Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 26 Μάιος 2018, 12:19

Πφ δύσκολη ερώτηση να απαντηθεί αν δεν γνωρίζεις τα πράγματα από μέσα. Δεδομένου οτι οι μασόνοι κρατάνε πολλά μυστικά από τον κόσμο εσείς που απαντάτε εδώ γνωρίζετε πράγματα εκ των έσω;
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14999
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Μάιος 2018, 12:26

Cavaliere έγραψε:
27 Απρ 2018, 18:15
Και δεν θέλω να ασχοληθώ με τις συνομωσιολογίες, αλλά με το δεδομένο πως, ελάχιστοι πια στους κόλπους του έχουν τον ρομαντισμό και τον ιδεαλισμό του κάποτε, πολλοί μπαίνουν μήπως κάνουν δημόσιες σχέσεις, δεν υπάρχει αυστηρότητα πλέον στην ηθική, πειθαρχική, ουμανιστική γενικά, στάση του Τέκτονα στην κοινωνική και οικογενειακή του ζωή, ενώ οι προσπάθειες να διατηρηθεί η φιλοσοφική αποστολή του Τεκτονισμού μένει μια γραφική σύναξη του κάποτε πάλι, και το 90% περνάει δυο ώρες συσσωρεύοντας ξερές πληροφορίες Ιστορίας, Φιλοσοφίας, Γνωσιολογίας, κ.α.. Η ιδέα του Ελευθεροτεκτονισμού, να φέρει τον Άνθρωπο στην κατάσταση να είναι πνευματικό ον και όχι καράμπαμπας, δεν φαίνεται πλέον να έχει μεγάλη βαρύτητα.
ΑΠο τη στιγμη που ο αθεισμος αυξανεται δυναμικα ειναι επομενο ο τεκτονισμος δλδ το ρευμα θρησκευτικης μετριοπαθειας και αντιφανατισμου να χανει τη δυναμη του απλα επειδη οι θρησκειες χανουν τη δυναμη τους αλλα και την φαυλη ισχυ τους εντος συστηματος. Οταν οι θρησκειες ηταν δυνατες, καποιες ελιτ αλλα και απλος κοσμος-επιστημονες κτλ - απειλουνταν απο το λουμπεναρια του θρησκευτικου φανατισμου και προσεφευγαν στον τεκτονισμο, τωρα πια αυτη η απειλη σβηνει και μαζι της σβηνει η υγιης αντιδραση δλδ ο τεκτονισμος. ΕΙναι κατι σαν τα φορα, μολις θεριεψαν τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης τα πρωτα εσβησαν
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14999
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Μάιος 2018, 12:27

pylothess έγραψε:
30 Απρ 2018, 01:22
Σήμερα ο καπιταλισμός έχει χάσει τον προοδευτικό του χαρατκήρα. Σήμερα δεν υπάρχει φιλελευθερισμός.
Ο Φιλελευθερισμός έχει μεταβληθεί σε νεο φιλελευθερισμό. Ο φιλελευθερισμός θέλει πολιτικά δικαιώματα σε΄
όλους ,ίσες ευκαιρίες για όλα τα μέλη της κοινωνίας. Ο νεοφιλελευθερισμός είναι η στυγνή δικτατορία της αγοράς.
Ε ο τεκτονισμός για αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης σήμερα, γιατί εκφράζει τον πολιτικό κοινωνικό και οικονομικό φιλελευθερισμό
και όχι την στυγνή νεοφιλελεύθερη δικτατορία που επιβάλλεται δια πυρός και σιδήρου.
:102:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Μάιος 2018, 12:37

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Απρ 2018, 00:55
Πολύ ωραίο ποστ Νάνε. :D:wave:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 23 Σεπ 2018, 09:45

Yochanan έγραψε:
26 Μάιος 2018, 12:37
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Απρ 2018, 00:55
Πολύ ωραίο ποστ Νάνε. :D:wave:
Οντως. Πολύ ωραίο πόστ νάνε.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11900
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Σεπ 2018, 10:05

Τεκτονισμός:Κλειστή σέκτα όπου τα μέλη της νιώθουν φιλοσοφικα/θρησκευτικά δήθεν και κάπως ανώτερα από τους υπόλοιπους.

Οτι Δεν συμφέρει σαν αντίλογος : Συνομωσιολογιες.
Πάντως κάτι παίχτηκε πριν λίγο καιρό με τα οικονομικά και σφαζοντουσαν.
Ακριβώς ότι πρεσβεύουν δηλαδή....αλλο ένα όπιο του λαού "ανώτερο" .... Και οι τσέπες των ινστρουχτορων να γεμιζουν...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Σεπ 2018, 10:06

Ο τεκτονισμός έχει βαρύτητα διότι εξετάζει τα πράγματα χωρίς κομματικές παρωπίδες, ή εν πάσει περιπτώσει με κομματικές παρωπίδες διαφορετικές από αυτές που ξέρουμε εμείς.
Παραδείγματος χάριν το 1967 ο τεκτονισμός μπορεί να έλεγε "κύριοι και ο Γεώργιος Παπαδόπουλος έχει δίκιο, αλλά και ο Ανδρέας Παπανδρέου έχει δίκιο". Θα προέτεινε λοιπόν κάποιο άλλο σενάριο, ενδεχομένως μικτού κυβερνητικού σχήματος με συμμετοχή και της τριανδρίας και των Γεωργίου-Ανδρέα Παπανδρέου.
Στη σημερινή εποχή μπορεί η Λιοσίων να καταλήξει σε άλλα συμπεράσματα, ίσως καινοφανή δι' ημάς αλλά απόλυτα δικαιολογημένα κατ' αυτήν.
Όπως μνημόνιο αλλά και Αλέκα Παπαρήγα πρόεδρος της Δημοκρατίας ταυτόχρονα.

Στην πραγματικότητα ο τεκτονισμός δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα think tank.
Τα αρχαία χρόνια δεν υπήρχαν πανελλαδικές εξετάσεις, ούτε πανελλήνιες. Οι τέκτονες επέλεγαν όμως τους μελλοντικούς αρχιτέκτονες-μηχανικούς και τους μάθαιναν την τέχνη.
Στον μεσαίωνα ο τεκτονισμός αντετάχθη στον σκοταδισμό της ιεράς εξετάσεως, auto da fe και τα λοιπά που έκαναν.
Έτσι παρέμεινε και μέχρι τις μέρες μας σαν "κλαμπ των εκλεκτών".
Όπως και όλα τα κλαμπ έτσι και ο τεκτονισμός μπορεί να εξελιχθεί σε ελίτ βέβαια. Δεν είναι εκτός συναγωνισμού.
Παρά ταύτα πρέπει πάντως να εξαρθεί η πατριωτική στάσις της Ελληνικής στοάς στο Μακεδονικό, όπου προτίμησε να την διαγράψει από τα αρχεία της η εποπτεύουσα των στοών "μεγάλη Σκωτσέζικη στοά" παρά να παραδώσει το όνομα της Μακεδονίας στους σκοπιανούς.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Nero

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Σεπ 2018, 10:11

sys3x έγραψε:
28 Απρ 2018, 00:07
γιατί πότε είχε για να έχει και τώρα δηλαδή;
ήτανε της μόδας κάποτες φίλε εβραιοφάγε.

«Ορκίζομαι ενώπιον του αληθινού Θεού, ότι θέλω είμαι επί ζωής μου πιστός εις την Εταιρείαν κατά πάντα. Να φανερώσω το παραμικρόν από τα σημεία και τους λόγους της, μήτε να σταθώ κατ΄ουδένα λόγον ή αφορμή του να καταλάβωσι άλλοι ποτέ, ότι γνωρίζω τι περί τούτων, μήτε εις συγγενείς μου, μήτε εις πνευματικόν ή φίλον μου.

Ορκίζομαι ότι εις το εξής δεν θέλω έμβει εις καμμίαν εταιρείαν, οποία και αν είναι, μήτε εις κανέναν δεσμόν υποχρεωτικόν. Και μάλιστα, οποιονδήποτε δεσμόν αν είχα, και τον πλέον αδιάφορον ως προς την Εταιρείαν, θέλω τον νομίζει ως ουδέν.

Ορκίζομαι ότι θέλω τρέφει εις την καρδίαν μου αδιάλλακτον μίσος εναντίον των τυράννων της πατρίδος μου, των οπαδών και των ομοφρόνων με τούτους, θέλω ενεργεί κατά πάντα τρόπον προς βλάβην και αυτόν τον παντελή όλεθρόν των, όταν η περίστασις το συγχωρήσει.

Ορκίζομαι να μη μεταχειριστώ ποτέ βίαν δια να αναγνωρισθώ με κανένα συνάδελφον, προσέχων εξ εναντίας με την μεγαλυτέραν επιμέλειαν να μην λανθασθώ κατά τούτο, γενόμενος αίτιος ακολούθου τινός συμβάντος, με κανένα συνάδελφον.

Ορκίζομαι να συντρέχω, όπου εύρω τινά συνάδελφον, με όλην την δύναμιν και την κατάστασίν μου. Να προσφέρω εις αυτόν σέβας και υπακοήν, αν είναι μεγαλύτερος εις τον βαθμόν και αν έτυχε πρότερον εχθρός μου, τόσον περισσότερον να τον αγαπώ και να τον συντρέχω, καθ΄όσον η έχθρα μου ήθελεν είναι μεγαλυτέρα.

Ορκίζομαι ότι καθώς εγώ παρεδέχθην εις Εταιρείαν, να δέχομαι παρομοίως άλλον αδελφόν, μεταχειριζόμενος πάντα τρόπον και όλην την κανονιζομένην άργητα, εωσού τον γνωρίσω Έλληνα αληθή, θερμόν υπερασπιστήν της πατρίδος, άνθρωπον ενάρετον και άξιον όχι μόνον να φυλάττη το μυστικόν, αλλά να κατηχήση και άλλον ορθού φρονήματος.

Ορκίζομαι να μην ωφελώμαι κατ΄ουδένα τρόπον από τα χρήματα της Εταιρείας, θεωρών αυτά ως ιερό πράγμα και ενέχυρον ανήκον εις όλον το Έθνος μου. Να προφυλάττωμαι παρομοίως και εις τα λαμβανόμενα εσφραγισμένα γράμματα.

Ορκίζομαι να μην ερωτώ κανένα των Φιλικών με περιέργειαν, δια να μάθω οποίος τον εδέχθη εις την Εταιρείαν. Κατά τούτο δε μήτε εγώ να φανερώσω, ή να δώσω αφορμήν εις τούτον να καταλάβη, ποίος με παρεδέχθη. Να αποκρίνομαι μάλιστα άγνοιαν, αν γνωρίζω το σημείον εις το εφοδιαστικόν τινός.

Ορκίζομαι να προσέχω πάντοτε εις την διαγωγήν μου, να είμαι ενάρετος. Να ευλαβώμαι την θρησκείαν μου, χωρίς να καταφρονώ τας ξένας. Να δίδω πάντοτε το καλόν παράδειγμα. Να συμβουλεύω και να συντρέχω τον ασθενή, τον δυστυχή και τον αδύνατον. Να σέβομαι την διοίκησιν, τα έθιμα, τα κριτήρια και τους διοικητάς του τόπου, εις τον οποίον διατριβώ.

Τέλος πάντων ορκίζομαι εις Σε, ω ιερά πλην τρισάθλια Πατρίς ! Ορκίζομαι εις τας πολυχρονίους βασάνους Σου. Ορκίζομαι εις τα πικρά δάκρυα τα οποία τόσους αιώνας έχυσαν και χύνουν τα ταλαίπωρα τέκνα Σου, εις τα ίδια μου δάκρυα, χυνόμενα κατά ταύτην την στιγμήν, και εις την μέλλουσαν ελευθερίαν των ομογενών μου ότι αφιερώνομαι όλως εις Σε. Εις το εξής συ θέλεις είσαι η αιτία και ο σκοπός των διαλογισμών μου. Το όνομά σου ο οδηγός των πράξεών μου, και η ευτυχία Σου η ανταμοιβή των κόπων μου. Η θεία δικαιοσύνη ας εξαντλήσει επάνω εις την κεφαλήν μου όλους τους κεραυνούς της, το όνομά μου να είναι εις αποστροφήν, και το υποκείμενόν μου το αντικείμενον της κατάρας και του αναθέματος των Ομογενών μου, αν ίσως λησμονήσω εις μίαν στιγμήν τας δυστυχίας των και δεν εκπληρώσω το χρέος μου. Τέλος ο θάνατός μου ας είναι η άφευκτος τιμωρία του αμαρτήματός μου, δια να μη λησμονώ την αγνότητα της Εταιρείας με την συμμετοχήν μου».

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Σεπ 2018, 12:11

Nero έγραψε:
23 Σεπ 2018, 10:11
sys3x έγραψε:
28 Απρ 2018, 00:07
γιατί πότε είχε για να έχει και τώρα δηλαδή;
ήτανε της μόδας κάποτες φίλε εβραιοφάγε.

«Ορκίζομαι ενώπιον του αληθινού Θεού, ότι θέλω είμαι επί ζωής μου πιστός εις την Εταιρείαν κατά πάντα. Να φανερώσω το παραμικρόν από τα σημεία και τους λόγους της, μήτε να σταθώ κατ΄ουδένα λόγον ή αφορμή του να καταλάβωσι άλλοι ποτέ, ότι γνωρίζω τι περί τούτων, μήτε εις συγγενείς μου, μήτε εις πνευματικόν ή φίλον μου.

Ορκίζομαι ότι εις το εξής δεν θέλω έμβει εις καμμίαν εταιρείαν, οποία και αν είναι, μήτε εις κανέναν δεσμόν υποχρεωτικόν. Και μάλιστα, οποιονδήποτε δεσμόν αν είχα, και τον πλέον αδιάφορον ως προς την Εταιρείαν, θέλω τον νομίζει ως ουδέν.

Ορκίζομαι ότι θέλω τρέφει εις την καρδίαν μου αδιάλλακτον μίσος εναντίον των τυράννων της πατρίδος μου, των οπαδών και των ομοφρόνων με τούτους, θέλω ενεργεί κατά πάντα τρόπον προς βλάβην και αυτόν τον παντελή όλεθρόν των, όταν η περίστασις το συγχωρήσει.

Ορκίζομαι να μη μεταχειριστώ ποτέ βίαν δια να αναγνωρισθώ με κανένα συνάδελφον, προσέχων εξ εναντίας με την μεγαλυτέραν επιμέλειαν να μην λανθασθώ κατά τούτο, γενόμενος αίτιος ακολούθου τινός συμβάντος, με κανένα συνάδελφον.

Ορκίζομαι να συντρέχω, όπου εύρω τινά συνάδελφον, με όλην την δύναμιν και την κατάστασίν μου. Να προσφέρω εις αυτόν σέβας και υπακοήν, αν είναι μεγαλύτερος εις τον βαθμόν και αν έτυχε πρότερον εχθρός μου, τόσον περισσότερον να τον αγαπώ και να τον συντρέχω, καθ΄όσον η έχθρα μου ήθελεν είναι μεγαλυτέρα.

Ορκίζομαι ότι καθώς εγώ παρεδέχθην εις Εταιρείαν, να δέχομαι παρομοίως άλλον αδελφόν, μεταχειριζόμενος πάντα τρόπον και όλην την κανονιζομένην άργητα, εωσού τον γνωρίσω Έλληνα αληθή, θερμόν υπερασπιστήν της πατρίδος, άνθρωπον ενάρετον και άξιον όχι μόνον να φυλάττη το μυστικόν, αλλά να κατηχήση και άλλον ορθού φρονήματος.

Ορκίζομαι να μην ωφελώμαι κατ΄ουδένα τρόπον από τα χρήματα της Εταιρείας, θεωρών αυτά ως ιερό πράγμα και ενέχυρον ανήκον εις όλον το Έθνος μου. Να προφυλάττωμαι παρομοίως και εις τα λαμβανόμενα εσφραγισμένα γράμματα.

Ορκίζομαι να μην ερωτώ κανένα των Φιλικών με περιέργειαν, δια να μάθω οποίος τον εδέχθη εις την Εταιρείαν. Κατά τούτο δε μήτε εγώ να φανερώσω, ή να δώσω αφορμήν εις τούτον να καταλάβη, ποίος με παρεδέχθη. Να αποκρίνομαι μάλιστα άγνοιαν, αν γνωρίζω το σημείον εις το εφοδιαστικόν τινός.

Ορκίζομαι να προσέχω πάντοτε εις την διαγωγήν μου, να είμαι ενάρετος. Να ευλαβώμαι την θρησκείαν μου, χωρίς να καταφρονώ τας ξένας. Να δίδω πάντοτε το καλόν παράδειγμα. Να συμβουλεύω και να συντρέχω τον ασθενή, τον δυστυχή και τον αδύνατον. Να σέβομαι την διοίκησιν, τα έθιμα, τα κριτήρια και τους διοικητάς του τόπου, εις τον οποίον διατριβώ.

Τέλος πάντων ορκίζομαι εις Σε, ω ιερά πλην τρισάθλια Πατρίς ! Ορκίζομαι εις τας πολυχρονίους βασάνους Σου. Ορκίζομαι εις τα πικρά δάκρυα τα οποία τόσους αιώνας έχυσαν και χύνουν τα ταλαίπωρα τέκνα Σου, εις τα ίδια μου δάκρυα, χυνόμενα κατά ταύτην την στιγμήν, και εις την μέλλουσαν ελευθερίαν των ομογενών μου ότι αφιερώνομαι όλως εις Σε. Εις το εξής συ θέλεις είσαι η αιτία και ο σκοπός των διαλογισμών μου. Το όνομά σου ο οδηγός των πράξεών μου, και η ευτυχία Σου η ανταμοιβή των κόπων μου. Η θεία δικαιοσύνη ας εξαντλήσει επάνω εις την κεφαλήν μου όλους τους κεραυνούς της, το όνομά μου να είναι εις αποστροφήν, και το υποκείμενόν μου το αντικείμενον της κατάρας και του αναθέματος των Ομογενών μου, αν ίσως λησμονήσω εις μίαν στιγμήν τας δυστυχίας των και δεν εκπληρώσω το χρέος μου. Τέλος ο θάνατός μου ας είναι η άφευκτος τιμωρία του αμαρτήματός μου, δια να μη λησμονώ την αγνότητα της Εταιρείας με την συμμετοχήν μου».
Τι χαν τα έρμα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 02 Οκτ 2018, 21:28

taliban έγραψε:
23 Σεπ 2018, 10:05
Τεκτονισμός:Κλειστή σέκτα όπου τα μέλη της νιώθουν φιλοσοφικα/θρησκευτικά δήθεν και κάπως ανώτερα από τους υπόλοιπους.

Οτι Δεν συμφέρει σαν αντίλογος : Συνομωσιολογιες.
Πάντως κάτι παίχτηκε πριν λίγο καιρό με τα οικονομικά και σφαζοντουσαν.
Ακριβώς ότι πρεσβεύουν δηλαδή....αλλο ένα όπιο του λαού "ανώτερο" .... Και οι τσέπες των ινστρουχτορων να γεμιζουν...
το πιο ειλικρινές ποστ εδώ.

καταλαβαίνω ότι έχεις αληθινή εμπειρία με το θέμα

+1 από μένα

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 03 Οκτ 2018, 00:43

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
02 Οκτ 2018, 21:28
taliban έγραψε:
23 Σεπ 2018, 10:05
Τεκτονισμός:Κλειστή σέκτα όπου τα μέλη της νιώθουν φιλοσοφικα/θρησκευτικά δήθεν και κάπως ανώτερα από τους υπόλοιπους.

Οτι Δεν συμφέρει σαν αντίλογος : Συνομωσιολογιες.
Πάντως κάτι παίχτηκε πριν λίγο καιρό με τα οικονομικά και σφαζοντουσαν.
Ακριβώς ότι πρεσβεύουν δηλαδή....αλλο ένα όπιο του λαού "ανώτερο" .... Και οι τσέπες των ινστρουχτορων να γεμιζουν...
το πιο ειλικρινές ποστ εδώ.

καταλαβαίνω ότι έχεις αληθινή εμπειρία με το θέμα

+1 από μένα
:smt005::smt005::smt005:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 03 Οκτ 2018, 09:31

Lugozzi έγραψε:
03 Οκτ 2018, 00:43
:smt005::smt005::smt005:
νατος ο μεγας διδασκαλος που κονομαει χρεωνοντας 20Ε την ωρα για ενεργειακες συνεδριες

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 03 Οκτ 2018, 09:49

Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις του ελευθεροτεκτονισμού αλλά είμαι άθεος και δε μπορώ να φοράω ποδίτσες και να στέκομαι σούζα σε τελετές σε κάποιον ματς, με ιερείς άτομα σαν τον Δένδια. Μπρρρρ

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 03 Οκτ 2018, 12:00

Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
03 Οκτ 2018, 09:31
Lugozzi έγραψε:
03 Οκτ 2018, 00:43
:smt005::smt005::smt005:
νατος ο μεγας διδασκαλος που κονομαει χρεωνοντας 20Ε την ωρα για ενεργειακες συνεδριες
διάβασε "πρώτο θέμα" όπως και ο από πάνω
για να αποκτήσεις αληθινή εμπειρία με το θέμα

άσχετε :smt005:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: Έχει σήμερα βαρύτητα ο τεκτονισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 03 Οκτ 2018, 13:20

Lugozzi έγραψε:
03 Οκτ 2018, 12:00
Δεν Είμαι Φασίστας έγραψε:
03 Οκτ 2018, 09:31
Lugozzi έγραψε:
03 Οκτ 2018, 00:43
:smt005::smt005::smt005:
νατος ο μεγας διδασκαλος που κονομαει χρεωνοντας 20Ε την ωρα για ενεργειακες συνεδριες
διάβασε "πρώτο θέμα" όπως και ο από πάνω
για να αποκτήσεις αληθινή εμπειρία με το θέμα

άσχετε :smt005:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών