Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
mrx0

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 22 Αύγ 2018, 12:22

Ποιο είναι το νόημα της ύπαρξης για τον θεό;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 22 Αύγ 2018, 12:35

Το ότι αυθυπάρχει.
Ουσιαστικά η ανάγκη του ανθρώπου για Θεότητες πηγάζει από την διαισθητική του αντίληψη της αυθύπαρξης. Μην μπορώντας να την αποδώσει αλλού καταφεύγει στη θεϊκή αυθυπαρξία.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
skakos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 29 Απρ 2018, 12:12
Phorum.gr user: skakos

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skakos » 22 Αύγ 2018, 16:55

Η αυτοαναφορα είναι στην καρδιά του προβλήματος της υπαρξης.

mrx0

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 23 Αύγ 2018, 20:48

Spiros252 έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:35
Το ότι αυθυπάρχει.
Ουσιαστικά η ανάγκη του ανθρώπου για Θεότητες πηγάζει από την διαισθητική του αντίληψη της αυθύπαρξης. Μην μπορώντας να την αποδώσει αλλού καταφεύγει στη θεϊκή αυθυπαρξία.
Το νόημα της ύπαρξης για τον θεό είναι πως είναι αυθύπαρκτος;
Τι σημαίνει αυτό ρε Σπύρο; :)

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Αύγ 2018, 20:51

Σημαίνει ότι δεν δημιουργήθηκε, δεν έχει αρχή, δεν έχει τέλος, υπάρχει εξ ορισμού.

(Απάντησα στα πλαίσια της εξέλιξης της συζήτησης φίλε mrx)
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking


mrx0

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrx0 » 23 Αύγ 2018, 21:04

Spiros252 έγραψε:
23 Αύγ 2018, 20:51
Σημαίνει ότι δεν δημιουργήθηκε, δεν έχει αρχή, δεν έχει τέλος, υπάρχει εξ ορισμού.

(Απάντησα στα πλαίσια της εξέλιξης της συζήτησης φίλε mrx)
Το αυθύπαρκτος γνωρίζω τι σημαίνει, δε ρώτησα αυτό, αλλά τι σημαίνει όλη η πρόταση "Το νόημα της ύπαρξης για τον θεό είναι πως είναι αυθύπαρκτος". Πώς ψάχνουμε εμείς το νόημα, και δε βγάζουμε άκρη, ας πούμε ο θεός έχει καταλήξει πως το νόημα είναι πως είναι ο ίδιος αυθύπαρκτος, λες;

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 23 Αύγ 2018, 21:14

mrx0 έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:22
Ποιο είναι το νόημα της ύπαρξης για τον θεό;
να μπορεί να σταθεί στα πόδια της η δημιουργία του χωρίς τη βοήθειά Του
να είναι αυθύπαρκτη

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 23 Αύγ 2018, 21:16

Αα, εννοείς για τον ίδιο το Θεό;

Νόμιζα πως το ερώτημα αναφερόταν στην ανθρώπινη αντίληψη για το νόημα της ύπαρξης του Θεού.

Τί να σου πω.. Εσύ αν ήσουν παντοδύναμος, παντογνώστης, άναρχος, αθάνατος κ.λπ. ποιο θα ήταν το νόημα της ύπαρξης σου;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 24 Αύγ 2018, 03:20

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Αύγ 2018, 10:19
Spiros252 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 21:15
Σοβαρά τώρα, είναι δύσκολο να το εξηγήσω χωρίς παράδειγμα. Είμαι πεπεισμένος όμως πως το μυστήριο κρύβεται εκεί, στο μετασχηματισμό της απόλυτης τυχαιότητας σε νομοτέλεια.

Να προσπαθήσω με ένα άλλο παράδειγμα.
Ο νόμος της εντροπίας (η διάλυση των πάντων, η φθορά, όπως το λέμε) είναι μεν νόμος αλλά προκύπτει μόνο από πιθανότητες. Επειδή είναι ασύγκριτα πιο πιθανό να διαλυθεί η ζάχαρη μέσα στην κούπα του καφέ παρά να βρεθεί συγκεντρωμένη στον πάτο της κούπας, σε τυχαίες διακυμάνσεις.

Ξέρω ότι ο αντίλογος θα είναι με βάση το παραπάνω παράδειγμα μου: Μα πώς γίνεται το αντίθετο; Η ζωή είναι το αντίθετο ας πούμε της εντροπίας, της διάλυσης κ.λπ.
Κι όμως γίνεται.
Μου φαίνεται ότι απλώς κλοτσάμε το μπαλάκι παραπέρα. Όλα αυτά που γράφεις είναι, από μια άποψη, σωστά, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η τυχαιότητα ισούται με ανυπαρξία νοήματος-σκοπού από όποια πλευρά κι αν το προσεγγίσεις ή όσο κι αν μεταθέσεις την αρχή της τυχαιότητας παραπίσω, δηλαδή όσο κι αν προσπαθήσεις να την εκλογικεύσεις.
Εδώ έχουμε μια ταυτιση η οποία είναι αυθαίρετη, και είναι η "νόημα=σκοπός/τέλος"
πως χώθηκε κατι τέτοιο μεσα χωρις να το πάρουμε χαμπάρι;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 24 Αύγ 2018, 09:35

Βινόσαυρος έγραψε:
24 Αύγ 2018, 03:20
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Αύγ 2018, 10:19
Spiros252 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 21:15
Σοβαρά τώρα, είναι δύσκολο να το εξηγήσω χωρίς παράδειγμα. Είμαι πεπεισμένος όμως πως το μυστήριο κρύβεται εκεί, στο μετασχηματισμό της απόλυτης τυχαιότητας σε νομοτέλεια.

Να προσπαθήσω με ένα άλλο παράδειγμα.
Ο νόμος της εντροπίας (η διάλυση των πάντων, η φθορά, όπως το λέμε) είναι μεν νόμος αλλά προκύπτει μόνο από πιθανότητες. Επειδή είναι ασύγκριτα πιο πιθανό να διαλυθεί η ζάχαρη μέσα στην κούπα του καφέ παρά να βρεθεί συγκεντρωμένη στον πάτο της κούπας, σε τυχαίες διακυμάνσεις.

Ξέρω ότι ο αντίλογος θα είναι με βάση το παραπάνω παράδειγμα μου: Μα πώς γίνεται το αντίθετο; Η ζωή είναι το αντίθετο ας πούμε της εντροπίας, της διάλυσης κ.λπ.
Κι όμως γίνεται.
Μου φαίνεται ότι απλώς κλοτσάμε το μπαλάκι παραπέρα. Όλα αυτά που γράφεις είναι, από μια άποψη, σωστά, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η τυχαιότητα ισούται με ανυπαρξία νοήματος-σκοπού από όποια πλευρά κι αν το προσεγγίσεις ή όσο κι αν μεταθέσεις την αρχή της τυχαιότητας παραπίσω, δηλαδή όσο κι αν προσπαθήσεις να την εκλογικεύσεις.
Εδώ έχουμε μια ταυτιση η οποία είναι αυθαίρετη, και είναι η "νόημα=σκοπός/τέλος"
πως χώθηκε κατι τέτοιο μεσα χωρις να το πάρουμε χαμπάρι;

Δεν κάνω εγώ αυτή την ταύτιση. Το λεξικό την κάνει. :D

http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... CE%B1+&dq=
νόημα το [nóima] Ο49 : I1.ό,τι εκφράζει μία λέξη ή ένα σύνολο λέξεων, προτάσεων κτλ.· έννοια12: Tο ~ μιας λέξης, σημασία. Tο ~ των λόγων του είναι διφορούμενο. Φράσεις χωρίς ~. Tο ~ ενός διηγήματος / ενός ποιήματος, η γενική ιδέα που εκφράζεται σ΄ αυτό. Οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους, για λόγια επιπόλαια, χωρίς βαθύτερο περιεχόμενο ή ψεύτικα και παραπλανητικά. ΦΡ (δε) βγάζω ~, (δεν) το καταλαβαίνω: Δε βγάζω ~ από αυτό το ποίημα. Tι ~ έβγαλες από τα λόγια του / από τη στάση του; μπαίνω στο ~, καταλαβαίνω κτ. σε βάθος: Aκόμη δεν μπήκε στο ~ των μαθηματικών / της δουλειάς. || (φιλοσ.): Tα υψηλά νοήματα της αρχαίας τραγωδίας, ιδέες. || ό,τι εκφράζει ο άνθρωπος με οποιοδήποτε άλλο μέσο: Tο ~ ενός έργου τέχνης. (έκφρ.) με ~, εκφράζοντας κτ.: Mε κοίταξε / κούνησε το κεφάλι με ~. ΣYN έκφρ. με σημασία. 2. ο τελικός σκοπός, η σημασία και η αξία μιας ενέργειας, μιας διαδικασίας, ενός φαινομένου: Δεν έχει ~ να αγωνίζεται για μια υπόθεση χαμένη. Tι ~ έχει ο διάλογος, όταν δεν υπάρχει η θέληση για αμοιβαίες υποχωρήσεις; Ο άνθρωπος προσπαθεί να δώσει ένα ~ στη ζωή του. II. κίνηση του κεφαλιού, των χεριών ή και των ματιών, συνήθ. τυποποιημένη, με την οποία μπορούν να συνεννοηθούν οι άνθρωποι μεταξύ τους, χωρίς να μιλούν: Tου έκανα ~ να φύγουμε. Έκανα ~ στο αυτοκίνητο να σταματήσει. Οι κωφάλαλοι συνεννοούνται με νοήματα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21185
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Αύγ 2018, 12:03

Spiros252 έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:35
Το ότι αυθυπάρχει.
Ουσιαστικά η ανάγκη του ανθρώπου για Θεότητες πηγάζει από την διαισθητική του αντίληψη της αυθύπαρξης. Μην μπορώντας να την αποδώσει αλλού καταφεύγει στη θεϊκή αυθυπαρξία.
Πηγάζει από την αγωνία του θανάτου. Αν δεν υπήρχε ο θάνατος, τότε αυτό που λες θα ήταν απλά μια πολυτέλεια, μια περιέργεια για την αναζήτηση που θα αφορούσε μόνο κάποιους, λίγους και ειδικευμένους.

ritzeri

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 24 Αύγ 2018, 12:34

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Αύγ 2018, 10:19
Spiros252 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 21:15
Σοβαρά τώρα, είναι δύσκολο να το εξηγήσω χωρίς παράδειγμα. Είμαι πεπεισμένος όμως πως το μυστήριο κρύβεται εκεί, στο μετασχηματισμό της απόλυτης τυχαιότητας σε νομοτέλεια.

Να προσπαθήσω με ένα άλλο παράδειγμα.
Ο νόμος της εντροπίας (η διάλυση των πάντων, η φθορά, όπως το λέμε) είναι μεν νόμος αλλά προκύπτει μόνο από πιθανότητες. Επειδή είναι ασύγκριτα πιο πιθανό να διαλυθεί η ζάχαρη μέσα στην κούπα του καφέ παρά να βρεθεί συγκεντρωμένη στον πάτο της κούπας, σε τυχαίες διακυμάνσεις.

Ξέρω ότι ο αντίλογος θα είναι με βάση το παραπάνω παράδειγμα μου: Μα πώς γίνεται το αντίθετο; Η ζωή είναι το αντίθετο ας πούμε της εντροπίας, της διάλυσης κ.λπ.
Κι όμως γίνεται.
Μου φαίνεται ότι απλώς κλοτσάμε το μπαλάκι παραπέρα. Όλα αυτά που γράφεις είναι, από μια άποψη, σωστά, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η τυχαιότητα ισούται με ανυπαρξία νοήματος-σκοπού από όποια πλευρά κι αν το προσεγγίσεις ή όσο κι αν μεταθέσεις την αρχή της τυχαιότητας παραπίσω, δηλαδή όσο κι αν προσπαθήσεις να την εκλογικεύσεις.
Έστω ότι είσαι οπαδός εγκληματικής οργάνωσης.
Σε βλέπω και θέλω να σε σκοτώσω.
Παίρνω το όπλο και σημαδεύω.

Το αν η τρύπα που θα σου ανοίξω είναι στην καρδυα ή σε κάποια αρτηρία ή στο κεφάλι κλπ κλπ είναι όντως τυχαίο γιατί δεν είμαι ο ιδανικός σκοπευτής. Πέθανες από μια τυχαιότητα.
Η τυχαιότητα όμως δεν σημαίνει και έλλειψη νοηματος-σκοπου

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 24 Αύγ 2018, 12:55

ritzeri έγραψε:
24 Αύγ 2018, 12:34
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Αύγ 2018, 10:19
Spiros252 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 21:15
Σοβαρά τώρα, είναι δύσκολο να το εξηγήσω χωρίς παράδειγμα. Είμαι πεπεισμένος όμως πως το μυστήριο κρύβεται εκεί, στο μετασχηματισμό της απόλυτης τυχαιότητας σε νομοτέλεια.

Να προσπαθήσω με ένα άλλο παράδειγμα.
Ο νόμος της εντροπίας (η διάλυση των πάντων, η φθορά, όπως το λέμε) είναι μεν νόμος αλλά προκύπτει μόνο από πιθανότητες. Επειδή είναι ασύγκριτα πιο πιθανό να διαλυθεί η ζάχαρη μέσα στην κούπα του καφέ παρά να βρεθεί συγκεντρωμένη στον πάτο της κούπας, σε τυχαίες διακυμάνσεις.

Ξέρω ότι ο αντίλογος θα είναι με βάση το παραπάνω παράδειγμα μου: Μα πώς γίνεται το αντίθετο; Η ζωή είναι το αντίθετο ας πούμε της εντροπίας, της διάλυσης κ.λπ.
Κι όμως γίνεται.
Μου φαίνεται ότι απλώς κλοτσάμε το μπαλάκι παραπέρα. Όλα αυτά που γράφεις είναι, από μια άποψη, σωστά, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η τυχαιότητα ισούται με ανυπαρξία νοήματος-σκοπού από όποια πλευρά κι αν το προσεγγίσεις ή όσο κι αν μεταθέσεις την αρχή της τυχαιότητας παραπίσω, δηλαδή όσο κι αν προσπαθήσεις να την εκλογικεύσεις.
Έστω ότι είσαι οπαδός εγκληματικής οργάνωσης.
Σε βλέπω και θέλω να σε σκοτώσω.
Παίρνω το όπλο και σημαδεύω.

Το αν η τρύπα που θα σου ανοίξω είναι στην καρδυα ή σε κάποια αρτηρία ή στο κεφάλι κλπ κλπ είναι όντως τυχαίο γιατί δεν είμαι ο ιδανικός σκοπευτής. Πέθανες από μια τυχαιότητα.
Η τυχαιότητα όμως δεν σημαίνει και έλλειψη νοηματος-σκοπου
Είσαι υπαίτιος του φονικού και ο σκοπός σου ήταν σαφής και προκαθορισμένος.

Η τυχαιότητα, όπως την εννοούν οι περισσότεροι δεν έχει κανέναν υπαίτιο. Απλώς έτυχε!

Παίρνοντας το παράδειγμα σου, θα λέγαμε ότι η σφαίρα κατά τύχη κατασκευάστηκε. Κατά τύχη μπήκε στον μύλο του περιστρόφου, κατά τύχη το όπλο πυροβόλησε και κατά τύχη με πέτυχε. Απόλυτη τυχαιότητα, όχι μερική.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Ποιο ειναι το νοημα της υπαρξης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 24 Αύγ 2018, 17:58

sharp έγραψε:
24 Αύγ 2018, 12:03
Spiros252 έγραψε:
22 Αύγ 2018, 12:35
Το ότι αυθυπάρχει.
Ουσιαστικά η ανάγκη του ανθρώπου για Θεότητες πηγάζει από την διαισθητική του αντίληψη της αυθύπαρξης. Μην μπορώντας να την αποδώσει αλλού καταφεύγει στη θεϊκή αυθυπαρξία.
Πηγάζει από την αγωνία του θανάτου. Αν δεν υπήρχε ο θάνατος, τότε αυτό που λες θα ήταν απλά μια πολυτέλεια, μια περιέργεια για την αναζήτηση που θα αφορούσε μόνο κάποιους, λίγους και ειδικευμένους.

το νοημα της υπαρξης ειναι αχρονο και αρα δε σχετιζεται με τον θανατο

οσο δυσκολο να κατανοηθει ο θανατος στα ανθρωπινα μετρα αλλο τοσο και πολυ περισσοτερο ειναι η εννοια του απειρου του παντοτινου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών