Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70338
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2019, 18:26

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:47
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:37

Σε ποια σπηλιά μεγάλωσες; Δεν έχεις ακούσει ποτέ κανέναν Έλληνα να σου λέει για το πόσο χάλια, ψωροκώσταινα είναι η Ελλάδα και πόσο τεμπέληδες, λαμόγια, ανατολίτες κτλ. είναι οι Έλληνες;
Εσύ έχεις ακούσε κάποιον να λέει το πόσο εργατικοί, ενδιαφέροντες, μορφωμένοι και γενικώς χάι τύποι είναι οι έχοντες τη χ ιθαγένεια;

Εγώ μόνον για τις δομές κάποιων κρατών έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια.
Κατά τα άλλα, οι Γερμανοί είναι έτσι, οι Νορβηγοί αλλιώς και οι Σουηδοί αλλούτερα.
Λες και ζουν σε άλλες χώρες.
Έχω ακούσει πολλούς Έλληνες να εκφράζονται θετικά για την ατομική ποιότητα ξένων, πόσο καλή νοοτροπία και πόσο καλές συνήθειες έχουν. Για να τους Καναδούς μου χε πει ένας μπάρμπας ότι "δεν είναι μίζεροι σαν εμάς και ξέρουν να πηδιούνται".
Έλα χαρά μου, μην αρχίζεις τις παπαρίτσες για ατομική ποιότητα. Άσε τους τσιφτετελοειδείς ελιγμούς και την προσωπική σου εμπειρία από μπαρμπάδες και απάντησε σ' αυτό που ρώτησα.
Γιατί σ' αυτό που αντιπαραθέτεις υπάρχει και αντίλογος για την ατομική ποιότητα των Ελλήνων. Ισοπεδωτικό γήπεδο προτείνεις, σ' αυτό θα παίξουμε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40790
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Αύγ 2019, 18:29

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:17
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:54
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:37
Oι σύγχρονοι Έλληνες πάντα πίστευαν ότι η ανελέητη αυτοκριτική (αυτοπεριφρόνηση) θα τους κάνει καλύτερους όμως μετά από δύο αιώνες αυτοκριτικής δεν έγιναν καλύτεροι.
Πώς κρίνεις ότι δεν έγιναν καλύτεροι και σε ποιους τομείς; Δηλαδή η οδηγική συμπεριφορά είναι ίδια κι απαράλλαχτη με της δεκαετίας του '80;
Yep. Απλά φτιάχτηκαν οι δρόμοι και τα οχήματα έγιναν πιο ασφαλή και έτσι μειώθηκαν τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα.

Γενικά αποτυχημένο έθνος είμασταν χθες και αποτυχημένο έθνος είμαστε σήμερα. Άρα δεν έγιναν καλύτεροι και η συνταγή της αυτοπεριφρόνησης δεν βοήθησε.
Αυτό είναι η υποκειμενική σου κρίση. Η δική μου υποκειμενική κρίση λέει ότι κάνεις λάθος και οι αντικειμενικοί αριθμοί λένε ότι κάνεις χοντρό λάθος. Και θα σ'το αποδείξω απλούστατα με μια σύγκριση:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 18:29

Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:23
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:17
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:54


Πώς κρίνεις ότι δεν έγιναν καλύτεροι και σε ποιους τομείς; Δηλαδή η οδηγική συμπεριφορά είναι ίδια κι απαράλλαχτη με της δεκαετίας του '80;
Yep. Απλά φτιάχτηκαν οι δρόμοι και τα οχήματα έγιναν πιο ασφαλή και έτσι μειώθηκαν τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα.

Γενικά αποτυχημένο έθνος είμασταν χθες και αποτυχημένο έθνος είμαστε σήμερα. Άρα δεν έγιναν καλύτεροι και η συνταγή της αυτοπεριφρόνησης δεν βοήθησε.
Οι δρόμοι κα τα οχήματα έπαιξαν ρόλο στην μείωση αλλά επειδή οδηγώ 40 χρόνια μπορώ να έχω άποψη και η οδηγική συμπεριφορά του σήμερα δεν έχει κσμίσ σχέση με αυτήν του 1980 και νωρίτερα.
Τότε πάλι καλά που ζεις ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Αύγ 2019, 18:32

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:29
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:23
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:17


Yep. Απλά φτιάχτηκαν οι δρόμοι και τα οχήματα έγιναν πιο ασφαλή και έτσι μειώθηκαν τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα.

Γενικά αποτυχημένο έθνος είμασταν χθες και αποτυχημένο έθνος είμαστε σήμερα. Άρα δεν έγιναν καλύτεροι και η συνταγή της αυτοπεριφρόνησης δεν βοήθησε.
Οι δρόμοι κα τα οχήματα έπαιξαν ρόλο στην μείωση αλλά επειδή οδηγώ 40 χρόνια μπορώ να έχω άποψη και η οδηγική συμπεριφορά του σήμερα δεν έχει κσμίσ σχέση με αυτήν του 1980 και νωρίτερα.
Τότε πάλι καλά που ζεις ακόμα.
Επτά σοβαρά τροχαία για τα οποία έφταιγα μόνο στο ένα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 18:33

hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:29
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:17
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:54


Πώς κρίνεις ότι δεν έγιναν καλύτεροι και σε ποιους τομείς; Δηλαδή η οδηγική συμπεριφορά είναι ίδια κι απαράλλαχτη με της δεκαετίας του '80;
Yep. Απλά φτιάχτηκαν οι δρόμοι και τα οχήματα έγιναν πιο ασφαλή και έτσι μειώθηκαν τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα.

Γενικά αποτυχημένο έθνος είμασταν χθες και αποτυχημένο έθνος είμαστε σήμερα. Άρα δεν έγιναν καλύτεροι και η συνταγή της αυτοπεριφρόνησης δεν βοήθησε.
Αυτό είναι η υποκειμενική σου κρίση. Η δική μου υποκειμενική κρίση λέει ότι κάνεις λάθος και οι αντικειμενικοί αριθμοί λένε ότι κάνεις χοντρό λάθος. Και θα σ'το αποδείξω απλούστατα με μια σύγκριση:


Εικόνα
Ναι αλλά έλαβες υπόψη την μείωση του πληθυσμού που οδηγεί και τη μείωση στις ώρες οδήγησης σε σχέση με το 2007? Έλαβες υπόψη αλλαγές στον τρόπο που δίνονται τα διπλώματα;

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 18:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:26
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:47


Εσύ έχεις ακούσε κάποιον να λέει το πόσο εργατικοί, ενδιαφέροντες, μορφωμένοι και γενικώς χάι τύποι είναι οι έχοντες τη χ ιθαγένεια;

Εγώ μόνον για τις δομές κάποιων κρατών έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια.
Κατά τα άλλα, οι Γερμανοί είναι έτσι, οι Νορβηγοί αλλιώς και οι Σουηδοί αλλούτερα.
Λες και ζουν σε άλλες χώρες.
Έχω ακούσει πολλούς Έλληνες να εκφράζονται θετικά για την ατομική ποιότητα ξένων, πόσο καλή νοοτροπία και πόσο καλές συνήθειες έχουν. Για να τους Καναδούς μου χε πει ένας μπάρμπας ότι "δεν είναι μίζεροι σαν εμάς και ξέρουν να πηδιούνται".
Έλα χαρά μου, μην αρχίζεις τις παπαρίτσες για ατομική ποιότητα. Άσε τους τσιφτετελοειδείς ελιγμούς και την προσωπική σου εμπειρία από μπαρμπάδες και απάντησε σ' αυτό που ρώτησα.
Γιατί σ' αυτό που αντιπαραθέτεις υπάρχει και αντίλογος για την ατομική ποιότητα των Ελλήνων. Ισοπεδωτικό γήπεδο προτείνεις, σ' αυτό θα παίξουμε.
Έχω ακούσει ότι οι Γερμανοί δουλεύουν (εργατικοί) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι έχουν παιδεία (μορφωμένοι) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι αθλούνται και έχουν πολλά χόμπι (ενδιαφέροντες) και εμείς είμαστε μόνο με ένα τσιγάρο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40790
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Αύγ 2019, 18:41

Η μείωση στις ώρες οδήγησης ούτε κατά διάνοια δικαιολογεί τόσο μεγάλες διαφορές και έκανα σύγκριση με μόλις 10 χρόνια πριν. Πού να πάμε στην δεκαετία του '80.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Αύγ 2019, 18:45

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:33
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:29
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:17


Yep. Απλά φτιάχτηκαν οι δρόμοι και τα οχήματα έγιναν πιο ασφαλή και έτσι μειώθηκαν τα ατυχήματα και τα δυστυχήματα.

Γενικά αποτυχημένο έθνος είμασταν χθες και αποτυχημένο έθνος είμαστε σήμερα. Άρα δεν έγιναν καλύτεροι και η συνταγή της αυτοπεριφρόνησης δεν βοήθησε.
Αυτό είναι η υποκειμενική σου κρίση. Η δική μου υποκειμενική κρίση λέει ότι κάνεις λάθος και οι αντικειμενικοί αριθμοί λένε ότι κάνεις χοντρό λάθος. Και θα σ'το αποδείξω απλούστατα με μια σύγκριση:


Εικόνα
Ναι αλλά έλαβες υπόψη την μείωση του πληθυσμού που οδηγεί και τη μείωση στις ώρες οδήγησης σε σχέση με το 2007? Έλαβες υπόψη αλλαγές στον τρόπο που δίνονται τα διπλώματα;
Κάμψη σε ατυχήματα λόγω μειωμένης κυκλοφορίας είχαμε την περίοδο 2011-13, και τότε οι ασφαλιστικές έκαναν και σοβαρές μειώσεις ασφαλίστρων στα αυτοκίνητα.
Τα διπλώματα δίνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, οι περισσότεροι λαδώνουν για να το πάρουν.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Αύγ 2019, 18:49

hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:41
Η μείωση στις ώρες οδήγησης ούτε κατά διάνοια δικαιολογεί τόσο μεγάλες διαφορές και έκανα σύγκριση με μόλις 10 χρόνια πριν. Πού να πάμε στην δεκαετία του '80.
Τότε είχαμε περί τους 2.500 νεκρούς κάθε χρόνο από τροχαία και δεκάδες χιλιάδες τραυματίες.
Κάθε πενταετία μας στοίχιζε τις απώλειες ενός Ελληνοϊταλικού πολέμου, με τα κρυοπαγήματα μαζί.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 18:56

Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:49
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:41
Η μείωση στις ώρες οδήγησης ούτε κατά διάνοια δικαιολογεί τόσο μεγάλες διαφορές και έκανα σύγκριση με μόλις 10 χρόνια πριν. Πού να πάμε στην δεκαετία του '80.
Τότε είχαμε περί τους 2.500 νεκρούς κάθε χρόνο από τροχαία και δεκάδες χιλιάδες τραυματίες.
Κάθε πενταετία μας στοίχιζε τις απώλειες ενός Ελληνοϊταλικού πολέμου, με τα κρυοπαγήματα μαζί.
Nαι αλλά εδώ παίζει τεράστιο ρόλο η υποδομή και η συντήρηση. Στην Αφρική γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα γιατί συν τοις άλλοις δεν υπάρχει καλός δρόμος και τα οχήματα δεν συντηρούνται καλά.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 20 Αύγ 2019, 19:15

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:56
Chainis έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:49
hellegennes έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:41
Η μείωση στις ώρες οδήγησης ούτε κατά διάνοια δικαιολογεί τόσο μεγάλες διαφορές και έκανα σύγκριση με μόλις 10 χρόνια πριν. Πού να πάμε στην δεκαετία του '80.
Τότε είχαμε περί τους 2.500 νεκρούς κάθε χρόνο από τροχαία και δεκάδες χιλιάδες τραυματίες.
Κάθε πενταετία μας στοίχιζε τις απώλειες ενός Ελληνοϊταλικού πολέμου, με τα κρυοπαγήματα μαζί.
Nαι αλλά εδώ παίζει τεράστιο ρόλο η υποδομή και η συντήρηση. Στην Αφρική γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα γιατί συν τοις άλλοις δεν υπάρχει καλός δρόμος και τα οχήματα δεν συντηρούνται καλά.
Σίγουρα τότε δεν υπήρχαν οι τωρινοί δρόμοι με την ασφάλεια που παρέχουν αλλά μεγάλο μέρος των οδηγών ειδικά νεολαία με αγροτικά και μηχανές στην επαρχία δεν σκέφτονταν ποτέ " με πόσα μου επιτρέπει ο δρόμος να πάω", πήγαιναν με όσα ήθελαν.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70338
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Αύγ 2019, 19:38

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:26
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:53


Έχω ακούσει πολλούς Έλληνες να εκφράζονται θετικά για την ατομική ποιότητα ξένων, πόσο καλή νοοτροπία και πόσο καλές συνήθειες έχουν. Για να τους Καναδούς μου χε πει ένας μπάρμπας ότι "δεν είναι μίζεροι σαν εμάς και ξέρουν να πηδιούνται".
Έλα χαρά μου, μην αρχίζεις τις παπαρίτσες για ατομική ποιότητα. Άσε τους τσιφτετελοειδείς ελιγμούς και την προσωπική σου εμπειρία από μπαρμπάδες και απάντησε σ' αυτό που ρώτησα.
Γιατί σ' αυτό που αντιπαραθέτεις υπάρχει και αντίλογος για την ατομική ποιότητα των Ελλήνων. Ισοπεδωτικό γήπεδο προτείνεις, σ' αυτό θα παίξουμε.
Έχω ακούσει ότι οι Γερμανοί δουλεύουν (εργατικοί) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι έχουν παιδεία (μορφωμένοι) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι αθλούνται και έχουν πολλά χόμπι (ενδιαφέροντες) και εμείς είμαστε μόνο με ένα τσιγάρο.
Κι εγώ πολλά άκουγα αλλά από τότε που γνώρισα από κοντά Άγγλους, Γάλλους, Γερμανούς, Σκανδιναβούς και λοιπούς, εκτίμησα περισσότερο τους Έλληνες. Γενικώς, οι ευρωπαίοι που έχουν μεγαλώσει σε ένα προστατευμένο περιβάλλον, είναι σαν τους Έλληνες δεκοτζήδες. Εκτός συγκεκριμένου πλαισίου, χάνουν τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους.
Κι αυτό έχει μηδενικό ενδιαφέρον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 20 Αύγ 2019, 19:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8872
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 20 Αύγ 2019, 19:38

Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:37
Philip Mortimer έγραψε:
20 Αύγ 2019, 16:55
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 16:40


Oι σύγχρονοι Έλληνες πάντα πίστευαν ότι η ανελέητη αυτοκριτική (αυτοπεριφρόνηση) θα τους κάνει καλύτερους όμως μετά από δύο αιώνες αυτοκριτικής δεν έγιναν καλύτεροι.

Για όσους έχετε σχέση ακούστε μια συμβουλή που μπορεί να την σώσει στο μέλλον. Πότε μην κάνετε κριτική στον άλλον, όσο καλοπροαίρετη και να την θεωρείτε. Πότε μην κάνετε συζήτηση με θέμα τη σχέση σας και πως να την βελτιώσετε.
Για ποια ανελέητη αυτοκριτική μιλάς; Οι περισσότεροι έχουν καβαλήσει το καλάμι για τα καλά.
Σε ποια σπηλιά μεγάλωσες; Δεν έχεις ακούσει ποτέ κανέναν Έλληνα να σου λέει για το πόσο χάλια, ψωροκώσταινα είναι η Ελλάδα και πόσο τεμπέληδες, λαμόγια, ανατολίτες κτλ. είναι οι Έλληνες;
Εγώ βλέπω καβαλημα καλαμιού, ιδίως την περιοδο του αντιμνημονιου.
Μακάρι να έκαναν οι Έλληνες ανελέητη αυτοκριτική.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 19:43

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 19:38
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Αύγ 2019, 18:26


Έλα χαρά μου, μην αρχίζεις τις παπαρίτσες για ατομική ποιότητα. Άσε τους τσιφτετελοειδείς ελιγμούς και την προσωπική σου εμπειρία από μπαρμπάδες και απάντησε σ' αυτό που ρώτησα.
Γιατί σ' αυτό που αντιπαραθέτεις υπάρχει και αντίλογος για την ατομική ποιότητα των Ελλήνων. Ισοπεδωτικό γήπεδο προτείνεις, σ' αυτό θα παίξουμε.
Έχω ακούσει ότι οι Γερμανοί δουλεύουν (εργατικοί) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι έχουν παιδεία (μορφωμένοι) και εμείς όχι. Έχω ακούσει ότι αθλούνται και έχουν πολλά χόμπι (ενδιαφέροντες) και εμείς είμαστε μόνο με ένα τσιγάρο.
Κι εγώ πολλά άκουγα αλλά από τότε που γνώρισα από κοντά Άγγλους, Γάλλους, Γερμανούς, Σκανδιναβούς και λοιπούς, εκτίμησα περισσότερο τους Έλληνες. Γενικώς, οι ευρωπαίοι που έχουν μεγαλώσει σε ένα προστατευμένο περιβάλλον, είναι σαν τους Έλληνες δεκοτζήδες. Εκτός συγκεκριμένου πλαισίου, χάνουν τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους.
Κι αυτό έχει μηδενικό ενδιαφέρον.
Μα δεν λέω κάτι αντίθετο. Να σταματήσει λίγο η κοινωνία μας να αυτοπεριφρονείται θέλω γιατί πιστεύω ότι μας κάνει κακό.

Antigeist

Re: Γιατί θεωρείται ο "δυτικός πολιτισμός" κάτι καλό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 20 Αύγ 2019, 19:44

Philip Mortimer έγραψε:
20 Αύγ 2019, 19:38
Antigeist έγραψε:
20 Αύγ 2019, 17:37
Philip Mortimer έγραψε:
20 Αύγ 2019, 16:55


Για ποια ανελέητη αυτοκριτική μιλάς; Οι περισσότεροι έχουν καβαλήσει το καλάμι για τα καλά.
Σε ποια σπηλιά μεγάλωσες; Δεν έχεις ακούσει ποτέ κανέναν Έλληνα να σου λέει για το πόσο χάλια, ψωροκώσταινα είναι η Ελλάδα και πόσο τεμπέληδες, λαμόγια, ανατολίτες κτλ. είναι οι Έλληνες;
Εγώ βλέπω καβαλημα καλαμιού, ιδίως την περιοδο του αντιμνημονιου.
Μακάρι να έκαναν οι Έλληνες ανελέητη αυτοκριτική.
Ξένος είσαι;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών