Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 13:24

τι να υποστηρίξω παιδί μου, έχω κάνει την ίδια ερώτηση 6 φορές, πόσες να την κάνω; :)

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Αύγ 2019, 13:29

Αγαπη για την γνωση είναι και επειδη Σοφία=Θεός, είναι αγαπη για τον Θεό και ίσως και λαχταρα να ενωθουμε μαζί Του. Παραλληλα γνωρίζουμε και τον εαυτό μας -αυτογνωσία- και τους αλλους ανθρωπους.

Εννοείται ότι οταν γίνει η ενωση με τον Θεό, τότε δεν είναι αναγκαία πλεον η φιλοσοφία παρα μόνο σαν τρόπος κίνησης της σκέψης και του μυαλου απο ανθρωπους που αποδείχτηκαν πολυ δυνατοί στην σκεψη.
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 13:31

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 12:08
απο τις απαντήσεις μάλλον, δεν έχουν σχέση με την ερώτηση νομίζω, ίσως δεν το έθεσα σωστά απο την αρχή. Τεσπα, άλλη φορά.
Εδώ τα ρίχνεις στον εαυτό σου...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 13:33

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:24
τι να υποστηρίξω παιδί μου, έχω κάνει την ίδια ερώτηση 6 φορές, πόσες να την κάνω; :)
Εδώ εμμέσως η ευθύνη πάει σε μας...
Δεν ανοίγεις ένα νήμα που θα ρωτάς ...τελικά ποια ειναι η ερώτηση; Μήπως και βρεθεί κάνεις να σε μεταφράσει και να μάθουμε κι εμείς;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 13:35

Natasha έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:29
Αγαπη για την γνωση είναι και επειδη Σοφία=Θεός, είναι αγαπη για τον Θεό και ίσως και λαχταρα να ενωθουμε μαζί Του. Παραλληλα γνωρίζουμε και τον εαυτό μας -αυτογνωσία- και τους αλλους ανθρωπους.

Εννοείται ότι οταν γίνει η ενωση με τον Θεό, τότε δεν είναι αναγκαία πλεον η φιλοσοφία παρα μόνο σαν τρόπος κίνησης της σκέψης και του μυαλου απο ανθρωπους που αποδείχτηκαν πολυ δυνατοί στην σκεψη.
Αν η απάντηση σου έχει σχέση επιτέλους με την ερώτηση, θα πρέπει να ξαναγραφτω σε εντατικά μαθήματα αλλα απο την άλλη θα λυθεί και η απορία μας... Ποια ειναι η ερώτηση οέο...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 13:37

ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:31
Εδώ τα ρίχνεις στον εαυτό σου...
ε ναι, εγώ το άνοιξα το νήμα, αφού δεν κατάφερα να περάσω την ερώτηση ωραία ποιος να φταίει;

θα δοκιμάσω ξανά κάποτε μάλλον όμως, πιο καλά ελπίζω. :lol:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 13:38

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:37
ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:31
Εδώ τα ρίχνεις στον εαυτό σου...
ε ναι, εγώ το άνοιξα το νήμα, αφού δεν κατάφερα να περάσω την ερώτηση ωραία ποιος να φταίει;

θα δοκιμάσω ξανά κάποτε μάλλον όμως, πιο καλά ελπίζω. :lol:
:smt005::wave:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 13:49

ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:33
Εδώ εμμέσως η ευθύνη πάει σε μας...
Δεν ανοίγεις ένα νήμα που θα ρωτάς ...τελικά ποια ειναι η ερώτηση; Μήπως και βρεθεί κάνεις να σε μεταφράσει και να μάθουμε κι εμείς;
πάντως είσαι πολύ σκληρή μαζί μου, η ερώτηση είναι όσο πιο καθαρή γίνεται για να μην περάσει τα σύνορα που δεν θα είναι ερώτηση πλέον, δεν είναι εύκολη ή ευχάριστη, απλά προσπαθώ να πάρω απαντήσεις από όσους θέλουν να το σκεφτούν.
enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 04:34
Κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν διάφορα και τα έγραψαν, αν ήταν άνθρωποι σαν εμάς απλοί, χωρίς μαγικά κόλπα, πώς γίνεται 2 χιλ χρόνια μετά ακόμα να μελετάμε τι είπαν, τι είχαν και ήταν τόσο ικανοί;

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Αύγ 2019, 14:12

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:49
enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 04:34
Κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν διάφορα και τα έγραψαν, αν ήταν άνθρωποι σαν εμάς απλοί, χωρίς μαγικά κόλπα, πώς γίνεται 2 χιλ χρόνια μετά ακόμα να μελετάμε τι είπαν, τι είχαν και ήταν τόσο ικανοί;
Τί θες τωρα, να συζητησουμε και την αποψη που λεει ότι ΔΕΝ ηταν απλοί ανθρωποι, αλλά ενσαρκωμένοι Ελ ή Ελοχίμ, ώστε να δωσουν στον κόσμο τις επιστημες και τα γραμματα και τις τεχνες για να ζουν όσο γίνεται πιο όμορφα και να μπορουν να σκεφτονται σωστά;

Προσωπικά, αυτην την αποψη την βλεπω την πιο πιθανη. Διότι, οπως λες και συ, δεν μπορεί τόσα πολλά χρόνια να αποτελουν πρότυπο σκεψης και διανοιας και να μην μπορουμε να τους ξεπερασουμε μεσω των πιο συγχρονων μας δημιουργημάτων με τίποτα!

Αντε βρες για παραδειγμα εναν θεατρικό συγγραφέα και ποιητη και σκηνοθετη που να σου δημιουργησει σημερα κατι πιο δυνατό απο τις αρχαίες τραγωδίες, υπαρχει;;;
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 14:15

Natasha έγραψε:
28 Αύγ 2019, 14:12
Τί θες τωρα, να συζητησουμε και την αποψη που λεει ότι ΔΕΝ ηταν απλοί ανθρωποι
Θεά εισαι Νατάσα. :smt005:


να πώ την αλήθεια όμως μιλούσα για την περίπτωση που ήταν απλοί άνθρωποι σαν εμάς, αν δεν ήταν οκ, καλά κάνουμε και τους διαβάζουμε, βγάζει νόημα. :lol:

Άβαταρ μέλους
Νατάσα
Δημοσιεύσεις: 5161
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:12

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νατάσα » 28 Αύγ 2019, 14:17

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 14:15
Natasha έγραψε:
28 Αύγ 2019, 14:12
Τί θες τωρα, να συζητησουμε και την αποψη που λεει ότι ΔΕΝ ηταν απλοί ανθρωποι
Θεά εισαι Νατάσα. :smt005:


να πώ την αλήθεια όμως μιλούσα για την περίπτωση που ήταν απλοί άνθρωποι σαν εμάς, αν δεν ήταν οκ, καλά κάνουμε και τους διαβάζουμε, βγάζει νόημα. :lol:
Και συ είσαι θεός! Όλοι είμαστε θεοί και θεές αλλά το μαθαμε καπως αργα...Δεν πειραζει. Φιλιά. :hebit:
Ας είναι καλά τα παράλληλα σύμπαντα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 14:21

έτσι νομίζω και εγώ, έχουμε θεές και θεούς εδώ πολλούς, επίσης φιλιά. :)

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21304
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Αύγ 2019, 15:27

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 06:55
οχι δεν ρωτάω αυτό, ξέρω ότι τους διαβάζουμε γιατί λένε ωραία πράγματα.

ρωτάω γιατί/πότε αποφασίσαμε να τα διαβάζουμε αντί να τα σκεφτούμε μόνοι μας αυτά, όταν διαβάζεις είσαι δέκτης κυρίως, όταν μάλιστα διαβάζεις κάποιον που είπε κάτι 2 χιλ χρόνια πριν, δύσκολα τα πράγματα νομίζω.

Αν θυμάται κάποιος και αν στάθηκε τότε να το φιλοσοφήσει, αν όχι δεν μπορεί να απαντήσει μάλλον, που δεν πειράζει δηλαδή, σιγά. :lol:
γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να τα σκεφτούμε μόνοι μας αυτά
τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό συστηματοποίησης
οι φιλοσοφικές πραγματείες απαιτούν χιλιάδες ώρες δουλειάς για να αποκτήσουν τη συνεκτικότητά τους, εμείς απλά βλέπουμε το αποτέλεσμα έτοιμο
δεν είναι σκόρπιες και αποσπασματικές σκέψεις σαν αυτές που κάνουμε εμείς οι απλοί θνητοί

αλλά φίλε enaon κοίτα να δεις
χθες βράδυ έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για τον Γαλιλαίο και σκέφτηκα το παρακάτω
η ανθρωπότητα θα βρισκόταν στο σημείο που βρίσκεται σήμερα αν δεν είχαν γεννηθεί άνθρωποι σαν τον Γαλιλαίο; Σήμερα τα κεκτημένα μας τα θεωρούμε δεδομένα, αλλά είναι όντως δεδομένα;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 15:32

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:49
ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 13:33
Εδώ εμμέσως η ευθύνη πάει σε μας...
Δεν ανοίγεις ένα νήμα που θα ρωτάς ...τελικά ποια ειναι η ερώτηση; Μήπως και βρεθεί κάνεις να σε μεταφράσει και να μάθουμε κι εμείς;
πάντως είσαι πολύ σκληρή μαζί μου, η ερώτηση είναι όσο πιο καθαρή γίνεται για να μην περάσει τα σύνορα που δεν θα είναι ερώτηση πλέον, δεν είναι εύκολη ή ευχάριστη, απλά προσπαθώ να πάρω απαντήσεις από όσους θέλουν να το σκεφτούν.
enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 04:34
Κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν διάφορα και τα έγραψαν, αν ήταν άνθρωποι σαν εμάς απλοί, χωρίς μαγικά κόλπα, πώς γίνεται 2 χιλ χρόνια μετά ακόμα να μελετάμε τι είπαν, τι είχαν και ήταν τόσο ικανοί;
Οχι...μακριά απο μένα αυτή η λέξη...η ερώτηση πέρασε απλά στα όρια της ψυχανάλυσης... Εξηγούμαι παρακάτω.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 28 Αύγ 2019, 15:43

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 04:34
Προβοκατόρικο νήμα αλλά με καλή πρόθεση, αν γίνεται να απαντήσουμε χωρίς να διακυβεύεται κάτι σοβαρό θα το εκτιμούσα πολύ.

Την εποχή που τελείωσαν τα βιβλία που ήταν στην βιβλιοθήκη και ήξερα γιατί τα διάβασα, ήταν στην βιβλιοθήκη, εντυπωσιασμένος από την επιρροή που είχαν πάνω μου κάθισα λίγο καιρό να αποφασίσω με ποιόν μηχανισμό θα επιλέξω τα επόμενα που θα διαβάσω, τα δικά μου βιβλία κλπ, εκείνα που θα με επηρεάσουν όπως περίπου θέλω.

Κοίταξα γύρω μου τους μεγάλους να δω ποιος μου άρεσε, προσπάθησα να το εκλογικεύσω κλπ, για να μην λέω πολλά τελικά αποφάσισα οτι δεν θα διαβάσω μέχρι να βαρεθώ να τα σκέφτομαι μόνος μου και βλέπουμε. Μετά από 40τόσα χρόνια πλάκα έχει τελικά, πέρασα το στάδιο που ένοιωθα μειονεκτικά γιατί δεν ήξερα ποιος σπουδαίος έχει πει τι κλπ, έφτιαξα μηχανισμούς απόρριψης γνώσεων για να μπορώ να υπάρχω χωρίς να μαθαίνω σοφίες απο σπόντα, μεγάλωσα αρκετά και πλέον μάλλον μόνο θετικά έχει, όταν/αν βαρεθώ θα διαβάσω τι είπαν οι αυθεντίες να δω τι βαθμό μου βάζω. :smt005:

Αλλά αυτός δεν ειναι ο νορμάλ δρόμος σίγουρα, οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και σέβομαι έχουν διαβάσει τι έχουν πει οι φιλόσοφοι, κλασικοί ή πιο σύγχρονοι. Εδώ μέσα οι περισσότεροι έχετε πολλές γνώσεις, υπάρχουν στιγμές που νιώθω σαν μικρό παιδί μέσα σε ζαχαροπλαστείο, θέλω να σας φάω όλους, φοβερός πειρασμός.

Αλλά η απορία παραμένει, γιατί διαβάζουμε φιλόσοφους; Κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν διάφορα και τα έγραψαν, αν ήταν άνθρωποι σαν εμάς απλοί, χωρίς μαγικά κόλπα, πώς γίνεται 2 χιλ χρόνια μετά ακόμα να μελετάμε τι είπαν, τι είχαν και ήταν τόσο ικανοί;
Η τεταρτη παράγραφος δείχνει ότι εμπαινες σε τέτοια νήματα και διάβαζες, κοντολογίς τσιμπολογουσες, άσχετο αν ήθελες να τρολλαρεις ερχόσουν με απόψεις και μια πρώτη γνωριμία με την φιλοσοφία και τους φιλοσόφους.
Ποιοα λοιπόν η ενδόμυχη επιθυμία ανάγκη αν δεν είχες βαρεθεί τον μονόλογο σου;
Στο δεύτερο ερώτημα της ερώτησης σου ήδη απάντησα... Ως αυθεντίες και αυτο γιατί ασχολήθηκαν τόσο με το αντικείμενο που δεν έμεινε και κάτι να γράψουμε εμείς, κι αν έμεινε η βάση ειναι αυτοί και μεις συνεχίζουμε είτε συμφωνώντας είτε διαφωνώντας
Το θέμα μας παραμένει ένα... Γιατί μας τρολλαρεις τώρα; Τι συνέβη;
Παρατηρητής...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών