Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 07 Δεκ 2019, 07:15

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ξέχασα ποιος ήμουν στο παλιό » 22 Δεκ 2019, 23:59

Ο Μεσαίωνας είναι πράγματι φωτεινή εποχή για εμάς τους ορθοδόξους. Μια εποχή κοντά στην οποία συμβαίνει και το μυθιστόρημα του Ευγένιου Βοντολάζκιν, "Λαύρος". Το οποίο, αλοίμονο, δεν έχει μεταφραστεί ακόμη στα ελληνικά διότι οι εκδοτικοί οίκοι δεν αδειάζουν... μεταφράζουν αμερικάνικα και ευρωπαϊκά πορνογραφήματα δοξαστικά της αρσενοκοιτίας. Φοβερό βιβλίο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3137
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 23 Δεκ 2019, 00:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:54
Ψαχτε να βρείτε πως ο κόσμος επί Ρώμης είχε έπιπλα, είχε ύδρευση, είχε σκεπές από κεραμίδια και όχι ψάθα. Ακόμα και στις απομακρυσμενες επαρχίες. Μάλιστα έχουν βρεθεί σωροι από ελαττωματικά κεραμίδια, τα πετούσαν επειδή δεν πέρασαν το ISO προδιαγραφών. Ψαχτε τι έγιναν μετά όλα αυτά.

Οι μεσαιωνικοί στρατοί με το λιωμένο ατσάλι της Ρώμης πολεμούσαν, είχαν ξεχάσει να φτιάχνουν δικό τους.

Ψαχτε τι έγιναν τα νομίσματα, τα δάνεια, η μισθωτη εργασία.

Μη συγκρίνετε το Μεσαίωνα με σήμερα, με τη Ρώμη να τον συγκρίνετε.
Να συγκρίνουν το Μεσαίωνα με την αρχαία εποχή στην συγκεκριμένη περιοχή. Μερικές περιοχές αναπτύχθηκαν χάρη στους παπάδες.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Δεκ 2019, 00:46

Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:19
Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 20:18
Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16


Το μόνο που άλλαξα στο έντιτ ήταν το "μου" που το είχα γράψει "που". Όχι ότι έχει την παραμικρή σημασία, αυτό που λέω ισχύει.
Αφού το λέει ο Uppercut, είναι νόμος. Όποιος λέει το αντίθετο, είναι στραβός και δεν το είδε.


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Άρα, όσο και να παραληρείς, το νόημα παραμένει το ίδιο. Έφερες μία σειρά ιστορικών μύθων και τους κατέρριψα.
Με δύο links από wikipedia! :str8jack:
Πες μου ότι πίνεις και βιοδυναμικό τσάι και φοράς νανογιλέκο και συμπληρώθηκε το παζλ.
Τα έχουμε ξαναπεί η wikipedia είναι μια γελοιότητα, αλλά είναι πολύ βολική όσον αφορά πληροφορίες αδιαμφισβήτητες πχ ημερομηνίες, ιστορικά γεγονότα που είναι ξεκάθαρα και αποδεκτά από όλους κλπ. Όταν πάμε σε αμφιλεγόμενα θέματα, άστο.

Ορίστε πάρε τρία links από wikipedia που υποστηρίζουν το αντίθετο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_chair

https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_torture


https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_ripper


και ένα ακόμα
http://www.medievality.com/coffin-torture.html


Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:16
Ήταν που ήσουν πολυάσχολος, έπρεπε να φύγεις, δεν σε αγγίζει, αλλά εδώ είσαι για να παραληρείς. Το μόνο που δεν κάνεις είναι να αντικρούεις την κατάρριψη των μύθων. κατάρριψη από wikipedia :smt005::smt005::smt005:
fixed!

Τι λες βρε κοπέλα μου; (Μόνον εσύ θα μου αλλάζεις φύλο;)
Επειδή είχες τα νεύρα σου και ήθελες να τσακωθείς να ξεδώσεις, έπρεπε να μείνω μέσα; :fp:

Για να το δούμε από την αρχή: σε ένα νήμα όπου οι περισσότεροι κράζουν τον μεσαίωνα, επέλεξες δικό μου σχόλιο (και κανενός άλλου) που έγινε τον Σεπτέμβριο και για να είναι σίγουρο πως δεν θα το αγνοήσω ξεκινάς με προσβολή "ό,τι μαλακία γράψουμε γίνεται πιστευτή". Οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν έκαναν το ίδιο;
Και ενώ εγώ δεν έχω όρεξη να ανοίξω συζήτηση και σου λέω, ναι έχεις δίκιο, πετάς ένα "Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες" για να προκαλέσεις την απάντησή μου.
Και όταν λέω πως θα φύγω συνεχίζεις τις προσβολές λέγοντας "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" και κάτι για παραλήρημα. Πόσο απεγνωσμένα ήθελες να τσακωθείς με κάποιον σήμερα κακομοίρη μου; :e040::c040::a040::c020:

Διαβάζω βιβλία, αλλά όχι για τον Μεσαίωνα γιατί το θεωρώ το απίστευτο χάσιμο χρόνου. Άποψή μου, δεν με ενδιαφέρει. Διαβάζω άλλα.
Wikipedia, όχι δεν πηγαίνω για αμφιλεγόμενα θέματα, μπαίνω για μια στιγμή όταν βαριέμαι να ψάξω κανονικά και θέλω να δείξω κάτι αποδεκτό από όλους. Η Wikipedia είναι δική σου εγκυκλοπαίδεια.












Βρε θα μου πεις τι σε έπιασε και πήγες σε σχόλιο του Σεπτεμβρίου και επιπλέον ήσουν επιθετικός και προσπαθούσες να εκμαιεύσεις απάντηση οπωσδήποτε; Αυτό δείχνει παθογένεια, να το ξέρεις.
Μήπως είσαι φίλος με τους Ex_Banned+Avengers; Αυτοί συνηθίζουν τις επιθέσεις χωρίς λόγο.
Ωραίο παραλήρημα. Όλα αυτά επειδή σου επεσήμανα ότι έφερες ένα compilation ιστορικών μύθων όπως το iron maiden, το pear of anguish ή η επίπεδη Γη. Ακόμα κι αυτά τα τρία που έφερες τώρα, το ένα είναι θρύλος και για τα άλλα δεν υπάρχει κάποια απόδειξη πέρα από σάιτς που το ισχυρίζονται χωρίς παραπομπή σε ιστορικές πηγές.

Ένα μάτσο λέξεις αντί να πεις απλά ότι έφερες κάτι που δεν ήταν έγκυρο.
Έφερες πηγή wikipedia και έφερα πηγή wikipedia. :102:
Και επιμένεις πως η wikipedia όσον αφορά τα δικά μου links, είναι σάιτ που τα ισχυρίζεται χωρίς παραπομπή σε πηγές ενώ όσον αφορά τις δικές σου μπαρούφες, τις απέδειξες μέσω wikipedia.
:str8jack: Αυτό είναι παραλήρημα και όπως βλέπεις στο εξηγώ, δεν χρησιμοποιώ τη λέξη παραλήρημα σαν βρισιά για να πω κάτι και εγώ. Όπως κάνεις εσύ δηλαδή.
Εξήγησε μου λοιπόν γιατι οι δικές σου επιλογές από wikipedia είναι αποδείξεις, ενώ οι δικές μου είναι ένα μάτσο λέξεις για κάτι που δεν είναι έγκυρο; :popc:
Η πλάκα είναι πως αν τσεκάρει κάνεις wiki στα βασανιστήρια, κάποια links και των δυο μας είναι στην ίδια λίστα το ένα κάτω από το άλλο.


Πες μου όμως, τι έπαθες σήμερα και έψαξες παλιό θαμμένο σχόλιο για να μου επιτεθείς προσβάλλοντας με σε απανωτά σχόλια;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Uppercut

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 23 Δεκ 2019, 01:44

Juno έγραψε:
23 Δεκ 2019, 00:46
Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:19
Juno έγραψε:
22 Δεκ 2019, 20:18

Αφού το λέει ο Uppercut, είναι νόμος. Όποιος λέει το αντίθετο, είναι στραβός και δεν το είδε.




Με δύο links από wikipedia! :str8jack:
Πες μου ότι πίνεις και βιοδυναμικό τσάι και φοράς νανογιλέκο και συμπληρώθηκε το παζλ.
Τα έχουμε ξαναπεί η wikipedia είναι μια γελοιότητα, αλλά είναι πολύ βολική όσον αφορά πληροφορίες αδιαμφισβήτητες πχ ημερομηνίες, ιστορικά γεγονότα που είναι ξεκάθαρα και αποδεκτά από όλους κλπ. Όταν πάμε σε αμφιλεγόμενα θέματα, άστο.

Ορίστε πάρε τρία links από wikipedia που υποστηρίζουν το αντίθετο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_chair

https://en.wikipedia.org/wiki/Rat_torture


https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_ripper


και ένα ακόμα
http://www.medievality.com/coffin-torture.html




fixed!

Τι λες βρε κοπέλα μου; (Μόνον εσύ θα μου αλλάζεις φύλο;)
Επειδή είχες τα νεύρα σου και ήθελες να τσακωθείς να ξεδώσεις, έπρεπε να μείνω μέσα; :fp:

Για να το δούμε από την αρχή: σε ένα νήμα όπου οι περισσότεροι κράζουν τον μεσαίωνα, επέλεξες δικό μου σχόλιο (και κανενός άλλου) που έγινε τον Σεπτέμβριο και για να είναι σίγουρο πως δεν θα το αγνοήσω ξεκινάς με προσβολή "ό,τι μαλακία γράψουμε γίνεται πιστευτή". Οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν έκαναν το ίδιο;
Και ενώ εγώ δεν έχω όρεξη να ανοίξω συζήτηση και σου λέω, ναι έχεις δίκιο, πετάς ένα "Άρα δε μπορείς να με διαψεύσεις, γιατί παπαγάλιζες μπούρδες" για να προκαλέσεις την απάντησή μου.
Και όταν λέω πως θα φύγω συνεχίζεις τις προσβολές λέγοντας "Προφανώς βιβλία δεν διαβάζεις, ούτε μέχρι με το wiki δε μπορείς να πας;" και κάτι για παραλήρημα. Πόσο απεγνωσμένα ήθελες να τσακωθείς με κάποιον σήμερα κακομοίρη μου; :e040::c040::a040::c020:

Διαβάζω βιβλία, αλλά όχι για τον Μεσαίωνα γιατί το θεωρώ το απίστευτο χάσιμο χρόνου. Άποψή μου, δεν με ενδιαφέρει. Διαβάζω άλλα.
Wikipedia, όχι δεν πηγαίνω για αμφιλεγόμενα θέματα, μπαίνω για μια στιγμή όταν βαριέμαι να ψάξω κανονικά και θέλω να δείξω κάτι αποδεκτό από όλους. Η Wikipedia είναι δική σου εγκυκλοπαίδεια.












Βρε θα μου πεις τι σε έπιασε και πήγες σε σχόλιο του Σεπτεμβρίου και επιπλέον ήσουν επιθετικός και προσπαθούσες να εκμαιεύσεις απάντηση οπωσδήποτε; Αυτό δείχνει παθογένεια, να το ξέρεις.
Μήπως είσαι φίλος με τους Ex_Banned+Avengers; Αυτοί συνηθίζουν τις επιθέσεις χωρίς λόγο.
Ωραίο παραλήρημα. Όλα αυτά επειδή σου επεσήμανα ότι έφερες ένα compilation ιστορικών μύθων όπως το iron maiden, το pear of anguish ή η επίπεδη Γη. Ακόμα κι αυτά τα τρία που έφερες τώρα, το ένα είναι θρύλος και για τα άλλα δεν υπάρχει κάποια απόδειξη πέρα από σάιτς που το ισχυρίζονται χωρίς παραπομπή σε ιστορικές πηγές.

Ένα μάτσο λέξεις αντί να πεις απλά ότι έφερες κάτι που δεν ήταν έγκυρο.
Έφερες πηγή wikipedia και έφερα πηγή wikipedia. :102:
Και επιμένεις πως η wikipedia όσον αφορά τα δικά μου links, είναι σάιτ που τα ισχυρίζεται χωρίς παραπομπή σε πηγές ενώ όσον αφορά τις δικές σου μπαρούφες, τις απέδειξες μέσω wikipedia.
:str8jack: Αυτό είναι παραλήρημα και όπως βλέπεις στο εξηγώ, δεν χρησιμοποιώ τη λέξη παραλήρημα σαν βρισιά για να πω κάτι και εγώ. Όπως κάνεις εσύ δηλαδή.
Εξήγησε μου λοιπόν γιατι οι δικές σου επιλογές από wikipedia είναι αποδείξεις, ενώ οι δικές μου είναι ένα μάτσο λέξεις για κάτι που δεν είναι έγκυρο; :popc:
Η πλάκα είναι πως αν τσεκάρει κάνεις wiki στα βασανιστήρια, κάποια links και των δυο μας είναι στην ίδια λίστα το ένα κάτω από το άλλο.


Πες μου όμως, τι έπαθες σήμερα και έψαξες παλιό θαμμένο σχόλιο για να μου επιτεθείς προσβάλλοντας με σε απανωτά σχόλια;
Στην δικιά μου περίπτωση είναι έγκυρο γιατί η βίκι απλά αναφέρει την ανυπαρξία στοιχείων για την χρήση αυτών των Μεσαιωνικών αντικειμένων. Κάτι που μπορείς να καταρρίψεις πανεύκολα εσύ, φέρνοντας στοιχεία. Στη δικιά σου η ύπαρξη και η χρήση τους δεν έχει παραπομπή σε κάποια ιστορική πηγή. Που ούτως ή άλλως για τα πρώτα που έφερες με το iron maiden και τα λοιπά, ούτε η βίκι σε στηρίζει.

Επομένως, περιμένω να φέρεις αποδείξεις για την ύπαρξη και την χρήση αυτών των αντικειμένων στον Μεσαίωνα. Περιμένω να με διαψεύσεις.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Δεκ 2019, 18:17

Uppercut έγραψε:
23 Δεκ 2019, 01:44
Juno έγραψε:
23 Δεκ 2019, 00:46
Uppercut έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:19


Ωραίο παραλήρημα. Όλα αυτά επειδή σου επεσήμανα ότι έφερες ένα compilation ιστορικών μύθων όπως το iron maiden, το pear of anguish ή η επίπεδη Γη. Ακόμα κι αυτά τα τρία που έφερες τώρα, το ένα είναι θρύλος και για τα άλλα δεν υπάρχει κάποια απόδειξη πέρα από σάιτς που το ισχυρίζονται χωρίς παραπομπή σε ιστορικές πηγές.

Ένα μάτσο λέξεις αντί να πεις απλά ότι έφερες κάτι που δεν ήταν έγκυρο.
Έφερες πηγή wikipedia και έφερα πηγή wikipedia. :102:
Και επιμένεις πως η wikipedia όσον αφορά τα δικά μου links, είναι σάιτ που τα ισχυρίζεται χωρίς παραπομπή σε πηγές ενώ όσον αφορά τις δικές σου μπαρούφες, τις απέδειξες μέσω wikipedia.
:str8jack: Αυτό είναι παραλήρημα και όπως βλέπεις στο εξηγώ, δεν χρησιμοποιώ τη λέξη παραλήρημα σαν βρισιά για να πω κάτι και εγώ. Όπως κάνεις εσύ δηλαδή.
Εξήγησε μου λοιπόν γιατι οι δικές σου επιλογές από wikipedia είναι αποδείξεις, ενώ οι δικές μου είναι ένα μάτσο λέξεις για κάτι που δεν είναι έγκυρο; :popc:
Η πλάκα είναι πως αν τσεκάρει κάνεις wiki στα βασανιστήρια, κάποια links και των δυο μας είναι στην ίδια λίστα το ένα κάτω από το άλλο.


Πες μου όμως, τι έπαθες σήμερα και έψαξες παλιό θαμμένο σχόλιο για να μου επιτεθείς προσβάλλοντας με σε απανωτά σχόλια;
Στην δικιά μου περίπτωση είναι έγκυρο γιατί η βίκι απλά αναφέρει την ανυπαρξία στοιχείων για την χρήση αυτών των Μεσαιωνικών αντικειμένων. Κάτι που μπορείς να καταρρίψεις πανεύκολα εσύ, φέρνοντας στοιχεία. Στη δικιά σου η ύπαρξη και η χρήση τους δεν έχει παραπομπή σε κάποια ιστορική πηγή. Που ούτως ή άλλως για τα πρώτα που έφερες με το iron maiden και τα λοιπά, ούτε η βίκι σε στηρίζει....
Σε αυτά που έφερα εγώ, η wiki λέει για μεσαιωνική εποχή εκτός από ένα που όμως λέει χρονολογία στη φωτογραφία και είναι Μεσαίωνας.
Τα πρώτα ήταν φωτογραφίες, πάτησα Ιερά Εξέταση, Μεσαίωνας, μπορεί και κάτι ακόμα, δεν θυμάμαι και μου έβγαλε αυτές τις φωτογραφίες.
Ακόμα και αν κάποια από τις φωτογραφίες είναι λάθος, χάνεις το γενικό μήνυμα πως γίνονταν βασανιστήρια στον Μεσαίωνα.



Uppercut έγραψε:
23 Δεκ 2019, 01:44
Επομένως, περιμένω να φέρεις αποδείξεις για την ύπαρξη και την χρήση αυτών των αντικειμένων στον Μεσαίωνα. Περιμένω να με διαψεύσεις.
Σώπα καλέ που έφερες δύο links από wiki ενώ εγώ έφερα περισσότερα και περιμένεις να ασχοληθώ και άλλο!!!!
Και εγώ περιμένω να μου πεις τι σε έπιασε και θυμήθηκες δικό μου σχόλιο του Σεπτεμβρίου όταν σχεδόν όλοι στο συγκεκριμένο νήμα έχουν την ίδια άποψη με εμένα για τον Μεσαίωνα.
Παρακούρασες, συνεχίζεις μόνος σου. :zz:
Δεν έχω να σου αποδείξω τίποτα περισσότερο, τα links λένε για μηχανισμούς βασανιστηρίων που χρησιμοποιήθηκαν κατά τον Μεσαίωνα. Και είναι από την ίδια χαζή πηγή που έφερες και συ γιατί αυτό σου αξίζει.
Αν τώρα δεν σου αρκεί link που λέει πως χρησιμοποιήθηκαν στον Μεσαίωνα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Μήπως θέλεις να μου εξηγήσεις τι σε έπιασε και ξέθαψες νήμα του Σεπτεμβρίου, με προσβολές σε κάθε σχόλιο και αγνοήσεις αλλά μέλη με τα οποία διαφωνείς;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 23 Δεκ 2019, 19:45

Leporello έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:41
Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32
τι καψιμο στην πυρα
Εεε, χμμμμ, το μεγαλύτερο μέρος των δικών των μαγισσών συνέβη ΜΕΤΑ την Αναγέννηση και όχι κατά τον Μεσαίωνα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Witch_tri ... th_century
Με προλαβες. Απο το Μεσαιωνα αντιθετα εχουμε απειρες πηγες με τους παπαδες να κλαιγονται επειδη ο λαος δεν ητανε αρκετα θρησκος.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 23 Δεκ 2019, 20:07

Juno έγραψε:
22 Σεπ 2019, 13:13

Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
αυτες ειναι πολυ μεταγενεστερες απεικονισεις και ελκουν την καταγωγη τους απο τους αντικαθολικους ιστορικους του 19ου αιωνα. Τα περισσοτερα οργανα βασανιστηριων του μεσαιωνα κατασκευαστηκαν καπου στον 18ο-19ο αιωνα με σκοπο να εκτεθουν σε ιδιωτικα μουσεια της εποχης. Η απεικονιζομενη στη φωτο Σιδηρα Παρθενος της Νυρεμβεργης κατασκευαστηκε στ αληθεια το 1800. Aλλα οργανα δεν προοριζονταν καν για βασανιστηρια, οπως το Pear of Anguish, που ηταν μαλλον καποιο ιατρικο εργαλειο, ισως και ...καλαποδι.

User_601

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 23 Δεκ 2019, 20:51

Leporello έγραψε:
22 Δεκ 2019, 23:41
Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32
τι καψιμο στην πυρα
Εεε, χμμμμ, το μεγαλύτερο μέρος των δικών των μαγισσών συνέβη ΜΕΤΑ την Αναγέννηση και όχι κατά τον Μεσαίωνα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Witch_tri ... th_century
Ναι,διοτι η εξουσια της εκκλησιας κραταγε γερα.Ποτε ξεκινησε η ιερα εξεταση ομως; Για δες.Ξεκινησε υστερο μεσαιωνα και κρατησε τοσο πολυ. Μεχρι και εποχη μπαροκ .

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 24 Δεκ 2019, 11:32

Warn you gods about our wrath. None may stand against space marines.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 24 Δεκ 2019, 18:04

blackpaint έγραψε:
23 Δεκ 2019, 20:07
Juno έγραψε:
22 Σεπ 2019, 13:13

Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
αυτες ειναι πολυ μεταγενεστερες απεικονισεις και ελκουν την καταγωγη τους απο τους αντικαθολικους ιστορικους του 19ου αιωνα. Τα περισσοτερα οργανα βασανιστηριων του μεσαιωνα κατασκευαστηκαν καπου στον 18ο-19ο αιωνα με σκοπο να εκτεθουν σε ιδιωτικα μουσεια της εποχης. Η απεικονιζομενη στη φωτο Σιδηρα Παρθενος της Νυρεμβεργης κατασκευαστηκε στ αληθεια το 1800. Aλλα οργανα δεν προοριζονταν καν για βασανιστηρια, οπως το Pear of Anguish, που ηταν μαλλον καποιο ιατρικο εργαλειο, ισως και ...καλαποδι.
Να το και το κολλητήρι.
Έβαλα πιο πάνω links για κάποια βασανιστήρια του Μεσαίωνα. Αν εξαιρείται το συγκεκριμένο που λες, συμπάθα με, αυτές τις εικόνες βρήκα για τα μεσαιωνικά βασανιστήρια. Πάντως τα links που έβαλα έλεγαν ξεκάθαρα για μεσαιωνικά βασανιστήρια. Και είναι από wiki γιατί wiki έβαλε και ο μπαμπάκος σου.
Άντε να τα συζητήσετε, εγώ λέω να γιορτάσω. Το phorum εχει αρνητική ενέργεια τέτοιες μέρες, μάλλον πολλοί κακοπερνάνε.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 24 Δεκ 2019, 18:11

Juno έγραψε:
24 Δεκ 2019, 18:04
blackpaint έγραψε:
23 Δεκ 2019, 20:07
Juno έγραψε:
22 Σεπ 2019, 13:13

Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
αυτες ειναι πολυ μεταγενεστερες απεικονισεις και ελκουν την καταγωγη τους απο τους αντικαθολικους ιστορικους του 19ου αιωνα. Τα περισσοτερα οργανα βασανιστηριων του μεσαιωνα κατασκευαστηκαν καπου στον 18ο-19ο αιωνα με σκοπο να εκτεθουν σε ιδιωτικα μουσεια της εποχης. Η απεικονιζομενη στη φωτο Σιδηρα Παρθενος της Νυρεμβεργης κατασκευαστηκε στ αληθεια το 1800. Aλλα οργανα δεν προοριζονταν καν για βασανιστηρια, οπως το Pear of Anguish, που ηταν μαλλον καποιο ιατρικο εργαλειο, ισως και ...καλαποδι.
Να το και το κολλητήρι.
Έβαλα πιο πάνω links για κάποια βασανιστήρια του Μεσαίωνα. Αν εξαιρείται το συγκεκριμένο που λες, συμπάθα με, αυτές τις εικόνες βρήκα για τα μεσαιωνικά βασανιστήρια. Πάντως τα links που έβαλα έλεγαν ξεκάθαρα για μεσαιωνικά βασανιστήρια. Και είναι από wiki γιατί wiki έβαλε και ο μπαμπάκος σου.
Άντε να τα συζητήσετε, εγώ λέω να γιορτάσω. Το phorum εχει αρνητική ενέργεια τέτοιες μέρες, μάλλον πολλοί κακοπερνάνε.
Δεν ξερω καν για ποιον λες, δε σιγονταρω κανεναν. Ριλαξ :)
Εχει ξανασυζητηθει το θεμα των μυθων γυρω απο το μεσαιωνα, για την αποκατασταση της ιστορικης αληθειας εγραψα. Καλες γιορτες και χαλαρωσε.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 25 Δεκ 2019, 20:58

Juno έγραψε:
17 Σεπ 2019, 18:31



Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
Αυτές τις εικόνες που παρέθεσες δεν λένε κάτι για τους Μεσαιωνικούς πολιτισμούς στο συνολό τους. Είναι σαν να λέω να εμένα δεν μου αρέσει η εποχή της αρχαιότητας για αυτό τον λόγο.

Εικόνα

Εικόνα
Ο χάλκινος ταύρος

Εικόνα
Δεν είναι μια μεσαιωνική εφευρεση αλλά προέρχεται από την Απήγα του Νάβι

Εικόνα

Εικόνα
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16757
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 26 Δεκ 2019, 09:45

Quidam Graecus έγραψε:
25 Δεκ 2019, 20:58
Juno έγραψε:
17 Σεπ 2019, 18:31



Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
Αυτές τις εικόνες που παρέθεσες δεν λένε κάτι για τους Μεσαιωνικούς πολιτισμούς στο συνολό τους. Είναι σαν να λέω να εμένα δεν μου αρέσει η εποχή της αρχαιότητας για αυτό τον λόγο.
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
Ο χάλκινος ταύρος

Εικόνα
Δεν είναι μια μεσαιωνική εφευρεση αλλά προέρχεται από την Απήγα του Νάβι

Εικόνα

Εικόνα
Δεν θα παρεξηγηθώ αν το πεις, γούστα είναι αυτά.

Βέβαια είναι και ο λόγος που γίνονταν τα βασανιστήρια. Άλλο η προδοσία της πατρίδας και άλλο να λες πως η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο ή να σε κατηγορούν για μάγισσα.

Αλλά κάτσε με τους δύο φίλους σου εδώ να τα συζητήσετε, εγώ είμαι σε διακοπές. Βαρέθηκα να πετάγεστε ένας-ένας με βάρδιες μήπως και καταφέρετε να ξημεροβραδιάζομαι εδώ.

Πώς το κατάλαβα; Και συ όπως και οι άλλοι δύο απαντήσατε μόνον σε μένα σε ένα νήμα όπου σχεδόν όλοι μίλησαν αρνητικά για τον Μεσαίωνα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 26 Δεκ 2019, 16:19

Juno έγραψε:
26 Δεκ 2019, 09:45
Quidam Graecus έγραψε:
25 Δεκ 2019, 20:58
Juno έγραψε:
17 Σεπ 2019, 18:31



Εδώ βλέπουμε εικόνες ανθρωπιστικής έρευνας! Μια ομορφιά!
Αυτές τις εικόνες που παρέθεσες δεν λένε κάτι για τους Μεσαιωνικούς πολιτισμούς στο συνολό τους. Είναι σαν να λέω να εμένα δεν μου αρέσει η εποχή της αρχαιότητας για αυτό τον λόγο.
SpoilerShow
Εικόνα

Εικόνα
Ο χάλκινος ταύρος

Εικόνα
Δεν είναι μια μεσαιωνική εφευρεση αλλά προέρχεται από την Απήγα του Νάβι

Εικόνα

Εικόνα
Δεν θα παρεξηγηθώ αν το πεις, γούστα είναι αυτά.

Βέβαια είναι και ο λόγος που γίνονταν τα βασανιστήρια. Άλλο η προδοσία της πατρίδας και άλλο να λες πως η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο ή να σε κατηγορούν για μάγισσα.

Αλλά κάτσε με τους δύο φίλους σου εδώ να τα συζητήσετε, εγώ είμαι σε διακοπές. Βαρέθηκα να πετάγεστε ένας-ένας με βάρδιες μήπως και καταφέρετε να ξημεροβραδιάζομαι εδώ.

Πώς το κατάλαβα; Και συ όπως και οι άλλοι δύο απαντήσατε μόνον σε μένα σε ένα νήμα όπου σχεδόν όλοι μίλησαν αρνητικά για τον Μεσαίωνα.
Όταν μου λές για την ιερά εξέταση στο μεσαίωνα, είναι επίσης σαν να λέω ότι πως εξηγείς την βαρβαρότητα των αρένων που έβαζαν ανθρώπους να σφάζονται; Και ο Σωκράτης εξέφρασε κάποιες δικές του απόψεις και τον καταδίκασαν εις θάνατο. Λοιπόν; Τι πρέπει να πω; Ότι απορρίπτω την αρχαιότητα ως οπισθοδρομική;

Και εγώ ειμαι σε διακοπές, αλλά προς το παρόν δεν το έχω παρει σοβαρά ακόμα το θέμα αυτό, καθώς και τις αντίστοιχες τοποθετήσεις.

Μην ανησυχείς θα απαντήσω σε όλους.
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Άβαταρ μέλους
Quidam Graecus
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:22
Phorum.gr user: Quidam Graecus

Re: Μεσαίωνας: Εποχή φωτεινή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Quidam Graecus » 26 Δεκ 2019, 17:21

Εσθήρ έγραψε:
22 Δεκ 2019, 11:32

Τι σταυροφοριες,τι καψιμο στην πυρα,τι φεουδαρχικο συστημα τι μεχρι και ζωα πηγαιναν στην ιερα εξεταση ,τι σκοταδισμος,τι δεισιδαιμονιες,ακομα και η τεχνη ,μαλλον αυτο ειναι και ενδεικτικο,η τεχνη σιωπα εκεινη την περιοδο.Το μονο που αναπτυσσεται ειναι τα βιτρω και ανωνυμη μεσαιωνικη μουσικη,επισης τεχνη σε φορητα αντικειμενα..διακοσμητικη δηλαδη οχι υψηλη τεχνη.Ηρθε η αναγεννηση η οποια ειχε δειξει καποια σημαδια απο τα μεσα του 14 αιωνα,με τον Τζιοτο στη ζωγραφικη και αλλους,για να γινει ακριβως αυτο που λεει η λεξη.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.Στον πολιτισμο,στις τεχνες,στα γραμματα,στις επιστημες κλπ.Οποτε ειτε μπερδευεις την αναγεννηση με τον υστερο μεσαιωνα ειτε εχεις θεμα λεμε.
Στην αρχαιότητα δεν υπήρχαν καταστροφές πόλεων και πόλεμοι;
Οι αρένες, οι διωγμοί κλπ τι ήταν ακριβώς;
Το Φεουδαρχικό σύστημα σε πειράζει. Στην αρχαιότητα το δουλοκτητικό σύστημα ήταν καλύτερο; :p2:


Η τέχνη σε φορητά αντικείμενα δεν είναι μορφή τέχνης; Δηλαδή πχ οι αρχαίοι αμφορείς με όλες αυτές τις σκηνές της μυθολογίας είναι για τα μπάζα;
Δηλαδή αυτή η μεσαιωνική διακοσμητική τέχνη του 10ου αι. μΧ είναι άνευ αξίας;
Εικόνα

Επίσης 10ου μΧ, δηλαδή στη καρδιά του Μεσαίωνα.
Εικόνα

Ή αυτό του 7ου αι. μΧ
Εικόνα

Εσυ που λες ότι η θρησκεία βλάπτει, ακόμα και σε θρησκευτικά χειρόγραφα υπήρχαν κλασσικές φιγούρες όπως αυτή εδώ πολύ πριν από το Τζιότο
Εικόνα

Θες μνημειακή τέχνη; Ωραία. Αυτά εδώ τι είναι; Που ακριβώς σιωπά η τέχνη;

6ος αι. μΧ
Εικόνα

6ος αι. μΧ
Εικόνα

10ος αι. μΧ
Εικόνα

Θεά Τύχη 11ος-12ος αιώνας
Εικόνα

Να φανταστώ ότι ούτε αυτό το ψηφιδωτό αποτελεί κάποια αξιόλογη τέχνη.
Εικόνα

Για την τέχνη του μεσαίωνα υπάρχει ένας ακόμη μύθος ότι υποτίθεται πως απαγορευόταν η αποτύπωση του γυμνού σώματος. Τους διαψεύδουν όμως τα έργα τέχνης της περιόδου.

13ος αι.
Εικόνα
Per duodena regit mundi Sol aureus astra.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών