Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 22:43

sharp έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:40
Γιατί δεν υπάρχει άλλος.
Δεν υπάρχει άλλος πολιτισμός; :o

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 16 Αύγ 2019, 22:45

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:02
Για ποιο λόγο αλήθεια; Εμένα μου φαίνεται ότι ο σύγχρονος "δυτικός πολιτισμός" είναι επιεικώς για τα σκουπίδια. Το μεγαλύτερο του επίτευγμα είναι η επιστήμη. Και τι μας έφερε αυτή η επιστήμη; Τσιμεντοποίηση των πάντων, ανθρώπους άχρηστους που μεγαλώνουν χωρίς να ξέρουν να κάνουν ένα αυγό (διαβάστε το pussycats: why the rest keep beating the West), φιλήδονους μέχρι αηδίας και ψυχολογικούς ράκους, παχυσαρκία και ένα σωρό ασθένειες συνεπεία του βιομηχανικού φαγητού, ολική εξάρτηση από το πετρέλαιο για δισεκατομμύρια ανθρώπους (με ο, τι αυτό συνεπάγεται για το άμεσο μέλλον), τεχνικά μέσα που επιτρέπουν εμπρησμούς που αλλιώς δεν θα ήταν δυνατοί, όπλα που κάνουν την μαζική δολοφονία παιχνιδάκι, αντιβιοτικά που τελικά οδηγούν στην ισχυροποίηση των παθογόνων http://energyskeptic.com/2019/antibiotic-resistance και στην συντήρηση γονιδιακά αδύναμων που αναπαράγονται και εξασθενούν τη γονιδιακή πισίνα ενώ σε άλλες εποχές απλά θα πέθαιναν.

Άντε πολύ αργεί η ισλαμοποίηση. Ένας πολιτισμός για τον οποίο δεν θέλει να πεθάνει κανείς δεν αξίζει μια. Ο Αλάριχος που έκανε τη διαρπαγή της Ρώμης έβαλε τα γέλια μόλις οι Ρωμαίοι της πόλης, εδώ και αιώνες απτόλεμοι, τον απείλησαν ότι ήταν έτοιμοι να βγουν και να πολεμήσουν. Άμα κατέρρεε το σαθρό οικοδόμημα της παγκόσμιας οικονομίας ενόψει έλλειψης ενεργειακών πόρων και εμφανιζόνταν ένας αντίστοιχος Αλάριχος στις μητροπόλεις της σημερινής Δύσης, εσείς πιστεύετε ότι θα ήταν κανείς διατεθειμένος να τον διώξει; Ο Λομβαρδός Παύλος Διάκονος γράφει ότι η κατάληψη της Ιταλίας από τους Λομβαρδούς, ένα γελοία μικρό γερμανικό φύλο, ήταν εύκολη γιατί "δεν υπήρχε πλέον καμία ρωμαϊκή αρετή να αντισταθεί". Άμα δεν υπήρχαν drones και αεροπλάνα και δισεκατομμύρια δολάρια για πέταμα να δω ποιος δυτικός μπουχέσας θα αντιστεκόταν στους τζιχαντιστές.
Έγραψε πληκτρολογώντας στο λάπτοπ του και δημοσιεύοντας το κείμενο του στο ίντερνετ.

Τώρα δοκίμασε το ίδιο απαλλαγμένος από τις δυτικές αηδίες. Πήγαινε στο κοντινότερο πάρκο ανέβα σε μια καρέκλα και φώναζε δυνατά τις αποψαρες σου

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 22:50

Και άμα το πω σε πάρκο τι; Θα πάψει να είναι αλήθεια ή θα με λιντζάρει ο τρυφερός και πολιτισμένος δυτικός άνθρωπος;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19344
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Αύγ 2019, 22:50

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:42
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:33
Διάβασε ιστορία για να δεις το τι στοιχεία πήραν
Επαναλαμβάνω, τον ήπιε ο πολιτισμικά ανώτερος/κυρίαρχος από τον κατώτερο/μη κυρίαρχο ή όχι; Για το τι πολιτισμικά στοιχεία πήραν οι Οθωμανοί από τους Βυζαντινούς κάνεις δεν νοιάζεται. Θα σου πω αυτό που εισήγαγαν και που λέγεται Ισλάμ και Τουρκική γλώσσα. Άμα σου λέει κάτι. Θα σου πω επίσης τι νέο πολιτισμικό στοιχείο φέρανε οι Γερμανοί κατακτητές της Δύσης. Τον Μεσαίωνα, άμα σου λέει κάτι.
Μπερδεύεις τον κυρίαρχο πολιτισμό με τους νέους κατακτητές
Κανένας κατακτητής δεν υποτίμησε ποτέ τις τεχνολογικές ανακαλύψεις και πολιτισμικά στοιχεία των κατακτημένων λαών όταν αυτά τον εξυπηρετουσαν και λειτουργούσαν προς το συμφέρον του

Υπάρχει Οθωμανικός πολιτισμός διάδοχος του Βυζαντινου πολιτισμού άσχετα εάν εμείς οι Έλληνες δεν τον δεχόμαστε

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 22:53

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:30
Και οι Σοβιετικοί και οι Αμερικανοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Αφγανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Άγγλοι και οι Γάλλοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Τούρκους του Κεμάλ. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Ρωμαίοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Γότθους και τους υπόλοιπους Γερμανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Βυζαντινοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Οθωμανούς και τους Δυτικούς Σταυροφόρους αλλά τον φάγανε και από τους δύο.
Δεν έχεις διαβάσει Ιστορία, έτσι;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 22:55

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:50
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:42
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:33
Διάβασε ιστορία για να δεις το τι στοιχεία πήραν
Επαναλαμβάνω, τον ήπιε ο πολιτισμικά ανώτερος/κυρίαρχος από τον κατώτερο/μη κυρίαρχο ή όχι; Για το τι πολιτισμικά στοιχεία πήραν οι Οθωμανοί από τους Βυζαντινούς κάνεις δεν νοιάζεται. Θα σου πω αυτό που εισήγαγαν και που λέγεται Ισλάμ και Τουρκική γλώσσα. Άμα σου λέει κάτι. Θα σου πω επίσης τι νέο πολιτισμικό στοιχείο φέρανε οι Γερμανοί κατακτητές της Δύσης. Τον Μεσαίωνα, άμα σου λέει κάτι.
Μπερδεύεις τον κυρίαρχο πολιτισμό με τους νέους κατακτητές
Κανένας κατακτητής δεν υποτίμησε ποτέ τις τεχνολογικές ανακαλύψεις και πολιτισμικά στοιχεία των κατακτημένων λαών όταν αυτά τον εξυπηρετουσαν και λειτουργούσαν προς το συμφέρον του

Υπάρχει Οθωμανικός πολιτισμός διάδοχος του Βυζαντινου πολιτισμού άσχετα εάν εμείς οι Έλληνες δεν τον δεχόμαστε
Έτσι ε; Εξήγησέ μου λοιπόν τι απέγιναν τα ρωμαϊκά έργα υδροδότησης τον μεσαίωνα. Είπα εγώ ότι δεν υπάρχει διάδοχος του Βυζαντίου; Λέω ότι άλλο ο ένας πολιτισμός και άλλο πράμα ο άλλος. Εσύ στο μυαλό σου για κάποιο λόγο τα έχεις κάνει όλα αχταρμά. Δηλαδή σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι αν οι τζιχαντιστές κατακτούσαν την Δύση αύριο ο δυτικός πολιτισμός θα επιβίωνε με άλλη μορφή; Δηλαδή έλεος.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 22:56

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:53
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:30
Και οι Σοβιετικοί και οι Αμερικανοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Αφγανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Άγγλοι και οι Γάλλοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Τούρκους του Κεμάλ. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Ρωμαίοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Γότθους και τους υπόλοιπους Γερμανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Βυζαντινοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Οθωμανούς και τους Δυτικούς Σταυροφόρους αλλά τον φάγανε και από τους δύο.
Δεν έχεις διαβάσει Ιστορία, έτσι;
Άμα αυτά που σου αναφέρω δεν σου λένε κάτι μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα από ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 22:57

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:38
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:27
'
Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Επειδή:
Η ζωή σου έγινε καλύτερη, πιο υγιεινή, μακροβιότερη και ασφαλέστερη.
Κοιμάσαι και δεν ανησυχείς αν θα ζεις την επόμενη μέρα.
Τα παιδιά σου πιο πιθανό να επιβιώσουν για να κάνουν δικά τους παιδιά.
Έχεις το δικαίωμα να ξεκινάς τέτοιου είδους νήματα.
κλπ, κλπ, κλπ.
Καλύτερη, πιο υγιεινή και ασφαλέστερη; Και για πόσο θα κρατήσει αυτό; Στο άλλο νημα για το μύθευμα της πράσινης ανάπτυξης εξηγώ γιατί δεν θα κρατήσει για πολύ και γιατί οι επόμενες γενιές σίγουρα δεν θα έχουν καλύτερη ζωή από εμάς.
Οι προφητείες δεν ανήκουν στις ικανότητες μου. Εσύ, πώς τις απέκτησες;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:01

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:57
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:38
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:27
'
Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Επειδή:
Η ζωή σου έγινε καλύτερη, πιο υγιεινή, μακροβιότερη και ασφαλέστερη.
Κοιμάσαι και δεν ανησυχείς αν θα ζεις την επόμενη μέρα.
Τα παιδιά σου πιο πιθανό να επιβιώσουν για να κάνουν δικά τους παιδιά.
Έχεις το δικαίωμα να ξεκινάς τέτοιου είδους νήματα.
κλπ, κλπ, κλπ.
Καλύτερη, πιο υγιεινή και ασφαλέστερη; Και για πόσο θα κρατήσει αυτό; Στο άλλο νημα για το μύθευμα της πράσινης ανάπτυξης εξηγώ γιατί δεν θα κρατήσει για πολύ και γιατί οι επόμενες γενιές σίγουρα δεν θα έχουν καλύτερη ζωή από εμάς.
Οι προφητείες δεν ανήκουν στις ικανότητες μου. Εσύ, πώς τις απέκτησες;
Οι προφητείες βασίζονται σε θρησκευτικές πεποιθήσεις. Εμένα η σιγουριά μου στηρίζεται σε hard facts που εξηγώ στο άλλο νημα. Όταν ο Παναγιώτης Κονδύλης έγραφε ότι ο 21ος αιώνας θα είναι ο "συγκλονιστικότερος και τραγικότερος της ιστορίας" εσύ τι πιστεύεις ότι είχε στο μυαλό του; Πάντως την αποκάλυψη του Ιωάννη σίγουρα όχι.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 23:05

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:56
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:53
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:30
Και οι Σοβιετικοί και οι Αμερικανοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Αφγανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Άγγλοι και οι Γάλλοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Τούρκους του Κεμάλ. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Ρωμαίοι ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Γότθους και τους υπόλοιπους Γερμανούς. Μάντεψε ποιος τον έφαγε. Οι Βυζαντινοί ήταν έτη φωτός μπροστά από τους Οθωμανούς και τους Δυτικούς Σταυροφόρους αλλά τον φάγανε και από τους δύο.
Δεν έχεις διαβάσει Ιστορία, έτσι;
Άμα αυτά που σου αναφέρω δεν σου λένε κάτι μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα από ιστορία.
Αυτά που γράφεις μου λένε πως, αν έχεις διαβάσει Ιστορία, δεν την κατάλαβες.

Είτε οι Ρώσοι είτε οι Αμερικάνοι μπορούσαν άνετα να μετατρέψουν το Αφγανιστάν σε μια μαύρη τρύπα. Ναι ή ου;
Ο Κεμάλ στην Καλλίπολη ήταν μια παρανυχίδα μπροστά στους Γερμανούς που απασχολούσαν τους Συμμάχους. Το θέμα είναι ποιος νίκησε στον Α'ΠΠ.
Οι Ρωμαίοι είχαν διαλυθεί όταν τους κατάλαβαν οι Βάρβαροι.
Το ίδιο και οι Βυζαντινοί.
Οι Σταυροφόροι ήταν μια χούφτα και τους χόρεψαν τους μουσλίμ στο ταψί για κάτι 10ετίες.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Αύγ 2019, 23:05

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:02
Για ποιο λόγο αλήθεια; Εμένα μου φαίνεται ότι ο σύγχρονος "δυτικός πολιτισμός" είναι επιεικώς για τα σκουπίδια. Το μεγαλύτερο του επίτευγμα είναι η επιστήμη. Και τι μας έφερε αυτή η επιστήμη;
Δεν ξέρω. Ξέρω όμως σε ποιον να πας να τα πεις αυτά: σε καρκινοπαθείς που επιβίωσαν, φυματικούς, γονείς, κτλ.

Φαντάζομαι επίσης ότι το παραπάνω πόνημα το έγραψες σε χαρτί, με μολύβι, από την σκήτη σου και ζήτησες από κάποιον να μας το μεταφέρει. Δεν το έγραψες σε ηλεκτρονική συσκευή με την κωλάρα σου καθισμένη στον καναπέ και το κλιματιστικό στο φουλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Αύγ 2019, 23:07

Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:01
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:57
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:38
Καλύτερη, πιο υγιεινή και ασφαλέστερη; Και για πόσο θα κρατήσει αυτό; Στο άλλο νημα για το μύθευμα της πράσινης ανάπτυξης εξηγώ γιατί δεν θα κρατήσει για πολύ και γιατί οι επόμενες γενιές σίγουρα δεν θα έχουν καλύτερη ζωή από εμάς.
Οι προφητείες δεν ανήκουν στις ικανότητες μου. Εσύ, πώς τις απέκτησες;
Οι προφητείες βασίζονται σε θρησκευτικές πεποιθήσεις. Εμένα η σιγουριά μου στηρίζεται σε hard facts που εξηγώ στο άλλο νημα. Όταν ο Παναγιώτης Κονδύλης έγραφε ότι ο 21ος αιώνας θα είναι ο "συγκλονιστικότερος και τραγικότερος της ιστορίας" εσύ τι πιστεύεις ότι είχε στο μυαλό του; Πάντως την αποκάλυψη του Ιωάννη σίγουρα όχι.
Ε, αν το είπε ο Κονδύλης! :003:


ΥΓ. Πόσων χρονών είσαι;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:15

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:05
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:56
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:53
Δεν έχεις διαβάσει Ιστορία, έτσι;
Άμα αυτά που σου αναφέρω δεν σου λένε κάτι μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα από ιστορία.
Αυτά που γράφεις μου λένε πως, αν έχεις διαβάσει Ιστορία, δεν την κατάλαβες.

Είτε οι Ρώσοι είτε οι Αμερικάνοι μπορούσαν άνετα να μετατρέψουν το Αφγανιστάν σε μια μαύρη τρύπα. Ναι ή ου;
Ο Κεμάλ στην Καλλίπολη ήταν μια παρανυχίδα μπροστά στους Γερμανούς που απασχολούσαν τους Συμμάχους. Το θέμα είναι ποιος νίκησε στον Α'ΠΠ.
Οι Ρωμαίοι είχαν διαλυθεί όταν τους κατάλαβαν οι Βάρβαροι.
Το ίδιο και οι Βυζαντινοί.
Οι Σταυροφόροι ήταν μια χούφτα και τους χόρεψαν τους μουσλίμ στο ταψί για κάτι 10ετίες.
.
Τη σημασία έχει τι μπορούσαν; Τι έκαναν έχει σημασία. Ούτε οι μεν ούτε οι δε εξάλειψαν τους Ταλιμπαν. Το θέμα όσον αφορά την Τουρκία είναι αν διαμελίστηκε όπως θέλανε οι δυτικοί ή όχι. Η Τουρκία νίκησε τον πόλεμο της ανεξαρτησίας της και δεν διαμελίστηκε. Ωραία είχαν διαλυθεί οι Ρωμαίοι όταν ήρθε το τέλος. Ποιος τους διέλυσε όμως αν όχι οι Γότθοι που στην Αδριανούπολη εξολόθρευσαν τον ρωμαϊκό στρατό και οι υπόλοιποι Γερμανοί που αποσπούσαν κομμάτι κομμάτι τα εδάφη της αυτοκρατορίας; Για τους Βυζαντινούς μιλάγαμε. Τον ήπιαν το 1204 από τους Σταυροφόρους ή όχι;

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 16 Αύγ 2019, 23:19

Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:07
Antigeist έγραψε:
16 Αύγ 2019, 23:01
Nandros έγραψε:
16 Αύγ 2019, 22:57

Οι προφητείες δεν ανήκουν στις ικανότητες μου. Εσύ, πώς τις απέκτησες;
Οι προφητείες βασίζονται σε θρησκευτικές πεποιθήσεις. Εμένα η σιγουριά μου στηρίζεται σε hard facts που εξηγώ στο άλλο νημα. Όταν ο Παναγιώτης Κονδύλης έγραφε ότι ο 21ος αιώνας θα είναι ο "συγκλονιστικότερος και τραγικότερος της ιστορίας" εσύ τι πιστεύεις ότι είχε στο μυαλό του; Πάντως την αποκάλυψη του Ιωάννη σίγουρα όχι.
Ε, αν το είπε ο Κονδύλης! :003:


ΥΓ. Πόσων χρονών είσαι;
Τριαντάρησα. Και μικρότερος να είμαι από σένα είμαι σίγουρα πνευματικά ωριμότερός σου. Δεν σε παραπέμπω στον Κονδύλη, στο άλλο νημα μου σε παραπέμπω. Τον Κονδύλη τον ανέφερα για να σε βάλω σε σκέψεις γιατί ο άνθρωπος δεν είχε από τη μια καμία σχέση με θρησκείες και από την άλλη είχε ασχοληθεί με το μέλλον της πολιτικής μετά τον ψυχρό πόλεμο.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35095
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 16 Αύγ 2019, 23:23


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών