Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 21 Σεπ 2019, 21:28

- Casper - έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 15:16
- Casper - έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:45
Natasha έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:23
ΔΕΝ το έχουν με τίποτα με τον ρεαλισμό.
Αυτό ισχύει αλλά για μένα είναι πολύ πολύ καλό...
Με τον ρεαλισμό δεν προχωράς και τόσο, δεν αλλάζεις τις καταστάσεις, μιζεριάζεις πιο συχνά.

Καὶ νὰ ἀδελφέ μου ποὺ μάθαμε νὰ κουβεντιάζουμε ἥσυχα κι ἁπλά.
Καταλαβαινόμαστε τώρα, δὲν χρειάζονται περισσότερα.
Κι αὔριο λέω θὰ γίνουμε ἀκόμα πιὸ ἁπλοί.
Θὰ βροῦμε αὐτὰ τὰ λόγια ποὺ παίρνουνε τὸ ἴδιο βάρος
σ᾿ ὅλες τὶς καρδιές, σ᾿ ὅλα τὰ χείλη.
Ἔτσι νὰ λέμε πιὰ τὰ σύκα-σύκα καὶ τὴ σκάφη-σκάφη.
Κι ἔτσι ποὺ νὰ χαμογελᾶνε οἱ ἄλλοι καὶ νὰ λένε,
«Τέτοια ποιήματα, σοῦ φτιάχνουμε ἑκατὸ τὴν ὥρα.»
Αὐτὸ θέλουμε κι ἐμεῖς.
Γιατὶ ἐμεῖς δὲν τραγουδᾶμε γιὰ νὰ ξεχωρίσουμε ἀδελφέ μου ἀπ᾿ τὸν κόσμο.
Ἐμεῖς τραγουδᾶμε γιὰ νὰ σμίξουμε τὸν κόσμο.
...ἔχεις ἀκόμη νὰ κλάψεις πολὺ
ὥσπου νὰ μάθεις τὸν κόσμο νὰ γελάει.



Εικόνα
Αν ειναι ετσι τοτε τι διαφορα εχει η ουτοπια απο το καροτο που βαζει ο Σαντσο Παντσα μπροστα απο τον γαιδαρο του για να τον κανει να προχωραει για να κυνηγησει ανεμομυλους με τον Δον Κιχωτη?

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 21 Σεπ 2019, 21:51

dna replication έγραψε:
28 Αύγ 2019, 01:56
οι άνθρωποι γεννιούνται από τη φύση τους κομμουνιστές

Σε καμία περίπτωση.
Είσθε ρομαντικός.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 21 Σεπ 2019, 21:52

Rocco Siffredi έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 15:48
Οι νέοι πια πιστεύω σε συντριπτικό ποσοστό θα ναι από οικογενεια κκ οπότε συνεχίζουν την παραδοση
Αυτό. Σιγοντάρει βέβαια και η προπαγάνδα του καθεστώτος (το 90% των ΜΜΕ και άλλων δυνάμεων διαμορφώσεως της κοινής γνώμης στην Ελλάδα κάνουν διαρκώς και συστηματικά απο ανοιχτά κομμουνστική εως έντεχνη κρυπτοκομμουνστική προπαγάνδα).

Χωρίς την οικογενιακή παράδοση το ποσοστό του ΚΚ σήμερα θα ήταν 0,000κάτι % (όπως θα 'ταν απο τη δεκαετία του '90 χωρίς αυτήν).

Αλλά σιγά σιγά όλα ξεθωριάζουν. Οι εποχές που το εγγόνι ενθουσιαζόταν με τις μάχες του παππού στο ΕΑΜ πέρασαν χρονολογικά. Ο νέος παππούς το πολύ πολύ να είχε δώσει μάχες με τους αναρχικούς στο χημείο ως ΚΝΑΤ στη δεκαετία του '80. Επίσης οι νέοι γονείς, έχοντας φάει ξενέρωμα με τα έργα και τις ημέρες του ΚΚΕ στη Μεταπολίτευση, δεν είναι και τόσο ενθουσιασμένοι με αυτό, παρά περισσότερο δεμένοι συναισθηματικά.

Σιγά σιγά, ο κομμουνισμός στην Ελλάδα θα επιστρέψει στα ποσοστά που του αντιστοιχούν.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Σεπ 2019, 21:57

perseus έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 12:40
Αρχιζει απο το σπιτι ,15 χρονια παραμυθια για εξοριες βασανιστηρια,αντισταση ,ειρη.η ,ισοτητα κλπ , παιδιά ειναι τα πιστευουν μετά απο χρονια μολις κονομησουν γίνονται ευρωβουλευτες της νεασδημοκρτιας.
:smt023

Εικόνα

- Casper -

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 22 Σεπ 2019, 01:01

alexandros 21 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 21:28
- Casper - έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 15:16
- Casper - έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 14:45


Αυτό ισχύει αλλά για μένα είναι πολύ πολύ καλό...
Με τον ρεαλισμό δεν προχωράς και τόσο, δεν αλλάζεις τις καταστάσεις, μιζεριάζεις πιο συχνά.

Καὶ νὰ ἀδελφέ μου ποὺ μάθαμε νὰ κουβεντιάζουμε ἥσυχα κι ἁπλά.
Καταλαβαινόμαστε τώρα, δὲν χρειάζονται περισσότερα.
Κι αὔριο λέω θὰ γίνουμε ἀκόμα πιὸ ἁπλοί.
Θὰ βροῦμε αὐτὰ τὰ λόγια ποὺ παίρνουνε τὸ ἴδιο βάρος
σ᾿ ὅλες τὶς καρδιές, σ᾿ ὅλα τὰ χείλη.
Ἔτσι νὰ λέμε πιὰ τὰ σύκα-σύκα καὶ τὴ σκάφη-σκάφη.
Κι ἔτσι ποὺ νὰ χαμογελᾶνε οἱ ἄλλοι καὶ νὰ λένε,
«Τέτοια ποιήματα, σοῦ φτιάχνουμε ἑκατὸ τὴν ὥρα.»
Αὐτὸ θέλουμε κι ἐμεῖς.
Γιατὶ ἐμεῖς δὲν τραγουδᾶμε γιὰ νὰ ξεχωρίσουμε ἀδελφέ μου ἀπ᾿ τὸν κόσμο.
Ἐμεῖς τραγουδᾶμε γιὰ νὰ σμίξουμε τὸν κόσμο.
...ἔχεις ἀκόμη νὰ κλάψεις πολὺ
ὥσπου νὰ μάθεις τὸν κόσμο νὰ γελάει.



Εικόνα
Αν ειναι ετσι τοτε τι διαφορα εχει η ουτοπια απο το καροτο που βαζει ο Σαντσο Παντσα μπροστα απο τον γαιδαρο του για να τον κανει να προχωραει για να κυνηγησει ανεμομυλους με τον Δον Κιχωτη?

«Τρέλα μπορεί να είναι το να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας (…) Και η μεγαλύτερη τρέλα απ' όλες, να βλέπεις τη ζωή όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι (…) Να αλλάξεις τον κόσμο φίλε μου Σάντσο, δεν είναι τρέλα, ούτε ουτοπία. Είναι δικαιοσύνη!»

https://www.alfavita.gr/koinonia/199302 ... iosyni?amp

Αφήστε μας να ονειρευόμαστε και να ελπίζουμε μπας και καταφέρουμε να αντέξουμε στον μάταιο τούτο κόσμο...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Σεπ 2019, 08:14

skakos έγραψε:
04 Σεπ 2019, 12:26
Philip Mortimer έγραψε:
26 Αύγ 2019, 18:03
skakos έγραψε:
26 Αύγ 2019, 17:51
Το κρίσιμο ερώτημα εδώ είναι: Γιατί οι κομμουνιστές έχουν κυριαρχήσει στον ακαδημαϊκό χώρο; Εδώ σας θέλω... Όχι στα ευκολα.
Γιατί εκμεταλλεύονται την συχνά έμφυτη ανώριμη επαναστατικότητα των νέων και ασχολούνται συνέχεια με προπαγάνδα, αφισοκόλληση, συνελεύσεις κλπ
Αυτό είναι ναι μια από τις αιτίες. Αλλά για τους φοιτητές. Γιατί οι καθηγητές γουστάρουν κομμουνισμό;

Γιατί απεχθάνονται την ΑΓΟΡΑ.




Άβαταρ μέλους
Κεντροδεξιός Ψάλτης
Δημοσιεύσεις: 1790
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 19:55

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κεντροδεξιός Ψάλτης » 22 Σεπ 2019, 09:42

skakos έγραψε:
04 Σεπ 2019, 12:26
Philip Mortimer έγραψε:
26 Αύγ 2019, 18:03
skakos έγραψε:
26 Αύγ 2019, 17:51
Το κρίσιμο ερώτημα εδώ είναι: Γιατί οι κομμουνιστές έχουν κυριαρχήσει στον ακαδημαϊκό χώρο; Εδώ σας θέλω... Όχι στα ευκολα.
Γιατί εκμεταλλεύονται την συχνά έμφυτη ανώριμη επαναστατικότητα των νέων και ασχολούνται συνέχεια με προπαγάνδα, αφισοκόλληση, συνελεύσεις κλπ
Αυτό είναι ναι μια από τις αιτίες. Αλλά για τους φοιτητές. Γιατί οι καθηγητές γουστάρουν κομμουνισμό;
Νομίζω είναι η διάσταση ανάμεσα στην κοινωνική ισχύ που αξιώνουν ότι πρέπει να έχουν λόγω του ακαδημαικού τους στάτους και στην πραγματική ισχύ που έχουν σε μια κοινωνία δηλαδή ότι είναι ΔΥ κυρίως σε μικρομεσαίες σχολές κοινωνικών επιστημών.Υποσυνείδητα θεωρούν ότι σε μια κομμουνιστική κοινωνία δεν θα είναι ο τάδε επιχειρηματίας που μπορεί να τον θεωρούν και ακαλλιέργητο στην κορυφή της πυραμίδας αλλά αυτοί ως ιδεολογικοί ινστρούχτορες του προλεταριάτου.
Συν του ότι η δεξιά και κεντρώα ιδεολογία στην οικονομική σφαίρα είναι πολύ πιο εμπειριστική και πρακτική οπότε δεν προσφέρεται για πνευματικό αυνανισμό σε υπερθεωρητικές σφαίρες σε προστατευόμενα περιβάλλοντα όπως είναι αυτό του δημόσιου πανεπιστήμιου.Άλλο το να αναλύεις τον δομομαρξισμό σε φοιτήτριες στην Πάντειο και άλλο οι πρακτικές λύσεις.
Βέβαια αυτά ίσχυουν για καθηγητές κοινωνικών θεωρητικών σχολών που εκεί υπερεκπροσωπούνται οι κομμουνιστες.Στο ΕΜΠ που ήμουν εγώ δεν είχε ,μπορεί να είχε αρχιτεκτονική κάποιους.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 22 Σεπ 2019, 14:25

skakos έγραψε:
26 Αύγ 2019, 17:51
Το κρίσιμο ερώτημα εδώ είναι: Γιατί οι κομμουνιστές έχουν κυριαρχήσει στον ακαδημαϊκό χώρο; Εδώ σας θέλω... Όχι στα ευκολα.
Σιγά το δύσκολο ερώτημα. Γιατί αυτό προωθεί η Μεταπολίτευση.

Εικόνα

https://www.iefimerida.gr/news/161618/o ... E%BF%CE%BD

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29215
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 22 Σεπ 2019, 14:40

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 10:59
το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι - και τις περισσότερες φορές μορφωμένοι- ενστερνίζονται τη μαρξική θεωρία θα πρέπει να μας προβληματίσει υπό την έννοια ότι το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό και επιφανειακό.


Αρκεί να ξέρεις να εξαπατάς τους πάντες και τα πάντα χωρίς δισταγμό και όλα γίνονται.

Πως νομίζεις ότι επιβίωσαν τα κομμουνστικά καθεστώτα (κάποια ακόμη υπάρχουν) επι τόσες δεκαετίες,παρά τη σκληρή καταπίεση; Βασίστηκαν αποκλειστικά στην καταστολή;

Ποιος σου είπε ότι οι μορφωμένοι είναι και παντογνώστες και δεν επιρρεάζονται απο κάποια προπαγάνδα;

Κι εδώ να επισημάνω τος εξής αντιφατικό στις νοοτροπίες των σύγχρονων κοινωνιών. Εαν κάποιος σπουδαίος επιστήμονας και κορυφαίος πανεπιστημιακός με λαμπρή καρριέρα σε κορυφαίο πανεπιστήμιο του εξωτερικού αποφασίσει να εγκαταλείψει τα εγκόσμια και να γίνει μοναχός σε κάποιο ξωκκλήσι σε κάποιο κορφοβούνι στην Ελλάδα, πολλοί τον περιφρονούν. Ενω εαν ένας ΔΥ πανεπιστημιακός κάνει προπαγάνδα για το μαρξισμό οι περισσότεροι εντυπωσιάζονται με το μορφωμένο που ασπάζεται τη θεωρία του Μαρξ.

Μορφωμένος γιατρός ασπαζόμενος το Μαρξισμό:


alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 22 Σεπ 2019, 23:22

- Casper - έγραψε:
22 Σεπ 2019, 01:01
alexandros 21 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 21:28
- Casper - έγραψε:
21 Ιούλ 2019, 15:16



Καὶ νὰ ἀδελφέ μου ποὺ μάθαμε νὰ κουβεντιάζουμε ἥσυχα κι ἁπλά.
Καταλαβαινόμαστε τώρα, δὲν χρειάζονται περισσότερα.
Κι αὔριο λέω θὰ γίνουμε ἀκόμα πιὸ ἁπλοί.
Θὰ βροῦμε αὐτὰ τὰ λόγια ποὺ παίρνουνε τὸ ἴδιο βάρος
σ᾿ ὅλες τὶς καρδιές, σ᾿ ὅλα τὰ χείλη.
Ἔτσι νὰ λέμε πιὰ τὰ σύκα-σύκα καὶ τὴ σκάφη-σκάφη.
Κι ἔτσι ποὺ νὰ χαμογελᾶνε οἱ ἄλλοι καὶ νὰ λένε,
«Τέτοια ποιήματα, σοῦ φτιάχνουμε ἑκατὸ τὴν ὥρα.»
Αὐτὸ θέλουμε κι ἐμεῖς.
Γιατὶ ἐμεῖς δὲν τραγουδᾶμε γιὰ νὰ ξεχωρίσουμε ἀδελφέ μου ἀπ᾿ τὸν κόσμο.
Ἐμεῖς τραγουδᾶμε γιὰ νὰ σμίξουμε τὸν κόσμο.
...ἔχεις ἀκόμη νὰ κλάψεις πολὺ
ὥσπου νὰ μάθεις τὸν κόσμο νὰ γελάει.



Εικόνα
Αν ειναι ετσι τοτε τι διαφορα εχει η ουτοπια απο το καροτο που βαζει ο Σαντσο Παντσα μπροστα απο τον γαιδαρο του για να τον κανει να προχωραει για να κυνηγησει ανεμομυλους με τον Δον Κιχωτη?

«Τρέλα μπορεί να είναι το να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας (…) Και η μεγαλύτερη τρέλα απ' όλες, να βλέπεις τη ζωή όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι (…) Να αλλάξεις τον κόσμο φίλε μου Σάντσο, δεν είναι τρέλα, ούτε ουτοπία. Είναι δικαιοσύνη!»

https://www.alfavita.gr/koinonia/199302 ... iosyni?amp

Αφήστε μας να ονειρευόμαστε και να ελπίζουμε μπας και καταφέρουμε να αντέξουμε στον μάταιο τούτο κόσμο...
Στην απαντηση σου, που την θεωρεις και ευστοχη μαλιστα,συνοψιζεται το προβλημα της αριστερης ιδεολογιας.Δεν μπορειτε να ξεχωρισετε την φαντασια απο την πραγματικοτητα.Ειναι αλλο πραγμα να εχεις μια ιδεα στην φαντασια σου και να προσπαθησεις να την κανεις πραγματικοτητα και ειναι τελειως διαφορετικο να κυνηγας οπτασιες.Το δευτερο εμπιπτει στην ψυχοπαθολογια οπως και ολοκληρη η αριστερη ιδεολογια.Η μεγαλυτερη φαρσα στην ανθρωπινη ιστορια ειναι

- Casper -

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 22 Σεπ 2019, 23:45

alexandros 21 έγραψε:
22 Σεπ 2019, 23:22
- Casper - έγραψε:
22 Σεπ 2019, 01:01
alexandros 21 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 21:28


Αν ειναι ετσι τοτε τι διαφορα εχει η ουτοπια απο το καροτο που βαζει ο Σαντσο Παντσα μπροστα απο τον γαιδαρο του για να τον κανει να προχωραει για να κυνηγησει ανεμομυλους με τον Δον Κιχωτη?

«Τρέλα μπορεί να είναι το να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας (…) Και η μεγαλύτερη τρέλα απ' όλες, να βλέπεις τη ζωή όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι (…) Να αλλάξεις τον κόσμο φίλε μου Σάντσο, δεν είναι τρέλα, ούτε ουτοπία. Είναι δικαιοσύνη!»

https://www.alfavita.gr/koinonia/199302 ... iosyni?amp

Αφήστε μας να ονειρευόμαστε και να ελπίζουμε μπας και καταφέρουμε να αντέξουμε στον μάταιο τούτο κόσμο...
Στην απαντηση σου, που την θεωρεις και ευστοχη μαλιστα,συνοψιζεται το προβλημα της αριστερης ιδεολογιας.Δεν μπορειτε να ξεχωρισετε την φαντασια απο την πραγματικοτητα.Ειναι αλλο πραγμα να εχεις μια ιδεα στην φαντασια σου και να προσπαθησεις να την κανεις πραγματικοτητα και ειναι τελειως διαφορετικο να κυνηγας οπτασιες.Το δευτερο εμπιπτει στην ψυχοπαθολογια οπως και ολοκληρη η αριστερη ιδεολογια.Η μεγαλυτερη φαρσα στην ανθρωπινη ιστορια ειναι
Δεν θεωρώ τίποτα. Με εκφράζει και το έγραψα. Επίσης μια χαρά ξεχωρίζουμε την φαντασία από την πραγματικότητα. Απλά την 2η, δεν την γουστάρουμε, δεν την αντέχουμε, πώς το λένε. Ψυχοπαθολογία θα ήταν αν ένας άνθρωπος κυνηγούσε οπτασίες όπως λες και ΔΕΝ το ήξερε, δεν το αντιλαμβανόταν. Που ακόμα κι' έτσι να είναι, στο κάτω κάτω, εσένα τι σε ενοχλεί; Αναφέρεις και ψυχοπαθολογία. Ε μάθε λοιπόν πως η ίδια η ψυχίατρος για μια περίπτωση ασθενή της που πάνω κάτω ταιριάζει με την περιγραφή που έδωσες, μου είχε πει πως δεν της δίνει καν φάρμακα γιατί αν της δώσει και δεν ζει πια στην φαντασία της, δεν θα αντέξει την πραγματικότητα και θα αυτοκτονήσει. Καταλαβαίνεις λοιπόν την διαφορά; Νιώστε ρε.

Όταν κάτι/κάποιος σε κινητοποιεί, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κι' αν είναι αυτό (ένας άνθρωπος, μια κατάσταση, μια πράξη, μια ιδεολογία) και σε βοηθάει κιόλας στο να μην σε πνίξει ο ρεαλισμός και η αδράνεια, είναι πάντοτε ευπρόσδεκτο. Και αναγκαίο θα έλεγα.

Εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος, στη ζωή σας πως λειτουργείτε; Αν κάτι δεν το αντέχεις τι θα κάνεις; Σου λένε ρε φίλε κάτσε εκεί που είσαι, δεν βλέπεις; Όπου και να πας αφού "η πόλις θα σε ακολουθεί". Τον ακούς και κάθεσαι. Δεν θα κάτσεις έστω λίγο να φανταστείς πώς θα ήταν η ζωή σου αν δεν τον άκουγες; Να οραμαστιστείς κάτι και να το κυνηγήσεις; Αν δεν το κάνεις, ούτως ή άλλως χαμένος θα' σαι. Μένεις στην κόμφορτ ζόουν. Γιατί να κατηγορήσεις αυτόν που το κάνει; Δεν νομίζεις πως έχει κιόλας περισσότερες πιθανότητες από κάποιον άλλον που δεν ρίσκαρε τελικά; (ένα μικρό παράδειγμα, πες το και γελοίο/άστοχο).

Θέλω να πω, δεν ξέρει ποτέ κανείς από πριν το αποτέλεσμα, μόνο να το φανταστεί μπορεί και να προσπαθήσει να δει στην πράξη τι θα γίνει. Δεν μπορείς εσύ την δεδομένη στιγμή κιόλας να μιλάς για οπτασίες γιατί έτσι προδικάζεις τα πράγματα και παραδίνεσαι. Επίσης το τι θεωρεί ο καθένας δεν μας ενδιαφέρει και επιπλέον τα πράγματα όσο περνάει ο καιρός, αν δεν αλλάζουν, θέλουμε να αλλάξουν και αυτό δεν γίνεται να πετύχει μόνο με την φαντασία. Ο καθένας βάζει το λιθαράκι του και ας τα θεωρούνε όλα κάποιοι "οπτασίες". Μπορεί και να είναι στην τελική. Ε και; Θα χάσουμε ΠΟΛΛΑ περισσότερα με το να μην το κάνουμε.

Εγώ έτσι βλέπω τα πράγματα και έτσι θέλω να τα βλέπω γιατί σαν άνθρωπος δεν μπορώ να λειτουργήσω αλλιώς. Τι να κάνουμε. Δεν είμαστε όλοι "υγιείς"... :P



(Ψέματα. Δεν μπορώ να λειτουργήσω ΠΑΝΤΑ έτσι. Τις περισσότερες φορές μένω μόνο στην σκέψη. Με πνίγει ο ρεαλισμός, με νικάει και αυτό είναι που μου την δίνει. Βλέπεις τα πράγματα όπως είναι. Χαίρω πολύ. Αλλάζει κάτι; Ίσα ίσα που δεν κάνεις βήμα, άρα έτσι θα παραμείνουν. Ελπίζω να σου έδωσα το πόιντ μου και πιο πάνω είναι δικές μου σκέψεις, δεν είναι σωστό να κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους και ούτε γίνεται ένας άνθρωπος να εκπροσωπεί πολλούς. Σε κάτι θα διαφωνούν.)

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 24 Σεπ 2019, 02:11

Ok Καποιον τον κινητοποιει να σκοτωνει επειδη ετσι.Ευπροσδεκτο για σενα αφου εβαλες και το "οτιδηποτε " με κεφαλαια

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 24 Σεπ 2019, 02:20

Δεν μ ενοχλει οταν ο αλλος αναπαραγει ηχους και εικονες στο κεφαλι του.Μ ενοχλει οταν θελει να παρει τα οπλα για να κυνηγησει τους ανεμομυλους που βρισκονται στο μυαλο του μονο.
Η διαφορα μας ειναι οτι εγω αν φανταστω κατι πχ ενα σπιτι ,θα προσπαθησω να το κατασκευασω αφου πρωτα δω πως μπορει να κατασκευαστει πραγματικα.Οποτε ενδεχομενως να χρειαστει να κανω αλλαγες στο αρχικο σχεδιο.Ενω εσυ μπορει πχ να θες να φιαξεις μια αναποδη πυραμιδα που φυσικα θα γκρεμιστει .Να ζωγραφιζεις μπορεις ο,τι θελεις.Δεν υπαρχει περιορισμος εκει.Περιορισμος υπαρχει οταν θες να κατασκευασεις αυτο που ζωγραφιζεις.Κι αν δεν σ αρεσει η πραγματικοτητα αλλα ουτε και θες να αλλαξεις το αρχικο σχεδιο καλυτερα να μεινεις στην ζωγραφικη και μην ασχοληθεις με την κατασκευη.Γιατι μονιμως θα γκρεμιζεται αυτο που φιαχνεις και θα χαλας τσαμπα ενεργεια στο να προσπαθεις ξανα και ξανα οπως ο Σαντσο Παντσα.Και καλα αν θες να μεινεις μονο εσυ σ αυτο που θες να φιαξεις ,θα πεσει στο δικο σου το κεφαλι.Μην τυχει και ειναι κι αλλοι μεσα μονο και ποσο παραπανω μην και τους εχεις πεισει εσυ να ερθουν επεδη ειχες την σουπερ λυση για το τελειο σπιτι και σε πιστεψαν

alexandros 21
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 10 Φεβ 2019, 04:28

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandros 21 » 24 Σεπ 2019, 02:27

- Casper - έγραψε:
22 Σεπ 2019, 23:45
alexandros 21 έγραψε:
22 Σεπ 2019, 23:22
- Casper - έγραψε:
22 Σεπ 2019, 01:01



«Τρέλα μπορεί να είναι το να εγκαταλείπουμε τα όνειρά μας (…) Και η μεγαλύτερη τρέλα απ' όλες, να βλέπεις τη ζωή όπως είναι και όχι όπως θα έπρεπε να είναι (…) Να αλλάξεις τον κόσμο φίλε μου Σάντσο, δεν είναι τρέλα, ούτε ουτοπία. Είναι δικαιοσύνη!»

https://www.alfavita.gr/koinonia/199302 ... iosyni?amp

Αφήστε μας να ονειρευόμαστε και να ελπίζουμε μπας και καταφέρουμε να αντέξουμε στον μάταιο τούτο κόσμο...
Στην απαντηση σου, που την θεωρεις και ευστοχη μαλιστα,συνοψιζεται το προβλημα της αριστερης ιδεολογιας.Δεν μπορειτε να ξεχωρισετε την φαντασια απο την πραγματικοτητα.Ειναι αλλο πραγμα να εχεις μια ιδεα στην φαντασια σου και να προσπαθησεις να την κανεις πραγματικοτητα και ειναι τελειως διαφορετικο να κυνηγας οπτασιες.Το δευτερο εμπιπτει στην ψυχοπαθολογια οπως και ολοκληρη η αριστερη ιδεολογια.Η μεγαλυτερη φαρσα στην ανθρωπινη ιστορια ειναι
Ε μάθε λοιπόν πως η ίδια η ψυχίατρος για μια περίπτωση ασθενή της που πάνω κάτω ταιριάζει με την περιγραφή που έδωσες, μου είχε πει πως δεν της δίνει καν φάρμακα γιατί αν της δώσει και δεν ζει πια στην φαντασία της, δεν θα αντέξει την πραγματικότητα και θα αυτοκτονήσει. Καταλαβαίνεις λοιπόν την διαφορά; Νιώστε ρε.




"Ασε τον τρελο στην τρελα του" μας ειπε η ψυχιατρος.Τιποτα το καινουριο δηλαδη

- Casper -

Re: Πως γίνεται κανείς κομμουνιστής ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 27 Σεπ 2019, 12:06

https://platypus1917.org/2017/11/07/%CE ... %86%CF%83/

Μου άρεσε αυτό το κείμενο. Ειδικά εκεί που μιλάει για την ουτοπία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών