To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Antigeist

To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 29 Αύγ 2019, 00:23

Ο μεγάλος ιστορικός Κονδύλης είχε πει σε μια συνέντευξη ότι χιούμορ δεν είναι να γελάς πάνω στους άλλους αλλά "να γελάς πάνω στον εαυτό σου μαζί με τους άλλους", "να σχετικοποιείς τον εαυτό σου" . Παράδειγμα το τελευταίο μου ποστ στο νήμα με τις γάμπες.

Δυστυχώς έχει επικρατήσει "χιούμορ" να σημαίνει απλή κοροϊδία/ειρωνεία που όμως σερβίρεται σε λίγο ραφιναρισμένη, πνευματώδη μορφή. Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ χιούμορ και χλευασμού αναλύεται στη φράση style over substance. Άλλο στιλ, ίδια ουσία.

Χιούμορ σημαίνει λοιπόν να βλακίζεις και να παιδιαρίζεις εντέχνως. Παλιά ο παλιάτσος λεγόταν παλιάτσος, κανείς δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά και δεν είχαμε και πολλούς ενδοιασμούς να του ρίξουμε και καμία ντομάτα όταν το καλούσε η περίσταση. Σήμερα τον παλιάτσο τον εξευγενίσαμε σε "κωμικό" και πολλοί τον έχουν για δάσκαλο και πρότυπο σοφίας.

Κάθε που βλέπω ξέρω γω Böhmermann, Maher η και Σίλα (ατάλαντος, καμία σχέση με τους άλλους δύο) σκέφτομαι ότι είναι σημάδι μαλθακότητας να γελάς τόσο πολύ μαζί τους που να ξεχνάς να γελάς πάνω τους.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 29 Αύγ 2019, 00:26

Νιτσεικος?
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 29 Αύγ 2019, 00:27

Antigeist έγραψε:
29 Αύγ 2019, 00:23
Ο μεγάλος ιστορικός Κονδύλης είχε πει σε μια συνέντευξη ότι χιούμορ δεν είναι να γελάς πάνω στους άλλους αλλά "να γελάς πάνω στον εαυτό σου μαζί με τους άλλους", "να σχετικοποιείς τον εαυτό σου" . Παράδειγμα το τελευταίο μου ποστ στο νήμα με τις γάμπες.

Δυστυχώς έχει επικρατήσει "χιούμορ" να σημαίνει απλή κοροϊδία/ειρωνεία που όμως σερβίρεται σε λίγο ραφιναρισμένη, πνευματώδη μορφή. Με άλλα λόγια η διαφορά μεταξύ χιούμορ και χλευασμού αναλύεται στη φράση style over substance. Άλλο στιλ, ίδια ουσία.

Χιούμορ σημαίνει λοιπόν να βλακίζεις και να παιδιαρίζεις εντέχνως. Παλιά ο παλιάτσος λεγόταν παλιάτσος, κανείς δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά και δεν είχαμε και πολλούς ενδοιασμούς να του ρίξουμε και καμία ντομάτα όταν το καλούσε η περίσταση. Σήμερα τον παλιάτσο τον εξευγενίσαμε σε "κωμικό" και πολλοί τον έχουν για δάσκαλο και πρότυπο σοφίας.

Κάθε που βλέπω ξέρω γω Böhmermann, Maher η και Σίλα (ατάλαντος, καμία σχέση με τους άλλους δύο) σκέφτομαι ότι είναι σημάδι μαλθακότητας να γελάς τόσο πολύ μαζί τους που να ξεχνάς να γελάς πάνω τους.
Γενικώς το ακατάσχετο χιούμορ είναι ένδειξη μη εγκράτειας, δλδ. όταν ο άλλος έχει την παραπάνω περιγραφόμενη συμπεριφορά αποδεικνύεται ότι δεν έχει σώας τας φρένας, επομένως πάσχει από μαλάκυνση.

Mole
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:14

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mole » 29 Αύγ 2019, 00:42

Το χιούμορ είναι αντιδραστικό.
So hab ich dich schon unbedingt

Antigeist

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 29 Αύγ 2019, 01:07

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
29 Αύγ 2019, 00:26
Νιτσεικος?
Έκανε κάποιες λεπταίσθητες παρατήρησεις στον τομέα της ατομικής ψυχολογίας αλλά δεν μου αρέσουν οι λυρισμοί του.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 29 Αύγ 2019, 01:11

Μήπως διυλίζετε τον κώνωπα; Το θέμα είναι το χιούμορ αυτό τι είδους είναι. Και τι πάει να πει ότι "βλακίζεις"; Ο άνθρωπος χρειάζεται το γέλιο.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Antigeist

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 29 Αύγ 2019, 01:22

Manolis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:11
Μήπως διυλίζετε τον κώνωπα; Το θέμα είναι το χιούμορ αυτό τι είδους είναι. Και τι πάει να πει ότι "βλακίζεις"; Ο άνθρωπος χρειάζεται το γέλιο.
βλακίζω σημαίνει γελάω ή κάνω φασαρία χωρίς ιδιαίτερο λόγο (όπως συνηθίζουν οι έφηβοι και οι ρεμπελοπαρέες) ή γενικά κάνω τον καραγκιόζη για να διασκεδάσω τους άλλους όπως πχ. κάνει ο Σεφερλής.

Εσύ πέρα από αυτό το πλαίσιο δεν μπορείς να γελάσεις;

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 29 Αύγ 2019, 01:24

Antigeist έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:22
Manolis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:11
Μήπως διυλίζετε τον κώνωπα; Το θέμα είναι το χιούμορ αυτό τι είδους είναι. Και τι πάει να πει ότι "βλακίζεις"; Ο άνθρωπος χρειάζεται το γέλιο.
βλακίζω σημαίνει γελάω ή κάνω φασαρία χωρίς ιδιαίτερο λόγο (όπως συνηθίζουν οι έφηβοι και οι ρεμπελοπαρέες) ή γενικά κάνω τον καραγκιόζη για να διασκεδάσω τους άλλους όπως πχ. κάνει ο Σεφερλής.

Εσύ πέρα από αυτό το πλαίσιο δεν μπορείς να γελάσεις;
Άμα πας να καταδικάσεις το χιούμορ καταδικάζεις και το γέλιο. Υπάρχει το καλό χιούμορ, υπάρχει και το κακό, το βλακώδες, το μονίμως αποχαυνωτικό, αυτό που γίνεται για λόγους προπαγάνδας, που συνήθως το περιγράφουμε με άλλες λέξεις που έχουν αρνητική σημασία
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Antigeist

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antigeist » 29 Αύγ 2019, 01:38

Manolis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:24
Antigeist έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:22
Manolis έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:11
Μήπως διυλίζετε τον κώνωπα; Το θέμα είναι το χιούμορ αυτό τι είδους είναι. Και τι πάει να πει ότι "βλακίζεις"; Ο άνθρωπος χρειάζεται το γέλιο.
βλακίζω σημαίνει γελάω ή κάνω φασαρία χωρίς ιδιαίτερο λόγο (όπως συνηθίζουν οι έφηβοι και οι ρεμπελοπαρέες) ή γενικά κάνω τον καραγκιόζη για να διασκεδάσω τους άλλους όπως πχ. κάνει ο Σεφερλής.

Εσύ πέρα από αυτό το πλαίσιο δεν μπορείς να γελάσεις;
Άμα πας να καταδικάσεις το χιούμορ καταδικάζεις και το γέλιο. Υπάρχει το καλό χιούμορ, υπάρχει και το κακό, το βλακώδες, το μονίμως αποχαυνωτικό, αυτό που γίνεται για λόγους προπαγάνδας, που συνήθως το περιγράφουμε με άλλες λέξεις που έχουν αρνητική σημασία
Δεν είπα ότι όποιος βλακίζει κάνει χιούμορ. Είπα ότι όποιος κάνει χιούμορ (με βάση τον ορισμό που παρέθεσα) βλακίζει με στιλ.

Επίσης δεν είπα ότι εγώ ο ίδιος δεν κοροϊδεύω κόσμο (σε αυτό το νήμα ουσιαστικά κοροϊδεύω όσους κωμικούς έχουν υπερβεί τον ρόλο τους ως απλοί διασκεδαστές), ούτε ότι δεν γελάω γενικά με τα παθήματα των άλλων. Σε άλλο νήμα μου παραπέμπω σε βίντεο με το οποίο ξεράθηκα στα γέλια (δείχνει μια χαζή που ήθελε να σπάσει το fb του αρραβωνιστικού της).

Το να κοροϊδεύεις τους άλλους και να πιστεύεις ότι αυτό κατά κάποιο τρόπο είναι "χιούμορ", η "κριτική" και όχι απλή κοροϊδία είναι ένα ηλίθιο σπορ της σημερινής μας μαλθακής δυτικής κουλτούρας.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 29 Αύγ 2019, 01:39

Ναι αλλά αν πετύχει η μαλακία , τυφλά να'χει το γαμησι.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 29 Αύγ 2019, 01:40

Έχει κανείς τολμήσει να ρωτήσει τον Antigeist τι έχει τελειώσει ;

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 29 Αύγ 2019, 01:44

Μακαρι να μπροσουσα να βλακισω οπως λες η να παιδιαρισω και να γελασω με την καρδια μου. Μακαρι να γελουσα ευκολα, εστω και με σαχλαμαρες δικες μου η των αλλων. Εχω πολυ καιρο να γελασω πραγματικα. Βλεπω σειρες ας πουμε με πολυ ωραια αστεια που τα εκτιμω μεν, αλλα το πολυ πολυ να σηκωσω λιγο τα χειλια μου σαν την Τζοκοντα. Καποιες λιγες φορες γελασα πραγματικα με τις καφριλες και τους θεατρινισμους του Κοντοπιδη (να ειναι καλα γι αυτο) αλλα πολυ δυσκολα περνει μπρος το μοτερ του γελιου.
Εγω γενικα δεν εχω προβλημα, ας με κανουν να γελασω και χαλαλι η οποια μαλακια της υποθεσης. Ενταξει δεν λεω να ξεφτυλιζουν ανθρωπους για να γελαμε εμεις, αλλα δεν το ψαχνω και τοσο πολυ.
Αν το υποξειδιο του αζωτου δεν ηταν επικινδυνο θα επερνα τακτικα για τη φαση. Μου αρεσει πολυ το πηγαίο γελιο αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 29 Αύγ 2019, 01:47

Το γέλιο αποφορτίζει, χαλαρώνει και δημιουργεί την αίσθηση της λύτρωσης και της ευχαρίστησης.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 29 Αύγ 2019, 01:48

BILLO έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:44
Μακαρι να μπροσουσα να βλακισω οπως λες η να παιδιαρισω και να γελασω με την καρδια μου. Μακαρι να γελουσα ευκολα, εστω και με σαχλαμαρες δικες μου η των αλλων. Εχω πολυ καιρο να γελασω πραγματικα. Βλεπω σειρες ας πουμε με πολυ ωραια αστεια που τα εκτιμω μεν, αλλα το πολυ πολυ να σηκωσω λιγο τα χειλια μου σαν την Τζοκοντα. Καποιες λιγες φορες γελασα πραγματικα με τις καφριλες και τους θεατρινισμους του Κοντοπιδη (να ειναι καλα γι αυτο) αλλα πολυ δυσκολα περνει μπρος το μοτερ του γελιου.
Εγω γενικα δεν εχω προβλημα, ας με κανουν να γελασω και χαλαλι η οποια μαλακια της υποθεσης. Ενταξει δεν λεω να ξεφτυλιζουν ανθρωπους για να γελαμε εμεις, αλλα δεν το ψαχνω και τοσο πολυ.
Αν το υποξειδιο του αζωτου δεν ηταν επικινδυνο θα επερνα τακτικα για τη φαση. Μου αρεσει πολυ το πηγαίο γελιο αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω.
Το Rick and Morty δεν σου προκαλει γέλωτα;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: To χιούμορ είναι μασκαρεμένη μαλακία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 29 Αύγ 2019, 01:49

parafrwn έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:48
BILLO έγραψε:
29 Αύγ 2019, 01:44
Μακαρι να μπροσουσα να βλακισω οπως λες η να παιδιαρισω και να γελασω με την καρδια μου. Μακαρι να γελουσα ευκολα, εστω και με σαχλαμαρες δικες μου η των αλλων. Εχω πολυ καιρο να γελασω πραγματικα. Βλεπω σειρες ας πουμε με πολυ ωραια αστεια που τα εκτιμω μεν, αλλα το πολυ πολυ να σηκωσω λιγο τα χειλια μου σαν την Τζοκοντα. Καποιες λιγες φορες γελασα πραγματικα με τις καφριλες και τους θεατρινισμους του Κοντοπιδη (να ειναι καλα γι αυτο) αλλα πολυ δυσκολα περνει μπρος το μοτερ του γελιου.
Εγω γενικα δεν εχω προβλημα, ας με κανουν να γελασω και χαλαλι η οποια μαλακια της υποθεσης. Ενταξει δεν λεω να ξεφτυλιζουν ανθρωπους για να γελαμε εμεις, αλλα δεν το ψαχνω και τοσο πολυ.
Αν το υποξειδιο του αζωτου δεν ηταν επικινδυνο θα επερνα τακτικα για τη φαση. Μου αρεσει πολυ το πηγαίο γελιο αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω.
Το Rick and Morty δεν σου προκαλει γέλωτα;
Μου αρεσε πολυ. Πολυ εξυπνο σε παρα πολλες φασεις. Εκτιμησα ολα τα αστεια του. Δεν γελασα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών