξακολουθεί να φυσάει, το τρομπόνι και από δω παν κι άλλοι.

Αυτή η ιστορική πραγματικότητα, συχνά δεν μπαίνει στην εξίσωση, διότι αμελείται από πάρα πολλούς.
Ίσως επειδή τα τελευταία χρόνια, γίνεται μια δυναμική προσπάθεια να παρουσιαστεί ως αποδιοπομπαίος τράγος η φιλοσοφία.
Για παράδειγμα, κυκλοφορεί ευρέως η άποψη πως η επιβολή της λεγόμενης "πολιτικής ορθότητας", έχει τις ρίζες της στις απόψεις της Σχολής της Φρανκφούρτης. Και οι απόψεις αυτές, πρεσβεύουν την καταστροφή της χριστιανικής θρησκείας στην Δύση.
Με λίγα λόγια, αυτό που ισχυρίζονται είναι πως αν μία δυνατή εξουσία επιθυμούσε κάτι τέτοιο, δεν θα μπορούσε να το πραγματοποιήσει αν δεν το πρέσβευε η Φρανκφούρτειος σχολή! Συνεπώς: κατάρα στους φιλοσόφους και αθώοι και οι εξουσιάζοντες και ο "ποτέ-δεν-φταίει λαός".

Ακόμα και αν ο Χάμπερμας ή ο Γκράμσι ή καποιο άλλο μέλος αυτής τη σχολής, έγραφε εκατοντάδες άρθρα, έδινε δεκάδες διαλέξεις και έβγαζε πύρινους λόγους υπέρ της καταστροφής της χριστιανικής θρησκείας στην Δύση, αυτό, και μόνον αυτό, θα έκανε τις εξουσίες να υιοθετήσουν τις απόψεις τους και να αρχίσουν να καταστρέφουν την Δυτική κοινωνία! Αν δεν μιλούσε και δεν έγραφε ο Γκράμσι, η εξουσία θα μας εδίνε από μία απόχη να μαζεύομε πεταλούδες στα ανθισμένα λιβάδια...
Οπότε Ο Γκράμσι και μόνον αυτός φταίει!

Καλό το παραμύθι...έχει και δράκο. :lol:
Γενικά πολύς κόσμος δεν κατανοεί τι λέμε με την φράση "φταίει το σύστημα" γι'αυτό και θέλει πάντα κάποιος να φταίει. Δεν έχουν καν εικόνα της πολύπλοκης λειτουργίας του συστήματος. Γι'αυτους πάντα, κάτι θέλουν κάποιοι για τον κόσμο και σπρώχνουν την ανθρωποτητα προς τα εκεί, ενώ στην πραγματικοτητα τα πράγματα συνήθως απλά συμβαίνουν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Απρ 2022, 13:06

Λοξίας έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:22
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 10:53
SpoilerShow
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2022, 21:09
Η πηγη που εφερα εγω βαζει τα πραγματα στη θεση τους. Τι περιμενες δηλαδη; να μαθεις για τα αισχη αυτων των ελεεινων τυπων απο ιστοσελιδες που τους γλειφουν επειδη το συστημα της Παγκοσμιοποιησης αγκαλιασε τη φιλοσοφια τους σαν τη νεα θρησκεια;
Eξαιρετικη λοιπον η πηγη μου, κανονικα θα επρεπες να με ευχαριστησεις που σου καθαριζω τις παρωπιδες.
https://diktuoideon.wordpress.com/2013/ ... %B7%CF%82/
Αναμενόμενο μεν για όσους ξέρουν από παλιά τον Αρίστο, αλλά είπα να ρίξω μια ματιά σε αυτή την "εξαιρετική πηγή" που μας μόστραρε.

Η πρώτη μου ανάγνωση επιβεβαίωσε την υποψία ότι το σάιτ αυτό αναπαράγει συνωμοσιολογικές παπαριές. Πράγματι το εν λόγω κείμενο ομολογείται ότι είναι "απόσπασμα (το 10ο κεφάλαιο, γραμμένο από τον ιστορικό Williams S. Lind) από το νέο βιβλίο του Δρ Ted Baehr και του Pat Boone “The Culture-wise Family:Upholding Christian Values in a Mass Media World”

Εδώ να κάνω ένα διάλειμμα και να επισημάνω: Πατ Μπουν είπατε;;; Του γνωστού Πατ Μπουν;;; Μάλιστα...

Ωστόσο το απόσπασμα ανήκει στον "ιστορικό" (εμένα μου λες :o ) Williams S. Lind.

Τι εστί δε Williams S. Lind;
"the principal promoter and popularizer of the Cultural Marxism conspiracy theory"
“Lind was the principal promoter and popularizer of the Cultural Marxism conspiracy theory, which claims that a coterie of Jewish-German philosophers, the Frankfurt School, had seized control of American popular culture, and have been systematically subverting Christian churches and ethics within the US.”
https://en.wikipedia.org/wiki/William_S._Lind

In William Lind's version of the conspiracy, Cultural Marxism is synonymous with political correctness, a supposedly un-American and barbaric project opposed to Christian values. According to Lind's analysis, Lukács and Gramsci aimed to subvert Western culture, since it was an obstacle to the Marxist goal of proletarian revolution. According to Lind, the "Cultural Marxists" of the Frankfurt School began to focus (under Max Horkheimer) on psychological repression within Western societies, aiming to remove social inhibitions (and destroying Western culture) using four main strategies. First, Horkheimer's critical theory would undermine the authority of the traditional family and government institutions, while segregating society into opposing groups of victims and oppressors. Second, the concepts of the authoritarian personality and the F-scale, developed by Adorno, would be used to accuse Americans with right-wing views of having fascist principles. Third, the concept of polymorphous perversity would undermine Western culture by promoting free love and homosexuality. Finally, Marcuse's Repressive Tolerance is caricatured by Lind as an argument to silence the right, and allow only the left to be heard. Thus, Lind interprets the Frankfurt School's move to America from Nazi Germany as a sinister plot to establish a totalitarian system in the United States, based on political correctness
https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_ ... acy_theory

ο.ε.δ
(ΥΓ. και έχεις μετά τον Λοξία εις μάτην ορθολογιζόμενο έναντι του αενάως συνωμοσιολογιζόμενου Αρίστου) :102:
Πάγχρηστε, πολύ καλή η ενδελεχής έρευνα που έκανες για το ποιόν της "εξαιρετικής" πηγής του Αρίστου.
Αν και η "εξαιρετική" πηγή έκανε δυνατό νιάου νιάου, δεν είχα χρόνο να ερευνήσω αν όντως είναι γάτα... :lol:

Πέραν των, "εντός, εκτός και επί τ' αυτά" συνωμοσιολογιών, υπάρχει και άλλη μια παράμετρος που, συνήθως, διαφεύγει της προσοχής.

Όλες οι ανά τους αιώνες εξουσίες, πολιτικές, στρατιωτικές, θρησκευτικές κ.α. επέβαλαν κανόνες, νόμους και κοινωνικές νόρμες, χωρίς την ανάγκη κάποιας Σχολής Φρανκφούρτης. Σιγά, όπως έγραψα και πιο πάνω, μην είχε ανάγκη κάποιας φιλοσοφικής σχολής/σκέψης ο φεουδάρχης του μεσαίωνα, για να καθιερώσει πως αυτός πρώτος οφείλει να πηδήξει την γυναίκα του κολίγου του...
Και υπάρχουν άφθονα ιστορικά παραδείγματα επιβολής των επιθυμιών μιας εξουσίας χωρίς τα δεκανίκια κάποιας φιλοσοφικής άποψης.
Οι τυχούσες εξαιρέσεις, απλώς θα επιβεβαιώσουν τον κανόνα.
Μία εξουσία απεφάσιζε (και αποφασίζει) και ελέω/βοηθεία των υπολοίπων εξουσιών, η απόφαση έπαιρνε, και παίρνει, σάρκα και οστά.
Και ο λαός, αυτός ο πάντα υπεύθυνος για τα δεινά του αλλά "ποτέ-δεν-φταίει λαός" (σύμφωνα με κάποιες "φιλοσοφικές" θεωρήσεις), φύσαγε, και εξακολουθεί να φυσάει, το τρομπόνι και από δω παν κι άλλοι.

Αυτή η ιστορική πραγματικότητα, συχνά δεν μπαίνει στην εξίσωση, διότι αμελείται από πάρα πολλούς.
Ίσως επειδή τα τελευταία χρόνια, γίνεται μια δυναμική προσπάθεια να παρουσιαστεί ως αποδιοπομπαίος τράγος η φιλοσοφία.
Για παράδειγμα, κυκλοφορεί ευρέως η άποψη πως η επιβολή της λεγόμενης "πολιτικής ορθότητας", έχει τις ρίζες της στις απόψεις της Σχολής της Φρανκφούρτης. Και οι απόψεις αυτές, πρεσβεύουν την καταστροφή της χριστιανικής θρησκείας στην Δύση.
Με λίγα λόγια, αυτό που ισχυρίζονται είναι πως αν μία δυνατή εξουσία επιθυμούσε κάτι τέτοιο, δεν θα μπορούσε να το πραγματοποιήσει αν δεν το πρέσβευε η Φρανκφούρτειος σχολή! Συνεπώς: κατάρα στους φιλοσόφους και αθώοι και οι εξουσιάζοντες και ο "ποτέ-δεν-φταίει λαός".

Ακόμα και αν ο Χάμπερμας ή ο Γκράμσι ή καποιο άλλο μέλος αυτής τη σχολής, έγραφε εκατοντάδες άρθρα, έδινε δεκάδες διαλέξεις και έβγαζε πύρινους λόγους υπέρ της καταστροφής της χριστιανικής θρησκείας στην Δύση, αυτό, και μόνον αυτό, θα έκανε τις εξουσίες να υιοθετήσουν τις απόψεις τους και να αρχίσουν να καταστρέφουν την Δυτική κοινωνία! Αν δεν μιλούσε και δεν έγραφε ο Γκράμσι, η εξουσία θα μας εδίνε από μία απόχη να μαζεύομε πεταλούδες στα ανθισμένα λιβάδια...
Οπότε Ο Γκράμσι και μόνον αυτός φταίει!

Καλό το παραμύθι...έχει και δράκο. :lol:
Έχει και δράκο και τον λένε ... Γκράμσι!

Στο μεταξύ είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό ξεκίνησε από κάποιον που έγραψε περί σχολής Φρανκφούρτης τρολαροντας και όλος ο αλτ ράιτ συρφετός αναπαράγει λεξουλες χωρίς να ξέρει καν τι ήταν ο Αντόρνο (που έγραψε τα τραγούδια των Beatles :smt005: ) ο Γκράμσι (που είχε στόχο να χτυπήσει τη Δύση :smt005: )

Με άλλα λόγια, πώς οι θεωρίες συνωμοσίας μετατρέπονται σε σκετς Σεφερλή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Απρ 2022, 13:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:46
axilmar έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:37
Πωπω ποσο ευκολο ειναι να ριξει κανεις τις 'παραδοσιακες αξιες της Δυσης'!!! μονο μια σχολη χρειαζεται να βγαλει ενα μανιφεστο και πουφ! πανε οι αξιες της Δυσης!!!

Να υπενθυμισουμε εδω μερικες απο τις αξιες της:

- οι λευκοι ειναι ανωτεροι.
- οι χριστιανοι ειναι ανωτεροι.
- οι σεξουαλικες αποκλισεις ειναι ασθενειες.
- οι πτωχοι ειναι υπευθυνοι της πτωχιας τους.
- η θεση των γυναικων ειναι στην κουζινα.

Με τοσο ισχυρες παραδοσιακες αξιες, αναρωτιεμαι για ποιον λογο αυτες οι παραδοσιακες αξιες καταστρεφονται τοσο ευκολα!!!
Οκ, αν αυτές είναι οι παραδοσιακές αξίες της Δύσης* μπορείς να αντιπαραβάλεις τα αντίπαλα δέη αξιών της συγκεκριμένης πυξίδας;


* Γιατί όλως τυχαίως σου διαφεύγει ότι η αμφισβήτηση των συγκεκριμένων "αξιών" είναι και πάλι δυτικό φαινόμενο. :lol:
Ναι, η αμφισβήτηση των συγκεκριμένων "αξιών" είναι και πάλι δυτικό φαινόμενο.
Πλην όμως, πάρα πολλοί θεωρούν πως για την αμφισβήτηση υπεύθυνη είναι η Σχολή της Φρανκφούρτης.
Αν δεν υπήρχε αυτή και τα "κρυφά" μανιφέστα της, δεν θα αμφισβητούντο ποτέ αυτές οι αξίες...
...και οι γυναίκες θα έπλεναν πιάτα στην κουζίνα εσαεί.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 22 Απρ 2022, 13:14

Λοξίας έγραψε:
21 Απρ 2022, 21:44
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:36
Μα δεν είναι ανάγκη να είχαν εξ' αρχής "κακούς" σκοπούς.
Ασχέτως με το τι κατάφεραν να προκαλέσουν. Επίσης ασχέτως με το τι ισχυρίζονται οι συνωμοσιολόγοι.
AlienWay έγραψε:
21 Απρ 2022, 20:42
Γι' αυτό και στο τέλος τη γ@μησε. :003:
Βασικά πολλά προβλήματα έχω με αυτή τη σχολή σκέψης και κατεύθυνσης, με το ποιο ουσιαστικό να είναι ότι απορώ πώς είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ μια τόσο βλακώδης... φιλοσοφία.
Δεν είμαστε στο ίδιο level που λέμε και στην Ελλάδα... :lol:

Η φιλοσοφική σκέψη των φιλοσόφων των δύο τελευταίων αιώνων, δεν έχει, σχεδόν ποτέ, άμεση απήχηση στον λαό. Και όποτε είχε, ήταν σε ένα μικρό ποσοστό του λαού. Αυτό σε σύγκριση με τους λεγόμενους "ανθρώπους του πνεύματος" ή τους "μορφωμένους", αν θέλεις. Πόσοι από αυτούς διάβασαν Νίτσε, Καντ, Χάμπερμας, Φουκώ ή Καστοριάδη, έτσι για να αναφέρουμε μερικά γνωστά ονόματα; Το πιθανότερο είναι πως σχεδόν όλοι!
Ναι, αλλά πόσοι από τον "λαό" μπορούν να πουν ότι διάβασαν έστω και ένα βιβλίο αυτών. Το πιθανότερο είναι πολύ λίγοι. Ναι, όλοι τους ξέρουν, αλλά ελάχιστοι τους έχουν διαβάσει.
Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνεπώς, αν εγώ έχω υποκύψει στην "πολιτική ορθότητα" ή με κατευθύνει η "μαζική κουλτούρα", δεν μου φταίει ο Χάμπερμας.
Υπέκυψα όχι επειδή με "κατεύθυνε" κάποιος Χάμπερμας ή Μαρκούζε, που ούτε τους έχω ακουστά, αλλά επειδή με έπεισαν άλλοι.
Και δεν έχει να κάνει με το αν ο Μαρκούζε έγραψε πράγματι "να καταστρέψουμε την θρησκεία", διότι εγώ δεν το γνωρίζω αυτό. Δεν τον έχω διαβάσει! Αν με πείσουν τα διάφορα παπαγαλάκια της κάθε εξουσίας πως όντως ο Μαρκούζε το είπε και, άρα, αυτός φταίει, θα είμαι άξιος της τύχης μου.

Και φυσικά αυτοί που με έπεισαν, ούτε καν μου είπαν πως αυτό το λέει ο Μαρκούζε. Απλώς, το "επέβαλαν". Όπως επιβάλλει η κάθε εξουσία
(πολιτική, θρησκευτική ή πνευματική), τα θέλω της και εγώ απλώς χορεύω στον ρυθμό που βαράνε τον ταμπουρά τους.
Αυτόν τον χορό δεν χόρευα πάντα εγώ τα τελευταία 2.000 χρόνια;

Εγώ δεν είμαι/ήμουν το πρόβατο, το ζωντόβολο που εμπιστεύομαι τις διάφορες εξουσίες, διότι έχουν φροντίσει να με κρατήσουν "αμόρφωτο";
Μήπως την εντολή της "αμορφωσιάς", την έδωσε κάποιος φιλόσοφος, κάποια φιλοσοφική σχολή, μέσω των γραπτών της;
Ή, μήπως, κάποιος φιλόσοφος του μεσαιωνα δίδαξε πως ο φεουδάρχης έχει δικαίωμα να γαμήσει πρώτα αυτός αυτός την γυναίκα του κολίγου του μετά τον γάμο;

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα πράγματα είναι πολύ καθαρά για να ψάχνουμε σε συνωμοσιολογίες...
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6928
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 22 Απρ 2022, 13:15

paul25 έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:54
Γενικά πολύς κόσμος δεν κατανοεί τι λέμε με την φράση "φταίει το σύστημα" γι'αυτό και θέλει πάντα κάποιος να φταίει. Δεν έχουν καν εικόνα της πολύπλοκης λειτουργίας του συστήματος. Γι'αυτους πάντα, κάτι θέλουν κάποιοι για τον κόσμο και σπρώχνουν την ανθρωποτητα προς τα εκεί, ενώ στην πραγματικοτητα τα πράγματα συνήθως απλά συμβαίνουν.
Αυτός ο "πολύς κόσμος" που αναφέρεις, είναι, για εμένα, ο "δεν-φταίει-ποτέ λαός", που δεν τολμά να κοιταξει τα μούτρα του στον καθρέφτη για να αντικρύσει τον φταίχτη...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 13:40

Λοξίας έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:46
axilmar έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:37
Πωπω ποσο ευκολο ειναι να ριξει κανεις τις 'παραδοσιακες αξιες της Δυσης'!!! μονο μια σχολη χρειαζεται να βγαλει ενα μανιφεστο και πουφ! πανε οι αξιες της Δυσης!!!

Να υπενθυμισουμε εδω μερικες απο τις αξιες της:

- οι λευκοι ειναι ανωτεροι.
- οι χριστιανοι ειναι ανωτεροι.
- οι σεξουαλικες αποκλισεις ειναι ασθενειες.
- οι πτωχοι ειναι υπευθυνοι της πτωχιας τους.
- η θεση των γυναικων ειναι στην κουζινα.

Με τοσο ισχυρες παραδοσιακες αξιες, αναρωτιεμαι για ποιον λογο αυτες οι παραδοσιακες αξιες καταστρεφονται τοσο ευκολα!!!
Οκ, αν αυτές είναι οι παραδοσιακές αξίες της Δύσης* μπορείς να αντιπαραβάλεις τα αντίπαλα δέη αξιών της συγκεκριμένης πυξίδας;

* Γιατί όλως τυχαίως σου διαφεύγει ότι η αμφισβήτηση των συγκεκριμένων "αξιών" είναι και πάλι δυτικό φαινόμενο. :lol:
Ναι, η αμφισβήτηση των συγκεκριμένων "αξιών" είναι και πάλι δυτικό φαινόμενο.
Πλην όμως, πάρα πολλοί θεωρούν πως για την αμφισβήτηση υπεύθυνη είναι η Σχολή της Φρανκφούρτης.
Αν δεν υπήρχε αυτή και τα "κρυφά" μανιφέστα της, δεν θα αμφισβητούντο ποτέ αυτές οι αξίες...
...και οι γυναίκες θα έπλεναν πιάτα στην κουζίνα εσαεί.
Σοβαρέψου. Σιγά μην οφείλεται η χειραφέτηση των γυναικών στα ελιτίστικα νιανιανιά των τρυφερόκωλων στοχαστών.

Ρίξε μια ματιά στους σύγχρονους φρανκφουρτιανούς, την προχωσύνη τους σε όλα τα επίπεδα και έλα μετά να μου πεις για πιάτα και κουζίνες.

Αυτοί/αυτές/αυτά το μόνον που τρέμουν είναι να μην τους ξεβάψει το τατού ή τους σπάσει το νύχι.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2196
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 22 Απρ 2022, 14:00

Εν τω μεταξύ, ούτε ο Γκράμσι ούτε ο Λούκατς ανήκαν στη Σχολή της Φρανκφούρτης…

Ως προς την προσέγγιση της θρησκείας από τον Γκράμσι, εδώ:

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10 ... 5X19865119
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Απρ 2022, 14:02

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
22 Απρ 2022, 14:00
Εν τω μεταξύ, ούτε ο Γκράμσι ούτε ο Λούκατς ανήκαν στη Σχολή της Φρανκφούρτης…

Ως προς την προσέγγιση της θρησκείας από τον Γκράμσι, εδώ:

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10 ... 5X19865119
Προσπαθείς να βάλεις κανόνες λογικής σκέψης σε νήμα που έχει σαν θέμα 'ο Αντόρνο έγραφε τα τραγούδια των Beatles '
Χαρά στο κουράγιο σου
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35466
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Απρ 2022, 14:15

Otto Weininger έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:37
Otto Weininger έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:26
Εικόνα

Το έχω ξαναπεί σε άλλο νήμα, το λέω και τώρα. Πριν πάρει θέση κάποιος για την Σχολή της Φρανκφούρτης και τον Cultural Marxism, καλό θα ήταν να διαβάσει αυτό το βιβλίο. Είναι μεγάλο (2 τόμοι οι σημερινές εκδόσεις) αλλά θα αντιληφθεί καλύτερα όσα συμβαίνουν σήμερα με όλο το woke κίνημα (SJW, Cancel_culture, μεταναστευτικό κλπ).

Δεν είναι δύσκολο, ένα βιβλίο είναι. Διαβάστε και συζητάμε σε άλλη βάση.
Δεν το έχω διαβάσει αλλά με ό,τι έχω διαβάσει και κυρίως δει μέχρι τώρα, δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι η "αντιαυταρχικότητα" είναι η μαδημένη πλέον λεοντή ενός ελιτίστικου αυταρχισμού.
Αξίζει να το διαβάσεις. Θα διαπιστώσεις ότι η ανακάλυψη των υποτιθέμενων "φοβιων" (ομοφοβία, τρανσφοβία, ισλαμοφοβια κλπ) μόνο τυχαία δεν είναι.

Όπως επίσης καθόλου τυχαίοι οι διαχωρισμοί σε καταπιεστές και καταπιεσμένους.

Πραγματικά αξίζει να διαβαστεί. Μεταξύ άλλων για να καταλάβεις και πόσο ανόητοι (ή επιτήδειοι) είναι όσοι μιλούν για θεωρίες συνομωσίας.*


* χωρίς να σημαίνει αυτό ότι κάποιοι παλαβοι της άλλης πλευράς δεν κάνουν την τρίχα τριχιά.
Ναι,αλλά τώρα πιστεύεις ότι ο Μπάιντεν και όλο το Δημοκρατικό Κόμμα που προωθούν αυτές τις ιστορίες το κάνουν επειδή διάβασαν το βιβλίο του Αντόρνο;
O πλουσιότερος άνθρωπος της γής,ο Μπέζος της Άμαζον που χρηματοδοτεί το κόμμα είναι φαν της Φρανκφούρτης;
Αυτοί πριν 60 χρόνια έγραψαν διάφορα πράγματα.Κάποιοι υψηλά ιστάμενοι μετά από χρόνια βρήκαν ότι κάποια από αυτά τα πράγματα τους βολεύουν και επειδή τους βολεύουν τα προχωράνε.
Ο λόγος που επισείεται η Φρανκφούρτη από τους αντιπάλους των woke politics είναι ότι αυτοί διστάζουν να στοχοποιήσουν και να κατονομάσουν τους δισεκατομμυριούχους που τα προωθούν σήμερα και προσπαθούν να τα αποδώσουν σε πεθαμένους φιλοσόφους.Και διστάζουν επειδή δεν έχουν συνηθίσει να τα βάζουν με λεφτάδες.Μόνο τον Σόρος που είναι εντελώς κραγμένος κατονομάζουν και όλους τους άλλους τους αφήνουν στο απυρόβλητο.Έχουν συνηθίσει να τα βάζουν με κάτι μαρξιστικό και αφού προφανώς οι λεφτάδες δεν είναι του κανονικού μαρξισμού,ονομάζουν όλη αυτή την ιστορία πολιτισμικό μαρξισμό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71608
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Απρ 2022, 14:21

Beria έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:06

Στο μεταξύ είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό ξεκίνησε από κάποιον που έγραψε περί σχολής Φρανκφούρτης τρολαροντας και όλος ο αλτ ράιτ συρφετός αναπαράγει λεξουλες χωρίς να ξέρει καν τι ήταν ο Αντόρνο (που έγραψε τα τραγούδια των Beatles :smt005: ) ο Γκράμσι (που είχε στόχο να χτυπήσει τη Δύση :smt005: )

Με άλλα λόγια, πώς οι θεωρίες συνωμοσίας μετατρέπονται σε σκετς Σεφερλή
Θεωρείς τον Αντόρνο, αυταρχική ή αντιαυταρχική προσωπικότητα, Beria;
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23978
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Απρ 2022, 14:22

πατησιωτης έγραψε:
22 Απρ 2022, 14:15
Otto Weininger έγραψε:
22 Απρ 2022, 12:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 11:37


Δεν το έχω διαβάσει αλλά με ό,τι έχω διαβάσει και κυρίως δει μέχρι τώρα, δεν είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ότι η "αντιαυταρχικότητα" είναι η μαδημένη πλέον λεοντή ενός ελιτίστικου αυταρχισμού.
Αξίζει να το διαβάσεις. Θα διαπιστώσεις ότι η ανακάλυψη των υποτιθέμενων "φοβιων" (ομοφοβία, τρανσφοβία, ισλαμοφοβια κλπ) μόνο τυχαία δεν είναι.

Όπως επίσης καθόλου τυχαίοι οι διαχωρισμοί σε καταπιεστές και καταπιεσμένους.

Πραγματικά αξίζει να διαβαστεί. Μεταξύ άλλων για να καταλάβεις και πόσο ανόητοι (ή επιτήδειοι) είναι όσοι μιλούν για θεωρίες συνομωσίας.*


* χωρίς να σημαίνει αυτό ότι κάποιοι παλαβοι της άλλης πλευράς δεν κάνουν την τρίχα τριχιά.
Ναι,αλλά τώρα πιστεύεις ότι ο Μπάιντεν και όλο το Δημοκρατικό Κόμμα που προωθούν αυτές τις ιστορίες το κάνουν επειδή διάβασαν το βιβλίο του Αντόρνο;
O πλουσιότερος άνθρωπος της γής,ο Μπέζος της Άμαζον που χρηματοδοτεί το κόμμα είναι φαν της Φρανκφούρτης;
Αυτοί πριν 60 χρόνια έγραψαν διάφορα πράγματα.Κάποιοι υψηλά ιστάμενοι μετά από χρόνια βρήκαν ότι κάποια από αυτά τα πράγματα τους βολεύουν και επειδή τους βολεύουν τα προχωράνε.
Ο λόγος που επισείεται η Φρανκφούρτη από τους αντιπάλους των woke politics είναι ότι αυτοί διστάζουν να στοχοποιήσουν και να κατονομάσουν τους δισεκατομμυριούχους που τα προωθούν σήμερα και προσπαθούν να τα αποδώσουν σε πεθαμένους φιλοσόφους.Και διστάζουν επειδή δεν έχουν συνηθίσει να τα βάζουν με λεφτάδες.Μόνο τον Σόρος που είναι εντελώς κραγμένος κατονομάζουν και όλους τους άλλους τους αφήνουν στο απυρόβλητο.Έχουν συνηθίσει να τα βάζουν με κάτι μαρξιστικό και αφού προφανώς οι λεφτάδες δεν είναι του κανονικού μαρξισμού,ονομάζουν όλη αυτή την ιστορία πολιτισμικό μαρξισμό.
Εσύ αμα γράψεις μια δημοσίευση σε ένα επιστημονικό περιοδικό δεν θα βασιστείς σε προηγούμενες εργασίες; Οι προηγούμενες εργασίες, δεν έχουν βασιστεί κι αυτές με τη σειρά τους σε ακόμη πιο παλιές;

Δεν είναι ο Μπάιντεν και τα woke τρολ να έχουν διαβάσει αυτή τη σχολή. Αυτό που βλέπουμε σήμερα, είναι το αποτέλεσμα που προέκυψε έπειτα από εξέλιξη και ζυμώσεις.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25592
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Η Σχολή της Φρανκφούρτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Απρ 2022, 14:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Απρ 2022, 14:21
Beria έγραψε:
22 Απρ 2022, 13:06

Στο μεταξύ είμαι σίγουρος ότι όλο αυτό ξεκίνησε από κάποιον που έγραψε περί σχολής Φρανκφούρτης τρολαροντας και όλος ο αλτ ράιτ συρφετός αναπαράγει λεξουλες χωρίς να ξέρει καν τι ήταν ο Αντόρνο (που έγραψε τα τραγούδια των Beatles :smt005: ) ο Γκράμσι (που είχε στόχο να χτυπήσει τη Δύση :smt005: )

Με άλλα λόγια, πώς οι θεωρίες συνωμοσίας μετατρέπονται σε σκετς Σεφερλή
Θεωρείς τον Αντόρνο, αυταρχική ή αντιαυταρχική προσωπικότητα, Beria;
Επειδή τα έβαλε με τους αριστεριστές φοιτητές και φώναξε την αστυνομία να τους διώξει από το πανεπιστήμιο της Φρανκφούρτης, με ρωτάς;

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι ήταν. Έχω διαβάσει για τη μουσικολογική του δραστηριότητα περισσότερο από τη φιλοσοφική του. Δεν τον έχω πολυπαρακολουθήσει. Το μόνο που ήξερα για την πολιτική του δράση είναι ότι τον είχε στοχοποιήσει η άκρα αριστερά στα μολυβένια χρόνια του 1968
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών