Tell me, would you kill to save a life?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Ιούλ 2019, 20:38

:roll:
pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:07
pal έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:32
Δεν είδα να αναφέρθηκε το συναφές δίλημμα του τρένου:

α) Είστε κοντά σε γραμμές τραίνου που κάνουν διχάλα. Στη μια μεριά της διχάλας είναι δεμένος ένας άνθρωπος πάνω στις γραμμές του τραίνου. Στην άλλη μεριά της διχάλας είναι δεμένοι πέντε άνθρωποι. Το τραίνο πλησιάζει με μεγάλη ταχύτητα προς τους πέντε δεμένους ανθρώπους. Δεν προλαβαίνετε να τους λύσετε και το τραίνο δεν προλαβαίνει να σταματήσει άμα το ειδοποιήσετε. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να χρησιμοποιήσετε ένα λεβιέ για να αλλάξετε τις ράγες και την κατεύθυνση του τραίνου προς τον ένα δεμένο άνθρωπο. Τί κάνετε?

β) Είστε σε μια πεζογέφυρα επάνω από τις γραμμές του τραίνου. Το τραίνο πλησιάζει με μεγάλη ταχύτητα προς πέντε δεμένους ανθρώπους. Δίπλα σας βρίσκεται ένας χοντρός κύριος. Κι είναι ανεβασμένος πάνω στο πεζούλι. Λίγο να τον σπρώξετε, θα πέσει πάνω στις ράγες και θα σταματήσει τη φονική πορεία του τραίνου προς τους πέντε δεμένους ανθρώπους. Τον σπρώχνετε?
Αδρανώ και στις δύο περιπτώσεις.
Κι εγώ το ίδιο. Δεν είναι δική μου δουλειά να αποφασίσω ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Υπάρχει όμως μια ενδιαφέρουσα παραλαγή που λέει τι κάνεις άμα είσαι ο οδηγός του τραίνου και μπορείς να διαλέξεις ποια πορεία θα ακολουθήσεις στην πρώτη περίπτωση. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο πως όλοι θα διάλεγαν την πορεία με τον έναν άνθρωπο. Μετά όμως γεννιέται το ερώτημα τι διαφορά έχει αυτή η παραλαγή από την αρχική εκδοχή, δηλαδή γιατί ο οδηγός του τραίνου έχει αρμοδιότητα να αποφασίσει για το ποιος ζει και ποιος πεθαίνει ενώ ο τυχαίος περαστικός όχι.
Μετά, μπορεί να γίνει ακόμα πιο περίπλοκο με την παραλαγή ότι οι πέντε δεμένοι είναι ρεμάλια ποινικοί εγκληματίες και ο ένας δεμένος είναι ένας εξέχων επιστήμονας που δουλεύει σε ένα πολύ χρήσιμο πρότζεκτ πχ για τη θεραπεία του καρκίνου. Ή οι πέντοι απλοί ασήμαντοι άνθρωποι κι ο ένας κάπως πιο σημαντικός. Ή οι πέντε είναι άγνωστοι και ο ένας αγαπημένο πρόσωπο.
Έχω διαβάσει πολλές παραλλαγές και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα. Είναι πολύ δύσκολο ερώτημα ποια ζωή αξίζει παραπάνω από τις άλλες ή αν το ζήτημα είναι καθαρά ποσοτικό.
Το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι εγώ θα έσωζα τα αγαπημένα μου πρόσωπα δε πα να ήταν από την άλλη μεριά ολόκληρος ο πληθυσμός της Κίνας κι όλοι οι σοφοί του κόσμου.

.
Ευτυχώς πού δέν είσαι ο υπεύθυνος γιά νά πατήσει τά κουμπιά τών Πυρηνικών..... :D

Καί νά σού έχουν απαγάγει τόν ""αγαπημένο"" ...... :romance-hearteyes:

Μεγάλη κουβέντα είπες..... :smt017:102::wave:

εγώ θα ειμουν κάπως Σκεπτικός..... :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2019, 20:39

Ο Σούπερμαν;
... βίδες το τρένο ή θα του πάταγε ένα τόσο δυνατό φρένο που αδυνατώ να φανταστώ τι θα ακολουθούσε :smt005:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 15 Ιούλ 2019, 20:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:38
:roll:
pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:07


Αδρανώ και στις δύο περιπτώσεις.
Κι εγώ το ίδιο. Δεν είναι δική μου δουλειά να αποφασίσω ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Υπάρχει όμως μια ενδιαφέρουσα παραλαγή που λέει τι κάνεις άμα είσαι ο οδηγός του τραίνου και μπορείς να διαλέξεις ποια πορεία θα ακολουθήσεις στην πρώτη περίπτωση. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο πως όλοι θα διάλεγαν την πορεία με τον έναν άνθρωπο. Μετά όμως γεννιέται το ερώτημα τι διαφορά έχει αυτή η παραλαγή από την αρχική εκδοχή, δηλαδή γιατί ο οδηγός του τραίνου έχει αρμοδιότητα να αποφασίσει για το ποιος ζει και ποιος πεθαίνει ενώ ο τυχαίος περαστικός όχι.
Μετά, μπορεί να γίνει ακόμα πιο περίπλοκο με την παραλαγή ότι οι πέντε δεμένοι είναι ρεμάλια ποινικοί εγκληματίες και ο ένας δεμένος είναι ένας εξέχων επιστήμονας που δουλεύει σε ένα πολύ χρήσιμο πρότζεκτ πχ για τη θεραπεία του καρκίνου. Ή οι πέντοι απλοί ασήμαντοι άνθρωποι κι ο ένας κάπως πιο σημαντικός. Ή οι πέντε είναι άγνωστοι και ο ένας αγαπημένο πρόσωπο.
Έχω διαβάσει πολλές παραλλαγές και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα. Είναι πολύ δύσκολο ερώτημα ποια ζωή αξίζει παραπάνω από τις άλλες ή αν το ζήτημα είναι καθαρά ποσοτικό.
Το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι εγώ θα έσωζα τα αγαπημένα μου πρόσωπα δε πα να ήταν από την άλλη μεριά ολόκληρος ο πληθυσμός της Κίνας κι όλοι οι σοφοί του κόσμου.

.
Ευτυχώς πού δέν είσαι ο υπεύθυνος γιά νά πατήσει τά κουμπιά τών Πυρηνικών..... :D

Καί νά σού έχουν απαγάγει τόν ""αγαπημένο"" ...... :romance-hearteyes:

Μεγάλη κουβέντα είπες..... :smt017:102::wave:

εγώ θα ειμουν κάπως Σκεπτικός..... :p2:

.
Βασικά, όταν λέω τα αγαπημένα πρόσωπα κυρίως έχω στο νού μου τα παιδιά μου. Δεν το λέω για να καταστήσω ευγενή τη σκέψη μου, απλά το διευκρινίζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pal την 15 Ιούλ 2019, 20:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2019, 20:44

pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:31
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:27
pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:22


Κι εγώ το ίδιο. Δεν είναι δική μου δουλειά να αποφασίσω ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Υπάρχει όμως μια ενδιαφέρουσα παραλαγή που λέει τι κάνεις άμα είσαι ο οδηγός του τραίνου και μπορείς να διαλέξεις ποια πορεία θα ακολουθήσεις στην πρώτη περίπτωση. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο πως όλοι θα διάλεγαν την πορεία με τον έναν άνθρωπο. Μετά όμως γεννιέται το ερώτημα τι διαφορά έχει αυτή η παραλαγή από την αρχική εκδοχή, δηλαδή γιατί ο οδηγός του τραίνου έχει αρμοδιότητα να αποφασίσει για το ποιος ζει και ποιος πεθαίνει ενώ ο τυχαίος περαστικός όχι.
Μετά, μπορεί να γίνει ακόμα πιο περίπλοκο με την παραλαγή ότι οι πέντε δεμένοι είναι ρεμάλια ποινικοί εγκληματίες και ο ένας δεμένος είναι ένας εξέχων επιστήμονας που δουλεύει σε ένα πολύ χρήσιμο πρότζεκτ πχ για τη θεραπεία του καρκίνου. Ή οι πέντοι απλοί ασήμαντοι άνθρωποι κι ο ένας κάπως πιο σημαντικός. Ή οι πέντε είναι άγνωστοι και ο ένας αγαπημένο πρόσωπο.
Έχω διαβάσει πολλές παραλλαγές και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα. Είναι πολύ δύσκολο ερώτημα ποια ζωή αξίζει παραπάνω από τις άλλες ή αν το ζήτημα είναι καθαρά ποσοτικό.
Το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι ότι εγώ θα έσωζα τα αγαπημένα μου πρόσωπα δε πα να ήταν από την άλλη μεριά ολόκληρος ο πληθυσμός της Κίνας κι όλοι οι σοφοί του κόσμου.
Κι αν το αγαπημένο σου πρόσωπο ήταν ένας από τους ποινικούς;
(Ο οδηγός νομίζω δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία του τρένου τόσο σύντομα)

Ο.Ι.
Δεν μπορώ να με φανταστώ να έχω αγαπημένους ανθρώπους ρεμάλια ποινικούς εγκληματίες. Αλλά στη ζωή δεν μπορείς να λες με βεβαιότητα ότι κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συμβεί.
Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση.
Εγώ σου λέω ξέρεις διότι θα μπορούσε να είναι και το παιδί σου (υπόθεση σα τις άλλες :wink )

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 15 Ιούλ 2019, 20:45

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:44
pal έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:31
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 20:27

Κι αν το αγαπημένο σου πρόσωπο ήταν ένας από τους ποινικούς;
(Ο οδηγός νομίζω δεν μπορεί να αλλάξει την πορεία του τρένου τόσο σύντομα)

Ο.Ι.
Δεν μπορώ να με φανταστώ να έχω αγαπημένους ανθρώπους ρεμάλια ποινικούς εγκληματίες. Αλλά στη ζωή δεν μπορείς να λες με βεβαιότητα ότι κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συμβεί.
Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση.
Εγώ σου λέω ξέρεις διότι θα μπορούσε να είναι και το παιδί σου (υπόθεση σα τις άλλες :wink )

Ο.Ι.
Γυναίκα είμαι, εννοείται ότι ακριβώς αυτό είχα στο νου μου και γι αυτό δεν μπορώ να απαντήσω.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2019, 20:47

Οκ

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2019, 20:59

Και για να μη ξεχνιόμαστε... :lol:
Το επουσιώδες πριν αυτή την παρέμβαση ήταν άλλο
OANNHSEA έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 19:16
Τρίτον, πάρα πολλές φορές εφαρμόζεται το σκηνικό "ο θάνατος σου, η ζωή μου" - αλλά το έχεις συνηθίσει και δεν αντιδράς π.χ. στις μεταμοσχεύσεις

.
Μάλλον ευθύνεται μια στρεβλή άποψη για τα ανθρώπινα δικαιώματα και την υπεράσπιση της ζωής. Ποιος κατά κάποιους έχει δικαίωμα να ζει και ποιος όχι.
Εξάλλου γνωρίζουμε ότι κατά την διάρκεια της αφαίρεσης οργάνων από δυνητικούς δώτες οργάνων τους γίνεται ολική νάρκωση.
Όταν έγινε το συνέδριο γι αυτό το θέμα το επιβεβαίωσαν καθηγητές όπως του ΑΧΕΠΑ και άλλοι

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιούλ 2019, 10:54

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:49
Μη ξεχνάμε και την σημερινή αναφορά όλης τής Ευρώπης στη Γερμανία, τη γενέτηρα τού αποτρόπαιου καθεστώτος που επιβλήθηκε τότε, επί Χίτλερ, σε όλη την Ευρώπη, η οποία επιβάλλεται με διαφορετικό τρόπο που μας υποδουλώνει και πάλι
Απ' αυτή την εξέλιξη φαίνεται ότι είναι αλλονών δάκτυλος το εν λόγω μόρφωμα, τότε και τώρα :wink

:wave:

Ο.Ι.
Δεν νομίζω ότι επιβλήθηκε μόνο στη Γερμανία. Πριν από αυτό είχαμε άλλο αποτρόπαιο καθεστώς στη Ρωσία με άλλη μορφή. Πριν από αυτό άλλα με άλλες μορφές. Σήμερα στις Η.Π.Α., που τείνει να γίνει αυταρχικό καθεστώς τόσο για τους πολίτες της, όσο και για όλον τον κόσμο. Σήμερα το Ισραήλ συμπεριφέρεται με τον ίδιο ναζιστικό τρόπο λες και δεν υπάρχει άλλος τρόπος για ειρηνική συνύπαρξη.
Οι Έλληνες έζησαν ειρηνικά με πολλούς λαούς τόσο στην Ιωνία, όσο και την Κύπρο, κανείς τους δεν θα επιζητούσε τον πόλεμο αν δεν είχε επιβληθεί.
Κοίτα εδώ ας πούμε ποιοι σφαγίασαν Έλληνες που μέχρι τότε ζούσαν ειρηνικά και φιλικά μαζί τους.
Το 115 και 116 μ.Χ., ξέσπασε ο Δεύτερος Ιουδαϊκός Πόλεμος στην Κυρήνη της Λιβύης από Εβραίους των κατώτερων οικονομικά στρωμάτων. Το κύμα της εξέγερσης από την Κυρηναϊκή εξαπλώθηκε στη διπλανή Αίγυπτο τη στιγμή που από την επαρχία αυτή απουσίαζαν τα περισσότερα ρωμαϊκά στρατεύματα λόγω της παρθικής εκστρατείας. Ο Λουκούας επιτέθηκε στην Αλεξάνδρεια. Ο έπαρχος της Αιγύπτου Μάρκος Ρουτίλιος Λούπος εγκατέλειψε την πόλη στην τύχη της. Ο Λουκούας μπήκε στην πόλη και την πυρπόλησε.
Το επόμενο έτος η εξέγερση έφτασε στην Κύπρο. Επικεφαλής της ήταν κάποιος Αρτεμίων (Εβραίος με εξελληνισμένο όνομα).[62]Οι εξεγερμένοι Ιουδαίοι επιδόθηκαν σε εκτεταμένες βιαιότητες με χαρακτηριστικότερη την εξόντωση όλου του ελληνικού πληθυσμού της πόλης της Σαλαμίνας (240.000 σφαγιασθέντες Έλληνες).[63] Ο αυτοκράτορας Τραϊανός ανέθεσε την καταστολή της εξέγερσης στον Κόιντο Μάρκιο Τούρβωνα, ο οποίος την έπνιξε στο αίμα και εκδίωξε όλους τους Εβραίους από το νησί, απαγορεύοντας να έρθει ξανά Ιουδαίος ξανά στο νησί, ούτε καν μετά από ναυάγιο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... αγιασμένοι

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Ιούλ 2019, 21:38

Antares έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 10:54
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2019, 12:49
Μη ξεχνάμε και την σημερινή αναφορά όλης τής Ευρώπης στη Γερμανία, τη γενέτηρα τού αποτρόπαιου καθεστώτος που επιβλήθηκε τότε, επί Χίτλερ, σε όλη την Ευρώπη, η οποία επιβάλλεται με διαφορετικό τρόπο που μας υποδουλώνει και πάλι
Απ' αυτή την εξέλιξη φαίνεται ότι είναι αλλονών δάκτυλος το εν λόγω μόρφωμα, τότε και τώρα :wink

:wave:

Ο.Ι.
Δεν νομίζω ότι επιβλήθηκε μόνο στη Γερμανία. Πριν από αυτό είχαμε άλλο αποτρόπαιο καθεστώς στη Ρωσία με άλλη μορφή. Πριν από αυτό άλλα με άλλες μορφές. Σήμερα στις Η.Π.Α., που τείνει να γίνει αυταρχικό καθεστώς τόσο για τους πολίτες της, όσο και για όλον τον κόσμο. Σήμερα το Ισραήλ συμπεριφέρεται με τον ίδιο ναζιστικό τρόπο λες και δεν υπάρχει άλλος τρόπος για ειρηνική συνύπαρξη.
Οι Έλληνες έζησαν ειρηνικά με πολλούς λαούς τόσο στην Ιωνία, όσο και την Κύπρο, κανείς τους δεν θα επιζητούσε τον πόλεμο αν δεν είχε επιβληθεί.
Κοίτα εδώ ας πούμε ποιοι σφαγίασαν Έλληνες που μέχρι τότε ζούσαν ειρηνικά και φιλικά μαζί τους.
Το 115 και 116 μ.Χ., ξέσπασε ο Δεύτερος Ιουδαϊκός Πόλεμος στην Κυρήνη της Λιβύης από Εβραίους των κατώτερων οικονομικά στρωμάτων. Το κύμα της εξέγερσης από την Κυρηναϊκή εξαπλώθηκε στη διπλανή Αίγυπτο τη στιγμή που από την επαρχία αυτή απουσίαζαν τα περισσότερα ρωμαϊκά στρατεύματα λόγω της παρθικής εκστρατείας. Ο Λουκούας επιτέθηκε στην Αλεξάνδρεια. Ο έπαρχος της Αιγύπτου Μάρκος Ρουτίλιος Λούπος εγκατέλειψε την πόλη στην τύχη της. Ο Λουκούας μπήκε στην πόλη και την πυρπόλησε.
Το επόμενο έτος η εξέγερση έφτασε στην Κύπρο. Επικεφαλής της ήταν κάποιος Αρτεμίων (Εβραίος με εξελληνισμένο όνομα).[62]Οι εξεγερμένοι Ιουδαίοι επιδόθηκαν σε εκτεταμένες βιαιότητες με χαρακτηριστικότερη την εξόντωση όλου του ελληνικού πληθυσμού της πόλης της Σαλαμίνας (240.000 σφαγιασθέντες Έλληνες).[63] Ο αυτοκράτορας Τραϊανός ανέθεσε την καταστολή της εξέγερσης στον Κόιντο Μάρκιο Τούρβωνα, ο οποίος την έπνιξε στο αίμα και εκδίωξε όλους τους Εβραίους από το νησί, απαγορεύοντας να έρθει ξανά Ιουδαίος ξανά στο νησί, ούτε καν μετά από ναυάγιο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... αγιασμένοι
Είναι γνωστό ότι οι Εβραίοι υποκινούν πάντα τέτοια θέματα σε όλη την ιστορία τους από τότε που έμειναν χωρίς δικό τους έδαφος (70 μ.Χ.) αλλά αυτό το κάνουν οι ηγέτες τους.
Στα 2 καθεστώτα του προηγούμενου αιώνα την πλήρωσε ο απλός λαός και αυτοί που κινούν τα νήματα μέχρι σήμερα μένουν αλώβητοι και συνεχίζουν την επίτευξη των στόχων τους που είναι η υποδούλωση της ανθρωπότητας υπό την εξουσία ενός και μόνο ηγέτη που στην περίπτωσή μας, εμείς οι Χριστιανοί τον λέμε Αντίχριστο και άλλοι μπορεί να τον ονομάζουν παγκόσμιο δικτάτορα ή ηγέτη.

Δεν διαφωνούμε νομίζω

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Ιούλ 2019, 21:50

O I έγραψε:
16 Ιούλ 2019, 21:38

Είναι γνωστό ότι οι Εβραίοι υποκινούν πάντα τέτοια θέματα σε όλη την ιστορία τους από τότε που έμειναν χωρίς δικό τους έδαφος (70 μ.Χ.) αλλά αυτό το κάνουν οι ηγέτες τους.
Στα 2 καθεστώτα του προηγούμενου αιώνα την πλήρωσε ο απλός λαός και αυτοί που κινούν τα νήματα μέχρι σήμερα μένουν αλώβητοι και συνεχίζουν την επίτευξη των στόχων τους που είναι η υποδούλωση της ανθρωπότητας υπό την εξουσία ενός και μόνο ηγέτη που στην περίπτωσή μας, εμείς οι Χριστιανοί τον λέμε Αντίχριστο και άλλοι μπορεί να τον ονομάζουν παγκόσμιο δικτάτορα ή ηγέτη.

Δεν διαφωνούμε νομίζω

Ο.Ι.
Συμφωνώ. Αν και το θέμα ανήκει στην θρησκειολογία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4268
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Ιούλ 2019, 21:58

Και στην ιστορία νομίζω καλά θα ήταν μιας και αποτελεί ιστορικό γεγονός και είναι πολυσυζητημένο, όχι μόνο από θρησκευόμενους

:wave:

Ο.Ι.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών