Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 28 Αύγ 2019, 16:13

ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 15:43
enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 04:34
Προβοκατόρικο νήμα αλλά με καλή πρόθεση, αν γίνεται να απαντήσουμε χωρίς να διακυβεύεται κάτι σοβαρό θα το εκτιμούσα πολύ.

Την εποχή που τελείωσαν τα βιβλία που ήταν στην βιβλιοθήκη και ήξερα γιατί τα διάβασα, ήταν στην βιβλιοθήκη, εντυπωσιασμένος από την επιρροή που είχαν πάνω μου κάθισα λίγο καιρό να αποφασίσω με ποιόν μηχανισμό θα επιλέξω τα επόμενα που θα διαβάσω, τα δικά μου βιβλία κλπ, εκείνα που θα με επηρεάσουν όπως περίπου θέλω.

Κοίταξα γύρω μου τους μεγάλους να δω ποιος μου άρεσε, προσπάθησα να το εκλογικεύσω κλπ, για να μην λέω πολλά τελικά αποφάσισα οτι δεν θα διαβάσω μέχρι να βαρεθώ να τα σκέφτομαι μόνος μου και βλέπουμε. Μετά από 40τόσα χρόνια πλάκα έχει τελικά, πέρασα το στάδιο που ένοιωθα μειονεκτικά γιατί δεν ήξερα ποιος σπουδαίος έχει πει τι κλπ, έφτιαξα μηχανισμούς απόρριψης γνώσεων για να μπορώ να υπάρχω χωρίς να μαθαίνω σοφίες απο σπόντα, μεγάλωσα αρκετά και πλέον μάλλον μόνο θετικά έχει, όταν/αν βαρεθώ θα διαβάσω τι είπαν οι αυθεντίες να δω τι βαθμό μου βάζω. :smt005:

Αλλά αυτός δεν ειναι ο νορμάλ δρόμος σίγουρα, οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και σέβομαι έχουν διαβάσει τι έχουν πει οι φιλόσοφοι, κλασικοί ή πιο σύγχρονοι. Εδώ μέσα οι περισσότεροι έχετε πολλές γνώσεις, υπάρχουν στιγμές που νιώθω σαν μικρό παιδί μέσα σε ζαχαροπλαστείο, θέλω να σας φάω όλους, φοβερός πειρασμός.

Αλλά η απορία παραμένει, γιατί διαβάζουμε φιλόσοφους; Κάποιοι άνθρωποι σκέφτηκαν διάφορα και τα έγραψαν, αν ήταν άνθρωποι σαν εμάς απλοί, χωρίς μαγικά κόλπα, πώς γίνεται 2 χιλ χρόνια μετά ακόμα να μελετάμε τι είπαν, τι είχαν και ήταν τόσο ικανοί;
Η τεταρτη παράγραφος δείχνει ότι εμπαινες σε τέτοια νήματα και διάβαζες, κοντολογίς τσιμπολογουσες, άσχετο αν ήθελες να τρολλαρεις ερχόσουν με απόψεις και μια πρώτη γνωριμία με την φιλοσοφία και τους φιλοσόφους.
Ποιοα λοιπόν η ενδόμυχη επιθυμία ανάγκη αν δεν είχες βαρεθεί τον μονόλογο σου;
Στο δεύτερο ερώτημα της ερώτησης σου ήδη απάντησα... Ως αυθεντίες και αυτο γιατί ασχολήθηκαν τόσο με το αντικείμενο που δεν έμεινε και κάτι να γράψουμε εμείς, κι αν έμεινε η βάση ειναι αυτοί και μεις συνεχίζουμε είτε συμφωνώντας είτε διαφωνώντας
Το θέμα μας παραμένει ένα... Γιατί μας τρολλαρεις τώρα; Τι συνέβη;
Αν τρέλλαρε δεν θα είχα και εγώ την ίδια απορία μάλλον πάντως.
Θα τοποθετηθώ κ γω αλλά όχι τώρα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Αύγ 2019, 16:14

Ποιος σας είπε ρε τύποι ότι διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 16:52

ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 15:43
Η τεταρτη παράγραφος δείχνει ότι εμπαινες σε τέτοια νήματα και διάβαζες, κοντολογίς τσιμπολογουσες,

Το θέμα μας παραμένει ένα... Γιατί μας τρολλαρεις τώρα; Τι συνέβη;
Βρε μην με λες τρολ, θα με πιάσει το παράπονο, ο αλογομούρης λέει οτι είμαστε κοινοί θνητοί, εγω τρολάρω;

Ασε εμένα αν θες, η φιλοσοφία μου αρέσει πολύ απο μικρο παιδι, ας πούμε οτι έχω από παλιά βρει τρόπο να σκέφτομαι και να συζητάω χωρίς να καταγράφω τι έχουν πει οι αυθεντίες, άλλη κουβέντα αυτή, αν θες την κάνουμε άλλη ώρα.

Συμφωνείς με τον αλογομουρη; Είμαστε πραγματι θνητοί σε σχεση με τους κλασικούς, και πράγματι αν τα διαβάζουμε έτοιμα αποκτούμε συνοχή στην δομή, αλλιώς είναι σκόρπιες σκέψεις κλπ;

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 28 Αύγ 2019, 16:59

Feindflug έγραψε:
28 Αύγ 2019, 16:14
Ποιος σας είπε ρε τύποι ότι διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;
:smt005::+1:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 17:06

Δεν ξερω και κανένα καλο αρχαιο να σας πω, χαζοχαρούμενα. :011:

- Casper -

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 28 Αύγ 2019, 17:06

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
28 Αύγ 2019, 15:27
enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 06:55
οχι δεν ρωτάω αυτό, ξέρω ότι τους διαβάζουμε γιατί λένε ωραία πράγματα.

ρωτάω γιατί/πότε αποφασίσαμε να τα διαβάζουμε αντί να τα σκεφτούμε μόνοι μας αυτά, όταν διαβάζεις είσαι δέκτης κυρίως, όταν μάλιστα διαβάζεις κάποιον που είπε κάτι 2 χιλ χρόνια πριν, δύσκολα τα πράγματα νομίζω.

Αν θυμάται κάποιος και αν στάθηκε τότε να το φιλοσοφήσει, αν όχι δεν μπορεί να απαντήσει μάλλον, που δεν πειράζει δηλαδή, σιγά. :lol:
γιατί πολύ απλά δεν μπορούμε να τα σκεφτούμε μόνοι μας αυτά
τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό συστηματοποίησης
οι φιλοσοφικές πραγματείες απαιτούν χιλιάδες ώρες δουλειάς για να αποκτήσουν τη συνεκτικότητά τους, εμείς απλά βλέπουμε το αποτέλεσμα έτοιμο
δεν είναι σκόρπιες και αποσπασματικές σκέψεις σαν αυτές που κάνουμε εμείς οι απλοί θνητοί

αλλά φίλε enaon κοίτα να δεις
χθες βράδυ έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ για τον Γαλιλαίο και σκέφτηκα το παρακάτω
η ανθρωπότητα θα βρισκόταν στο σημείο που βρίσκεται σήμερα αν δεν είχαν γεννηθεί άνθρωποι σαν τον Γαλιλαίο; Σήμερα τα κεκτημένα μας τα θεωρούμε δεδομένα, αλλά είναι όντως δεδομένα;
:+1:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Αύγ 2019, 20:32

O enaon περνάει ακόμη μια μπλε περίοδο.

:P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 21:38

Η ίδια είναι, αργεί να περάσει. :smt005:







Καλά γαλή, καλά. :e040:

pussycat
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 18:29

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pussycat » 28 Αύγ 2019, 22:04

Τελικά η ερώτηση ποια είναι;

Γενική, όπως γιατί διαβάζει κανείς φιλοσοφία, γιατί δηλαδή ασχολείται κάποιος με το τι έχει πει ο ένας ή άλλος φιλόσοφος;

Ή προσωπική, όπως γιατί εσύ Γαλή ή pussycat πήρες ένα βιβλίο φιλοσοφίας και το διάβασες;

Α, κι επίσης φαίνεται πως όταν λες φιλοσοφία εννοείς αποκλειστικά την αρχαία φιλοσοφία, έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2019, 15:10

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 16:52
ksk έγραψε:
28 Αύγ 2019, 15:43
Η τεταρτη παράγραφος δείχνει ότι εμπαινες σε τέτοια νήματα και διάβαζες, κοντολογίς τσιμπολογουσες,

Το θέμα μας παραμένει ένα... Γιατί μας τρολλαρεις τώρα; Τι συνέβη;
Βρε μην με λες τρολ, θα με πιάσει το παράπονο, ο αλογομούρης λέει οτι είμαστε κοινοί θνητοί, εγω τρολάρω;

Ασε εμένα αν θες, η φιλοσοφία μου αρέσει πολύ απο μικρο παιδι, ας πούμε οτι έχω από παλιά βρει τρόπο να σκέφτομαι και να συζητάω χωρίς να καταγράφω τι έχουν πει οι αυθεντίες, άλλη κουβέντα αυτή, αν θες την κάνουμε άλλη ώρα.

Συμφωνείς με τον αλογομουρη; Είμαστε πραγματι θνητοί σε σχεση με τους κλασικούς, και πράγματι αν τα διαβάζουμε έτοιμα αποκτούμε συνοχή στην δομή, αλλιώς είναι σκόρπιες σκέψεις κλπ;
Εντάξει, ετσι κι αλλιώς το είπα με διάθεση συν-πονοιας... :)
Όλοι θνητοί είμαστε ...
Αποκτούμε ερεθίσματα προς σκέψη...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2019, 15:12

enaon έγραψε:
28 Αύγ 2019, 21:38
Η ίδια είναι, αργεί να περάσει. :smt005:







Καλά γαλή, καλά. :e040:
Ένα όν..ότι δεν μας σκοτώνει κλπ κλπ :smt023
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Αύγ 2019, 15:26

ksk έγραψε:
30 Αύγ 2019, 15:12
ότι δεν μας σκοτώνει κλπ κλπ :smt023
είμαι στο στάδιο που πιστεύω οτι τελικά αυτό είναι μύθος, στα συναισθηματικά βέβαια, στην κυριολεξία θα μάθω αργότερα, αλλά μάλλον πρέπει να πεθάνεις για να γίνεις πιο δυνατός. :lol:

απο το αέναον βγαίνει, έχω βγάλει την στέρηση για να το κάνω πεπερασμένο, αλλά έχει πλάκα αυτό που μένει. :lol:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10225
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2019, 15:33

Η πρέπει να αντιμετωπίσεις κάτι που σε υπερβαίνει τουλάχιστον μέχρι να αποδειχθεί ότι απλά ήταν λάθος εκτίμηση των δυνάμεων σου...
Μου άρεσε αυτο που βγήκε όμως...Λέει τα πάντα και μέσα στην αοριστία του έχει μια ταυτότητα...Αυτο μου αρεσε :)
Παρατηρητής...

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 30 Αύγ 2019, 15:56

εγω μικρος διαβαζα πολλα βιβλια φιλοσοφιας κυριως για να διευρυνω την παιδεια μου αλλα το πεννιχρο αι κιου μου δεν μου επετρεψε να καταλαβω και πολλα.
ετσι οταν διαβασα στον νιτσε οτι αυτος σταματησε να διαβαζει βιβλια απο οταν συνειδητοποιησε οτι κανεις δεν εχει να μαθει τιποτα περισσοτερο απο οτι ηδη ξερει διαβαζοντας βιβλια εκεινη την στιγμη σταματησα να διαβαζω και εγω.

αλλωστε ειχα βαλει ευριζωνικη συνδεση στο διαδικτυο και αρχισα να παρακολουθω καθημερινα ερωτικες ταινιες που με εμαθαν πως γινεται το σεξ γιατι απο μονος μου δεν....
η καθημερινη εξασκηση με οφελησε ως προς το μεγεθος γιατι τωρα υστερα απο πολλα χρονια εχω ενα ευμεγεθες πεος που θα αρεσε σε πολλες γυναικες εαν ειχα.
αυτη η ελλειψη τελικα με βοηθησε κατα καποιον τροπο, γιατι ειχα στεναχωριες και αρχισα να τρωω αρκετα λεφτα στον τζογο χαρτια και τετοια.
ετσι πριν μερικα χρονια μου εκατσε ενα αρκετα μεγαλο λαικο λαχειο και το εφαγα σε ενα αρκετα καλο σπιτι, αυτοκινητο και οτι περισσεψε μου το εφαγαν οι γυναικες.
τωρα δεν εχω λεφτα αλλα μου εμεινε το αυτοκινητο και νομιζουν οτι εχω.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18065
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Γιατί διαβάζουμε βιβλία φιλοσοφίας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 30 Αύγ 2019, 20:02

bolek έγραψε:
30 Αύγ 2019, 15:56
εγω μικρος διαβαζα πολλα βιβλια φιλοσοφιας κυριως για να διευρυνω την παιδεια μου αλλα το πεννιχρο αι κιου μου δεν μου επετρεψε να καταλαβω και πολλα.
ετσι οταν διαβασα στον νιτσε οτι αυτος σταματησε να διαβαζει βιβλια απο οταν συνειδητοποιησε οτι κανεις δεν εχει να μαθει τιποτα περισσοτερο απο οτι ηδη ξερει διαβαζοντας βιβλια εκεινη την στιγμη σταματησα να διαβαζω και εγω.

αλλωστε ειχα βαλει ευριζωνικη συνδεση στο διαδικτυο και αρχισα να παρακολουθω καθημερινα ερωτικες ταινιες που με εμαθαν πως γινεται το σεξ γιατι απο μονος μου δεν....
η καθημερινη εξασκηση με οφελησε ως προς το μεγεθος γιατι τωρα υστερα απο πολλα χρονια εχω ενα ευμεγεθες πεος που θα αρεσε σε πολλες γυναικες εαν ειχα.
αυτη η ελλειψη τελικα με βοηθησε κατα καποιον τροπο, γιατι ειχα στεναχωριες και αρχισα να τρωω αρκετα λεφτα στον τζογο χαρτια και τετοια.
ετσι πριν μερικα χρονια μου εκατσε ενα αρκετα μεγαλο λαικο λαχειο και το εφαγα σε ενα αρκετα καλο σπιτι, αυτοκινητο και οτι περισσεψε μου το εφαγαν οι γυναικες.
τωρα δεν εχω λεφτα αλλα μου εμεινε το αυτοκινητο και νομιζουν οτι εχω.
ρουλη εσυ?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών