Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3174
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 13 Ιαν 2021, 01:28

pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 01:15
vag_el έγραψε:
12 Ιαν 2021, 22:35
όταν έχεις δεί την ψευτιά και την ρεμούλα,την πάρτυ και την προδοσία,γύρω γύρω στις υπόλοιπες ιδεολογίες,αρχίζεις να κοιτάς αν μη τι άλλο με συμπάθεια τους κομμουνιστές,που μένουν πιστοι στις αρχές τους αν και πράγματι είναι λίγοι.Γίνεσαι κομμουνιστής και ας μην είσαι.

καλυμένα τα πρόσωπα,
να μή φανεί το δάκρυ,
στων ματιών την άκρη,

πήραμε κατεύθυνση και προορισμό,
το ησυχαστήριο του παραδείσου,
εχουμε περάσει απο τον αφορισμό,

και πλαι της Αβύσσου
Εαν διαβάσεις το πρόγραμμα και το καταστατικό του κόμματος ,διάφορα άλλα κομμουνιστικά εγχειρίδια ίσως να αλλάξεις γνώμη τελικά.
θα ήθελες να μου αλλάξεις την γνώμη?
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 01:32

Namrail έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:46
Εδώ είναι που μαζεύεται το διαδικτυακό πίκπα και συζητάει για την "κατωτερότητα" των κομουνιστώνε; :D
https://www.lifo.gr/uploads/image/15172 ... ot_2-1.jpg
Όταν το 1986 που έγινε το πυρηνικό ατύχημα στο Τσέρνομπιλ ,ο ΡΙζοσπάστης έγραφε για αντισοβιετικό νέφος και πως η ΕΣΣΔ δηλώνει πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Σήμερα ,35 χρόνια μετά το ατύχημα μπορεί να βγει το ΚΚΕ και να τοποθετηθεί πως ήταν μια λάθος, μια ανώριμη τοποθέτησή του. Μήπως η πρώτη φορά θα είναι που το Κόμμα έχει κάνει λάθος τοποθετήσεις;

Π.Ι.Κ.Π.Α.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 01:39

vag_el έγραψε:
13 Ιαν 2021, 01:28
pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 01:15
vag_el έγραψε:
12 Ιαν 2021, 22:35
όταν έχεις δεί την ψευτιά και την ρεμούλα,την πάρτυ και την προδοσία,γύρω γύρω στις υπόλοιπες ιδεολογίες,αρχίζεις να κοιτάς αν μη τι άλλο με συμπάθεια τους κομμουνιστές,που μένουν πιστοι στις αρχές τους αν και πράγματι είναι λίγοι.Γίνεσαι κομμουνιστής και ας μην είσαι.

καλυμένα τα πρόσωπα,
να μή φανεί το δάκρυ,
στων ματιών την άκρη,

πήραμε κατεύθυνση και προορισμό,
το ησυχαστήριο του παραδείσου,
εχουμε περάσει απο τον αφορισμό,

και πλαι της Αβύσσου
Εαν διαβάσεις το πρόγραμμα και το καταστατικό του κόμματος ,διάφορα άλλα κομμουνιστικά εγχειρίδια ίσως να αλλάξεις γνώμη τελικά.
θα ήθελες να μου αλλάξεις την γνώμη?
Δεν επιδιώκω κάτι τέτοιο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8358
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιαν 2021, 09:32

Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Ιαν 2021, 09:34

axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Το αντίστροφο ισχύει ή πρόκειται για μονοσήμαντη πρόταση;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Ιαν 2021, 09:36

axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Κομουνιστής γίνεσαι εάν σε συμφέρει
Αν δεν σε συμφέρει δεν γίνεσαι κομουνιστής

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8358
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιαν 2021, 09:38

stavmanr έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:34
axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Το αντίστροφο ισχύει ή πρόκειται για μονοσήμαντη πρόταση;
Βεβαίως ισχύει.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 09:40

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:36
axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Κομουνιστής γίνεσαι εάν σε συμφέρει
Αν δεν σε συμφέρει δεν γίνεσαι κομουνιστής
Και τι συμφέρον θα μπορούσε να έχει κάποιος από τον κομμουνισμό; Να βρει κοπέλα κομμουνίστρια;Να έχει υποστήριξη σε συνδικαλιστικά εάν έχει προβλήματά με την δουλειά του; Να θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική , να βάλει υποψηφιότητα;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Ιαν 2021, 09:42

pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:40
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:36
axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Κομουνιστής γίνεσαι εάν σε συμφέρει
Αν δεν σε συμφέρει δεν γίνεσαι κομουνιστής
Και τι συμφέρον θα μπορούσε να έχει κάποιος από τον κομμουνισμό; Να βρει κοπέλα κομμουνίστρια;Να έχει υποστήριξη σε συνδικαλιστικά εάν έχει προβλήματά με την δουλειά του; Να θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική , να βάλει υποψηφιότητα;
Όλα αυτά που ανέφερες δεν ισχύουν;

Ποιος είπε ότι όποιος ψηφίζει η οργανώνεται στο ΚΚΕ έχει απαραίτητα κομουνιστικη ιδεολογία ;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 09:47

axilmar έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:32
Κομμουνιστής γίνεσαι όταν καταλαβεις τα προβλήματα του καπιταλισμού αλλά δεν καταλάβεις τα προβληματα του κομμουνισμού. Τότε σου φαίνεται ιδανική λύση ο κομμουνισμός, οπότε μετά βάζεις παρωπιδες.
Προβλήματα κομμουνισμου π.χ. ενδοσοσιαλιστικές αντιπαραθέσεις οι οποίες αποσιωπούνται επιμελώς.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 09:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:42
pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:40
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:36


Κομουνιστής γίνεσαι εάν σε συμφέρει
Αν δεν σε συμφέρει δεν γίνεσαι κομουνιστής
Και τι συμφέρον θα μπορούσε να έχει κάποιος από τον κομμουνισμό; Να βρει κοπέλα κομμουνίστρια;Να έχει υποστήριξη σε συνδικαλιστικά εάν έχει προβλήματά με την δουλειά του; Να θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική , να βάλει υποψηφιότητα;
Όλα αυτά που ανέφερες δεν ισχύουν;

Ποιος είπε ότι όποιος ψηφίζει η οργανώνεται στο ΚΚΕ έχει απαραίτητα κομουνιστικη ιδεολογία ;
Κάποιος ποιος πάνω έγραψε ότι κομμουνιστής γίνεται κανείς για το συμφέρον του. Εγώ ρώτησα ποιο θα μπορούσε να είναι το συμφέρον του. Έβαλα και ερωτηματικό (;). Εγώ προσωπικά , κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θεωρώ ποιος γράφεται στο ΚΚΕ έχει και μεγάλο συμφέρον. Για να το πω πολύ λαϊκά χασούρα έχει. Πρέπει να το αγαπάει κανείς αυτό το πράγμα για να αντέξει. Και να οργανωθεί κάποιος στο κόμμα , αν δεν το αγαπάει ,μονος του θα φύγει , δεν θα τον διαγράψει κανείς.Δεν νομίζω πως θα αντέχε να διακινεί κάθε εβδομάδα Ριζοσπάστες ,Οδηγητές, κουπόνια ,να κατεβαίνει σε απεργίες ,να διαβάζει κομμουνιστικά βιβλία κ.τ.λ.

Σαφέστατα όποιος ψηφίζει ΚΚΕ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι Κομμουνιστής. Ίσως να υπάρχουν ακόμη και ακροδεξιοί που ψηφίζουν ΚΚΕ.Κάποιος όμως που οργανώνεται στο ΚΚΕ χωρίς να έχει κομμουνιστική ιδεολογία μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Στο Π.Α.ΜΕ. πάντως υπάρχουν που συσπειρώνονται χωρίς να είναι κομμουνιστές.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 13 Ιαν 2021, 10:00

pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:56
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:42
pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:40


Και τι συμφέρον θα μπορούσε να έχει κάποιος από τον κομμουνισμό; Να βρει κοπέλα κομμουνίστρια;Να έχει υποστήριξη σε συνδικαλιστικά εάν έχει προβλήματά με την δουλειά του; Να θέλει να ασχοληθεί με την πολιτική , να βάλει υποψηφιότητα;
Όλα αυτά που ανέφερες δεν ισχύουν;

Ποιος είπε ότι όποιος ψηφίζει η οργανώνεται στο ΚΚΕ έχει απαραίτητα κομουνιστικη ιδεολογία ;
Κάποιος ποιος πάνω έγραψε ότι κομμουνιστής γίνεται κανείς για το συμφέρον του. Εγώ ρώτησα ποιο θα μπορούσε να είναι το συμφέρον του. Έβαλα και ερωτηματικό (;). Εγώ προσωπικά , κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θεωρώ ποιος γράφεται στο ΚΚΕ έχει και μεγάλο συμφέρον. Για να το πω πολύ λαϊκά χασούρα έχει. Πρέπει να το αγαπάει κανείς αυτό το πράγμα για να αντέξει. Και να οργανωθεί κάποιος στο κόμμα , αν δεν το αγαπάει ,μονος του θα φύγει , δεν θα τον διαγράψει κανείς.Δεν νομίζω πως θα αντέχε να διακινεί κάθε εβδομάδα Ριζοσπάστες ,Οδηγητές, κουπόνια ,να κατεβαίνει σε απεργίες ,να διαβάζει κομμουνιστικά βιβλία κ.τ.λ.

Σαφέστατα όποιος ψηφίζει ΚΚΕ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι Κομμουνιστής. Ίσως να υπάρχουν ακόμη και ακροδεξιοί που ψηφίζουν ΚΚΕ.Κάποιος όμως που οργανώνεται στο ΚΚΕ χωρίς να έχει κομμουνιστική ιδεολογία μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Στο Π.Α.ΜΕ. πάντως υπάρχουν που συσπειρώνονται χωρίς να είναι κομμουνιστές.
Αυτό που γράφεις ισχύει και για την οργάνωση σε κάθε πολιτικό κόμμα
Που βοηθάει τους οργανωμένους σε αυτό με πολλούς τρόπους ανάλογα βέβαια με την ισχύ του κόμματος

Ακόμη και το να προτιμούν τα υπόλοιπα μέλη του κόμματος το δικό σου μαγαζί σαν πελάτες η να σου συμπαραστέκονται σε άλλα προσωπικά θέματα είναι ένας τρόπος αλληλεγγύης των μελών της ίδιας ομάδας
Ακόμη και να σου βρίσκουν τα μέλη του ίδιου κόμματος με εσένα δουλειά με ρουσφέτι η ακόμη και ..γιατρό σε νοσοκομείο !?

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Ιαν 2021, 14:10

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 10:00
pylothess έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:56
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 09:42


Όλα αυτά που ανέφερες δεν ισχύουν;

Ποιος είπε ότι όποιος ψηφίζει η οργανώνεται στο ΚΚΕ έχει απαραίτητα κομουνιστικη ιδεολογία ;
Κάποιος ποιος πάνω έγραψε ότι κομμουνιστής γίνεται κανείς για το συμφέρον του. Εγώ ρώτησα ποιο θα μπορούσε να είναι το συμφέρον του. Έβαλα και ερωτηματικό (;). Εγώ προσωπικά , κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θεωρώ ποιος γράφεται στο ΚΚΕ έχει και μεγάλο συμφέρον. Για να το πω πολύ λαϊκά χασούρα έχει. Πρέπει να το αγαπάει κανείς αυτό το πράγμα για να αντέξει. Και να οργανωθεί κάποιος στο κόμμα , αν δεν το αγαπάει ,μονος του θα φύγει , δεν θα τον διαγράψει κανείς.Δεν νομίζω πως θα αντέχε να διακινεί κάθε εβδομάδα Ριζοσπάστες ,Οδηγητές, κουπόνια ,να κατεβαίνει σε απεργίες ,να διαβάζει κομμουνιστικά βιβλία κ.τ.λ.

Σαφέστατα όποιος ψηφίζει ΚΚΕ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι Κομμουνιστής. Ίσως να υπάρχουν ακόμη και ακροδεξιοί που ψηφίζουν ΚΚΕ.Κάποιος όμως που οργανώνεται στο ΚΚΕ χωρίς να έχει κομμουνιστική ιδεολογία μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Στο Π.Α.ΜΕ. πάντως υπάρχουν που συσπειρώνονται χωρίς να είναι κομμουνιστές.
Αυτό που γράφεις ισχύει και για την οργάνωση σε κάθε πολιτικό κόμμα
Που βοηθάει τους οργανωμένους σε αυτό με πολλούς τρόπους ανάλογα βέβαια με την ισχύ του κόμματος

Ακόμη και το να προτιμούν τα υπόλοιπα μέλη του κόμματος το δικό σου μαγαζί σαν πελάτες η να σου συμπαραστέκονται σε άλλα προσωπικά θέματα είναι ένας τρόπος αλληλεγγύης των μελών της ίδιας ομάδας
Ακόμη και να σου βρίσκουν τα μέλη του ίδιου κόμματος με εσένα δουλειά με ρουσφέτι η ακόμη και ..γιατρό σε νοσοκομείο !?
Δεν νομίζω πως το ΚΚΕ έχει την δύναμη να προσφέρει κάποια ουσιαστική βοήθεια ίσως εκτός από ψυχολογική υποστήριξη. Ρουσφέτια για δουλειές γίνονταν παλαιότερα από άλλα κόμματα , ονόματα δεν λέμε.Δεν γνωρίζω αν γίνονται και σήμερα. Γι ' αυτόν ακριβώς το λόγο μόλις σταμάτησαν τα ρουσφέτια έφυγε ο κόσμος απ' τα κόμματα.

Πάντως θεωρώ ότι το κόστος που καταβάλλει κάποιος όταν είναι μέλος του Κ.Κ.Ε. είναι ασύγκριτα μεγαλύτερα από τα οποιαδήποτε οφέλη που ενδεχομένως θα έχει.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 14 Ιαν 2021, 12:12

άκυρο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 14 Ιαν 2021, 15:31

Νατάσα έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:23
Ακόμα, όπως είπε και ο Μπίστης πιο πανω, ΔΕΝ έχουν σχεση με τον Θεο και τα θεία γενικά (οι περισσότεροι), και ΔΕΝ αντέχουν με τίποτα την ιεραρχία και την υπακοή σε ένα όν ανώτερο. Είναι ανάρχες και εχουν τασεις καταστροφής των παντων.
Η Λιάνα Κανέλλη είναι μια εξαίρεση. Ίσως η πιο γνωστή. Όσον αφορά την ιεραρχία και την υπακοή,στο κόμμα μέσα υπάρχει ιεραρχία. Άλλο οι αναρχικοί και άλλο οι κομμουνιστές .
Νατάσα έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:23
Ενα σχόλιο γενικότερο για την ιδεολογία του καθενός, όχι μόνο των αριστερών. Νομίζω ότι τελικά, η ιδεολογία σου αντικατοπτίζει αυτό που είσαι, όχι αυτό που γίνεσαι. Πχ, αν γεννηθηκες αντάρτης και επιθετικός, αρπακτικό και αντιρρησίας, τότε αντίστοιχη θα είναι και η ιδεολογία που θα διαλέξεις καθώς μεγαλώνεις. Δεν μπορεί να γίνεις κατι που δεν είσαι.
Δεν νομίζω πως σήμερα έχει και τόσο σημασία η ιδεολογία του καθενός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pylothess την 14 Ιαν 2021, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών