Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
dimosthenis9
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Μάιος 2021, 16:57

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimosthenis9 » 17 Μάιος 2021, 17:15

Ο Δυτικος πολιτισμος απλα θεωρείται σαν κατι "καλο" 'η "καλυτερος" καθως το πνευματικο "αεπ" των ατομων του είναι υψηλότερο των αλλων αντιστοιχων και δεν εννοω οτι ειναι πιο εξυπνοι ή ανωτεροι απλα είναι περισσοτεροι αυτοι που ειναι κοντα στη Λογικη σε σχεση με αλλους πολιτισμους.Σε ανθρωπιστικα θεματα ειναι πολυ πιο μπροστα και αυτο οφειλεται φυσικα και στην καταδυναστευση αλλων λαων εκμεταλλευομενοι τους οικονομικους τους πορους.Ετσι ο πιο "πλουσιος" εχει και περισσοτερες πιθανοτητες να αναπτυχθει πνευματικα αφου πχ η παιδεια του θα ειναι καλυτερη οπως επισης οταν ο αλλος δεν εχει να φαει και πολεμαει ακομα(στην κυριολεξια) για τη ζωη του.Ε συγγνωμη αλλα η καλλιεργεια του πνευματος του θα ειναι το τελευταιο που θα τον απασχολει! Για αυτο και κατα τη γνωμη μου η Ευθυνη του Δυτικου πολιτισμου ειναι τεραστια απεναντι στους υπολοιπους.Γιατι για να αναπτυχθει ετσι η Δυση ποδοπατησε και ποδοπαταει με το δικαιο του ισχυρου τους υπολοιπους. Και αυτο θα το βρει μπροστα της (πχ μεταναστευτικο κτλ).Τα κριματα της εναντια στα αλλα εθνη που για να αναπτυχθει αυτη εξαθλιωσε τους αλλους πρεπει καποια στιγμη να τα αναλαβει θελοντας ή μη

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μάιος 2021, 17:28

Οι αρχαίοι Έλληνες που εμφάνισαν μια αξιοσημείωτη πνευματική ανάπτυξη καταπίεζαν άλλους λαούς; Υπήρχε βέβαια καταπίεση και πόλεμοι μεταξύ πόλεων-κρατών αλλά ήταν μια εσωτερική διαδικασία. Δεν έκαναν εποικισμούς, αλλά αποικισμό. Η ελληνιστική αυτοκρατορία ήταν μια αναγκαιότητα μετά από τις επιθέσεις που δέχθηκαν και τελικά έκανε καλό στις κατακτημένες περιοχές.
Οι Κινέζοι, οι Ινδοί, οι Ιάπωνες; Γιατί δεν καταπιέζονται από την δύση; Οι θρησκείες φαίνονται να παίζουν μεγάλο ρόλο και κυρίως η φονταμελιστική θρησκεία του Ισλάμ. Η κατάκτηση με αγριότητες και η επιθετικότητα είναι συστατικά της στοιχεία.

dimosthenis9
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Μάιος 2021, 16:57

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimosthenis9 » 17 Μάιος 2021, 17:57

Και ο μεσος αρχαιος Ελληνας σε σχεση με τον μεσο Δυτικο σημερινο ανθρωπο πνευματικα αναλφαβητος ηταν(δουλους ειχαν και αυτοι). Οπου υπαρχουν περισσοτεροι ποροι τοσο πιο ευκολα ειναι να αναπτυχθει πνευματικα ενας λαος και ενας πολιτισμος. Δεν μιλαω με ορους επικοισμου.Δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητος πλεον για να εκμεταλλευτεις εναν φτωχοτερο λαο.Υπαρχουν πολυ πιο αποτελεσματικοι και "νομιμοφανεις" τροποι για να ασκεις επιρροη πανω του. Κινα και Ιαπωνια ειναι εθνη με τεραστια ιστορια και πλουσια εθνη με δικο τους περηφανο πολιτισμο παρ'ολα αυτα εαν παρατηρησεις ο λαος τους οτιδηποτε Δυτικο το κοιταει σαν ξερολουκουμο και πρωτοι τρεχουν να τα υιοθετησουν.Δεν μιλαω σε επιπεδο κρατους-κυβερνησης μιλαω για το λαο.Και οπως και να το κανουμε το ταμπουρλο του πολιτισμου το κραταει η Δυση και βασικα η Αμερικη (εννοω τη μοδα,τις τασεις,τη μουκικη κτλ).Επισης αμφιβαλλω με το εαν η Κινα και η Ιαπωνια ειναι στο ιδιο επιπεδο σε ανθρωπιστικα θεματα οπως η Δυση.Κατα τη γνωμη μου απεχουν πολυ.Σιγουρα και οι θρησκειες παιζουν τεραστιο ρολο αλλα και πισω απο τις θρησκειες παλι ανθρωποι ειναι φιλε μου.Εν κατακλειδι οι συνθηκες της Δυσης ευνοουν πολλα περισσοτερα ατομα να αναπτυξουν το πνευμα τους

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Μάιος 2021, 18:24

Για αυτο και κατα τη γνωμη μου η Ευθυνη του Δυτικου πολιτισμου ειναι τεραστια απεναντι στους υπολοιπους.Γιατι για να αναπτυχθει ετσι η Δυση ποδοπατησε και ποδοπαταει με το δικαιο του ισχυρου τους υπολοιπους. Και αυτο θα το βρει μπροστα της (πχ μεταναστευτικο κτλ).Τα κριματα της εναντια στα αλλα εθνη που για να αναπτυχθει αυτη εξαθλιωσε τους αλλους πρεπει καποια στιγμη να τα αναλαβει θελοντας ή μη
Αναφέρεσαι στην περίοδο της αποικιοκρατίας και μετά, έως την σημερινή εποχή;
Αυτοί που κατέχουν τα ηνία του δυτικού πολιτισμού σήμερα δεν ήταν ποτέ καλύτεροι των χωρών που καταπιέζουν. Βάρβαροι ήταν κατά τις ιστορικές περιόδους άνθισης των χωρών αυτών. Αυτό επιβιώνει έως σήμερα. Επιθετικοί και άγριοι είναι κατά βάθος, όπως οι πρόγονοί τους, με υψηλή τεχνολογία πια.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Μάιος 2021, 00:26

Νικηφόρος έγραψε:
16 Μάιος 2021, 18:40
Juno έγραψε:
16 Μάιος 2021, 12:00
Antares έγραψε:
16 Μάιος 2021, 11:55
.....Δείχνει όμως έναν από τους τρόπους που αντιμετώπισε ο χριστιανισμός την ελληνική φιλοσοφία.
....
Και οι καλόγεροι ήταν αυτοί που αντέγραφαν την αρχαία ελληνική γραμματεία στα μοναστήρια επί αιώνες.
Βάλε με τον νου σου τι αλλαγές έκαναν στα κείμενα εμπνευσμένοι από τη σεξουαλική ζωή στο μοναστήρι.

Υπάρχει κάποια βιβλιογραφία που έχει τεκμηριώσει ότι οι μοναχοί επέφεραν αλλαγές στα κείμενα με βάση την έμπνευσή τους από τη σεξουαλικη τους ζωή, ή το σκέφτηκες εκεί που έκανες πατικιουρ στα Πετράλωνα;
Δεν πατάω στα στέκια σου, γι'αυτό σταμάτα να διαφημίζεις την επιχείρησή σου γλυκιά μου.

Ποια βιβλιογραφία να τεκμηριώσει τα εγκλήματα του Βυζαντίου όταν τότε κυβερνούσαν οι ... Βυζαντινοί;
Βάσει του μίσους των πρώτων χριστιανών τα γραπτά των αρχαίων παραποιήθηκαν, εκτός αν αυτός που κατέστρεφε ναούς και σκότωνε όποιους δεν αλλαξοπίστησαν, ήθελε να προστατεύσει την γραμματεία τους.
Αν πραγματικά το πιστεύεις... :str8jack::str8jack::str8jack:

Τώρα τι σεξουαλική ζωή μπορεί να έχουν ένα μάτσο άντρες, απομονωμένοι σε έναν χώρο όπου μόνον οι κατσίκες είναι θηλυκού γένους, δεν θα στο περιγράψω εγώ. Δεν φταίω εγώ που ολόκληρος μαντράχαλος νομίζεις πως αν οι γυναίκες μυρίζουν κρίνους θα κάνουν παιδιά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 18 Μάιος 2021, 00:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Μάιος 2021, 12:15
Juno έγραψε:
16 Μάιος 2021, 12:00

Βάλε με τον νου σου τι αλλαγές έκαναν στα κείμενα εμπνευσμένοι από τη σεξουαλική ζωή στο μοναστήρι.
Μπορεί να εμπνεύσθηκαν από το βίο και πολιτεία των Ρωμαίων στα τελευταία χρόνια πριν την πτώση της Ρώμης που είχαν ξεφύγει, βρε Juno. :lol:
Γιατί πιο πριν ... και οι γιαγιάδες μας πιο χύμα μεγάλωσαν.
Fixed :smt023
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Μάιος 2021, 13:04

dimosthenis9 έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:57
Και ο μεσος αρχαιος Ελληνας σε σχεση με τον μεσο Δυτικο σημερινο ανθρωπο πνευματικα αναλφαβητος ηταν(δουλους ειχαν και αυτοι). Οπου υπαρχουν περισσοτεροι ποροι τοσο πιο ευκολα ειναι να αναπτυχθει πνευματικα ενας λαος και ενας πολιτισμος. Δεν μιλαω με ορους επικοισμου.Δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητος πλεον για να εκμεταλλευτεις εναν φτωχοτερο λαο.Υπαρχουν πολυ πιο αποτελεσματικοι και "νομιμοφανεις" τροποι για να ασκεις επιρροη πανω του. Κινα και Ιαπωνια ειναι εθνη με τεραστια ιστορια και πλουσια εθνη με δικο τους περηφανο πολιτισμο παρ'ολα αυτα εαν παρατηρησεις ο λαος τους οτιδηποτε Δυτικο το κοιταει σαν ξερολουκουμο και πρωτοι τρεχουν να τα υιοθετησουν.Δεν μιλαω σε επιπεδο κρατους-κυβερνησης μιλαω για το λαο.Και οπως και να το κανουμε το ταμπουρλο του πολιτισμου το κραταει η Δυση και βασικα η Αμερικη (εννοω τη μοδα,τις τασεις,τη μουκικη κτλ).Επισης αμφιβαλλω με το εαν η Κινα και η Ιαπωνια ειναι στο ιδιο επιπεδο σε ανθρωπιστικα θεματα οπως η Δυση.Κατα τη γνωμη μου απεχουν πολυ.Σιγουρα και οι θρησκειες παιζουν τεραστιο ρολο αλλα και πισω απο τις θρησκειες παλι ανθρωποι ειναι φιλε μου.Εν κατακλειδι οι συνθηκες της Δυσης ευνοουν πολλα περισσοτερα ατομα να αναπτυξουν το πνευμα τους

.


Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ενώ ΟΛΟΙ οι λαοί είχαν δούλους μέχρι και τον 19ο αιώνα.....

(αν θυμάσαι πολλές ελληνικές ταινίες έλεγαν δουλικό.....αυτό που λέμε σήμερα υπηρέτρια)

Γιατί δέν ανακάλυψαν την Αρχαία Δημοκρατία.....

Γιατί μόνο εδώ μπόρεσαν οι άνθρωποι να κατακτήσουν τήν νο 1 ανακάλυψη τού ελεύθερου ανθρώπου ;;;

Και η απάντηση είναι ότι με την μυθική Ησιόδεια Κοσμογονία καί θέαση τών πραγμάτων.....

Ο Δίας δεν αποφασίζει μόνος του αλλά συγκαλεί καί τούς άλλους "θεούς".....

Πράγμα μοναδικό στην παγκόσμια θεοκρατική κοινωνία.....που οδήγησε μέσα απο τό αίμα φυσικά στή Δημοκρατία.....

Την κανονική.....αυτή πού δεν ζήσαμε ποτέ οι υπόλοιποι.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Μάιος 2021, 13:47

dimosthenis9 έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:15
Ο Δυτικος πολιτισμος απλα θεωρείται σαν κατι "καλο" 'η "καλυτερος" καθως το πνευματικο "αεπ" των ατομων του είναι υψηλότερο των αλλων αντιστοιχων και δεν εννοω οτι ειναι πιο εξυπνοι ή ανωτεροι απλα είναι περισσοτεροι αυτοι που ειναι κοντα στη Λογικη σε σχεση με αλλους πολιτισμους.Σε ανθρωπιστικα θεματα ειναι πολυ πιο μπροστα και αυτο οφειλεται φυσικα και στην καταδυναστευση αλλων λαων εκμεταλλευομενοι τους οικονομικους τους πορους.Ετσι ο πιο "πλουσιος" εχει και περισσοτερες πιθανοτητες να αναπτυχθει πνευματικα αφου πχ η παιδεια του θα ειναι καλυτερη οπως επισης οταν ο αλλος δεν εχει να φαει και πολεμαει ακομα(στην κυριολεξια) για τη ζωη του.Ε συγγνωμη αλλα η καλλιεργεια του πνευματος του θα ειναι το τελευταιο που θα τον απασχολει! Για αυτο και κατα τη γνωμη μου η Ευθυνη του Δυτικου πολιτισμου ειναι τεραστια απεναντι στους υπολοιπους.Γιατι για να αναπτυχθει ετσι η Δυση ποδοπατησε και ποδοπαταει με το δικαιο του ισχυρου τους υπολοιπους. Και αυτο θα το βρει μπροστα της (πχ μεταναστευτικο κτλ).Τα κριματα της εναντια στα αλλα εθνη που για να αναπτυχθει αυτη εξαθλιωσε τους αλλους πρεπει καποια στιγμη να τα αναλαβει θελοντας ή μη
ο ευρωπαικος πολιτισμος ηταν "μπροστα" πολυ πριν επεκταθει σε αλλες ηπειρους. και μαλιστα ηταν πολυ περισσοτερο μπροστα, ειχε μεγαλυτερη αποσταση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70019
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Μάιος 2021, 09:05

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Μάιος 2021, 13:04
dimosthenis9 έγραψε:
17 Μάιος 2021, 17:57
Και ο μεσος αρχαιος Ελληνας σε σχεση με τον μεσο Δυτικο σημερινο ανθρωπο πνευματικα αναλφαβητος ηταν(δουλους ειχαν και αυτοι). Οπου υπαρχουν περισσοτεροι ποροι τοσο πιο ευκολα ειναι να αναπτυχθει πνευματικα ενας λαος και ενας πολιτισμος. Δεν μιλαω με ορους επικοισμου.Δεν θεωρω οτι ειναι απαραιτητος πλεον για να εκμεταλλευτεις εναν φτωχοτερο λαο.Υπαρχουν πολυ πιο αποτελεσματικοι και "νομιμοφανεις" τροποι για να ασκεις επιρροη πανω του. Κινα και Ιαπωνια ειναι εθνη με τεραστια ιστορια και πλουσια εθνη με δικο τους περηφανο πολιτισμο παρ'ολα αυτα εαν παρατηρησεις ο λαος τους οτιδηποτε Δυτικο το κοιταει σαν ξερολουκουμο και πρωτοι τρεχουν να τα υιοθετησουν.Δεν μιλαω σε επιπεδο κρατους-κυβερνησης μιλαω για το λαο.Και οπως και να το κανουμε το ταμπουρλο του πολιτισμου το κραταει η Δυση και βασικα η Αμερικη (εννοω τη μοδα,τις τασεις,τη μουκικη κτλ).Επισης αμφιβαλλω με το εαν η Κινα και η Ιαπωνια ειναι στο ιδιο επιπεδο σε ανθρωπιστικα θεματα οπως η Δυση.Κατα τη γνωμη μου απεχουν πολυ.Σιγουρα και οι θρησκειες παιζουν τεραστιο ρολο αλλα και πισω απο τις θρησκειες παλι ανθρωποι ειναι φιλε μου.Εν κατακλειδι οι συνθηκες της Δυσης ευνοουν πολλα περισσοτερα ατομα να αναπτυξουν το πνευμα τους

.


Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ενώ ΟΛΟΙ οι λαοί είχαν δούλους μέχρι και τον 19ο αιώνα.....

(αν θυμάσαι πολλές ελληνικές ταινίες έλεγαν δουλικό.....αυτό που λέμε σήμερα υπηρέτρια)

Γιατί δέν ανακάλυψαν την Αρχαία Δημοκρατία.....

Γιατί μόνο εδώ μπόρεσαν οι άνθρωποι να κατακτήσουν τήν νο 1 ανακάλυψη τού ελεύθερου ανθρώπου ;;;

Και η απάντηση είναι ότι με την μυθική Ησιόδεια Κοσμογονία καί θέαση τών πραγμάτων.....

Ο Δίας δεν αποφασίζει μόνος του αλλά συγκαλεί καί τούς άλλους "θεούς".....

Πράγμα μοναδικό στην παγκόσμια θεοκρατική κοινωνία.....που οδήγησε μέσα απο τό αίμα φυσικά στή Δημοκρατία.....

Την κανονική.....αυτή πού δεν ζήσαμε ποτέ οι υπόλοιποι.....
.
Η Κοσμογονία είναι κάτι σαν προφητεία για την αέναη επανάληψη των πραγμάτων.

Υπήρχε η Κρόνια συμμαχία των Τιτάνων και η συμμαχία των Ολύμπιων.
Οι νικητές έριξαν τους ηττημένους στα Τάρταρα και μοίρασαν τα λάφυρα της εξουσίας και τον έλεγχο των περιοχών.
Ο Προμηθέας "σταυρώθηκε" από τον Δία όπως η Αντιγόνη από τον Κρέοντα και ο Σωκράτης από τους νόμους.

Όπως πάνω, έτσι και κάτω. Όπως τότε, έτσι και σήμερα.


Οι Έλληνες θεοί γενικώς, δεν ήταν δημοκρατικοί. Κάθε άλλο.

Αυτό που καθορίζει τη διαφορά της ελληνικής δημοκρατίας από τις άλλες θεοκρατικές κοινωνίες, είναι το ότι οι Έλληνες αντιμετώπιζαν τους κυβερνήτες τους ως ανθρώπους και όχι ως θεούς.
Αυτό είναι ο θεμέλιος λίθος της δημοκρατίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

dimosthenis9
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Μάιος 2021, 16:57

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimosthenis9 » 20 Μάιος 2021, 18:34

[/quote]

ο ευρωπαικος πολιτισμος ηταν "μπροστα" πολυ πριν επεκταθει σε αλλες ηπειρους. και μαλιστα ηταν πολυ περισσοτερο μπροστα, ειχε μεγαλυτερη αποσταση.
[/quote]

Ισως και να ηταν οντως,δεν ειμαι σιγουρος γιατι οπως αναφερε και ο φιλος πιο πανω πολιτισμοι της Ανατολης εχουν υπαρξει εξισου σπουδαιοι στο παρελθον.Το ποστ μου αφορα κυριως την τωρινη κρατουσα κατασταση οπου οσο μεγαλωνει το χασμα πνευματικου επιπεδου των λαων τοσο η Δυση θα αντιμετωπισει τεραστιο προβλημα στο μελλον.Δεν μπορεις να διαλυεις οικονομικοκοινωνικα κρατη και να περιμενεις οτι οι πολιτες τους δεν θα ορμηξουν προς εσενα.Ειναι το απολυτως λογικο να κανει καποιος.Οταν εχεις μονο μια ζωη και θελεις να τη ζησεις οσο καλυτερα γινεται δεν θα αφηνα ουτε εγω αν ημουν στη θεση τους ενα απολυτα τυχαιο γεγονος (οπως το σε ποιο σημειο του πλανητη θα με εσπερναν) να καθορισει τη ζωη μου.Εαν ημουν λογικος και στη χωρα μου πεφτουν βομβες και η πεινα τρυπαει κοκκαλα και ο απεναντι "γειτονας" μου καλοπερναει και σκουπιζει τα σαλια του ε συγνωμη αλλα και εγω θα ορμουσα λυσσαλεα για το αλμα απο την εξαθλιωση στη "Γη της Επαγγελιας" και ας επεφτα και στο κενο.Το ρισκο θα το επαιρνα

dimosthenis9
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Μάιος 2021, 16:57

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimosthenis9 » 20 Μάιος 2021, 18:58

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Μάιος 2021, 13:04






Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί ενώ ΟΛΟΙ οι λαοί είχαν δούλους μέχρι και τον 19ο αιώνα.....

(αν θυμάσαι πολλές ελληνικές ταινίες έλεγαν δουλικό.....αυτό που λέμε σήμερα υπηρέτρια)

Γιατί δέν ανακάλυψαν την Αρχαία Δημοκρατία.....

Γιατί μόνο εδώ μπόρεσαν οι άνθρωποι να κατακτήσουν τήν νο 1 ανακάλυψη τού ελεύθερου ανθρώπου ;;;

Και η απάντηση είναι ότι με την μυθική Ησιόδεια Κοσμογονία καί θέαση τών πραγμάτων.....

Ο Δίας δεν αποφασίζει μόνος του αλλά συγκαλεί καί τούς άλλους "θεούς".....

Πράγμα μοναδικό στην παγκόσμια θεοκρατική κοινωνία.....που οδήγησε μέσα απο τό αίμα φυσικά στή Δημοκρατία.....

Την κανονική.....αυτή πού δεν ζήσαμε ποτέ οι υπόλοιποι.....


.
Δεν γνωριζω καθολου για την Ησιοδεια Κοσμογονια που αναφερεσαι φιλε μου για να ειμαι ειλικρινης για αυτο δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Φυσικα δεν υποβαθμιζω την τεραστια συμβολη της Αρχαιας Ελλαδας με την ανακαλυψη της Δημοκρατιας.Απλα η θεωρηση μου για τα πραγματα ειναι οτι ολα αυτα ειναι πανανθρωπινα κεκτημενα.Η εξελιξη του ανθρωπινου πνευματος οδηγει και στη Λογικη.Και η Δημοκρατια φυσικα και ειναι το πιο Λογικο πολιτευμα που μπορει να υπαρξει (ασχετα εαν ακομα και τωρα η χρηση της Δημοκρατιας που κανει ο ανθρωπος απεχει ακομα πολυ απο τη Λογικη).Κατα τη θεωρηση μου οποιαδηποτε ανακαλυψη ειναι πανανθρωπινο κεκτημενο μεσω μιας πνευματικης εξελικτικης διαδικασιας που αφορα ολο το ανθρωπινο ειδος και ειναι μια συνεχεια.Ενα νημα που ξετυλιγεται διαρκως και απο ολους τους ανθρωπους που αλληλεπιδρουν διαχρονικα.Εν ολιγοις δεν ειμαι υπερ των φρασεων τυπου "εαν δεν ηταν αυτος ο πολιτισμος ακομα θα ημασταν στα δενδρα" ή "αμα δεν ητανε ο Τεσλα θα ημασταν ακομα..." κτλ. Η απαντηση μου ειναι αμα δεν ηταν ο Χ ε θα ηταν καποιος αλλος!!Ειναι το επιπεδο της συνολικης πνευματικης αναπτυξης του ανθρωπου που αλλαζει και ετσι οταν φτανει σε αντιστοιχο βαθμο θα ξεπεταχτει και ο Τεσλα και ο Αινσταιν και αλλα τεραστια μυαλα.Αλλα ειναι το "πνευματικο περιβαλλον" που τους γεννα. Ισως να αργουσε λιγα ακομα περισσοτερα χρονια π.χ. το ρευμα αλλα ναι θα ξεπεταγοταν ο Χ "αντιστοιχος Τεσλα"

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 20 Μάιος 2021, 19:11

Ο δυτικός πολιτισμός είναι ανώτερος γιατί όλοι οι άλλοι είναι υποανάπτυκτοι, βρομεροί, χωρίς κράτος δικαίου, χωρίς Δημοκρατία, με απίθανες παρανοϊκές ιδεοληψίες, με μεσαιωνική αντίληψη στα περί θρησκείας, με υγεία επιπέδου βουντού, με πρωτόγονη ντόπια τεχνολογία, με κοινωνίες που θεωρούν το 50% του πληθυσμού κατώτερα όντα, με οικονομίες του δεν παρέχουν ούτε ελπίδα στους πολίτες τους. Ταξίδια σε πολλά μέρη του τρίτου κόσμου είναι σαν επίσκεψη στον ζωολογικό κήπο.

Άβαταρ μέλους
Νικηφόρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 10 Μάιος 2021, 09:24

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικηφόρος » 25 Μάιος 2021, 11:30

Juno έγραψε:
18 Μάιος 2021, 00:26
Νικηφόρος έγραψε:
16 Μάιος 2021, 18:40
Juno έγραψε:
16 Μάιος 2021, 12:00


Και οι καλόγεροι ήταν αυτοί που αντέγραφαν την αρχαία ελληνική γραμματεία στα μοναστήρια επί αιώνες.
Βάλε με τον νου σου τι αλλαγές έκαναν στα κείμενα εμπνευσμένοι από τη σεξουαλική ζωή στο μοναστήρι.

Υπάρχει κάποια βιβλιογραφία που έχει τεκμηριώσει ότι οι μοναχοί επέφεραν αλλαγές στα κείμενα με βάση την έμπνευσή τους από τη σεξουαλικη τους ζωή, ή το σκέφτηκες εκεί που έκανες πατικιουρ στα Πετράλωνα;
Δεν πατάω στα στέκια σου, γι'αυτό σταμάτα να διαφημίζεις την επιχείρησή σου γλυκιά μου.

Ποια βιβλιογραφία να τεκμηριώσει τα εγκλήματα του Βυζαντίου όταν τότε κυβερνούσαν οι ... Βυζαντινοί;
Βάσει του μίσους των πρώτων χριστιανών τα γραπτά των αρχαίων παραποιήθηκαν, εκτός αν αυτός που κατέστρεφε ναούς και σκότωνε όποιους δεν αλλαξοπίστησαν, ήθελε να προστατεύσει την γραμματεία τους.
Αν πραγματικά το πιστεύεις... :str8jack::str8jack::str8jack:

Τώρα τι σεξουαλική ζωή μπορεί να έχουν ένα μάτσο άντρες, απομονωμένοι σε έναν χώρο όπου μόνον οι κατσίκες είναι θηλυκού γένους, δεν θα στο περιγράψω εγώ. Δεν φταίω εγώ που ολόκληρος μαντράχαλος νομίζεις πως αν οι γυναίκες μυρίζουν κρίνους θα κάνουν παιδιά.
:smt005:

Μορφωμένη μου κοπέλα, δεν έγραψες ΓΕΝΙΚΑ για τα εγκλήματα των βυζαντινών (που μόνο ΄βυζαντινοί' δεν ήταν, Ρωμαίοι ήταν οι άνθρωποι, ψάξε λιγάκι τους όρους, τι διάολο ψαγμένη είσαι), γνωρίζω 7.000 φορές καλύτερα απο σένα τι ζημιές προξένησαν στον ελληνικό πολιτισμό με την ένθεη, αδηφάγα μανία τους.

'Εγραψες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για τις ΑΛΛΑΓΕΣ που επέφεραν στα κείμενα ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ απο τη ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ τους ζωή.
Επ ΑΥΤΟΥ, περιμένω βιβλιογραφία.
Εναλλακτικά, μπορείς να παραδεχθείς πως έγραψες μια υπερβολική παπαριά που δεν ισχύει.
Η αθεϊα είναι αρετή

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Μάιος 2021, 17:42

Νικηφόρος έγραψε:
25 Μάιος 2021, 11:30
Juno έγραψε:
18 Μάιος 2021, 00:26
Νικηφόρος έγραψε:
16 Μάιος 2021, 18:40



Υπάρχει κάποια βιβλιογραφία που έχει τεκμηριώσει ότι οι μοναχοί επέφεραν αλλαγές στα κείμενα με βάση την έμπνευσή τους από τη σεξουαλικη τους ζωή, ή το σκέφτηκες εκεί που έκανες πατικιουρ στα Πετράλωνα;
Δεν πατάω στα στέκια σου, γι'αυτό σταμάτα να διαφημίζεις την επιχείρησή σου γλυκιά μου.

Ποια βιβλιογραφία να τεκμηριώσει τα εγκλήματα του Βυζαντίου όταν τότε κυβερνούσαν οι ... Βυζαντινοί;
Βάσει του μίσους των πρώτων χριστιανών τα γραπτά των αρχαίων παραποιήθηκαν, εκτός αν αυτός που κατέστρεφε ναούς και σκότωνε όποιους δεν αλλαξοπίστησαν, ήθελε να προστατεύσει την γραμματεία τους.
Αν πραγματικά το πιστεύεις... :str8jack::str8jack::str8jack:

Τώρα τι σεξουαλική ζωή μπορεί να έχουν ένα μάτσο άντρες, απομονωμένοι σε έναν χώρο όπου μόνον οι κατσίκες είναι θηλυκού γένους, δεν θα στο περιγράψω εγώ. Δεν φταίω εγώ που ολόκληρος μαντράχαλος νομίζεις πως αν οι γυναίκες μυρίζουν κρίνους θα κάνουν παιδιά.
:smt005:

Μορφωμένη μου κοπέλα, δεν έγραψες ΓΕΝΙΚΑ για τα εγκλήματα των βυζαντινών (που μόνο ΄βυζαντινοί' δεν ήταν, Ρωμαίοι ήταν οι άνθρωποι, ψάξε λιγάκι τους όρους, τι διάολο ψαγμένη είσαι), γνωρίζω 7.000 φορές καλύτερα απο σένα τι ζημιές προξένησαν στον ελληνικό πολιτισμό με την ένθεη, αδηφάγα μανία τους.

'Εγραψες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ για τις ΑΛΛΑΓΕΣ που επέφεραν στα κείμενα ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ απο τη ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ τους ζωή.
Επ ΑΥΤΟΥ, περιμένω βιβλιογραφία.
Εναλλακτικά, μπορείς να παραδεχθείς πως έγραψες μια υπερβολική παπαριά που δεν ισχύει.
Δηλαδή θέλεις ομολογία καλογερου πως παραποίησε αυτά που αντέγραφε τα οποία θεωρούσε "του διαβόλου"; Τα άτομα που κατέστρεφαν αρχαίους ελληνικούς ναούς και έβαζαν φραγμούς στη μόρφωση των Ελλήνων, αντέγραφαν τη γραμματεία τους και όλα καλά; :str8jack::str8jack::str8jack:

Η σεξουαλική τους ζωή, τι;
Τι λες πως κάνουν τόσοι μαντράχαλοι μαζεμένοι στην ερημιά για χρόνια;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7042
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 26 Μάιος 2021, 22:26

Juno έγραψε:
25 Μάιος 2021, 17:42
Τα άτομα που κατέστρεφαν αρχαίους ελληνικούς ναούς και έβαζαν φραγμούς στη μόρφωση των Ελλήνων, αντέγραφαν τη γραμματεία τους και όλα καλά;
Πηγή;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών