Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιούλ 2019, 08:15

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 15:11
stavmanr έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 12:05
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 09:52

συμπαθώ την ιδεαλιστική προσέγγιση αλλά δυστυχώς δεν με πείθουν τα επιχειρήματά της
Είναι πολύ απλό, όμως, αν το σκεφτείς.
- Αν ανακαλύπτουμε λογική και συνέπεια στον κόσμο μας, αυτό σημαίνει ότι η λογική προϋπαρχει του εγκεφάλου μας. Μάλιστα, σε αυτή την περίπτωση, η λογική που φτιάχνει τον κόσμο μας, έφτιαξε φυσικά και τον εγκέφαλό μας (μαζί με το υπόλοιπο σώμα μας), κι επομένως όχι μόνο δεν παράγουμε λογική, αλλά αντιθέτως μας παράγει.
- Αν από την άλλη αρνούμαστε ότι υπάρχει λογική στον κόσμο μας, τότε κακώς φτιάχνουμε επιστήμες κι αναφερόμαστε σε λογικά πλαίσια.
άρα,θεωρούμε αξιωματικά πως ο λόγος γεννά την ύλη και όχι το αντίθετο;
Το αντίθετο θα σήμαινε ότι μπορεί να υπάρξει ύλη χωρίς ιδιότητες και κανόνες.

Julyattheasylum
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2019, 11:30

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Julyattheasylum » 20 Ιούλ 2019, 08:32

καταρχάς δεν υπάρχει ηθική ή για να μαι πιο ακριβής η ηθική όλων είναι γτπ.είναι απλά η ονομασία μιας σειράς βολικών κανόνων που μας κάνει να νιώθουμε ανώτεροι.
λίγη πρωινή σοφία :lol:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32808
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιούλ 2019, 10:23

stavmanr έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 12:04

Είναι δυνατό να αποτελεί δικό σου προσωπικό όφελος το να σκοτωθείς, δηλαδή να παύσεις την ύπαρξή σου, για κάποιον άλλον;
Με την πρότασή σου αυτή καταργείται ο θεμελιώδης όρος της ύπαρξης καθαυτής.
η υπαρξη σου, ειναι συνδεδεμενη με τη υπαρξη των γυρω σου. το dna σου το μοιραζεσαι με τους συνανθρωπους σου. αυτο ειναι πιο φανερο οταν θυσιαζεσαι π.χ. για το παιδι σου, οπου το κανεις για να συνεχιστει η υπαρξη σου στο μελλον, πιθανον στην αιωνιοτητα, μεσω του παιδιου και των απογονων του.
αλλα και οταν θυσιαζεσαι για τους διπλανους σου, για να συνεχιστει η υπαρξη της ομαδας, που ειναι μερος της υπαρξης σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7933
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2019, 11:27

O I έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 22:08

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές φτάνει να τις τεκμηριώνουμε Antares και σ αυτό που μου απάντησες είναι η ερώτηση που έκανα στον Νανδρος

Εσύ ξέρεις :smt017

:wave:

O.I.
Στον Νάνδρος απαντούσα. Καλά είναι ειπωμένο ότι έως τα 40 πρέπει να διαβάζουμε τους νεότερους και σύγχρονους φιλοσόφους, από τα 40-60 τους αρχαίους και από τα 60-80 τους Κινέζους αρχαίους (σε αυτό έχω απορίες).
Λογικό είναι να αρχίζουμε από τον καιρό μας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σήμερα γνωρίζουμε τα πάντα.
Πρώτα πρώτα η μελέτη των αρχαίων αναβίωσε τον πολιτισμό. Φαντάζομαι πως θα ήταν για έναν λόγιο του 1600-1700 να έχει πέσει στα χέρια του ένα σύγγραμμα του Αριστοτέλη ή του Πλάτωνα.
Ίσως ο Νάνδρος έχει θέμα με τις αβρααμικές θρησκείες το οποίο έχω και εγώ.
Μέσα από αυτές τις θρησκείες, κώδικες ηθικής ή όπως αλλιώς θα μπορούσαμε να τις περιγράψουμε, έχουμε ανθρώπους οι οποίοι μπορούν να παρουσιάζονται σαν κολώνες ηθικής, σαν Θεοί επί Γης, ενώ στην πραγματικότητα είναι οι μεγαλύτεροι λωποδύτες ή ανώμαλοι. Αυτό όχι με την έννοια της ανθρώπινης αδυναμίας, αλλά γιατί αυτό υπηρετούν στην πραγματικότητα και με αυτό θέλουν να έχουν εξουσία πάνω σε άλλους ανθρώπους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 20 Ιούλ 2019, 12:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7933
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2019, 12:23

Επειδή αυτοί οι λωποδύτες έχουν περάσει μέσα στην Ελλάδα από πολύ καιρό επί σκοπού (ίσως και δύο γενιές) και φυσικά κάτω από την μύτη αν όχι με τις ευλογίες της ορθόδοξης Εκκλησίας για να εκπληρωθούν οι γραφές (sic) από εδώ θα φύγουν με τις τιμές που τους αξίζουν όχι με αυτές που γουστάρουν, δεδομένων των εγκλημάτων που διέπραξαν και διαπράττουν. Εγώ αυτά πιστεύω. Άντε άλλαξέ μου γνώμη τώρα.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιούλ 2019, 15:00

Ασέβαστος έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 10:23
stavmanr έγραψε:
19 Ιούλ 2019, 12:04

Είναι δυνατό να αποτελεί δικό σου προσωπικό όφελος το να σκοτωθείς, δηλαδή να παύσεις την ύπαρξή σου, για κάποιον άλλον;
Με την πρότασή σου αυτή καταργείται ο θεμελιώδης όρος της ύπαρξης καθαυτής.
η υπαρξη σου, ειναι συνδεδεμενη με τη υπαρξη των γυρω σου. το dna σου το μοιραζεσαι με τους συνανθρωπους σου. αυτο ειναι πιο φανερο οταν θυσιαζεσαι π.χ. για το παιδι σου, οπου το κανεις για να συνεχιστει η υπαρξη σου στο μελλον, πιθανον στην αιωνιοτητα, μεσω του παιδιου και των απογονων του.
Το παιδί μου και τα παιδιά των παιδιών μου είμαι ...εγώ; Προφανώς και δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τη θυσία σου σε καμία περίπτωση με προσωπικό όφελος...

Εδώ μιλάμε για ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ, όπως έγραψε ο Πωλ.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27137
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 20 Ιούλ 2019, 15:03

Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 11:27
......
Ίσως ο Νάνδρος έχει θέμα με τις αβρααμικές θρησκείες το οποίο έχω και εγώ.
.....
Οι αβρααμικές θρησκείες δεν έχουν την αποκλειστικότητα μου.
Ως άθεος δεν αποδέχομαι θεό/ούς και θρησκείες, αβρααμικές ή μη.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7933
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2019, 15:14

Nandros έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 15:03
Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 11:27
......
Ίσως ο Νάνδρος έχει θέμα με τις αβρααμικές θρησκείες το οποίο έχω και εγώ.
.....
Οι αβρααμικές θρησκείες δεν έχουν την αποκλειστικότητα μου.
Ως άθεος δεν αποδέχομαι θεό/ούς και θρησκείες, αβρααμικές ή μη.
.
Δικαίωμα του καθενός.
Απλώς μερικοί άθεοι κατά δήλωσή τους δείχνουν μια εύνοια προς συγκεκριμένες θρησκείες και μερικά αθειστικά καθεστώτα και ιδεολογίες (κατά δήλωσή τους) έκαναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας.
Εκεί νομίζω παίρνεις θέση, πολιτική.
Την ίδια παίρνω και εγώ με κάθε επιφύλαξη γιατί υπάρχουν και οι πλανεμένοι.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Ιούλ 2019, 15:31

Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 12:23
Επειδή αυτοί οι λωποδύτες έχουν περάσει μέσα στην Ελλάδα από πολύ καιρό επί σκοπού (ίσως και δύο γενιές) και φυσικά κάτω από την μύτη αν όχι με τις ευλογίες της ορθόδοξης Εκκλησίας για να εκπληρωθούν οι γραφές (sic) από εδώ θα φύγουν με τις τιμές που τους αξίζουν όχι με αυτές που γουστάρουν, δεδομένων των εγκλημάτων που διέπραξαν και διαπράττουν. Εγώ αυτά πιστεύω. Άντε άλλαξέ μου γνώμη τώρα.

Δωσμου ενα παράδειγμα για να έχουμε συζήτηση

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7933
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2019, 15:36

nemo έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 15:31
Δωσμου ενα παράδειγμα για να έχουμε συζήτηση
Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα. Αυτά δεν τα γνωρίζω από ντοκουμέντα. Απλώς στην αγωνία μου και στην ερώτησή μου τόσο για προσωπικά θέματα όσο και για το τι γίνεται σε αυτή την χώρα, εσωτερικά αν θες, αυτή την απάντηση πήρα.
Κάλλιστα δηλαδή θα μπορούσαν να μας διοικούν μουσουλμάνοι αλλά εκεί θα φαινόταν, με αυτούς δεν φαίνεται.

alamo

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alamo » 20 Ιούλ 2019, 15:38

Ethics is the Esthetics of the Few-ture .αιντε να το μεταφρασεις αυτό για το κοσμοπολιταν εδώ μεσα ναουμ

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22919
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιούλ 2019, 15:45

Κανεις δε νοιάζεται. Το θέμα είναι πως θεός δεν υπάρχει και πρέπει να σταματήσεις να πιστεύεις σε παιδιαστικες βλακειες, και να μη προσπαθείς να βρεις γελοίες δικαιολογίες γι αυτό.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 20 Ιούλ 2019, 16:09

Αν πιστεύετε οτι με το σημερινό- ωχ μωρέ τώρα...Λύσατε τα προβλήματα. ΟΚ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27137
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 20 Ιούλ 2019, 16:34

Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 15:14
Nandros έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 15:03
Antares έγραψε:
20 Ιούλ 2019, 11:27
......
Ίσως ο Νάνδρος έχει θέμα με τις αβρααμικές θρησκείες το οποίο έχω και εγώ.
.....
Οι αβρααμικές θρησκείες δεν έχουν την αποκλειστικότητα μου.
Ως άθεος δεν αποδέχομαι θεό/ούς και θρησκείες, αβρααμικές ή μη.
Δικαίωμα του καθενός.
Απλώς μερικοί άθεοι κατά δήλωσή τους δείχνουν μια εύνοια προς συγκεκριμένες θρησκείες και μερικά αθειστικά καθεστώτα και ιδεολογίες (κατά δήλωσή τους) έκαναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας.
Εκεί νομίζω παίρνεις θέση, πολιτική.
Την ίδια παίρνω και εγώ με κάθε επιφύλαξη γιατί υπάρχουν και οι πλανεμένοι.
Για το υπογραμμισμένο: Τέτοιο καθεστώς ήταν η Σοβιετία. Το κυνήγι όλων των θρησκειών (όχι μόνο του χριστιανισμού) δεν ήταν λόγω αθεϊσμού, αλλά μη αποδοχής δεύτερου κέντρου εξουσίας, δίπλα στην δική τους την απολυταρχική.
Όταν με την εισβολή των ναζί η προπαγάνδα για τον Αντιφασιστικό Πόλεμο απέτυχε, το γύρισαν στον Μεγάλο Πατριωτικό Πόλεμο και τα έκαναν πλακάκια με τα ιερατεία. Οι δάσκαλοι του διεθνισμού έγιναν ξαφνικά πατριώτες! :003:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7933
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Ιούλ 2019, 16:48

Για την Σοβιετία μιλάω. Καθόλου παράδοξο που τα έφτιαχναν όπως ήθελαν σαν χαμαιλέοντες.
Αλλά μια και μιλάμε γι' αυτό το θέμα, ο καθένας πρέπει να έχει άποψη πρώτα από όλα πολιτική και να είναι ενεργός σε αυτό τον τομέα, αλλιώς η πολιτική περνάει σε ανάξιους ή εγκληματίες.
Όι περισσότεροι κλήθηκαν να υπηρετήσουν στον στρατό και θα κληθούν σε περίπτωση πολέμου, πως γίνεται να αφήνεται η διοίκηση σε ανάξιους; Εδώ θα έλεγα ότι στρατιωτική θητεία θα έπρεπε να κάνουν και οι γυναίκες, είναι γνώμη του Πλάτωνα ή του Σωκράτη και φυσικά να πολεμάνε.
Έτσι κατανοεί έστω και το ελάχιστο που πρέπει να κατανοήσει η κάθε Δούρου, ότι περιφερειάρχης δεν σημαίνει ταγιέρ και κομμωτήριο. Ούτε να ηθικολογούν οι ανήθικοι και οι ανήθικες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών